Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ 30 ΧΡΟΝΩΝ ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΟ 3 ΕΤΩΝ Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟΝ 2 ΑΠΟΒΟΛΕΣ.Η 1η Δ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ Κ Η 2η ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗΣΕ(ΚΑΝΑΜΕ ΕΞΕΤ Κ ΕΔΕΙΞΕ ΤΡΙΣΩΜΙΑ 13)ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤ Κ ΒΡΕΘΗΚΕ MTHFR ΕΤΕΡΟΖΥΓΟΣ ΓΟΝΟΤΥΠΟΣ Κ V LEIDEN ΕΤΕΡΟΖΥΓΩΤΗΣ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΣ ΟΤΑΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΗΠΑΡΙΝΕΣ.ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ Κα ΦΙΦΑ ΣΤΟ ΙΑΣΩ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ Κ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΥΝΤΟΜΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια, καλημερα. Προσπαθω να βρω εναν αιματολογο στη Θεσ/νικη, που να ασχολειται με κυηση και θρομβοφιλια. Εχετε καποιον υποψη σας, που να σας παρακολουθησε και να μεινατε ευχαριστημενες?

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ 30 ΧΡΟΝΩΝ ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΟ 3 ΕΤΩΝ Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟΝ 2 ΑΠΟΒΟΛΕΣ.Η 1η Δ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ Κ Η 2η ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗΣΕ(ΚΑΝΑΜΕ ΕΞΕΤ Κ ΕΔΕΙΞΕ ΤΡΙΣΩΜΙΑ 13)ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤ Κ ΒΡΕΘΗΚΕ MTHFR ΕΤΕΡΟΖΥΓΟΣ ΓΟΝΟΤΥΠΟΣ Κ V LEIDEN ΕΤΕΡΟΖΥΓΩΤΗΣ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΣ ΟΤΑΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΗΠΑΡΙΝΕΣ.ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ Κα ΦΙΦΑ ΣΤΟ ΙΑΣΩ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ Κ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΥΝΤΟΜΑ

 

Για τη Φοίφα έχω ακούσει καλά λόγια από κορίτσαι στο φόρουμ. Εγώ προσωπικά πηγαίνω στη Μελισσάρη στο Ωνάσειο.

Να σου ζήσει ο γιος σου και με το καλό να έρθει και το δεύτερο μωράκι!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

η γυναίκα μου είναι στον 6ο μήνα και έχει τη νόσο της θρομβοφιλίας. Σήμερα μας είπαν να διπλασιάσουμε τη δόση κάνοντας δυο ενέσεις ημερησίως. Περιττό να σας πω για τη ψυχολογία της... χάλια. Κάθε φορά που της κάνω την ένεση τη βλέπω να πονάει, μερικές φορές ισχυρίζεται ότι νιώθει μόνο το φάρμακο. Μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι δε κάνω κάτι σωστά ενώ ο τρόπος της πράξης είναι πάντα ο ίδιος. Συμβαίνει και σε σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα

 

θα ήθελα την βοήθειά σας . Θέλω να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλίας και ψάχνομαι με την ασφαλειά μου ΤΕΒΕ, όπου κ δεν μου τις γράφουν. Στο νοσοκομείο Παπαγεωργίου εκλεισα ραντεβού με αιματολόγο τον Φεβ(αν είναι δυνατόν). Γνωρίζεται ποιά άλλη κινήση θα μπορούσα να κάνω κ δεν το σκέφτηκα;

Ή αν γνωρίζεται κανένα Ιδιωτικό διαγνωστικό Κέντρο , με ικανοποιητικές τιμές, στην Θεσσαλονίκη;

Θα εκτιμούσα πολύ αν με βοηθούσατε γιατί ψάχνομαι...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.εγω πηγαινω στην κ.λευκου στη θεσσαλονικη.ειναι εξαιρετικη με ειδικευση στη θρομβοφιλια εχει συμβαση με πολλα ταμεια και ειναι και στο ιπποκρατειο,που μπορεις να κανεις εξετασεις.ειναι φοβερη

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

η γυναίκα μου είναι στον 6ο μήνα και έχει τη νόσο της θρομβοφιλίας. Σήμερα μας είπαν να διπλασιάσουμε τη δόση κάνοντας δυο ενέσεις ημερησίως. Περιττό να σας πω για τη ψυχολογία της... χάλια. Κάθε φορά που της κάνω την ένεση τη βλέπω να πονάει, μερικές φορές ισχυρίζεται ότι νιώθει μόνο το φάρμακο. Μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι δε κάνω κάτι σωστά ενώ ο τρόπος της πράξης είναι πάντα ο ίδιος. Συμβαίνει και σε σας?

 

 

ΣΟΥ εστειλα π.μ. για τον τρόπο. Επειδη βλεπω είσαι νέο μέλος θα το διαβασεις πανω πανω δεξια (προσωπικα μυνηματα)

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.εγω πηγαινω στην κ.λευκου στη θεσσαλονικη.ειναι εξαιρετικη με ειδικευση στη θρομβοφιλια εχει συμβαση με πολλα ταμεια και ειναι και στο ιπποκρατειο,που μπορεις να κανεις εξετασεις.ειναι φοβερη

 

Συμφωνώ και επαυξάνω για τη γιατρό. Μόνο που από τον περασμένο μήνα πλέον είναι μόνο στο Ιπποκράτειο (διορίστηκε), οπότε αν κάποια θέλει να την επισκεφτεί, θα πάει εκεί.

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

η γυναίκα μου είναι στον 6ο μήνα και έχει τη νόσο της θρομβοφιλίας. Σήμερα μας είπαν να διπλασιάσουμε τη δόση κάνοντας δυο ενέσεις ημερησίως. Περιττό να σας πω για τη ψυχολογία της... χάλια. Κάθε φορά που της κάνω την ένεση τη βλέπω να πονάει, μερικές φορές ισχυρίζεται ότι νιώθει μόνο το φάρμακο. Μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι δε κάνω κάτι σωστά ενώ ο τρόπος της πράξης είναι πάντα ο ίδιος. Συμβαίνει και σε σας?

 

Εγώ δεν πονάω αλλά τις κάνω μόνη μου. Πρέπει να βρεις το σημείο να μην πονάς. Τις κάνω στην κοιλιά και δοκιμάζω λίγο προν βάλω τη βελόνα αν πονάει εκεί που θα τη βάλω ... γι' αυτό νομίζω δε βολεύει να στην κάνει άλλος. Κατά τα άλλα δεν είναι τόσο φοβερό ... πάρα πολλές κοπέλες κάνουν ενέσεις. Δεν υπάρχει λόγος να πέφτει η ψυχολογία της!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν πονάω αλλά τις κάνω μόνη μου. Πρέπει να βρεις το σημείο να μην πονάς. Τις κάνω στην κοιλιά και δοκιμάζω λίγο προν βάλω τη βελόνα αν πονάει εκεί που θα τη βάλω ... γι' αυτό νομίζω δε βολεύει να στην κάνει άλλος. Κατά τα άλλα δεν είναι τόσο φοβερό ... πάρα πολλές κοπέλες κάνουν ενέσεις. Δεν υπάρχει λόγος να πέφτει η ψυχολογία της!

Ακριβώς το ίδιο έκανα κι εγώ! Μέχρι και την ημέρα που γέννησα στην κοιλιά τις έκανα. Πάντα υπάρχει λίγος χώρος στο πλάι. Στο μπούτι μια φορά που επιχείρησα, τσίριξα από τον πόνο. Από το τμήμα θρομβοφιλίας στο Λαικό έμεινα πολύ ευχαριστημένη!

Ευχομαι υπομονή σε όλες και με το καλό να υποδεχτείτε τα μωράκια σας!

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

η γυναίκα μου είναι στον 6ο μήνα και έχει τη νόσο της θρομβοφιλίας. Σήμερα μας είπαν να διπλασιάσουμε τη δόση κάνοντας δυο ενέσεις ημερησίως. Περιττό να σας πω για τη ψυχολογία της... χάλια. Κάθε φορά που της κάνω την ένεση τη βλέπω να πονάει, μερικές φορές ισχυρίζεται ότι νιώθει μόνο το φάρμακο. Μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι δε κάνω κάτι σωστά ενώ ο τρόπος της πράξης είναι πάντα ο ίδιος. Συμβαίνει και σε σας?

 

καταρχήν μην την λές νόσο.μόνο αυτό το όνομα αρκεί να σου ρίξει όλη την ψυχολογία.τάση είναι η θρομβοφιλία.

και εγώ μόνη μου τις κάνω και νιώθω πολύ καλύτερα έτσι παρά να εξαρτώμαι από άλλους.και εγώ δοκιμάζω πρώτα αν πονάω εκεί που θα την βάλω.και έχω παρατηρήσει ότι κοντά στην μέση και στον ομφαλό πονάει πιο πολύ.επίσης όσο πιο κάθετα με την μύτη την βάζεις πάνω στην κοιλία τόσο πιο ανώδυνο είναι.τουλάχιστον έτσι δουλέυει πάνω μου και δεν αφήνει και σημάδια.το φάρμακο από μόνο του καίει λίγο σην αρχή αλλά οκ.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Βγήκαν τα αποτελέσματα των εξετάσεων που έκανα αλλά θα τις πάω στο γιατρό 20/1 γιατί περιμένω να κάνω και σαλπιγγογραφία. Όσες έχουν φυσιολογικές τιμές είναι όλες εντός των φυσιολογικών. Τις παρακάτω όμως δεν τις καταλαβαίνω, ξέρει καμία να με βοηθήσει;

FII20210G/A PROTHROMBIN

FII20210G/A GG

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ

 

 

 

 

FVQ 506 DNA

 

FV1691G/A GA

ΕΤΕΡΟΖΥΓΩΤΗΣ

 

 

 

 

MTHFR:C677T

 

MTHFR 677C/T CT

ΕΤΕΡΟΖΥΓΩΤΗΣ

 

 

 

 

Mοριακός Eλεγχος PAI-1

 

PAI-1 4G/4G

ΟΜΟΖΥΓΩΤΗΣ

 

 

 

 

MTHFR: A1298C

 

MTHFR 1298A/C AC

ΕΤΕΡΟΖΥΓΩΤΗΣ

 

 

 

 

GPΙa Γλυκοπρωτεϊνη

αιμοπεταλίων Ιa

 

GPIa C807T CT

 

ΕΤΕΡΟΖΥΓΩΤΗΣ

Link to comment
Share on other sites

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ....

ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ,

ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΕΒΑΖΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΙΑ CLEXANE ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ...

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΤΗΝ ΕΒΑΖΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ... ΜΗΠΩΣ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ .... Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΘΕΤΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ...

ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Link to comment
Share on other sites

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ....

ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ,

ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΕΒΑΖΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΙΑ CLEXANE ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ...

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΤΗΝ ΕΒΑΖΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ... ΜΗΠΩΣ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ .... Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΘΕΤΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ...

ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

 

από ότι έχω διαβάσει στις εξωσωματικές βάζουν προληπτικά.είτε έχεις μεταλλαγμένα ένζυμα είτε όχι.να ξέρεις ότι βοηθάει πολύ στην αιμάτωση της μήτρας και κατ΄επέκταση στα έμβρυα σου.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

girls θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν ξέρετε.

οι βιοχημικές αναλύσεις αίματος που είχα κάνει έδειξαν λίγο χαμηλές τις ορμόνες Papp-a και bhgc με αποτέλεσμα να βγεί λίγη ψηλή η πιθανότητα για τρισωμία 18.στον υπέρηχο όμως για την αυχενική διαφάνια όλα ήταν μια χαρά.δεν υπήρχε ένδειξη γι αυτη την τρισωμία και μου είπε η εμβρυολόγος ότι ίσως είναι η θρομβοφιλία και η θεραπεία που κάνω.

utrogestant, fragmin κλπ.ξέρετε κάτι σχετικό;

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα!!!

η γυναίκα μου είναι στον 6ο μήνα και έχει τη νόσο της θρομβοφιλίας. Σήμερα μας είπαν να διπλασιάσουμε τη δόση κάνοντας δυο ενέσεις ημερησίως. Περιττό να σας πω για τη ψυχολογία της... χάλια. Κάθε φορά που της κάνω την ένεση τη βλέπω να πονάει, μερικές φορές ισχυρίζεται ότι νιώθει μόνο το φάρμακο. Μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι δε κάνω κάτι σωστά ενώ ο τρόπος της πράξης είναι πάντα ο ίδιος. Συμβαίνει και σε σας?

 

καλησπέρα και χρόνια πολλά... είμαι στον 4ο μήνα και μου διπλασίασαν τη δόση εδώ και δεκαπέντες μέρες... κάνω τις ενέσεις μόνη μου, και σε πληροφορώ ότι δεν πονάει καθόλου η πράξη, αλλά πονάει πολύ η θεωρία της διαδικασίας... βέβαια μιλάω για μένα, αλλά πιστεύω ότι σχεδόν όλες νοιώθουν το ίδιο.. δλδ, αφού κάνω την ένεση, για 10 λεπτά μετά είμαι χάλια ψυχολογικά.. ξέρω ότι είναι για το καλό του μωρού, ξέρω.... ξέρω...

αλλά αυτή η καταραμένη η ψυχολογία δεν καταλαβαίνει από λογική...!!! :-(

 

καλή δύναμη και στους δύο σας, και με ένα γερό μωράκι στην αγκαλιά σας..!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΕΤΣΙ.ΔΕΣΤΟ ΘΕΤΙΚΑ.ΜΕ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΙΣΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ,ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ.ΑΣ ΚΑΤΑΦΕΡΩ Κ ΕΓΩ ΝΑ ΕΡΘΩ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ Κ ΑΣ ΕΙΜΑΙ Κ ΓΙΑ 10λ Κ ΓΙΑ 1 ΩΡΑ ΧΑΛΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας στην οικογενεια μου εχουμε ιστορικο θρομβοφιλιας και πρεπει να κανω και εγω την εξεταση αλλα φοβαμαι οτι αν ειμαι θετικη θα με αγχωσει περισσοτερο στο θεμα παιδι, πως μπορω να το αντιμετοπισω? μπορω να κανω την εξεταση αφου μηνω εγκυος?

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι να την κάνεις απο πριν για να ξέρεις το μέγεθος του προβλήματος. Θρομβοφιλία δεν είναι έχεις ή δεν έχεις, το ποσοστό της εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. και κάθε μορφή ίσως να επιδέχεται και διαφορετική θεραπεία. φρόνιμο είναι να είσαι προετοιμασμένη όσο πιο πολύ δυνατόν για το μωράκι που θα φιλοξενήσεις μέσα σου 9 μήνες!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...