Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΣΑΠΟΥΝΙ "αντισηπτικό gel" που δεν ξεβγάζεται!!


Recommended Posts

Δεν είναι δύσκολη η εγκατάσταση χαρτιού για σκούπισμα. Στον παιδικό σταθμό που πηγαίνουν τα δικά μου παιδιά, έχουν βάλει τέτοιο. Στις ηλικίες που είναι τα παιδιά (ακόμα και το 2.5 ετών) μπορεί να πλύνει ΜΟΝΟ του τα χέρια και να σκουπιστεί με χαρτί, επίσης... μόνο του! Δεν του το έμαθα εγώ αυτό. Το έμαθε εκει.

 

Άρα δεν είναι κάτι ανέφικτο.

 

Ίσως μια καλή συζήτηση να φέρει καλά αποτελέσματα για χάρη των παιδιών. Αλλά το θέμα με το σαπούνισμα είναι πρωταρχικής σημασίας. Αφορά την υγιεινή των παιδιών!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν θέλει κάποιος μπορεί εφόσον μας κάνει μια ακριβής περιγραφή για όποιο γεγονός, μπορουμε να επικοινωνούμε εμείς εκ μέρους της ΕΕΕΓ,

 

για να ειδοποιησουμε τον σταθμό ότι ευαισθητοποιηθήκαμε για την μέθοδο που χρησιμοποιεί και ότι δεν ενδείκνυται για παιδιά η χρήση του gel κατ αυτό το τρόπο....??

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου Μαρία και της ΕΕΕΓ!!!!

 

Πως θα επικοινωνούσατε δηλαδή?

Θα λέγατε οτι κάποιος γονιός σας ειδοποίησε?

Φοβάμαι οτι θα το καταλάβουν οτι είμαι εγώ....

 

Δεν θα ήθελα να πουν:

"αυτή δεν πρόλαβε να φέρει το παιδί της και θέλει να μας τα αλλάξει όλα!!"

 

και πως θα φερθούν μετά στο παιδί??...:confused:

 

Συγγνώμη για τις ανησυχίες μου...

δεν έχω μεγάλη εμπειρία απο παιδικούς σταθμούς....

(τώρα ξεκινάμε)

 

Πιστεύω οτι η παρέμβασή σας εκ μέρους της ΕΕΕΓ,

ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΛΟ,

όχι μόνο στο δικό μου παιδί,

αλλά και στα υπόλοιπα παιδιά του σταθμού.....

 

Πιστεύω οτι δεν τους έχει ενημερώσει κανένας....

Ισως εαν ήξεραν τι κίνδυνοι κρύβονται πίσω απο την χρήση αυτών των gel ,

να μην το χρησιμοποιούσαν

μόνο και μόνο για να μην δυσφημιστούν ως παιδικός σταθμός (ιδιωτικός)

 

Μαρία, μπορείς να μου πεις λεπτομέρειες για το τι μπορώ να κάνω εγώ για την δική σας παρέμβαση?

Να σου στείλω πμ?

 

οι πετσέτες δεν είναι μια χαρά εάν τις αλλάζουν καθημερινά, -

αν τις αλλάζουν καθημερινά, (ή καθε φορά που τα 70 παιδιά περνουν) τότε δεν υπάρχει κινδυνος για μύκητες..απο όσα ξέρω τουλ οι μυκητες δεν αναπτύσσονται σε μια μέρα...??

 

 

Εαν το πρόβλημα είναι οι πετσέτες, υπάρχει και το εξής ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ :

 

Το κάθε παιδάκι έχει στην τσαντούλα του και μια πετσετούλα ατομική

που η μαμά του θα αλλάζει κάθε μέρα!!

 

Ετσι κι αλλιώς μας ζήτησαν να έχουμε στην τσάντα

μια αλλαξιά εσώρουχα και εξώρουχα...

...σε τι θα μας ενοχλούσε να βάζαμε και μια πετσετούλα επιπλέον?

Link to comment
Share on other sites

Η υπερβολική καθημερινή υγιεινή πάντως περισσότερο νομίζω προκαλεί παρά λύνει προβλήματα (εκτός και υπάρχει συγκεκριμένο ιατρικό πρόβλημα).

 

Δεν νομίζω τα παιδάκια των 2,5 - 5 ετών των παιδικών σταθμών να είναι φορείς των τόσο παθογόνων μικροοργανισμών που να απαιτείται η απόλυτη απολύμανση.

 

Εξάλλου, όσες φορές και να πλύνουν τα χέρια τους, εφόσον βάλουν κάθε μέρα στο σχολέιο τουλάχιστον 50 φορές τα χέρια στο στόμα ή στη μύτη, αφού έχουν ακουμπήσει εκεί που βήχουν η φτερνίζονται ή τρώνε και τα υπόλοιπα, νομίζω ότι η αντισυψία είναι μια ουτοπία.

Καλό είναι να εκπαιδευτούν σε κανόνες υγιεινής, αλλά μην τρελαινόμαστε κιόλας.

Ας αποφύγουμε τα χημικά που τίποτα δεν έχουν να προσφέρουν στον οργανισμό τους, και ας αφήσουμε τα μικροβια να παίξουν το ρόλο τους, ο οποίος μακροχρόνια τις περισσότερες φορές είναι θετικός.

Σκεφτείται μονάχα πως μεγαλώσαμε εμείς,οι γονείς μας και οι παππούδες/γιαγιάδες μας και πείτε μου ... θεωρείται πως με την πάροδο του χρόνου και την "εξελικτική μικροβιοφοβία" βλέπετε να αρρωσταίνουμε λιγότερο;

Μήπως λοιπόν να μη γινόμαστε υποχόνδριοι ;

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η υπερβολική καθημερινή υγιεινή πάντως περισσότερο νομίζω προκαλεί παρά λύνει προβλήματα (εκτός και υπάρχει συγκεκριμένο ιατρικό πρόβλημα).

 

Δεν νομίζω τα παιδάκια των 2,5 - 5 ετών των παιδικών σταθμών να είναι φορείς των τόσο παθογόνων μικροοργανισμών που να απαιτείται η απόλυτη απολύμανση.

 

Εξάλλου, όσες φορές και να πλύνουν τα χέρια τους, εφόσον βάλουν κάθε μέρα στο σχολέιο τουλάχιστον 50 φορές τα χέρια στο στόμα ή στη μύτη, αφού έχουν ακουμπήσει εκεί που βήχουν η φτερνίζονται ή τρώνε και τα υπόλοιπα, νομίζω ότι η αντισυψία είναι μια ουτοπία.

Καλό είναι να εκπαιδευτούν σε κανόνες υγιεινής, αλλά μην τρελαινόμαστε κιόλας.

Ας αποφύγουμε τα χημικά που τίποτα δεν έχουν να προσφέρουν στον οργανισμό τους, και ας αφήσουμε τα μικροβια να παίξουν το ρόλο τους, ο οποίος μακροχρόνια τις περισσότερες φορές είναι θετικός.

Σκεφτείται μονάχα πως μεγαλώσαμε εμείς,οι γονείς μας και οι παππούδες/γιαγιάδες μας και πείτε μου ... θεωρείται πως με την πάροδο του χρόνου και την "εξελικτική μικροβιοφοβία" βλέπετε να αρρωσταίνουμε λιγότερο;

Μήπως λοιπόν να μη γινόμαστε υποχόνδριοι ;

 

ΑΚΡΙΒΩΣ!! ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!

 

Και μετά λένε εμένα υποχόνδρια που έχω....

....ΧΗΜΕΙΟ-φοβία !!

Ναι, όπου μπορώ προσπαθώ να αποφεύγω τα χημικά!!!

 

Αυτοί είναι οι χειρότεροι γιατί κάνουν κακό

και στον ιδιο τον άνθρωπο αλλά και στο περιβάλλον!!! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κάνουμε

είναι πρώτα καταρχήν να μάθουμε τι ισχύει απο όλες τις αρμόδιες υπηρεσίες.

 

Πήρα τηλέφωνο σήμερα,

Νομαρχία Αθηνών Παιδικοί σταθμοί που με παρέπεμψαν στον Επόπτη Υγείας

τηλ 210 644080

οι οποίοι με παρέπεμψαν πέραν αυτών που μου είπαν και στο

ΚΕΕΛΠΝΟ (κέντρο λοιμώξεων).

Πέραν των προφορικών πληροφοριών,

 

Θα αποστείλω έγγραφο αίτημα το οποίο θα ρωτά την υπηρεσία

το αυτονόητο,

 

δηλαδή εάν πέραν της πρόσθετης προφύλαξης για την γρίππη με χρήση τζέλ, που ενδείκνυται

σύμφωνα με οδηγίες

κατασκευαστή Α στις περιπτώσεις ......

και κατασκευαστή Β στις περιπτώσεις.....

 

(θα χρειαστεί να μου πείς ή να βρείς τους όρους που ονομάζει ο κατασκευαστής του gel στην συσκευασία, που κάνει χρήση ο παιδικός σταθμός, καθώς για καθε κατασκευαστή ισχύει κάτι άλλο)

 

θα πρέπει τα παιδιά πρό της χρήσης να πλένουν τα χέρια τους με παραδοσιακά μεσα (νερό και σαπούνι)

 

ή είναι αποδεκτή η παράλειψη αυτής της διαδικασίας

και αρκεί η αποκλειστική χρήση gel ?

 

 

Στο αίτημα θα περιλαμβάνεται ότι

 

θα πρέπει να υπάρξει απάντηση για κάθε ηλικία,

 

 

όπως και απάντηση

στην περίπτωση που ο κατασκευαστής αναγράφει χρήση για παιδιά άνω κάποιας ηλικίας,

και ο παιδικός τα χρησιμοποιεί για παιδιά μικρότερα απο αυτήν,

 

 

ή συχνότερα απο την αναγραφόμενη δοσολογία χρήσης ανά ημέρα,

(η οποία μπορεί να επιφέρει ξηροδερμία όπως είπε και το ΚΕΕΛΠΝΟ)

 

 

όταν εχω το ακριβές κείμενο κ το στείλω, θα το ποστάρω και εδώ.

Μάλλον αύριο θα μπορέσω να το συντάξω.

 

 

Οι λεπτομέρειες για τις οδηγίες χρήσης του κατασκευαστή είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραίτητες,

 

καθώς οι πληροφορηση ./ απάντηση θα επέλθει σύμφωνα με την συγκεκριμένη παρουσίαση στην επιστολή που θα στείλω.

 

Όταν πάρω απάντηση, την απάντηση αυτή θα μπορώ να την στείλω εγώ στον παιδικό σταθμό,

αλλά θα μπορεί να την στείλει και οποιοσδήποτε άλλος θέλει,

στον παιδικό σταθμό, θα αναρτηθεί δημόσια δηλαδή.

Μου έχουν στείλει και άλλο ένα μαιλ οπότε δεν είσαι η μοναδική που το έχει παρατηρήσει και ανησυχεί.

 

Θα στείλω και σε αυτό το άλλο μέλος τα ίδια όταν εχω την απάντηση έτσι ώστε να πράξει όπως θέλει, ή να μου πει εμένα παρακαλώ στείλε το εσύ και παρε τους τηλέφωνο.

 

Σε όποια τηλέφωνα παίρνω ειμαι άκρως ευγενική

 

σε αυτό, θα πάρω κ θα πω γειά σας, παιρνω τηλ εκ μέρους .......

στο πλαίσιο της παρέμβασής μας σε περίπτωσεις όπου υπάρχουν ενστάσεις γονέων σχετικά με κάποιες πρακτικές,

έτυχε να λάβουμε για τον δικό σας σταθμό,

όπως και για άλλους σταθμούς, ειδοποίηση ότι γίνεται αποκλειστική χρήση.......

Σε σχέση με αυτό ήρθαμε σε επαφη με τους αρμόδιους φορείς, και μας απέστειλαν γνωμοδότηση την οποία μπορούμε να σας την στείλουμε με φάξ ή εμαιλ έτσι ώστε να ενημερωθείτε για αυτήν, όπως και για να ενημερώσετε ενδεχομένως και τους γονείς για αυτό το γεγονός,

 

ευχαριστούμε πολύ θα χαρούμε να μας στέλνετε δελτία τύπου με τις δραστηριότητές σας κλπ΄!

 

 

Σε όσες φορές εχει τυχει να χρειαστεί να παρέμβουμε,

δεν χρειαζεται ΤΙΠΟΤΕ άλλο για να γίνει διόρθωση ή αλλαγή του γεγονότος που πρέπει να γίνει συμφωνα με την καθε λογική και οι παιδικοί σταθμοί είναι απολύτως συνεργάσιμοι.

 

 

προτείνω εαν εχεις ενδοιασμούς να μη συζητησουμε το θεμα εδω περεταίρω, αλλά με πμ, και όταν υπαρχει κάτι να το ανακοινώσουμε σαν ΕΕΕΓ εξάλλου εφόσον εχουν στείλει και άλλο ένα εμαιλ δεν αφορά μονο εσενα αλλά και άλλους γονείς οπότε δεν εισαι η μονη εμπλεκόμενη.;)

 

Εαν το πρόβλημα είναι οι πετσέτες, υπάρχει και το εξής ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ :

 

Το κάθε παιδάκι έχει στην τσαντούλα του και μια πετσετούλα ατομική

που η μαμά του θα αλλάζει κάθε μέρα!!

 

Ετσι κι αλλιώς μας ζήτησαν να έχουμε στην τσάντα

μια αλλαξιά εσώρουχα και εξώρουχα...

...σε τι θα μας ενοχλούσε να βάζαμε και μια πετσετούλα επιπλέον?

αυτό δεν είναι πρακτικό καθώς τα περισσοτερα παιδιά δεν εχουν ακομα σε αυτη την ηλικία την απαραίτητη "πειθαρχεία" ώστε να θυμούνται να βαζουν παλι πισω την πετσέτα αλλα οχι μονο αυτό αλλα θα ειναι αδυνατο για τη δασκαλα να ψαχνει καθε φορα στο πλυσιμο των χεριών την πετσέτα του καθενός. πωπω μονο που το σκέφτομαι φρίκαρα :P

 

πιστεύω ότι θα μπορούσατε να επιμεινετε για το ενδιάμεσο άλλαγμα των πετσετών, δεν είναι κάτι τρομερό να το κάνουν, και δεν ειναι οτι ειναι δυσκολες στο σιδέρωμα δηλαδή αλοίμονο. βασικά περισσότερο αν ειναι τα εξοδα του πλυντηρίου θα είναι που διπλασιάζονται...

ή με μια καλύτερη διαχείριση δηλαδή να κρατάνε μια δυο πετσέτες για καβάτζα απο τις καθαρές καθε μερα, για να τις χρησιμοποιούν οι μετέπειτα ομάδες που έρχονται μετά. απλό είναι ...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να πώ κάτι που εξαιτίας ίσως βιασύνης μου διέφυγε να ρωτήσω απευθείας

 

(ενώ αντίθετα απηύθηνα αρκετά ερωτηματα σε σχεση και συνδυασμο με το gel)

duh!

 

το βασικό, είναι το εάν οι κανονισμοί υγιεινής αναφέρουν το πλύσιμο των χεριών των παιδιών με νερό και σαπούνι.

εάν το αναφέρουν, οποιαδήποτε άλλη χρήση εννοείται ότι είναι επιπλέον και όχι για αντικατάσταση,

εφόσον δεν έχει υπάρξει άλλη οδηγία διευκρινιστική .

 

(και ξανά DUH!)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Οι κανονισμοί αναφέρουν ΚΑΛΗ ΥΓΙΕΙΝΗ !! Δηλαδή πλύσιμο με σαπούνι και νερό. Μάλιστα διευκρινίζεται πως το σαπούνι πρέπει να είναι σε αντλία και όχι πλάκα. Δίνονται λεπτομερείς οδηγίες για τους κάδους απορριμάτων των χαρτιών στις τουαλέτες κτλ.

 

Ειδικά τώρα με την Η1Ν1, οι οδηγίες ήταν λεπτομερέστατες. (Αυτά στη δευτεροβάθμια, αλλά νομίζω πως ήταν για ΟΛΕΣ τις βαθμίδες εκπαίδευσης). Σύμφωνα με αυτές τις οδηγίες ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ χρησιμοποιείται αντισηπτικό gel.

 

Στον παιδικό που έχω τα παιδιά, μου ανέφεραν ρητώς πως είναι στις οδηγίες το ΤΑΚΤΙΚΟ πλύσιμο των χεριών των παιδιών με σαπούνι και νερό.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία,

η υπέυθυνη στον παιδικό μας σταθμό μου είπε επακριβώς:

 

"Χρησιμοποιούμε αυτα τα αντισηπτικά gel για να μην μπούμε στην διαδικασία ξεπλύματος με πετσετούλες!"

 

Δηλάδή αντικαθιστούν το σαπούνι με αυτό!!!

 

Αυτα τα gel μπορούμε να τα πάρουμε απο οποιοδήποτε φαρμακείο .....

"έχει και το jumbo" της συμπλήρωσα...

"ναι " μου είπε!

 

Αρα δεν είναι κάποιας συγκεκριμένης μάρκας/εταιρείας!

 

Μας τα ζήτησε να τα φέρνουμε ο κάθε γονιός για το παιδί του

κάθε μήνα (μαζί με ενα ρολο χαρτί κουζίνας )

απο οποιοδήποτε κατάστημα και οποιασδήποτε μάρκας!

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδικός είναι ιδιωτικός ή δημόσιος;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο το site που μας παρέθεσε η alcyon....

...................

........................

· Τακτικό πλύσιμο των χεριών των παιδιών και των εργαζομένων με υγρό σαπούνι καινερό. Ακολουθεί προσεκτικό στέγνωμα των χεριών με χάρτινες χειροπετσέτες μιας χρήσης οι οποίες θα απορρίπτονται στους κάδους απορριμμάτων. Η διαδικασία πλυσίματος των χεριών περιγράφεται εικονογραφημένη στο Παράρτημα Δ.

Ταπαιδιά και οι εργαζόμενοι στην εκπαιδευτική μονάδαμπορούν εναλλακτικά να χρησιμοποιούν αντισηπτικό αλκοολούχο διάλυμα ή χαρτομάντηλα με αλκοόλη. Συνιστάται καλό τρίψιμο των χεριών μέχρι το αντισηπτικό να στεγνώσει. Το μπουκάλι με το αλκοολούχο διάλυμα (με αντλία έγχυσης και βάση) πρέπει ναβρίσκεται σε κάθε αίθουσα διδασκαλίας,κοντά στην έξοδο, και να χρησιμοποιείται υπό την εποπτεία του εκπαιδευτικού της τάξης.

Τα χέρια πρέπει να πλένονται καλά οπωσδήποτε πριν τη λήψη τροφής.

 

 

.................

.........................

Ιδιαίτερη προσοχή στο πλύσιμο των χεριών πρέπει να δίνει το προσωπικό των νηπιαγωγείων σε περιπτώσεις όπως:

πριν και μετά τη χορήγηση των γευμάτων.

○ μετά τον καθαρισμό της μύτης και του στόματος του κάθε παιδιού.

○ μετά τον καθαρισμό επιφανειών λερωμένωνμε εκκρίσεις (σάλιο, κ.α.)και την υποβοήθηση του κάθε παιδιού στην τουαλέτα.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάρω απάντηση, την απάντηση αυτή θα μπορώ να την στείλω εγώ στον παιδικό σταθμό,

αλλά θα μπορεί να την στείλει και οποιοσδήποτε άλλος θέλει,

στον παιδικό σταθμό, θα αναρτηθεί δημόσια δηλαδή.

Μου έχουν στείλει και άλλο ένα μαιλ οπότε δεν είσαι η μοναδική που το έχει παρατηρήσει και ανησυχεί.

 

Θα στείλω και σε αυτό το άλλο μέλος τα ίδια όταν εχω την απάντηση έτσι ώστε να πράξει όπως θέλει, ή να μου πει εμένα παρακαλώ στείλε το εσύ και παρε τους τηλέφωνο.

 

Μαρία, σου έστειλα π.μ με τα στοιχεία 2 παιδικών σταθμών που θα ήθελα σε παρακαλώ πολύ να επέμβεις!

 

Σ΄ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι κανονισμοί αναφέρουν ΚΑΛΗ ΥΓΙΕΙΝΗ !! Δηλαδή πλύσιμο με σαπούνι και νερό. Μάλιστα διευκρινίζεται πως το σαπούνι πρέπει να είναι σε αντλία και όχι πλάκα. Δίνονται λεπτομερείς οδηγίες για τους κάδους απορριμάτων των χαρτιών στις τουαλέτες κτλ.

 

Ειδικά τώρα με την Η1Ν1, οι οδηγίες ήταν λεπτομερέστατες. (Αυτά στη δευτεροβάθμια, αλλά νομίζω πως ήταν για ΟΛΕΣ τις βαθμίδες εκπαίδευσης). Σύμφωνα με αυτές τις οδηγίες ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ χρησιμοποιείται αντισηπτικό gel.

 

Στον παιδικό που έχω τα παιδιά, μου ανέφεραν ρητώς πως είναι στις οδηγίες το ΤΑΚΤΙΚΟ πλύσιμο των χεριών των παιδιών με σαπούνι και νερό.

 

 

προφανώς αυτος τότε στο κέντρο λοιμώξεων που μίλησα ήταν άχρηστος δεν εχω άλλη λέξη τότε γιατι του ανελυσα επακριβως,

και καταλαβε τι εννοούσα,

και δε μου είπε αυτό, μαλιστα μου ανέφερε, ε το ίδιο κανει το ενα και το άλλο πάνω κάτω, μονο η ξηροδερμία είναι αυτη που προκαλεί προβλημα! και του ειπα ακριβως για ηλικίες και τα λοιπά!

 

και η ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΗ στην ΕΠΟΠΤΕΙΑ ΥΓΕΙΑΣ της ΝΟΜΑΡΧΙΑΣ ΑΘΗΝΩΝ,

ΔΕΝ ήξερε η ΙΔΙΑ να μου πει ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ αλλα χρειαστηκε να με παραπέμψει στον ΚΕΕΛΠΝΟ! !!!!

και όμως,...Κανένας δεν μου ανέφερε το πιο ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ.

.....

θα τους παρω αύριο τηλέφωνο ξανά τι να πώ,.. δε παμε καλα. και ολοι αυτοι πληρώνονται για να σηκώνουν τηλέφωνα ,.... να πούνε ΤΙ ! ?

ΤΙ ? πες, δηλαδή...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ την χρήση

των συγκεκριμένων gel ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΒΓΑΖΟΝΤΑΙ

και μόνο για το γεγονός που γράφουν πάνω οτι

Η ΧΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 4 ΕΤΩΝ!!

 

(φαντάζομαι οτι είναι ακατάλληλη ακριβώς επειδή δεν ξεβγάζονται

γιατί ένα μικρό παιδί βάζει συνέχεια τα χέρια του στο στόμα!)

 

Και παρ όλα αυτά, τα χρησιμοποιούν στους βρεφονηπιακούς/παιδικούς σταθμούς !!! :evil:

 

Και στο φινάλε

απο αυτά που μου είπε η υπεύθυνη του δικού μας παιδικού σταθμού

η δική τους πρόθεση δεν είναι ΜΟΝΟ η αποστείρωση

γιατί εαν ήταν έτσι

τότε γιατί δεν χρησιμοποιούν dettol που ξεπλένεται;;;;

Αυτοί θέλουν να αποφύγουν

ΤΟ ΞΕΠΛΥΜΑ ΤΩΝ ΧΕΡΙΩΝ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ !!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο το site που μας παρέθεσε η alcyon....

...................

........................

· Τακτικό πλύσιμο των χεριών των παιδιών και των εργαζομένων με υγρό σαπούνι καινερό. Ακολουθεί προσεκτικό στέγνωμα των χεριών με χάρτινες χειροπετσέτες μιας χρήσης οι οποίες θα απορρίπτονται στους κάδους απορριμμάτων. Η διαδικασία πλυσίματος των χεριών περιγράφεται εικονογραφημένη στο Παράρτημα Δ.

Ταπαιδιά και οι εργαζόμενοι στην εκπαιδευτική μονάδα μπορούν εναλλακτικά να χρησιμοποιούν αντισηπτικό αλκοολούχο διάλυμα ή χαρτομάντηλα με αλκοόλη. Συνιστάται καλό τρίψιμο των χεριών μέχρι το αντισηπτικό να στεγνώσει. Το μπουκάλι με το αλκοολούχο διάλυμα (με αντλία έγχυσης και βάση) πρέπει ναβρίσκεται σε κάθε αίθουσα διδασκαλίας,κοντά στην έξοδο, και να χρησιμοποιείται υπό την εποπτεία του εκπαιδευτικού της τάξης.

Τα χέρια πρέπει να πλένονται καλά οπωσδήποτε πριν τη λήψη τροφής.

 

 

Εμένα με προβληματίζει αυτό το "εναλλακτικά"...

Ο καθένας θα μπορούσε να το επεξηγήσει όπως τον βολεύει...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ την χρήση

των συγκεκριμένων gel ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΒΓΑΖΟΝΤΑΙ

και μόνο για το γεγονός που γράφουν πάνω οτι

Η ΧΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 4 ΕΤΩΝ!!

 

(φαντάζομαι οτι είναι ακατάλληλη ακριβώς επειδή δεν ξεβγάζονται

γιατί ένα μικρό παιδί βάζει συνέχεια τα χέρια του στο στόμα!)

 

Και παρ όλα αυτά, τα χρησιμοποιούν στους βρεφονηπιακούς/παιδικούς σταθμούς !!! :evil:

 

Και στο φινάλε

απο αυτά που μου είπε η υπεύθυνη του δικού μας παιδικού σταθμού

η δική τους πρόθεση δεν είναι ΜΟΝΟ η αποστείρωση

γιατί εαν ήταν έτσι

τότε γιατί δεν χρησιμοποιούν dettol που ξεπλένεται;;;;

Αυτοί θέλουν να αποφύγουν

ΤΟ ΞΕΠΛΥΜΑ ΤΩΝ ΧΕΡΙΩΝ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ !!!!

 

 

Και μόνο το γεγονός που υπήρξε γιατρός να πει

οτι η χρήση ΑΥΤΩΝ των gel μπορεί να προκαλέσει αλλεργίες, δερματίτιδες, τσούξιμο στα μάτια....

ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ρώτησα σήμερα τον φαρμακοποιό μου για την ηλικία που θα πρέπει να χρησιμοποιούνται αυτα τα gel

και μου είπε οτι κάποια απο αυτά δεν γράφουν,

 

αλλά μου τόνισε οτι ΕΞΥΠΑΚΟΥΕΤΑΙ οτι είναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗ Η ΧΡΗΣΗ

σε μικρά παιδιά!!

 

Και το τελευταίο σχόλιό του κουνώντας το κεφάλι του ήταν:

"Κατάλαβα....βαριούνται! "

.....................................................................................

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, άλλαξε κάτι;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, άλλαξε κάτι;

 

Ναι.........

.....την ξέ-γραψα!! :mrgreen:

 

Είχα και άλλα παράπονα απο τον συγκεκριμένο σταθμό οπότε όπως καταλαβαίνεις

το καντράν χτύπησε

ΚΟΚΚΙΝΟ και αποφάσισα να την σταματήσω απο αυτόν!

 

Ακόμα ψάχνω.....

ο ένας μου βρωμάει και ο άλλος μου ξινίζει!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις! Ψάξε καλά για να μη μετανιώνεις μετά... ;) Καλή δύναμη!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Οταν πηγαινα εγω νηπιαγωγειο (πριν 30 χρονια περιπου ) κ επειδη τοτε δεν υπηρχαν ουτε χαρτομαντηλα ουτε οι ανεσεις που εχουμε σημερα μωρομαντηλα τζελ κλπ (οσοι τα προλαβαν θα θυμουνται τα μαντηλια που ειχαμε για τη μυτη μας) η νηπιαγωγος ειχε κανει το πολυ απλο... εκει που κρεμουσε καθε παιδι το μπουφαν του, κρεμουσε η μαμα μια πετσετα της κουζινας.. (ειχε τα ονοματα πανω) . Την πετσετα την επερνε υποχρεωτικα η μαμα βδομαδα κ την αλλαζε ή κατα την κριση της συχνοτερα (αναλογα με το ποσο βρωμιαρα ηταν.. η δικη μου η μαμα εφερνε καθε μερα αλλη)

Και αυτη την πετσετα χρησιμοποιουσαμε για να σκουπιζουμε τα χερια μας καθε φορα που τα πλεναμε. Αν ηταν κατι που μπορουσε να εφαρμοστει πριν 30 χρονια , ποσο δυσκολο ειναι να εφαρμοστει κ σημερα??? κ τοτε στην ταξη ημασταν 40 παιδια.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,ως φοιτήτρια παιδαγωγικών κάνω την πρακτική μου σε παιδικούς σταθμούς και ενδιαφέρομαι να μαθαίνω και να παρατηρώ τα πάντα γύρω απο τα παιδιά.Αυτη την σχολική χρονια παρατήρησα αρκετες αλλαγες,λόγω της ¨γριπης¨.Οι πετσέτες είχαν αντικατασταθεί απο χαρτί μιας χρήσης και το πρωί πριν το φαγητό τους μοιραζόταν αντισηπτικό τζέλ.Από την μία πλευρά το αντισηπτικό περιέχει χημικά τα οποία μειώνουν το ph των χεριών και άλλα πολλά,αλλά σαν δικηγόρος του διαβόλου θέλω να σας πω,οτι τα παιδιά τις πρωινές ώρες ζωγραφίζουν,παίζουν,διαβάζουν περιοδικά και έρχονται σε επαφή με κάθε είδους μικρόβια.Θεωρώ λοιπόν προτιμότερο τα παιδιά να χρησιμοποιούν αντισηπτικό υγρό,το οποίο είναι ήπιας μορφής και κατάλληλο για τα παιδιά,παρά να τρώνε το πρωινό τους με τα χέρια φούλ στα μικρόβια.Το αντισηπτικό ναι μέν προσθέτηκε φέτος λόγω γρίπης αλλα σκεφτείτε πως παλαιότερα στον δικό μου παιδικό δεν πλέναν καν τα χέρια πρίν το πρωινό τους...Ειλικρινά έχω δεί τόσα στους παιδικούς που θεωρώ αυτό μια λεπτομέρια σε όλα αυτά που περνάνε τα παιδιά εκεί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το πλύσιμο των χεριών με σαπούνι και νερό και έπειτα σκούπισμα σε χαρτί. Τι ποιο υγειινό από αυτό;;; :)

 

Δεν είναι δύσκολο να γίνει. Όπως τα παιδιά μαθαίνουν να πηγαίνουν και να αυτοεξυπηρετούνται μόνα τους (ή σχεδόν μόνα τους), το ίδιο γίνεται με το πλύσιμο των χεριών. Στον παιδικό σταθμό των παιδιών μου, το εφαρμόζουν αυστηρά. Είναι δημοτικός σταθμός και τα χέρια τα πλένουν πριν (και μετά) το φαγητό, μετά από την τουαλέτα και γενικά όποτε χρειάζεται. Είναι συνήθεια, και στα παιδιά αρέσει το νερό.. ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ λοιπόν προτιμότερο τα παιδιά να χρησιμοποιούν αντισηπτικό υγρό,το οποίο είναι ήπιας μορφής και κατάλληλο για τα παιδιά,παρά να τρώνε το πρωινό τους με τα χέρια φούλ στα μικρόβια.

 

Θεωρώ προτιμότερο να πλένουν τα χεράκια τους με σαπουνάκι που ξεπλένεται....

...και ΟΧΙ να τρώνε (μαζί με το πρωινό τους) και ΤΑ ΧΗΜΙΚΑ του gel !! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...