Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δε θα κανω β' επιπεδου. τοσο σοβαρο? μπορειτε να μου πειτε?


Recommended Posts

με το καλο κοπελα μου,χαιρομαι που πηρες τη σωστη αποφαση!!η β επιπεδου ειναι πολυ σημαντικη εξεταση.αν εγω δεν την ειχα κανει δε θα εβλεπα οτι η κατα τα αλλα υγειεστατη κορουλα μου εχει ενα θεματακι με τα νεφρα της που απλα το παρακολουθουμε καθε χρονο..σου ευχομαι τα καλυτερα αποτελεσματα!!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

με το καλο κοπελα μου,χαιρομαι που πηρες τη σωστη αποφαση!!η β επιπεδου ειναι πολυ σημαντικη εξεταση.αν εγω δεν την ειχα κανει δε θα εβλεπα οτι η κατα τα αλλα υγειεστατη κορουλα μου εχει ενα θεματακι με τα νεφρα της που απλα το παρακολουθουμε καθε χρονο..σου ευχομαι τα καλυτερα αποτελεσματα!!!:D

 

ευχαριστω. και σενα καλη αναρρωση...

Link to comment
Share on other sites

ρωτουσατε για νεα! λοιπον εχω! ολα καλα πηγαν. ατακα γιατρου: ζορικο το μωρο σου! τελικα οσο αφορα το φυλο που αγωνιουσα, ολα καλα! δεν εμαθα! μου ειπε ποτε να γυρισω το κεφαλι μου να μη δω και ο αντρας δε καταλαβε και πολλα, αλλα κατι καταλαβε χωρις ναναι και σιγουρος. στο ντιβιντι δε δειχνει κατι, παραληφθηκε. ουτε στο διαγνωστικο χαρτι. σε τελικη ολα καλα. μου ειπαν κ ολας οτι μπορουσα και να μη κανω το τεστ,δε το κανουν ολοι.

 

λεπτομερεια: σε μια φαση χασμουρηθηκε! ηταν τελειο! ηταν και εγχρωμο το βιντεο και ηταν τελειο και αστειο! και μια αλλη φαση μασουλουσε! ταχω ολα γραμμενα σε αρχειο και τα βλεπω και χαμογελω συνεχεια.

 

αυτα. καλα αποτελεσματα και εσας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγω κοριτσια την εκανα εχθες κ ειλικρινα λυπηθηκα τα λεφτα που εδωσα. καταρχην ο γιατροσ που μου την εκανε μου ειπε οκ βλεπουμε οτι το μωρο εχει ματια αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μπορουμε να καταλαβουμε αν ειναι τυφλο η οχι.. βλεπουμε οτι εχει καρδια αλλα κ παλι δεν σημαινει οτι μπορουμε να διακρινουμε αν εχει καποιο προβλημα..βλεπουμε εναν ανθρωπο κανονικα οπωσ με βλεπεισ τωρα αλλα δεν ξερεισ αν εγω εχω καποιο προβλημα ετσι ειναι κ αυτοσ ο υπερηχοσ. Δηλαδη γιατι τοτε να κατσω και να τουσ σκασω 150 ευρω? αυτα τα βλεπω και σε ενα κανονικο υπερηχο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω κοριτσια την εκανα εχθες κ ειλικρινα λυπηθηκα τα λεφτα που εδωσα. καταρχην ο γιατροσ που μου την εκανε μου ειπε οκ βλεπουμε οτι το μωρο εχει ματια αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μπορουμε να καταλαβουμε αν ειναι τυφλο η οχι.. βλεπουμε οτι εχει καρδια αλλα κ παλι δεν σημαινει οτι μπορουμε να διακρινουμε αν εχει καποιο προβλημα..βλεπουμε εναν ανθρωπο κανονικα οπωσ με βλεπεισ τωρα αλλα δεν ξερεισ αν εγω εχω καποιο προβλημα ετσι ειναι κ αυτοσ ο υπερηχοσ. Δηλαδη γιατι τοτε να κατσω και να τουσ σκασω 150 ευρω? αυτα τα βλεπω και σε ενα κανονικο υπερηχο.

 

Την πιθανότητα να μην είχε μάτια το μωρό και να το βλέπατε, τη σκέφτηκες; Ή κάποιο όργανο να μη λειτουργούσε σωστά; Ή οι μετρήσεις των άκρων να μην ήταν καλές; Δεν είναι τσάμπα εξέταση η Β επιπέδου κοπέλα μου. Αρκετές γυναίκες έχουν τερματίσει κύηση λόγω σοβαρού προβλήματος του εμβρύου που φάνηκε στη Β επιπέδου. Να σκέφτεσαι πόσο τυχερή είσαι που η εξέταση έδειξε ότι είναι όλα καλά.

 

Ο γιατρός που στην έκανε είναι πιστοποιημένος;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου εδωσαν ενα χαρτι που γραφει οτι πλεονεκτηματα του β'επιπεδου ειναι :

1)η αποκαλυψη ανατομικων δεικτων που αυξανουν τον κινδυνο για χρωμοσωμικες ανωμαλιες,

2)ο ελεγχος ομαλης ενδομητριας αναπτυξης,

3)προσδιορισμος θεσης πλακουντα,

4)εκτιμηση ογκου αμνιακου υγρου,

5)πρωιμη ανιχνευση συνδρομου υποκλοπης σε διδυμες μονοχοριακες κινησεις,

6)λεπτομερης ελεχγος καρδιας,

7)η εκτιμηση ροης μητριαιων αγγειων, καταταξη κυησης σε υψηλου κινδυνου.

Λεει οτι ανιχνευονται πολλες συγγενεις ανατομικες ανωμαλιες, αλλα οχι ολες. αυτες με το αντιστοιχο ποσοστο διαγνωσης ειναι :

1)δισχιδης ραχη (90%)

2)ανεγκεφαλια (99%)

3)υδροκεφαλια (60%)

4)σοβαρες καρδιακες παθησεις (25-50%)

5)διαφραγματοκηλη (60%)

6)εξωμφαλος-γαστροσχιση (90%)

7)μειζονα προβληματα απο νεφρους (85%)

:cool:σοβαρες ανωμαλιες ακρων (90%)

9)συνδρομο down (40%)

Τελος λέει οτι το φυλο ανιχνευεται σωστα σε ποσοστο 95%.

Απλα τα γραφω γιατι μου φαινεται αδικο να απαξιωνεται κατι που εχει τεκμηριωμενα διαγνωστικη αξια και σιγουρα δεν σβηνει καθε φοβο, αλλα τουλαχιστον σε καθησυχαζει για τα πολυ πολυ σοβαρα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διαβασει πολλα ποστ επι του θεματος . Παρα μονο τον τιτλο και τα καποια προσφατα ποστ. Κατια82 πολυ καλα εκανες και παρεθεσες τα οφελη της β επιπεδου.

Προσωπικα θεωρω απαραδεκτο α) γιατρος να παραλειψει την β επιπεδου και β) να διδονται απο εδω μεσα συμβουλες του στυλ λυπηθηκα τα λεφτα ή ειναι ανουσια εξεταση κλπ. Αφηστε αυτες τις κρισεις . Ειναι μια παααρα πολυ σημαντικη εξεταση .Ας μην ξαναλεμε τα ιδια. Εμενα αν ο γιατρος μου ελεγε να την παραλειψω θα αλλαζα γιατρο!

Και αν επιλεγετε να δινετε τετοιου ειδους συμβουλες (β) καλο θα ηταν να τις στηριζετε με καποιο επιστημονικο λινκ (τουλαχιστον)! Καλο ειναι ακομα να θυμομαστε οτι οι αποψεις απο εδω μεσα επηρεαζουν (αλλιως δεν θα τις ζητουσαμε) και μπορει να εχουν ασχημα αποτελεσματα αν δεν βασιζονται καπου.

Με το καλο τα μωρακια μας . :)

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια την εκανα εχθες κ ειλικρινα λυπηθηκα τα λεφτα που εδωσα. καταρχην ο γιατροσ που μου την εκανε μου ειπε οκ βλεπουμε οτι το μωρο εχει ματια αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μπορουμε να καταλαβουμε αν ειναι τυφλο η οχι.. βλεπουμε οτι εχει καρδια αλλα κ παλι δεν σημαινει οτι μπορουμε να διακρινουμε αν εχει καποιο προβλημα..βλεπουμε εναν ανθρωπο κανονικα οπωσ με βλεπεισ τωρα αλλα δεν ξερεισ αν εγω εχω καποιο προβλημα ετσι ειναι κ αυτοσ ο υπερηχοσ. Δηλαδη γιατι τοτε να κατσω και να τουσ σκασω 150 ευρω? αυτα τα βλεπω και σε ενα κανονικο υπερηχο.

 

Χρηματα που πανε για ιατρικους λογους δεν τα λυπομαστε!!!

Το β επιπεδου ειναι μια σημαντικοτατη εξεταση που μας λεει πολλα για το μωρο που κυοφορουμε. Ακομη και αν δεν θελουμε να κανουμε διακοπη αν διαπιστωσουμε προβλημα στο μωρακι μας, καλο ειναι να ξερουμε τι μας περιμενει ετσι ωστε να ενημερωθουμε καταλληλα για να αντιμετωπισουμε την κατασταση!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατια82 πολυ καλα εκανες και παρεθεσες τα οφελη της β επιπεδου.

 

Πολύ σωστά!

 

 

Άσχετο, αλλά ξέρεις τι μου τη δίνει; Να λυπόμαστε τα 150 ευρώ για μια ιατρική εξέταση, αλλά να τα σκάμε μια χαρά για "προίκες" μωρού, πανάκριβες και υπερτιμημένες ή για την κάθε καταναλωτική βλακεία που είδαμε στο νετ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nα ειμαι απολυτα ειλικρινης,δε διαβασα καμια δημοσιευση περαν αυτης που αναγραφει τα ωφελη της β'επιπεδου και την οποια καλα θα εκανε η συντακτρια της να εβαζε ως ξεχωριστο θεμα,να τη διαβασουν οσο γινεται περισσοτερες εγκυμονουσες,μπραβο της!

Το μονο που θα πω οτι γενικως ειναι μοδα τελευταια δηλωσεις οπως "τι να κανουμε τα εμβολια...","γιατι να παρω σιδηρο στην εγκυμοσυνη","τι να τις κανω τις εξετασεις"...και αλλα τετοια.Δεν ενστερνιζομαι τετοιες αποψεις,συμφωνω οτι κονομανε οι φαρμακευτικες εταιρειες και οι γιατροι,αλλα προτιμω να κονομανε και να ειμαστε υγιεις -οσο μπορουμε να το εξασφαλισουμε αυτο-εγω και η οικογενεια μου,παρα να πεθαινουμε σαν τις μυγες οπως παλιοτερα απο ασθενειες που λογω αυτων των επιστημονων και των εμβολιων που κατακρινουν ολοι πετυχαμε να εξαλειφθουν ως ενα βαθμο...βεβαια αν αρχιζουν να επικρατουν τετοιες αποψεις απο δω και μπρος φοβαμαι οτι δε θα ισχυει αυτο για πολυ!Ειχα αναγκη να το πω αυτο,ξερω οτι πολλοι μπορει να με παρουν με τις πετρες παρουσιαζοντας μου αρθρα για τις παρενεργειες των εμβολιων,δε θα κατσω να ασχοληθω και να απαντησω,ολα τα φαρμακα εχουν παρενεργειες,αμα εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο που συνεργαζεσαι σε καθοδηγει αριστα στο ποια απο τα εμβολια πρεπει να κανει το παιδι σου και ποια δεν χρειαζονται...παρομοιως και για τον προγεννετικο ελεγχο,καλο ειναι να εχουμε ενα γυναικολογο-μαιευτηρα της εκτιμησης μας γιατι αμα αρχιζουμε και αμφισβητουμε τα παντα που μας προτεινει,δεν εχει και νοημα να του εμπιστευτουμε τη σημαντικοτερη στιγμη της ζωης μας που ειναι η γεννηση του παιδιου μας.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά!

 

 

Άσχετο, αλλά ξέρεις τι μου τη δίνει; Να λυπόμαστε τα 150 ευρώ για μια ιατρική εξέταση, αλλά να τα σκάμε μια χαρά για "προίκες" μωρού, πανάκριβες και υπερτιμημένες ή για την κάθε καταναλωτική βλακεία που είδαμε στο νετ.

 

Αυτο ουτε και εγω δεν το καταλαβαινω. Βεβαια δεν ειναι ολοι αυτης της νοοτροπιας. Παντως εγω ουδεποτε λυπηθηκα λεφτα για εξεταση που αφορα το παιδι μου. Μαλλον θα το θεσω διαφορετικα: επειδη ειμαι πολυ σφιχτη με τα λεφτα γενικα , ειναι τα μονα λεφτα που δεν λυπηθηκα ποτε που τα εδωσα.

Καθενας ειναι ελευθερος να επιλεξει οτι νομιζει βεβαιως . Αυτο που με ενοχλει ομως ειναι ο τροπος που διατυπωνονται καποιες ακραιες αποψεις λες και αφορουν κοινη λογικη:shock:

Επεξεργάστηκαν by matilda38
εισαγωγη: δεν

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

"Εμενα αν ο γιατρος μου ελεγε να την παραλειψω θα αλλαζα γιατρο!"

matilda38, ποσο δικιο εχεις! υπαρχουν ομως κι αλλοι γιατροι... ο δικος μου μου το πε απο το πρωτο ραντεβου : αν δεν κανουμε τις απαραιτητες εξετασεις, εγω δεν αναλαμβανω!!! και οχι δεν εννοουσε τις ευθυνες, εννοουσε οτι ολα οσα πρεπει να γινουν πρεπει να γινουν!!!

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΛΥΠΟΜΟΥΝ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΔΕΙΧΝΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ. ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΜΙΑ ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΟΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΣΥΖΗΤΗΘΗΚΕ ΕΚΤΕΝΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΗ ΟΤΙ Ο ΠΛΕΟΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΝΙΧΝΕΥΣΗΣ ΧΡΩΜΟΣΩΜΙΑΚΩΝ ΑΝΩΜΑΛΙΩΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΜΝΥΟΠΑΡΑΚΕΝΤΡΙΣΗ. Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΕ ΟΥΤΕ 10 ΛΕΠΤΑ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΕ ΟΤΙ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΚΡΑΤΑΕΙ 30 ΛΕΠΤΑ. Κ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ. ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΟΥ ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΕΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΠΛΟ ΥΠΕΡΗΧΟ. ΤΟ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΤΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΑΝ ΘΑ ΠΑΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΙΔΙΚΟ ΠΑΙΔΟΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ Π ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΕ ΕΜΒΡΥΑ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΠΩΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΕ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΔΕΝ ΣΟΥ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ.ΜΗΝ ΑΡΠΑΖΕΣΤΕ ΟΛΕΣ Κ ΒΓΑΖΕΤΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΛΥΠΟΜΟΥΝ ΑΛΛΟΥ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ Κ ΤΑ ΛΥΠΗΘΗΚΑ ΓΙ ΑΥΤΟ. ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ.ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ?ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ?ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

marakimplou, δε χρειάζεται να φωνάζεις, σε καταλάβαμε. Σε ρώτησα και δεν απάντησες: ο γιατρός που πήγες έχει πιστοποίηση για να κάνει Β επιπέδου; Καλός γυναικολόγος μπορεί να είναι, πιστοποιημένος είναι; Το αν ο γιατρός δεν έκανε καλά τη δουλειά του, δε σημαίνει ότι δεν είναι απαραίτητη η εξέταση.

 

Επίσης το πόση ώρα διαρκεί η εξέταση, έχει να κάνει με τη θέση του εμβρύου. Αν κάθεται βολικά, τα βλέπεις όλα μέσα σε 10 λεπτά. Αν όχι, μπορεί να κρατήσει και μισή ώρα. Εμάς μας είπε να πάμε να κάνουμε μια βόλτα, να φάω κάτι γλυκό και να ξαναπάμε, γιατί είχε τέτοια θέση το μωρό που δεν έβλεπε καλά την καρδιά του.

Επεξεργάστηκαν by newbie G
συμπλήρωσα κάτι
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΛΥΠΟΜΟΥΝ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΔΕΙΧΝΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ. ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΜΙΑ ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΟΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΣΥΖΗΤΗΘΗΚΕ ΕΚΤΕΝΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΗ ΟΤΙ Ο ΠΛΕΟΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΝΙΧΝΕΥΣΗΣ ΧΡΩΜΟΣΩΜΙΑΚΩΝ ΑΝΩΜΑΛΙΩΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΜΝΥΟΠΑΡΑΚΕΝΤΡΙΣΗ. Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΕ ΟΥΤΕ 10 ΛΕΠΤΑ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΕ ΟΤΙ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΚΡΑΤΑΕΙ 30 ΛΕΠΤΑ. Κ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ. ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΟΥ ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΕΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΠΛΟ ΥΠΕΡΗΧΟ. ΤΟ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΤΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΑΝ ΘΑ ΠΑΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΙΔΙΚΟ ΠΑΙΔΟΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ Π ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΕ ΕΜΒΡΥΑ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΠΩΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΕ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΔΕΝ ΣΟΥ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ.ΜΗΝ ΑΡΠΑΖΕΣΤΕ ΟΛΕΣ Κ ΒΓΑΖΕΤΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΛΥΠΟΜΟΥΝ ΑΛΛΟΥ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ Κ ΤΑ ΛΥΠΗΘΗΚΑ ΓΙ ΑΥΤΟ. ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ.ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ?ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ?ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ.

 

Κανεις ενα σοβαρο λαθος. Ο υπερηχος που γινεται ο β επιπεδου δεν ειναι ο απλος υπερηχος που εχει ο καθε γιατρος στο ιατρειο του (εκτος λιγων εξαιρεσεων) ουτε ολοι οι γιατροι μπορουν να ερμηνευσουν σωστα ενα β επιπεδου!!!

Σαφως το β επιπεδου δεν μπορει να σου δειξει χρωμοσωματικες ανωμαλιες αλλα εαν υπαρχουν ενδειξεις το επομενο βημα ειναι εξιδικευμενες εξετασεις. Η αμνιοπαρακεντηση δεν ειναι εξεταση ρουτινας και ειναι μια εξεταση που εχει καποιους κινδυνους, ελαχιστους αλλα εχει.

Απο εκει και περα ο καθενας κρινει τι ειναι σημαντικο για αυτον και πραττει αναλογα!!!

Link to comment
Share on other sites

marakimplou, δε χρειάζεται να φωνάζεις, σε καταλάβαμε. Σε ρώτησα και δεν απάντησες: ο γιατρός που πήγες έχει πιστοποίηση για να κάνει Β επιπέδου; Καλός γυναικολόγος μπορεί να είναι, πιστοποιημένος είναι; Το αν ο γιατρός δεν έκανε καλά τη δουλειά του, δε σημαίνει ότι δεν είναι απαραίτητη η εξέταση.

 

Επίσης το πόση ώρα διαρκεί η εξέταση, έχει να κάνει με τη θέση του εμβρύου. Αν κάθεται βολικά, τα βλέπεις όλα μέσα σε 10 λεπτά. Αν όχι, μπορεί να κρατήσει και μισή ώρα. Εμάς μας είπε να πάμε να κάνουμε μια βόλτα, να φάω κάτι γλυκό και να ξαναπάμε, γιατί είχε τέτοια θέση το μωρό που δεν έβλεπε καλά την καρδιά του.

 

Εσυ ανεφερες οτι σου την δινουν καποια πραγματα και σου απαντησα. φυσικα και ειναι πιστοποιημενος!

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ανεφερες οτι σου την δινουν καποια πραγματα και σου απαντησα. φυσικα και ειναι πιστοποιημενος!

 

Δεν αναφέρθηκα σε σένα προσωπικά, προς θεού πού να ξέρω πού κοδεύεις τα λεφτά σου; Εξάλλου έγραψα "'άσχετο" που σημαίνει ότι σχολίασα κάτι πραγματικά άσχετο, ορμώμενη απλά απο κάτι που έγραψες.

 

Αν φυσικά είναι πιστοποιημένος, δεν δικαιολογείται να λέει αυτά που λέει.

Link to comment
Share on other sites

http://www.fetalmedicine.com/fmf/training-certification/certificates-of-competence/18-23-weeks-scan/

 

Διάβασε εδώ περισσότερα για την πιστοποίηση Β επιπέδου, πάνε πιο κάτω στη σελίδα και ψάξε να δεις που λέει:

 

Holders of the FMF Certificate of competence

To view the list of sonographers who have obtained the Certificate of competence in the 20-22 weeks scan please please click here.

 

Στη λίστα με τους γιατρούς, ψάξε να βρεις τον δικό σου. Αν δεν τον βρεις, εξηγείται το γιατί λέει όσα λέει.

Link to comment
Share on other sites

" ο δικος μου μου το πε απο το πρωτο ραντεβου : αν δεν κανουμε τις απαραιτητες εξετασεις, εγω δεν αναλαμβανω!!!

 

εγώ πάντως που για κάποιους προσωπικούς λόγους δεν έκανα την αυχενική διαφάνεια ο γιατρός μου με έδιωξε κακήν κακώς και βρήκα άλλον. αλλά ο συγκεκριμένος το έκανε για τη φήμη του και μου το είπε κιόλας στην ψύχρα οτι το κάνει για να μην του βγει το όνομα οτι πελάτισσα του γέννησε παιδί άρρωστο και χάσει την πελατεία του. τη β την έκανα και συμφωνώ κι εγώ οτι είναι απαραίτητη εξέταση

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι πιστευω οτι ειναι απαραιτητο να κανεις οποιαδηποτε εξεταση σου προτεινη ο γιατρος σου κατα την διαρκεια της εκγυμοσυνης ( εφοσον ειναι ο γιατρος σου και τον εμπιστευεσαι!!)Οπως θα εκανες εξετασεις και για τον εαυτο σου το ιδιο πρεπει και παραπανω για το παιδι σου.Το παιδι δεν εχει την δυνατοτητα της επιλογης οσο ειναι στην κοιλια μας εμεις επιλεγουμε αντι εκεινου...

Link to comment
Share on other sites

η β' επιπεδου ειναι πολυ σημαντικη εξεταση δεν ειναι απλος υπεριχος εγω θυμαμαι απο τα αλλα μου τα παιδια οτι αν τα ματακια εχουν κατι ασπρακια μεσα τοτε καποιο προβλημα υπαρχει κ πολλα αλλα για ολα τα οργανα του μωρου κ ποτε δεν πληρωσα το γιατρο μου 150Ε γιαυτες τις εξετασεις παει 60-70Ε..

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι πιστευω οτι ειναι απαραιτητο να κανεις οποιαδηποτε εξεταση σου προτεινη ο γιατρος σου κατα την διαρκεια της εκγυμοσυνης ( εφοσον ειναι ο γιατρος σου και τον εμπιστευεσαι!!)Οπως θα εκανες εξετασεις και για τον εαυτο σου το ιδιο πρεπει και παραπανω για το παιδι σου.Το παιδι δεν εχει την δυνατοτητα της επιλογης οσο ειναι στην κοιλια μας εμεις επιλεγουμε αντι εκεινου...

 

συμφωνω μπορει τα οικονομικα μας να μην ειναι οπως παλια αλλα ειμαστε υποχρεωμενες να τα κανουμε! για να μην χτυπαμε το κεφαλι μας μετα στο τοιχο..

Link to comment
Share on other sites

η β' επιπεδου ειναι πολυ σημαντικη εξεταση δεν ειναι απλος υπεριχος εγω θυμαμαι απο τα αλλα μου τα παιδια οτι αν τα ματακια εχουν κατι ασπρακια μεσα τοτε καποιο προβλημα υπαρχει κ πολλα αλλα για ολα τα οργανα του μωρου κ ποτε δεν πληρωσα το γιατρο μου 150Ε γιαυτες τις εξετασεις παει 60-70Ε..

 

αναλόγως που θα πας..εγω στο κέντρο που μ'εστειλε ο γιατρός μου τις πλήρωσα 130 ευρώ..το οικονομικό δεν είναι γνωμωνας για το αν ο γιατρός που κάνει την εξέταση το κάνει για τα χρήματα ή όχι..

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κανεις ενα σοβαρο λαθος. Ο υπερηχος που γινεται ο β επιπεδου δεν ειναι ο απλος υπερηχος που εχει ο καθε γιατρος στο ιατρειο του (εκτος λιγων εξαιρεσεων) ουτε ολοι οι γιατροι μπορουν να ερμηνευσουν σωστα ενα β επιπεδου!!!

Σαφως το β επιπεδου δεν μπορει να σου δειξει χρωμοσωματικες ανωμαλιες αλλα εαν υπαρχουν ενδειξεις το επομενο βημα ειναι εξιδικευμενες εξετασεις. Η αμνιοπαρακεντηση δεν ειναι εξεταση ρουτινας και ειναι μια εξεταση που εχει καποιους κινδυνους, ελαχιστους αλλα εχει.

Απο εκει και περα ο καθενας κρινει τι ειναι σημαντικο για αυτον και πραττει αναλογα!!!

 

Ο δικος μου γιατρος ειχε σουπερ μηχανημα -τελευταια τεχνολογια.Οταν τον ρωτησα γιατι με στελνει σε αλλον για Β επιπεδου μου ειπε οτι η εξεταση δεν εχει να κανει με το μηχανημα αλλα με την τεχνογνωσια...Με εστεile σε πιστοποιημενο(το τσεκαρα στο παραπανω site) .

Θυμαμαι που μου ειχε πει ''Εσυ μην περιμενεις αν δεις κατι παραπανω στον υπερηχο (καιοντως του υπερηχογραφιστει ηταν χειροτερο) αλλα θα δει αυτος ,αυτα που δεν μπορω να δω εγω''

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...