Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβληματισμός με τις εξωσχολικές δραστηριότητες


Recommended Posts

Τη ρυθμική γυμναστική μάλλον θα τη ξεκκινήσει η κόρη μου. Το πρόβλημα είναι ότι και ο μικρός μου (3,5 χρονών) θέλει και αυτός πολύ!!!

 

Θα ξεκκινούσατε ρυθμική σε αγοράκι;

 

Η ρυθμική δεν διαφέρει και πολύ απο το μπαλετο, αν ακολουθεις τα στερεοτυπα και εισαι ατομο που πάει με τα καθιερωμένα, ναι ειναι καπως το παιδι να ακολουθει "γυναικείο" αθλημα, αλλιώς θα ελεγα ότι ειναι και αυτο ενα αθλημα.

 

Γιατι δεν του κεντριζεις το ενδιαφερον για την ενοργανη γυμναστική? Να τον πας να δει απο κοντά κλπ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • maria_t

    maria_t 14 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 11 δημοσιεύσεις

  • MaRiA06

    MaRiA06 11 δημοσιεύσεις

  • kyra

    kyra 5 δημοσιεύσεις

Αυτό με τη ρυθμική σε αγόρια να το κοιτάξεις και με έναν ορθοπεδικό γιατί νομίζω αυτού του τύπου η γυμναστική δε τους επιτρέπει να ψηλώσουν και πολύ. Δεν είμαι 100% σίγουρος (ξέρω πως με τα βάρη συμβαίνει αν δεν κάνει πολύ σωστά τις ασκήσεις με στήριξη της σπονδυλικής στήλης κτλ) αλλά κοίτα το αν το αποφασίσεις.

 

Το μπαλέτο τώρα... Οι χορευτές έχουν τρομερό σώμα και αν δεν ... αλλοιωθούν με κάποιο μαγικό τρόπο οι σεξουαλικές τους προτιμήσεις θα τις γλεντήσει πολύ καλά τις χορεύτριες (για πιο μεγάλες ηλικίες μιλάω φυσικά).

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

Η ρυθμική δεν διαφέρει και πολύ απο το μπαλετο, αν ακολουθεις τα στερεοτυπα και εισαι ατομο που πάει με τα καθιερωμένα, ναι ειναι καπως το παιδι να ακολουθει "γυναικείο" αθλημα, αλλιώς θα ελεγα ότι ειναι και αυτο ενα αθλημα.

 

Γιατι δεν του κεντριζεις το ενδιαφερον για την ενοργανη γυμναστική? Να τον πας να δει απο κοντά κλπ?

Εχεις δικιο..!! Εγω οταν απαντησα πριν για την ρυθμικη...στο μυαλο μου ειχα ενοργανη...;)!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

ετσι ο μικρος μου απο μονος του ξερει πανω απο 50 λεξεις στα αγγλικα :P:p

 

Mπράβο σας!Αυτό είναι πολύ καλό.Τα prejunior που έχω 4-6 ετών και κάνουμε το μάθημα σαν παιχνίδι!, όταν πάνε κανονικά a junior έχουν ήδη κάποιες βάσεις και αυτό είναι πολύ σημαντικό.Άσε που χαίρονται επειδή ξέρουν πιο πολλά από τα άλλα παιδάκια

“Teachers open the door, but you must enter by yourself.”

Chinese Proverb

 

Link to comment
Share on other sites

τα αγορια κανουν ενοργανη και οχι ρυθμικη

και αυτο με το υψος ειναι μυθος....ο αντρας μου εκανε ενοργανη απο 4 χρονων μεχρι 15 και εγινε 1.85.....δεν τον λες και κοντο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mπράβο σας!Αυτό είναι πολύ καλό.Τα prejunior που έχω 4-6 ετών και κάνουμε το μάθημα σαν παιχνίδι!, όταν πάνε κανονικά a junior έχουν ήδη κάποιες βάσεις και αυτό είναι πολύ σημαντικό.Άσε που χαίρονται επειδή ξέρουν πιο πολλά από τα άλλα παιδάκια

 

καθυ εμεις κανουμε ισπανικα με το γιοκα μου απ τα δυομιση.....τρελλαινεται!!

Link to comment
Share on other sites

καθυ εμεις κανουμε ισπανικα με το γιοκα μου απ τα δυομιση.....τρελλαινεται!!

 

Εντάξει πιστεύω οτι και σε σας αξίζει ένα μπράβο!!!!!:-PΚαι εμένα μου αρέσουν τα ισπανικά.Αν βρω χρόνο θα τα αρχίσω!

“Teachers open the door, but you must enter by yourself.”

Chinese Proverb

 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει πιστεύω οτι και σε σας αξίζει ένα μπράβο!!!!!:-PΚαι εμένα μου αρέσουν τα ισπανικά.Αν βρω χρόνο θα τα αρχίσω!

 

κι εμεις ευχαριστουμε για το τελειο λινκ!

Link to comment
Share on other sites

Τι ωρες ειναι αυτες οι δραστηριωτητες? Γιατι εδω τουλαχιστον οτι ειναι για αυτη την ηλικια ειναι σε ωρες που δουλευουμε...

 

Εμεις κανουμε μια ωρα "δημιουργιες και μαγειρικη" στο σχολειο, παμε 1 φορα πισινα και το σαββατο 4 ωρες ελληνικα σαν δευτερη γλωσσα.

Link to comment
Share on other sites

Τι ωρες ειναι αυτες οι δραστηριωτητες? Γιατι εδω τουλαχιστον οτι ειναι για αυτη την ηλικια ειναι σε ωρες που δουλευουμε...

 

Εμεις κανουμε μια ωρα "δημιουργιες και μαγειρικη" στο σχολειο, παμε 1 φορα πισινα και το σαββατο 4 ωρες ελληνικα σαν δευτερη γλωσσα.

 

Στην Ελλάδα καλή μου η παραπαιδεία ζει και βασιλεύει...

 

Υπάρχουν πλήθος επιχειρήσεις που προσφέρουν τα απογεύματα μαθήματα στα παιδιά (από μικρούλια έως και ενήλικες). Ξένες γλώσσες, μουσική παιδεία, χορό, εικαστικά και αθλητισμό...

 

Βέβαια, δεν σε υποχρεώνει κανείς να στείλεις το παιδί σου κάπου, αλλά συνήθως οι γονείς που πάντα θέλουμε να προσφέρουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας, όλο και κάπου θα τα στείλουμε, αφού υπάρχουν από τις πιο ακριβές έως τις πιο φθηνές δραστηριότητες για τα μικρά μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμας χτες αμας εδωσαν ενα φυλλαδιο απο τον παιδικο για να κανουν τα παιδια μας

-σφαιροβολια

-ακοντιο

-στιβο

-τεννις

-σκυταλοδρομιες

-αλμα εις μηκος

-αλμα εις υψος

 

2 φορες τη βδομαδα με 15 ευρω το μηνα

το χαρηκαμε πολυ γιατι λεγαμε να παμε εξω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα έστελνα το παιδί μου να μάθει ξένη γλώσσα, πριν καλά καλά κατακτήσει τη δική του, να πω την αλήθεια, εκτός κι αν μου έδειχνε μια πολύ ισχυρή κλίση προς αυτή την κατεύθυνση. Παρόλο δηλαδή που έχω χρηματίσει καθηγήτρια αγγλικής, δεν μπήκα στη διαδικασία να μάθω στον μεγάλο μου, πέρα από 5-6 λεξούλες. Είναι πολύ αρχή ακόμα και φοβάμαι μήπως κάπου τα μπερδέψει ή μήπως κουραστεί πρόωρα. Θα κάνει μαθήματα για πάρα πολλά χρόνια στο εξής, δεν βλέπω το λόγο να τα αρχίσει νωρίτερα από ό,τι χρειάζεται.

 

Από εξωσχολικές δραστηριότητες, ξεκινήσαμε στα 4,5 μουσική προπαιδεία και ξετρελάθηκε, πραγματικά. Με ρωτάει συνέχεια πότε θα ανοίξει το ωδείο για να ξαναπάει, οπότε αυτό θα το συνεχίσουμε οπωσδήποτε. Το καλοκαίρι πήγε ζωγραφική, που του άρεσε κι αυτή, αλλά επειδή παράλληλα εκδήλωσε ενδιαφέρον και για καράτε και για μπαλέτο :shock:, δεν θέλω να τον φορτώσω...

 

Νομίζω πως το καλύτερο σε αυτές τις ηλικίες είναι κάτι που να έχει σχέση με άθληση, για να γυμνάζονται και να εκτονώνονται. Οπότε, maria_t, εγώ στη θέση σου θα έστελνα καταρχάς το παιδί ρυθμική κι αν έβλεπα οτι έχει τη διαθεση, και κάτι δεύτερο, μουσική ή ζωγραφική, θα το ρωτούσα τι προτιμάει περισσότερο. Έχει να κάνει και με το παιδί βέβαια, αλλά σε γενικές γραμμές πιστεύω πως 3 απογεύματα δραστηριοτήτων την εβδομάδα φτανουν και περισσεύουν. Τουλάχιστον εγώ αυτό λέω να κάνω με τον δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια (και παιδί χε χε χε ρασπουτιν) καλά όλα αυτά. Αλλά πολύ πρόγραμμα. Φροντίστε να βρίσκονται με τους φίλους/ ξαδέλφια τους ισάριθμα, μην πω περισσότερα απογεύματα την εβδομάδα και να παίζουν, να πίνετε και το καφεδάκι σας οι μανούλες και από δραστηριότητες για να μη σφάζονται εκείνη την ώρα έχουμε πολλές να προτείνουμε. Θα αναθερμάνουμε οι νηπιαγωγοί και το θέμα για τις βροχερές μέρες.

 

Θα συμφωνήσω με τη Μαρία για την πολύ δομημένα μερα, ότι τελικά είναι πιεστική.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το μπαλέτο τώρα... Οι χορευτές έχουν τρομερό σώμα και αν δεν ... αλλοιωθούν με κάποιο μαγικό τρόπο οι σεξουαλικές τους προτιμήσεις θα τις γλεντήσει πολύ καλά τις χορεύτριες (για πιο μεγάλες ηλικίες μιλάω φυσικά).

Με πορώνεις και ταυτόχρονα μου καταρακώνεις τον φεμινισμό :P

Εμείς φέτος μόλις σταματήσουν οι απογευματινες κουνιες, θα εφαρμόσουμε το περσινό πρόγραμμα με πιτσιρικια τα απογεύματα στο σπίτι. Απλά φέτος ένα απόγευμα θα έρχετε σπιτι μία φίλη που κάνει θεατρικό παιχνίδι στα σχολεία και είναι εξαιρετική απ'οσο την έχω παρακολουθήσει και θα τους κάνει δημιουργική απασχόληση (κατασκευές, κουκλοθεατρο, θεατρικό παιχνιδι κλπ), στον δικό μου μεγαλο και σε άλλο 3-4 φιλαράκια του. Νομίζω ότι για αυτή την ηλικία είναι ότι πρέπει.

Ένα κολυμβητήριο θα ήταν καλη φάση για να πηγαίνει και ο μιρκός, μια και στα δύο αρέσει το κολύμπι αλλά ούτε οικονομικά μας προκύπτει, ούτε η απόσταση. Άρα για φέτος δεν προβλέπεται για κανένα απ'τα δύο...

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα.

& εγώ ψάχνομαι γενικώς στο θέμα & βρήκα αυτά

http://www.xen-thessalonikis.gr/administration/files/42_XEN_3PTY.pdf

από εδώ http://www.xen-thessalonikis.gr/?q=19

 

αλλά δεν ξέρω τι "παίζει".

Εσάς πως σας φαίνονται? έχει καμιά σας εμπειρία από ΧΕΝ?

Link to comment
Share on other sites

Η κορούλα μου είναι 5,5 χρονόν και ξεκκινάει φέτος νήπια. Πέρσι την πήγαινα ζωγραφική μία ώρα την εβδομάδα και μπαλλέτο για τρείς μήνες μέχρι που το βαρεθήκαμε και το σταματήσαμε...

 

Φέτος έχουμε πολλές εναλλακτικές για απογευματινά ενδιαφέροντα, τόσο που έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω σε τί να την πρωτογράψω:

 

  1. Ρυθμική γυμναστική 2-3 φορές την εβδομάδα,
  2. Ζωγραφική 1 φορά την εβδομάδα,
  3. Μουσική προπαιδεία 1 φορά την εβδομάδα (και εκμάθηση οργάνου αν θέλει, άλλη μία)
  4. Αγγλικά καθημερινά στο σχολείο της από μία ώρα με Αγγλίδα κυρία

Σίγουρα δεν θα τα κάνουμε όλα μαζί, αλλά προβληματίζομαι για το ποιά θα ήταν καλύτερα να παρακολουθήσει και ποιά όχι (δεδομένου ότι για όλα μου εξέφρασε θετικά σχόλια...)

 

 

σιγουρα ΟΧι αγγλικά. θεωρω οτι ειναι χαμένος χρόνος σε αυτη την ηλικία.

θα πρότεινα σε σχολή μπαλέτου να κανει μπαλέτο- δημιουργικό χορο και στο πρόγραμμα των νηπίων περιλαμβάνεται ρυθμική και μουσικοκινητική αγωγή. οποτε... 3 σε ενα!

 

πού μένεις; να σου προτείνω μια πολύ καλη σχολή γαι τη μικρή σου!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και εγώ να απασχολώ με κάτι εποικοδομητικό τη μικρή μου τα απογεύματα αλλά έχω την εντύπωση ότι για την ηλικία της (2,5) δεν μπορώ να κάνω και πολλά. Τι λέτε?

 

ισως βρεις σχολή μπαλέτου που παίρνει τοσο μικρά παιδιά. πού μένεις;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως σε αυτες τις ηλικιες τα παιδια θελουν δραστηριοτητες γιατι εκτωνονονται και στην ουσια ειναι σαν παιχνιδι.Εμενα ο μικρος ειναι 5χρονων(παει νηπιο) και απο περυσι τον εχω γραψει taekwondo.Παμε 2 φορες την εβδομαδα και το περιμενει πως και πως!!!

Φετος μου ειπε(που ακουσε απο ενα παιδακι)οτι θελει να παει και αυτος ποδοσφαιρο...!!!

Καποιες φιλες λενε μην ειναι πολυ. Γιατι βρε παιδια??? Αφου σχολαει νωρις 12,15(και στην ουσια το νηπιο ειναι παιχνιδι ακομα) ολες τις υπολοιπες ωρες τι να κανει μεσα στον σπιτι.?? Ειναι δραστηριωτητες που τον διασκεδαζουν και τον γυμναζουν συχρωνος.!!!!

 

συμφωνω απολύτως. μπορει να κανει 2 φορες τεικβοτο, 2 φορες ποδοσφαιρο! δεν παθαίνουν τίποτα. αλλιως... βαριούνται σπίτι...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Τη ρυθμική γυμναστική μάλλον θα τη ξεκκινήσει η κόρη μου. Το πρόβλημα είναι ότι και ο μικρός μου (3,5 χρονών) θέλει και αυτός πολύ!!!

 

Θα ξεκκινούσατε ρυθμική σε αγοράκι;

 

η ρυθμικη γυμναστική είανι για κορίτσια. ασκήσεις με μπαλες, κορδέλες, στεφανια, κορίνες.

η ενοργανη είναι για τα αγορια και για τα κορίτσια. κρικοι, ασκήσεις εδάφους, ασυμμετροι ζυγοί κλπ

 

αν δεν εχει την προδιάθεση το αγόρι... δεν θα εχεις πρόβλημα.

 

ρυθμική για τα κορίτσια καλύτερα να ξεκινήσει στα 6 της χρονια. να πατε σε συλλογο ΚΑΛΟ! υπάρχει το μαζικο που απλώς κανουν... αλλα και του πρωταθλητισμού που τα πιέζουν και κατεβαίνουν σε αγώνες. υπάρχουν σύλλογοι που μιλάνε ασχημα στα παιδιά και τα πιέζουν πολύ, αλλα και τα χτυπάνε... προσοχη λοιπόν στην επιλογή!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα...ρυθμικη..γιατι οχι?!!!

Αυτο που θα απερριπτα θα ηταν μπαλετο!!!!

 

ΓΙΑΤΙ;;;;;;;;;;;;

το μπαλέτο δεν ευθύνεται για την αλλαγη συμπεριφοράς των αγοριών! αυτο είναι γραμμένο στο dna. μπορει να μην εχει καμια προδιάθεση...

ας ξεκινήσει μοντερνο στα 8 που θα εχει φανει...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Το μπαλέτο τώρα... Οι χορευτές έχουν τρομερό σώμα και αν δεν ... αλλοιωθούν με κάποιο μαγικό τρόπο οι σεξουαλικές τους προτιμήσεις θα τις γλεντήσει πολύ καλά τις χορεύτριες (για πιο μεγάλες ηλικίες μιλάω φυσικά).

 

δεν αλλοιόνονται οι σεξουαλικές προτιμήσεις με το μπαλέτο. ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ!!!!!!!!!!!!!!!

 

ασε που ψαχνουμε χορευτες με τα κυάλια και βγαζουν λεφτα τελικά χορέυοντας γιατι ειανι δυσεύρετοι!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι που προβληματίζεστε στο τι θα διαλέξετε γιατί εδω στην επαρχεία δεν έχουμε επιλογές!Κολυμβητήριο ήθελε ο γιος μου(4 χρ) και δε θα το ανοίξουν φέτος λόγω κρίσης..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια ειμαι και γω στο ψαξιμο για τη δικη μου κορουλα που ειναι σχεδον 4. η γνωμη μου ειμαι κατι που να εχει σχεση με αθληση και αλλη μια δραστηριοτξτα που να εχει σχεση με μουσικη ειτε χορο ειτε μουσικοκινητικη ετσι ωστε και να αθλειται και να μπαινει και στον κοσμο τησ μουσικησ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...