Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώει επειδή βγάζει δόντια;


Recommended Posts

Έμπειρες μανούλες βοήθεια!

Εδώ και μία εβδομάδα ο μικρός μας είχε αρκετή και μειωμένη όρεξη (πίνει σε κάθε γεύμα περίπου 50γρ λιγότερο γάλα από όσο πριν). Μια και βγάζει το πρώτο του δοντάκι υπέθεσα ότι οφείλεται σε αυτό. Όταν το είπα στην γιατρό μου, μου πρότεινε να του κάνω καλλιέργεια ούρων για το ενδεχόμενο ουρολοίμωξης. Εγώ θεώρησα ότι υπερβάλλει και έτσι δεν κάναμε καλλιέργεια.

Δυστυχώς όμως εδώ και 2 μέρες ο μικρός μας συνεχίζει να έχει μειωμένη όρεξη, να γκρινιάζει και επιπλέον έχει και βουλωμένη μυτούλα.

Έχω μπερδευτεί. Τι φταίει τελικά; Τα δοντάκια; ή έχει ιωσούλα;

Βέβαια πυρετό δεν έκανε, αλλά το μυαλό μου πάει και στην ωτίτιδα καθώς τον βλέπω να πιάνει συχνά τα αυτάκια του.

Ντρέπομαι να πάρω την γιατρό και νιώθω ότι τα έχω κάνει θάλασσα που δεν έκανα αυτό που μου είπε!Με πνίγουν οι τύψεις.

Τί να κάνω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κάνε τώρα μια καλλιέργεια κορίτσακι μου, από τη στιγμή που το πρόβλημα παραμένει.Μπορεί να φταίνε όλα αυτά που ανέφερες και του κόπηκε η όρεξη.

Μην αγχώνεσαι πάντως θα επανέλθε σύντομα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

mselini, καλημέρα και περαστικά σας. Να σου πω ότι σε αντίστοιχη περίπτωση με τη δική σου και ο δικός μου ο γιατρός είχε προτείνει καλλιέργεια και εξέταση ούρων καθώς όπως μου εξήγησε ένα από τα συμπτώματα της ουρολοίμωξης στη βρεφική ηλικία είναι η μειώση της όρεξης. Ευτυχώς τα αποτελέσματα ήταν αρνητικά...Πιστευώ και εγώ ότι πρέπει οποσδήποτε να κάνεις τις εξετάσεις για να είσαι σίγουρη. Μπορεί όντως να είναι συνδυασμός ιωσούλας και δοντιού και απλά να έχει μειωθεί η όρεξή του. Εύχομαι όλα να πάνε καλά.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Elenasteraki. Τις κάναμε τις εξετάσεις, αλλά τα αποτελέσματα θα βγουν την Τρίτη :?

Πήρα και την γιατρό της περιέγραψα τα συμπτώματα και μου είπε ότι μάλλον είναι τα δοντάκια και ότι αφού δεν έχει πυρετό δεν ανησυχούμε. Τον παρακολουθώ και θα δω πως θα πάει. Πάντως πρέπει να τα ενοχλούν πολύ τα δόντια. Τα καημενούλια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα και περαστικα. Παντως αν ειναι αρρωστουλικο, η βουλωμενη μυτουλα δεν τον βοηθαει αντιθετως δεν μπορει να παρει ανασα την ωρα που πινει γαλα το καημενο. Και η μικρη μας οταν ηταν ετσι, δεν επινε παρα ελαχιστο, την ταιζα πιο συχνα με μικροτερη θηλη για να παιρνει πιο ανετα αερα, ορο, otrivin (μας ειπε ο γιατρος). Καλα εκανες που εκανες την καλλιεργεια, αφενος δεν ειναι τιποτα οποτε δεν εχασες κατι, αφετερου αν υπαρχει προβλημα πρεπει να αντιμετωπιστει. Παντως κατα τη γνωμη μου θα πρεπει να το δει ο γιατρος το παιδι αν εχει κλεισει η μυτουλα γιατι μπορει να γυρισει σε ωτιτιδα, επικινδυνο αν δεν το δεις. Βηχει καθόλου; Αλλα και τα δοντια ρε παιδι μου...τι να πω. Φαντασου εμεις βγαζουμε ενα φρονιμητη και πλακωνομαστε στα χαπια. Δοκιμασες mundizal καπως ετσι για μασαζ;;;;

Κουραγιο...εχεις δροοοοοοοοομο!!! (με τα δοντια!)

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε κι εμείς σε παρόμοια φάση με μπούκωμα εδώ και 10 μέρες και επειδή πιάνει και μένα τα αυτιά του θεώρησα οτι έχει ωτίτιδα.

Πήρα το γιατρό και μου είπε οτι μάλλον τον χτυπάει ο πόνος από τα δόντια στο αυτί (το παθαίνω και εγώ), αν είναι ωτίτιδα και είναι τώρα η αρχή, σε 2-3 μέρες το μωρό θα κάνει πυρετό και θα κλαίει πολύ, θα χειροτερέψει η κατάσταση δηλαδή. Προς το παρόν είναι στην ίδια κατάσταση!!

Και στην αρχή έλεγα από αυτά που είχα διαβάσει εδώ στο forum οτι το μπούκωμα είναι από τα δόντια ....αλλά τόσες μέρες ρε παιδί μου???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες σας.

Βγάλαμε τα δύο κάτω δοντάκια !javascript:emoticon(':D')

Το μπούκωμα συνεχίζεται και το αντιμετωπίζουμε με ορό, otrisalin και otrivin το βράδυ.

Η διάθεσή του είναι καλύτερη, πίνει λίγο περισσότερο γάλα αλλά από χθες φαίνεται να έχει μαλώσει με το ρυζάλευρο...

Λέτε απλά να το βαρέθηκε και να θέλει να δοκιμάσει άλλες γεύσεις;

Την Τετάρτη έχουμε rv με την γιατρό και λύσουμε όλες μας τις απορείες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να κανεις την εξεταση να εισαι σιγουρη!κι εμεις την ειχαμε κανει 45 ημερων κ ηταν ολα καθαρα,αλλα εμας μας ειχε πηραξει το εμβολιο τελικα!τωρα που ειναι 4,5 μηνων παλι δεν τρωει και μου ειπε οτι θα ειναι απο τα δοντακια που θα αρχισει να βγαζει απο εδω κ μπρος!σημειωσε τι τρωει να ξερεις αν θα σε ρωτησουν!μην το αφηνεις,δεν ειναι απαραιτητο να κανει παντα πυρετο η ουρολημωξη!

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερα κ πιο πάνω, την κάναμε την εξέταση από την προηγούμενη εβδομάδα αλλά τα αποτελέσματα θα τα έχουμε αύριο.

Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Κι η δικιά μου έτσι ήτανε πριν μερικές μέρες, ενώ πάντα έπινε 210 μλ μεσημέρι κ βράδυ, ξαφνικά άρχισε να πίνει 80-100 μλ κάθε φορά, αλλά οκ, τελικά έστρωσε και ναι η φαγούρα στα ούλα ευθύνεται για όλο αυτό, εμείς δοντάκι ακόμα δεν έχουμε, αλλά κάποιες φορές πίνει πολύ λιγότερη ποσότητα γάλακτος από τα στάνταρ της.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές επανήλθε και η όρεξή του. Το ήπιε το γαλατάκι του και έφαγε και την κρέμα του κανονικά. Ελπίζω να πέρασε το δύσκολο και ανυπομονώ να πάμε την Τετάρτη στη γιατρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Χαιρετώ τα αγαπητά μέλη του forum!

Εδώ και κάποιες μέρες το μωράκι μου ενώ έτρωγε σχετικά καλά, του κόπηκε εντελώς ξαφνικά η όρεξη. Ξεκίνησε κόβοντας πρώτα το γάλα. Σε αυτή την περίπτωση προσπαθώ να του το δώσω με το κουτάλι. Σήμερα δεν ήθελε και τη σούπα του. Σε όλα τα γεύματα αφού φάει 1-2 κουταλιές βάζει τα χέρια του στο στόμα του και πιάνει τα ούλα του και γκρινιάζει. Αν συνεχίσω να του δίνω βάζει τα κλάματα.

Και ρωτάω τώρα τις έμπειρες μανούλες: Πόσο περίπου διαρκεί αυτή η αφαγεία; Απ'ότι ξέρω τα δόντια κάνουν αρκετά μεγάλο διάστημα μέχρι να βγουν. Μέχρι τότε δεν θα τρώει; Ήδη έχει βγάλει εδώ και κανά μήνα 4 (2 κάτω, 2 πάνω) και δεν του κόπηκε η όρεξη. Τι φταίει ξαφνικά;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

τι να κανουμε με αυτα τα δοντακια?υπομονη!!η μικρη μου ειναι 8 μηνων και εχει βγαλει πεντε δοντακια και σε καθε ενα ειχε διαφορετικα συμπτωματα.αλλα τα εβγαλε χωρισ καμια ενοχληση,αλλο με πυρετο και αλλο με ανορεξια και περιεργιες στα φαγητα.για παραδειγμα ετρωγε μονο κρεατοσουπα η κοτοσουπα και μονο γαλα.ουτε φρουτοκρεμα ,ουτε φαριν λακτε!!τωρα ετοιμαζεται να βγει κι αλλο και ποτε τρωει ποτε οχι.πιστευω πως σε λιγες μερες θα δεις κανα καινουριο δοντακι να ξεπεταγεται και θα ξαναβρει το προγραμμα του. σ'εμας η ανορεξια κραταει καμια βδομαδα περιπου μεχρι να σκασει το δοντακι.μολις φανει ολα ειναι ενταξει..

Link to comment
Share on other sites

και εμεις τα ιδια...εχουμε βγαλει 3 δοντακια ηδη και ειναι ετοιμα να σκασουν 2-3 μαζι επιπλεον....

εκει που ετρωγε μια χαρα τωρα τιποτα!!!κοντευω να σκασω.....

υπομονη και θα περασει....

Link to comment
Share on other sites

Aντιμετωπισαμε και'μεις τα ιδια συμπτωματα την προηγουμενη εβδομαδα...Εμενα η μικρη εβγαζε τα πανω δοντακια της ταυτοχρονα και πονουσε η καημενη,ειχε ανορεξια,ανησυχια στον υπνο της,αλλα και διαρροια...Το αντιμετωπισαμε με depon και το ειδικο τζελ που υπαρχει στο φαρμακειο,αλλα ευτυχως ταλαιπωρηθηκε μονο λιγες μερες και τωρα ολα καλα...

Φαση ειναι,θα περασει...;)

Ευχομαι μονο να μην περασουμε τα ιδια και με τα υπολοιπα,γιατι ταλαιπωρηθηκε αρκετα...

 

Γλυκιές μου πεταλουδίτσες...

Link to comment
Share on other sites

Depon του δίνω κι εγώ. Αλλά για πόσες μέρες συνεχόμενες κάνει; Και πόσες φορές/ημέρα του δίνετε; Όσον αφορά το τζελ, ρώτησα την παιδίατρο και μου είπε ότι για λίγο μόνο έχει ισχύ και δεν αξίζει τον κόπο. Εσείς πιστεύετε ότι είναι καλό; Ποιο είναι τ'όνομα του;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν ειχε αρκετη γκρινια της εδινα depon.μερικες φορες βαζαμε και gel mundisal.η παιδιατρος ειχε πει να της βαζω λιγο αλλα η χρηση της να γινεται με μετρο γιατι περιεχει αλκοολ.της την εβαζα μια φορα τη μερα και η αληθεια ηταν πως την ανακουφιζε αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλημέρα μανουλες, σας παρακαλώ βοήθησε με γιατί θα σκασω.ο Μπέμπης μου 8 μηνών δεν ανοίγει το στόμα του καθόλου για να φαει.πίνει μονο γάλα.δεν είναι οτι δοκιμάζει και δε του αρέσει....δεν ανοίγει με τίποτα το στόμα.την τριτη κάναμε εμβόλιο και αμέσως ξεκίνησε να τρώει λιγοτερο άλλα έτρωγε .τώρα έχει δυο μέρες μονο γάλα.η παιδιατροις δεν ανησυχεί αφού πίνει γάλα και δεν είναι απο το εμβόλιο λέει.εγώ θα σκασω όμως, αρχισε να χάνει βαρος.καμια ιδέα;

Σίγουρα ετοιμαζομαστε για δόντια γιατί μασουλαει τα χεριά του και κοπανει το στόμα του οπου βρει.επίσης τον πιεζα γενικά πολύ για να φαει και του άνοιγα το στόμα.λέτε να έπαθε ψυχολογικό;του δίνω την κούπα να πιει το φαγητο στην ουσία άλλα τιποτα .ενω πριν του αρεσε έτσι.έχουμε μαζευτεί τρια ατομα να τον ταισουμε να του κάνουμε αστεία άλλα τίποτα.έβαλα και το φαγητο σε μπιμπερο και εκοψα τη θηλή τίποτα παλι.τον Πηγά στις κούνιες να αλλάξει περιβαλλον τίποτα. Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανουλες, σας παρακαλώ βοήθησε με γιατί θα σκασω.ο Μπέμπης μου 8 μηνών δεν ανοίγει το στόμα του καθόλου για να φαει.πίνει μονο γάλα.δεν είναι οτι δοκιμάζει και δε του αρέσει....δεν ανοίγει με τίποτα το στόμα.την τριτη κάναμε εμβόλιο και αμέσως ξεκίνησε να τρώει λιγοτερο άλλα έτρωγε .τώρα έχει δυο μέρες μονο γάλα.η παιδιατροις δεν ανησυχεί αφού πίνει γάλα και δεν είναι απο το εμβόλιο λέει.εγώ θα σκασω όμως, αρχισε να χάνει βαρος.καμια ιδέα;

Σίγουρα ετοιμαζομαστε για δόντια γιατί μασουλαει τα χεριά του και κοπανει το στόμα του οπου βρει.επίσης τον πιεζα γενικά πολύ για να φαει και του άνοιγα το στόμα.λέτε να έπαθε ψυχολογικό;του δίνω την κούπα να πιει το φαγητο στην ουσία άλλα τιποτα .ενω πριν του αρεσε έτσι.έχουμε μαζευτεί τρια ατομα να τον ταισουμε να του κάνουμε αστεία άλλα τίποτα.έβαλα και το φαγητο σε μπιμπερο και εκοψα τη θηλή τίποτα παλι.τον Πηγά στις κούνιες να αλλάξει περιβαλλον τίποτα. Τι να κάνω;

 

Ψυχραιμία καταρχήν καθώς πολλά παιδιά περνάνε παρόμοιες φάσεις και συχνότατα είναι παρωδικές. Πρόσεχε μην του περνάς την ένταση και την πίεση που αισθάνεσαι γιατί το πράγμα γίνεται χειρότερο. Μην μαζεύεστε πολλά άτομα, καλύτερα σε ησυχία και ηρεμία. Βάλε τον στο καρεκλάκι του, μείνε μόνο εσύ μαζί του, μην αρχίσεις να του λές "Έλα τώρα να φάμε" ή "Άνοιξε το στοματάκι σου" και άλλα τέτοια, απλά κάτσε με το πιάτο απέναντί του, άρχισε να τρως εσύ καμιά κουταλίτσα και να κάνεις ήχους ευχαρίστησης, τραγούδα του και προσπάθησε να τον ταίσεις χωρίς περαιτέρω κουβέντες, σαν να μην συμβαίνει τίποτα.

 

Επίσης, κάτι πολύ χρήσιμο που μου έδειξε η νταντά μας για τις πολύ δύσκολες ημέρες : Δοκίμασε να του κρατήσεις ένα παιχνιδάκι ψηλά, λίγο πιο πάνω από το ύψος των ματιών του, γιατί τα μωρά όταν κοιτούν προς τα πάνω ενστιγκτωδώς ανοίγουν το στόμα τους. Εγώ το έκανα με έναν πινόκιο μαριονετάκι - κουδουνίστρα που το κούναγα πάνω από τα μάτια του, με αποτέλεσμα να αποσπάται και να ανοίγει το στόμα του. Την ίδια και καλύτερη δουλειά κάνουν και οι σαπουνόφουσκες!

 

Καλή συνέχεια και κυρίως χωρίς άγχος! Αν αισθανθεί ότι όλα τα παραπάνω είναι κόλπο για να φάει και όχι γνήσιο παιχνίδι εκ μέρους σου, δεν θα καταφέρεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία καταρχήν καθώς πολλά παιδιά περνάνε παρόμοιες φάσεις και συχνότατα είναι παρωδικές. Πρόσεχε μην του περνάς την ένταση και την πίεση που αισθάνεσαι γιατί το πράγμα γίνεται χειρότερο. Μην μαζεύεστε πολλά άτομα, καλύτερα σε ησυχία και ηρεμία. Βάλε τον στο καρεκλάκι του, μείνε μόνο εσύ μαζί του, μην αρχίσεις να του λές "Έλα τώρα να φάμε" ή "Άνοιξε το στοματάκι σου" και άλλα τέτοια, απλά κάτσε με το πιάτο απέναντί του, άρχισε να τρως εσύ καμιά κουταλίτσα και να κάνεις ήχους ευχαρίστησης, τραγούδα του και προσπάθησε να τον ταίσεις χωρίς περαιτέρω κουβέντες, σαν να μην συμβαίνει τίποτα.

 

Επίσης, κάτι πολύ χρήσιμο που μου έδειξε η νταντά μας για τις πολύ δύσκολες ημέρες : Δοκίμασε να του κρατήσεις ένα παιχνιδάκι ψηλά, λίγο πιο πάνω από το ύψος των ματιών του, γιατί τα μωρά όταν κοιτούν προς τα πάνω ενστιγκτωδώς ανοίγουν το στόμα τους. Εγώ το έκανα με έναν πινόκιο μαριονετάκι - κουδουνίστρα που το κούναγα πάνω από τα μάτια του, με αποτέλεσμα να αποσπάται και να ανοίγει το στόμα του. Την ίδια και καλύτερη δουλειά κάνουν και οι σαπουνόφουσκες!

 

Καλή συνέχεια και κυρίως χωρίς άγχος! Αν αισθανθεί ότι όλα τα παραπάνω είναι κόλπο για να φάει και όχι γνήσιο παιχνίδι εκ μέρους σου, δεν θα καταφέρεις τίποτα.

 

 

Σε ευχαριστώ Πόλυ για την απάντηση.τα έχω δοκιμάσει όμως και αυτά και δεν πιάνουν.σήμερα το μεσημέρι έφαγε λιγάκι άλλα ξερεις πως;με το δάχτυλο μου....το βουταγα στη κρέμα το ακουμπαγα στο στόμα του το άνοιγε και έτρωγε...οτι βέβαια δεν έπεφτε κάτω.αρχίζω να πιστεύω πως είναι τα δόντια του....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...