Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι (δεν) λέτε στα παιδιά σας για το Θεό;


Recommended Posts

....

ΤΟ θεμα μας λεει τι λετε στα παιδια σας για το Θεο.εσυ ο ιδιος ειπες οτι δεν εχεις παιδια οποτε ,ολα τα παραπάνω που λες ειναι τελικα για να προσυλητησεις εμας?

 

Γίνεσαι άδικη.

Ο καθένας έχει ελευθερία λόγου. Και μιας και το θέμα το άνοιξα εγώ, ναι με ενδιαφέρει η άποψη του απελεύθερου. Δε με ενοχλεί αν έχει ή όχι παιδιά. Εφόσον έχει ασχοληθεί με αυτό το θέμα, είναι πιθανό να περάσει στα παιδιά του αυτά που πιστεύει. Γιατί λοιπόν να μην τα μοιραστεί μαζί μας;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 821
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είσαι τυχερή, που δεν ήταν από τα 3 σου χρόνια! ;)

 

 

 

 

 

 

 

:

Ήξερα γιαγιά που συχνά την άκουγα να λέει σε ανύποπτο χρόνο "αχ θεε μου συγχώρα με". Το λεγε... το ξανάλεγε... Μετά από χρόνια τη ρώτησα γιατί το λέει αυτό συνέχεια. Εκείνη απάντησε πως είχε "κρίματα στο λαιμό της". Στη συζήτηση... μου είπε πως στα νιάτα της, είχε "ρίξει" παιδιά. Θα είχε άλλα 3 παιδιά στα ήδη υπάρχοντα -μου είπε. Κι εκεί που βρίσκεται συντετριμμένη, με έπιασε εμένα η περιέργεια, για το πώς πραγματοποιούσαν εκείνη την εποχή την άμβλωση.

 

Και μένω εκστατική μπροστά στην αποκαλυπτική αλήθεια: Είχε κάνει απλώς αντισύλληψη με διακοπτόμενη συνουσία (ή/και προφυλακτικό)! Επειδή όμως κάποιος παπάς (παπάδες) της είχε πει πως δεν πρέπει να παρεμποδίζουμε το έργο του θεού, είναι αμαρτία να εμποδίζουμε τη σύλληψη. Πως αυτό είναι το ίδιο με την έκτρωση.

 

Το θεωρώ φριχτό! Ένας παπάς να έχει προκαλέσει τέτοιο πόνο και τόσες ενοχές σε έναν άνθρωπο!!! Είναι απάνθρωπο! Και να ήταν μόνο ένας.........:cry:

 

Παιδιά μη γενικευουμε δεν ειναι ολοι το ιδιο . ο καλος παπας θα σε βγάλει πολλες φορες απο την δυσκολη θεση

 

Και σε μενα πριν απο 5 χρονια ετυχε να μεινω εγκυος σε δυδημα ,η εγκυμοσυνη πηγαινε καλα αλλα η δικη μου ζωη πηγαινε στο τελος της απο ενα σοβαρο προβλημα υγειας που ειχα.Τοτε ο Πνευματικος μου μου ειπε να κανω εκτρωση γιατι στο τελος ουτε εγω θα ζουζα ,ουτε αυτα .Συγκεκριμενα μου ειπε οταν εχουμε να διαλεξουμε αναμεσα στη ζωη της μανας και του παιδιου παντα επιλεγουμε τη μανα.Βεβαια ο πονος ειναι αβασταχτος ακομα και αν ξερεις οτι δεν μπορουσες να κανεις τιποτα περισσοτερο.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Γίνεσαι άδικη.

Ο καθένας έχει ελευθερία λόγου. Και μιας και το θέμα το άνοιξα εγώ, ναι με ενδιαφέρει η άποψη του απελεύθερου. Δε με ενοχλεί αν έχει ή όχι παιδιά. Εφόσον έχει ασχοληθεί με αυτό το θέμα, είναι πιθανό να περάσει στα παιδιά του αυτά που πιστεύει. Γιατί λοιπόν να μην τα μοιραστεί μαζί μας;

 

Φυσικα να τα μοιραστει ,αλλα οχι μολλις βλεπουμε ανθρωπο να πιστευει στον ΘΕΟ αμεσως νατον αναιρουμε γιατι δεν μπορει να αποδειξει αυτα που πιστευει επιστημονικα.Στο κατω κατω καποιοι πιστευουν δεν σημαινει οτι θελουν ψυχολογο οπως υπαρασπιζεται

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

1μανούλα, και αντίστοιχα ο κακός παπάς θα σε εκτελέσει, και δεν θα είσαι εδώ να πεις τη γνώμη σου. Όμως ένας ψυχολόγος θα σε συμβουλεύσει απαλλαγμένος από δογματισμούς, και έχει και την κατάλληλη εκπαίδευση να το κάνει.

 

Εδώ ο Αμβρόσιος κάνει κήρυγμα, υπενθυμίζοντας στην μαμάδες παιδιών με σοβαρά προβλήματα τις σεξουαλικές τους υποχρεώσεις στους συζύγους τους. Σοβαρά πιστεύεις ότι ένας τέτοιος άνθρωπος μπορεί να σε συμβουλεύσει για το τι είναι καλύτερο να κάνεις σε περίπτωση κύησης που οδηγεί με σιγουριά σε κάποιο βαρύ νοητικό πρόβλημα;

Αυτός πιστεύει ότι ταΐζοντας και αλλάζοντας όχι ένα τυχαίο παιδί, το «σπλάχνο σου», που σκούζει και χτυπιέται όλη μέρα, μετά έχεις όρεξη να είσαι στο κρεββάτι πλυμένη και στολισμένη για σεξ. Και μάλιστα λέει ότι αν δεν το κάνεις κινδυνεύεις να βρεθείς απατημένη η παρατημένη, ρίχνοντας σου εμμέσως την ευθύνη.

 

Ο Αμβρόσιος είναι Μητροπολίτης. είναι υπεύθυνος για 100δες κληρικούς, έχει δικαίωμα μέχρι και να τους δικάσει (βλ Επισκοπικό Δικαστήριο) για απόκλιση από το δόγμα, και να τους απαγορεύσει να λειτουργούν. Το αναφέρω ελπίζοντας ότι θα καταλάβετε ότι ο περιθωριακός της υπόθεσης είναι ο προοδευτικός ιερέας, όχι ο (ιδεολογικός) δεινόσαυρος.

Link to comment
Share on other sites

 

Φαινόμενο placebo... είναι γνωστό. Δε νομίζω πως έχει να κάνει με την πίστη σε κάποιο θεό, αλλά με την διεργασία της πίστης γενικότερα. Ουσιαστικά εκείνη την ώρα πιστεύεις στο ... φάρμακο και στο γιατρό.

 

Θα ηταν ενδιαφερον να μπορουσαμε να ξερουμε ομως αν στην ωρα την δυσκολη, που περναει καπιος δοκιμασιες, ποιο ειναι το ποσοστο που πιστευουν οτι ο Θεος θα τους δωσει την δυναμη να. Ανταπεξελθουν και ποιο ειναι το ποσοστο που απλα εχει εμπιστοσυνη στο γιατρο :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είπα «όποιος πιστεύει θέλει ψυχολόγο». Είπα ότι όλοι (ανεξαιρέτως πίστης η απιστίας) θα πρέπει να συμβουλεύονται ψυχολόγο η κάποιον σχετικό επιστήμονα για τα προβλήματα τους και όχι τύπους που βάζουν πρώτα το δόγμα τους και μετά τις συμβουλές.

 

έντιτ: Λέω τύπους γιατί ισχύει γενικότερα. πχ άλλοι πηγαίνουν σε αστρολόγους.

Link to comment
Share on other sites

αλκουον εχεις δικιο γι'αυτο που ειπα οτι μετα καποιες πανε για καφε σαν να μην τρεχει τιποτα....:-(ατοπο μπορω να πω...σιγουρα δεν ξερω πως νιωθει η καθεμια!

απλα εκεινη την ωρα που το εγραψα,θυμηθηκα μια συγκεκριμενη που ηξερα που οντως ηταν σν να μην ετρεχε τιποτα κ περηφανευοταν κιολας!!!

αλλα δεν ειναι ολες ετσι..ευτυχως!!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει τα πιστεύω του και τους ισχυρισμούς του. Δικαίωμά του. Επίσης δικαίωμά σου να εκφράζεις τις αντιρρήσεις σου. Επίσης όμως έχω κι εγώ δικαίωμα να ακούω όλες τις πλευρές. Αυτή τη στιγμή στην παρέα που έχει διαμορφωθεί στο θέμα αυτό, είναι ο μόνος που πιστεύει σταθερά στην αθεϊα με σιγουριά. Οι περισσότεροι από τους υπόλοιπους που λένε πως δεν έχουν επαφή με την έννοια του θεού, δεν την αποκλείουν κι όλας ή καμιά φορά τη μεταχειρίζονται.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

1μανούλα, και αντίστοιχα ο κακός παπάς θα σε εκτελέσει, και δεν θα είσαι εδώ να πεις τη γνώμη σου. Όμως ένας ψυχολόγος θα σε συμβουλεύσει απαλλαγμένος από δογματισμούς, και έχει και την κατάλληλη εκπαίδευση να το κάνει.

 

Εδώ ο Αμβρόσιος κάνει κήρυγμα, υπενθυμίζοντας στην μαμάδες παιδιών με σοβαρά προβλήματα τις σεξουαλικές τους υποχρεώσεις στους συζύγους τους. Σοβαρά πιστεύεις ότι ένας τέτοιος άνθρωπος μπορεί να σε συμβουλεύσει για το τι είναι καλύτερο να κάνεις σε περίπτωση κύησης που οδηγεί με σιγουριά σε κάποιο βαρύ νοητικό πρόβλημα;

Αυτός πιστεύει ότι ταΐζοντας και αλλάζοντας όχι ένα τυχαίο παιδί, το «σπλάχνο σου», που σκούζει και χτυπιέται όλη μέρα, μετά έχεις όρεξη να είσαι στο κρεββάτι πλυμένη και στολισμένη για σεξ. Και μάλιστα λέει ότι αν δεν το κάνεις κινδυνεύεις να βρεθείς απατημένη η παρατημένη, ρίχνοντας σου εμμέσως την ευθύνη.

 

Ο Αμβρόσιος είναι Μητροπολίτης. είναι υπεύθυνος για 100δες κληρικούς, έχει δικαίωμα μέχρι και να τους δικάσει (βλ Επισκοπικό Δικαστήριο) για απόκλιση από το δόγμα, και να τους απαγορεύσει να λειτουργούν. Το αναφέρω ελπίζοντας ότι θα καταλάβετε ότι ο περιθωριακός της υπόθεσης είναι ο προοδευτικός ιερέας, όχι ο (ιδεολογικός) δεινόσαυρος.

 

 

 

Δεν με ενδιαφέρει τη λεει ο κάθε Αμβρόσιος,είναι ανθρωπος και αυτος και το δικαιωμα στο λάθος,οπως ολοι μας.

 

Αλήθεια επειδη γενικως μας λες τι λαθος λένε οι κάνουν οι κληρικοί ,μπορείς να μου πεις τι λάθος έκανε Ο Χριστός που με τόσο σθένος πολεμάς?

 

Και εφοσον ξε΄ρεις πολλά απο θρησκεία θα ξέρεις πως στον χριστιανισμό οταν εξομολογουμαστε ενα αμαρτημα αυτο δεν υπάρχει μετα .είναι σαν να μην εγινε .Οπότε και ο κακος παπάς να με εκτελεσει είμαι σίγουρη πως ο Θεος όχι.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑΛ και το αφρικανάκι και το ευρωπαιάκι, αν δεν είναι στην εντατική με 15 ιατρικές ειδικότητες από πάνω, καταδικασμένα είναι. Το όριο του νόμου για την διακοπή της κύησης είναι στις 12 εβδομάδες. στις 24 είναι μόνο για σύνδρομο down κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ηταν ενδιαφερον να μπορουσαμε να ξερουμε ομως αν στην ωρα την δυσκολη, που περναει καπιος δοκιμασιες, ποιο ειναι το ποσοστο που πιστευουν οτι ο Θεος θα τους δωσει την δυναμη να. Ανταπεξελθουν και ποιο ειναι το ποσοστο που απλα εχει εμπιστοσυνη στο γιατρο :-)

Είναι επίσης άσχετο το πόσοι από αυτούς πιστεύουν πως τους βοηθά ο Θεός με το αν αυτός υπάρχει η όχι. Η πίστη συχνά γίνεται ένα μέσο για να ολοκληρωθεί μια διεργασία η οποία χρειάζεται μεγάλα αποθέματα σε δύναμη και κουράγιο.

 

Τα παιδιά μου π.χ. όταν τους κάνω ταχυδακτυλουργικά κόλπα νομίζουν πως είμαι μάγος. Αν τα ρωτήσεις, όλα θα σου πουν με σιγουριά πως κάνω μαγικά. Είμαι στ' αλήθεια μάγος; (Αν και πολύ θα το ήθελα, γιατί τους έδειχνα πως κάνουμε το ένα νόμισμα... δύο! :lol:) Η δική τους έλλειψη γνώσης και εμπειρίας δίνει χώρο για την πίστη τους.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεσαι άδικη.

Ο καθένας έχει ελευθερία λόγου. Και μιας και το θέμα το άνοιξα εγώ, ναι με ενδιαφέρει η άποψη του απελεύθερου. Δε με ενοχλεί αν έχει ή όχι παιδιά. Εφόσον έχει ασχοληθεί με αυτό το θέμα, είναι πιθανό να περάσει στα παιδιά του αυτά που πιστεύει. Γιατί λοιπόν να μην τα μοιραστεί μαζί μας;

στο θεμα εκτρωση δεν νομιζω οτι ενας αντρας μπορει να καταλαβει και να παρει θεση!ισως αν καποια στιγμη κανει παιδια να το δει λιγακι διαφορετικα...ειναι πολυ ευκολο να κρινει χωρις να ξερει,και το λεω γιατι και εγω πριν μεινω εγκυος σκεφτομουνα αλλιως...δεν μπορει να κρινει τωρα ο απελευθερος το τι κανει η καθε μια μας!και στη τελικη ας αναρωτηθει για τη κυρια που κρατησε το παιδι με συνδρομο down,και 1000 μπραβο της που το εκανε,αν ειναι πιο ευκολο για μια γυναικα να ριξει η να κρατησει ενα τετοιο(η οτιδηποτε αλλο )παιδι!δεν μπορει να νιωσει αυτο που νιωθουμε εμεις μεσα μας,και δε μιλω μονο για τα συναισθηματα που αλλαζουν,αλλα οταν νιωθεις το μωρο σου να σε κλωτσαει,να στυφογυριζει να εχει λοξυγγα,πως μπορεις και λες οτι δεν ειναι ζωη?πραγματικα απελευθερε σου ευχομαι να γινεις γονιος,και οταν θα πιανεις την κοιλιτσα της γυναικας σου και νιωθεις το μωρο,τοτε ελα και πες μας οτι δεν εχει ζωη.......και επισης σου ευχομαι να βρεις επιτελους εσωτερικη γαληνη,γιατι εγω αυτο που νιωθω ειναι οτι εσυ,περισσοτερο απο καθε αλλον αγωνιας να βρεις τη χαμενη σου ελπιδα.δεν ξερω τι σε εχει κανει να εισαι τοσο ψυχρος σαν ανθρωπος και τοσο μηδενιστης,αλλα το θεμα θρησκεια σε εχει στιγματισει.....προσωπικα δεν εχω δει να κανεις κουβεντα για αλλα θεματα στο φορουμ,παρα μονο σε αυτα που εχουν να κανουν με τη θρησκεια,και να την λες σε ατομα που πιστευουν στο θεο..........βαλε λιγο φως στη ζωη σου και μην εισαι τοσο αρνητικος...οπως εσυ θες οι αλλοι να δεχονται την αποψη σου,ετσι και εσυ να ακους τους αλλους.μη προσπαθεις να καταριψεις τη κοσμοθεωρια του καθενος....δεν προκειται να μας πεισεις!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Και εφοσον ξε΄ρεις πολλά απο θρησκεία θα ξέρεις πως στον χριστιανισμό οταν εξομολογουμαστε ενα αμαρτημα αυτο δεν υπάρχει μετα .είναι σαν να μην εγινε .Οπότε και ο κακος παπάς να με εκτελεσει είμαι σίγουρη πως ο Θεος όχι.

Ναι, αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι θα είσαι νεκρή. Αντίστοιχα, δε νομίζω ότι αν εξομολογηθεί ο βιαστής η βιασμένη θα νιώσει καλύτερα. Αντιθέτως, νομίζω ότι θα τρελαθεί ξέροντας ότι ο τύπος θα είναι στον παράδεισο μαζί της.

Φανταστείτε ένα σύστημα δικαιοσύνης που θα κλέβεις σκοτώνεις κλπ, θα πηγαίνεις στο δικαστή θα λες «μετάνιωσα!» και θα είσαι έξω, ελεύθερος να τα επαναλάβεις.

Ευτυχώς που η κοινωνία μας είναι άθεη. Απλά δεν το ξέρει :P.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι θα είσαι νεκρή. Αντίστοιχα, δε νομίζω ότι αν εξομολογηθεί ο βιαστής η βιασμένη θα νιώσει καλύτερα. Αντιθέτως, νομίζω ότι θα τρελαθεί ξέροντας ότι ο τύπος θα είναι στον παράδεισο μαζί της.

Φανταστείτε ένα σύστημα δικαιοσύνης που θα κλέβεις σκοτώνεις κλπ, θα πηγαίνεις στο δικαστή θα λες «μετάνιωσα!» και θα είσαι έξω, ελεύθερος να τα επαναλάβεις.

Ευτυχώς που η κοινωνία μας είναι άθεη. Απλά δεν το ξέρει :P.

 

ΘΑ νιωσει καλυτερα αν μετανοιωσει και αλλαξει ζωη.Ολοι εχουν δικαιωμα στο να αλλαξουν τη ζωη τους προσ το καλυτερο ακομα και ο βιαστης .

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

@mothers heart

Έγραψα την άποψη μου για το ζήτημα. Υπάρχει ελευθερία, και όπως είπα, χαίρομαι που η οργανωμένη κοινωνία της δίνει το δικαίωμα να ζει με τις επιλογές της. Κριτική κάνετε και εσείς (λέτε μπράβο) απλώς επειδή είναι θετική δεν κατακρίνεται (η κριτική σας). Ε εγώ δεν το θεωρώ κάτι θαυμαστό το να μεγαλώνεις ένα παιδί που ήξερες ότι θα είναι έτσι. Επιλεγμένη δυστυχία είναι. Όπως δεν θαυμάζω κάποιον που ανατινάζεται στη μέση μιας πλατείας κάπου στη μέση ανατολή, παρόλο που προφανώς απαιτεί μεγάλη ψυχική δύναμη, και κάνει (όπως πιστεύει) ότι τον προστάζει ο θεός του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΘΑ νιωσει καλυτερα αν μετανοιωσει και αλλαξει ζωη.

Θα πρότεινα να ρωτήσεις κάποια βιασμένη, πριν μιλήσεις εξ ονόματος της, όπως δεν μιλώ εξ ονόματος κανενός άλλου.

Link to comment
Share on other sites

απελευθερε νομιζω οτι εχασες λιγο το νοημα της μετανοιας!δεν πας να βιασεις κ μετα λες <<αα πατερ μου αμαρτησα,μετανιωνω ομως>> κ μετα εισαι ενταξει!!καμια σχεση ομως!!ο θεος ξερει ποιος ακριβως εχει μετανοησει βαθια με πονο ψυχης κ ποιος το λεει επιφανειακα!!

 

ο μετανοημενος αληθινα βλεπει αλλιως τη ζωη..οντως μπορει να αλλαξει κ ο χειροτερος ανθρωπος του κοσμου,αρκει να το σκεφτει,να δει που ειναι τα λαθη του,να μετανοησει κ ν'αλλαξει δρομο!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι επίσης άσχετο το πόσοι από αυτούς πιστεύουν πως τους βοηθά ο Θεός με το αν αυτός υπάρχει η όχι. Η πίστη συχνά γίνεται ένα μέσο για να ολοκληρωθεί μια διεργασία η οποία χρειάζεται μεγάλα αποθέματα σε δύναμη και κουράγιο.

 

Τα παιδιά μου π.χ. όταν τους κάνω ταχυδακτυλουργικά κόλπα νομίζουν πως είμαι μάγος. Αν τα ρωτήσεις, όλα θα σου πουν με σιγουριά πως κάνω μαγικά. Είμαι στ' αλήθεια μάγος; (Αν και πολύ θα το ήθελα, γιατί τους έδειχνα πως κάνουμε το ένα νόμισμα... δύο! :lol:) Η δική τους έλλειψη γνώσης και εμπειρίας δίνει χώρο για την πίστη τους.

 

Νταξ....δεν μπορει απο τη μια να λεμε δεν υπαρχει πανανθρωπινη αναγκη για πιστη και απο την αλλη οταν προσπαθουμε να το τεκμηριωσουμε, να λεμε ΄και τι σημασια εχει αν υπαρχει αναγκη ΄ :wink:

 

Ισως ειναι διαφορετικα θεματα , ισως ομως η αναγκη να ειναι εμφυτη και ο καθολικος συνδεσμος μας τελικα με τον Θεό!!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να ρωτήσεις κάποια βιασμένη, πριν μιλήσεις εξ ονόματος της, όπως δεν μιλώ εξ ονόματος κανενός άλλου.

 

Δεν μιλαω εξονοματος κανενος ουτε προσποιουμαι οτι ξερω τα παντα οπως εσυ.Αντίθετα πιστευω πως ολοι εχουν δικαιωμα στην δευτερη ευκαιρια ,οπως και ολοι εχουν δικαιωμα στο λαθος,

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Επισης και εγω συμφωνω οτι μιλας διαφορετικα αν εχεις παιδια....Τα παιδια σου ειναι ο,τι σημαντικο εχεις και στα δυσκολα εστω και ΄αστειευομενη ΄ οπως εχει ειπωθει, ζηταν την βοηθεια του Θεου.....Στην πραξη ολα αυτα....στη θεωρια σαφως και δεν πιστευεις....:)

Πολλοι ΄σκληροπυρηνικοί αθεοι αναθεωρησαν οταν εγιναν γονεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ίσως έχει σημασία το ότι είμαι άντρας, και δεν έχω μητρικό ένστικτο. Τεσπά απόψεις λέμε. Θα ήθελα να μένουμε στα επιχειρήματα, και όχι να προσπαθούμε να βγάλουμε τον άλλο άκυρο για οποιοδήποτε λόγο πλην των επιχειρημάτων του. Μπορώ και εγώ να το κάνω αυτό (να βγάζω άκυρους τους συνομιλητές μου, και είναι πολύ εύκολο να βγάζεις άκυρους τους άλλους. αδιέξοδο όμως εύκολο) αλλά τότε απλά θα συμφωνήσουμε ότι δε γουστάρουμε να μιλάμε μεταξύ μας, αν δεν το κάνει πρώτα ο συντονιστής.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ίσως έχει σημασία το ότι είμαι άντρας, και δεν έχω μητρικό ένστικτο. Τεσπά απόψεις λέμε. Θα ήθελα να μένουμε στα επιχειρήματα, και όχι να προσπαθούμε να βγάλουμε τον άλλο άκυρο για οποιοδήποτε λόγο πλην των επιχειρημάτων του. Μπορώ και εγώ να το κάνω αυτό (να βγάζω άκυρους τους συνομιλητές μου, και είναι πολύ εύκολο να βγάζεις άκυρους τους άλλους. αδιέξοδο όμως εύκολο) αλλά τότε απλά θα συμφωνήσουμε ότι δε γουστάρουμε να μιλάμε μεταξύ μας, αν δεν το κάνει πρώτα ο συντονιστής.

 

Γιατι να προσπαθω να σε βγαλω ακυρο? ποτε δεν θα το εκανα :D..απλα ειπα οτι εχει σημασια..για εμενα ( και για πολυ κοσμο ακομη) ειναι δυο διαφορετικα target groups.....το βλεπεις απο διαφορετικη εντελως οπτικη γωνια.

Link to comment
Share on other sites

το βλεπεις απο διαφορετικη εντελως οπτικη γωνια.

Επέτρεψε μου να παρατηρήσω ότι εξαρτάται από τη φύση των επιχειρημάτων. Αν είναι συναισθηματικά, σίγουρα αλλάζουν τα πράγματα. Το αν ο χριστός υπήρξε και το πως θα το πεις στο παιδί που έχεις η δεν έχεις, δεν έχει σχέση με το αν έχεις παιδί, αλλά με το αν υπήρξε ο χριστός.

Link to comment
Share on other sites

Νταξ....δεν μπορει απο τη μια να λεμε δεν υπαρχει πανανθρωπινη αναγκη για πιστη και απο την αλλη οταν προσπαθουμε να το τεκμηριωσουμε, να λεμε ΄και τι σημασια εχει αν υπαρχει αναγκη ΄ :wink:

 

Ισως ειναι διαφορετικα θεματα , ισως ομως η αναγκη να ειναι εμφυτη και ο καθολικος συνδεσμος μας τελικα με τον Θεό!!

 

Μη συγχέεις τα επιχειρήματά μου με αυτά του απελεύθερου.

Εγώ μίλησα πως υπάρχει ανάγκη κάποιων ανθρώπων για πίστη σε κάποιο θεό. Σε άλλους δεν υπάρχει αυτή η ανάγκη. Όπως και να έχει όμως, όλοι έχουν δικαίωμα να ελπίζουν και να πιστεύουν στην ... ελπίδα! :wink: Το ότι δεν εκφράζουν την πίστη τους προς ένα θεό δε σημαίνει πως είναι απελπισμένοι ή παραιτημένος από τη ζωή.

 

Επίσης το φαινόμενο placebo δεν πιάνει σε όλους, αλλά εμφανίζεται σε κάποιο ποσοστό. Μόνο όταν η ομάδα που παίρνει το φάρμακο βγάλει μεγαλύτερο ποσοστό που να περάσει το ποσοστό του φαινομένου αυτού, τότε το φάρμακο θεωρείται πως έχει αποτέλεσμα.

Όμως απ' όσα έχω ακούσει/διαβάσει, η ομάδα που παίρνει το "αλεύρι" εμφανίζει μεγαλύτερα ποσοστά ανταπόκρισης από αυτούς που δεν παίρνουν κανένα σκεύασμα. Η πίστη (προς το φάρμακο / γιατρό / θεό / συνάνθρωπο / τύχη / ...) δείχνει να κινητοποιεί μηχανισμούς που δρουν θετικά στο σώμα. Αλλά αυτό... σε ένα πολύ μικρό ποσοστό ανθρώπων.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...