Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΞΥΛΟΣΟΜΠΕΣ??


miamama

Recommended Posts

Στη βόρεια Ελλάδα η απόσβεση του λέβητα πέλετ γίνεται σε περίπου 2 χρόνια (ο τόνος πετρελαίου στοιχίζει αυτή τη στιγμή 850 ευρώ). Δεν θέλω σε καμία περίπτωση σόμπα γιατί τα ξύλα λερώνουν (και η αποθήκευσή τους στο μπαλκόνι και η μεταφορά μέσα στο σπίτι), ενώ η τροφοδότηση των πέλετ στο λέβητα αν έχεις αποθήκη που να χωράει το σιλό μπορεί να γίνεται μία φορά την εβδομάδα. Επιπλέον αν έχω σόμπα θα έχω πρόβλημα να θερμάνω τα άλλα δωμάτια και το μπάνιο. Θεωρώ τη λύση της σόμπας ή του τζακιού καλή για περιστασιακή χρήση λ.χ. σε εξοχικό ή για αισθητικούς λόγους, αλλά όχι ως τρόπο μόνιμης θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 629
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στη βόρεια Ελλάδα η απόσβεση του λέβητα πέλετ γίνεται σε περίπου 2 χρόνια (ο τόνος πετρελαίου στοιχίζει αυτή τη στιγμή 850 ευρώ). Δεν θέλω σε καμία περίπτωση σόμπα γιατί τα ξύλα λερώνουν (και η αποθήκευσή τους στο μπαλκόνι και η μεταφορά μέσα στο σπίτι), ενώ η τροφοδότηση των πέλετ στο λέβητα αν έχεις αποθήκη που να χωράει το σιλό μπορεί να γίνεται μία φορά την εβδομάδα. Επιπλέον αν έχω σόμπα θα έχω πρόβλημα να θερμάνω τα άλλα δωμάτια και το μπάνιο. Θεωρώ τη λύση της σόμπας ή του τζακιού καλή για περιστασιακή χρήση λ.χ. σε εξοχικό ή για αισθητικούς λόγους, αλλά όχι ως τρόπο μόνιμης θέρμανσης.

 

 

ilonka19 και το πέλετ μια χαρά είναι δε λέω, εξαρτάται από τι ανάγκες έχει ο καθένας...απλά θέλω να διευκρινήσω πως είναι μύθος το ότι η σόμπα δε ζεσταίνει τα άλλα δωμάτια. Ναι, δεν θα έχεις 25 βαθμούς σε όλο το σπίτι αλλά αν είναι σε σωστή θέση και βοηθάει και λιγο η διαρύθμιση του σπιτιού, η απόδοσή της είναι απόλυτα ικανοποιητική. Εννοείται ότι ο καθένας πέρνει τη σόμπα που αναλογεί στα τμ του σπιτιού μου. Εμείς στην Ελλάδα καίγαμε πετρέλαιο φουλ, έτσι ήμουνα συνηθισμένη στη ζέστη. Ε, όταν ήρθα εδώ κι έμεινα στην αδερφή μου για λίγο καιρό δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Η σόμπα κάνει άψογη δουλειά. Για να μην πολυλογώ, απλά πιστεύω ότι η σόμπα έχει παρεξηγηθεί κι ότι αν κάποιος τη ζήσει από κοντά θα την αγαπήσει όχι μόνο γιατί κάνει την δουλειά της με λίγα λεφτά αλλά και γιατί είναι μεγάλη συντροφιά το χειμωνα, όσο κι αν ακούγεται χαζό.

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασετε προσεκτικα αυτα που εγραψα θα βλεπατε οτι ακομα και για τα 550 ευρω δυσκολευτηκαμε να το παρουμε αποφαση. Προφανως δεν ειναι η καλυτερη επιλογη της αγορας αλλα τη δουλεια μας την κανουμε μια χαρα.

Χαιρομαι ειλικρινα που εσεις ειχατε τη δυνατοτητα να διαθεσετε τα τριπλασια για την πολυδιαφημιζομενη σομπα σας. :D

 

καλησπέρα θεωρώ οτι έκανες μια πολύ καλή αγορά και με ενδιαφέρει και εμένα μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις τα στοιχεια της επιχείρησης ?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Σπυρο σου εστειλα πμ. Ελπιζω να το ελαβες. Επειδη εχω λαβει κι'αλλα mail που με ρωτανε το ιδιο σας παραθετω το link.

Προς τους συντονιστες:

αν επραξα λαθος, ζητω συγνωμη εκ των προτερων και παρακαλω να διαγραψετε το ποστ μου.

 

http://www.kaminogliptiki.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

ήθελα να ρωτήσω τον tyfeona :

 

καθώς δεν έχουμε καμινάδες στα σημερινά σπίτια, μια τρύπα στον τοίχο κι απέξω το μπουρί με ταφ είναι καλά; δεν καπνίζει όταν φυσάει αέρας; επίσης αν έχει 27 βαθμούς εκεί που είναι η σόμπα και 22 στα υπνοδωμάτια, αυτή η διαφορά θερμοκρασίας θα είναι καλή για τα μωρά ή θα αρρωσταίνουν μέσα στο σπίτι; Για να σου φέρει ο συγκεκριμένος σόμπα, πληρώνεις και μεταφορικά; Τα ξύλα μάλλον είναι πιο φτηνά, 160 είναι πολύ. Εδώ που είμαστε εμείς βόρεια ελλάδα εχουν 120 ο τόνος. Εχω ακούσει ότι φέρνουν κι από βουλγαρία με πενήντα ευρώ τον τόνο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ήθελα να ρωτήσω τον tyfeona :

 

καθώς δεν έχουμε καμινάδες στα σημερινά σπίτια, μια τρύπα στον τοίχο κι απέξω το μπουρί με ταφ είναι καλά; δεν καπνίζει όταν φυσάει αέρας; επίσης αν έχει 27 βαθμούς εκεί που είναι η σόμπα και 22 στα υπνοδωμάτια, αυτή η διαφορά θερμοκρασίας θα είναι καλή για τα μωρά ή θα αρρωσταίνουν μέσα στο σπίτι; Για να σου φέρει ο συγκεκριμένος σόμπα, πληρώνεις και μεταφορικά; Τα ξύλα μάλλον είναι πιο φτηνά, 160 είναι πολύ. Εδώ που είμαστε εμείς βόρεια ελλάδα εχουν 120 ο τόνος. Εχω ακούσει ότι φέρνουν κι από βουλγαρία με πενήντα ευρώ τον τόνο

οσον αφορα τα μεταφορικα δεν ξερω θα πρεπει να συννενοηθεις μαζι του.

λογικα αμα κανονισεις να παει με πρακτορειο μεταφορων απο οσο ξερω δεν παιρνουν πολλα λεφτα.

τωρα με το βαρος και τον ογκο της σομπας δεν ξερω.

καλο ειναι να ρωτησεις εσυ σε καποιο πρακτορειο μεταφορων στην περιοχη σου που να εχει γραφειο στην αθηνα ποσο κοστιζει η μεταφορα.

 

 

λοιπον σου εκανα ενα σχεδιαγραμμα να δεις πως το εχω βαλει εγω.

 

το καφε ειναι ο τοιχος το κοκκινο το μπουρι και μπλε η σομπα.

 

ουσιαστικα εχω κανει μια τρυπα στον τοιχο (καλο ειναι να την κανεις ελαχιστα μεγαλυτερη απο το μπουρι και να βαλεις λιγο πετροβαμβακα γυρω γυρω ωστε να μην ακουμπαει στον τοιχο απευθειας ) εβαλα ενα κομματι ισιο 30 ποντων και εχω βαλει μια γωνια 90 μοιρες μεσα στο σπιτι και μια εξω.

 

επισης καλη επιλογη ειναι να βαλεις αυτα τα στρογγυλα καπακια που γυρνανε επανω (δεν θα σου καπνισει η σομπα οταν ειναι κλειστη η πορτα αλλα αν ανοιξεις να βαλεις ξυλά και φυσαει πολυ εξω μπορει .)

 

δεν σου λεω οτι δεν θα δουλεψει με ταφ αλλα μιας και καλοκαιριαζει και δεν σε πιεζει ο χρονος φτιαξε κατι σωστο , σχεδιασε το σωστα, ωστε να μην ασχολεισε μετα.

 

επισης να ξερεις οτι τα απλα μπουρια που πουλανε στα χρωματοπωλεια ειναι πολυ ψιλα σε παχος και μετα απο 1-2 χρονια θελουν αλλαγη (ειδικα σε ενεργειακες σομπες που καινε σε μεγαλες θερμοκρασιες και εχουν μεγαλη θερμοκρασια στα καυσαερια.

 

οσον αφορα την διαφορα θερμοκρασιας και το μωρο.

 

εμενα παιδια η μικρη μου γεννηθηκε 1 δεκεμβρη και εφαγε ολο τον σκληρο χειμωνα στους πρωτους μηνες.

 

οσοι ειναι απο αττικη ξερουν τι καιρο ειχε κοντα στα χριστουγεννα κτλ.

 

ειλικρινα τωρα ειναι 5 μηνων και το μωρο δεν εχει κανει ουτε κιχ. (φτου να μην το ματιασω)

 

επισης σε ασχετο χρονο πριν κατι μερες σκεφτομουν οτι τον χειμωνα που μας περασε δεν μπουκωσα ουτε μια φορα οπως και οι γυναικα μου ενω παλαια ξυπναγαμε και με ψιλομπουκωμενοι μυτη.

 

δεν λεω οτι αυτο θα ισχυει σε ολους αλλα εγω εχω καλη εμπειρια σχετικα με την σομπα αν και ειναι η πρωτη χρονια που την δουλεψα.

 

ουτε με το μωρο ειχα προβλημα ουτε με κατι αλλο.

 

 

θα σας πω ομως και τι πρεπει να προσεχετε μιας και αυτα τα εμαθα με την χρηση τις σομπας.

 

 

καταρχην τα ξυλα που αγοραζουμε πρεπει να ειναι στεγνα.

 

οταν λεμε στεγνα εννοουμε να μην ειναι φρεσκοκομμενα.

 

νωπα απο υγρασια εξωτερικη δεν μας πειραζει αλλα δεν πρεπει να ειναι φρεσκα.

 

αν τα ξυλα ειναι νωπα θα σας βρωμισουν το μπουρι πολυ ευκολα και δεν θα βγαζουν τα ξυλα αρκετη ζεστη.

 

αυτο γινεται γιατι η θερμοκρασια της φλογας καταναλωνεται ωστε να εξατμιση το νερο στο ξυλο (που πιστεψτε με ειναι αρκετο σε καθε κουτσουρο) και φευγει απο την καμιναδα.

 

 

κοιταμε τα ξυλα να μην εχουν φρεσκο φλοιο εξωτερικα και στο κεντρο να εχουν κανει ρωγμες απο μονα τους .

 

το καλυτερο για εμενα ειναι η οξια και η ελια.

 

πευκο τριτο αλλα ποιο ευκολο στο αναμα καλη φωτια και ζεστη και φτηνο σε σχεση με τα αλλα.

 

δρυς δεν το προτιμω γιατι ειναι πολυ βαρυ ξυλο και θελει και καποιο αλλο (οξια η πευκο ωστε να καει σωστα.)

 

 

επισης οταν δουλευετε ενεργειακη σομπα και αφου ζεσταθει μην κλεινετε τελειως τον αερα και την δουλευετε ετσι γιατι κανει ατελη καυση και θα σας μαζευει μαυριλα στο μπουρι ειδικα αμα το ξυλο ειναι νωπο.

 

παντα βαζουμε σωστα τα ξυλα στην αρχη ωστε να τα αναψουμε (βαζουμε και λιγα μικρα ωστε να παρουν ευκολα και να ξεκινησουν την φωτια)

 

γιατι αν δεν αναψει με την πρωτη και καπνιζει το ξυλο μεσα και ανοιξετε το πορτακινα την ξανα αναψετε λογικο ειναι να καπνισει.

 

επισης αν εχετε σομπα ιδιου τυπου με την δικια μου (ορθια με μεγαλη κεντρικη πορτα) παντα βαζουμε ξυλα αφου καουν τα πρωτα και μεινει θρακα.

 

αν ανοιξετε την ωρα που καιει φλογα θα χαλασετε την ροη του αερα και θα καπνισει.

 

 

θα δω μηπως φτιαξω κανενα βιντεακι να βαλω στο youtube με μερικες συμβουλες .

 

 

ελπιζω να βοηθησα.

 

 

 

mpoyri.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

εγω εχω αγορασει μια thorma fallun με αποδοση 82.3% ειναι δηλαδη ενεργειακης κλασης Α++ και τα καυσαερια που βγαζει δεν εχουν σχεση με τζακια κτλ.

 

καιει γυρω στο 1μισο κιλο ξυλο την ωρα αλλα στην πραγματικοτητα ειναι λιγοτερο μιας και το καρβουνο που μενει απο το ξυλο διατηρει την θερμοκρασια για αρκετη ωρα μετα.

 

τα ξυλα παιζουν σε τιμες γυρω στα 160 ευρω ο τονος που αν το υπολογισετε με 2 κιλα την ωρα ξυλο ειναι

 

0,16λεπτα του ευρω χ2ωρες0,32 λεπτα την ωρα επι 15 ωρες την ημερα= 4,8 ευρω την ημερα!!!

 

 

 

Αγαπητέ Tyfeona δεν είδα να αναφέρεις τι χώρο ζεσταίνεις με αυτές τις αποδόσεις. Τετραγωνικά σπιτιού ας πούμε.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Tyfeona τοσο πολλα εχει ο τονος στην Αθηνα; Για τι ξυλο μιλας;

Στη Β. Ελλαδα ξεκιναει με 90 χυμα, ενω η παλετα εχει 100 η οξια και 110-120 ο μεσες. Η κουμπαρα μου πηρε ξυλοσομπα με φουρνο που συνδεεται με τον καυστηρα και σωθηκε. Κι'εμεις το σκεφτομαστε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες και ολους.

 

ειδα το ποστ αυτο και ειπα να μοιραστω μερικα πραγματα σχετικα με τις ξυλοσομπες μιας και εβαλα προσφατα μια.

 

καταρχην οταν ολοι ακουμε ξυλοσομπα εχω στο μυαλο μας τις παλιες μαντεμενιες ξυλοσομπες τις γιαγιας.

 

ευτηχως τα πραγματα εχουν εξελιχθει απο τοτε αρκετα και οι σημερινες ξυλοσομπες δεν εχουν σχεση με τις παλαιοτερες.

 

οι διαφορες που υπαρχουν κυριως στις νεες ξυλοσομπες (εκτος απο τις αισθητικες) ειναι και ενεργειακες μιας και αρκετες εχουν συστηματα δευτερογενους καυσεως το οποιο καιει τα αερια που βγαζει το ξυλο με αποτελεσμα και να εκμεταλευεται τα ξυλα καλυτερα (καιει λιγοτερα) και να βγαζει σημαντικα λιγοτερο καπνο απο την καμιναδα.

 

ζεσταινει ανετα ενα μεσαιο σπιτι αρκει να τοποθετηθει καπου στο κεντρο , σιγουρα στο μερος που περναει τον περισσοτερο χρονο η οικογενεια σας , και το μονο κακο ειναι οτι πρεπει να εχετε τις εσωτερικες πορτες των δωματιων ανοιχτες ωστε να διαχεεται ο θερμος αερας σε ολα τα δωματια.

 

συνηθως αυτες οι σομπες συνοδευονται απο εναν βαθμο αποδοσης 67% κτλ.

 

εγω εχω αγορασει μια thorma fallun με αποδοση 82.3% ειναι δηλαδη ενεργειακης κλασης Α++ και τα καυσαερια που βγαζει δεν εχουν σχεση με τζακια κτλ.

 

καιει γυρω στο 1μισο κιλο ξυλο την ωρα αλλα στην πραγματικοτητα ειναι λιγοτερο μιας και το καρβουνο που μενει απο το ξυλο διατηρει την θερμοκρασια για αρκετη ωρα μετα.

 

τα ξυλα παιζουν σε τιμες γυρω στα 160 ευρω ο τονος που αν το υπολογισετε με 2 κιλα την ωρα ξυλο ειναι

 

0,16λεπτα του ευρω χ2ωρες0,32 λεπτα την ωρα επι 15 ωρες την ημερα= 4,8 ευρω την ημερα!!!

 

 

δεν καπνιζουνε μεσα στο σπιτι και ειναι ποιο καθαρες απο τζακι μιας και κλεινουν τελειως με την πορτα και το τζαμι που εχουν και εχουν σκαφακι για τις σταχτες.

 

εχουν διπλο τοιχωμα για ζεσταινουν τον αερα και να μπορεις να κατσεις διπλα τους χωρις να καιγεσαι.

 

δεν εχουν σχεση με τα παραδοσιακα τζακια που ζεσταινετε το πρωσοπο σου κι η πλατη σου παγωνει.

καμμια σχεση.

 

ενα παραδοσιακο τζακι εχει αποδοση 8% ενω μια ξυλοσομπα ενεργειακη τουλαχιστον 70% δηλαδη μπορει να ζεστανει οσο 6 αντοιστιχα τζακια με τα ιδια ξυλα.

 

δεν καινε οπως τα παραδοσιακα τζακια γιατι εχουν διακοπτη που ελεγχετε την καυση.

 

ενω παραδοσιακο τζακι μπορει να καψει μεχρι και 7 τονους σε μια σεζον.

 

αυτες οι σομπες 2μιση τονους το πολυ και μιλαμε για βαρυ χειμωνα.

 

τα αρνητικα ειναι οτι δεν μπορεις να ζεσταινεις νερο για μπανιο κτλ .

και οτι τα ξυλα που θα αγορασετε θα πρεπει να ειναι σε μικρο μεγεθος

30 εκατοστα περιπου μακρος (αν ζητησετε για σομπα απο τον ξυλεμπορα θα εχει)

 

παντως το να το βαλεις παραλληλα με το καλοριφερ (δηλαδη να υπαρχει καλοριφερ το οποιο θα αναβει και η ξυλοσομπα να διατηρει για πολυ ωρα την θερμοκρασια ) θα σας γλυτωσει πολλα λεφτα απο το πετρελαιο μιας και το καλοριφερ θα αναβει πολυ λιγοτερο (για να μην πω καθολου)

 

προσωπικα πριν την παρω και η γυναικα μου αλλα και τα κοντινα συγγενικα προσωπα ειχαν αμφιβολιες αλλα πιστεψτε τωρα αρεσει σε ολους για να μην πω οτι το σκεφτονται και αυτοι.

 

εγω εχω παρει αυτην εδω

http://ruprom-image.s3.amazonaws.com/325036_w640_h640_3_1.jpg

 

η οποια ειναι η καλυτερη που μπορειτε να βρειτε στην ελλαδα με λογικα λεφτα 700 ευρω αλλιως υπαρχουν εταιρειες που για καλη ποιοτητα θα σας ζητησουν μεχρι και 2000 ευρω!!!

 

υπαρχουν και αρκετες φτηνες 200 εως 600 ευρω αλλα δυσκολα θα βρειτε καλη ποιοτητα σε αυτη την τιμη.

 

εγω το εψαξα παρα πολυ και κατεληξα σε αυτην.

 

υπαρχουν και ισπανικες με φουρνο οι οποιες εχουν συστημα το οποιο βγαζει την μυρωδια του φαγητου απο το μπουρι με αποτελεσμα να μην μυριζει το δωματιο .

 

 

 

 

επειδη το εχω ψαξει παρα πολυ το θεμα με τιμες κτλ

 

εχω καταληξει σε καποιες εταιρειες.

 

αν οντως ενδιαφερεστε μπορω να σας γραψω ποιες προτεινω αλλα και μαγαζι ωστε να τις παρετε φτηνα γιατι η τιμες διαφοροποιουνται σημαντικα απο καταστημα σε καταστημα δυστηχως.

 

επισης να αναφερω οτι δεν ειμαι εμπορος ουτε εχω καποιο κερδος απο ολες τις παραπανω πληροφοριες που σας εδωσα.

 

απλα αναφερω την εμπειρια μου .

 

Καλημέρα

Ενδιαφέρον το αρθρο σου. Θα μπορουσα να έχω την λίστα με τις ξυλοσομπες που προτείνεις?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για να βγάλεις το μπουρί στο πλάι της οικοδομής χρειάζετε άδεια?τι γίνετε με αυτά τα θέματα έχει κανείς γνώση?

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ψάχνω και εγω για σομπα, ξέρει κανενας να μου προτεινει.... ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ Η ΜΑΝΤΕΜΙ... δεν μπορω ν αποφασισω και δεν εχω καταλάβει και την διαφορά τους

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σκέφτηκα να βάλω λέβητα πελετ αρχικά αλά ακριβός κορίτσια με τα εργατικά ήθελα ένα 5000χιλιαρο συν τα πελετ ….

και δεν είναι δικό μου το σπίτι νοικιάζω μια ανακαινισμένη μονοκατοικία 120 -130 τετραγωνικά που να την ζεστάνω ικανοποιητικά με πετρέλαιο θα χρειαστώ 4 τόνους κατέληξα στην λύση ξυλοκοπάς με μποιλερ που να συνδέετε στα καλοριφέρ ευτυχώς υπάρχει υποδοχή για ξυλοσόμπα μιας κ το σπίτι παλαιοτέρα ζεσταινόταν με ξυλοσομπα...

 

η σόμπα που σκεφτομαι να πάρω είναι αυτην εδώ στα 500 ευρω

http://www.greekstoves.com/T36.html

 

 

έχει κάνει κάποιο άλλη παρόμοια εγκατάσταση ?

 

είναι αποδοτική θα ζεσταθούμε

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σκέφτηκα να βάλω λέβητα πελετ αρχικά αλά ακριβός κορίτσια με τα εργατικά ήθελα ένα 5000χιλιαρο συν τα πελετ ….

και δεν είναι δικό μου το σπίτι νοικιάζω μια ανακαινισμένη μονοκατοικία 120 -130 τετραγωνικά που να την ζεστάνω ικανοποιητικά με πετρέλαιο θα χρειαστώ 4 τόνους κατέληξα στην λύση ξυλοκοπάς με μποιλερ που να συνδέετε στα καλοριφέρ ευτυχώς υπάρχει υποδοχή για ξυλοσόμπα μιας κ το σπίτι παλαιοτέρα ζεσταινόταν με ξυλοσομπα...

 

η σόμπα που σκεφτομαι να πάρω είναι αυτην εδώ στα 500 ευρω

http://www.greekstoves.com/T36.html

 

 

έχει κάνει κάποιο άλλη παρόμοια εγκατάσταση ?

 

είναι αποδοτική θα ζεσταθούμε

Aν τη βάλεις πες μας τα αποτελέσματα!Αυτό που με προβληματίζει είναι που όταν την ανάβεις βγάζει καπνό (κατι τετοιο διαβασα στις οδηγίες)

Την είδατε απο κοντά?Στο μαγαζί τι σας είπαν????

Link to comment
Share on other sites

Aν τη βάλεις πες μας τα αποτελέσματα!Αυτό που με προβληματίζει είναι που όταν την ανάβεις βγάζει καπνό (κατι τετοιο διαβασα στις οδηγίες)

Την είδατε απο κοντά?Στο μαγαζί τι σας είπαν????

σημερα ηρθε απο εδω ο τεχνικοσ ειδε τον χωρο κ με ολλα τα υλικα χωρισ εγρατικα 1000 μαζι με την σομπα θα αμσ βγει αντε να δουμε θα ζασταθουμε ?

.....

Link to comment
Share on other sites

σημερα ηρθε απο εδω ο τεχνικοσ ειδε τον χωρο κ με ολλα τα υλικα χωρισ εγρατικα 1000 μαζι με την σομπα θα αμσ βγει αντε να δουμε θα ζασταθουμε ?

Τόοοοοσα πολλάαααααα???????500 ευρώ επιπλέον υλικά???και τα εργατικά?

Link to comment
Share on other sites

Τόοοοοσα πολλάαααααα???????500 ευρώ επιπλέον υλικά???και τα εργατικά?

κιτα εμεισ δεν ειναι ατομικο κ πρεπει ν γινει θα χρειαστουν διαφορα εσεισ εχετε ατομικο λεβιτα ?

.....

Link to comment
Share on other sites

Tyfeona τοσο πολλα εχει ο τονος στην Αθηνα; Για τι ξυλο μιλας;

Στη Β. Ελλαδα ξεκιναει με 90 χυμα, ενω η παλετα εχει 100 η οξια και 110-120 ο μεσες. Η κουμπαρα μου πηρε ξυλοσομπα με φουρνο που συνδεεται με τον καυστηρα και σωθηκε. Κι'εμεις το σκεφτομαστε.

 

 

φιλε μου δεν ειναι μεγαλο το σπιτι , γυρω στα 80τετραγωνικα αλλα ειναι χωρις μονωση και εχει ψηλο ταβανι απο την μια μερια (κεραμοσκεπη) 4 μετρα σχεδον που το κανει να εχει πολλα κυβικα να ζεστανει η σομπα.

 

αν προσεξετε το τι γραφουν οι σομπε θα δειτε οτι λενε κυβικα οχι τετραγωνικα για την αποδοση τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ενδιαφέρον το αρθρο σου. Θα μπορουσα να έχω την λίστα με τις ξυλοσομπες που προτείνεις?

 

Ευχαριστώ

\

 

δεν προτεινω καποιες συγκεκριμενες.

 

οτι σου φτανει η τσεπη σου και το γουστο σου.

 

απλα με καλο ψαξιμο θα δεις οτι με ιδια λεφτα μπορει να παρεις κατι καλυτερο μετα απο παζαρι κτλ.

Link to comment
Share on other sites

σημερα ηρθε απο εδω ο τεχνικοσ ειδε τον χωρο κ με ολλα τα υλικα χωρισ εγρατικα 1000 μαζι με την σομπα θα αμσ βγει αντε να δουμε θα ζασταθουμε ?

 

θελει αρκετη δουλεια με το υδραυλικο κομματι.

Link to comment
Share on other sites

παιδια βαζω φωτογραφιες απο το τζακι του κολλητου μου.

 

ειναι απλο μαντεμενιο με πορτα.

 

επειδη λοιπον ηθελε περισσοτερη αποδοση απο το τζακι ωστε να ζεστανει το σαλονι του ψαχτηκαμε και βρηκαμε κατι θερμοσυλλεκτες που μπαινουν στο τζακι αντι για μπουρι και εχουν διπλο τοιχωμα με 2 εξοδους και μια εισοδο.

 

βαζοντας ενα ηλεκτρικο βεντιλατερ λοιπον πεταμε αερα απο τον χωρο μεσα στον θερμοσυλλεκτη και βγαζει απο τις δυο εξοδους ζεστο.

 

ουσιαστικα μετατρεψαμε ενα απλο μαντεμενιο τζακι σε αεροθερμο.

 

με καλο ψαξιμο σε μαγαζια βρηκαμε καλες τιμες και μια δοκιμη που καναμε εδειξε οτι θα ζεσταινει αρκετα.

 

βαζω φωτογραφιες γιατι με αυτον τον τροπο μπορεις να θερμανεις και διπλανα δωματια (ενα η δυο το πολυ) με το τζακι .

 

η τιμες επαιζαν παρα πολυ.

 

τον θερμοσυλεκτη που ειναι inox μας τον ειπαν απο 150 ευρω και καταληξαμε να τον παρουμε με 75 ευρω και καλυτερο κατασκευαστικα απο τον ακριβο.

 

το μοτερ επαιζε απο 150 ευρω απο καταστημα ηλεκτρολογικων με απλο ροοστατη για να ρυθμιζει στροφες και τελικα το πηραμε 110 ευρω με ψηφιακο ροοστατη που εχει και θερμομετρο για να ανοιγει οταν βλεπει ζεστο αερα και να σβηνει μονο του οταν το τζακι θα εχει σβησει.

 

γενικα παιδια μην ακουτε ενα μαστορα μονο .

 

ψαχτειτε και ρωτηστε σε αρκετους και προπαντων μην βιαζεστε.

 

αυτο το τζακι που θα δειτε στις πρωτες φωτογραφιες το ειχε φτιαξει τζακας και η γυψοσανιδα μεσα δεν ειχε ουτε μονωση . με τον καιρο θα ανοιγε , θα εκανε ρωγμες .

 

και φεραμε φιλο γυψοσανιδα και δειτε μονωση που εχει κανει , με αστειο κοστος (πετροβαμβακα) και δεν ειναι η δουλεια του τα τζακια.....

 

 

δειτε το τζακι οπως ηταν πριν.

 

2011-09-20104214.jpg

 

μεσα

 

2011-09-21123355.jpg

 

2011-09-21123449.jpg

 

και δειτε πως το κανουμε τωρα.

 

εγω με τον φιλο που εχει το σπιτι ψαξαμε το θεμα θερμοσυλλεκτη , μοτερ , περσιδες (που ειναι πατεντα ουσιαστικα) και ολη την δουλεια την κανει ο γυψοσανιδας και ο ηλεκτρολογος που συνδεσε το μοτερ.

 

th_2011-10-04203950.jpg

th_2011-10-04203921.jpg

th_2011-10-04203911.jpg

th_2011-10-04203902.jpg

th_2011-10-04181002.jpg

th_2011-10-04180954.jpg

th_2011-10-04180932.jpg

th_2011-10-04155502.jpg

th_2011-10-04155446.jpg

th_2011-10-04140515.jpg

th_2011-10-04140444.jpg

th_2011-10-04112521.jpg

th_2011-10-04112517.jpg

th_2011-10-04082701.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κ... κατέληξα στην λύση ξυλοκοπάς με μποιλερ που να συνδέετε στα καλοριφέρ ευτυχώς υπάρχει υποδοχή για ξυλοσόμπα μιας κ το σπίτι παλαιοτέρα ζεσταινόταν με ξυλοσομπα...

 

η σόμπα που σκεφτομαι να πάρω είναι αυτην εδώ στα 500 ευρω

http://www.greekstoves.com/T36.html

 

 

έχει κάνει κάποιο άλλη παρόμοια εγκατάσταση ?

 

είναι αποδοτική θα ζεσταθούμε

 

Aν τη βάλεις πες μας τα αποτελέσματα!Αυτό που με προβληματίζει είναι που όταν την ανάβεις βγάζει καπνό (κατι τετοιο διαβασα στις οδηγίες)

Την είδατε απο κοντά?Στο μαγαζί τι σας είπαν????

 

σημερα ηρθε απο εδω ο τεχνικοσ ειδε τον χωρο κ με ολλα τα υλικα χωρισ εγρατικα 1000 μαζι με την σομπα θα αμσ βγει αντε να δουμε θα ζασταθουμε ?

 

 

Λοιπον, κοριτσια, παραπανω σας εγραψα οτι ειχε βαλει μια φιλη μου και ηταν υπερευχαριστημενη.

Τα βαλαμε κατω και αποφασισαμε και το κανουμε κι'εμεις.

Πηραμε ξυλοσομπα που συνδεεται με το καλοριφερ και πηγε μαζι με τα εργατικα ενα χιλιαρικο. Το σπιτι ειναι πολυ μεγαλο αλλα ευελπιστω να μπορει να ζεσταθει. Μενω και στην Καβαλα και εχουμε πολλη υγρασια.

Δε συζηταω για αποσβεση μιας και ο τονος φετος θα ξεκινησει με 900+ ευρω, οποτε η διαφορα θα καλυφθει αμεσως. Ο τονος σε παλετα και οχι χυμα, (ωστε να πιανουν λιγο χωρο και να μην εχουμε βρωμια) μας κοστισε 100 & 110 ευρω για δυο διαφορετικα ειδη ξυλων (το ενα καιγεται γρηγορα και δινει φλογα, το αλλο ξεκιναει δυσκολα αλλα διαρκει πολυ)

Παντως η φιλη μας εχει 170 τ.μ. σπιτι και οσες φορες πηγα τον χειμωνα ηταν παντα ζεστο.

Θα τα ξαναπουμε τον χειμωνα (που εδω ειναι πολυ κοντα :D )

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...