Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δοντακια και βουρτσισμα


Recommended Posts

Και μενα ο παιδιατρος αυτο μου ειχε πει.. οτι ειναι πολυ βασικο να πινει λιγο νερακι μετα το γαλα.. δεν ειναι αναγκη να το κανει στο καπακι.. μπορεις να το κανει μετα απο 10 λεπτακια.. εμενα πινει και κοιμησμενος νερο οποτε δεν εχουμε προβλημα.

Με τις οδοντοβουρτσες παντως εχει μανια.. Πλεον στο σπιτι εχουμε απο μια εμεις και 2-3 ο μικρος (το ιδιο και στο σπιτι της γιαγιας του).. Εχει πολυ πλακα.. περα οτι με αφηνει για ελαχιστα δεπτερολεπτα να του τα βουρτσισω (ειναι αρκετα πιστευω) το κανει και μονος του και εχει πολυ πλακα γιατι κανει τη χαρακτηριστικη κινηση οχι τοσο στο στομα του αλλα με το χερι του που κουναει τον αγκωνα πανω κατω.. :D

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο γιατρος μου ειχε πει οτι πολυ σημαντικο ειναι

να καθαριζουμε τα ουλα του μωρου.

Οποτε εμεις ξεκινησαμε με το βουρτσακι που μπαινει

στο δαχτυλο και ενα gum cleanser οχι οδοντοκρεμα

απο 5 μηνων περιπου.

Ετσι συνηθισαμε το καθαρισμα το πρωι και το βραδυ.

Τωρα εδω και αρκετο καιρο εχουμε παιδικη βουρτσα

και αν ξεχαστω να του τα καθαρισω μου το θυμιζει εκεινος!

Εχει πλεον συνηθησει.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινησαμε από την στιγμή που βγήκαν τα πρώτα δοντάκια. Περίπου στον 8ο μήνα. Απο τότε του τα πλένω μόνο με νεράκι κάθε βράδυ.Μόλις δει την οδντόβουρτσα ή του πω έλα να πλύνουμε τα δοντάκια ανοίγει το στόμα και περιμένει! :D Έχει 6 τώρα. Πιο πολύ είναι για να μαθαίνει πιστεύω.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τς απαντήσεις.

Το ΣΚ ξαναπροσπαθήσαμε και με άφησε να του τα πλύνω λίγο τα δοντάκια -χωρίς να μου βουτήξει την οδοντόβουρτσα :D:D:D

Rosangel στο first teeth που βρήκες βλέπω τη δαχτυλοβουρτσίτσα που περιέγραψα πιο πάνω ΑΟΥΤΣ!! :?

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ κοριτσια μπραβο πολυ ωραιο θεμα,διοτι δεν ηξερα αν πρεπει να αρχισω να το κανω βεβαια δεν εχουμε δοντι ακομα αλλα για την στοματικη υγειινη και μονο μηπως να το ξεκινησω?κι αν τον πονεσω αν ειναι καπου πρησμενα?

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν μπορείς να το πονέσεις, εκτός αν γρατζουνιστεί.

Σκέψου μόνο με τη μανία μασάνε ότι βρούνε για να ανακουφιστούν όταν βγάζουν δοντάκι. :shock::shock:

Η πίεση τα ανακουφίζει :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν μπορείς να το πονέσεις, εκτός αν γρατζουνιστεί.

Σκέψου μόνο με τη μανία μασάνε ότι βρούνε για να ανακουφιστούν όταν βγάζουν δοντάκι. :shock::shock:

Η πίεση τα ανακουφίζει :wink:

 

 

eliza σε ευχαριστω πολυ θα το ξεκινησουμε λοιπον κι εμεις!

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Όσο ήταν ακόμα λίγων μηνών την είχα αγκαλιά και έπλενα τα δόντια μου και με παρακολουθούσε με ενδιαφέρον. Όταν έβγαλε και η Μαρία τα δικά της δοντάκια όχι αμέσως, τα πρώτα 6, πήραμε μια οδοντόβουρτσα και τη χρησιμοποιήσαμε πιο πολύ για να συνηθιζει. Δοκίμασα και με γάζες αλλά το μόνο που κατάφερα ήταν να φάω μερικές ξεγυρισμένες δαγκωνιές!!! :)

 

Πριν κανά δυο μήνες που ρώτησα και την οδοντίατρό μου μου είπε πως αν θέλω μπορώ να βάζω και λίγη οδοντόκρεμα -στη μυτούλα- έτσι για να συνηθίζει τη γεύση. Δεν το έχω κάνει ακόμα. Προς το παρόν απλά τα βουρτσίζουμε, πότε εγώ πότε μόνη της. Όχι κάθε μέρα όμως. :oops:

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!!Χθές σε ένα ραντεβού που είχα με την οδοντίατρο μου, πιάσαμε κουβέντα για το μικρό μου θαυματάκι και για το πότε πρέπει να αρχίσουμε να της βουρτσίζουμε τα δοντάκια.Να σας ενημερώσω ότι η κόρη μου έχει 4 δόντια μέχρι στιγμής, 2 πάνω και 2 κάτω.Μου είπε λοιπόν η οδοντίατρος μου ότι πρέπει απο τώρα να καθαρίζουμε τα δοντάκια με μια οδοντόπαστα με ευχάριστη γεύση έτσι ώστε το παιδάκι να μπαίνει από νωρίς στην λογική της στοματικής υγιεινής.΄Συμφωνώ μαζί της άν και μου φαίνεται κάπως υπερβολικό να βουρτσίζεις 4 δόντια που γενικά είναι καθαρά αφου το κοριτσάκι μου τρώει ακόμη αλεσμένα φαγητά.

Εσείς τι κάνετε με τα παιδάκια σας;;;

Link to comment
Share on other sites

To ότι πρέπει να βρουτσίζουμε τα δόντια τους, όσα και να είναι, το έχω ακούσει κι εγώ. Αυτά το βλέπουν και σαν παιχνίδι και το καταδικασκεδάζουν, οπότε αποκτουν και μία καλή συνήθεια. Όμως νομίζω όχι και οδοντόκρεμα. Εγώ έχω διαβάσει ακριβώς το αντίθετο. Δεν κάνει οδοντόκρεμα. Ρώτα την παιδίατρό σου, γιατί οι οδοντόκρεμες περιέχουν πολλά χημικά και δεν είναι καλό να τα καταπίνει το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!!

εμεις τα πλενουμε τα δοντακια μετα απο καθε γευμα !!εδω και μηνες!!!!!

με το που ξεκινησαν και βγαιναν τα δοντακια !!!! :shock::shock:

μιλησα με την οδοντιατρο μου και μου ειπε οτι ετσι πρεπει να κανω....η αρχη της στοματικης υγιεινης εχει μεγαλη σημασια!!

στο μεταξυ , οταν τελειωνουν το φαγητο τους,και με βλεπουν να ''βαζω'' την οδοντοβουρτσα στο δαχτυλο ανοιγουν το στομα!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

ειναι μια ειδικη οδοντοκρεμα -με φρουτα και γαλα μεσα νομιζω-και μια οδοντοβουρτσα λαστιχενια σαν δαχτυλιθρα φανταστειτε, που την φορας στο δαχτυλο και βουρτσιζεις τα δοντακια.την εχουν στα φαρμακεια.

αν θελετε οταν γυρισω στο σπιτι , να σας δωσω και την μαρκα. :wink:

ειναι για βρεφη.....δεν την ξεπλενεις......

εγω βεβαια τους δινω μετα λιγο νερακι. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμας μας ειπε η παιδιατρος να ξεκινησουμε οταν ειχαμε 4 δοντακια αλλα ενω το αρχισα το σταματησα γιατι...τξεχνιεμαι :oops: Ως τωρα βγαλαμε μονο 6 οποτε λεω ας βγαλει μερικα ακομη και ξαναρχιζω.Παντως ανοιγε το στομα,γιατι συγχρονως πλεναμε και η εγω ή ο αντρας μου οποτε εβλεπε εμας και ηθελε κι αυτος :lol:

 

ΥΓ:Μονο με νερο μας ειπε!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια..

λοιπον, λεγεται first teeth!!

ειναι τελεια!!την αγοραζεις μονο απο τα φαρμακεια. :D

 

οπως καταλαβαινετε ο,τι εχω δωσει στα παιδια μου, το εχω δοκιμασει πρωτη!!μεχρι και τα γαλατα(απο τις πρωτες ημερες της ζωης τους!!!!!) :shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

δείτε κ αυτό το άρθρο

 

http://parents.org.gr/health/?sid=111

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!Χθές σε ένα ραντεβού που είχα με την οδοντίατρο μου, πιάσαμε κουβέντα για το μικρό μου θαυματάκι και για το πότε πρέπει να αρχίσουμε να της βουρτσίζουμε τα δοντάκια.Να σας ενημερώσω ότι η κόρη μου έχει 4 δόντια μέχρι στιγμής, 2 πάνω και 2 κάτω.Μου είπε λοιπόν η οδοντίατρος μου ότι πρέπει απο τώρα να καθαρίζουμε τα δοντάκια με μια οδοντόπαστα με ευχάριστη γεύση έτσι ώστε το παιδάκι να μπαίνει από νωρίς στην λογική της στοματικής υγιεινής.΄Συμφωνώ μαζί της άν και μου φαίνεται κάπως υπερβολικό να βουρτσίζεις 4 δόντια που γενικά είναι καθαρά αφου το κοριτσάκι μου τρώει ακόμη αλεσμένα φαγητά.

Εσείς τι κάνετε με τα παιδάκια σας;;;

fysalida δεν ειναι καθολου υπερβολικο να βουρτσιζεις 4 δοντια.

Εδω μας λενε οτι ακομα και τα ουλα πρεπει να τα καθαριζουμε και ας μην υπαρχουν δοντακια με ενα πανακι με νερο, η με το βουρτσακι που μπαινει στο δαχτυλο αλλα οχι με οδοντοκρεμα. Μπορεις να βαλεις το first teeth.

Ακομα και απο το γαλα πρεπει να καθαριζουμε τα δοντια, ποσο μαλλον απο τα αλεσμενα.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια..

λοιπον, λεγεται first teeth!!

ειναι τελεια!!την αγοραζεις μονο απο τα φαρμακεια. :D

 

οπως καταλαβαινετε ο,τι εχω δωσει σταumbo παιδια μου, το εχω δοκιμασει πρωτη!!μεχρι και τα γαλατα(απο τις πρωτες ημερες της ζωης τους!!!!!) :shock::shock::shock:

 

Την ίδια δαχτυλοβουρτσίτσα μπορείτε να βρείτε και στο jumbo

:wink:

Εγώ δεν τη βολεύτηκα γιατί από την πρώτη δοκιμή με δαγκώνει :evil:

οπότε το παλεύουμε με πιο κανονική οδοντόβουρτσα :roll: (βρεφική πάντα -επίσης στο jumbo τη βρήκα)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες!Πάλι καλά που μου ανοίξατε τα μάτια με τις πληροφορίες σας.Νιώθω πολύ άσχημα που δεν έκανα και πολλά πράγματα μέχρι τώρα για την στοματική υγιεινή της κορούλας μου.'Οσο ζείς μαθαίνεις και εγώ θέλω να μάθω τα πάντα...Καλημέρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εμάς ο γιατρός μας είχε πεί να του καθαρίζω τα δοντάκια με μια γαζούλα, αλλά βέβαια δεν αφ' ενός δεν καθαρίζει καλά, αφ'ετέρου ο μικρός εκνευρίζεται & δεν ανοίγει πια το στόμα...

Θα δοκιμάσω τη βούρτσα!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλιότερα καθόταν και του τα βουρτσιζα.. με οδοντοκρεμα και σκετο νερακι.. του αρεσε..

Τωρα πια δεν θελει.. Και το κακο ειναι οτι τωρα εχει αρχισει και βγαζειπερισσοτερα δοντια οπότε ειναι συμαντικοτερο να γινεται τωρα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...