Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή Μεγάλη Εβδομάδα να έχουμε! Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και εύχομαι η μικρή σου να μεγαλώσει και να είναι γερή, δυνατή και ευλογημένη όπως όλα τα παιδάκια του κόσμου! Να σε ρωτήσω κάτι..!! Σε πιο παιδοκαρδιολόγο στη Θεσσαλονίκη πήγατε???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και καλή Μεγάλη Εβδομάδα να έχουμε! Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και εύχομαι η μικρή σου να μεγαλώσει και να είναι γερή, δυνατή και ευλογημένη όπως όλα τα παιδάκια του κόσμου! Να σε ρωτήσω κάτι..!! Σε πιο παιδοκαρδιολόγο στη Θεσσαλονίκη πήγατε???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας.

Ο μικρος μου γεννήθηκε με συγγενη καρδιοπαθεια τετραλογια of fallot.

Καναμε, οταν ηταν 11 μηνων, ενα βοηθητικο χειρουργειο...(sant)..και τωρα το Σεπτεμβρη,4αρων πλεων ο γιος μου,θα κανουμε την ολικη διορθωση ανοιχτης καρδιας!:(

Δεν σας κρυβω οτι τρεμω απο το αγχος μου......:(:(:( (και λιγα λεω......)

Αν καποια αλλη μανουλα ειχε το ιδιο προβλημα με το παιδακι της.....κι εχει κανει το χειρουργειο,θα ηθελα να μου πει την εμπειρια του χειρουργειου...

..Και πως ειναι τωρα το παιδακι της...

Συγχωρεστε με αν τα γραφω μπερδεμενα.........αλλα καταλαβαινετε.....

Θα χαρω να σας διαβασω.

Ευχαριστω!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

δωρακι γεια σου. ο δικος μου γιος γεννηθηκε με μια αλλη συγγενη καρδιοπαθεια που λεγεται μεσοκολπικη επικοινωνια. πριν 4 μηνες που το μωρο ηταν 14 μηνων κι αφου ο γιατρος μας ειχε πει οτι η πιεση στους πνευμονες του ηταν πολυ μεγαλη, τον πηγαμε στη γενευη της ελβετιασ και επεβληθηκε στο εγχειρηση ανοικτης καρδιας. εκει γνωρισα πολλους γονεις οπου τα παιδια τους ειχαν εγχειρηστει για τετραλογια του φαλοτ.

Η εγχειρηση παιρνει περιπου 4 ωρες και για τους γιατρους εκει ηταν θεμα ρουτινας.αμεσως μετα το παιδι μπαινει στην εντατικη για 2 μερες αλλα στην ουσια η πρωτη μερα στην εντατικη ειναι η δυσκολη.μετα παει σε κανονικο δωματιο για περιπου 1 βδομαδα.

παντως απο την εμπειρια μου ενα εχω να σου πω.το αγχος του μυαλου μας ειναι πολυυυυυ μεγαλυτερο απο το αγχος της εγχειρησης.

οτιδηποτε χρειαστεις,μου λες.

wMpkp2.png

tUiRp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω κοριτσια μου.

Οπως φαινεται,ευτυχως,δεν υπαρχουν πολλες μανουλες εδω μεσα με παρομοιες καταστασεις...Αν και οι συγγενεις καρδιοπαθεις ειναι πολυ συχνες πια.

Εμεις θα χειρουργηθουμε στο Αγιας Σοφιας στην Αθηνα.

Ειναι χειρουργειο ρουτινας....κατα τα λεγομενα του γιατρου μας.

 

Οσο πλησιάζει ο καιρος....τοσο περισσοτερο το σκεφτομαι...

...ας το εχει το παιδακι μας Η Παναγιτσα μας υπο την σκεπη Της....

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

Δωράκι μου, η Παναγία και ο Άγιος Ραφαήλ προστάτες σας! Εγώ πιστεύω πως υπάρχουν πολλές μανούλες με το ίδιο θέμα, αλλά Αύγουστο ο περισσότερος κόσμος λείπει από το σπίτι. Καλή επιτυχία και καλή ανάρρωση να έχει ο θησαυρούλης, περιμένουμε νέα με αγωνία!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω, η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά διαβάζω κάτι τέτοιο. Έχω όμως να σου στείλω μια μεγάλη αγκαλιά και την προσευχή μου να πάνε όλα καλά και γρήγορα να είσαστε και πάλι στο σπίτι σας μόνο με γέλια και παιχνίδια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας ειμαι στην 23 εβδομαδα κυησης κ το μωρακι μου διαγνωστηκε με τετραλογια fallot. Υπαρχει καποιος γονεας που να το εχει ζησει κ να μου πει αν τελικα κ ποσο ειναι φυσιολογικη η ζωη του παιδιου πριν το χειρουργειο κ μετα; Πως αισθανονται οι γονεις κ το παιδι αργοτερα; Σας παρακαλω πειτε μου την εμπειρια σας για να δουμε τι θα κανουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας ειμαι στην 23 εβδομαδα κυησης κ το μωρακι μου διαγνωστηκε με τετραλογια fallot. Υπαρχει καποιος γονεας που να το εχει ζησει κ να μου πει αν τελικα κ ποσο ειναι φυσιολογικη η ζωη του παιδιου πριν το χειρουργειο κ μετα; Πως αισθανονται οι γονεις κ το παιδι αργοτερα; Σας παρακαλω πειτε μου την εμπειρια σας για να δουμε τι θα κανουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα

 

Να πω κι εγώ την ιστορία μου γιατί βρίσκομαι κι εγω σε δύσκολη κατάσταση. Είμαι 41 ετών στην πρώτη μου εγκυμοσύνη. Ολες οι εξετάσεις του Προγεννητικου ελέγχου ηταν μια χαρά. Στην β επιπέδου διαγνώστηκε συγγενείς καρδιοπάθεια (τετραλογια fallot). Κάναμε 3 φορές υπερηχο καρδιάς εμβρύου και μας,ειπαν ολοι οι γιατροι πανω κατω τα ίδια. Σκεφτόμαστε για διακοπη αν και βρίσκομαι στην 23 εβδομαδα καθως κανενας δεν μπορεί να μας βεβαιώσει για το μέλλον του παιδιου. Ήθελα να ρωτησω αν υπάρχει παρόμοια εμπειρία και πως κατέληξε.

Εύχομαι να μην χρειάζεται να το περνάει καμια κοπέλα αυτό γιατι ειναι πολυ δυσκολη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Γεια σας ειμαι στην 23 εβδομαδα κυησης κ το μωρακι μου διαγνωστηκε με τετραλογια fallot. Υπαρχει καποιος γονεας που να το εχει ζησει κ να μου πει αν τελικα κ ποσο ειναι φυσιολογικη η ζωη του παιδιου πριν το χειρουργειο κ μετα; Πως αισθανονται οι γονεις κ το παιδι αργοτερα; Σας παρακαλω πειτε μου την εμπειρια σας για να δουμε τι θα κανουμε[/quote

 

η ιδια περιπτωση με τη δικια μας! τελικα εσυ τι εκανες??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Να πω κι εγώ την ιστορία μου γιατί βρίσκομαι κι εγω σε δύσκολη κατάσταση. Είμαι 41 ετών στην πρώτη μου εγκυμοσύνη. Ολες οι εξετάσεις του Προγεννητικου ελέγχου ηταν μια χαρά. Στην β επιπέδου διαγνώστηκε συγγενείς καρδιοπάθεια (τετραλογια fallot). Κάναμε 3 φορές υπερηχο καρδιάς εμβρύου και μας,ειπαν ολοι οι γιατροι πανω κατω τα ίδια. Σκεφτόμαστε για διακοπη αν και βρίσκομαι στην 23 εβδομαδα καθως κανενας δεν μπορεί να μας βεβαιώσει για το μέλλον του παιδιου. Ήθελα να ρωτησω αν υπάρχει παρόμοια εμπειρία και πως κατέληξε.

Εύχομαι να μην χρειάζεται να το περνάει καμια κοπέλα αυτό γιατι ειναι πολυ δυσκολη κατάσταση.

to exo zisei kai ksero! telika ti apofasises?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπέρα...είμαι 27 χρονών έχω γεννηθεί με τετραλογία Fallot έχω κάνει μία εγχείρηση βοηθητική στον έναν χρόνο που γεννήθηκα και μία κανονική 4αρων χρονών στην αγγλια και τις δύο και μετά από αυτό τέλος όλα... Είμαι μία χαρά ζω εντελώς φυσιολογικά γυνμαζομαι και γενικά είναι σαν να μην είχα ποτέ τίποτα... Κάνω εξετάσεις ανά 1 2 χρόνια και όλα καλά.... Δεν με ενοχλεί τίποτα και θέλω να πω πως δεν πρέπει να το φοβάστε.....:) ο γιατρός είχε πει τότε στην μητέρα μου πες πως ήταν ένα κακό όνειρο και ξυπνησες έτσι να σκέφτεστε και όλα θα πάνε καλά!!! Και οι ουλή στο στήθος μου είναι το σημάδι που μου θυμίζει ότι νικησα τα δύσκολα! Ελπίζω να βοηθησα !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γειά σας κορίτσια 

 

Κι εμείς δυστυχώς στην β επιπέδου βρήκαμε τετραλογία fallot στο μωράκι μας. Γένναω σε 2 μήνες και τώρα ψάχνουμε γιατρούς παιδοκαρδιολογους και παιδοκαρδιοχειρουργους για να αναλάβουν τον μικρό μας από το πρώτο του λεπτο.  Θα μπορούσατε όσες έχετε παρόμοια εμπειρία να με καθοδηγήσετε. 

 

Σας ευχαριστώ και εύχομαι ο θεός να έχει καλά όλα τα παιδάκια του κόσμου! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

κορίτσια καλησπερα σας. 

είμαι στην 21η εβδομάδα κυησης. 

πριν 2 εβδομάδες και από λάθος διάγνωση της ηλικίας κυησης του προηγουμενου γιατρου μου,με έστειλε να κάνω την Β επιπέδου. Ο γιατρός εκεί,μου είπε ότι είναι πολυ νωρίς,ωστόσο ας κάνουμε ένα check up. Ετσι ανακαλυψαμε στην μικρή μου την τετραλογία fallot. Μια συγγενή καρδιοπάθεια. Σε συνδυασμό με μια ακόμη παθηση που λέγεται ARSA,έχουμε συνδρομο. Το συνδρομο Digeorge. Αυριο είναι η αμνιοπαρακεντηση. Υπάρχει κάποια μαμά με παιδακι με τετραλογία του fallot? Δυστυχώς αν υπάρχει συνδρομο,θα διακόψουμε την κυηση.... Ευχαριστώ πολυ......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

 

Γεννήθηκε με τετραλογία η ανιψιά μου. Ο γυναικολόγος τους είχε μιλήσει μέχρι και για διακοπή κύησης. Τελικά το παιδί είχε μικρότερο πρόβλημα απ' ό,τι φαινόταν στον υπέρηχο. Έκανε δυο χειρουργεία (ένα στη γέννηση κι ένα εννέα μηνών) και τώρα είναι ένα κατάγερο παιδί χωρίς κανένα πρόβλημα. 

 

Για το σύνδρομο Digeorge δεν γνωρίζω. Ελπίζω τα αποτελέσματά σου να είναι καλά κι όλα να πάνε κατευχήν.

Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2021 at 3:18 ΜΜ, Ilaeira είπε:

Καλησπέρα. 

 

Γεννήθηκε με τετραλογία η ανιψιά μου. Ο γυναικολόγος τους είχε μιλήσει μέχρι και για διακοπή κύησης. Τελικά το παιδί είχε μικρότερο πρόβλημα απ' ό,τι φαινόταν στον υπέρηχο. Έκανε δυο χειρουργεία (ένα στη γέννηση κι ένα εννέα μηνών) και τώρα είναι ένα κατάγερο παιδί χωρίς κανένα πρόβλημα. 

 

Για το σύνδρομο Digeorge δεν γνωρίζω. Ελπίζω τα αποτελέσματά σου να είναι καλά κι όλα να πάνε κατευχήν.

Ευχαριστώ παρα πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...