Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΟΙ ΚΑΙ "ΤΡΑΒΗΓΜΑΤΑ " ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΡΙΜΗΝΟ


Recommended Posts

καλέ όχι από ταράτσα!!!δεν είδες τι έπαθε ο ζαχόπουλος?δεν είναι σίγουρη λύση!χαχαχαχα :lol::lol::lol::lol: τον γιατρό σου τον έχεις ρωτήσει?ίσως να σου δώσει κάποιο χάπι να ανακουφιστείς.εμένα μου έχει δώσει buscopan,δεν κάνει και θαύματα,αλλά μία ανακούφιση την αισθάνομαι.

 

ναι γμτ ούτε να αυτοκτονήσει δεν μπορεί κανείς :lol::lol:

Με τον γιατρό μου είχαμε μιλήσει στο τηλ. όταν τον πήρα για να τον ρωτήσω για ζώνη εγκυμοσύνης. Του είχα πει πως θα τον πάρω ξανά για νεότερα αλλά δεν το έκανα γιατι είμαι σίγουρη πως δεν πρόκειται να μου εγκρίνει να πάρω κάποιο φάρμακο χα χα

Εδώ για τα maalox ξύνισε που να του ζητήσω και κάνα χάπι για την μέση :?

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι εννοεις οταν λες τραβηγματα? Μηπως εχεις συσπασεις και το εκφραζεις λεκτικα λαθος με αποτελεσμα να παραπλανεις και το γιατρο σου? Γιατι κι εγω οταν ειχα τις πρωτες συσπασεις καπου στον 5ο μηνα σαν τραβηγματα τις περιεγραφα αλλα τελικα μου ειπε ο γιατρος οτι προκειται για πρόωρες συσπασεις και με πλακωσε στο μαγνησιο...

 

ΩΩΩχ...Αγχώθηκα και γω τώρα.. Εχει δύο - τρεις μέρες που νιώθω κάτι σαν στιγμιαίους σφάχτες αριστερα χαμηλά στην κοιλιά, κυρίως όταν πάω να ανέβω σκαλοπάτια ή να σηκώσω το πόδι για να βάλω καλσόν..Και περνάνε όταν ξαπλώσω.. Συσπάσεις λέτε? :?

Link to comment
Share on other sites

ΩΩΩχ...Αγχώθηκα και γω τώρα.. Εχει δύο - τρεις μέρες που νιώθω κάτι σαν στιγμιαίους σφάχτες αριστερα χαμηλά στην κοιλιά, κυρίως όταν πάω να ανέβω σκαλοπάτια ή να σηκώσω το πόδι για να βάλω καλσόν..Και περνάνε όταν ξαπλώσω.. Συσπάσεις λέτε? :?

 

μην αγχώνεσαι βρε χριστίνα..και συσπάσεις να είναι δεν είναι κάτι το σοβαρό,εκτός μόνο εάν σου προκαλούν έντονο και για πολύ ώρα πόνο.το τι είναι όμως αυτοί οι σφάχτες μόνο ο γιατρός σου μπορεί να σου πει με σιγουρια

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

μην αγχώνεσαι βρε χριστίνα..και συσπάσεις να είναι δεν είναι κάτι το σοβαρό,εκτός μόνο εάν σου προκαλούν έντονο και για πολύ ώρα πόνο.το τι είναι όμως αυτοί οι σφάχτες μόνο ο γιατρός σου μπορεί να σου πει με σιγουρια

 

Σωστά..Θα χαλαρώσω λοιπόν!Και αν δεν ενταθούν οι πόνοι λέω να περιμένω μέχρι την επόμενη επίσκεψη, σε 10 μέρες..

Πάντως, ευτυχώς που είναι και το forum βρε κορίτσια, αλλιώς θα είχαμε σαλτάρει όλες με τα άγχη που μας δέρνουν.. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκαιο χριστίνα...εδώ τουλάχιστον μοιραζόμαστε τα άγχοι, τους φόβους και όλα τα άλλα :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όπως και να το κάνεις όταν νιώθεις ότι δεν είσαι ο μοναδικός άνθρωπος που έχει προβλήματα ηρεμείς..σήμερα σηκώθηκα κι εγώ με αφόρητους πόνους στη μέση και δεν μπορώ να κουνηθώ..ίσως φταίει η υγρασία,ίσως θυμήθηκε η μέση μου το πρόβλημά της...είχα ενοχλήσεις γενικά αλλά σήμερα είμαι χάλια :cry:

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

όπως και να το κάνεις όταν νιώθεις ότι δεν είσαι ο μοναδικός άνθρωπος που έχει προβλήματα ηρεμείς..σήμερα σηκώθηκα κι εγώ με αφόρητους πόνους στη μέση και δεν μπορώ να κουνηθώ..ίσως φταίει η υγρασία,ίσως θυμήθηκε η μέση μου το πρόβλημά της...είχα ενοχλήσεις γενικά αλλά σήμερα είμαι χάλια :cry:

 

αρμα μου ίσως έπαθες το ίδιο που έπαθα κι εγώ...να κάθεται το νινί σου πάνω στο νεύρο σου...

τί πόνους έχεις; Περπατάς; Σε τραβάει σε πόδι;

Κι εμένα το μικρό μου αντράκι δεν λέει να το κουνήσει από κει που κάθεται για να ηρεμίσει λίγο η μανούλα του!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ναι σαρδελάκι μου μάλλον κάπου με πίεσε η μικρή μου.εχτές κουνιόταν πάρα πολύ έντονα,κάποια στιγμή σταμάτησε και μόλις πήγα να σηκωθώ είχα πόνο και τράβηγμα στο πόδι.σήμερα,νιώθω πόνο σε όλη τη μέση και περπατάω με δυσκολία...είχε να με πιάσει έτσι από πριν την εγκυμοσύνη :cry: τώρα θα δούμε πως θα συνεχίσει.επίσης σήμερα αλλάζω και μήνα και πάντα κάτι θα έχω επάνω στην αλλάγή..τι να κάνουμε υπομονή...

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από υπομονή δεν μας μένει και τίποτε άλλο...

εγώ έκλεισα 14ημέρες με αυτόν τον πόνο κι ακόμη όμως ελπίζω πως ο πασάκος μου θα με λυπηθεί και θα μετακινηθεί πιά από αυτό το νεύρο μου! :?

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξαφνικά προχθές το βράδυ παρουσίασα έντονη πίεση χαμηλά στην κοιλιά μέχρι πίσω. Κάτι σαν κράμπα. Ήταν συνεχόμενος πόνος και δεν ηρεμούσε ούτε με αλλαγή στάσης. Στην αρχή υπέθεσα ότι ήταν το έντερό μου κι ότι έπρεπε να πάω επειγόντως στην τουαλέτα. Δυστυχώς αυτό δεν με ανακούφισε καθόλου και πέρασα όλη τη νύχτα να σηκώνομαι ανα μία ώρα από το κρεβάτι και να προσπαθώ για τουαλέτα.

Την επόμενη το πρωί πήρα το γιατρό μου, μου είπε να πάρω 2 buskopan και μετά από 2 ώρες άλλα δύο και να τον ξαναπάρω τηλ.

Δε μου κάναν τίποτα απολυτως τα χαπάκια.

Μετά με έστειλε για υπέρηχο στο μαιευτήριο για να δούμε αν υπάρχει πρόβλημα με το μωρό. Όλα ήταν μια χαρά.

Μου είπε να συνεχίσω τα buskopan για ακόμη μία μέρα και αν δεν περάσει να μιλήσω με παθολόγο.

Δε μου ανέφερε τίποτα για μαγνήσιο, όπως έχει διαβάσει ότι παίρνουν πολλές από σας, ούτε έκανε κάποια υπόθεση σχετικά με το τί μπορεί να είναι αυτός ο πόνος.

Σήμερα είμαι ελαφρώς καλύτερα, χωρίς όμως να χει περάσει. Δε θα πάω στη δουλειά μέχρι και αύριο και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ξαφνικά προχθές το βράδυ παρουσίασα έντονη πίεση χαμηλά στην κοιλιά μέχρι πίσω. Κάτι σαν κράμπα. Ήταν συνεχόμενος πόνος και δεν ηρεμούσε ούτε με αλλαγή στάσης. Στην αρχή υπέθεσα ότι ήταν το έντερό μου κι ότι έπρεπε να πάω επειγόντως στην τουαλέτα. Δυστυχώς αυτό δεν με ανακούφισε καθόλου και πέρασα όλη τη νύχτα να σηκώνομαι ανα μία ώρα από το κρεβάτι και να προσπαθώ για τουαλέτα.

Την επόμενη το πρωί πήρα το γιατρό μου, μου είπε να πάρω 2 buskopan και μετά από 2 ώρες άλλα δύο και να τον ξαναπάρω τηλ.

Δε μου κάναν τίποτα απολυτως τα χαπάκια.

Μετά με έστειλε για υπέρηχο στο μαιευτήριο για να δούμε αν υπάρχει πρόβλημα με το μωρό. Όλα ήταν μια χαρά.

Μου είπε να συνεχίσω τα buskopan για ακόμη μία μέρα και αν δεν περάσει να μιλήσω με παθολόγο.

Δε μου ανέφερε τίποτα για μαγνήσιο, όπως έχει διαβάσει ότι παίρνουν πολλές από σας, ούτε έκανε κάποια υπόθεση σχετικά με το τί μπορεί να είναι αυτός ο πόνος.

Σήμερα είμαι ελαφρώς καλύτερα, χωρίς όμως να χει περάσει. Δε θα πάω στη δουλειά μέχρι και αύριο και βλέπουμε...

ο όνος όπως τον παρουσιάζεις μοιάζει με συσάσεις της μήτρας γι αυτό ο γιατρός σου σου έδωσε το συγκεκριμμένο φάρμακο! κανονικά αν είναι συσπάσεις θα περάσει με αυτο, απλά μην σφίγγεσαι γενικά και μη ζορίζεσαι, το κάνει χειρότερο!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διανύω τον 4ο μήνα μου και κοντεύω να μπω στον 5ο.Εδώ και 10 μέρες έχω έντονους πόνους στα ισχία και επηρεάζεται και το δεξί μου πόδι.Το κακό είναι ότι όταν πάω να σηκωθώ από καρέκλα υποφέρω και δυσκολεύομαι μετά να περπατήσω.Μου είπε η γυναικολόγος μου να βάλω ζώνη και να πάρω μια ιδεά από ορθοπεδικό.Εχω απελπιστεί...

Link to comment
Share on other sites

εγώ κορίτσια είμαι πλέον στην τρίτη εβδομάδα που έχει πιαστεί αυτό το ρημάδι το νεύρο και δεν λέει να με αφήσει ήσυχη...υποφέρω...δεν μπορώ να περπατήσω...αλλά και τί να κάνω;;; Υπομονή...δεν υπάρχει άλλη λύση!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ κορίτσια είμαι πλέον στην τρίτη εβδομάδα που έχει πιαστεί αυτό το ρημάδι το νεύρο και δεν λέει να με αφήσει ήσυχη...υποφέρω...δεν μπορώ να περπατήσω...αλλά και τί να κάνω;;; Υπομονή...δεν υπάρχει άλλη λύση!

 

 

Υπομονή..Διάβασε βιβλία,δες ταινίες,γράψε ημερολόγιο,σκέψου ο μωράκι σου,σχεδίασε πως θέλεις να είναι το παιδικό δωμάτιο..Είναι και μια ευκαιρία να πιεις καφέδες με φίλες κ φίλους που έχεις καιρό να δεις!

 

Περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε σαρδελάκι τα ίδια ακόμα? :( καμία ανακούφιση?τι να πω..κουράγιο

 

τίποτε...ο γιόκας μου γουστάρει να κάθεται πάνω στο νεύρο μου και να ταλαιπωρεί την μαμά του! :lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή..Διάβασε βιβλία,δες ταινίες,γράψε ημερολόγιο,σκέψου ο μωράκι σου,σχεδίασε πως θέλεις να είναι το παιδικό δωμάτιο..Είναι και μια ευκαιρία να πιεις καφέδες με φίλες κ φίλους που έχεις καιρό να δεις!Περαστικά!

 

Κάνω όλα αυτά που λες για να περνάει η μέρα ευχάριστα και να ξεχνάω τους πόνους μου :wink:

Χθες που λέτε βγήκα έξω για να κάνω την καμπύλη σακχάρου και νόμιζα πως πήγα εκδρομή μετά από τόσες μέρες που ήμουν κλεισμένη μέσα :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Πως σας καταλαβαίνω όλες σας. Εγω έχω αρχίσει και εγω κάτι μουδιάσματα χαμηλά αμά κάθομαι ειδικά πολλές ώρες και σηκώνομαι και αμα ειμαι ξαπλωμενη υποφέρω να γυρίσω πλευρό από την μέση μου. Χθες από την μια πόναγα από την άλλη ειχα πεθάνει στο γέλιο. Ειχα ξαπλώσει και εβλεπα τηλεόραση και ο άντρας μου στο σαλόνι εβλεπε αγώνα. Σε μια φάση κάνω να σηκωθώ και δνε μπορούσα με τίποτα. Με πιάνουν κάτι γέλοια που ξεκαρδίστηκα, αντίδραση ε? ερχεται ο κακομοίρης βρε τι έπαθες και γελάς, του λέω δεν μπορώ να σηκωθώ θέλω γερανό, πάλι καλά που με τράβηξε και με σήκωσε. Και που είμαι ακόμα.....

Link to comment
Share on other sites

Πως σας καταλαβαίνω όλες σας. Εγω έχω αρχίσει και εγω κάτι μουδιάσματα χαμηλά αμά κάθομαι ειδικά πολλές ώρες και σηκώνομαι και αμα ειμαι ξαπλωμενη υποφέρω να γυρίσω πλευρό από την μέση μου. Χθες από την μια πόναγα από την άλλη ειχα πεθάνει στο γέλιο. Ειχα ξαπλώσει και εβλεπα τηλεόραση και ο άντρας μου στο σαλόνι εβλεπε αγώνα. Σε μια φάση κάνω να σηκωθώ και δνε μπορούσα με τίποτα. Με πιάνουν κάτι γέλοια που ξεκαρδίστηκα, αντίδραση ε? ερχεται ο κακομοίρης βρε τι έπαθες και γελάς, του λέω δεν μπορώ να σηκωθώ θέλω γερανό, πάλι καλά που με τράβηξε και με σήκωσε. Και που είμαι ακόμα.....

 

ελπιζω να μην σε κρατήσει όσο κρατάει εμένα...δύσκολη φάση η μέση κι έχουμε και καιρό ακόμη μέχρι να γεννήσουμε...που θα πάει αυτή η κατάσταση;;; :(

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Την πάτησα!

Είχα από την Πέμπτη κάτι μικροενοχλήσεις άλλοτε χαμηλά στην κοιλιά σαν πόνους περιόδου,άλλοτε ψηλά στα πλευρά σχεδόν,καμιά φορά σκληραίνει η κοιλιά και αν την ακουμπήσω είναι σαν να έχω πληγή μέσα και κάτι τσιμπηματάκια στη μέση..

Πίστευα οτι είναι φυσιολογικό για αυτή την περίοδο,έτσι διάβασα,έτσι είδα κι εδώ και έκανα υπομονή,πρόσεχα,δεν κουραζόμουν κλπ

Τελικά σήμερα πήρα τη γιατρό μου γιατί γίνανε λίγο πιο έντονοι και μου είπε ακινησία,χάπια prepar πρωί μεσημέρι βράδυ (τα είχα πάρει και στον 3ο μήνα) και θα ξαναμιλήσουμε το βράδυ..

Έχω σκάσει!

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σου βρε κούκλα μου...

τί άλλο σου είπε η γιατρός; Γιατί ακινησία;;;Υπάρχει κίνδυνος για το μωρό; Αυτά τα χάπια γιατί τα παίρνεις; Δεν τα ξέρω γιαυτό ρωτάω...

Σόρρυ αν σου έκανα πολλές ερωτήσεις!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

από την Κυριακή νιώθω και εγώ πόνους περιόδου αλλά στην μέση όχι στην κοιλιά. Πήγα στον γιατρό εχθές, το αγοράκι μου είναι μια χαρούλα..(.μας έδειξε και τα γεννητικά του όργανα κανονικά :lol: )

Ο γιατρός μου είπε να πάρω buscopan και αν δεν περάσει ο πόνος θα μπώ στο μαιευτήριο για καρδιοτοκογράφημα.

Το θέμα είναι ότι εγώ δεν θέλω να πάρω φάρμακα. Τόσους μήνες δεν έχω πάρει ούτε ασπιρίνη, στο κάτω κάτω οι πόνοι είναι υποφερτοί.

Έχετε παρόμοια εμπειρία, και αν ναι εσείς τι κάνατε?

Link to comment
Share on other sites

αν είναι υποφερτή οι πόνοι δεν θα τα έπαιρνα τα φάρμακα...

τί πόνος είναι στην μέση; Μπορείς να περπατήσεις; Έχεις κάτι παρόμοιο όπως είχα κι εγώ;

Φαντάσου ότι ήμουν τρείς βδομάδες στο κρεβάτι από την μέση, δεν μπορούσα να περπατήσω και δεν πήρα τίποτε :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Sardelaki, είναι ο πόνος που νιώθουμε στην μέση όταν περιμένουμε περίοδο. Δεν είναι μυικός ο πόνος γιατί έχω οσφυαλγία και μπορώ να το διαφοροποιήσω. Προσπάθησα να το εξηγήσω εχθές στον γιατρό... αλλά ξέρεις άντρας είναι που να καταλάβει τι σημαίνει πόνος περίοδου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...