Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ ΣΑΠΟΥΝΙΑ


χαχου

Recommended Posts

ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΒΑΦΤΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΙΕΣ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ ΣΑΠΟΥΝΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΧΕΔΙΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΚΡΙΒΕΣ ΕΩΣ ΠΟΛΥ.ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΥ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΣΚΕΤΑ ΣΑΠΟΥΝΑΚΙΑ ΜΕ ΣΧΕΔΙΑ Η ΕΣΤΩ ΕΤΟΙΜΕΣ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ?ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΓΡΑΦΤΕΙ.ΜΕ ΜΙΑ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΑΤΙΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπάρχουν καλούπια σιλικόνης σε πολύ μεγάλη ποικιλία.Μπορείς μάλιστα να βρεις και κάτι σχετικό με το θέμα που θα ήθελες να έχει η βάφτιση.

Παίρνεις σαπούνι γλυκερίνης-και μόνο τέτοιο,προσοχή,εγώ την πάτησα με ένα άλλο και δεν έλιωνε με τίποτα-και αφού το κόψεις κομματάκια και το λιώσεις σε μπεν μαρί,το ρίχνεις στα καλούπια.Κάθε καλούπι έχει 5-6 σχέδια, οπότε βγάζεις κατευθείαν τόσα σαπουνάκια.Εναλλακτικά,μπορείς να προσθέσεις και λίγο χρώμα.Δεν είναι δύσκολο.

Έχω πάρει σε μία βάφτιση μια μπομπονιέρα πουγκί μεγάλο με ένα έτοιμο σαπουνάκι.Η μάρκα είναι Olivia,αν θυμάμαι καλά και μυρίζει πολύ ωραία.Το έχω βάλει σε ένα συρτάρι με ρούχα.Νομίζω ότι έχει στα Hondos τέτοια,αλλά δεν ξέρω καθόλου τιμές.Δεν έχει όμως σχέδιο,είναι το κλασικό σχήμα σαπουνιού.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες!!!!Δυσκολο το βλεπω αλλα θα το κοιταξω.Και γω σκεφτηκα το hondo ή καποια τέτοιου τύπου αλλα δεν θελω τοσο τυποποιημένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάποτε είχε και στα Body Shop σε διάφορα σχήματα,αλλά και να τα έχει ακόμα,είναι πολύ ακριβά.

Και αυτή η μπομπονιέρα που σου λέω,είχε τυποποιημένο σαπούνι.Αλλά ήταν σαν έκπληξη,γιατί τα κουφέτα κρεμόταν έξω από το πουγκί,μαζί με ένα μεταλλικό διακοσμητικό και όταν την έπαιρνες στα χέρια σου,αναρωτιόσουν τί να είχε μέσα!Πάντως ήταν πολύ πρωτότυπη.;)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να το κοιτάξω.Κάπως έτσι είναι δεμενες και αυτές που είδα πουγκι ή τουλακι και κρεμονται εξω τα κουφετακια με κορδελες.Αυτεσ που ειδα κυκλοφορουν και στο ιντερνετ αλλα τις εχω βρει απο 3 εως 4 ευρω και θελω σιγουρα 200!!!Νομιζω υπερβολη 600 +μονο για μπομπονιερες.Καποιον να φτιαχνειμονο σαπουνια σε πιο λογικη τιμη δεν βρηκα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Χάχου!!Εγώ είμαι η κοπέλα που έκανε σαπουνάκια για το φετινό πάρτυ της κόρης μου που σου είπε η Χριστίνα.Λοιπόν είναι πολύ εύκολο!Θα πάρεις σαπούνι γλυκερίνης,χρώμα και άρωμα για σαπούνι(2 ευρώ το μπουκαλάκι έχει) και καλούπια.Θα λιώσεις σε μπεν μαρί τη σιλικόνη θα προσθέσεις και τα σχετικά και θα το ρίξεις στο καλόύπι.Σε 2 ώρες είναι έτοιμο.Αν θες ρίξε μια ματιά στην ενότητα πάρτυ στο ποστ φάρμα πάρτυ και θα δεις εκεί τα σαπουνάκια ζωάκια που έκανα εγώ.Εκεί λέω και τα καταστήματα που πήρα τα υλικά.Για όποια ερώτηση εδώ είμαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Χάχου!!Εγώ είμαι η κοπέλα που έκανε σαπουνάκια για το φετινό πάρτυ της κόρης μου που σου είπε η Χριστίνα.Λοιπόν είναι πολύ εύκολο!Θα πάρεις σαπούνι γλυκερίνης,χρώμα και άρωμα για σαπούνι(2 ευρώ το μπουκαλάκι έχει) και καλούπια.Θα λιώσεις σε μπεν μαρί τη σιλικόνη θα προσθέσεις και τα σχετικά και θα το ρίξεις στο καλόύπι.Σε 2 ώρες είναι έτοιμο.Αν θες ρίξε μια ματιά στην ενότητα πάρτυ στο ποστ φάρμα πάρτυ και θα δεις εκεί τα σαπουνάκια ζωάκια που έκανα εγώ.Εκεί λέω και τα καταστήματα που πήρα τα υλικά.Για όποια ερώτηση εδώ είμαι!

επειδη μου αρεσουν τα σαπουνια γενικα με ενδιαφερει για τη βαφτιση του μπεμπη τον Ιουνιο. σε παρακαλω πες μου ποσο σου στοιχισε περιπου το ενα.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΒΑΦΤΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΙΕΣ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ ΣΑΠΟΥΝΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΧΕΔΙΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΚΡΙΒΕΣ ΕΩΣ ΠΟΛΥ.ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΥ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΣΚΕΤΑ ΣΑΠΟΥΝΑΚΙΑ ΜΕ ΣΧΕΔΙΑ Η ΕΣΤΩ ΕΤΟΙΜΕΣ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ?ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΓΡΑΦΤΕΙ.ΜΕ ΜΙΑ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΑΤΙΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ.

 

 

ψάχνεις μόνο μπομπο σαπούνια; ή 'εχεις και τίποτα άλλο στο μυαλό σου;

eNortjKzUjI0MjQzMlWyBlwwFWQCzg,,44.png
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν έκατσα να υπολογίσω πόσο ακριβώς μου κόστισαν αλλά πιστεύω ότι είναι αναλογα το μέγεθος του καλουπιού.Εγώ πήρα 3 μεγάλα καλούπια περίπου 7-8 εκατοστά και με ένα κιλό γλυκερίνη που κόστιζε 12 ευρώ έβγαζα 6-7 σαπούνια.Τα μπουκαλάκια με τα χρώματα και τα αρώματα έκαναν 2-3 ευρώ αλλά επειδή βαζεις σταγόνες ,δεν χρειαζεσαι πολλά.Εγώ που έκανα 50 σαπουνάκια χρειάστηκα από 2 μπουκαλάκια και από τα δεύτερα μου περίσσεψε αρκετό υγρό.Υπάρχουν και μικρότερα καλουπια που μπορείς να βγάλεις με 1 κιλό γλυκερίνη περισσότερα σαπούνια.Ελπίζω να σε διαφώτισα λιγάκι!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν έκατσα να υπολογίσω πόσο ακριβώς μου κόστισαν αλλά πιστεύω ότι είναι αναλογα το μέγεθος του καλουπιού.Εγώ πήρα 3 μεγάλα καλούπια περίπου 7-8 εκατοστά και με ένα κιλό γλυκερίνη που κόστιζε 12 ευρώ έβγαζα 6-7 σαπούνια.Τα μπουκαλάκια με τα χρώματα και τα αρώματα έκαναν 2-3 ευρώ αλλά επειδή βαζεις σταγόνες ,δεν χρειαζεσαι πολλά.Εγώ που έκανα 50 σαπουνάκια χρειάστηκα από 2 μπουκαλάκια και από τα δεύτερα μου περίσσεψε αρκετό υγρό.Υπάρχουν και μικρότερα καλουπια που μπορείς να βγάλεις με 1 κιλό γλυκερίνη περισσότερα σαπούνια.Ελπίζω να σε διαφώτισα λιγάκι!

με βοηθησες πολυ. αλλη χαζη ισως ερωτηση: βαπτιζω το μωρο Ιουνιο, μηπως λιωσουν τα σαπουνακια με τη ζεστη; βρηκα καλουπι ψαρακι και μου αρεσει πολυ η ιδεα, αλλα προβληματιζομαι με την αντοχη του σαπουνιου.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

με βοηθησες πολυ. αλλη χαζη ισως ερωτηση: βαπτιζω το μωρο Ιουνιο, μηπως λιωσουν τα σαπουνακια με τη ζεστη; βρηκα καλουπι ψαρακι και μου αρεσει πολυ η ιδεα, αλλα προβληματιζομαι με την αντοχη του σαπουνιου.

 

 

μήπως να βρεις κάτι που να μην σε προβληματίζει!! θα είσαι στην τσίτα εκείνη την μέρα,μην έχεις και το άγχος για τα σαπούνια!!! :-)

eNortjKzUjI0MjQzMlWyBlwwFWQCzg,,44.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν επηρεάζονται από τη ζέστη γιατί και εγώ πριν 2 μήνες τα έκανα για πρώτη φορά.Πάντως είναι πολύ εύκολα στο να γίνουν.Εγώ δεν κατάλαβα καθόλου πότε έφτιαξα 50 γιατί τα έφτιαχνα από λίγα καθε μέρα.Και το λιώσιμο κρατάει περίπου 2 λεπτά,οπότε περίμενα μόνο μέχρι να στεγνώσει 2-3 ώρες περίπου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με βοηθησες πολυ. αλλη χαζη ισως ερωτηση: βαπτιζω το μωρο Ιουνιο, μηπως λιωσουν τα σαπουνακια με τη ζεστη; βρηκα καλουπι ψαρακι και μου αρεσει πολυ η ιδεα, αλλα προβληματιζομαι με την αντοχη του σαπουνιου.

 

 

Δεν παθαίνουν τίποτα τα σαπούνια.Εδώ δεν λιώνουν τα προφιτερόλ...;)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω για τις πληροφοριες.εγω δεν νομιζω να χω προβλημα με τα σαπουνια λογω ζεστης.απο Δευτερα θα το κοιταξω καλυτερα.μου ειπαν και για μια βιοτεχνια αν με συμφερει να τ αγορασω αλλιως θα ζητησω τη βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Καντο.Ειναι πρωτοτυπο.Δεν λιωνουν.Δεν θα ταφησεις κατω απο τον ηλιο.

Να κανουμε και κατι διαφορετικο.Ολο τα ιδια και τα ιδια!!!!!

Εχω δει και μπομπο τενεκεδακι με ενα γλυκύτατο μωράκι απεξω.Απιθανη!!!!!....έχω δει και σαπούνια μεσα σε τελειο περιτύλιγμα...Οτι αλλο πρωτότυπο θυμηθώ θα σας το γράψω.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καντο.Ειναι πρωτοτυπο.Δεν λιωνουν.Δεν θα ταφησεις κατω απο τον ηλιο.

Να κανουμε και κατι διαφορετικο.Ολο τα ιδια και τα ιδια!!!!!

Εχω δει και μπομπο τενεκεδακι με ενα γλυκύτατο μωράκι απεξω.Απιθανη!!!!!....έχω δει και σαπούνια μεσα σε τελειο περιτύλιγμα...Οτι αλλο πρωτότυπο θυμηθώ θα σας το γράψω.

για πες λεπτομερειες.... το μωρακι ηταν σαπουνι; το τελειο περιτυλιγμα τι ηταν; με εβαλες στην πριζα!!!!!

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

www.myrenia.com

Βάζω αυτό το site έχει καταπληκτικά σαπούνια και μπομπονιέρες για να πάρετε ιδέες και για το αμπαλάζ.:P

 

 

Τί απίστευτα πράγματα έχει...!!!Θέλω οπωσδήποτε το σαπούνι με την Sarah Kay και το άλλο που είναι φορεματάκι!!Τέλεια!!:D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μιας και μιλάμε για πρωτότυπες μπομπο.

Κουτι μεταλικο-κονσερβα- που το ειχαν τυλίξει με πουα χαρτι-γνωστη "πουαδάκιας" εγω...!!!!- και πανω ειχε μια φωτο απο ενα μικροσκοπικο μωρουλινι μεσα σε αχιβαδα,σαν μαργαριταράκι.!!!!!Ετσι μουρχεται να κανω και 3ο παιδι ή να τα ξαναβαπτισω.!!!!!

Μου άρεσε πάαααααρα πολύ.Δεν ξέρω αλλά την βρήκα πρωτότυπη γιατί όλα τα άλλα τα έχω ξαναδεί...

 

Σχετικά με το σαπουνι που το θεωρώ εξίσου πρωτότυπο θα μπορουσε να δεθει μεσα σε τουλι και να κρεμαστει με φαρδια κορδελα απο λευκο δεντράκι.Κατι παρομοι ειχα δει σε μια φωτο που το ειχαν κανει με...λουκουμια...Ναι με λουκουμια σε γαμο και μου αρεσε παααααρα πολύ.Λουκουμακια μεσα σε τουλι να κρεμονται απο δεντράκια λευκά και να ειναι το γλυκάκι.Τεεεεελειο!!!!

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...