Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΥΤΡΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ


Recommended Posts

Ιωάννα κι εγώ την έχω τη μεγάλη της τεφάλ. Αν δεις ότι δε σου κλείνει ξέρεις τι θα κάνεις? Θα πιέσεις ελαφρά το καπάκι προς τα κάτω με το χέρι εκτός από το κουμπί. Αρχικά δλδ πάτα το κουμπί. Έπειτα βάλε ανάμεσα στο δείκτη και τον αντίχειρα τα μπλε ή γκρι πλαστικά πλαϊνά και πίεσε προς τα κάτω. Θα σφραγίσει αμέσως. Απλά το καπάκι δεν είναι τόσο βαρύ και θέλει λίγη βοήθεια.

Είναι σαν την πόρτα που δεν κλειδώνει επειδή δεν φτάνει να μπει στη θέση της η "γλώσσα". Οπότε όπως κλειδώνουμε τη σπρώχνουμε και λίγο προς τα μέσα... ε αυτό θέλει και η χύτρα. Λίγο σπρώξιμο προς τα κάτω και σφραγίζει αμέσως.

 

Για παν ενδεχόμενο αν θες να ελέγξεις αν έκλεισε σωστά απλά δοκιμάζεις να τη σηκώσεις από το καπάκι, αν ανοίξει τότε δεν έκλεισε. Είναι απλό όμως να κλείσει με λίγο σπρωξιματάκι!

 

:wink: Ελπίζω να δεις το μήνυμά μου γιατί είναι κρίμα να μην τη χρησιμοποιείς αν φοβάσαι ότι δεν κλείνει.

 

τώρα είδα την απάντηση σου!!!αχ στραβομάρα... :oops: σ' ευχαριστώ!!!

v6Khp3.pngBoDsp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΧΥΤΡΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!ΕΧΩ ΤΗΝ CLIPSO ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΤΗΜΑ ΚΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΗΛΕΚΡΟΝΙΚΟ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ ΠΟΥ ΧΤΥΠΑΕΙ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ.ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΒΟΛΙΚΗ,ΠΑΡΕ ΧΥΤΡΑ ΚΑΙ ΕΛΥΣΕΣ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΟΥ.ΤΡΕΞΕ ΑΜΕΣΩΣ :D
και εγω αυτη εχω και ειμαι πολυ ικανοποιημενη.πολυ ευκολη στη χρηση και ασφαλης.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΣ FISSLER ΑΥΤΗ ΜΕ ΤΙΣ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΙ ΓΚΡΙ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ.ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΥΜΦΩΝΟΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΘΕΩΡΗΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΚΑΙ ΕΤΣΙ Η ΧΥΤΡΑ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΧΡΗΣΤΙΑ.ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΟΛΥ ΘΑ ΧΑΙΡΟΜΟΥΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol: Τώρα πρόσεξα το θέμα έχω χύτρα της tefal την χρησιμοποιώ μόνο

για κρέας αλλά ερχομαι σε σύγκρουση με τον εαυτό μου από τη μία η

οικολογική συνείδηση και από την άλλη η υγιεινή διατροφή...

Εξηγώ τους λόγους:

 

Χρησιμοποιώντας τη χύτρα ταχύτητας εξοικονομούμε 30-60% ρεύμα και 80%

χρόνο. Aπό την άλλη κάποια συστατικά των τροφών καταστρέφονται από τις

υψηλές θερμοκρασίες και την υψηλή πίεση, που αναπτύσσονται μέσα στη

χύτρα ταχύτητας.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΣ FISSLER ΑΥΤΗ ΜΕ ΤΙΣ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΙ ΓΚΡΙ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ.ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΥΜΦΩΝΟΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΘΕΩΡΗΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΚΑΙ ΕΤΣΙ Η ΧΥΤΡΑ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΧΡΗΣΤΙΑ.ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΟΛΥ ΘΑ ΧΑΙΡΟΜΟΥΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

Αν έβλεπες στην ιστοσελίδα της fissler?

http://www.fissler.com/en/products/pressure_cookers/lines/vitavit_comfort.html

v6Khp3.pngBoDsp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σας.

Μου χάλσε η βαλβίδα από τη χύτρα μου και για να την αλλαξω μου ειπαν 35 € οπότε καλύτερα να παρω καινουργια.

Χωρίς χύτρα τα χέρια μου ειναι δεμενα μια και δουλευω , εχω και τη μικρη και ο χρόνος μου είναι περιορισμένος.

 

Ξέρετε που μπορώ να βρω καμμια καλή και οικονομική γιατι μου είπαν κατι τιμες 170 και 200 € και δεν ειναι καιρος για τετοια!!!!!!

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να πάτε σε κάποιο κατάστημα-αντιπροσωπεία της Vicko. Έχουν όλων των ειδών τα κουζινικά σε πολύ καλές τιμές και σε σχετικά καλή ποιότητα. Βέβαια δεν θα βρείτε και Fisshler αλλά τη δουλειά τους την κάνουν ωραιότατα!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

γεια σας!! πηρα χυτρα!! για πειτε λιγο πως δουλευει???

εχει την κοκικινη βαλβιδα,και μετα???

:)

εκανα προχτες φασολαδα και δεν γινονταν!!!

μολις ανεβηκε η βαλβιδα το χαμηλωσα...αλλα δεν βραζανε με τπτ.

εκανα κατι λαθος:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αφού βάλεις στη χύτρα όλα τα υλικά κ νερό τόσο όσο θέλεις να έχει κ μετά το μαγείρεμα-όχι περισσότερο- βάζεις την εστία στο δυνατό κ κλείνεις ασφαλίζεις το καπάκι.

μόλις ακουστεί η βαλβίδα να βγάζει ατμό, τότε χαμηλώνεις την εστία. εγώ στην κουζίνα νεφ το βάζω στο 3 ή στο 2. αφήνω τη χύτρα για φασολάδα 30 λεπτά. άλλες αφήνουν για 35, άλλες 20 λεπτά. αυτά είναι γούστα.

μετά κλείνω την εστία κ ή αφήνω τη χύτρα πάνω ή αν βιάζομαι την βγάζω από την εστία για να πέσει η βαλβίδα πιο γρήγορα.

αφού πέσει εντελώς η βαλβίδα, τότε ανοίγει το καπάκι. εγώ τα όσπρια τα αφήνω με ανοιχτή χύτρα-χωρλίς καπάκι- για 10 λεπτάκια να χυλώσει σε δυνατή εστία.

Link to comment
Share on other sites

τα φασόλια, αν δεν τα έχεις αφήσει σε λεκάνη με νερό όλο το βράδυ, καλό είναι να τα αφήσεις να πάρουν μια καλή βράση, να πετάξεις το νερό κ να τα ξαναβάλεις στη χύτρα με άλλο νεράκι. έτσι θα είναι καλύτερα.

προσοχή, δεν βρέχουμε τα φασόλια, μετά το πέταγμα του πρώτου νερού.

Link to comment
Share on other sites

ααααα μαλον τα φασολια δεν κανουν.....και ναι οντος δεν τα μουλιασα:rolleyes:

εμενα η ετσι ειναι μεχρι το 9...2 3 ειναικαλα μετα...θα κανω κατι αλλο αυριο και θα δω...

Link to comment
Share on other sites

πηρα αυτη...http://www.lidl.com.cy/cps/rde/xchg/SID-98DBEDFF-F3758F69/lidl_cy/hs.xsl/index_11791.htm

δεν πηρα ακριβη για το λογοοτι δε δουλευω καιειμαι σπιτι παντα..απλα αν χρειαστει να εχω μια.

Link to comment
Share on other sites

τα περισσότερα όσπρια θέλουν μουλιασμα (μόνο τα μαυρομάτικα βράζουν χωρίς μουλιασμα)....γι'αυτό δε σου έβρασαν.....δεν σε ρώτησα γιατί το θεώρησα αυτονόητο...χαχαχαχ......δεν πειράζει, την επόμενη φορά;)

και η κουζίνα μου έχει μέχρι το 9....τη χαμηλώνω στο 4 όταν σηκωθεί η βαλβίδα

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ το χαμηλώνω στο 3. κ πολλές φορές δεν έχω μουλιάσει τα φασόλια ή τα ρεβύθια. τα βράζω όμως πρώτα με ανοιχτό καπάκι κ πετάω το νερό. με άλλο νερό τα μαγειρεύω στη χύτρα κ είναι ο.κ.

απλά τα ρεβύθια τα ξεπλένω με μπόλικο νεράκι, τα τρίβω να φύγει η φλούδα τους, ενώ τα φασόλια όχι.

Link to comment
Share on other sites

χαχχαχ αστα....απλος ειχα παντα φασολια απο καποιον,μου τα εφερνε ντοπια και ηταν μαλακα και δεν χρειαζοταν μουλιασμα....αυτα ηταν του εμποριου:rolleyes:και το ξεχασα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

χαχχαχ αστα....απλος ειχα παντα φασολια απο καποιον,μου τα εφερνε ντοπια και ηταν μαλακα και δεν χρειαζοταν μουλιασμα....αυτα ηταν του εμποριου:rolleyes:και το ξεχασα!!!!!

Μήπως η μάρκα τους είναι αυτή που ξεκινάει με έναν αριθμό? Οι φακές που είχα πάρει ήταν για πέταμα, δεν έβραζαν με τπτ

Link to comment
Share on other sites

εννοητεεε να παρεις!!!! καιγω της fisler εχω αυτη με το σχεδιο κατω. αλλα αν επερνα τωρα θαπερνα εκεινη (δε θυμαμαι μαρκα μπορει ναναι ιδια) που εχει μια μικρη και μια μεγαλη κατσαρολα με ενα κα[ακι χυτρας και ενα κανονικο. τα καπακια ταιριαζουν και στις 2 κατσαρολες οποτε εχεις μια μεγαλη και μια μικρη χυτρα και κατσαρολα αν θες.. τελος παντως ειναι θαυματουργη! με τιποτα δε θακανα φασολαδα πχ σε κατσαρολα!!!ουτε κρεας θαβραζα για 5 ωρες! παρε και θαμας θυμηθεις!θα σου λυσει τα χερια!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

εννοητεεε να παρεις!!!! καιγω της fisler εχω αυτη με το σχεδιο κατω. αλλα αν επερνα τωρα θαπερνα εκεινη (δε θυμαμαι μαρκα μπορει ναναι ιδια) που εχει μια μικρη και μια μεγαλη κατσαρολα με ενα κα[ακι χυτρας και ενα κανονικο. τα καπακια ταιριαζουν και στις 2 κατσαρολες οποτε εχεις μια μεγαλη και μια μικρη χυτρα και κατσαρολα αν θες.. τελος παντως ειναι θαυματουργη! με τιποτα δε θακανα φασολαδα πχ σε κατσαρολα!!!ουτε κρεας θαβραζα για 5 ωρες! παρε και θαμας θυμηθεις!θα σου λυσει τα χερια!

 

 

Έχω ακριβώς την ίδια χύτρα με την δική σου. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Ο πρώτος λόγος είναι ότι φοβάμαι μήπως πεταχτεί το καπάκι και με κάψει (κουταμάρες λέω ε?)και ο δεύτερος , δεν θα πρέπει να ελέγχω το φαγητό, αν χρειάζεται νερό, αν έβρασε κ.τ.λ. ? Κορίτσια, μη με πείτε χαζή, την έχω 7 χρόνια και είναι στο κουτί της !

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς την ίδια χύτρα με την δική σου. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Ο πρώτος λόγος είναι ότι φοβάμαι μήπως πεταχτεί το καπάκι και με κάψει (κουταμάρες λέω ε?)και ο δεύτερος , δεν θα πρέπει να ελέγχω το φαγητό, αν χρειάζεται νερό, αν έβρασε κ.τ.λ. ? Κορίτσια, μη με πείτε χαζή, την έχω 7 χρόνια και είναι στο κουτί της !

 

 

Αναστασια κι εγω τοσα χρονια φοβομουν οτι θα πεταχτει το καπακι και δεν αγοραζα χυτρα..και απο την στιγμη που την αγορασα χτυπαω το κεφαλι μου που δεν επαιρνα τοσα χρονια και καθομουν μεσα στην νυχτα να βρασω το μοσχαρι 2 ωρες, τη φασολαδα 2 ωρες κλπ... ενω τωρα σε 10-20 λεπτακια μπαμ μπαμ ολα ετοιμα!

το φαγητο δεν χρειαζεται να το ελεγχεις! αυτη ειναι η μαγεια της χυτρας! τα ριχνεις ολα μεσα και μετα περιμενεις απλα το μπιμ! νερο δεν χρειαζεται να προσθεσεις αφου απο την αρχη βαζεις οσο πρεπει να μεινει στο τελος..υπολογιζεις δηλαδη πως δεν εξατμιζεται σχεδον καθολου νερο!! οσον αφορα την ωρα βρασμου, αν εχει βιβλιαρακι με οδηγιες χρησης γραφει εκει ποση ωρα θελουν τα φαγητα..αλλιως εμπειρικα.. πχ εγω στις φακες την πρωτη φορα ειχα βαλει 10 λεπτα και εγιναν νιανια..την επομενη φορα εβαλα 7 λεπτα κι εγιναν σουπερ..τωρα ξερω πως στην δικη μου χυτρα οι φακες βραζουν στα 7 λεπτα..

μην την φοβασαι χρησιμοποιησε την και μετα θα μετανιωνεις τα χρονια που την ειχες στο κουτι!:wink:

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ μιας και τυχαία έπεσα πάνω στο θέμα που μου είναι αρκετά επίκαιρο, ότι αγόρασα χύτρα Fissler Coronal ?165 πριν μερικές μέρες και έχω φτιάξει 2 φαγητά.

Φακές σε 10 λεπτά και Αρνί με φασολάκια λεμονάτο σε 30 λεπτά.

Έχω μείνει κατενθουσιασμένη και απορώ με τον εαυτό μου γιατί δεν έπαιρνα τόσα χρόνια. Η αλήθεια είναι ότι φοβόμουν (μου το πέρασε η μάνα μου αυτό) αλλά τώρα το ξεπέρασα ευτυχώς και θα γλιτώσω πολύ χρόνο!!!

Και επειδή μαγειρεύω με χωριάτικα κρέατα (πιο σκληρά από του εμπορίου) πάντα είχα 3-4 ώρες βρασίματα για να μαλακώσει το κρέας. Τέρμα όλα αυτά. Το αρνάκι σε 20 λεπτά είχε γίνει νιανιά ότι πρέπει για τον μικρό που άρχισε μη αλεσμένες τροφές.

Link to comment
Share on other sites

[quote=nouka πχ εγω στις φακες την πρωτη φορα ειχα βαλει 10 λεπτα και εγιναν νιανια..την επομενη φορα εβαλα 7 λεπτα κι εγιναν σουπερ..τωρα ξερω πως στην δικη μου χυτρα οι φακες βραζουν στα 7 λεπτα..

 

nouka γεια σου!

Δεν θελω να το παιξω ξερολας γιατι δεν ειμαι! Απλα προσοχη μεγαλη με την φακη! Εγω την πατησα! Πηγε και χωθηκε μια φακη στην βαλβιδα, εκει που βγαινει ο ατμος!

Περιττο να σου πω τι εγινε! Ενα σπιτι γεματο φακη!!! και την μισω την ατιμη!

Αυτο σε φισλερ χυτρα!

Απο τοτε δεν ξαναεβρασα φακη στην χυτρα! Και φυσικα αγορασα αλλα χυτρα! Την τεφαλ την κλιπσο! Ακοοοοοοομα πιο ευκολη απο την φισλερ (αν και δεν εφταιγε η χυτρα αλλα η ατυχια μου!) την τεφαλ την αγορασα σαν πιο οικονομικη..για να μην παρεξηγηθω:oops:

 

Παντως ειναι μεγαααααααλη ευκολια! Την συστηνω ανεπιφυλακτα! κι ας την πατισα απο χαζομαρα!:-P

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώντας τη χύτρα ταχύτητας εξοικονομούμε 30-60% ρεύμα και 80%

χρόνο. Aπό την άλλη κάποια συστατικά των τροφών καταστρέφονται από τις

υψηλές θερμοκρασίες και την υψηλή πίεση, που αναπτύσσονται μέσα στη

χύτρα ταχύτητας.

 

Τα ίδια ερωτήματα έχω κι εγώ.... αξίζει τον κόπο...απο την άποψη οτι καταστρέφονται οι βιταμίνες λόγω υψηλής θερμοκρασίας.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...