Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μέτρηση τραχήλου


Recommended Posts

Εγώ τώρα που το λέτε βρε κορίτσια έψαχνα χτές τα αποτελέσματα απο την Β επιπέδου και βρήκα την μέτρηση που φυσικά δεν έγινε κολπικά..........33mm.

 

Μάλλον επειδή οι μετρήσεις δεν είναι ακριβής απο τον υπέρηχο στην κοιλίτσα εάν δουν ότι είναι μικρή η τιμή τότε μάλλον σου κάνουν κολπικό.

 

Λέω εγώ τώρα.................... :roll:

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμένα πάλι με εξετασε απο κατω με το χερακι της και το μόο που μου έιπε ήταν ότο ο τραχηλος μου είνια χαμηλά και πίσω...

( δηλαδή τι να καταλάβω η καψερή ότι κανονικά θα επρεπε να είναι ψηλα και μπροστά???)

τελος πάντων μου έιπε να κάνω πολύ σεξ, ( ναιιιιι καλά, τωρα εδεσε....) ή να περπαταω πολύ... ( εμπρος καλά μου ποδαρακια λοιπόν γιατί απο το άλλο... γιοκ!!!!!)

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

χτες εκανα τον β'επιπεδου..και μου πετρησαν τον τραχηλο με τον υπερυχο...ειναι αν θυμαμαι 3,2εκατοστα...ξερετε ειναι καλο???

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Afrodite_k με συγκινείς.. ΠΟΤΕ δε φανταζόμουν πως το πολύ σεξ μπορεί να κάνει και καλό σε κάτι πέρα απ'το να σου προσφέρει ευχαρίστηση... Όσο ζω μαθαίνω, λοιπόν!

 

ΥΓ: μη μου πεις πως εσύ προτίμησες το πολύ περπάτημα!!!!??!?!??

:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι τώρα από εσάς έμαθα ότι υπάρχει αυτή η εξέταση και σε λίγες μέρες μπαίνω στον 8ο. Το μόνο που μου είπε η γυναικολόγος μου είναι ότι όταν μπω στον 9ο μήνα και με εξετάσει κολπικά θα μου πει αν θα έχω δύσκολη ή σχετικά εύκολη γέννα. Δεν ξέρω αυτό πως θα το δει εσείς έχετε ακούσει κάτι τέτοιο; ότι δηλαδή είναι ορατό με μια εξέταση στις αρχές του 9ου;

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έλεγε ο γιατρός κάθε φορά που έκανα κοιλιακό υπερηχογράφημα, πάμε καλά ο τράχηλος είναι κλειστός. Δεν με είχε εξετάσει ποτέ κολπικά παρά μόνο μια φορά που ήταν προγραμματισμένο να πάω στο ιασώ για να παρακολουθήσουν τους χτύπους ττης καρδούλας του μωρού. Ήταν 17 ημέρες πριν την πιθανη ημερομηνία τοκετού. Αφού με εξετάζει λοιπόν μου λέει: "ο τράχηλος έχει αρχίσει να μαλακώνει, έχει ξεκινήσει η διαδικασία του τοκετού, αύριο γεννάς!!" .........όπως καταλαβαίνεται, έπαθα ένα σοκ....

line_m123_beg_micky_time_1198213200_text_d4ef20e6eff5e6eff5eddceae920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΛΟΓΩ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΑΠΟΒΟΛΗΣ ΣΕ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΕΧΩ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΤΡΑΧΗΛΙΚΗΣ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ.ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ,ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ,ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΜΕΤΡΗΣΗ ΣΤΟΝ Β΄ ΕΠΙΠΕΔΟΥ.......ΤΕΛΙΚΑ ,ΕΧΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ,ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ Ή ΟΧΙ Η ΜΕΤΡΗΣΗ ΑΥΤΗ?ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ,ΘΑ ΤΑ ΧΩΣΩ ΑΓΡΙΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ....ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΩ ΠΩΣ ΒΑΡΙΕΤΑΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΜΕ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ,ΘΑ ..........ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΤΙ! :evil:

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΓΩ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΑΠΟΒΟΛΗΣ ΣΕ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΕΧΩ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΤΡΑΧΗΛΙΚΗΣ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ.ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ,ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ,ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΜΕΤΡΗΣΗ ΣΤΟΝ Β΄ ΕΠΙΠΕΔΟΥ.......ΤΕΛΙΚΑ ,ΕΧΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ,ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ Ή ΟΧΙ Η ΜΕΤΡΗΣΗ ΑΥΤΗ?ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ,ΘΑ ΤΑ ΧΩΣΩ ΑΓΡΙΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ....ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΩ ΠΩΣ ΒΑΡΙΕΤΑΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΜΕ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ,ΘΑ ..........ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΤΙ! :evil:

 

Στην περσινη μου εγκυμοσυνη ο γιατρος μου υπερηχογραφηματικα εκανε διαφορες μετρησεις και κανα δυο φορες τον ακουσα να σημειωνει και το μηκος του τραχηλου..δυο εβδομαδες μετα την τελευταια επισκεψη και μια εβδομαδα πριν το β επιπεδου εν μια νυκτι απεβαλλα..τελος παντων φετος εχω κανει περιδεση αλλα ο γιατρος μου απο τα μεσα του α τριμηνου παντα μου εδειχνε και μου μετρουσε τον τραχηλο..

Οι τραχηλικες μετρησεις γινονται με δυο τροπους.

Ο ενας ειναι μεσω υπερηχου οπου εκει απαιτειται εμπειρια αλλα και παλι δνε εχει την απολυτη αξιοπιστια, παρολα αυτα ειναι εγκυρος τροπος σε σεβαστο μεγαλο ποστοστο και

Ο αλλος ειναι ο ενδοκολπικος οπου σε εξεταζει ο γιατρος με δακτυλο κατι που γινεται κυριως προς το τελος της κυησης γιατι γενικα υπαρχει μια θεωρια οπου αποφευγονται οι ενδοκολπικες εξετασεις κατα την κυηση (συνηθως την κανουν οι Πανεπιστημιακοι γιατροι..οπως εχω ξαναπει υπαρχουν διαφορα πρωτοκολλα που ακολουθουνται)

 

τωρα για σενα christin που εισαι στην ιδια με εμενα μοιρα καλο ειναι να ρωτας σε καθε επισκεψη τον γιατρο σου για τον τραχηλο αν και μετα την περιδεση το κανουν κυριως οταν παραπονεθουμε για ενοχλησεις η αυξημενα υγρα.Απο εκει και επειτα εξαρταται και απο την ευαισθησια του γιατρου σε σχεση με την προληπτικη εξεταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μολις εκανα βιοφυσικο και ειδα και τον γιατρο μου οπου μετρησε τον τραχηλο. Μου ειπε οτι ειναι ακομα πολυ στενος και μακρυς και αν καταλαβα καλα - εαν δεν αλλαξει η εικονα μεχρι τα μεσα της 37ης εβδομαδας - μαλλον παω για καισαρικη.

 

Δεν εχω καταλαβει ακομα τι σημαινει αυτο :? Ο τραχηλος αλλαζει σταδιακα ή μπορει να αλλαξει αποτομα ? Επισης μου ειπε οτι οοοσο ι να περπαταω δεν κανω τιποτα αφου αυτα ειναι μυθος και οτι καλυτερα να ξεκουραζομαι παρα να κουραζομαι.

 

Εχω μπερδευτει...αν εχει καποιος να μου δωσει τα φωτα του....

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα βιοφυσικο και ειδα και τον γιατρο μου οπου μετρησε τον τραχηλο. Μου ειπε οτι ειναι ακομα πολυ στενος και μακρυς και αν καταλαβα καλα - εαν δεν αλλαξει η εικονα μεχρι τα μεσα της 37ης εβδομαδας - μαλλον παω για καισαρικη.

 

Δεν εχω καταλαβει ακομα τι σημαινει αυτο :? Ο τραχηλος αλλαζει σταδιακα ή μπορει να αλλαξει αποτομα ? Επισης μου ειπε οτι οοοσο ι να περπαταω δεν κανω τιποτα αφου αυτα ειναι μυθος και οτι καλυτερα να ξεκουραζομαι παρα να κουραζομαι.

 

Εχω μπερδευτει...αν εχει καποιος να μου δωσει τα φωτα του....

 

Τώρα αμα σου πω τη γνώμη μου θα γίνω κακιά! Κατ'αρχάς η εγκυμοσύνη μπορεί να ειναι μέχρι 42 εβδομάδες οπότε να σου λεει απο τώρα οτι πας για καισαρική μου βρωμάει το θέμα. Ολοι λένε να περπατάμε και ο δικός σου όχι....προβληματίζομαι ρε γμτ, εσυ;; Για τσεκαρε τον λίγο και πες του την άλλη εβδομάδα που θα ξαναπας οτι θες να γεννήσεις φυσιολογικά και να περιμένεις να κυλήσουν μόνα τους τα πράγματα...πρεπει να δει βεβαια οτι το εννοείς...τωρα αν εχει άλλη καραμέλα έτοιμη οτι δεν σε βγάζει ο πλακούντας κτλ τι να σου πω βρε κοριτσάκι μου. Εγω πάντως ειμαι σκύλα με κάτι τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα βιοφυσικο και ειδα και τον γιατρο μου οπου μετρησε τον τραχηλο. Μου ειπε οτι ειναι ακομα πολυ στενος και μακρυς και αν καταλαβα καλα - εαν δεν αλλαξει η εικονα μεχρι τα μεσα της 37ης εβδομαδας - μαλλον παω για καισαρικη.

 

Δεν εχω καταλαβει ακομα τι σημαινει αυτο :? Ο τραχηλος αλλαζει σταδιακα ή μπορει να αλλαξει αποτομα ? Επισης μου ειπε οτι οοοσο ι να περπαταω δεν κανω τιποτα αφου αυτα ειναι μυθος και οτι καλυτερα να ξεκουραζομαι παρα να κουραζομαι.

 

Εχω μπερδευτει...αν εχει καποιος να μου δωσει τα φωτα του....

 

Τώρα αμα σου πω τη γνώμη μου θα γίνω κακιά! Κατ'αρχάς η εγκυμοσύνη μπορεί να ειναι μέχρι 42 εβδομάδες οπότε να σου λεει απο τώρα οτι πας για καισαρική μου βρωμάει το θέμα. Ολοι λένε να περπατάμε και ο δικός σου όχι....προβληματίζομαι ρε γμτ, εσυ;; Για τσεκαρε τον λίγο και πες του την άλλη εβδομάδα που θα ξαναπας οτι θες να γεννήσεις φυσιολογικά και να περιμένεις να κυλήσουν μόνα τους τα πράγματα...πρεπει να δει βεβαια οτι το εννοείς...τωρα αν εχει άλλη καραμέλα έτοιμη οτι δεν σε βγάζει ο πλακούντας κτλ τι να σου πω βρε κοριτσάκι μου. Εγω πάντως ειμαι σκύλα με κάτι τέτοια.

 

Ξερει καλα τι θελω και ειπαμε μαζι οτι θα εξαντλησουμε καθε πιθανοτητα για ΦΤ. Οπως ειπα και σε αλλο ποστ, εχω ενα θεμα μεγαλο με την σπονδυλικη και παρ'ολα αυτα ποτε, μα ποτε δεν συζητησε να με βαλει σε κρεβατι ή να μου το παρουν απο τον 8ο οπως μου ειχαν πει πολλοι στο παρελθον, ακομα και γιατρος - φιλος.

 

Οσο αναφορα το περπατημα, δεν υπαρχει επιστημονικη τεκμηριωση εαν βοηθα και στην γεννα - αλλαγη τραχηλου. Αμα ηταν ετσι, εγω θα επρεπε να ειχα γεννησει απο το 6ο. Μαλιστα ειπε, οτι σε αυτο το σταδιο οι υπερβολες που ακουγονται μπορει να κανουν και κακο. Καλυτερα ειπε να ξεκουραζεσαι, να τρως και ετσι να οξυγωνονεται και να μεγαλωνει καλυτερα το μωρο, απο το να μου παιρνεις τους δρομους για 5αωρα και να εξαντλείσαι ( γιατι την απλη κινηση την θεωρει δεδομενη ). Δεν ακουμε αλλωστε κι τοοοσες ιστοριες με κοπελες που περπατανε, περπατανε και τιποτα ? Αντιθετως, υπαρχει λογος που το σεξ βοηθα και αυτο ειναι κατι που παντα με ενθαρυνε να κανω.

 

Αρα για εμενα ειναι τσεκαρισμενος. Αλοιμονο να με συμβουλευε να μην περπαταω για να εχω περισσοτερες πιθανοτητες καισαρικης.

 

Τωρα το θεμα μου δεν ειναι ο γιατρος αλλα ο τραχηλος.

 

Μπορει να μην καταλαβα καλα τι ειπε οσο αναφορα τον τραχηλο. Δεν μου ειπε απο τωρα οτι παω για καισαρικη, αλλα μου ειπε οτι εαν κρατηθει ο τραχηλος ετσι για καιρο και δεν αλλαξει αυξανονται οι πιθανοτητες. Βλεπω οτι πολυς κοσμο αντιμετωπιζει προβλμα με κοντο τραχηλο και ηθελα να ρωτησ εαν υπαρχει αντιθετη περιπτωση. Ο τραχηλος να παραμεινει μακρυς και στενος χωρις αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Sorry δεν θυμόμουν το θέμα με τη σπονδυλική στήλη!

Ελπίζω να μαλακώσει ο τράχηλος σου κοριτσάκι αλλιώς εντάξει δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου :) Το νινι θα βγεί οπως και δήποτε!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις μπήκα στο μήνα μου ο γιατρός με βλέπει κολπικά και μου μετράει τον τράχηλο ο οποίος δεν έχει μαλακώσει ακόμα.. Δε μου ανέφερε όμως τίποτα για καισαρική. Μέχρι στιγμής πάμε για φυσιολογικό τοκετό. Φαντάζομαι πως πρέπει να συντρέχουν και άλλοι λόγοι και όχι μόνο το θέμα τραχήλου. Πάντως με βλέπω να γεννάω με πρόκληση μόλις κλείσω τις 40 εβδομάδες γιατί ο μπούμπης μου δε βιάζεται να βγει... Ο γιατρός μου αποκάλυψε και το άλλο. Ό,τι αν θέλει μπορεί με την κολπική εξέταση να προκαλέσει την έναρξη τοκετού, κατί που φυσικά δε συντρέχει λόγος να το κάνει όπως μου είπε...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...
Κορίτσια εμένα μου έκανε μία μέτρηση κολπικά πριν το Β΄ Επιπέδου, μετά στο υπέρηχο Β' επιπέδου το μέτρησε υπερηχογραφικά (έχουν πιο εξειδικευμένο ύπέρηχο). Μετά μου είπε η μαία ότι θα το μετράνε κάθε φορά σε κάθε ραντεβού. Όντως η μέτρηση αφορά στην περίπτωση πρόωρου τοκετού! :lol:
QZ9ep3.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 22 ΠΡΟΣ 23 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ. ΕΙΧΑ ΚΑΤΙ ΠΟΝΑΚΙΑ ΠΡΟΧΤΕΣ, ΣΑΝ ΤΡΑΒΗΓΜΑΤΑ ΧΑΜΗΛΑ, ΣΑΝ ΠΟΥΝΟΥΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ. ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΕ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ. ΠΗΓΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ, ΓΙΑΤΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΠΕΧΕΙ 2 ΩΡΕΣ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΞΕΤΑΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΑ.

ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΦΙΠΡΟΝΕΚΤΙΝΗΣ (ΣΑΝ ΤΟ ΤΕΣΤ ΠΑΠ). ΑΥΤΟ ΕΔΕΙΞΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ Η ΠΡΩΟΡΟ ΤΟΚΕΤΟ.

ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΜΕΤΡΗΣΕ ΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΡΗΚΕ 24 ΜΜ. ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 15 ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΒΛΕΠΩ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΑΣ, ΑΝ ΤΑ 24 ΜΜ ΕΙΝΑΙ ΟΚ?

ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ. ΤΑ ΠΟΝΑΚΟΑ ΠΕΡΑΣΑΝ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εμενα πρωτη φορα μου τον μετρησαν στην αυχενικη και ηταν 3,8εκ ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι απο τις καλυτερες μετρησεις που εχει δει. Το ειπε αυτο λογω του οτι εχω ενα μικροβιο και μου ειπε οτι εαν ο τραχηλος μου ηταν μικροτερος απο 2,5-3 μπορει να περνουσε το μικροβιο επανω και να ειχα προβλημα.

Επισης μου ειπε οτι παιζει ρολο στο να εχει μια γυναικα προωρο τοκετο, μια πελατισσα του που εχει πολυ μικρο τραχηλο την εχει βαλει να ειναι "μονιμως" ξαπλα,της απαγορευσε να παρει πολλα κιλά περαν του επιτρεπτου, παιζουν ρολο πολλά πραγματα στο να οδηγηθεις σε προωρο τοκετο σε συνδιασμο με μικρο μηκος τραχηλου.

Τωρα ποιο ειναι το ιδανικο μηκος νομιζω οτι δεν υπαρχει, ο δικος σου ειπε 1,5 και μενα μου ειπε 2,5 δεν εχω συναντησει γιατρους να συμφωνουν σε τιποτα ποτέ.Εμενα όμως ειναι και λιγο της υπερβολής γενικα οποτε μια χαρα στα ειπε ο δικός σου!

Νομιζω οτι δε χρειάζεται να αγχωνομαστε για το τίποτα.Πάρε και μια δευτερη γνώμη απο το γιατρό σου τον κανονικό βέβαια που σιγουρα θα σε ηρεμησει.

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω ανεπάρκεια τραχήλου και το έμαθα με αποβολή β΄τριμήνου... Από κει και πέρα κάνω περίδεση στον 3ο μήνα της εγκυμοσύνης και μερική ακινησία ως το τέλος. Ο γιος μου γεννήθηκε κανονικά στις 39 εβδομάδες, 3680 κιλά, 10 ολόκληρες μέρες αφότου μου έκοψαν τα ράμματα. Η γιατρός μου είχε δέσει τόσο καλά τον τράχηλο, ώστε δεν έκανα διαστολή και μου τον άνοιξε με το χέρι στην αίθουσα τοκετών!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

να ρωτησω και εγω κατι...εκανα β'επιπεδου στο ΙΑΣΩ αλλα δεν αναφερει πουθενα μηκος τραχηλου.δεν το μετρανε?παντως ο γιατρος μου δεν μου εχει πει ποτε τιποτα για το μηκος του και εγω απο εσας το εμαθα.υπαρχει καποια με βέπιπεδου στο ΙΑΣΩ να μου πει αν το γραφει καπου γιατι εγω δεν το βλεπω?

tt7up3.png
Link to comment
Share on other sites

Στις μετρήσεις του τραχήλου που γίνονται είτε κολπικά είτε υπερηχογραφικά μετράνε τα εκατοστά κάπου το γράφει νομίζω. Πάντως προς το τέλος της εγκυμοσύνης από 8ο και μετά το κοιτάνε για να δουν αν έχεις θέμα πρόωρου και στον 9ο για να δουν αν έχει αρχίσει να λεπταίνει-μαλακώνει που σημαίνει ότι έχει αρχίσει να ανοίγει για τον τοκετό! Καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου να σου πει γιατί σίγουρα θα το έχει κοιτάξει! Αν όχι μπορεί να το δει κολπικά σε κάθε περίπτωση, δεν πονάει πάντως απλά δεν είναι και ευχάριστο!

QZ9ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Στις μετρήσεις του τραχήλου που γίνονται είτε κολπικά είτε υπερηχογραφικά μετράνε τα εκατοστά κάπου το γράφει νομίζω. Πάντως προς το τέλος της εγκυμοσύνης από 8ο και μετά το κοιτάνε για να δουν αν έχεις θέμα πρόωρου και στον 9ο για να δουν αν έχει αρχίσει να λεπταίνει-μαλακώνει που σημαίνει ότι έχει αρχίσει να ανοίγει για τον τοκετό! Καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου να σου πει γιατί σίγουρα θα το έχει κοιτάξει! Αν όχι μπορεί να το δει κολπικά σε κάθε περίπτωση, δεν πονάει πάντως απλά δεν είναι και ευχάριστο!

 

σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

tt7up3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γεια σας!

Είμαι 18 εβδομάδων και την προηγούμενη εβδομάδα έκανα έκτακτη περίδεση τραχήλου (λόγω πλήρης διαστολής του τραχήλου μου). Την επόμενη βδομάδα θα πάω να με δει ο γιατρός μου. Ξέρετε στην περίπτωση μου αν και πώς γίνεται η μέτρηση του τραχήλου;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας!

Είμαι 18 εβδομάδων και την προηγούμενη εβδομάδα έκανα έκτακτη περίδεση τραχήλου (λόγω πλήρης διαστολής του τραχήλου μου). Την επόμενη βδομάδα θα πάω να με δει ο γιατρός μου. Ξέρετε στην περίπτωση μου αν και πώς γίνεται η μέτρηση του τραχήλου;

 

Από ό,τι γνωρίζω, δεν τίθεται ζήτημα μέτρησης του τραχήλου μετά από έκτακτη περίδεση δεδομένου ότι όπως λες είχε διαστολή, άρα ο τράχηλος σου είχε εξαληφθεί. Από τη στιγμή που έκανες περίδεση, μην ανησυχείς. Δεν πρόκειται να γεννήσεις παρά μόνο αφού σου κόψει τα ράμματα στον ένατο. Τώρα τι οδηγίες έχεις από το γιατρό σου; Ξαπλώνεις; Ακολουθείς κάποια αγωγή; Σε ρωτώ γιατί έχω ιστορικό ανεπάρκειας τραχήλου και με ενδιαφέρει το θέμα.

2522daf9de.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...