Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Αγοριστικα" κ "κοριτσιστικα" παιχνιδια


Recommended Posts

Ο γιος μου ειναι 4,5 χρ και ειναι ενα "φυσιολογικο" αγορακι με ολα τα "φυσιολογικα" αγοριστικα παιχνιδια, σπαθια, Power ranger, batman spiderman, κ ολες αυτες τις αηδιες που παιζουν τα αγορακια της ηλικιας του.

 

Το διλλημα μου? Του αρεσει η μαγειρικη. Και η αληθινη κ σαν παιχνιδι.

Για δωρο διαλεξε μια κουζινιτσα με κουζινικα κ το ζητουσε πολυ καιρο.

Ο μπαμπας του διαφωνουσε στο να του την παρουμε.

Εγω δεν το θεωρω κακο, το θεωρω μαλλον φυσιολογικο, αφου βλεπει κ εμενα αλλα κ τον πατερα του να μαγειρευει κ γενικα να ασχολειται με την κουζινα κ το σπιτι. Αλλωστε βλεπει κ εκπομπες μαγειρικης στην tv, ολοι οι σεφ ειναι αντρες.

 

Τελικα το χατιρι του το καναμε αλλα ο μπαμπας του τον εκανε να νιωσει ασχημα για την επιλογη του κ εγω εκνευριστηκα μαζι του.

 

Ποια ειναι η γνωμη σας? Ειναι κακο για ενα αγορακι να του αρεσει η μαγειρικη? Ποιο ειναι το οριο αναμεσα σε αγοριστικα κ κοριτσιστικα παιχνιδια?

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαμα μια για μενα ειναι απολυτα φυσιολογικα ενα αγορακι

να θελει να παιξει κ με αλλα παιχνιδια περα απο τα καθιερωμενα.

Αλλωστε ξερω πολλα κοριτσακια που παιζουν περισσοτερο με αυτοκινητακια, με μπαλα ποδοσφαιρο κλπ παρα με κουκλες!

Αυτο δεν σημαινει οτι αργοτερα θα επιρρεαστει η σεξουαλικη τους

ταυτοτητα λογο του οτι επαιζαν με ¨αλλα¨ παιχνιδια περα απο

τα καθιερωμενα.

Οπως κ ξερω αγορακια που μεγαλωσαμε μαζι κ επαιζαν μονο με

αγοριστικα παιχνιδια αλλα αργοτερα....το γυρισαν το φυλλο :wink:

Θελω να πω οτι τα παιδια οπως κ τα δικα μου παιρνανε διαφορες φασεις

κ μετα επανερχονται.Κ εμενα ο μικρος αλλα κ ο μεγαλος ετσι εκαναν

οταν τυχαινε να βρεθουμε καπου οπου υπηρχαν κοριτσιστικα παιχνιδια

τους εκανε εντυπωση η κουζινα κ τα κουζινικα αλλωτε γιατι ειχαν ηχους

κ φωτακια κ αλλωτε γιατι τους θυμιζε τη μαμα τους....μιας κ με βλεπουν

συνεχεια μεσα στη κουζινα!!!

 

Ελπιζω να μην σε κουρασα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα Ντινατ, το θεμα ομως ειναι αν ειναι σωστο οι γονεις ενθαρρυνουν τετοια συμπεριφορα με το να χαριζουν τετοια δωρα,σ' αυτο διαφωνησε ο συζυγος. Ειναι δηλαδη λαθος να κανεις δωρο σ' ενα αγορι μια κουζινα, ωστε να υπαρχει στα παιχνιδια του ή ειναι καλυτερα να παιζει περιστασιακα με αυτο,αν τυχει κ βρεθει σε σπιτι καποιας φιλης του?

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν τον αφήσετε ελεύθερο να εκφραστεί μέσα από το παιχνίδι όπως αυτός το ευχαριστιέται, τότε αυτό θα γίνει απωθημένο. Και όπως και να 'ναι... δεν ζήτησε μπάρμπι ο άνθρωπος! Κουζίνα ζήτησε!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσε να είναι και χειρότερα...

θα μπορούσε να ζητήσει σπαθί αλλά να το θέλει για να γίνει η Ζήνα :lol:

 

 

ειλικρινά καταλαβαίνω τον προβληματισμό καθότι παρόμοια συζήτηση είχα ακριβώς με τον σύζυγο κι εγώ κι είναι κι αυτός σαν τον δικό σου...

η τρίχα κάγκελο όταν έκανα ανάλογη αναφορά αλλά θεωρεί οκ το κορίτσι να παίζει με αυτοκινητάκια :lol:

 

πιστεύω ότι είναι μια απίστευτη προκατάληψη.... πολύ κακώς έχουμε μάθει να λέμε ότι οι κουζίνες είναι για τα κοριτσάκια και τα αυτοκινητάκια για τα αγοράκια... με αποτέλεσμα να σπρώχνουμε τα παιδιά μας με το ζόρι να έχουν στο μυαλό τους μια κατεύθυνση ότι οτιδήποτε διαφορετικό από αυτό είναι "κακό!"

θεωρώ ότι εμείς οι γονείς είμαστε αυτοί που σπρώχνουμε με το ζόρι το παιδί να πρέπει να διαλέξει σεξουαλική ταυτότητα επειδή του αρέσει το χ ή το ψ παιχνίδι και δεν σκεφτόμαστε ότι όλα μπορούν να είναι "μια χαρά" αλλά το παιδί να του αρέσει να παίζει με κάτι άλλο...

 

μεγάλωσα παίζοντας με αγόρια, ήμουν το τυπικό αγοροκόριτσο, είχα τεράστια συλλογή από Playmobil Και δεν είχα ούτε μία Barbie...

η σεξουαλικη μου κατεύθυνση ουδέποτε επιρρεάστηκε από αυτό και φαντάζομαι ότι ούτε του αγοριού που μεγαλώνω δε θα επιρρεαστεί αν στο μέλλον ζητήσει κουζινούλα επειδή ο μπαμπάς του κάνει σαν τρελλός για τον Jame Oliver και τη μαγειρική... και φαντάζομαι ότι θα πρέπει κι εγώ να δώσω αυτή τη μάχη για λογαριασμό του παιδιού μου όπως κι εσύ

 

:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα αυτος ο διαχωρισμος δεν μου αρεσει. Ουτε αυτο το γαλαζιο-ροζ. Στην κορη μου επαιρνα και παιρνω ρουχα αναλογα με το τι μου αρεσει κι ας ειναι γαλαζιο. Κι ας μου λενε...τι ωραιος ο μπεμπης σου... Αμαν πια μ' αυτα τα χρωματα. Οσον αφορα στα παιχνιδια, εχει αυτοκινητακια, μοτοσυκλετες, κουκλες, τηλεκατευθυνομενα, τραινακια και γενικα τα παντα ανεξαρτητως φυλετικου προσδιορισμου. Αλλωστε ειμαι της γνωμης οτι τα παιχνιδια που λεγονται αγοριστικα ειναι πολυ πιο ενδιαφεροντα...την κουκλα θα την πιασει μια, δυο, θα της τραβηξει τα μαλλια, θα την αποκεφαλισει και μετα τι; Ενω τα αυτοκινητακια που τα χαζευει να τρεχουν και χτυπαει παλαμακια θεωρω οτι κανουν πολυ καλο στην νοητική αναπτυξη...Δεν ειναι τυχαιο που τα παιδια που εχουν κλιση στις θετικες επιστημες ειναι συνηθως τα αγορια. Γιατι; Δεν καταλαβα δηλαδη... Αφηστε τα παιδια ελευθερα να χτισουν τον κοσμο τους...Εγω οταν ημουν μικρη επαιζα με κατεξοχην αγοριστικα παιχνιδια. Με τις κουκλες ξενερωνα. Τα κουζινακια, σιδερα, πιστολακια και λοιπα κοριστιστικα τα σιχαινομουν. Αλλα μια χαρα μεγαλωσα και θηλυκοτητα εχω και το καλο που προεκυψε απο ολο αυτο ειναι οτι γενικα πιανουν τα χερια μου σε ολα. Ηλεκτρικα, τεχνολογια, υδραυλικα, μηχανες αυτοκινητου κτλ τα μαστορευω ολα. Ο γιος σου λοιπον το πολυ πολυ να μαθει να φτιαχνει κανα φαι της προκοπης αυριο μεθαυριο. Κακο ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτος ο διαχωρισμος δεν μου αρεσει. Ουτε αυτο το γαλαζιο-ροζ. Στην κορη μου επαιρνα και παιρνω ρουχα αναλογα με το τι μου αρεσει κι ας ειναι γαλαζιο. Κι ας μου λενε...τι ωραιος ο μπεμπης σου... Αμαν πια μ' αυτα τα χρωματα. Οσον αφορα στα παιχνιδια, εχει αυτοκινητακια, μοτοσυκλετες, κουκλες, τηλεκατευθυνομενα, τραινακια και γενικα τα παντα ανεξαρτητως φυλετικου προσδιορισμου. Αλλωστε ειμαι της γνωμης οτι τα παιχνιδια που λεγονται αγοριστικα ειναι πολυ πιο ενδιαφεροντα...την κουκλα θα την πιασει μια, δυο, θα της τραβηξει τα μαλλια, θα την αποκεφαλισει και μετα τι; Ενω τα αυτοκινητακια που τα χαζευει να τρεχουν και χτυπαει παλαμακια θεωρω οτι κανουν πολυ καλο στην νοητική αναπτυξη...Δεν ειναι τυχαιο που τα παιδια που εχουν κλιση στις θετικες επιστημες ειναι συνηθως τα αγορια. Γιατι; Δεν καταλαβα δηλαδη... Αφηστε τα παιδια ελευθερα να χτισουν τον κοσμο τους...Εγω οταν ημουν μικρη επαιζα με κατεξοχην αγοριστικα παιχνιδια. Με τις κουκλες ξενερωνα. Τα κουζινακια, σιδερα, πιστολακια και λοιπα κοριστιστικα τα σιχαινομουν. Αλλα μια χαρα μεγαλωσα και θηλυκοτητα εχω και το καλο που προεκυψε απο ολο αυτο ειναι οτι γενικα πιανουν τα χερια μου σε ολα. Ηλεκτρικα, τεχνολογια, υδραυλικα, μηχανες αυτοκινητου κτλ τα μαστορευω ολα. Ο γιος σου λοιπον το πολυ πολυ να μαθει να φτιαχνει κανα φαι της προκοπης αυριο μεθαυριο. Κακο ειναι;

 

 

Κ επισης θα κανει κ πολυ ευτυχισμενη τη γυναικα του!!!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου ειναι 18μηνων παιζει με κουζινικα,αυτοκινητακια,τουβλακια,

σκουπες,μπεσκετα,πλειμομπιλ,κιθαρα.....

το μονο ποιχνιδι που δεν θα του αγορασω ΠΟΤΕ ειναι τα πολεμικα κατι θα βρω για να του το εξηγησω :wink:

δεν νομιζω οτι υπαρχουν κοριτσιστικα και αγοριστικα παιχνιδια,αυτες οι σκεψεις μονο στα δικα μας μυαλα υπαρχουν οχι των παιδιων :D

εγω σαν παιδι ειχα μπαρμπι,πιν-πον (ετσι δεν τα λεγαν?),σακο του μποξ :lol: ,τρενο.....οπως καταλαβαται ο πατερας μου ηθελε γιο :lol:

δεν νομιζω οτι πρεπει να χουν αποθημενα τα παιδια ειναι χειροτερο.....

εγω ας πουμε τρεμω για την μερα που θα μου ζητησει οπως ολα τα αγορια φανταζομαι μηχανακι.....σκεφτομαι να κανω το εξης,θα τον παω απο μικρο σε πιστα,αν του αρεσει εχει καλος θα ασχοληθει,θα μαθει και θα εχει την οδηγικη παιδεια αργοτερα να ναι σοβαρος στον δρομο και στην πιστα να δειχνει την μαγκια του.

αν του το απαγορεψεις.......με την πρωτη ευκαιρια θα παρει το παπι του φιλου του δεν θα ξερει και θα φαει τα μουτρα του....

πολλα ειπα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτος ο διαχωρισμος δεν μου αρεσει. Ουτε αυτο το γαλαζιο-ροζ. Στην κορη μου επαιρνα και παιρνω ρουχα αναλογα με το τι μου αρεσει κι ας ειναι γαλαζιο. Κι ας μου λενε...τι ωραιος ο μπεμπης σου... Αμαν πια μ' αυτα τα χρωματα. Οσον αφορα στα παιχνιδια, εχει αυτοκινητακια, μοτοσυκλετες, κουκλες, τηλεκατευθυνομενα, τραινακια και γενικα τα παντα ανεξαρτητως φυλετικου προσδιορισμου. Αλλωστε ειμαι της γνωμης οτι τα παιχνιδια που λεγονται αγοριστικα ειναι πολυ πιο ενδιαφεροντα...την κουκλα θα την πιασει μια, δυο, θα της τραβηξει τα μαλλια, θα την αποκεφαλισει και μετα τι; Ενω τα αυτοκινητακια που τα χαζευει να τρεχουν και χτυπαει παλαμακια θεωρω οτι κανουν πολυ καλο στην νοητική αναπτυξη...Δεν ειναι τυχαιο που τα παιδια που εχουν κλιση στις θετικες επιστημες ειναι συνηθως τα αγορια. Γιατι; Δεν καταλαβα δηλαδη... Αφηστε τα παιδια ελευθερα να χτισουν τον κοσμο τους...Εγω οταν ημουν μικρη επαιζα με κατεξοχην αγοριστικα παιχνιδια. Με τις κουκλες ξενερωνα. Τα κουζινακια, σιδερα, πιστολακια και λοιπα

κοριστιστικα τα σιχαινομουν. Αλλα μια χαρα μεγαλωσα και θηλυκοτητα εχω και το καλο που προεκυψε απο ολο αυτο ειναι οτι γενικα πιανουν τα χερια μου σε ολα. Ηλεκτρικα, τεχνολογια, υδραυλικα, μηχανες αυτοκινητου κτλ τα μαστορευω ολα. Ο γιος σου λοιπον το πολυ πολυ να μαθει να φτιαχνει κανα φαι της προκοπης αυριο μεθαυριο. Κακο ειναι;

Συμφωνω με οσα λες!

Εχω μια ερωτηση μιας και ανεφερες για γαλαζια ρουχα.

Αν ειχες αγορακι θα του εβαζες ροζ ρουχα??

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί, οι άντρες μας δεν φοράνε ροζ πουκάμισα?? Ο δικός μου πάντως φοράει και του πανε και πολύ!

 

κι ο μητροπάνος φοράει ροζ πουκάμισα αλλά ε δεν είναι κι ακριβώς το ίδιο :lol:

τον άντρα σου δε φαντάζομαι να τον μπερδεύει κανένας και να τον λέει γυναίκα επειδή φοράει ροζ :lol:

στα μωράκια όμως επειδή δεν είναι ευδιάκριτο το φύλο τους γίνεται μπέρδεμα...

 

προσωπικά παρόλο που δεν έχω πρόβλημα με το θέμα παιχνίδι, δε μπορώ να πω ότι με ξετρελαίνει κι ολας η ιδέα να βάλω στον γιο μου ενα ροζ φορμάκι με κορδελάκια επειδή είναι μωράκι και δεν καταλαβαίνει....

ούτε αν είχα κόρη θα μου άρεσε να της βάλω ένα γαλάζιο με τη φόρμουλα ένα πάνω...

αλλά αυτό είναι εκτός θέματος :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό, ο Κωστής έχει αναπτύξει έναν τρελλό έρωτα για τις ΚΟΥΤΑΛΕΣ της κουζίνας. Κάνει ότι μπορείτε να φανταστείτε με αυτές. Ανακατεύει, τις χρησιμοποιεί σαν ρακέτες, "βάφει" τους τοίχους -ειδικά με το πινελάκι που απλώνουμε λάδι στα ταψιά :D:D:D

Η πρώτη του λέξη μόλις ξυπνήσει είναι "τάκουτα" δηλ. κουτάλα και πριν πιει το γάλα του κρατάει ήδη μια στο χέρι :lol:

 

Επίσης τρελλαίνεται για σκούπες (απλές και ηλεκτρικές) και φαράσια!

 

Εεε, όχι δεν ανησυχώ μήπως πάρει λάθος δρόμο το παιδί μου 8)8)

Χρησιμοποιεί και αναπτύσσει τη φαντασία του.

 

Αααα και να ενημερώσετε τους συζύγους ότι οι μεγαλύτεροι σεφ είναι άντρες :D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ του αγόρασα πρόσφατα μία σκούπα και ένα φαράσι, για να αφήσει ήσυχη την κυρία που μας καθαρίζει να κάνει τη δουλειά της. Η αλήθεια είναι ότι το είδα σε μία φίλη μου, με πόση φυσικότητα του είχε πάρει ένα σίδερο και είπα ότι αυτές οι δουλειές είναι unisex. Γιατί να του μάθω ότι αυτές οι δουλειές είναι γυναικείες? Γιατί να μη μάθει να φροντίζει τον εαυτό του? Ακόμα και αν βρει μία γυναίκα 'νοικοκυρά' -λέμε τώρα-, να μάθει να εκτιμά τη δουλειά της, όχι να την αντιμετωπίζει υποτιμητικά. Ροζ φορμάκι όμως δεν θα του έβαζα, μετά συγχωρήσεως.... Εδώ δεν είναι θέμα υποτίμησης, είναι η ταυτοποίηση με το φύλο. Όπως δεν θα του έβαζα και κορδελάκια στα μαλλιά. Και αν είχα κόρη, θα φρόντιζα να την ντύνω κοριτσίστικα. Δεν παίζουνε με αυτά τα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα βρε κορίτσια να βάλουμε ροζ φορμάκια στα αγόρια μας! Αλλά αργότερα που θα μεγαλώσουν λίγο, τα πουκαμισάκια, τα φουτεράκια κλπ μπορούν να έχουν μια "πινελιά" από άλλα χρώματα εκτός από τα αυστηρά "αγορίστικα". Αυτό εννοούσα!

Όσο για τις κατσαρόλες.... ο μεγάλος μου από τότε που άρχισε να κρατάει πράγματα στα χεράκια του έπαιζε με τάπερ και κουτάλες και "κοκόβες" (κατσαρόλες). Ακόμα είναι το καλύτερό του παιχνίδι και τώρα του αρέσει να με βοηθάει κιόλας.

Ο μικρός δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ για το "μαγείρεμα". Ήταν πάντα με τους "θούπερ ήρωεθ"!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

τωρα που ειναι 17μηνων και κανει μπαμ οτι ειναι αγορι :D

δεν εχω προβλημα με ενα ροζ πουκαμισο μεσα απο λευκο λινο κουστουμι :D

η ενα ροζ μπλουζακι με ενα αλητικο μπλου-τζην :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τωρα που ειναι 17μηνων και κανει μπαμ οτι ειναι αγορι :D

δεν εχω προβλημα με ενα ροζ πουκαμισο μεσα απο λευκο λινο κουστουμι :D

η ενα ροζ μπλουζακι με ενα αλητικο μπλου-τζην :D

 

Αυτό ακριβώς εννοώ (μέσα στο μυαλό μου είσαι εσύ πάντα!!! :lol: )

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

τωρα που ειναι 17μηνων και κανει μπαμ οτι ειναι αγορι :D

δεν εχω προβλημα με ενα ροζ πουκαμισο μεσα απο λευκο λινο κουστουμι :D

η ενα ροζ μπλουζακι με ενα αλητικο μπλου-τζην :D

 

Αυτό ακριβώς εννοώ (μέσα στο μυαλό μου είσαι εσύ πάντα!!! :lol: )

 

:lol: τα μεγαλα πνευματα.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με οσα λες!

Εχω μια ερωτηση μιας και ανεφερες για γαλαζια ρουχα.

Αν ειχες αγορακι θα του εβαζες ροζ ρουχα??

 

Κοιτα, υπαρχει μια διαφορα αναμεσα στα γαλαζια φορμακια και στα ροζ-κοριτσιστικα. Τα κοριτσιστικα εχουν συνηθως πανω φιογκακια, κορδελιτσες, θεματολογια γενικα αυστηρως κοριτσιστικη. Οχι, φορμακι ροζ δεν θα του εβαζα γι' αυτο το λογο. Οχι τιποτα αλλο, αλλα θα μεγαλωνε και βλεποντας τις φωτο πως τον εντυνα μικρο θα ντρεποταν να τις δειξει οπουδηποτε. Ποσο μαλλον σε καμια κοπελια του. Αλλα δεν θα ειχα προβλημα να του βαλω ενα ροζ πουκαμισακι, ενα φουτερακι ή τελοσπαντων ρουχα που να εχουν μεσα ροζ. Κακα τα ψεματα, το να φοραει ενα κοριτσακι γαλαζιο φορμακι με καραβακια καποιοι το βρισκουν χαριτωμενο, το να φοραει ομως ενα αγορακι φορμακι ροζ με κορδελιτσες ειναι λιγο μπαμ. Κι αυτο γιατι και για τους ενηλικες τα περισσοτερα αντρικα ρουχα ειναι unisex αλλα οχι και τα γυναικεια. Μια γυναικα μπορει να φορεσει ανετα σακακι-παντελονι και γιατι οχι και γραβατα αν ειναι στη μοδα και με τις καταλληλες πινελιες και αξεσουαρ, καλο χτενισμα και ομορφο μακιγιαζ δεν ειναι απλα θηλυκια αλλα καρασεξυ. Μπορει ο αντρας να βαλει ταγιερ, φουστα, στριγκακι; Ενω η γυναικα ενα μποξερακι το χτυπαει χαλαρα το καλοκαιρι μες στο σπιτι. Φανταζεσαι να φορουσε κι ο αντρας το στριγκακι του; Γι' αυτο λεω οτι ειναι διαφορετικο. Δεν εχω ενσταση ως προς το χρωμα αλλα ως προς τη θεματολογια που συνοδευει τα κοριτσιστικα ρουχαλακια.

Link to comment
Share on other sites

διαβάστε αυτά τα άρθρα

 

:)

http://parents.org.gr/psych/?sid=102

 

http://parents.org.gr/psych/?sid=137

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

διαβάστε αυτά τα άρθρα

 

:)

http://parents.org.gr/psych/?sid=102

 

http://parents.org.gr/psych/?sid=137

 

ευτυχώς που υπάρχουν κι αυτά να τα δείχνουμε στους μπαμπάδες που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα ενώ η αλήθεια είναι ότι οι μαμάδες τα ξέρουν όλα :lol::lol::lol:

 

πολύ καλά τα άρθρα, ευχαριστούμε για την παραπομπή :D

Link to comment
Share on other sites

Μιας φιλης μου το 3,5 ετων αγορακι της θελει να παιζει με barbie και φυσικα να βλεπει τις ταινιες της . Εγω το βρισκω πολυ φυσιολογικο.

Βεβαια ο μικρος επιρρεαζεται λιγο και απο την 8χρονη αδελφουλα του.

 

Σε αυτην την τρυφερη ηλικια τι θα μπορουσε να το συγκινησει περισσοτερο: τα ποκεμον και ο spiderman ή αυτα τα κινουμενα σχεδια της barbie που ειναι σαν μιουζικαλ???

 

Εδω εγω μαγευομαι που ειμαι 32 χρονων γαιδουρα :P

(και δεν ειμαι καθολου ευαισθητη σαν χαρακτηρας ...)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με ολα αυτα,

τα "κοριτσιστικα" παιχνιδια πιστευω οτι εχουν

επικρατησει ως "κοριτσιστικα", επειδη παλαιοτερα τα αγορακια δεν ειχαν εικονες των μπαμπαδων τους να κανουν δουλειές ή το πιο απλο να φροντιζουν το μωρο ή να σπρωχνουν καροτσακι.

Στην εποχη μας ομως που το βλεπουν, φυσικο ειναι να θελουν να το μιμηθουν, οπως κ τα κοριτσακια να θελουν να παιζουν με αυτοκινητακια ή να οδηγουν, αφου βλεπουν κ τη μαμα τους να οδηγει.

 

Τι γινετε όμως όταν ερχονται οι φιλοι του 5χρονου γιου σας να παιξουν με τα παιχνιδια του κ βρισκουν αναμεσα στους spiderman κ μια κουζινα ή ενα καροτσακι με μωρο ή μια σφουγγαριστρα κ ενα σιδερο?

Τι γινετε αν οι φιλοι του αρχισουν την καζουρα?Γιατι μπορει κ τα ιδια να τους αρεσει παιζουν με τετοια παιχνιδια, αλλά κ πολλα παιδια ειναι σκληρα κ πολλοι γονεις δεν εχουν τοσο ανοιχτο μυαλο...

 

Εγω εχω πει στον γιο μου οτι "οι μεγαλυτεροι σεφ ειναι αντρες" κ το χρησιμοποιει σε καθε περισταση, ακομα κ για να αντικρουσει τον μπαμπα του :D

 

Θα αγοραζατε ποτε στον γιο σας καροτσακι με μωρο για να κανει τον μπαμπα?

 

Μήπως τελικα οταν λεμε στο αγορακι οτι αυτο που του αρεσει να παιζει ειναι "κοριτσιστικο", του βαζουμε εμεις οι ιδιοι αμφιβολιες για την σεξουαλικη του ταυτοτητα?

(Σου λεει ο μικρος "αφου αυτο που μ'αρεσει λεει ο μπαμπας οτι ειναι κοριτσιστικο, μηπως ειναι πιο ωραια να εισαι κοριτσι ή

μήπως ειμαι τελικα κοριτσακι αφου μ'αρεσουν τα κοριτσιστικα?) :?

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν λέμε στο παιδί ότι αυτό είναι κοριτσίστικο ή αγορίστικο. Αλλιώς καλύτερα να μην του το αγοράσουμε. Αν μου έλεγε ότι κάποιο άλλο παιδί του είπε ότι αυτό είναι κοριστίστικο, θα του έλεγα: 'Δε νομίζω, πώς του ήρθε αυτό? Ο καθένας παίζει με ό,τι του αρέσει'. Ο σκοπός μου είναι να τον κάνω να υποστηρίζει τις επιλογές του. Όταν σκουπίζει το αγοράκι μου, η σκούπα γίνεται αυτομάτως ένα αγορίστικο παιχνίδι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα αγοραζατε ποτε στον γιο σας καροτσακι με μωρο για να κανει τον μπαμπα?

 

δεν ξέρω αν θα αγόραζα καροτσάκι, αλλά θα αγόραζα το μωρό.

 

θα μπορεί να το βάζει στο αυτοκίνητο να το πηγαίνει βόλτα. :) ίσως με ένα ψεύτικο καθισματάκι αυτοκινήτου, για μωρά κούκλες.

(θα έφτιαχνα ένα απο χαρτόνι)...

:)

υπάρχουν καρότσια που δεν είναι ροζ, είχαμε παλιά στον παιδικό ενα ουδέτερου χρώματος και τσακώνονταν τα παιδιά ποιός θα το πάρει φυσικά και τα αγόρια.

τους αρέσει οτιδήποτε έχει ρόδες οπότε, ........!

φυσικό δεν είναι? οπότε αλοίμονο το καρότσι να είναι κοριτσίστικο, μπορείτε να το πείτε αυτό κατευθείαν σε όποιον το πεί.

το καρότσι είναι ένα εργαλείο για να βοηθήσει κάποιος ένα παιδάκι να παει βόλτα. τίποτε άλλο.

μπορείτε επίσης να πείτε - εσένα θα σε πήγε κάποια φορά ο πατέρας σου βόλτα με το καρότσι - άρα αφού σε πήγε ο πατέρας σου, και ο πατέρας σου είναι άντρας/αγόρι, άρα δεν είναι κοριτσιστικο.

 

μπορεί οι γονείς των παιδιών να μην είναι ανοιχτόμυαλοι, αλλά τα παιδιά είναι !!.

 

για το σίδερο λοιπόν,

 

απαντάς απλώς "τι? κοριτσίστικο? αφού είναι επικίνδυνο το σίδερο και είναι ένα εργαλείο όπως το blackendecker.

είναι ένα μηχάνημα. βγάζει ατμό και ο ατμός καίει. αν είναι το σίδερο κοριτσιστικο είναι και οι μοτοσικλέτες και το μπλακεντεκερ κοριστιστικο.

αν είναι έτσι παίζετε συνέχεια με κοριτσιστικα παιχνίδια. :shock::shock::?

(να σαι σίγουρη ότι θα σκάσουν στα γέλια και θα το ξανασκεφτούν :lol: )

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Αστεια μου φαινονται ολα αυτα... εμεις εχουμε πλέον το σπιτακι με ολα τα κομφορ (κουζινες, κουζινικα, σκουπες σιδερωστρες κλπ.. η αγαπημενη ασχολεια του γιου μου ειναι να σιδερωνει... ανοιγει τα συρταρια παιρνει τα ρουχα του και τα σιδερωνει.. Οποιος ερθει στο σπιτι μας τον βαζει να σιδερωνει.. δε αμα δει το πραγματικο σιδερο παθαινει ντελιριο και μπορει να κλαιει επι ωρα για να το παρει..

Εννοειτε οτι του αρεσει να μαγειρευει, να φτιαχνει καφε κλπ..

Για μενα ειναι ενα υγιεστατο ψυχικα παιδακι .... (και νομιζω για τον καφε ψυχολογο).. τα παιδια μιμουνται τις συμπεριφορες μας και θελουν να κανουν οτι κανουμε..

Επισης του αρεσουν τα ηλεκτρικα κατσαβιδια που βλεπει τον μπαμπα μου να βιδωνει , τα πριονια κλπ κλπ...

Του αρεσουν και τα τηλεφωνα μιας και μας βλέπει να μιλαμε και οι υπολογιστες μιας και περναμε αρκετη ωρα σε αυτον..

Τον παιρνω στη δουλεια μαζι μου... εκει το παιχνιδι του ειναι το εξης..

Καθεται μπροστα στον υπολογιστη, παιρνει ενα χαρτι και γραφει , μιλαει στο τηλεφωνο και βαζει σφραγιδες (οπου βρει.. σε χαρτια στο προσωπο του, στα ρουχα του)

Απλα μιμηται αυτο που βλέπει να κανουμε ολοι στο γραφειο..

Μηπως αυτο ειναι "μεγαλιστικο παιχνιδι" και θα επρεπε να με ανησυχησει? Γιατι θα πρεπει να μου φαινεται αστειο και να γελαω οταν κανει κατι τετοιο και να με ανησυχει οταν σιδερωνει... Οτι βλεπει κανει.. ειναι απλα τα πραγματα.. θελει να κανει οτι κανουμε και εμεις.. η μιμηση ειναι ενας απο τους βασικους τροπους που εχουν τα παιδια να μαθαινουν...

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...