Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι δουλειές κάνει η πεθερά η μαμά σας όταν έρχεται σπίτι σας ?


Recommended Posts

Η δικιά μου πάλι μου έλεγε οτι μετά τον θηλασμό θα χρειαστώ οπωσδήποτε πλαστική στήθους.

 

Κατα τ'αλλα όποτε έρχεται σπίτι εκτός απο το να μου κάνει τα νεύρα χάλια εεε δεν κάνει και κάτι άλλο. Και όλα αυτά με το που γεννήθηκε ο μικρός. Πρίν ήταν μια καλή πεθερά.

 

edit: Να της ζήσει το μωράκι!!! Καλότυχο και με υγεία!!!

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 365
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • sevoula

    sevoula 51 δημοσιεύσεις

  • Aeriko

    Aeriko 28 δημοσιεύσεις

  • mama_3

    mama_3 20 δημοσιεύσεις

  • mkcm

    mkcm 12 δημοσιεύσεις

A καλά! Κι εμένα η πεθερά μου με έπεισε (γιατί η ανόητη δεν είχα διαβάσει έγκαιρα τα σχετικά threads) ότι δεν έχω γάλα και τσάμπα ταλαιπωρώ το μωρο κι εμένα και να σταματήσω να θηλάζω :(

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

καλά και η δικιά μου μέχρι να γεννήσω όλο γλύκες μου έκανε! Μετά τη γέννα που από την κούραση δεν είχα πλέον υπομονή να την αγνοώ και απαντούσα στις μαμακίες ("κόψε καλή μου το θηλασμό, μου είπε, αφού σε ταλαιπωρεί τόσο πολύ!" :evil: ο Νικόλας ήταν ημερών και μέσα σε ένα τρίωρο σηκώθηκα δεύτερη φορά για να θηλάσω!!!! πωπω ταλαιπωρία λέμε!!! :rolleyes:)

τότε έγινα η κακιά νύφη που δεν την θέλω σπίτι μου...βγάλε άκρη...

 

Εγω εχω να την δεχτω σπιτι απο τον Μαιο.Και δεν το βλεπω να ερχετε ουτε μεχρι να γεννησω......μακρυα και αγαπημενα.......να μου λειπει!!!!!!

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Μα τι ζόρι τραβάνε με τον θηλασμό???? Και εμένα κάθε φορα ρώταγε "ακόμη θηλάζεις??? " Και χορταίνει το παιδί?"

Οχι κυρα μου το έχω και λιμοκτονεί και περιμένω εσένα που έρχεσαι μια φορά το μήνα να μου κάνεις υποδείξεις.

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites

Μα τι ζόρι τραβάνε με τον θηλασμό???? Και εμένα κάθε φορα ρώταγε "ακόμη θηλάζεις??? " Και χορταίνει το παιδί?"

Οχι κυρα μου το έχω και λιμοκτονεί και περιμένω εσένα που έρχεσαι μια φορά το μήνα να μου κάνεις υποδείξεις.

 

Φιλενάδα μου τι κάνεις; Μεγαλώνει το σποράκι; :)

 

Αχ αυτές οι πεθερές θα μας φάνε πια!

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεγαλώνει το σποράκι...μεγαλώνει:)

 

Αστα Μαράκι γιατί αντι να καλυτερεύει η κατάσταση με την πεθερομαρμάγκα χειροτερεύει. Και να μη μιλήσω για την αδελφή του άντρα μου γιατί εκεί θα πρέπει να ανοίξω καινούργιο θέμα:mrgreen:

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλώνει το σποράκι...μεγαλώνει:)

 

Αστα Μαράκι γιατί αντι να καλυτερεύει η κατάσταση με την πεθερομαρμάγκα χειροτερεύει. Και να μη μιλήσω για την αδελφή του άντρα μου γιατί εκεί θα πρέπει να ανοίξω καινούργιο θέμα:mrgreen:

 

α όλο και κάποια ακόμα πονεμένη θα υπάρχει να το ανοίξετε το θέμα (ευτυχώς εγώ από κει γλύτωσα!)

 

τελικά θα την κάνεις την κόρη βρε;;; :lol:

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Αχ δεν ξέρουμε ακόμη. Πήγα στον γιατρούλη την προηγούμενη εβδομάδα, αλλα δεν μπορούσαμε να το δούμε.

 

Εεε 1η Νοεβρίου έχω την β' επιπέδου.... λογικά θα το μάθουμε εκεί.:D

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι όλοι οι γονείς μας θέλουν και την ξεκούρασή τους και τις βόλτες τους. Και όλα μπορόυν να γίνουν με καλή θέληση και συννενόηση. Εγώ έχω μεγαλώσει σε μια οικογένεια και κοινωνία όπου όταν υπάρχουν υγιείς παπούδες και γιαγιαδες 50-60 χρονών βοηθούν τα παιδιά τους στο μεγάλωμα των παιδιών τους. κΑΤΙ το οποιο κανει πολυ καλό στο παιδί. Απο το να μεγαλώνει με μια αγνωστη κυριά, που δεν την έχει καθόλου εμπιστοσύνη. Εμένα με μεγάλωσε η γιαγια μου μεχρι 10 ετών που έμενε μαζί μας και η οποια μεγάλωσε 5 εγγόνια επι καθημερινής βάσεως. Οπως έκανε η γιαγια του άντρα μου, και όλες οι γιαγιάδες των φίλων μου. ΄Δηλαδή η γενια των παπούδων μας έκανε τόσους κόπους και θυσίες για να έρθει η γενιά των γονιών μας να μας αποτελειώσουνε. Δε φτάνει που απο την ημιμάθεια τους καταστρέψανε τη χώρα και δημιουργήσανε μια γενια μορφωμένων ανθρώπων που δεν μπορούν να δουλέψουνε σε μια παντελώς αναξιοκρατική κοινωνία. Αλλά αφού δε δουλέψανε όπως οι γονέις τους σε σκληρές συνθήκες αλλά διοριστήκανε στο δημόσιο οπου κυριολεκτικά τα ξύνανε. Αυτα είναι τα λεγόμενα του αντρα μου για το δημόσιο υπάλληλο πατέρα του, ο οποίος αβίαστα 'εβγαζε 2800 το μήνα χώρις καμία μόρφωση.Πράγμα που εγώ για να τα κερδίσω αυτά τα λεφτά θα πρεπει να δουλέψω πολύ σκληρά. Πρωι και απόγευμα, και με τον καθένα να μου κάνει παζάρια για τη δουλειά μου. Και πάνω απο όλα αυτά δε θέλουν να με βοηθήσουν, για κάτι ιερό, να μεγαλώσουμε σιγα σιγά το εγγόνι τους και παιδί μας. Ποιοι οι ξεκούραστοι? Και την πίτα αφάγωτη και το σκύλο χορτάτο. Οχι αγαπητέ γιάννη. 'δε συμφωνώ καθόλου με αυτά που γράφεις. Εχουν υποχρέωση να το κάνουν όπως κάνανε οι γονείς τους για αυτούς και οπως θα κάνουμκε εμείς για τα παιδιά μας. δεν μπορώ να διανοηθώ οτι το παιδί μου θα με χρειάζεται και εγώ δεν θα το κάνω γιατί είμαι φυγοπονη. Ηδη τώρα γυρνώ απο τη δουλεια κουρασμένη το μεσημέρι και είμαι συνεχεια μαζί της μέχρι να ξαναφύγω το απόγευμα. Οπως κάνει η μαμά μου που είναι απίστευτη η γυναίκα, μας έχει βοηθήσει παρα παρα πολύ. Και εγω όμως δε την αφήνω και οποτε χρειαστει είμαι εκεί. Αυτα είναι με τη σειρά, δεν γλυτώνει κανένας. Και να σου θυμίσω οτι η οκνηρία είναι ένα από τα 7 αμαρτήματα. Από πολύ παλια οι άνθρωποι αναγνώρισαν το κακό που κρύβει.Ευχομαι να μην κάνεις κατι τετοιο στα παιδιά σου. και να τα βοηθήσεις σωστά όσο μπορείς και εκεί που μπορείς για να σταθούν αξιοπρεπώς σε αυτή τη διαλυμενη κατα τα αλλά χώρα μας.

Υπάρχει λόγος που οι συνταξιούχοι δεν δουλεύουν, χρείαζονται ξεκούραση και ναι οι συνταξιούχοι έχουν δικαίωμα να κάθονται να απολαμβάνουν και αυτοί κάποια πράγματα αφού κουράστηκαν τόσα χρόνια, και να αποφασίζουν τι θα κάνουν με την μέρα τους.

Αν είναι προσποιητό, σκέψου τι πίεση ένζε ιωθε η γυναίκα ότι πρέπει να φροντίζει το εγγόνι που δεν μπορούσε να πει ξεκάθαρα, όχι ρε παιδιά σας αγαπώ σας εκτιμώ αλλά μεγάλωσα τα παιδιά μου και σε αυτή την φάση της ζωής μου δεν θέλω να το κάνω αυτό.

Είναι άνθρωποι και αυτές και οι μαμάδες και οι πεθερές που μπορεί να έχουν την δική τους ζωή όπως θέλουμε και εμείς να έχουμε την δική μας ζωή.

Κάπου τα έχουμε μπερδέψει,κάνουμε οικογένεια ανοίγουμε σπιτικό δικό μας και μετά θεωρούμε υποχρέωση των γονιών να μας μεγαλώνουν τα παιδιά, να μας μαγειρεύουν και να μας κάνουν τις δουλειές ?

Τα έχουν ήδη κάνει όλα αυτά, είναι η δική μας σειρά, αντί να παραπονιέστε που δεν σας βοηθάνε σκεφτείτε ότι σύντομα μπορεί να χρειαστούν την δική σας βοήθεια.

Δεν λέω να μην το κάνουνε, άν θέλουν και αν μπορούν και οι περισσότεροι γονείς (γιαγιάδες και παπούδες) βοηθάνε, αλλά μήπως το έχουμε παραξυλώσει? Πρέπει απλώς να λέμε ευχαριστώ, όχι να το θεωρούμε υποχρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν τις διαβασα ολες τις σελιδες , ομως θελω να πω οτι δεν εχω αφησει ποτε τη μητερα μου και τη μητερα του αντρα μου να κανει δουλειες στο σπιτι μας . Η μητερα μου ειναι ηλικιωμενη και ως τωρα φροντιζε τον αρρωστο πατερα μου αποκλειστικα μονη της , εγω πολλες φορες τις εκανα φαγητο και της πηγαινα και καποιες φορες τη βοηθουσα με τον πατερα μου και το σπιτι της ,αν και κρυφα γιατι δεν ηθελε να πιανω τιποτα. Τα παιδια δεν τα εχει κρατησει ποτε , μονο το γιο μου οταν ημουνα εγκυος στη μικρη μας ,(τοτε εμενα εγω στον 4ο εκεινη στον 3ο ) και της τον κατεβαζα καθε μερα 1-2 ωρες γιατι επρεπε να ξεκουραστω μιας και ο μικρος δεν κοιμοτανε βραδυ τοτε , ητανε 16 μηνων . Απο τοτε που γεννηθηκε η μικρη και μετα δεν τα εχει ξανακρατησει ποτε , φυγαμε και το παλιο σπιτι και μετακομισαμε σε ενα πιο μακρια , το μονο που θελω απο τη μητερα μου ειναι να ερχεται να μου κραταει συντροφια και να παιζει με τα εγγονια της οταν εχει υπηρεσια ο αντρας μου και ειμαι μονη .

Η μητερα του αντρα μου μενει Λαρισα , εχει προσφερθει να ερθει να μας καθαριζει , να μας σιδερωσει , να μας κανει δουλειες , της το κοψαμε απο την αρχη , οχι επειδη δεν θελω να μπλεκεται σπιτι μας ,ετσι και αλλιως την αγαπαω πολυ και εκεινη εμενα , αλλα επειδη δεν το θεωρω καθολου σωστο .Η πεθερα μου μας εχει βοηθησει παρα πολυ με αλλους τροπους , μας εχει κρατησει τον μικρο 2 βδομαδες στη Λαρισα για τη γεννα της μικρης , εχει ερθει για να κρατησει τα μικρα οταν πεθανε ο πατερας μου και στο μνηνοσυνο καθως και οταν παμε τα κραταει και παιζει μαζι τους στην αυλη για να παμε εμεις για να εναν καφε 1-2 φορες το μηνα , ε3αλλου ειναι και πολυ νεα , μολις 53 ετων .

Στις εγκυμοσυνες μου δουλειες καναμε μαζι με τον αντρα μου και περναμε γυναικα , ιδιαιτερα στη 2η εγκυμοσυνη δεν εβαζα κωλο κατω , οσο και αν προσφεροτανε και ο αντρας μου με ειχε πιασει μανια καθαριοτητας .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.... Δε φτάνει που απο την ημιμάθεια τους καταστρέψανε τη χώρα και δημιουργήσανε μια γενια μορφωμένων ανθρώπων που δεν μπορούν να δουλέψουνε σε μια παντελώς αναξιοκρατική κοινωνία. Αλλά αφού δε δουλέψανε όπως οι γονέις τους σε σκληρές συνθήκες αλλά διοριστήκανε στο δημόσιο οπου κυριολεκτικά τα ξύνανε. Αυτα είναι τα λεγόμενα του αντρα μου για το δημόσιο υπάλληλο πατέρα του, ο οποίος αβίαστα 'εβγαζε 2800 το μήνα χώρις καμία μόρφωση.Πράγμα που εγώ για να τα κερδίσω αυτά τα λεφτά θα πρεπει να δουλέψω πολύ σκληρά. Πρωι και απόγευμα, και με τον καθένα να μου κάνει παζάρια για τη δουλειά μου. Και πάνω απο όλα αυτά δε θέλουν να με βοηθήσουν, για κάτι ιερό, να μεγαλώσουμε σιγα σιγά το εγγόνι τους και παιδί μας. Ποιοι οι ξεκούραστοι? Και την πίτα αφάγωτη και το σκύλο χορτάτο. Οχι αγαπητέ γιάννη. 'δε συμφωνώ καθόλου με αυτά που γράφεις. Εχουν υποχρέωση να το κάνουν όπως κάνανε οι γονείς τους για αυτούς και οπως θα κάνουμκε εμείς για τα παιδιά μας. δεν μπορώ να διανοηθώ οτι το παιδί μου θα με χρειάζεται και εγώ δεν θα το κάνω γιατί είμαι φυγοπονη. Ηδη τώρα γυρνώ απο τη δουλεια κουρασμένη το μεσημέρι και είμαι συνεχεια μαζί της μέχρι να ξαναφύγω το απόγευμα. Οπως κάνει η μαμά μου που είναι απίστευτη η γυναίκα, μας έχει βοηθήσει παρα παρα πολύ. Και εγω όμως δε την αφήνω και οποτε χρειαστει είμαι εκεί. Αυτα είναι με τη σειρά, δεν γλυτώνει κανένας. Και να σου θυμίσω οτι η οκνηρία είναι ένα από τα 7 αμαρτήματα. Από πολύ παλια οι άνθρωποι αναγνώρισαν το κακό που κρύβει.Ευχομαι να μην κάνεις κατι τετοιο στα παιδιά σου. και να τα βοηθήσεις σωστά όσο μπορείς και εκεί που μπορείς για να σταθούν αξιοπρεπώς σε αυτή τη διαλυμενη κατα τα αλλά χώρα μας.

Ποιος στα αλήθεια ειναι φυγόπονος?????

Εγώ δεν θεωρώ 1 γενεά υπεύθυνη για την κατάντια μας, ούτε 1 γενεά αμόρφωτη, απλώς μου φαίνεται ότι η δική μας γενεά είναι κάπως αχάριστη...

Τις υποχρεώσεις μου για τα παιδιά μου θα τις ορισώ εγώ με βάση την δική μου ηθική και μόρφωση και τις συνθήκες της ζωής μας και όχι με βάση τις πρακτικές της προπροπρογιαγιάς μου. Δεν ξέρω για το μέλλον αλλά προς το παρόν θεωρώ υποχρέωση μου τον απογαλακτισμό! Επίσης να τους μάθω να ξεχωρίζουν τις ευθύνες τους και όταν κάνουν επιλογές να δουλεύουν τα ίδια για τις υποστηρίξουν, να δείχνουν ευγνωμοσύνη όταν οι άλλοι τους προσφέρουν και να αγαπούν και να σέβονται τα άτομα της οικογένειας τους

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι όλοι οι γονείς μας θέλουν και την ξεκούρασή τους και τις βόλτες τους. Και όλα μπορόυν να γίνουν με καλή θέληση και συννενόηση. Εγώ έχω μεγαλώσει σε μια οικογένεια και κοινωνία όπου όταν υπάρχουν υγιείς παπούδες και γιαγιαδες 50-60 χρονών βοηθούν τα παιδιά τους στο μεγάλωμα των παιδιών τους. κΑΤΙ το οποιο κανει πολυ καλό στο παιδί. Απο το να μεγαλώνει με μια αγνωστη κυριά, που δεν την έχει καθόλου εμπιστοσύνη. Εμένα με μεγάλωσε η γιαγια μου μεχρι 10 ετών που έμενε μαζί μας και η οποια μεγάλωσε 5 εγγόνια επι καθημερινής βάσεως. Οπως έκανε η γιαγια του άντρα μου, και όλες οι γιαγιάδες των φίλων μου. ΄Δηλαδή η γενια των παπούδων μας έκανε τόσους κόπους και θυσίες για να έρθει η γενιά των γονιών μας να μας αποτελειώσουνε. Δε φτάνει που απο την ημιμάθεια τους καταστρέψανε τη χώρα και δημιουργήσανε μια γενια μορφωμένων ανθρώπων που δεν μπορούν να δουλέψουνε σε μια παντελώς αναξιοκρατική κοινωνία. Αλλά αφού δε δουλέψανε όπως οι γονέις τους σε σκληρές συνθήκες αλλά διοριστήκανε στο δημόσιο οπου κυριολεκτικά τα ξύνανε. Αυτα είναι τα λεγόμενα του αντρα μου για το δημόσιο υπάλληλο πατέρα του, ο οποίος αβίαστα 'εβγαζε 2800 το μήνα χώρις καμία μόρφωση.Πράγμα που εγώ για να τα κερδίσω αυτά τα λεφτά θα πρεπει να δουλέψω πολύ σκληρά. Πρωι και απόγευμα, και με τον καθένα να μου κάνει παζάρια για τη δουλειά μου. Και πάνω απο όλα αυτά δε θέλουν να με βοηθήσουν, για κάτι ιερό, να μεγαλώσουμε σιγα σιγά το εγγόνι τους και παιδί μας. Ποιοι οι ξεκούραστοι? Και την πίτα αφάγωτη και το σκύλο χορτάτο. Οχι αγαπητέ γιάννη. 'δε συμφωνώ καθόλου με αυτά που γράφεις. Εχουν υποχρέωση να το κάνουν όπως κάνανε οι γονείς τους για αυτούς και οπως θα κάνουμκε εμείς για τα παιδιά μας. δεν μπορώ να διανοηθώ οτι το παιδί μου θα με χρειάζεται και εγώ δεν θα το κάνω γιατί είμαι φυγοπονη. Ηδη τώρα γυρνώ απο τη δουλεια κουρασμένη το μεσημέρι και είμαι συνεχεια μαζί της μέχρι να ξαναφύγω το απόγευμα. Οπως κάνει η μαμά μου που είναι απίστευτη η γυναίκα, μας έχει βοηθήσει παρα παρα πολύ. Και εγω όμως δε την αφήνω και οποτε χρειαστει είμαι εκεί. Αυτα είναι με τη σειρά, δεν γλυτώνει κανένας. Και να σου θυμίσω οτι η οκνηρία είναι ένα από τα 7 αμαρτήματα. Από πολύ παλια οι άνθρωποι αναγνώρισαν το κακό που κρύβει.Ευχομαι να μην κάνεις κατι τετοιο στα παιδιά σου. και να τα βοηθήσεις σωστά όσο μπορείς και εκεί που μπορείς για να σταθούν αξιοπρεπώς σε αυτή τη διαλυμενη κατα τα αλλά χώρα μας.

 

 

οι γονείς μας είχαν υποχρέωση να μας φροντίσουν και να μας αναθρέψουν. Για τις δικές μας επιλογές (πχ να φέρουμε στον κόσμο παιδιά) υπεύθυνοι και υπόχρεοι είμαστε εμείς. Για να τα μεγαλώσουμε και να τους προσφέρουμε ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΘΥΣΙΕΣ. Από το χρόνο μας. Τα προσωπικά μας έξοδα. Τις διασκεδάσεις μας. Αλλιώς καθόμαστε στα αυγά μας.

 

 

 

(Και εμένα ο πατέρας μου δημόσιος υπάλληλος ήταν, καθηγητής πανεπιστημίου. Το εισόδημά μου είναι 4πλάσιο σε σχέση με το δικό του τον καιρό που ήταν εν ενεργεία. Τυχαίο; Όχι. Έχω κάνει πολλές θυίες για να φτάσω εκεί.

Έχω γνωστή μου κομμώτρια. Χωρίς σπουδές πανεπιστημιου. Έχει "χεστεί" στο τάληρο. Βγάζει πολύ περισσότερα από εμένα. Τυχαίο; Και σιγά μη κλαφτώ επειδή αυτή είναι πιο ξύπνια και πιο καπάτσα και τα κατάφερε καλύτερα)

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ποιος στα αλήθεια ειναι φυγόπονος?????

Εγώ δεν θεωρώ 1 γενεά υπεύθυνη για την κατάντια μας, ούτε 1 γενεά αμόρφωτη, απλώς μου φαίνεται ότι η δική μας γενεά είναι κάπως αχάριστη...

Τις υποχρεώσεις μου για τα παιδιά μου θα τις ορισώ εγώ με βάση την δική μου ηθική και μόρφωση και τις συνθήκες της ζωής μας και όχι με βάση τις πρακτικές της προπροπρογιαγιάς μου. Δεν ξέρω για το μέλλον αλλά προς το παρόν θεωρώ υποχρέωση μου τον απογαλακτισμό! Επίσης να τους μάθω να ξεχωρίζουν τις ευθύνες τους και όταν κάνουν επιλογές να δουλεύουν τα ίδια για τις υποστηρίξουν, να δείχνουν ευγνωμοσύνη όταν οι άλλοι τους προσφέρουν και να αγαπούν και να σέβονται τα άτομα της οικογένειας τους

 

Πες τα βρε Γιάννη γιατί πρωί πρωί μου ανέβηκε η πίεση, και είμαι και στον μήνα μου.

 

Άκου φταίνε οι γονείς μας για την κατάντια μας! Ποια κατάντια; Ξέρανε αυτοί από ακριβά αυτοκίνητα, καθημερινά καφεδάκια και ντελίβερι στο γραφείο, ταξιδάκια, βόλτες, κλάμπιν η καφέδες με 6 ευρώ; Εμείς καλομάθαμε και δανειστήκαμε για να έχουμε μια εικονική "ευμάρεια"

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Άκου φταίνε οι γονείς μας για την κατάντια μας!

 

Δεν τα έχω διαβάσει αναλυτικά τα ανωτέρω οπότε θα με συγχωρέσετε αν πω καμιά μπαρούφα.

Συμφωνώ με το Γιάννη περί απογαλακτισμού και να μάθουμε τα παιδιά να γίνουν σωστοί άνθρωποι.

Αλλά για το τι χαρακτήρα έχει να παιδί ο γονιός του "φταεί", οι γονείς μας, μας μεγαλώνουν και μας δείχνουν τι να κάνουμε.

Εάν ένα παιδί έχει μάθει να είναι σκορποχώρικο ή τσιγκούνικο (είτε στα λεφτά είτε στα συναισθήματα) δεν τα έμαθε από μόνο του.

Εάν σαν παιδιά βλέπαμε τις γιαγιάδες μας να βοηθάνε τις μανάδες μας είτε στις δουλειές του σπιτιού είτε στο μεγάλωμα μας, τότε αυτή την εικόνα θα έχουμε, που το περίεργο να ζητήσουμε κάποια βοήθεια από τις δικές μας μανάδες ΕΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΜΠΟΡΟΥΝ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια επίθεση. Πιστεύεις οτι το παιδί είναι καλύτερα να μεγαλώσει με μια ξένη γυναίκα παρά με τη γιαγιά του?Οταν εκ των πραγμάτων δεν μπορείς να είσαι όλη τη μέρα με το παίδι σου και πρέπει να πας για δουλειά, δεν έχει ηθικό χρέος μια μάνα η ένας πατέρας, όταν μπορεί, να κρατάει κάποιες ώρες τη μέρα το εγγόνι της για να βοηθήσει τα εργαζόμενα παιδιά του? Ειδικά όταν δεν έχουν τίποτε άλλο να κάνουνε?

 

Δεύτερον ποιος μίλησε για ακριβά αυτοκίνητα και για καφεδάκια? Νομίζει κανείς οτι θέλω να πιω καφέδες και νΑ αφήνω το παιδί μου?Είμαστε αχάριστοι? ΄Δεν πιστεύω σε αυτά που ακούω. Ξέρω πολύ καλά τις υποχρεώσεις μου και μπορώ πολύ καλά να τις υποστηρίξω. Το θέμα δεν είναι αυτό, αλλά πόσο δεν συμφωνώ με την πρακτική ορισμένων παπούδων να μη θέλουν να κρατάνε κάποιες ώρες τα εγγόνια τους ενώ μπορούνε! ΄το θεωρώ πραγματικά απαράδεκτο. Οπως απαράδεκτο θεωρώ να παθαίνει εγκεφαλικό η μητέρα της πεθεράς μου και να μην θέλει να την υποστηρίξει ούτε τον πρώτο μήνα. Η γιαγια του άντρα μου έκανε πολλές θυσίες και ακόμα προσέφερε άπειρα στην κόρη και στα εγγόνια. 'το εγκεφαλικό ήταν ελαφρύ και με τη βοήθεια της φυσιοθεραπεύτριας υπήρχε βελτίωση στην κινητικότητα του χεριόυ και πολύ καλή στο πόδι, περπατάει με το π. ¨Ούτε 1 εβδομάδα και κατευθείαν σε οίκο, που δεν τον αντέχει κιόλας η γιαγιά γιατί έχει και τα λογικά της και κάνει φοβερή προσπάθεια να επανέλθει. Εγώ είμαι φυγόπονη? ΄γιατί επειδή λεω τα πράγματα έτσι όπως είναι? Επειδή είμαι ακούραστη?

Ποιος στα αλήθεια ειναι φυγόπονος?????

Εγώ δεν θεωρώ 1 γενεά υπεύθυνη για την κατάντια μας, ούτε 1 γενεά αμόρφωτη, απλώς μου φαίνεται ότι η δική μας γενεά είναι κάπως αχάριστη...

Τις υποχρεώσεις μου για τα παιδιά μου θα τις ορισώ εγώ με βάση την δική μου ηθική και μόρφωση και τις συνθήκες της ζωής μας και όχι με βάση τις πρακτικές της προπροπρογιαγιάς μου. Δεν ξέρω για το μέλλον αλλά προς το παρόν θεωρώ υποχρέωση μου τον απογαλακτισμό! Επίσης να τους μάθω να ξεχωρίζουν τις ευθύνες τους και όταν κάνουν επιλογές να δουλεύουν τα ίδια για τις υποστηρίξουν, να δείχνουν ευγνωμοσύνη όταν οι άλλοι τους προσφέρουν και να αγαπούν και να σέβονται τα άτομα της οικογένειας τους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλά για το τι χαρακτήρα έχει να παιδί ο γονιός του "φταεί", οι γονείς μας, μας μεγαλώνουν και μας δείχνουν τι να κάνουμε.

Εάν ένα παιδί έχει μάθει να είναι σκορποχώρικο ή τσιγκούνικο (είτε στα λεφτά είτε στα συναισθήματα) δεν τα έμαθε από μόνο του.

Εάν σαν παιδιά βλέπαμε τις γιαγιάδες μας να βοηθάνε τις μανάδες μας είτε στις δουλειές του σπιτιού είτε στο μεγάλωμα μας, τότε αυτή την εικόνα θα έχουμε, που το περίεργο να ζητήσουμε κάποια βοήθεια από τις δικές μας μανάδες ΕΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΜΠΟΡΟΥΝ?

 

Σύμφωνοι, δεν είναι κακό να ζητάμε βοήθεια από τους γονείς μας, πολλοί την προσφέρουν και από μόνοι τους το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να την δεκτούμε. Απλώς όταν την ζητάμε πρέπει να τους δίνουμε το περιθώριο να πούνε όχι και την αντίστοιχη κατανόηση αν το κάνουν.

Κακό για μένα όμως είναι να την απαιτούμε και να το θεωρούμε υποχρέωση τους καθώς το να μην αναγνωρίζουμε ότι οι άνθρωποι μετά από κάποια ηλικία δεν μπορούν να ακολουθούν τους ρυθμούς μας.

Link to comment
Share on other sites

Πες τα βρε Γιάννη γιατί πρωί πρωί μου ανέβηκε η πίεση, και είμαι και στον μήνα μου.

 

Άκου φταίνε οι γονείς μας για την κατάντια μας! Ποια κατάντια; Ξέρανε αυτοί από ακριβά αυτοκίνητα, καθημερινά καφεδάκια και ντελίβερι στο γραφείο, ταξιδάκια, βόλτες, κλάμπιν η καφέδες με 6 ευρώ; Εμείς καλομάθαμε και δανειστήκαμε για να έχουμε μια εικονική "ευμάρεια"

συγνώμη κούκλα μου, αλλά θα στο χαλάσω.

τα δικά μου πεθερικά και γυναίκα πλήρωναν για να κρατάν τον άντρα μου, ή τον αφηνανε σε μια γειτόνισσα ή τον έσερνε νινί η πεθερά μου στο σχολείο που δίδασκε στο γραφείο του διευθυντή ή των καθηγητών. τόσο ωραίες αναμνήσεις! να κοιμάται στα γραφεία.

και ταξιδάκια έκαναν και βόλτες και καφέδες και εστιατόρια και ντελίβερι και ακριβό αυτοκίνητο. κλάμπιν δεν άκουσα.

δικαίωμά τους.

δεν έχουν όλοι την ίδια οικονομική άνεση να πληρώνουν γυναίκα (άσε που δεν μου αρέσει η ιδέα) ούτε η χαρουλίτσα μίλησε για καφέδες και ξεφάντωμα και πολυτέλειες.

μίλησε για το αυτονόητο, όπως το αντιλαμβάνομαι κι εγώ.

και σε πληροφορώ ότι έχω βγει βράδυ με τον άντρα μου 2-3 φορές για 2-3 ώρες μάξιμουμ. ποτέ όλο το βράδυ. και για καφέ μόνοι μας ούτε λόγος. ψέμματα πήγαμε 1 φορά.

για φαγητό μεσημέρι άλλες 2 φορές και για μπάνιο μόνοι μας χωρίς το μωρό 4 φορές για λίγες ώρερς όλο το καλοκαίρι.

αλλά θεωρώ αυτονόητο, ότι αφού κάθεται, δεν δουλεύει, αφού είναι γερή, μπορεί να κρατάει το παιδί, τις ώρες που δουλεύω. κι εγώ δεν της το αφήνω για να πάω για spa, αλλά για δουλειά. γι' αυτό έχουμε σαπίσει εγώ και ο άντρας μου. είμαστε στον αυτόματο πιλότο και κοντεύουμε να γίνουμε ξένοι. και η κόρη μου είναι ενός χρόνου.

ούτε σούπερ μάρκετ δεν πάμε μαζί. τόσο καλά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια επίθεση. Πιστεύεις οτι το παιδί είναι καλύτερα να μεγαλώσει με μια ξένη γυναίκα παρά με τη γιαγιά του?Οταν εκ των πραγμάτων δεν μπορείς να είσαι όλη τη μέρα με το παίδι σου και πρέπει να πας για δουλειά, δεν έχει ηθικό χρέος μια μάνα η ένας πατέρας, όταν μπορεί, να κρατάει κάποιες ώρες τη μέρα το εγγόνι της για να βοηθήσει τα εργαζόμενα παιδιά του? Ειδικά όταν δεν έχουν τίποτε άλλο να κάνουνε?

 

Δεύτερον ποιος μίλησε για ακριβά αυτοκίνητα και για καφεδάκια? Νομίζει κανείς οτι θέλω να πιω καφέδες και νΑ αφήνω το παιδί μου?Είμαστε αχάριστοι? ΄Δεν πιστεύω σε αυτά που ακούω. Ξέρω πολύ καλά τις υποχρεώσεις μου και μπορώ πολύ καλά να τις υποστηρίξω. Το θέμα δεν είναι αυτό, αλλά πόσο δεν συμφωνώ με την πρακτική ορισμένων παπούδων να μη θέλουν να κρατάνε κάποιες ώρες τα εγγόνια τους ενώ μπορούνε! ΄το θεωρώ πραγματικά απαράδεκτο. Οπως απαράδεκτο θεωρώ να παθαίνει εγκεφαλικό η μητέρα της πεθεράς μου και να μην θέλει να την υποστηρίξει ούτε τον πρώτο μήνα. Η γιαγια του άντρα μου έκανε πολλές θυσίες και ακόμα προσέφερε άπειρα στην κόρη και στα εγγόνια. 'το εγκεφαλικό ήταν ελαφρύ και με τη βοήθεια της φυσιοθεραπεύτριας υπήρχε βελτίωση στην κινητικότητα του χεριόυ και πολύ καλή στο πόδι, περπατάει με το π. ¨Ούτε 1 εβδομάδα και κατευθείαν σε οίκο, που δεν τον αντέχει κιόλας η γιαγιά γιατί έχει και τα λογικά της και κάνει φοβερή προσπάθεια να επανέλθει. Εγώ είμαι φυγόπονη? ΄γιατί επειδή λεω τα πράγματα έτσι όπως είναι? Επειδή είμαι ακούραστη?

 

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στο σχόλιο μου πάντως δεν είχα στόχο την επίθεση. Απλώς πιστέυω ότι αυτός που κάνει τα παιδιά έχει την ευθύνη να τα μεγαλώσει ως τα 18, άντε να τους βοηθήσει να σπουδάσουν ή να σταθούν στα πόδια τους και από κει και πέρα πρέπει τα παιδιά να αναλαμβάνουν τις υποχρεώσεις που δημιουργούν οι επιλογές τους. Δηλαδή απόφασίζεις να κάνεις παιδί τότε έχεις την ευθύνη - δεν είναι φυγόπονη η πεθερά επειδή δεν θέλει να το μεγαλώσει, για μένα δεν έχει καμία ευθύνη και δεν μπορούμε να την κατηγορούμε για αυτό. Το θέλω και το μπορώ δεν έχουν και πολύ διαφορά και δεν είναι δική μας δουλεία να κρίνουμε τι πρέπει να θέλουν ή να μπορούν τα πεθερικά μας ή οι γονείς μου.

Και ναι αν η πεθερά δεν θέλει να το μεγαλώσει τότε είναι καλύτερα για το παιδί να μην το κάνει. Προσωπικά πιστεύω ότι το παιδί απο 1 χρονών και μετά είναι καλύτερα στον παιδικό και όχι στο σπίτι με γυναίκα.

Τώρα για την γιαγιά για μένα πάλι κακώς την αφήνουν τα παιδιά της στον οίκο και αυτό αχαριστία είναι, αλλά αφού δεν κάνουν τίποτα τα παιδιά γιατί δεν την αναλαμβάνουν τα εγγόνια που τόσα τους έχει προσφέρει και που δεν θέλουν να την βλέπουν έτσι?

 

Προσωπίκα δεν έχω παράπονο ούτε από γονείς ούτε από πεθερικά, πάντα ήταν πρόθυμοι να μου προσφέρουν περισσότερα από ότι τους άφηνα και φρόντιζα να βρίσκω δικές μου λύσεις όπου μπορούσα και ναι κουραζόμουν και κουράζομαι αλλά καταλαμβαίνω και την δική τους κούραση και δεν θέλω να τους εκμεταλευτώ. Και τα παιδιά μου θα φροντίσω να τα βοηθήσω αν χρειαστούν και το θέλουν.

Αλλά σίγουρα δεν θα ανεκτώ ούτε παιδί, ούτε νύφη ούτε γαμπρό να μου πούνε τις υποχρεώσεις μου και τι πρέπει να θέλω να κάνω και πως πρέπει να περνάω τον χρόνο μου! Άλλο είναι να έρχονται τα παιδιά σου / νύφη γαμπρός να σου ζητάνε βοήθεια - με σεβασμό - (και άρα να δέχονται και το όχι) και άλλο είναι να σου λένε τι πρέπει να κάνεις και να θέλεις. Εγώ πάντως στα 65 μου θέλω να ορίζω την ζωή μου ...

Link to comment
Share on other sites

και δεν μου λες jannis... αν, λέμε αν... η πεθερά/πεθερός ή η μάνα/πατέρας σε είχαν ΠΡΗΞΕΙ να κάνεις επιτέλους ένα παιδάκι (μη σου πω και δεύτερο γιατί σε εμάς έχει αρχίσει αυτό το πρήξιμο από τη μέρα που γέννησα!) θα έλεγες τα ίδια; Πρόσεξε! Ανεξάρτητα από το τι θέλεις εσύ να κάνεις! Μιλάμε για ψυχολογικό εκβιασμό εδώ.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

και δεν μου λες jannis... αν, λέμε αν... η πεθερά/πεθερός ή η μάνα/πατέρας σε είχαν ΠΡΗΞΕΙ να κάνεις επιτέλους ένα παιδάκι (μη σου πω και δεύτερο γιατί σε εμάς έχει αρχίσει αυτό το πρήξιμο από τη μέρα που γέννησα!) θα έλεγες τα ίδια; Πρόσεξε! Ανεξάρτητα από το τι θέλεις εσύ να κάνεις! Μιλάμε για ψυχολογικό εκβιασμό εδώ.

 

Πούνε δεν πούνε, είναι καθαρά δική μας απόφαση αν θα κάνουμε παιδιά και πόσα. Στο κάτω κάτω δεν υπάρχει κανένας extra στο κρεβάτι μας εκτός από εμάς και τον σύζυγο. Άρα... δεν μπορούμε να τους προσάψουμε ευθύνες γι'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

και δεν μου λες jannis... αν, λέμε αν... η πεθερά/πεθερός ή η μάνα/πατέρας σε είχαν ΠΡΗΞΕΙ να κάνεις επιτέλους ένα παιδάκι (μη σου πω και δεύτερο γιατί σε εμάς έχει αρχίσει αυτό το πρήξιμο από τη μέρα που γέννησα!) θα έλεγες τα ίδια; Πρόσεξε! Ανεξάρτητα από το τι θέλεις εσύ να κάνεις! Μιλάμε για ψυχολογικό εκβιασμό εδώ.

 

Μίλησα για απογαλακτισμό... Συμπεριλαμβάνει να παίρνεις τις σοβαρές αποφάσεις στην ζωή σου πχ να κάνεις παιδιά. Αυτός που κάνει παιδιά από ψυχολογικό εκβιασμό ναι δεν ξέρω αν έχει την απαραίτητη ωριμότητα και άλλα προσόντα για να τα μεγαλώσει μόνος του...

Φαντάζομαι ότι δεν έκανες το πρώτο επειδή σε πρήξαν. Εμένα αν μου λέγαν κάτι θα φρόντιζα να σταματήσουν να λένε. Και πάλι είναι θέμα σεβασμού και θα ζητούσα να μου δείξουν τον αντίστοιχο σεβασμό που τους δείχνω. Θα φρόντιζα να σταματήσουν γιατί για μένα ο οικογενειακός προγραμματισμός είναι θέμα δικό μού και του συζυγού και θα με ενοχλούσαν πολύ τα σχόλια. Θα τους το εξηγούσα ήρεμα αυτό αλλά χωρίς διαπραγμάτευση. Αν δεν σταματούσαν τα σχόλια / υπονούμενα σίγουρα δεν θα υπέκυπτα σε κάποιο ψυχολογικό εκβιασμό, μπορεί οι σχέσεις μας να γινόταν περισσότερο τυπικές και να μείωνα τα πάρε δώσε....

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά και συμφωνώ (και φυσικά δεν έκανα το πρώτο γιατί μου το επέβαλλαν... κάνουμε θεωρητική συζήτηση)... αν όμως το πρήξιμο περιελάμβανε και ένα "κάντε εσείς παιδί κι εμείς είμαστε εδώ" θα λέγαμε πάλι τα ίδια όταν εκείνοι δεν θα ήταν εκεί;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά και συμφωνώ (και φυσικά δεν έκανα το πρώτο γιατί μου το επέβαλλαν... κάνουμε θεωρητική συζήτηση)... αν όμως το πρήξιμο περιελάμβανε και ένα "κάντε εσείς παιδί κι εμείς είμαστε εδώ" θα λέγαμε πάλι τα ίδια όταν εκείνοι δεν θα ήταν εκεί;

Στο συγκεκριμένο μπορείς να απαντήσεις ότι εσύ θα κάνεις όταν εσύ κρίνεις ότι μπορείς να αντεπελξέλθεις και όταν θέλεις και εκτιμάς την καλή τους διάθεση αλλά δεν μπορείς να βασιστείς γιατί στο κάτω κάτω μπορεί σε ένα χρόνο να μην μπορούν όσο και να θέλουν. (Κάτι το οποίο ισχύει, ποιος μπορεί να βασιστεί στο ότι οι γονείς του σε 1, 2, 3 χρόνια θα είναι καλά και θα μπορούν να του μεγαλώσουν τα παιδιά? ή έστω να βοηθάνε?) Δηλαδή ή οποια πρόθεση δεν συνεπάγεται εγγύηση ακόμη και αν είναι 100 % ειλικρινής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απαντάς στο ζητούμενο: Αν ίσχυαν όλα αυτά και ήταν καλά στην υγεία τους θα είχες ναι ή όχι απαιτήσεις;

 

Την θεωρία την ξέρω... αυτό που προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις είναι ότι υπάρχουν και περιπτώσεις που σε αναγκάζουν να έχεις απαίτηση! Γιατί τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα είναι εύκολα ;)

 

Και κάτι ακόμα: όσοι από εσάς κατακρίνετε μια συμπεριφορά στο φόρουμ βάλτε στο πίσω μέρος του μυαλού σας ότι όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι και ως εκ τούτου ούτε όλες οι οικογένειες, οι νοοτροπίες τους κ.λπ. Είναι θεμιτό να πεις "σε εμένα συμβαίνει γιατί εγώ έτσι νομίζω" παρά "τι λέτε ρε παιδιά πάτε καλά;"

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην οι γιαγιάδες ζουν μακρυά. Όποτε έρχεται λοιπόν η πεθερά μου ή η μάνα μου δεν θέλω να κάνουν καμμία δουλειά στο σπίτι. (Άσχετα αν όταν λείπω στη δουλειά τρέχουν να σιδερώσουν όποτε βρουν ευκαιρία). Είναι το μόνο που κάνουν χωρίς να το ζητήσω, εντάξει ευχαριστώ θα πω. Θα προτιμούσα ούτε αυτό να κάνουν. Το μόνο που θέλω και τους λέω είναι να ασχοληθούν με τα εγγόνια τους. Για λίγες ημέρες έρχονται αν θέλουν ας παίξουν με αυτά και όχι να κάνου δουλειές. Δεν θέλω να τις ακούω να λένε ποσο κουρασμένες είναι και να ξέρω ότι έχουν κάνει δουλειές στο σπίτι. Νιώθω ότι θε πρέπει να τους έχω υποχρέωση και δεν θέλω. Τώρα τα παιδιά τα έκανα γιατι το ήθελα έγω. Αν τα έκανα επείδη με είχαν πρήξει τότε θα είχα παιδι από τα 20 και όχι στα 33 που το επέλεξα. Τα έκανα γιατί το θέλαμε και θέλουμε και 3ο και ξέρουμε ότι θα "δυσκολευτούμε", θα "κλειστούμε" αλλά θα τα καταφέρουμε. Δουλεύουμε και οι 2, πεθερομαμάδες λείπουν μακριά και τα βγάζουμε μέχρι στιγμής μια χαρά πέρα οι 2 μας. Αν ζούσαν κοντα μας σιγουρα θα βοηθούσαν λόγω χαρακτήρα αλλά αν δεν μπορούσαν δεν θα είχαμε καμμία "απαίτηση" να μας τα μεγαλώσουν και ούτε έχουμε σκοπό να τους πούμε αφήστε τη ζωή σας και ελάτε να βοηθήσετε γιατι για τον α ή β λόγο δεν μπορούμε, δεν θέλουμε να πάνε παιδικό, να τα κρατήσει γυναίκα, να βγούμε έξω κλπ. Τα παιδιά είναι δική μας υποχρεωση και όχι δική τους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...