Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πυρετός και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Λοιπόν, αρρώστησα και έχω απτο πρωί πυρετό που ανεβοκατεβαίνει και έφτασε ως το 38,1. Έχω και βήχα και πονάω όλο μου το σώμα. Δεν θέλω να πάρω τον γυναικολογο μου να τον ενοχλήσω κυριακάτικα. Μήπως ξέρετε αν μπορώ να πάρω αντιπυρετικό και πόσο ψηλό μπορώ να αφήσω τον πυρετό μου, εννοώ για να είναι ακίνδυνο για το μωρό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμενα μου εχει πει για ντεπον να πέρνω αφοβα. Βεβαια με μέτρο. Παρε ομως κι ενα τηλ μην τυχον χειροτερεψεις την νυχτα.

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν θέλω να τον ενοχλήσω χωρίς σοβαρό λόγο. Ειχα περάσει και μια γαστρεντερίτιδα πριν μια εβδομάδα και δεν τον πήρα τηλ, πέρασε μόνη της σε 2 μέρες. Θα πάρω ένα ντεπόν αργά το βράδυ αν δεν πέσει μόνος του και λογικά θα πέσει ο πυρετός. Αν ήταν ψηλός θα του τηλ αλλά πάει 38 και πέφτει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάς για την υγεία τη δική σου αλλά και του μωρού σου δε γίνεται να σκέφτεσαι πως δεν πρέπει να ενοχλήσεις το γιατρό σου. Ίσα ίσα που πρέπει να του τηλεφωνήσεις για να σου πει τι να κάνεις. Ξέρω πως δεν κάνει να ανεβάσεις ύψηλό πυρετό πάνα από 38C κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και τι θα συμβεί αν τη νύχτα χειροτερέψεις - συνήθως τη νύχτα ανεβαίνει ο πυρετός. Καλύτερα τώρα που είναι ακόμα νωρίς να του τηλεφωνήσεις.

Depon μπορείς να πάρεις μόνο αν πραγματικά είναι ανάγκη (αφού εξαντλήσεις τις άλλες λύσεις: ντους και κομπρέσσες).

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τηλεφωνήσεις στο γιατρό σου.

Περαστικά γλυκειά μου και να προσέχεις.

*

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον εγω που επαθα γαστρεντεριτιδα την τριτη ανεβασα 38.6....Μου ειπε ντεπον 1 καθε 4 ωρες αν δεν κατεβαινει... ενα πηρα και κατεβηκε αμεσως! Και να φανταστεις δε με πιανει.Πηρα και 2ο προληπτικα. Αν συνεχισεις ετσι και αυριο παρε τον γιατρο σου.... Εμενα μου ειπε να με κανει εισαγωγη στο μαιευτηριο αν ειχα πυρετο 2 μερες συνεχομενες! Αλλα ευτυχως κατι 10κατα και μετα 36 και κατι!

 

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν ανεβασα 38 πυρετο οταν ημουν εγκυος, το παιξα μαγκας, και απλα πηρα ντεπον και εκανα χλιαρο μπανιο για να ριξω και καλα το πυρετο...

 

επαθα αιμορραγια, και μικρη αποκολληση... κατεληξα στο νοσοκομειο, 4 μερες με ενδοφλεβια αντιβιωση και ξαπλα.... και το χειροτερο, παραλιγο να χασω το μωρο μου

 

σου ειπα απο την αρχη οτι δε θελω να σε τρομαξω, αλλα μην ακους εμας... ακου το γιατρο σου... οπως σου ειπε και μια αλλη κοπελα, να σκεφτεσαι το μωρο σου, οχι το αν θα ενοχλησεις το γιατρο...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που πεταγομαι ξανα αλλα εγω το επαθα Των Φωτων και δε διστασα να τον παρω...και τον πετυχα εξω με την οικογενεια του! Αυτη ειναι η δουλεια του...Αν και δε μου αρεσει να ενοχλω...Με το 38.6 τα κανα πανω μου λεω παει θα ροδισει η μπεμπα!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν ανεβασα 38 πυρετο οταν ημουν εγκυος, το παιξα μαγκας, και απλα πηρα ντεπον και εκανα χλιαρο μπανιο για να ριξω και καλα το πυρετο...

 

επαθα αιμορραγια, και μικρη αποκολληση... κατεληξα στο νοσοκομειο, 4 μερες με ενδοφλεβια αντιβιωση και ξαπλα.... και το χειροτερο, παραλιγο να χασω το μωρο μου

 

σου ειπα απο την αρχη οτι δε θελω να σε τρομαξω, αλλα μην ακους εμας... ακου το γιατρο σου... οπως σου ειπε και μια αλλη κοπελα, να σκεφτεσαι το μωρο σου, οχι το αν θα ενοχλησεις το γιατρο...

 

Κι εγώ κάτι τέτοιο είχα υπόψη μου όταν της είπα πως πρέπει απαραιτήτως να επικοινωνήσει με το γιατρό της. Όταν πρόκειται για την υγεία τη δική μας και του παιδιού μας δεν πρέπει να παίρνουμε ρίσκα.

*

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κορίτσια συμφωνώ αλλά προς το παρόν πήρα ένα ντεπόν και αν δεν πέσει σε μια ώρα θα πάρω τηλ τον γιατρό γιατί δεν παίζουμε μ αυτά τα πράγματα. Κι εγώ ειχα ακούσει ότι ο πυρετός είναι επικύνδυνος όταν είσαι έγκυος. Απλά επειδή τον γιατρό μου 3-4 φορές τον είδα, τώρα πάηγα σ αυτόν δεν έχω το θάρρος του και ντρέπομαι να ενοχλώ.

Να φανταστείτε, με τη γιατρό μου που δεν την ντρεπόμουνα, όταν με είχαν πιάσει συσπάσεις κάθε δέκα λεπτά (ανώδυνες αλλά τοκετού οπως αποδείκτηκε) δεν ήθελα να την ενοχλήσω αν δεν ήμουν σίγουρη ότι ήταν αληθινός τοκετός έτσι δεν την πήρα τηλ. Μετά από δυο μέρες χαλαρών συσπάσεων όταν πήγα στο ραντεβού μου μου είπε ότι ο τοκετός έχει ξεκινήσει από προχτές που ένιωθα τις πρώτες συσπάσεις και γεννάω. :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν περαστικούλια γλυκιά μου και κατά δεύετερον αν δεν σου πέσει ο πυρετός το επόμενο μισάωρο αφού πήρες και ντεπόν, πάρε τον DOCTOR τηλ.Τί δηλαδή τους χρυσοπληρώνουμε??Μην ντρέπεσαι ΚΑΘΟΛΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ax κοπέλες άσχημα τα πράγματα. Πήρα εχτές το βράδυ το ντεπόν και κατέβηκε ο πυρετός έτσι έπεσα για ύπνο. Μετά απο καμμιά ώρα αυπνίας μετράω τον πυρετό και είχε πάει 38,5. Σε κανένα μισάωρο 39,2. Τρόμαξα πολύ, ήπια ξανά ένα ντεπόν και έμεινε για 2 ώρες πάνω απο 39 φτάνοντας 39,4. Ξαναήπια ντεπόν αλλά πάλι τίποτα, έτσι φύγαμε με τον καλό μου για νοσοκομείο. Μου βάλανε ορό με αντιπυρετικο έπεσε λίγο αλλά ξανανέβηκε. Εκανα πολλές εξετάσεις και βρέθηκε να έχω ουρολοίμωξη και φαρυγγίτιδα. Μου δώσανε αντιβίωση να πέρνω και αφού έπεσε ο πυρετός (όχι κάτω από 37,1) με άφησαν να φύγω, λέγοντας μου ότι λογικά με την αντιβίωση δε θα ξανακάνω πυρετό και αν ξανακάνω να πάρω ντεπόν. Παρόλαυτά σήμερα έχω πυρετό που πάει από 38,2 σε 39,2 και δεν πέφτει ούτε με ντεπόν. Ο γυναικολόγος δεν ανησύχησε και μου είπε να με δει στο προγραμματισμένο μας ραντεβού το απόγευμα.

 

Εσείς τί λέτε? Ετυχε σε καμμιά ουρολοίμωξη με πυρετούς που να μην πέφτουν? Δεν ξέρω τι να κάνω και απόρησα που ο γιατρός δεν μμου είπε πέρνα να δουμε αν είναι καλά το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Ax κουκλα μου σε επιασε για τα καλα! Εμενα επεμενε να κανω γενικη ουρων γιατι συνηθως η ουρολοιμοξη στις εγκυους δεν φαινεται και ερχεται ετσι οπως σε σενα...Ουτε εμενα ηρθε, στο Μητερα τα εκανα ολα και απο μονη μου ζητησα να κανω υπερηχο γιατι δεν την ενιωθα! Αλλα ολα καλα...Νομιζω οτι ξερει καλυτερα εκεινος και να μην ανησυχεις Προσπαθησε να χαλαρωσεις και κουκουλωσου... Θα περασουν ολα!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημέρα είμαι στην 18η εβδομάδα και απο χτες είμαι με 38 πυρετό.ο γιατρόσ μου είπε πάρε ντεπον άφοβα. έχω πάρει 2 απο το βράδυ αλλά εχω τύψεισ μήπωσ κάνω κακό στο μωρό μου.θα ήθελα τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μη φοβασαι για τα ντεπον κι εγω χρειαστηκε να παρω... Κι εμενα αφοβα μου εχει πει ο γιατρος απο την αρχη της εγκυμοσυνης. Οσο για τον πυρετο να τον ελεγχεις κι αν δεις να μη πεφτει ή να αεβαινει να παρεις παλι το γιατρο σου.

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω μπορει να πήρα και 50 ντεπον συνολικά στην εγκυμοσύνη (ειχα συνεχεια πονοκεφαλους). Δεν επηρεαζουν το μωρό μην ανησυχεις... Ασπιρίνη να μην παρεις...

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου γιατρος μου ειπε οτι στην εγκυμοσυνη μπορω να παιρνω αφοβα ''depon'', ''panadol'' kai ''buscopan'' , μεχρι τωρα εχω παρει depon για πονοκέφαλο και buscopan για κατι συσπασεις του εντερου που με ειχαν πεθανει

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

πήρα τηλ τον γιατρό μου είπε να παω σε παθολογο και να του πω τι μου πε γιατι ο πυρετοσ ανεβοκατεβαίνει.απλα δε το ρωτησα καθε πότε πρέπει να παίρνω ντεπον μη κάνω και κατάχρηση.το απογευμα θα μάθω

Link to comment
Share on other sites

κι εγω στην εγκυμοσυνη μου ειχα αρρωστησει με 38 πυρετο!!!ο γυναικολογος μου μου χε πει να παιρνω ντεπον αφοβα!!!αλλα επειδη δεν επεφτε μου δωσε και αντιβιωση!!!μην αγχωνεσαι!!!μιλα με το γιατρο σου!!!εμενα τοτε μιλησαν μαζι ο παθολογοσ με τον γυναικολογο και μου ειπαν τι να παρω!!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ. ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ Ο ΠΥΡΕΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΕΒΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 38. ΠΑΡΕ ΤΑ ΧΑΠΑΚΙΑ ΣΟΥ ΑΦΟΒΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΠΑΡΕ ΤΗΛ. ΤΟ ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΜΗΠΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΦΑΡΜΑΚΟ.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κασπέρα, εγώ προς το παρον δε εχω πυρετο, αλλα εχω κρυώσει και τα αυτια η μυτη και ο λαιμος μου είναι χάλια. τι να κάνω?

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites

να παρεις βεβαια το γιατρο σου τηλ!!!αν πονανε τα αυτια σου μπορει να πηγαινεις για οτιτιδα....αν ποναει ο λαιμος σου και χειροτερεψει θα κανεις πυρετο...οποτε καλυτερα να το προλαβεις πριν χειροτερεψεις!!!!οπως ξαναπα μπορεις να πασ στον παθολογο και σε συνενοηση με το γυναικολογο σου θα αποφασισουν αν πρεπει να σου δωσουν τιποτα και τι!!!!μπορει και να μη χρειαστεις τιποτα αν δε εχεις κατι...και καλυτερα βεβαια που να μη παρεις και τιποτα φαρμακο!!!παρε τηλ!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα είμαι στην 18η εβδομάδα και απο χτες είμαι με 38 πυρετό.ο γιατρόσ μου είπε πάρε ντεπον άφοβα. έχω πάρει 2 απο το βράδυ αλλά εχω τύψεισ μήπωσ κάνω κακό στο μωρό μου.θα ήθελα τη γνώμη σας.

 

Πιο επικίνδυνο είναι να έχεις 38 πυρετό ενώ είσαι έγκυος και να μην παιρνεις αντιπυρετικά!

Μην έχεις τύψεις για τα ντεπόν, οι γυναικολόγοι τα επιτρέπουν.

Φρόντισε να ελέγξεις τον πυρετό, βάλε κομπρέσες με νερό και ξύδι στην ανάγκη, δεν πρέπει να σου ανέβει παραπάνω. Να είσαι σε επικοινωνία με τον γιατρό σου.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αφοβα και ο δικός μου είπε. Εγω έπαθα μια γερή γρίπη την 14η εβδομάδα που κράτησε πάνω απο 15 μέρες και είχα πάρει...Επικύνδινος είναι ο πυρετός, αν και γι'αυτόν λένε για το πρώτο τρίμηνο να μην ανέβει πάνω απο 38,5 για περισσότερες απο 2-3 ώρες συνεχόμενες. Ο γιατρός μου είχε να κάνω και χλιαρά ντουζ αν ανέβεν πολύ και όντως με είχαν βοηθήσει.Περαστικούλια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...