Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Baby Swimming


Recommended Posts

kiknaki,

η διεύθυνση και το τηλέφωνο:

 

http://www.poolsport.gr/lang_gr/Centers.aspx

Μηδείας 28 & Ιωνίας

Περαία Θεσσαλονίκης

Τηλ: 23920 - 21788

Fax: 23920 - 21789

 

σήμερα το απόγευμα θα πάμε και θα ρωτήσω σε ποια τμήματα υπάρχουν κενές θέσεις και θα σου πω αύριο,οκ.

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 609
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα σας

 

Η Ραφαελλα ξεκινησε κολυμβητηριο την περασμενη Κυριακη στους Γοργονες και Μαγκες, Ανω Γλυφαδα και ξετρελλαθηκε. Της αρεσε παρα πολυ. Ειναι κλειστη πισινα μικρη και μπαινουν με συνοδο, υπαρχει και εκπαιδευτρια που τους λεει τι πρεπει να κανουν. Ειναι για μωρα απο 3 μηνων μεχρι 4,5 χρονων και λενε οτι καθαριζεται με οζον αν και εμενα μου φανηκε λιγο να μυριζει χλωριο εκτος αν ετσι μυριζει και το οζον. Θα πηγαινει 2 φορες την εβδομαδα.

 

Αν ενδιαφερεται καποια κοπελα να μαθει περισσοτερα, στη διαθεση της.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

 

Η Ραφαελλα ξεκινησε κολυμβητηριο την περασμενη Κυριακη στους Γοργονες και Μαγκες, Ανω Γλυφαδα και ξετρελλαθηκε. Της αρεσε παρα πολυ. Ειναι κλειστη πισινα μικρη και μπαινουν με συνοδο, υπαρχει και εκπαιδευτρια που τους λεει τι πρεπει να κανουν. Ειναι για μωρα απο 3 μηνων μεχρι 4,5 χρονων και λενε οτι καθαριζεται με οζον αν και εμενα μου φανηκε λιγο να μυριζει χλωριο εκτος αν ετσι μυριζει και το οζον. Θα πηγαινει 2 φορες την εβδομαδα.

 

Αν ενδιαφερεται καποια κοπελα να μαθει περισσοτερα, στη διαθεση της.

 

Raphaella εγω ενδιαφερομαι!!! Ποσο σου στοιχιζει? Και αν ειναι ευκολο θα ηθελα καποιο τηλεφωνο να επικοινωνησω, για να μην σε ζαλιζω με ερωτησεις. :D

Εσυ εισαι ευχαριστημενη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, γραφω για πρωτη φορα.Εχω ενα γιο 12 μηνων,τον παω στο κολυμβητηριο της Ηλιουπολης .Η κατασταση εκει ειναι θα ελεγα περιεργη ,το νερο δεν ειναι παντα ζεστο και κανενας δεν περνει την ευθυνη.Μαλιστα ο τεχνικο ειπε οτι φταιμε εμεις που εχουμε τριχες.Στα αποδυτηρια γινεται χαμος οι γυναικες πανε στα αντρικα και πουλανε πνευμα και ειρωνια και οι αντρες στα γυναικεια και κανουν τους μαγκες στις γυναικεσ με τα μωρακια. ρωτηστε πρωτα και μετα επιλεξτε. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :evil:

Link to comment
Share on other sites

Fivi, δεν με ζαλιζεις φυσικα αλλα για λεπτομερειες που ισως δεν γνωριζω να στις πω δες το site http://www.gorgoneskaimages.gr η παρε τηλ 2109606786.

 

Το μονο που ξερω να σου πω ειναι οτι πρεπει να εχει το παιδι χαρτι απο το παιδιατρο, ο συνοδος/πατερας χαρτι απο παθολογο και αν ειναι η μητερα η γυναικα συνοδος χαρτι απο γυναικολογο. Η συνδρομη ειναι 30Ευρω το χρονο και το μηνα 85 Ευρω για 2 φορες την εβδομαδα. Αν θες να αγορασεις το ειδικα μαγιο απο εκει κοστιζουν 27 Ευρω. Ειμαστε ευχαριστημενοι προς το παρον γιατι κανονιζουν γκρουπακια και ετσι δεν γινεται ο χαμος στην πισινα, η εκπαιδευτριες ειναι πολυ καλες και γλυκιες με τα μωρα, ειναι σε κλειστο χωρο που ειναι σημαντικο τωρα το χειμωνα (οταν αποφασισει να εμφανιστει), και δεν εχει χλωριο η πισινα, καθαριζεται με οζον. Τους ρωτησα σημερα αν οντως ετσι ειναι γιατι εμενα καπως μου μυριζει χλωριο και μου ειπαν οτι δεν εχει καθολου χλωριο εκτος απο το χλωριο που εχει το νερο της ευδαπ αλλα συνεχως ανακυκλωνεται και καθαριζεται με οζον. Ασχετο αυτο που θα πω αλλα μου αρεσει που ακομα αποστειρωνω τα μπιμπερο και βραζω το νερο του μωρου και εκει πινει νερο με οζον/χλωριο με το κυβικο!!!! Παντως και πολλα αποδυτηρια εχει και μια μικρη παιδικη χαρα και κουζινα για να ετοιμασεις τα φαγητα τους μετα αν πεινανε πολυ.

 

Alex21 επειδη μένω πολυ κοντα στο κολυμβητηριο της Ηλιουπολης, οταν ανοιξε πριν 5-6 χρονια ημουν απο τις πρωτες που γραφτηκα. Ηταν τελεια. Πεντακαθαρη πισινα, δεν ειχε πολυ κοσμο, (ισως γιατι πηγαινα πολυ πρωι, με το που ανοιγε στις 0700). Σιγα σιγα ομως παρατηρουσα οτι οσο το μαθαιναν και ολο και πιο πολυ κοσμο μαζευε, αρχισε να μην ειναι και τοσο καθαρα. Δηλαδη, ενας κανονας ειναι να κανεις ντους με σαπουνι (οχι απλα να βραχεις) πριν μπεις στην πισινα. Εννοιωθα ηλιθια και κοροιδο που ημουν η μονη (αντε να ηταν ακομα μια-δυο) που τηρουσαν αυτο το κανονα. Οι περισσοτερες απλα μπαιναν απο κατω απο το ντους να βραχουν και βγαιναν. Εβλεπα καθως κολυμπουσα τον διπλανο μου να φτανει στην ακρη της πισινας και να φυσαει τη μυτη του και να τιναζει οτι εβγαζε στα φιλτρα, η να βηχει και να φτυνει στο ιδιο σημειο...Ε δεν ηθελα και πολυ ακομα να σταματησω γιατι σιχαινομαι κατι τετοια. Να μου πεις, οπου και να πας θα τα βρεις αυτα, και στη θαλασσα ακομα χειροτερα αλλα βρε παιδια, επειδη μεγαλωσα στο εξωτερικο, ξερω οτι οι ξενοι απλα δεν τα κανουν αυτα (οι περισσοτεροι γιατι και αυτοι δεν ειναι τελειοι). Τηρουν κανονες και σιγουρα δεν φυσανε μυτες ουτε καθαριζουν τους πνευμονες τους στους δημοσιους χωρους. Σταματησα να πηγαινω και στεναχωρεθηκα γιατι οπως γνωριζετε, ειναι αριστη γυμναστικη η κολυμβηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

fivi και εμεις στις γοργονες και μαγκες παμε ειναι πολυ καλο σε βολευουν πολυ οι χωροι που εχει, ειδικα οτν ειναι μικρο το παιδι δεν μπορεις να εχουν αποσταση τα αποδυτηρια απο την πισινα εκει ειναι ακριβως διπλα. και ο παιδοτοπος που εχει βολευει να παιξει το παιδι πριν αρχισει το μαθημα. οπως και η κουζινα γαι τα μικρα παιδακια που πρεπει να φανε την κρεμουλα τους μετα ειναι πολυ καλο,

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
fivi και εμεις στις γοργονες και μαγκες παμε ειναι πολυ καλο σε βολευουν πολυ οι χωροι που εχει, ειδικα οτν ειναι μικρο το παιδι δεν μπορεις να εχουν αποσταση τα αποδυτηρια απο την πισινα εκει ειναι ακριβως διπλα. και ο παιδοτοπος που εχει βολευει να παιξει το παιδι πριν αρχισει το μαθημα. οπως και η κουζινα γαι τα μικρα παιδακια που πρεπει να φανε την κρεμουλα τους μετα ειναι πολυ καλο,

 

Marianda, τι ωράρια έχουν στις γοργόνες και μάγκες? Υπάρχουν απογευματινά τμήματα? Σαββατοκύριακο? Δουλεύω πολλές ώρες καθημερινά και το βλέπω δύσκολο να βρούμε κάτι που να μας βολεύει :?:(:(

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια να σας πω την εμπειρία μου. Εμείς πάμε απο πέρισυ τον Δεκέμβριο στο Κολυμβητήριο Αλίμου, όταν η μικρή μου ήταν 10 μηνών. Ξετρελαθήκαμε στην αρχή γιατί είχαμε δει του Πανιωνίου και της Ηλιούπολης και δεν μας άρεσαν. Στον Άλιμο, τα αποδυτήρια ήταν καθαρά, το νερό καθαρό και ζεστό (καθαρίζεται με όζον και χλώριο) και σχετικά λίγα παιδιά σε κάθε τμήμα - πάμε Δευ-Τετ 20.30-21.00- με 2 κοπέλες μέσα. Η μόνη μου ένσταση ήταν ότι δεν μαθαίναμε τίποτα απλά παίζαμε. Θα μου πεις ήταν αρκετά μικρή αλλά υπήρχαν και παιδάκια που ήταν πιο μεγάλα και τους έδειχναν τίποτα. Εϊπαμε να συνεχίσουμε και φέτος να δούμε πως θα πάει.

Η ψυχρολουσία μας ήταν το οικονομικό. Άυξησαν κατά πολύ τη μηνιαία συνδρομή (70€ για 2 ημέρες την εβδομάδα) και άλλαξαν τα ωράρια. Έτυχε κάποιες μέρες, να βλέπουμε μέσα 17 παιδιά μαζι με το συνοδό και μονο μια κοπέλα. Επιπλέον τα αποδυτήρια ήταν μονίμως γεμάτα νερά.

Απλά αρέσει της μικρής τόσο πολύ και είναι κοντά μας και για αυτό μένουμε. Αν μπορούσα, θα την πήγαινα στην Άνω Γλυφάδα, είναι σαφώς καλύτερα αλλά λίγο ακριβότερα.

Αυτά τα ολίγα!

Link to comment
Share on other sites

naina η Marianda παει εκει που σου ειχα γραψει να πας,εχει πολλα προγραμματα που μπορεις να ακολουθησεις,εγω την παω καθε σ/κ στις 11 το πρωι.

Και οπως εχω ξαναγραψει επειδη εχω γυρισει ολα τα δημοσια της Ανω Γλυφαδας ειναι το μοναδικο που αξιζει.

marilu εγω μενω Πειραια κ την πηγαινω εκει κατω,πιστευω οτι ειναι κριμα να πηγαινεις το παιδακι σου στον Αλιμο κ να μην μαθαινει τιποτα,εμενα ειναι 2ετων κ ξερει να κολυμπαει.Τουλαχιστον αξιζει ολον αυτον τον δρομο που κανω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το σκέφτομαι και εγώ Vann και μάλλον απο του χρόνου θα την πηγαίνω έστω και μόνο ΣΚ στην Άνω Γλυφάδα. (επειδή άρχισε και βρεφονηπιακό και είχαμε δύσκολη προσαρμογή, ακόμα δεν έχει συνηθίσει καλά καλά) δεν μπορώ να της αλλάξω περιβάλλον και στο κολυμβητήριο. Το Σεπτέμβρη τώρα λέω. Προς το παρόν πάμε 1 φορά την εβδομάδα, και ευτυχώς είναι η μόνη ημέρα που δεν έχει πολλά παιδάκια και είναι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

marilu να πας μια βολτα να δεις οτι αξιζει χιλιες φορες απο κει που πας τωρα,κ αν δεν μπορεις να το πας το παιδι στην Ανω Γλυφαδα,μπορεις να την πας στο δημοσιο της Γλυφαδας,κανουν μαθηματα οι κοπελες που ειναι στο κολυμβητηριο της Ανω Γλυφαδας.Εννοειται βεβαια οτι θα αντιμετωπισεις οτι κ στα υπολοιπα δημοσια κολυμβητηρια,απλα εκει θα κανει μαθημα το παιδι.Εγω απο κει ξεκινησα,κ μετα ανοιξε η προπονητρια το κολυμβητηριο στην Ανω Γλυφαδα κ πηγαμε εκει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν πηγαίνει καμμία το μωράκι της για baby swimming στην πισίνα της Ελληνογερμανικής Σχολής στην Κάντζα (νομίζω κάποιος σύλλογος υδρία το οργανώνει). Μένουμε εκεί κοντά και σκεφτόμουν να πάω τον μικρό μόλις ανοίξει ο καιρός και θα ήθελα να ακούσω εντυπώσεις.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια τα φωτα σας παρακαλω...

μιλησα με ενα γυμναστηριο που εχει baby swimming και μου ειπαν οτι η πισινα καθαριζεται με ακτινοβολια....

το εχετε ξανακουσει?λιγο περιεργο δεν ειναι?:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα φωτα σας παρακαλω...

μιλησα με ενα γυμναστηριο που εχει baby swimming και μου ειπαν οτι η πισινα καθαριζεται με ακτινοβολια....

το εχετε ξανακουσει?λιγο περιεργο δεν ειναι?:confused::confused:

Φασολάκι μου, το μόνο που βρήκα είναι αυτό "Σαν συμπλήρωμα της συμβατικής απολύμανσης προσφέρονται ακόμα βαθμίδες απολύμανσης ή και οξείδωσης μέσω ακτινοβολίας UV και όζοντος. Τα συστήματα UV και όζοντος μπορούν να ανταπεξέλθουν σε ακραίες βασικές καταστάσεις ή να περιορίσουν την χρήση του υποχλωριώδους νατρίου στο ελάχιστο. Με την χρήση των πρόσθετων βαθμίδων επεξεργασίας γίνεται αποδόμηση των υποπροϊόντων της αντίδρασης."

Απ'οτι κατάλαβα είναι εναλλακτικός τρόπος καθαρισμού όπως το όζον... βέβαια το άλλο που έχω καταλάβει είναι ότι δεν αντικαθιστάται εντελώς το χλώριο όπως λένε απλά χρησιμοποιείται μικρότερη ποσότητα... αυτάααα...

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φασολάκι μου, το μόνο που βρήκα είναι αυτό "Σαν συμπλήρωμα της συμβατικής απολύμανσης προσφέρονται ακόμα βαθμίδες απολύμανσης ή και οξείδωσης μέσω ακτινοβολίας UV και όζοντος. Τα συστήματα UV και όζοντος μπορούν να ανταπεξέλθουν σε ακραίες βασικές καταστάσεις ή να περιορίσουν την χρήση του υποχλωριώδους νατρίου στο ελάχιστο. Με την χρήση των πρόσθετων βαθμίδων επεξεργασίας γίνεται αποδόμηση των υποπροϊόντων της αντίδρασης."

Απ'οτι κατάλαβα είναι εναλλακτικός τρόπος καθαρισμού όπως το όζον... βέβαια το άλλο που έχω καταλάβει είναι ότι δεν αντικαθιστάται εντελώς το χλώριο όπως λένε απλά χρησιμοποιείται μικρότερη ποσότητα... αυτάααα...

 

Πολυ ενδιαφερον,δεν το εχω ξανα ακουσει.Θα ρωτησω στο σχολειο της κορης μου αν το χρησιμοποιουν...Ειναι "ασφαλες" αραγε;

 

Link to comment
Share on other sites

απο οτι διαβασα κι εγω..ειναι απολυτα ασφαλες..απλα οτι ναι μεν καθαριζει το νερο, αλλα μεχρι τον επομενο καθαρισμο μενει χωρις προστασια..δε συγκρατησα μωρε το λινκ...

θα πρεπει να μαθω αν το κανει σε συνδυασμο με καποιο αλλο τροπο καθαρισμου.γιατι αν το καθαριζουν πχ καθε λιγες ωρες..ενδιαμεσα τι γινεται?δεν υπαρχουν μικροβια?

λεγκω ευχαριστω που το κοιταξες!!!:)

Link to comment
Share on other sites

απο οτι διαβασα κι εγω..ειναι απολυτα ασφαλες..απλα οτι ναι μεν καθαριζει το νερο, αλλα μεχρι τον επομενο καθαρισμο μενει χωρις προστασια..δε συγκρατησα μωρε το λινκ...

θα πρεπει να μαθω αν το κανει σε συνδυασμο με καποιο αλλο τροπο καθαρισμου.γιατι αν το καθαριζουν πχ καθε λιγες ωρες..ενδιαμεσα τι γινεται?δεν υπαρχουν μικροβια?

λεγκω ευχαριστω που το κοιταξες!!!:)

 

 

fasolaki,αμα βρεις το λινκ θα το βαλεις please;:D

 

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να το ξαναβρω..εψαχνα πολυ ωρα..ουτε που θυμαμαι πως μπηκα εκει..

βρηκα ομως αυτα

http://www.sintrivani.gr/files/brochure%20uv_gr.pdf

http://www.aquaplus.gr/aposteirosi-nerou.html

 

που εξηγουν λιγο τι και πως!!

ελπιζω να σε βοηθησουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλημερα!

 

Εμεις εδω και ενα χρονο περιπου παμε στην μικρή πισινα του Πανιωνιου.

Παρολο που ειμαι πολύ ευχαριστημενη απο τους προπονητες (ο μικρος έχει κανει απιστευτη προοδο στο κολυμπι - μεχρι και μακροβουτι και ειναι μολις 3,5 ετων!) εχω θεμα με την καθαριοτητα του χωρου. Τα αποδυτηρια ειναι σε αθλια κατασταση καθως και ο περιβαλλοντας χωρος της πισινας - βεβαια οφειλω να ομολογησω οτι υπαρχει κοπελα που σφουγγαριζει ανα μια ωρα τα αποδυτηρια αλλά ο κοσμος ειναι τοσο πολύς που δεν προλαβαινουν να στεγνωσουν και πατανε και γινονται χαλια. Επειδη ομως ο μικρος περναει πολύ καλα και οι προπονητες οπως ανεφερα ειναι πολύ καλοι το ξεπερασα αυτο το προβλημα.....

 

Τωρα ομως μας ανακοινωσαν οτι απαγορευεται η χρηση σαπουνιου στα ντους και η χρηση πιστολακι μετα...... Δεν ξερω βρε παιδια - εσεις που πατε και σε άλλα κολυμβητηρια τι ισχυει?

 

Εγω πιστευω οτι το σαπουνι θα πρεπει να χρησιμοποιειται και πριν την πισινα για λογους καθαριοτητας αλλά και μετα για να φυγει το χλωριο απο το παιδι - οταν τελειωνει το μαθημα στις 8 το βραδυ πιστευτε οτι θα αντεξει να τον κανω μπανιο σπιτι? μαλλον για υπνο παει κατευθειαν.....

 

Και το πιστολακι καλα τους καλοκαιρινους μηνες αλλά το χειμωνα? εμεις εχουμε και μακρυ μαλλι και πως θα τον βγαζω εξω μεσα στο κρυο? το θεωρειται λογικο? Μηπως ειμαι εγω παραλογη? Εσεις που εχετε κοριτσια με μακρια μαλλακια τι κανετε? δεν τα στεγνωνετε?

 

Δεν ξερω ρε παιδια ... για πειτε και εσεις καμια γνωμη - εμπειρια νομιζετε οτι ειναι σωστο αυτο που μας λενε τωρα στον Πανιωνιο?

 

Ευχαριστω πολύ!

Φιλακια σε ολους!

Νατασα

Link to comment
Share on other sites

νατασα μου ζηλευω με την καλη εννοια.μακαρι να ειχαμε και δω.πολυ θα το ηθελα.η μικρη μου λατρευει το νερο!πιστευω οτι δεν ειναι σωστο να μην κανεις μπανιο το μωρο και ναμην χρησιμοποιεις πιστολακι για τι θα κρυωσει με βρεγμενα μαλλια.εγω στη θεση σου θα εκανα οτι ηταν καλυτερο για το μωρο και θα απευθυνομουν στη διευθυνση για το προβλημα μου!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα, και οι 2,φορανε αδιαβροχο σκουφακι στην πισινα και κανουν ντους με αυτο.Οποτε τα μαλλια δεν βρεχονται(τουλαχιστον οχι πολυ!:))Παντα εχουν και σκουφο μαζι τους για μετα...Παντως δεν μου εχουν κρυωσει ποτε...

 

Σαπουνι δεν ειχαν χρησιμοποιησει ποτε,κανουμε μπανιο μετα.Ενα απλο ξεβγαλμα εκει,και κανονικο μπανιο σπιτι.

Το ιδιο ισχυει και για το πιστολακι...

 

Οσο για τα νερα,κυκλοφορουν συνεχεια με τα ειδικα παντοφλακια (γιατι αλλιως γλυστραει πολλυυυυυ!) και για οταν αλλαζουν τους εχω παρει πατακι-πετσετουλα που ειναι αντιολησθητικη απο την κατω πλευρα και πατανε εκει πανω......

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...