Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

Καλημέρα,

Το παιδί μου είναι 4,5 μηνών και από τότε που γεννήθηκε κάνει ρουκέτες. Εγώ δεν είχα πολύ γάλα και το παιδί έπαιρνε συμπλήρωμα από την αρχή. Πριν ένα μήνα μου έκοψε εντελώς το θηλασμό γιατί μάλλον βαριότανε. Το παιδί μου παίρνει κανονικά βάρος και είναι αρκετά αναπτυγμένο για την ηλικία του. Είναι 9 kg και 71 cm. Το τελευταίο μήνα παρατήρησα ότι του έρχεται ξινίλα και ανατριχιάζει ολόκληρος και κάνει φάτσα σαν να αηδιάζετε. Ηρθε η παιδίατρός του και μου είπε να του δώσουμε Epadoren για 1 μήνα τρεις φορές την ημέρα μετά το φαγητό. Αγοράζω το σιρόπι αυτό και πάω στο ΙΚΑ να μου το γράψει ο παιδίατρος. Μου το έγραψε μεν αλλά μου είπε ότι αυτό το σιρόπι δεν είναι καλό και μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στο κεφάλι του παιδιού. Οπός καταλάβετε είμαι ταραγμένη και δεν ξέρω τι να κάνω.

 

Το σιροπι το πηρε και ο γιος μου μαλιστα για αρκετο καιρο.Βοηθαει σε περιπτωση οισοφαγητιδας γιατι ποναει πολυ.Καλο ειναι να γινεται προσεκτικη χρηση αλλα σε καποιες περιπτωσεις το συστηνουν.Προσπαθησε να προσεξεις τη σταση του παιδιου αρχικα.Σηκωσε το στρωμα,ταιζε το καπως ορθιο με τεντωμενη την πλατουλα.Σε περιπτωσεις θηλασμου συστηνουν στη μαμα αποχη απο τα γαλακτοκομικα αλλα αφου δε θηλαζει καποιο υποαλλεργικο γαλα ισως να βοηθουσε.Προσοχη στα αντιαναγωγικα γαλατα γιατι μπορει να εξαφανιζουν τις γουλιες αλλα οχι το προβλημα.Απλα δεν το βλεπεις αλλα δρα στον οισοφαγο του και θα συνεχισει να ποναει.Δες εδω εχει πολλες πληροφοριες

 

http://www.pollywogbaby.com/refluxandcolic/reflux.html

 

Ευχομαι να πατε καλυτερα!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο μπεμπης μου απο την αρχη εβγαζε γαλα σε καθε γευμα (εκτος απο τα βραδυνα).Ο γιατρος μου ειπε οτι εχει ηπια παλινδρομιση κι οτι αφου θηλαζω το μονο που μπορω να κανω ειναι να μην τον κουναω πολυ μετα τον θηλασμο.Επισης να πω οτι επαιρνε (μεχρι μεσα Μαϊου που ζυγιστηκε) κανονικα βαρος (3 μηνων-6,5 κιλα).Το τελευταιο 10ημερο ομως, δεν ξερω ισως να φταει και η ζεστη, ενω το μωρο ετρωγε τουλαχιστον 10 λεπτα απο καθε στηθος, τωρα με το ζορι τρωει 10 λεπτα κι απο τα δυο κι αυτο με χιλια ζορια (αφηνει τη θηλη, κλαιει, χτυπιεται).Επιπλεον οι αναγωγες του σαν να ειναι χειροτερες-καμια φορα εχω την αισθηση οτι "βγαζει" οτι εχει φαει (αυτο το λιγο γαλα και το με κοπο δοσμενο!).Επισης κλαιει αρκετα κατα τη διαρκεια της μερας και δεν κοιμαται οσο πριν-για την ακριβεια ελαχιστα σε σχεση με πριν...Τι μπορει να συμβαινει?Θα ηθελα να με συμβουλεψετε κι εσεις γιατι σε εναμιση μηνα θα φυγω απο τη Θεσσαλονικη και με αγχωνει το γεγονος οτι στην Κω που θα παω δεν θα υπαρχει επαρκης ιατρικη περιθαλψη....

Link to comment
Share on other sites

Ο μπεμπης μου απο την αρχη εβγαζε γαλα σε καθε γευμα (εκτος απο τα βραδυνα).Ο γιατρος μου ειπε οτι εχει ηπια παλινδρομιση κι οτι αφου θηλαζω το μονο που μπορω να κανω ειναι να μην τον κουναω πολυ μετα τον θηλασμο.Επισης να πω οτι επαιρνε (μεχρι μεσα Μαϊου που ζυγιστηκε) κανονικα βαρος (3 μηνων-6,5 κιλα).Το τελευταιο 10ημερο ομως, δεν ξερω ισως να φταει και η ζεστη, ενω το μωρο ετρωγε τουλαχιστον 10 λεπτα απο καθε στηθος, τωρα με το ζορι τρωει 10 λεπτα κι απο τα δυο κι αυτο με χιλια ζορια (αφηνει τη θηλη, κλαιει, χτυπιεται).Επιπλεον οι αναγωγες του σαν να ειναι χειροτερες-καμια φορα εχω την αισθηση οτι "βγαζει" οτι εχει φαει (αυτο το λιγο γαλα και το με κοπο δοσμενο!).Επισης κλαιει αρκετα κατα τη διαρκεια της μερας και δεν κοιμαται οσο πριν-για την ακριβεια ελαχιστα σε σχεση με πριν...Τι μπορει να συμβαινει?Θα ηθελα να με συμβουλεψετε κι εσεις γιατι σε εναμιση μηνα θα φυγω απο τη Θεσσαλονικη και με αγχωνει το γεγονος οτι στην Κω που θα παω δεν θα υπαρχει επαρκης ιατρικη περιθαλψη....

 

 

Σοφία, μήπως το μωρό έχει κάνει οισοφαγίτιδα, δηλ. έχει ερεθιστεί και έχει κάνει φλεγμονή ο οισοφάγος από τις αναγωγές; Αυτό προκαλεί πόνο και ίσως να του είναι δύσκολο όταν τρώει και γι' αυτό να διακόπτει τα γεύματά του.

Γενικά βοηθάει να έχεις το στρώμα του σε κλίση, βάζοντας πχ, 1-2 χοντρά βιβλία κάτω απ' τα πόδια του κρεβατιού, να το βάζεις σε ρηλάξ ή να το κρατάς όρθιο χωρίς πίεση στην κοιλιά μετά το γεύμα κλπ. Αν διαβάσεις το θέμα απ' την αρχή θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες.

Επίσης, δεν ξέρω αν έχεις κόψει τα γαλακτοκομικά, συνήθως βοηθάνε και ελαττώνονται οι αναγωγές. Όμως για να δεις αποτέλεσμα πρέπει να περάσουν 4 εβδομάδες αφού τα κόψεις (2 εβδομάδες χρειάζεται για να καθαρίσει ο οργανισμός σου και άλλες 2 ο οργανισμός του μωρού). Πρόσεχε και τα κρυμμένα σε διάφορες τυποποιημένες τροφές (πχ. μπισκότα, γλυκά, ψωμί του τοστ κλπ) γαλακτοκομικά.

Έχει κάνει υπέρηχο το μωρό; Ίσως θα ήτανε καλό πριν φύγεις να το δει εξειδικευμένος παιδογαστρεντερολόγος.

Πάντως, αν σε συμβουλέψουνε για σιρόπια κλπ, πριν καταφύγεις σε τέτοιου τύπου λύσεις, προσπάθησέ το πρώτα με αλλαγή στη δική σου διατροφή και με το να ταΐζεις το μωρό μικρά και συχνότερα γεύματα και να το έχεις σε στάση που να το βοηθά να ανακουφίζεται.

 

Με την πάροδο του χρόνου βελτιώνονται τα πράγματα και το μητρικό γάλα είναι το καλύτερο για την περίπτωσή σας!

Διάβασε το θέμα απ' την αρχή, έχει πολλές χρήσιμες πληροφορίες!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σοφια Τ. αυτο που περιγραφεις με το κλαμα την ωρα που τρωει ειναι κλασσικο συμπτωμα της ΓΟΠ.Κι εμενα αυτη η ωρα με καταρρακωνε.Η Σοφουκα στα ειπε πολυ καλα.Η σταση ειναι πολυ σημαντικη.Την ωρα που κοιμαται , που τρωει ,γενικα τα βοηθαει πολυ να ειναι σε σωστη σταση.Δες και τα λινκ που εχω βαλει παραπανω λενε πολλα και χρησιμα πραγματα.Το βασικο ειναι να ειναι σε καποια κλιση συνεχεια χωρις να πιεζεται η κοιλιτσα του.Αν εχεις ριλαξ ισως να μπορει να κοιμαται εκει.Αλλα καλο ειναι να μην εχει βαθος .Ακομα ειναι σημαντικο να τον κρατας αγκαλιτσα στη σταση ρεψιματος αρκετη ωρα μετα το φαγητο.20 λεπτα και παραπανω οσο μπορεις βοηθαει.Εκτος απο τη σταση ειναι και η αισθηση της αγκαλιας που τα βοηθαει να ηρεμουν και να νιωθουν τη συντροφια.

Οσο μπορεις να τον ταισεις πριν να εχει πεινασει πολυ.Αν ειναι πολυ πεινασμενος θα φαει πιο λαιμαργα και ειναι χειροτερο αυτο.

Αλλα και τα γαλακτοκομικα αν τα αποκλεισεις για ενα διασημα απο τη διατροφη σου θα βοηθησει παρα πολυ.

Ελπιζω να ειναι καλυτερα το μικρο σου και να μη χρειαστειτε σιροπι.Να εχεις κουραγιο!Καποια στιγμη θα εχει περασει ολο αυτο και θα σου κανει γλυκες και γελακια και θα τα εχεις ξεχασει!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το μωρο δεν εχει κανει υπερηχο-πιστευετε πως ειναι απαραιτητο?Δεν ειναι αυτονοητο πως εχει παλινδρομιση παρατηροντας και μονο τις αναγωγες?Επισης,προς το παρον κοιμαται σε καλαθουνα-μπορω να του βαλω ενα μικρο μαξιλαρακι κατω απο το στρωμα για να ανασηκωθει λιγο?Αχ αγχωνομαι πολυ τελευταια με αυτο το θεμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μωρο δεν εχει κανει υπερηχο-πιστευετε πως ειναι απαραιτητο?Δεν ειναι αυτονοητο πως εχει παλινδρομιση παρατηροντας και μονο τις αναγωγες?Επισης,προς το παρον κοιμαται σε καλαθουνα-μπορω να του βαλω ενα μικρο μαξιλαρακι κατω απο το στρωμα για να ανασηκωθει λιγο?Αχ αγχωνομαι πολυ τελευταια με αυτο το θεμα...

 

Τωρα να σου πω την αληθεια ο υπερηχος δεν ειναι και τιποτα τρομερο οσον αφορα τη διαγνωση.Δεν ταλαιπωρει το παιδι αλλα ολα τα αλλα συμπτωματα νομιζω οτι σου δινουν την εικονα.Στη δικη μας περιπτωση ηταν απλα μια επιβεβαιωση τιποτα παραπανω.

Η καλαθουνα που λες εχει ποδια?Κατι που στηριζεται πανω?Αν μπορεις βαλε στα ποδια κατι που θα δωσει περιπου 15εκ υψος.Μπορει να σου φαινεται πολυ αλλα πιστεψε με βοηθαει.Εμεις βαλαμε δυο ξυλα κατω απο τα ποδια της κουνιας.Αν δεν εχεις ριλαξ μπορω να σου συστησω το δικο μου γιατι το ειχα ψαξει πολυ.Πηρα το melodia της peg perego και ηταν απιστευτα βολικο γιατι ρυθμιζοταν σε διαφορα υψη χωρις να ειναι βαθυ!Το παιρναμε μαζι μας οπου πηγαιναμε (γιαγιαδες δηλαδη).

Οτιδηποτε απορια εχεις μη διστασεις να μου ζητησεις αν μπορω να σε βοηθησω.Ακομα και ψυχολογικη υποστηριξη γιατι ξερω οτι ειναι δυσκολο αυτο το διαστημα.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα κοβω τα γαλακτοκομικα προϊοντα.Στο πρωινο του γευμα τον ειχα σε θεση ρεψιματος για 20 λεπτα και μετα τον εβαλα στο ρηλαξ (εχω ρηλαξ που εχει διαφορες θεσεις, τωρα για το αν ειναι βαθυ, μαλλον ειναι, για την ακριβεια ο πωπος του μωρου ειναι βαθια).Το μωρο μεχρι στιγμης δεν εκανε αναγωγη και τωρα κοιμαται ησυχα.Θα μιλησω και με τον παιδιατρο αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να του κανω τον υπερηχο αν δεν ειναι απαραιτητος-επειδη εχω εμπειρια απο υπερηχο σε βρεφος (υπερηχος ισχιων στην κορη μου σε ηλικια 2 μηνων) δεν θα ηθελα, εφοσον μπορω να το αποφυγω, να βαλω και τον μικρο στη διαδικασια...Η καλαθουνα εχει 4 σταυρωτα ποδια με ροδες και δεν ξερω αν θα μπορουσα να την ανασηκωσω με τον τροπο που λες...Το μαξιλαρακι που σου ειπα δεν μπορει να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

...

Θα μιλησω και με τον παιδιατρο αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να του κανω τον υπερηχο αν δεν ειναι απαραιτητος-επειδη εχω εμπειρια απο υπερηχο σε βρεφος (υπερηχος ισχιων στην κορη μου σε ηλικια 2 μηνων) δεν θα ηθελα, εφοσον μπορω να το αποφυγω, να βαλω και τον μικρο στη διαδικασια...

Εμείς τον είχαμε κάνει τον υπέρηχο μετα από την οισοφαγίτιδα που είχαμε πάθει κάπου 5 μηνών και δεν ήταν και τίποτε το άσχημο για το μωρό απλά θυμάμαι ότι την χαϊδευα και είχε καθήσει μια χαρά. Τον υπέρηχο τον κάνεις απ' όσο μας είπε η παιδίατρος απλά για ν' αποκλείσεις το ενδεχόμενο πυλωρικής στένωσης. Η στένωση βέβαια εκδηλώνεται λίγο διαφορετικα από τη ΓΟΠ με ρουκετοειδείς εμέτους 10-20 λεπτά μετά το γεύμα. Κι η παιδίατρος μας είπε ότι ηταν απίθανο να είχε στένωση, απλά αν θέλαμε να βεβαιωθούμε 100% ας γινότανε ο υπέρηχος

Σ΄εμάς η εξέταση απλά επιβεβαίωσε την παλινδρόμηση και συνεχίσαμε με μια φαρμακευτική αγωγή.

 

Περαστικά σας να είναι!

Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα κοβω τα γαλακτοκομικα προϊοντα.Στο πρωινο του γευμα τον ειχα σε θεση ρεψιματος για 20 λεπτα και μετα τον εβαλα στο ρηλαξ (εχω ρηλαξ που εχει διαφορες θεσεις, τωρα για το αν ειναι βαθυ, μαλλον ειναι, για την ακριβεια ο πωπος του μωρου ειναι βαθια).Το μωρο μεχρι στιγμης δεν εκανε αναγωγη και τωρα κοιμαται ησυχα.Θα μιλησω και με τον παιδιατρο αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να του κανω τον υπερηχο αν δεν ειναι απαραιτητος-επειδη εχω εμπειρια απο υπερηχο σε βρεφος (υπερηχος ισχιων στην κορη μου σε ηλικια 2 μηνων) δεν θα ηθελα, εφοσον μπορω να το αποφυγω, να βαλω και τον μικρο στη διαδικασια...Η καλαθουνα εχει 4 σταυρωτα ποδια με ροδες και δεν ξερω αν θα μπορουσα να την ανασηκωσω με τον τροπο που λες...Το μαξιλαρακι που σου ειπα δεν μπορει να βοηθησει?

 

 

Δοκιμασε και με μαξιλαρι!Οτιδηποτε ανασηκωνει θα βοηθησει!Τον υπερηχο μην τον φοβασαι.Εμεις ειχα με παει στον Παπανικολαου και ηταν απλα ξαπλωμενος και τον χαιδευα.Δεν ταλαιπωρηθηκε.Αλλα τελικα δεν ειναι απαραιτητο.Οντως για την πυλωρικη στενωση ειναι περισσοτερο.Ασε που ειναι και ακτινοβολια.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα μαξιλαρι και στο καλαθι και στο ρηλαξ.Σημερα στο 2ο του γευμα και χωρις να τον κουνησω ιδιαιτερα, εβγαλε ολο το γαλα που ηπιε και μαλιστα σε δυο δοσεις...Αγανακτησα και πηρα τηλ σε μια Euromedica εδω στη Θεσσαλονικη, να ρωτησω αν κανουν υπερηχο στομαχου σε βρεφη.Η κοπελα που μου μιλησε μου ειπε οτι δεν υπαρχει τετοιο πραγμα (!) και οτι το μονο που κανουν στο στομαχι ειναι ακτινοσκοπιση αλλα οχι σε τοσο μικρη ηλικια.Μετα πηρα τηλ τον παιδιατρο, μηπως αυτη στο τηλ ηταν ασχετη, και του ειπα για την σημερινη αναγωγη.Και παλι μου τονισε οτι αφου θηλαζω δεν μπορω και δεν χρειαζεται να κανω κατι γιατι ολα τα βρεφη που θηλαζουν κανουν αναγωγες και τελος οτι θα τον κοιταξει σε δυο βδομαδες που ειναι η προγραμματισμενη επισκεψη.Τον ρωτησα αν πρεπει να κανουμε καμια εξεταση ή κατι αλλο αλλα εκεινος μου ειπε οσα σας ανεφερα παραπανω και να μην ανησυχω...Εγω ομως εχω καταμπερδευτει και αγχωθει ταυτοχρονα...ΒΟΗΘΕΙΑ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοφία, θα κοιτάξω να δω το δικό μας υπέρηχο σε ποιο διαγνωστικό είχε γίνει και θα σου πω το τηλ. Πάντως λέγεται υπέρηχο ανώτερου πεπτικού συστήματος όχι στομάχου. Αυτό με το θηλασμό και τις αναγωγές ισχύει πάντως. Και μια φίλη μου (γιατρός μάλιστα) το πρώτο εξάμηνο κάπως έτσι το είχε το μωρό και ήταν ψύχραιμη, όσο για το μωρό με όλους τους εμετούς έβαζε το βάρος του. Μην τρελλαίνεσαι βρε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και εμενα το κοριτσάκι μου έχει παλινδρόμηση και κοντεύω να τρελαθω με τόσα που μου έχουν πει και έχω κάνει...στην αρχή η παιδίατρος μου είπε να της δίνω μόνο 5 λεπτά από το ένα στήθος και 5 λεπτά από το άλλο, αλλά και πάλι η μπέμπα το έβγαζε το γάλα και μετά πεινούσε πάλι, ταυτόχρονα της εδινα και το Epadoren, μετα μου είπε να δίνω γάλα κάθε φορά που θα πεινάει και πάλι τα ίδια η μπέμπα,μετά μου είπε να κόψω τα γαλακτοκομικά, το ψάρι, την φράουλα, και να της δίνω εναλλαξ και το frisolac AC, με αυτό το γάλα όμως έκανε μεγαλύτερες ρουκέτες, μέχρι που το σταματησα απο μονή μου και της έδωσα το Almiron 1,αλλα της δημιούργησε δυσκοιλιότητα, κατόπιν της έδωσα το frisolac comfort και με αυτο σταματησε τις ρουκετές, μόλιςόμως την θήλαζα παλι το εβγαζε...τη να κάνω???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμενα το κοριτσάκι μου έχει παλινδρόμηση και κοντεύω να τρελαθω με τόσα που μου έχουν πει και έχω κάνει...στην αρχή η παιδίατρος μου είπε να της δίνω μόνο 5 λεπτά από το ένα στήθος και 5 λεπτά από το άλλο, αλλά και πάλι η μπέμπα το έβγαζε το γάλα και μετά πεινούσε πάλι, ταυτόχρονα της εδινα και το Epadoren, μετα μου είπε να δίνω γάλα κάθε φορά που θα πεινάει και πάλι τα ίδια η μπέμπα,μετά μου είπε να κόψω τα γαλακτοκομικά, το ψάρι, την φράουλα, και να της δίνω εναλλαξ και το frisolac AC, με αυτό το γάλα όμως έκανε μεγαλύτερες ρουκέτες, μέχρι που το σταματησα απο μονή μου και της έδωσα το Almiron 1,αλλα της δημιούργησε δυσκοιλιότητα, κατόπιν της έδωσα το frisolac comfort και με αυτο σταματησε τις ρουκετές, μόλιςόμως την θήλαζα παλι το εβγαζε...τη να κάνω???

 

Δεν καταλαβαινω γιατι της δινεις συμπληρωμα.Και μαλιστα κανεις αποχη απο τα γαλακτοκομικα και της δινεις αγελαδινο συμπληρωμα???

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τη θηλαζεις οποτε θελει και οσο θελει χωρις συμπληρωμα.Κανεις αποχη απο ολα τα γαλακτοκομικα και τα κρυμμενα και βλεπεις πως παει.Στη ΓΟΠ οι ρουκετες δεν κοβονται απο τη μια μερα στην αλλη.Θα υπαρχουν μερες δυσκολες κι ευκολες.Αλλα με το μητρικο που ειναι το καλυτερο για το μωρο σου θα δεις βελτιωση σιγα σιγα.Διαβασε και παραπανω οσα εχω γραψει.Παιζει πολυ σημαντικο ρολο και η σταση.Μετα απο καθε γευμα κρατα τη για ρεψιμο τουλαχιστον 20 λεπτα.Σηκωσε και το κρεβατι να εχει κλιση!Βοηθαει θα δεις!!!

Το κομφορτ που λες οτι δεν πεταει ρουκετες ειναι γιατι ειναι πηχτο.Πως να ανεβει το γαλα αυτο??Ομως δε λυνει το προβλημα.Απλα το κρυβει γιατι δε βλεπεις τις ρουκετες.Ειναι χειροτερο ομως και δε γλιτωνεις ετσι την οισοφαγητιδα!

Ευχομαι να πατε καλυτερα!Οτι θελεις μπορεις να με ρωτας!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου είπαν να κοψω τα γαλακτοκομικα και μετα δεν ειχα γαλα για να θηλάζω και τα ξανααρχισα παλι

 

Εκανα 7 μηνες αποχη απο γαλακτοκομικα!Δεν επηρεαζει την παραγωγη σου καθολου!!!Μην ανησυχεις γι'αυτο!Αυτο που επηρεαζει την παραγωγη σου ειναι το συμπληρωμα και το αγχος σου!Μην το σκεφτεσαι καθολου αν εχεις γαλα!Προσπαθησε να εισαι οσο πιο ηρεμη μπορεις και να ξεκουραζεσαι οσο γινεται!!Ειναι δυσκολα το ξερω γιατι τα περασα με τη ΓΟΠ!Να θηλαζετε οσο μπορειτε και θα το ξεπερασετε!Η αποχη απο τα γαλακτοκομικα για να δειξει αποτελεσμα θελει 4 εβδομαδες.2 για να καθαρισει το δικο σου σωμα και αλλες δυο το μωρο.Μπορει να χρειαστει να θηλαζει συνεχεια για ενα διαστημα.Το μωρο ξερει να ρυθμιζει την παραγωγη σου !!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Dioni όλα αυτα που λες τα έχω κάνει και όταν τρώει την κρατάω σχεδόν 1 ώρα αγκαλιά για να μην το βγάλει και το μόνο που κατάφερα είναι να συνηθίσει την αγκαλιά και όποτε την βάζω κάτω να κλαίει ασταμάτητα με αποτέλεσμα να μην μπορω να κάνω καμια δουλεια σπίτι...να δω πως θα της κόψω την συνήθεια αυτή τωρα...

Link to comment
Share on other sites

όταν λενε να κόψουμε τα γαλακτοκομικά προϊόντα εννοούνε και τις σοκολάτες ότι περιέχει γαλα?

 

 

θα κόψεις οτιδήποτε περιέχει γάλα στα συστατικά του!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Dioni όλα αυτα που λες τα έχω κάνει και όταν τρώει την κρατάω σχεδόν 1 ώρα αγκαλιά για να μην το βγάλει και το μόνο που κατάφερα είναι να συνηθίσει την αγκαλιά και όποτε την βάζω κάτω να κλαίει ασταμάτητα με αποτέλεσμα να μην μπορω να κάνω καμια δουλεια σπίτι...να δω πως θα της κόψω την συνήθεια αυτή τωρα...

 

Οταν το μωρο ποναει ή δε νιωθει πολυ καλα η αγκαλια ειναι μεγαλη παρηγορια και του προσφερει μια αισθηση ασφαλειας.Δεν του αρνηθηκα την αγκαλια ποτε και δεν το μετανιωσα.Τα μωρα χρειαζονται την αγκαλια.Εξαλλου για ποσο θα ειναι μωρα??Κι εγω δυσκολευομουν πολυ με τις δουλειες μια που ημουν μονη μου σχεδον ολη την ημερα αλλα το ειχα παρει αποφαση.Ας ηταν το σπιτι αξεσκονιστο.Ας εμεναν πισω οι δουλειες.Το μωρο μου με χρειαζοταν.Και οταν αρχισε να το ξεπερναει και να νιωθει καλυτερα ηταν καλοκεφος πια!Δεν ειναι ενα παιδι που θελει ολη την ωρα αγκαλια!Δεν πιστευω σε αυτο που λενε οτι τα παιδια κακομαθαινουν.Η τρυφεροτητα και η αγαπη μονο καλο μπορει να κανει!Μην ανησυχεις!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επειδή προσπαθώ να καταλάβω αν ο μικρούλης μου έχει ΓΟΠ μπορείτε όλες εσείς με αντίστοιχη εμπειρία αν το μωρό σας αυτο που έβγαζε ήταν ένα ημιλευκο διαφανο υγρό που βρωμούσε?

Εμάς βγάζει κυρίως τέτοια. Βγάζει και γάλα σπανιότερα και εμετό με κάτι λευκά κομμάτια μέσα κάπου κάπου....αλλά πιο πολυ με ανησυχεί αυτο το διαφανές υγρό που υποθέτω οτι ειναι γαστρικά υγρά...

απο μικρός το έβγαζε αλλα τώρα νιώθω οτι το βγάζει πιο πολύ...

και να πω οτι έχει 1 μήνα που έχω κόψει τα γαλακτοκομικά...

 

πως μπορώ να πω με σιγουριά αν έχει ή όχι ΓΟΠ? :confused:

επίσης να πω οτι εδω και 1 μήνα η ζυγαριά εχει κολλήσει στα 6.360 γρ... :(

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!

Η κόρη μου είναι 4,5 μηνών. Μάλλον έχει ΓΟΠ κι αργήσαμε πολύ να το καταλάβουμε, γιατί δεν έκανε εμετούς. Είχε μικρές γουλιές σχεδόν σε κάθε γεύμα, αλλά το θεωρήσαμε φυσιολογικό. Θήλασα αποκλειστικά, μέχρι που άρχισε να αρνείται το στήθος στον 1,5 μήνα. Κάνοντας πολλές λανθασμένες υποθέσεις και κινήσεις, κατέληξα να δώσω συμπλήρωμα και να παλεύω από τότε να την ταίσω με το στήθος ή το μπιμπερό. Δεχόταν μια το ένα και μια το άλλο και σπάνια έτρωγε με χαρά. Στο στήθος κυριολεκτικά γινόταν μάχη με πολύ κλάμα και άρνηση και έκανα περίπου 2 ώρες, ώσπου να την πείσω να θηλάσει ή να πιει από το μπιμπερό. Όλοι, ακόμα και η γιατρός και η μαία, πιστέψαμε ότι έπαθε σύγχυση θηλών. Προσπαθούσα κάθε μέρα, όλη μέρα να την κάνω να θηλάσει, με τεχνάσματα και συμβουλές από ειδικούς και το αποτέλεσμα ήταν πάντα μια τρύπα στο νερό. Στους 3,5 μήνες νοίκιασα νοσοκομειακό θήλαστρο για να της το δίνω τουλάχιστον με μπιμπερό και πάλι το έπινε με το ζόρι. Είχα φτάσει πλέον στο σημείο να την βάζω στο στήθος ή να της δίνω πιπίλα για να κοιμηθεί και να την ταίζω μόνο στον ύπνο της, για αυτό και τα κιλά της ήταν φυσιολογικά. Έβλεπα όμως ότι της ερχόταν αναγούλα με το που κατάπινε το γάλα κι άρχισε να κάνει λίγους εμετούς. Ήμουν εκτός πόλης τότε και την πήγα στον παιδίατρο της αδερφής μου, που είπε ότι έχει αναστατωθεί από την αλλαγή του περιβάλλοντος και να δοκιμάσω αντιαναγωγικό γάλα. Με αυτό το γάλα για λίγες μέρες έτρωγε κάθε 4 ώρες όλο το μπιμπερό, αλλά μετά άρχισε πάλι την άρνηση και να κλαίει σπαρακτικά και να τσιρίζει. Η γιατρός μου μου είπε ότι είναι προφανώς παλινδρόμηση κι ότι μάλλον έκανε οισοφαγίτιδα. Πριν 2 εβδομάδες ξεκινήσαμε υποαλλεργικό γάλα και έκοψα γαλακτοκομικά, ξηρούς καρπούς, σοκολάτα, θαλασσινά, σοκολάτα και καρυκεύματα. Από τότε ήταν κάθε ημέρα και χειρότερα, με πλήρη άρνηση να φάει και απίστευτο κλάμα και τσιρίδα και τον τελευταίο καιρό δεν παίρνει βάρος. Όποτε έβλεπε το στήθος σπάραζε κι έτρωγε πολύ λίγο γάλα με μπιμπερό στον ύπνο της. Μέχρι που πριν 3 ημέρες άρχισε να θήλάζει ξανά. Δεν το θέλει πάντα, αλλά σε σχέση με παλιά κάτι άλλαξε. Υποθέτω ότι είναι η αλλαγή της διατροφής μου. Φυσικά δεν έχω πολύ γάλα πλέον, αλλά ό,τι πίνει κέρδος είναι.

Χτες ξεκινήσαμε epadoren και της δίνουμε συχνά μικρά γεύματα. Συνεχίζει πάντως να κλαίει και να τσιρίζει και αφού φάει, μπορεί για τις επόμενες 2 ώρες να ρευτεί μέχρι και 10 φορές και της έρχεται συνέχεια αναγούλα.

Διάβασα ότι για την παλινδρόμηση δεν πρέπει να τρως ντομάτα, κρεμμύδι και όξινα φρούτα. Αυτό άραγε ισχύει και για τον θηλασμό? Εγώ πάντως τα έκοψα, αλλά η γιατρός μου είπε ότι δεν χρειάζεται. Μου είπε επίσης ότι εφόσον είδα βελτίωση στο θηλασμό με τη διατροφή κι ο υπέρηχος δεν έδειξε επεισόδια παλινδρόμησης, μάλλον είναι αλλεργία στα γαλακτοκομικά. Μου είπε ότι τα γαλακτοκομικά τα κόβουμε για την αλλεργία κι όχι για την παλινδρόμηση. Ισχύει αυτό?

Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά περνάμε πολύ δύσκολη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...