Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ζωγραφικη σε καμβα...


monbebe

Recommended Posts

θελω να φτιαξω τον μικρο πριγκηπα για το δωματιο του μικρου, περιποιημενο, σε καμβα...

τι χρωματα να χρησιμοποιησω? ξερω να δουλευω με τεμπερα, αλλα δεν ξερω αν μπορω να το βαλω στον καμβα -και αν θα αντεξει-.

το ακρυλικο ειναι ευκολο? ακριβο? εχει καποια συγκεκριμενη διαδικασια? οσοι βοηθοι προσελθετε! :D

me and my men...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να σου πω την αληθεια, νομιζω οτι την φοβαμαι λιγο... οτι ειναι δυσκολη σαν τεχνικη... και ο Μικρος Πριγκηπας δεν ειναι και ευκολο... τουλαχιστον για πρωταρα σε καμβα... γενικα ζωγραφιζα σε ακουαρελλα με τεμπερες... αλλα ειπα να τολμησω κατι παραπανω!

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Μαργαριτα το πιο ευκολο ειναι οι σκονες αγιογραφιας..

Πχ εγω που ειμαι ασχετη με τεχνικες αυτα χρησιμοποιω..

Το μονο που χρειαζεται ειναι παρεις τα χρωματα (τα οποια ειναι λιγο τσουχτερα στην τιμη ομως) και την ειδικη κολλα.

Μετα οταν θα παρεις τον καμβα σου απλα χρησιμοποιεις την κολλα αραιωμενη (οπως αραιωνουμε την ατλακολ) οπως χρησιμοποιεις το νερο για την τεμπερα..

Με τη διαφορα οτι δεν βαζεις την μπογια και μετα το νερο αλλα βουτας το πινελο σου στην κολλα και μετα μεσα στο χρωμα σου.. Θα χρειαστεις και ενα κοντρα πλακε για την αναμειξη των χρωματων..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αργοπορημένη απάντηση:

Τα ακρυλικά μπορούν να δουλευτούν σχεδόν όπως και οι τέμπερες μην τα φοβάσαι.

Δεν είναι ιδιαίτερα πιο ακριβά από τις τέμπερες, κοίτα στο Πλαίσιο, και κρατάνε παρα πολύ τα σωληνάρια.

Οι τέμπερες μπορούν να χρησιμοποιηθούν πάνω σε καμβά, αλλά αφού δεν θα μπει μετά τζάμι και θα είναι απροστάτευτο, πρέπει να το περάσεις με ένα σπρέυ fixativ για να το προφυλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
θελω να φτιαξω τον μικρο πριγκηπα για το δωματιο του μικρου, περιποιημενο, σε καμβα...

τι χρωματα να χρησιμοποιησω? ξερω να δουλευω με τεμπερα, αλλα δεν ξερω αν μπορω να το βαλω στον καμβα -και αν θα αντεξει-.

το ακρυλικο ειναι ευκολο? ακριβο? εχει καποια συγκεκριμενη διαδικασια? οσοι βοηθοι προσελθετε! :D

 

Τελικά το έφτιαξες;

Πάντως έστω και αργά θα σου απαντήσω. Το ακρυλικό δεν είναι ακριβό, μάλιστα το jumbo έχει 10χρώματα 1,2 Ε. Εγώ αγοράζω από το hobby βέβαια 16Ε τα 20. Είναι σωληνάκια σαν τη τέμπερα, διαλύονται με νερό και είναι πιο ευκολα ακόμα και από τη τέμπερα. Αν θες να τους δώσεις όγκο υπάρχει ένα μεγάλο σωληνάριο που το βάζεις μέσα στο χρώμα. Έτσι και εγώ σαν εσένα είχα να ζωγραφίσω από το γυμνάσιο. Κάτι μ΄έπιασε κανά χρόνο τώρα έκανα 4 πίνακες (ο ένας προσωπογραφία της κόρης μου) και μετά σταμάτησα λόγω έλλειψης χρόνου. Βέβαια χρωστάω μια προσωπογραφία του γιου μου και πρέπει να την κάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Θα ηθελα να φτιαξω εναν πινακα αλλα με μη τοξικα χρωματα για παιδικο δωματιο.Ειχα ασχοληθει πριν απο πολλα χρονια για λιγο.Μου αρεσαν οι πινακες της Στελλας Καπεζανου.Μηπως ξερετε τι χρησιμοποιει?Ποια ειναι τα πιο καταλληλα μη τοξικα χρωματα?Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...