Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ?


ΜΑΡΙΛΙΑ

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ 5 ΜΗΝΩΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΛΑΙΓΕ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ 10 ΕΩΣ 6 ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΕΩΣ ΣΤΙΣ 8.ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ,ΕΙΝΑΙ ΕΞΙ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΘΕ 1 ΩΡΑ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΤΟ ΤΑΙΖΩ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΜΕΤΑ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 4 ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΞΥΠΝΙΟ ΚΑΜΙΑ ΩΡΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ,ΜΕΤΑ ΣΤΙΣ 6 ΘΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙ 8 ΗΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΟΔΙ.ΜΕΤΑΟΛΗ ΜΕΡΑ ΓΚΡΙΑΝΙΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΝΥΣΤΑΖΕΙ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΝΙΩΘΩ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΤΕΝΤΩΜΑ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ.ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???????????????????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μηπως βγαζει δοντακι???και η δικια μου ξυπναγε συνεχως τωρα τελευταια(βεβαια ειμαστε εννια μηνων)και εκλαιγε εδινα πιπιλα και μετα μια ωρα τα ιδια..αυτη η κατασταση ξεκινουσε για 4-5μερες μετα ηρεμουσαμε και ξανα τα ιδια..σημερα επιτελους πεταξαμε δοντακι αλλα η ταλαιπωρια της (σαλια,γκρινια και στο τελος και την νυχτα ξυπνημα)ειχε αρχισει απο τον εκτο περιπου..τελευταια ειχε γινει πιο συχνο.εχει μωρακια που βγαζουν στον εκτο..λεω μηπως..οσο για τα νευρα ναι το καταλαβαινουνε και εκνευριζονται και αυτα αλλα χωρις βοηθεια ειναι πολυ πολυ δυσκολα..σε καταλαβαινω,υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω καπου εκει γυρω ξεκιναει το 'πρωτο' αγχος αποχωρισμου.......ναι ναι εχει και δευτερο....ετσι λενε, ακομα δεν ξερω.....αλλα ειναι πιθανον να αισθανεται την αναγκ οτι εισαι εκει και δεν εχεις φυγει. Τα μωρακια οσο μεγαλωνουν τοσο συνηδητοποιουν οτι η μαμα και αυτα ΔΕΝ ειναι 'ενα' κομματι αλλα 2 ξεχωριστα. Οσο περιεργο και αν ακουγεται αυτο ολοκληρωνεται γυρω στον χρονο και καπου εκει προς τα πανω κορυφωνεται και το αγχος αποχωρισμου. Κοιμαστε μαζι? Την εχεις κοντα? Αυτο που θα ελεγα ειναι συνεχισε να της δειχνεις την παρουσια σου οποτε στην ζηταει. Καποια στιγμη θα σταματησει απο μονη της. Αν ειναι πονος συνηθως φαινεται απο τον τροπο του κλαμματος. Αν την παιρνεις αγκαλια και σταματαει τοτε 'συνηθως' δεν ειναι πονος. Ειναι αναγκη να εισαι εκει......εγω ενα εχω να προτεινω......υπομονη.

 

Τον εκανα κοριτσι ε? ......χιχιχι συγνωμη για την αλλαγη φυλου.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

και εγω τα ιδια εχω ενω ηταν ενα ησυχο μωρακι και δεν καταλαβαίναμε ο,τι υπηρχε παιδι το βραδυ σπιτι απο τον νοεμβριο ξυπναει τα βραδυα ,στην αρχη δεν της εδινα τιποτα μονο νερο ή χαμομηλι μετα αφου σκουντούφλαγα απο την αυπνια της εδινα γαλα.δεν ξερω τι αλλο να κανω αυτο με τον αποχωρισμο θα το ψαξω να δω αν μπορω να κανω κατι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ 5 ΜΗΝΩΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΛΑΙΓΕ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ 10 ΕΩΣ 6 ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΕΩΣ ΣΤΙΣ 8.ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ,ΕΙΝΑΙ ΕΞΙ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΘΕ 1 ΩΡΑ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΤΟ ΤΑΙΖΩ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΜΕΤΑ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 4 ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΞΥΠΝΙΟ ΚΑΜΙΑ ΩΡΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ,ΜΕΤΑ ΣΤΙΣ 6 ΘΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙ 8 ΗΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΟΔΙ.ΜΕΤΑΟΛΗ ΜΕΡΑ ΓΚΡΙΑΝΙΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΝΥΣΤΑΖΕΙ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΝΙΩΘΩ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΤΕΝΤΩΜΑ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ.ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???????????????????????

 

 

 

Εφόσον έχεις σιγουρευτεί ότι δεν είναι άρρωστο.....τηλέφωνο ή επίσκεψη στον παιδίατρο σου. Σκέψου εάν έχεις κάνει κάποια αλλαγή; πχ στην διατροφή του που μπορεί να το επηρεάζει. Μήπως έχει πολλά αέρια, μήπως έχει δυσκοιλιότητα και δεν κάνει τα κακάκια του, ρίξε Milupa στο γάλα του, τρίψε την κοιλίτσα, τέντωνε τα ποδαράκια να φύγουν τα αέρια εμείς αυτό το παθαίνουμε συχνά). Εμείς δοντάκια δεν έχουμε αλλά μου έχουν πει ότι κάπως έτσι είναι και μάλλον προετοιμαζόμαστε. Δίνε ασφαλή μεταλλικά αντικείμενα για να τα μασήσει. Η αίσθηση κρύου από το μέταλλο τα ανακουφίζει. Εγώ της δίνω το σουρωτήρι της αρέσει καθώς και διάφορα πανάκια. Επίσης ο δικο σου εκνευρισμός επηρεάζει το παιδί. Αν νοιώθεις πολύ κουρασμένη, κοιμήσου μαζί με το παιδάκι στο δικό σου κρεβάτι αν νοιώθεις ότι μπορείς διαφορετικά στο πάτωμα. Εγώ έτσι ηρεμούσα την δική μου, αλλά ο δικός μου ο ύπνος ξύπνιος ήταν μαύρος....προτίμησε το πάτωμα. Πάντως σε καταλαβαίνω ...... αν έχεις την δυνατότητα φέρε κάποια φίλη να σε βοηθήσει. Μην γελάς όλοι ξετρελαίνονται με τα μωρά!!! φέρε μια φίλη για 1-2 ώρες να ξεκουραστείς.

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΕΡΙΑ ΜΕ ΕΝΤΟΝΟ ΘΟΡΥΒΟ ΚΑΙ ΑΣΧΗΜΗ ΜΥΡΩΔΙΑ. ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ ΓΙΑ 4 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΑ ΣΑΝ ΠΛΑΣΤΕΛΙΝΗ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΦΤΑΕΙ ΕΠΕΔΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΗΝ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΑΝΙΛΙΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ.ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΧΑΜΟΜΗΛΑΚΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟ ΕΦΑΓΕ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΒΟΗΘΗΣΑ ΜΕ ΤΕΝΤΩΜΑ ΚΑΙ ΤΡΙΨΗΜΟ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ 3 ΦΟΡΕΣ ΚΑΚΑ.ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΗ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΙΝΟΥΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΔΗΛ,ΣΕ ΤΙ ΑΝΑΛΟΓΙΕΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΤΟ ΒΑΖΕΙ ΟΛΟ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ. ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΧΑΙΔΕΥΩ ΣΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΤΟΥ Η ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΑΚΙ ΤΟΥ ΑΜΕΣΩΣ ΗΡΕΜΗ.ΕΧΘΕΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΔΥΟ ΒΔΟΜΑΔΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΕΡΙΑ ΜΕ ΕΝΤΟΝΟ ΘΟΡΥΒΟ ΚΑΙ ΑΣΧΗΜΗ ΜΥΡΩΔΙΑ. ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ ΓΙΑ 4 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΑ ΣΑΝ ΠΛΑΣΤΕΛΙΝΗ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΦΤΑΕΙ ΕΠΕΔΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΗΝ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΑΝΙΛΙΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ.ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΧΑΜΟΜΗΛΑΚΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟ ΕΦΑΓΕ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΒΟΗΘΗΣΑ ΜΕ ΤΕΝΤΩΜΑ ΚΑΙ ΤΡΙΨΗΜΟ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ 3 ΦΟΡΕΣ ΚΑΚΑ.ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΗ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΙΝΟΥΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΔΗΛ,ΣΕ ΤΙ ΑΝΑΛΟΓΙΕΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΤΟ ΒΑΖΕΙ ΟΛΟ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ. ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΧΑΙΔΕΥΩ ΣΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΤΟΥ Η ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΑΚΙ ΤΟΥ ΑΜΕΣΩΣ ΗΡΕΜΗ.ΕΧΘΕΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΔΥΟ ΒΔΟΜΑΔΕΣ.

 

Ανεξάρτητα από αυτά που κάνεις ή δεν κάνεις (δεν θα μπω σε αυτά), μεγαλύτερη σημασία έχει πώς ΕΙΣΑΙ εσύ.

 

Ίσως το κλείσιμο στο σπίτι, το άγχος του πρώτου παιδιού, η ριζική αλλαγή στη ζωή σου να είναι όλα πάρα πολλά και ανακατεμένα μέσα σου.

 

Βρες κάποιον που να μπορείς να εμπιστεύεσαι απόλυτα και μίλα του για τα αισθήματα σου, τις σκέψεις σου, τους φόβους σου και τις αμφιβολίες σου.

 

Το μωράκι σου είναι καλά όταν εσύ είσαι καλά. Βάλε τον εαυτό σου πρώτο και κέντρο της ζωής σου. Είσαι ο ήλιος που φωτίζει τους γύρω σου με τις ακτίνες του.

 

Χαλάρωσε... δεν υπάρχει περίπτωση να τα κάνεις όλα σωστά ούτε να είσαι τέλεια... ό,τι και αν κάνεις. Στο λέω υπεύθυνα, μετά από τρια παιδιά (23, 19 και 2) ;)

Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα από αυτά που κάνεις ή δεν κάνεις (δεν θα μπω σε αυτά), μεγαλύτερη σημασία έχει πώς ΕΙΣΑΙ εσύ.

 

Ίσως το κλείσιμο στο σπίτι, το άγχος του πρώτου παιδιού, η ριζική αλλαγή στη ζωή σου να είναι όλα πάρα πολλά και ανακατεμένα μέσα σου.

 

Βρες κάποιον που να μπορείς να εμπιστεύεσαι απόλυτα και μίλα του για τα αισθήματα σου, τις σκέψεις σου, τους φόβους σου και τις αμφιβολίες σου.

 

Το μωράκι σου είναι καλά όταν εσύ είσαι καλά. Βάλε τον εαυτό σου πρώτο και κέντρο της ζωής σου. Είσαι ο ήλιος που φωτίζει τους γύρω σου με τις ακτίνες του.

 

Χαλάρωσε... δεν υπάρχει περίπτωση να τα κάνεις όλα σωστά ούτε να είσαι τέλεια... ό,τι και αν κάνεις. Στο λέω υπεύθυνα, μετά από τρια παιδιά (23, 19 και 2) ;)

συμφωνω απολυτα,ετσι ειναι...το δικο μας το ψυχολογικο ειναι πολυ βασικο και οι αλλαγες μεγαλες!!!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου ειναι 16 μηνων και τη νυχτα μετα απο καποιες ωρες συνεχους υπνου, ξυπναει πολυ συχνα. Του δινω πιπιλα και ξανακοιμαται. Ειναι παντως πολυ κουραστικη κατασταση. Ενδεχεται να διορθωθει αργοτερα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...