Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σας Αρέσει το πλέξιμο, ράψιμο,κέντημα.....


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες!!! Έπαθα σοκ όταν ανακάλυψα Αυτό το τοπικ γιατί δεν ήξερα Ότι ασχολιουνται ακόμα Τόσες Πολλές με το χόμπι Αυτό. Εγώ Ειμαι τρελή Και παλαβη για σταυροβελονια μετρητο, και για το βελονακι. Όταν πιάνω να κάνω κάτι ανυπομωνω να το τελειώσω για να αρχίσω κάτι άλλο. Χιχι!! Έχω άπειρα περιοδικά οποτε θα με ενδιέφερε να ανταλλαξω κάποια σχέδια. Αν θέλει κάποια οποιοδήποτε σχέδιο να μου πει!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βρε κοριτσια νοικοκυρεμενα ...πως μαθαινει καποιος να πλεκει (μην πεταξετε λεμονοκουπες)? βλεπω κατι πλεκτα χειροποιητα παιδικα ρουχαλακια και χαζευω..και πολυ ψηνομαι να μαθω...

age.png

Link to comment
Share on other sites

mina+beba καλησπέρα.

Τρεις τρόποι υπάρχουν για να μάθεις να πλέκεις. Ο πρώτος και καλύτερος είναι να βρεις κάποια γυναίκα που να ξέρει καλά και να σου δείχνει ένα ένα τα βήματα. Να ξεκινήσεις από απλά πραγματάκια, όπως για παράδειγμα ένα κασκόλ. Σ' αυτό θα μάθεις να κάνεις καλή και ανάποδη πλέξη όπως ονομάζεται. Για αρχή, μπορείς να μάθεις μόνο καλή, αλλά θα σου φάει πολύ μαλλί και θα αργήσει περισσότερο να τελειώσει. Κατόπιν, θα περάσεις και σε πιο δύσκολα σχέδια.

 

Δεύτερος τρόπος είναι τα βιντεάκια που υπάρχουν στο γιουτιούμπ και σε κάποια μπλογκς. Έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ διαφωτιστικά.

 

Ο τρίτος τρόπος είναι εγκυκλοπαίδειες, (κάποιες υπάρχουν και σε δανειστικές βιβλιοθήκες) περιοδικά με εργόχειρα και οδηγίες γραπτές στο ίντερνετ. Αυτός είναι ο δυσκολότερος τρόπος, ειδικά για όσες είναι αρχάριες.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, η καλύτερη πηγή στα είδη ραπτικής-πλεκτικής και εργόχειρου στα πάντα, είναι το κέντρο της Αθήνας. Αν πας μια βόλτα στις οδούς Ρόμβης, Περικλέους, Ευαγγελιστρίας, Κλειτίου, Κολοκοτρώνη, Καλαμιώτου και γενικά αν ξεσκονίσεις όλα εκείνα τα στενάκια του εμπορικού τριγώνου, θα θες να σε αφήσουν εκεί και να σε πάρουν μετά από 3-4 μέρες. Είναι ο παράδεισος του εργόχειρου και των χόμπυ όλα αυτά τα δρομάκια και τα τριγύρω.

 

Αν όμως, βρίσκεις δυσκολία να κατέβεις στο κέντρο ή αν δεν ξέρεις να κινηθείς σ' αυτές τις οδούς, τότε κάπου θα υπάρχει στην περιοχή που μένεις κατάστημα με είδη ραπτικής. Συνήθως όμως στις γειτονιές μας είναι λίγο πιο ακριβά.

 

Τα μαλλιά επάνω γράφουν πόσα γραμμάρια είναι (και συνήθως οι οδηγίες που δίνονται σε κάποιο πλεκτό γράφουν πόσα γραμμάρια θα χρειαστούν, για να ξέρεις πόσα κουβάρια-κούκλες θα πάρεις), με ποιο νούμερο βελόνας πλέκονται και τι σύνθεση έχουν. Καλό θα είναι να πάρεις μαλλιά που να μην είναι ακρυλικά και συνθετικά, αλλά κανονικό μαλλί ή βαμβάκι ή ό,τι πιο αγνό και φυσικό βρεις.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας. Είμαι καινουρια εδώ σε εσάς και ήθελα μια διευκρίνιση. Ξεκίνησα το πλεξιμο (έφτιαξα ένα κασκόλ) και θέλω να κάνω κι αλλα. Διάβασα όλα τα μηνύματα σας και επισκέφτηκα όλες τις σελίδες που αναφέρετε. Κατέβασα μάλιστα και ένα pattern για σκούφο για τον άντρα μου. Το πρόβλημα ειναι ότι δεν καταλαβαίνω τπτ απο αυτά που λεει. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα διαβάσω?

Πχ http://www.ravelry.com/patterns/library/turn-a-square

 

Απελπιζομαι κάθε φορά που το βλέπω!:confused::confused::confused::confused:

Please help!

 

Ετοιμαζόμαστε και για μωράκι και θέλω να φτιάξω πολλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια για help κι από δω!:)

Είμαι παντελώς άσχετη και θέλω να βρω κάποια σχολή ή σεμινάρια που να κάνουν μαθήματα για αρχάριους (ραπτική - διάβασμα και υλοποίηση πατρόν). Κέντρο Αθήνας (αλλά και γενικά στην Αθήνα). Αν γνωρίζετε κάτι σχετικό, πείτε...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα skybeam.

Κάποτε έκαναν σεμινάρια οι Δήμοι σε ραπτική, κέντημα και διάφορα άλλα. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις ρωτώντας πρώτα το Δήμο στον οποίο ανήκεις κι αν έχουν σταματήσει (μάλλον όλους τους Δήμους τους πήρε και τους σήκωσε οι οικονομική κρίση και οι κομμένες επιδοτήσεις) τότε, είχα δει ότι υπήρχαν και μαθήματα του Burda του γερμανικού περιοδικού που κυκλοφορεί στην Ελλάδα. Ίσως τα βρεις μέσω καταλόγου ή ίντερνετ ή τηλεφωνικών πληροφοριών. Επίσης μπορείς να ρωτήσεις μέσα στο κατάστημα Εργόχειρο στην οδό Κλειτίου. Αυτοί θα ξέρουν, και έχω την εντύπωση ότι κάποτε υπήρχε εκεί μέσα κάποια κυρία που λίγες φορές την εβδομάδα έδειχνε τεχνικές κεντήματος κλπ.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Eviri, ευχαριστώ για την απάντηση. Ένας μόνο δήμος κάνει ραπτική και είναι μακρυά από την περιοχή μου:( Tα μαθήματα Burda τα βρήκα, είναι μια σχολή μόνο στην Αθήνα (4-5 όλες κι όλες στην Ελλάδα) και είναι δυτική Αττική, επίσης πολύ μακρυά για να πηγαίνω μετά τη δουλειά...

 

Μετά από ψάξιμο, το μόνο που βρήκα σε λογικές τιμές είναι αυτό

http://www.tamarascreations.gr/sewingLessons/sewing.html

στο κέντρο της Αθήνας, και λέει 15 μαθήματα της μιαμιση ώρας σε τάξη πέντε ατόμων, 267 ευρώ. Για δείτε βρε κορίτσια και πείτε, πώς το βλέπετε, με βάση αυτά που διδάσκει?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Tελικά πήρα τηλέφωνο και τα μαθήματα είναι δίωρα, με τιμή 280 ευρώ για 15 μαθήματα. Τα βραδυνά τμήματα 19,30-21,30 είναι κλεισμένα για πολύ καιρό. Λέω να περιμένω όσο χρειαστεί και να κάνω μια πρ0σπάθεια...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε skybeam ακριβά μου φαίνονται. Είναι μόνο 15 μαθήματα, που θα πει ότι αν είναι 1 φορά τη βδομάδα θα διαρκέσουν περίπου 4 μήνες, διαφορετικά θα είναι ακόμη συντομότερο το διάστημα. Αυτό σημαίνει ότι θα δώσεις κοντά 300 ευρώ, βάλε και τα εισητήρια του λεωφορείου, σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα για να σε μάθει όπως λέει τα βασικά. Θα σου έλεγα να κοιτάξεις κι άλλο να ρωτήσεις κι αλλού, γιατί φαντάσου ότι αυτά που εσύ θα πληρώσεις αδρά, οι Δήμοι τα διδάσκουν δωρεάν ή με πολύ μικρό αντίτιμο. Βάλε κι ότι σίγουρα θα αγοράσεις δικά σου τεχνικά εργαλεία, όπως μια ραπτομηχανή οικιακής χρήσης, τα γεωμετρικά σχήματα για το πατρόν, ένα καλό ψαλίδι και δεν ξέρω τι άλλο. Πολλά τα λεφτά Άρη.

 

Τι θα έλεγες να κοιτούσες βιντεάκια στο γιουτιούμπ που είναι αρκετά κατατοπιστικά και μάλιστα σου ανοίγουν την όρεξη για πολλές δημιουργίες; Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω που βρήκα πρόχειρα κι αν δεις ότι σου αρέσουν μπορείς να βρεις άπειρα.

http://www.youtube.com/watch?v=hGsHyYxHkrA

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Α, και ξέχασα να σας γράψω ότι ανακάλυψα κι αυτό

http://bnb.jewelrymakingmagazines.com/

είναι τρία περιοδικά, μεταξύ των οποίων το Bead and Button, που έχει διάφορα βιντεάκια καθώς και πώς να πλέκεις με χάντρες, για όποια ενδιαφέρεται.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας εδω καλά πρέπει να είμαι λοιπόν να ρωτησω οι παλιές γυναικες κάνανε κάτι δετές δαντελες στο τελείωμα υφαντων ασχολήθηκα λίγο με μακραμέ αλλά θα ήθελα να ασχοληθω και με αυτό εχω φάι όλο το ιντερνετ και δε βρίσκω τίποτα πουθενα μήπως ξέρει καμμιά σας κάτι;

Link to comment
Share on other sites

sangreluna δεν έχω ψάξει στο ίντερνετ για τεχνική μακραμέ και δεν έχω προσωπική γνώση γιατί, δεν καταπιάστηκα ποτέ. Αν θες, σου συνιστώ να κάνεις ένα πέρασμα από κάποια δημοτική βιβλιοθήκη. Πολλές απ' αυτές έχουν τέτοιες εγκυκλοπαίδειες με τεχνικές πλεξίματος, κεντήματος, ραψίματος και είναι πραγματικά θησαυρός. Κατά καιρούς, έχουν βάλει τα περιοδικά με εργόχειρα λίγα στοιχεία τεχνικής, αλλά τρέχα γύρευε, δε μπορείς να ψάξεις ένα-ένα τα τεύχη.

 

Κοίταξα πρόχειρα το γιουτιούμπ και βρήκα αυτά, ίσως κάτι να σου αρέσει.

http://www.youtube.com/watch?v=o7svSzln53M&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=1r7ndtLnY5k&feature=related

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

κοπελια σε ευχαριστω πάρα πολύ για το ψαξιμο αλλά θέλω να βρω ακριβως για δετό κατι σαν δαντελα στην άκρη των υφαντων ήταν όντως πέρασα από τη βιβλιοθήκη και βρηκα μακραμε και υφαντική αλλά για δετό τίποτα και πραγματικα δεν ξερω που να ψαξω!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ήξερα κάτι περισσότερο να σε βοηθήσω, λυπάμαι. Το τελευταίο που μπορώ να σκεφτώ, είναι να περάσεις από κάποιο κατάστημα με εργόχειρα, κατά προτίμηση στο κέντρο της Αθήνας, (δε ξέρω αν μένεις Αθήνα βέβαια) φροντίζοντας να βρεις υπαλλήλους μεγάλους σε ηλικία, να ρωτήσεις. Οι νεότεροι δε θα ξέρουν να σου πουν. Οι μεγαλύτεροι ίσως να γνωρίζουν να σου πουν αν και πού θα βρεις τέτοια σχέδια.

 

Επίσης, πιθανόν να ξέρουν και οι διάφορες δασκάλες σε επιμορφωτικούς-λαογραφικούς συλλόγους και στη Χ.Ε.Ν. και στα μαθήματα εργόχειρου που διοργανώνουν στους εκάστοτε Δήμους.

 

Απ' ότι κατάλαβα είναι ζήτημα τύχης και υπομονής να βρεις σχέδια με αυτήν την τεχνική.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χρόνια πολλά. Πιο πολύ μου αρέσει το κέντημα. Με χαλαρώνει και με ξεκουράζει.

Λόγο έλειψης χρόνου, δεν ασχολούμαι αρκετά, πιο πολύ το Σ/Κ.

Στο ράψιμο δεν γνωρίζω πολλά. Τα βασικά.:?

Θέλω να μάθω να πλέκω, όμως στην πόλη που μένω, δεν υπάρχει κάπου να πάω να διδαχθώ. :-(

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια και εγώ εδώ και καιρό ψήνομαι να μάθω ράψιμο με ραπτομηχανή ( τα βασικά) ή πλέξιμο. Αυτές είναι τέχνες που περνούσανε από μητέρα σε κόρη και δυστυχώς εμένα δεν γνωρίζει η μητέρα μου. Βλέπω ότι πολλές κοπέλες ψάχνουν να κάνουν μαθήματα αλλά δεν βρίσκουν κάτι αξιόλογο.

Εγώ σκέφτηκα το εξής: θα ενδιαφερόταν κάποια κοπέλα που γνωρίζει να παραδώσει μαθήματα σε συναντήσεις σε κοπέλες από το φορουμ που θέλουν να μάθουν? Θα μπορούσαμε να πληρώνουμε και ένα λογικό ποσό για την διδασκαλία.

Μια ιδέα βάζω, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτη..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...