Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επιτυχης εγκυμοσυνη και καφε υγρα


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα!!ΜΕ αφορμη αυτο που συμβαινει σε εμενα ηθελα να ανοιξω ενα καινουργιο θεμα και να κανω την εξης ερωτηση. Ποσες απο εσας ειχαν καφε υγρα στην αρχη της εγκυμοσυνης και τελικα εξελιχθηκε φυσιολογικα? Και ποσες παλι οχι! Για οσες δεν το ξερουν ειμαι εγκυος με μικρη χοριακη (118 μοναδες) και καφε υγρα οποτε ειμαι στην αναμονη!!Απλα επειδη πριν μεινω εγκυος στον γιο μου ειχα παλι μια αποτυχημενη εγκυμοσυνη(αυτοματη αποβολη) θα ηθελα να δω τις εμπειριες σας μηπως και παρω κουραγιο απο τα στατιστικα!!!Ευχαριστω!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ είχα για 1-2 μέρες λίγα καφέ υγρά στη αρχή της εγκυμοσύνης...όπως όταν είναι οι τελευταίες μέρες της περιόδου...

Όλα εξελίσσονται προς το παρόν πολύ καλά.

 

Το ίδιο μου είπε οτι είχε και η μητέρα μου στις εγκυμοσύνες της.

 

Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!!ΜΕ αφορμη αυτο που συμβαινει σε εμενα ηθελα να ανοιξω ενα καινουργιο θεμα και να κανω την εξης ερωτηση. Ποσες απο εσας ειχαν καφε υγρα στην αρχη της εγκυμοσυνης και τελικα εξελιχθηκε φυσιολογικα? Και ποσες παλι οχι! Για οσες δεν το ξερουν ειμαι εγκυος με μικρη χοριακη (118 μοναδες) και καφε υγρα οποτε ειμαι στην αναμονη!!Απλα επειδη πριν μεινω εγκυος στον γιο μου ειχα παλι μια αποτυχημενη εγκυμοσυνη(αυτοματη αποβολη) θα ηθελα να δω τις εμπειριες σας μηπως και παρω κουραγιο απο τα στατιστικα!!!Ευχαριστω!

 

Κι εμένα έτσι ακριβώς ξεκίνησε η εγκυμοσύνη μου και μέχρι στιγμής εξελίσσεται κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω πολυ που μου απαντατε!!Μου αναπτερωνετε το ηθικο!!Μακαρι να πανε ολα καλα!!Ουφ τετοια αγωνια δεν την αντεχω!!Εχω και προιστορια και καταλαβαινετε....Sorry αν σας ζαλιζω!!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κι από μένα,

 

λοιπόν στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, η οποία κατέληξε σε αυτόματη αποβολή στην 7η βδομάδα, στην αρχή δεν είχα καθόλου καφέ υγρά, παρά μόνο όταν άρχισε ο μηχανισμός της αποβολής είχα στην αρχή καφέ υγρά (για δύο μέρες), το μωράκι μου ζουσε ακόμη και ακούγαμε και την καρδούλα του, και μετά ζωηρό κόκκινο αίμα, όταν δυστυχώς απέβαλλα. Στην δεύτερη εγκυμοσύνη, την ημέρα που ήταν να μου έρθει η περίοδος είχα αντι για αίμα ροζ υγρα. Παίρνω utrogestan καθαρίζουν για τρεις μέρες και μετά πάλι ροζ- καφε υγρά για μια βδομάδα περίπου. Πάλι καθαρίζουν, επιστρέφουν για μια μέρα γύρω στον τρίτο μήνα και μετά όλα ήταν μια χαρά. Βέβαια περιττό να σου πω το άγχος που είχα και το κλάμα που έριξα μέχρι επιτέλους να καθαρίσουν τα υγρά. Νόμιζα ότι πάλι θα αποβάλλω και ήμουν απαρηγόρητη, αλλά παρόλο το άγχος και τη φόρτιση όλα τελικά πήγαν καλά.

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα καφε υγρα και ειναι και το πρωτο μου παιδακι ο γιατρος μου εδωσε ultrogestan και μου ειπε οτι δεν ειναι κατι ανυσηχιτικο το εχουν πολλες γυναικες και μαλιστα καποιες μεχρι και τον τριτο μηνα μετα απο δυο βδομαδες επιτελους σταματησαν.Μην σε ανυσηχει δεν ειναι τιποτα

Link to comment
Share on other sites

katd καταρχήν πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά γιατί από ότι μου έλεγαν στην εγκυμοσύνη το κόκκινο αίμα είναι πιο ύποπτο , στα καφέ υγρά ο γιατρός με συμβούλευε να ξεκουραστώ και θεραπεία με προγεστερόνη. katd σε χρειάζομαι για ένα θέμα που με απασχολεί λιγάκι, σου έχω στείλει πμ αλλά δεν ξέρω αν το διάβασες , χίλια συγνώμη που σε ενοχλώ εδώ αλλά ήθελα να επικοινωνήσουμε για το θέμα που σου έγραψα.

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

είχα καφέ υγρά στην 8η εβδομάδα για μια βδομάδα....εμφανίστηκαν ξανά περίπου στην 16η εβδομάδα λόγω χαμηλής θέσης πλακούντα...αυτή τη δεύτερη φορά πήρα utrogestan και ξεκουράστηκα πολύ καθότι έπρεπε μέσα στις επόμενες εβδομάδες να κάνω και αμνιοκέντηση...

Η εγκυμοσύνη μου εξελίχτηκε άψογα,γέννησα φυσιολογικά μόλις συμπλήρωσα την 38η εβδομάδα... :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δυστυχώς όταν ξεκίνησε η εγκυμοσύνη μου και είδα καφέ υγρά,χοριακή 170 μονάδες, μετά από λίγες μέρες απέβαλα.Αυτό δε σημαίνει ότι τα καφέ υγρά δείχνουν ότι θα έρθει μία αποβολή.Όλα είναι ρευστά σ'αυτή τη φάση.Εύχομαι το καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μολις εμαθα τα αποτελεσματα της χοριακης!Απο 118 που ηταν την Πεμπτη σημερα ειναι 654!!Τι να κανω να χαρω? Δεν ξερω!!!Το απογευμα θα παω στο γιατρο να με δει!!Εν το μεταξυ απο την προηγουμενη Τεταρτη που πηγα να με δει γιατι νομιζα οτι ηταν διαταραχη της περιοδου μου, πριν κανω δηλαδη την πρωτη χοριακη, ειχαμε δει το σακο!Το να πω δεν ξερω!!!Εχω αγχωθει!!Νομιζω οτι ειναι νωρις για να δει τιποτα καινουριο!!Παντως εχω και λιγα καφεμπεζ υγρα!!!Ουφ θα σκασω μεχρι το απογευμα!!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites

κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος τί συμβαίνει πάντως η χοριακή σου ειναι μια χαρά αν σκεφτείς ότι πρεπει κάθε δεύτερη μέρα να διπλασιάζεται

 

το καλυτερο που εχεις να κάνεις είναι να ξε-αγχωθείς και να συνειδητοποιήσεις ότι δεν είναι τίποτα στο χέρι σου εκτός από την ξεκούραση και την προσοχη που είμαι σίγουρη ότι τα τηρείς

 

σου εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα και να πάνε όλα καλά μεχρι τέλους

 

μη μας ξεχασεις, περιμένουμε νέα σου μετα από το γιατρό

Link to comment
Share on other sites

Η χοριακή σου katd είναι μια χαρά και σίγουρα τα πραγματα θα εξελιχθούν μια χαρά , είμαι σίγουρη γιατί έχω περάσει δυο φορές από το στάδιο αυτό που βρίσκεσαι και όταν τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά η χοριακή μου ήταν οριακά διπλασιασμένη που με προετοίμαζε για το αναπόφευκτο. Έχε θετική σκέψη και όλα θα πάνε περίφημα περιμένουμε τα νέα σου!!! :D:D:D

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

katd υπέροχα τα νέα σου με τη χοριακή. Φαντάζομαι τώρα θα σου έχει φύγει το άγχος, αφού λογικά ο γιατρός θα έχει επιβεβαιώσει το ευχάριστο νέο: πως όλα εξελλίσσονται τέλεια!

 

Περιμένουμε νέα σου!!! Με αγωνία!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα...Δεν εχω και πολυ καλα νεα....Πηγα εχθες το απογευμα στο γιατρο και δεν ειδε τιποτα στην μητρα....Ουτε σακο ουτε τιποτα..."πολυ μπερδεμενα τα πραγματα Κατερινακι" μου ειπε, "κατι δεν παει καλα". Περιμενα και εγω ακινητη μηπως και ψαχνοντας φανει τιποτα...Γυρναει στην βοηθο του και της λεει" πωπω χαμος γινεται κοιτα ενα παχυ ενδομητριο και εχει και υγρο στο ...γλασιο" (δεν καταλαβα καλα-υπογλασιο,ενδογλασιο καπως ετσι).Τοτε αρχιζει να μου λεει τις πιθανοτητες..."πολυ φοβαμαι", μου λεει, "για εξωμητριο και αν ειναι κατι τετοιο πρεπει να κανεις λαπαροσκοπηση"..εμεινα!!"Κοιτα Κατερινακι,δεν θελω να σε βαλω αυριο, αν ειναι να κανουμε μια χοριακη παλι την Τεταρτη και να ξαναρθεις, και αν δεν δουμε τιποτα τοτε να μπεις χειρουργειο την Πεμπτη".Εκει ηταν που ψιλοφρικαρα. Τελος τον ρωτησα αν υπαρχει πιθανοτητα να ειναι κανονικη εγκυμοσυνη και να το δουμε την Τεταρτη και μου ειπε οτι αυτο ειναι η 3 πιθανοτητα. Η 1 ειναι εξωμητριο, η 2 ειναι αποβολη και η 3 ειναι να πανε ολα καλα.............Κοριτσια μου τι να πω.........Δεν θελω να κανω λαπαροσκοπηση.....φοβαμαι την ναρκωση και ολα αυτα......τουλαχιστον αν ειναι να μην παει καλα να αποβληθει και να κανω καμια αποξεση!!!Εχω στεναχωρηθει και δεν μπορω και την αναμονη!!Βεβαια δεν ειναι κατι στο χερι μου!!Οτι θελει ο Θεος...Καθε εμποδιο για καλο δεν λενε??Αλλα ενταξει οσο να ναι στεναχωρηθηκα....

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να σου γράψω.... Ελπίζω το 3 προς 1 να βγει υπέρ σου και να καταφέρεις να κρατήσεις την εγκυμοσύνη.... Αλλά ακόμη και αν δεν είναι αυτό εφικτό, τουλάχιστόν να μη ταλαιπωρηθείς.... Μακάρι να πάνε όλα καλά...

655157xbu5jsvcab.gif.png.png427837dh1uo378hf.gif
Link to comment
Share on other sites

Απο 118 που ηταν την Πεμπτη σημερα ειναι 654!!Τι να κανω να χαρω? Δεν ξερω!!!Το απογευμα θα παω στο γιατρο να με δει!!Εν το μεταξυ απο την προηγουμενη Τεταρτη που πηγα να με δει γιατι νομιζα οτι ηταν διαταραχη της περιοδου μου, πριν κανω δηλαδη την πρωτη χοριακη, ειχαμε δει το σακο!!

Καλημέρα,

 

έχω μια απορία... Πώς είναι δυνατόν με 118 χοριακή ή ακόμα και 654 να δει κανείς σάκο; Νομίζω από 1000 -1500 μονάδες αρχίζει και φαίνεται ανάλογα πάντα με το μηχάνημα!

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι για σένα να πάνε όλα καλά & να δείτε στο υπέρηχο το μικρό σας ζουζούνι. Πραγματικά ελπίζω να διαψευστεί ο γιατρός & η 3η επιλογή να είναι την Τετάρτη ένα γεγονός!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου γλυκό εύχομαι να πάνε όλα καλά, ο θεούλης ξέρει τι είναι το καλύτερο για όλους σας έχε του εμπιστοσύνη, πάντως οι γιατροί δεν είναι παντογνώστες με τις πιθανότητες μιλάνε οπότε αυτό που μένει είναι μόνο η υπομονή , έχεις άλλωστε τρόπο να απασχοληθείς μέχρι να μάθεις τα αποτελέσματα , το μωρουλίνι σου!!! :wink::wink::wink:

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μία αντίστοιχη περίπτωση ήμουν και εγώ... μόνο που ο ιδιώτης γιατρός που με παρακολουθούσε δεν το αντιλήφθηκε εγκαίρως και ταλαιπωρήθηκα πάρα μα πάρα πολύ. Ευτυχώς στη δική σου περίπτωση ο γιατρός σου υποψιάζεται από πολύ νωρίς την πιθανότητα της εξωμητρίου. Σε περίπτωση που νιώσεις έντονους πόνους νωρίτερα από από τότε που σου είπε ο γιατρός σου ότι θέλει να σε ξαναδει πρέπει να πας σε νοσοκομείο, μην κάνεις τη χαζομάρα που έκανα κι εγώ και έμεινα σπίτι. Σε καταλαβαίνω απόλυτα! καταλαβάινω και την αγωνία σου, πίστεψε με. πρέπει όμως να είσαι πολύ ψύχραιμη και δυνατή.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ!!!!

το εμβρυο στην αρχη ηταν πολυ μικρο, δεν το επιανε καλα ο υπερηχος, αλλα εβλεπαν κατι στη σαλπιγγα... οποτε μου λενε, μαλλον εξωμητριο!!!! ειχα ρωτησα και γω, "ποιες ειναι οι πιθανοτητες να πανε καλα τα πραγματα", και μου ειχαν πει τοτε, μια στις 10!!!!!!!

 

κι ομως!!!!! αυτο που νομιζαν εξωμητριο ηταν ωαριο που δεν ειχε γονιμοποιηθει και απορροφηθηκε χωρις κανενα προβλημα, και το κανονικο ωαριο.... απλα μεγαλωσε και το εδειχνε κανονικα μετα ο υπερηχος!!!

 

μην απογοητευεσαι!!!! σου ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...