Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μέχρι πότε στο δωμάτιο της μαμάς και του μπαμπά ;


zetta

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα των αγχομένων γονιών:)

 

Το μωράκι μας είναι 5 μηνών και 20 ημερών και σκεπτόμε να τον μετακομίσω στο δωμάτιο του.Το θέμα που με ανησυχεί πολυ είναι η στασή που κοιμάται είναι ανάσκελα

 

Ποιά είναι η κατάληλη ηλικία η μάλλον καλύτερα ύπαρχει κατι τέτοιο ή είναι ανάλογα με το παιδί;; :?::?::?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Zetta καταρχην η σταση που κοιμαται το μωρο σου ειναι η σωστη, συμφωνα με τις τελευταιες παντα παιδιατρικες ερευνες...

Μπορεις να δεις και εδω.. το θεμα για τη σταση στον υπνο εχει ξανασυζητηθει προσφατα http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2476

Όσο για το ποτε πρεπει να παει στο δωματιο του, αλλοι τα βαζουν απο 40 ημερων, αλλοι τα κρατανε μεχρι να ..ενηλικιωθουν :lol:

Αυτο ειναι θεμα της οικογενειας..

Γενικα τοπικ που αφορουν τον υπνο μπορεις να δεις και δω.. http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2292 και γενικα υπαρχουν παρα πολλα τοπικ με αυτο το θεμα (που παντα μαλωνουμε... :lol::lol::lol:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβάσει τα σχετίκα , στο forum ....

Η παιδίατρος του μικρού είναι της άποψης οτι τα βρέφη πρέπει να κοιμαούνται στο πλάι...άποψη που δεν την συμερίζομαι μετα απο αυτά που διάβασα ...

Ο μόνος λόγος όμως που δεν τον μετακομίζω είναι αυτος:)

Πρέπει να κάνω ασκήσεις θάρους :oops:

Link to comment
Share on other sites

Ανασκελα και πλαι ειναι οι στασεις που πρεπει να κοιμουνται τα μωρα. Στην ανασκελη σταση αν φοβασαι οτι θα γυρισει μπρουμυτα μπορεις να κανεις δυο πετσετες ρολα και να βαλεις μια πισω του και μια μπροστα του.

 

Εμενα ο μικρος ειναι 14 μηνων και τον εχω ακομα στο δωματιο μας, πραγμα που πιστευω πως δεν ειναι καλο γιατι ολο σκεφτομαι αν τον παω στο δικο του πως θα ξερω οτι ειναι καλα, σκεπασμενος κτλ. Πλευρο αλλαζει και σηκωνομαι να δω αν ειναι καλα!

Πρεπει να κανω και εγω ασκησεις θαρους μου φαινεται! :)

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος, ειχα διαβασει οτι με βαση ιατρικων μελετων,

τα μωρα πρεπει να μενουν μεχρι 6μηνων στο ιδιο δωματιο με τους γονεις γιατι τοτε μειωνεται το ποσοστο ευθνυδιου θανατου,και στο χρονο μηδενιζεται.

αν κανω λαθος και καποιος ξερει καλυτερα ας μου πει :D:D:D

παντος και εγω ακομα μαζι μου τον εχω :lol: (15μηνων).....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματι το συνδρομο αιφνιδιου θαναταου μηδενιζεται στο χρονο. Πως ομως μπορουμε να αποχωριστουμε το μωρο για το βραδυ τωρα που το εχουμε συνηθησει να κοιμαται στο δωματιο μας? Και επισης πιστευω οτι οσο το καθυστερουμε τοσο πιο δυσκολο θα ειναι.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως την μεγαλη 4 μηνων την πηγα στο δωματιο της, βεβαια ειναι ακριβως διπλα απο το δικο μας. Ειχα και την ενδοσυνεννοηση ανοιχτη, σε περιπτωση που δεν την ακουσω, και δεν ειχα κανενα προβλημα!!!

Το μονο δυσκολο ειναι οτι πρεπει να πηγαινοερχεσαι για να το βλεπεις το παιδι!

Πιστευω οτι ολα ειναι μια συνηθεια!!!

Και τωρα η μικρη, οπου να ' ναι θα παει και εκεινη στο δωματιο τους!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα εχει να κανει με το πως αισθανεται καλυτερα ο καθενας μας :D

εγω ειχα αποφασισει απο την αρχη οτι ο μικρος θα μεινει μαζι μου ενα χρονο

ο λογος που τον εχω ακομα ειναι γιατι ξυπναει ακομα 1φορα το βραδυ για γαλα ....(οχι παντα,αλλα το κανει) και επειδη το σπιτι ειναι 300τετραγωνικα

μου φενεται βουνο να παω απο το δωματιο μου στο δωματιο του μικρου,απο εκει στην κουζινα,παλι πισω στο παιδικο και μετα στο δικο μου....κουραστηκα που το σκεφτηκα :D

παντως και εγω 2χρονων πηγα στο δικο μου δωματιο οποτε λεω να κρατησω την παραδοση :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι,τη μεγάλη την πήγα στην κούνια της απο την πρώτη μέρα, το μικρό 2μηνών για να μη την ξυπνάει το βράδυ.Τα παιδιά δεν είχανε κανένα πρόβλημα προσαρμογής στο δωμάτιό τους.Όμως,το "πρόβλημα" το είχα εγώ... τρελαινόμουνα να πάιρνω την κόρη μου τα μεσημέρια στο κρεβάτι μας και να τη βλέπω να κοιμάται ακουμπώντας το κεφαλάκι της, μου άρεσε να απλώνω το χέρι στο πορτ-μπεμπέ και να ακουμπάω το γιό μου τα βράδυα όσο κοιμότανε δίπλα μου.... μου αρέσει ακόμη όταν έρχονται μαζί μου κάποια μεσημέρια....μήπως τελικά εμείς είμαστε εξαρτημένες απο τα παιδάκια μας περισσότερο απο οτι εκείνα? Μήπως δεν πρέπει να νιώθουμε ενοχές γι'αυτο????

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

zetta, έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να πάει το μωράκι στο δωμάτιο του-για να αρχίζει να το συνηθίζει σιγά- σιγά,-και να κοιμάσαι κι εσύ μαζί του σε κάποια πολυθρόνα κρεβάτι πχ.εως ότου νοιώσεις έτοιμη να το αφήσεις να κοιμάται τελείως μόνο του;Εγώ αυτό έχω κάνει -μετακομίσαμε παρέα όταν έγινε 4 μηνών-..τα πλεονεκτήματα είναι ότι το μωρό έχει συνηθίσει πλέον το χώρο του,εγώ είμαι πιο ήσυχη γιατί μπορώ να την ακούω και να την παρακολουθώ καλύτερα και επίσης δεν πηγαινοέρχομαι όλη νύχτα καθ ότι η μικρή ξυπνά αρκετές φορές ακόμη για να θηλάσει και όχι μόνο...

το μειονέκτημα είναι ότι έχω αποχωριστεί το μαλακό μου κρεβατάκι και τον αντρούλη μου αλλά αε αυτή τη φάση είμασταν κι οι δύο σύμφωνοι ότι αυτό ήταν το καλύτερο...τώρα τελευταία νοιώθω ήδη πιο σίγουρη κι έτοιμη να την αφήσω μόνη της οπότε μια από αυτές τις μέρες λέω να το επιχειρήσω σιγά σιγά...:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζέττα καλημέρα,

 

εγώ τον Νικόλα τον είχα στο δωμάτιο μου μέχρι 4 μηνών....γιατί θήλαζε και ξυπνούσαμε κάθε 1-1,5 ώρα. Εκεί γύρω στους τέσσερις μήνες είδα ότι το παιδί δεν χωρούσε πια στο port bebe και μάζευε τα ποδαράκια του. τότε πήρα τη μεγάλη απόφαση και τον πήγα στην κούνια του. Συνεχίζαμε να θηλάζουμε και ηταν πολύ κουραστικό για μένα όμως ο μικρός δεν είχε κανένα πρόβλημα προσαρμογής...ακόμα και τώρα το κρεββάτι μας το έχει για παιχνίδια και για το βραδινό γάλα αλλά κοιμάται μόνο στο δικό του. Θα δεις ότι μέσα στον ύπνο σου θα ακούς ακόμα και πότε αλλάζει πλευρό - αν τα δωμάτια σας είναι κοντά- ακόμα και χωρίς την ενδοεπικοινωνία...την κατήργησα γιατί τον άκουγα πριν την ενδοεπικοινωνία...απίστευτο αλλά γίνεται...όσο για το σκέπασμα τη νύχτα σωθήκαμε με τον υπνόσακο!!!! Μεγάλη ανακάλυψη!!!!

Αυτά έτσι για να μοιραζόμαστε εμπειρίες.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι,τη μεγάλη την πήγα στην κούνια της απο την πρώτη μέρα, το μικρό 2μηνών για να μη την ξυπνάει το βράδυ.Τα παιδιά δεν είχανε κανένα πρόβλημα προσαρμογής στο δωμάτιό τους.Όμως,το "πρόβλημα" το είχα εγώ... τρελαινόμουνα να πάιρνω την κόρη μου τα μεσημέρια στο κρεβάτι μας και να τη βλέπω να κοιμάται ακουμπώντας το κεφαλάκι της, μου άρεσε να απλώνω το χέρι στο πορτ-μπεμπέ και να ακουμπάω το γιό μου τα βράδυα όσο κοιμότανε δίπλα μου.... μου αρέσει ακόμη όταν έρχονται μαζί μου κάποια μεσημέρια....μήπως τελικά εμείς είμαστε εξαρτημένες απο τα παιδάκια μας περισσότερο απο οτι εκείνα? Μήπως δεν πρέπει να νιώθουμε ενοχές γι'αυτο????

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

 

:lol::lol::lol: Σίγουρα μια εξάρτηση την έχουμε και μεις. Και γω μέχρι 13 μηνών περ. την είχα την κούνια στο δωμάτιό μας δίπλα στο κρεβάτι από τη δικιά μου πλευρά. Ανα πάσα στιγμή την "παρακολουθούσα" και μου ήταν και πραγμάτικα ευχάριστο να τη βλέπω να κοιμάται έτσι ήρεμα. Το πρώτο βράδυ που την πήγα στο δωμάτιό της ένιωσα λες και την ειχα τιμωρία. :D:D:D

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

bikyθα συμφωνησω μαζι σου :!: αν κ ειναι για μενα ακομα νωρις για το δωματιο της δεν νομιζω να την παω συντομα :lol: την μυριζομαι που την εχω διπλα στην καλαθουνα κ ετσι κοιμαμαι υσυχα :!: κατα ασχετο πως το καθαριζεις τοσο μεγαλο σπιτι :shock: φανταζομαι θα ειναι μεζονετα :!: χαρα στο κουραγιο σου :P

Link to comment
Share on other sites

bikyθα συμφωνησω μαζι σου :!: αν κ ειναι για μενα ακομα νωρις για το δωματιο της δεν νομιζω να την παω συντομα :lol: την μυριζομαι που την εχω διπλα στην καλαθουνα κ ετσι κοιμαμαι υσυχα :!: κατα ασχετο πως το καθαριζεις τοσο μεγαλο σπιτι :shock: φανταζομαι θα ειναι μεζονετα :!: χαρα στο κουραγιο σου :P

 

:D:D:D Δεν ειναι μεζονετα ειναι στην ευθεια :D

οσο για το καθαρισμα......καθε μερα και απο λιγο :D

το καλο ειναι οτι καις θερμιδες :wink: σφουγκαρισμα = 1 ωρα γυμναστηριο :D

Link to comment
Share on other sites

Βάλαμε τον Κωστή στο δωμάτιο του περίπου 10 ημερών!!

Βέβαια τα δωμάτια είναι πολύ κοντά και δεν υπήρχε περίπτωση να μην τον ακούσω και επιπλέον ποτέ δεν βεύτηκα να θηλάζω στο κρεβάτι μου οπότε αναγκαστικά θα σηκωνόμουνα.

Για όσο διάστημα χωρούσε, τον είχαμε στο καλάθι του -και το καλάθι μέσα στην κούνια :!: για να μην πλένουμε και σιδερώνουμε μεγάλα σεντόνια :wink:

Ποτέ δεν αισθάνθηκα ότι έκανα άσχημα γιατί έχω την αίσθηση ότι μπορεί και να ενοχλούμε το κοιμησμένο μωράκι με τους θορύβους που αναγκαστηκα θα κάνουμε στο δωμάτιο μας. Επίσης σε τόσο μικρή ηλικία δεν υπάρχει πρόβλημα προσαρμογής. Όταν όμως αρχίσουν να καταλαβαίνουν...δεν ξέρω.

Αν όμως εσύ δεν αισθάνεσαι ώριμη....

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι,τη μεγάλη την πήγα στην κούνια της απο την πρώτη μέρα, το μικρό 2μηνών για να μη την ξυπνάει το βράδυ.Τα παιδιά δεν είχανε κανένα πρόβλημα προσαρμογής στο δωμάτιό τους.Όμως,το "πρόβλημα" το είχα εγώ... τρελαινόμουνα να πάιρνω την κόρη μου τα μεσημέρια στο κρεβάτι μας και να τη βλέπω να κοιμάται ακουμπώντας το κεφαλάκι της, μου άρεσε να απλώνω το χέρι στο πορτ-μπεμπέ και να ακουμπάω το γιό μου τα βράδυα όσο κοιμότανε δίπλα μου.... μου αρέσει ακόμη όταν έρχονται μαζί μου κάποια μεσημέρια....μήπως τελικά εμείς είμαστε εξαρτημένες απο τα παιδάκια μας περισσότερο απο οτι εκείνα? Μήπως δεν πρέπει να νιώθουμε ενοχές γι'αυτο????

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

 

:lol::lol::lol: Σίγουρα μια εξάρτηση την έχουμε και μεις. Και γω μέχρι 13 μηνών περ. την είχα την κούνια στο δωμάτιό μας δίπλα στο κρεβάτι από τη δικιά μου πλευρά. Ανα πάσα στιγμή την "παρακολουθούσα" και μου ήταν και πραγμάτικα ευχάριστο να τη βλέπω να κοιμάται έτσι ήρεμα. Το πρώτο βράδυ που την πήγα στο δωμάτιό της ένιωσα λες και την ειχα τιμωρία. :D:D:D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

εγω δεν εχω απλως εξαρτηση εχω εξαρτησαρααααααααα εχω αποφασισει μετα απο πολυωρους καβγαδες με τον αντρα μου πως το μωρο δεν φευγει απο το δωματιο μας γιατι δεν θελω,δεν το αντεχω,φοβαμαι και επισης ξυπναει για γαλατακι ακομα και ως φαινεται για παντα...λατρευω την μυρωδια που αιωρειται στο δωματιο..λατρευω να τον ακουω να γουργουριζει οταν γυρναει το κεφαλακι του εχω προβλημα????????????

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Εγω τη Μαρινα μου οταν ηταν 6 μηνων την πηγα αλλα προσαρμοστηκε

πολυ δυσκολα. Τοτε κοιμηθηκε και σε κρεβατι κανονικο στην κουνια

δεν ηθελε με τιποτα ηθελε ανεση η μικρουλα μου!!!!!!!!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εμεις οι μαμαδες εχουμε το μεγαλυτερο προβλημα και οχι τα παιδακια μας..

Οταν ο χαρης ηταν δυο μηνων και πια δεν χωρουσε στο πορτ μπεμπε, τον εβγαλα και για τρεις μερες τον πηγα στην κουνια του. Ηταν παρα πολυ μικρουλης για να καταλαβει τη διαφορα και κοιμοταν ησυχος οταν επιτελους τον επερνε ο υπνος.. (γιατι δεν κοιμοταν και ευκολα) Εγω ομως ξαγρυπνησα 3 μερες, πανω απο την κουνια, να τον κοιταζω και τελικα τον πηρα στο κρεβατι μου..

Φοβομουν παρα πολυ.. μην ξεσκεπαστει, μην στραβοκαταπιει, κουκουλωθει τις κουβερτες, μην σταματησει να αναπνεει.. ολο στο κακο πηγαινε ο νους μου.

Και οντως αυτο που φοβομουν εγινε.. Ενα βραδυ μολις ειχα ξαπλωσει και το αυτι μου ηταν στο μωρο.. Ειχαμε βαλει μια μικρουλα καμερα και τον εβλεπα να κουναει τα χερακια του, εξω απο τα παπλωματα.. Εκλεισα τα ματια μου και σε λιγοτερο απο ενα λεπτο τα ξανανοιξα.. Κοιταξα την οθονη και δεν εβλεπα πια το παιδακι.. Ειχε χωθει κατω απο τις κουβερτες του, δεν εκλαιγε, εβγαζε μονο εναν πνιχτο ηχο.. Εκτοτε δεν εχουμε αποχωριστει. Και μαλλον αυτο θα γινει οταν ο ιδιος μου πει.."ρε μαμα επειδη εισαι πολυ χοντρη και πιανεις ολο το χωρο, δεν πας καλυτερα στο κρεβατι σου?"

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω καεί με το θέμα του ύπνου αν έκανα δεύτερο παιδί απο την πρώτη μέρα θα το πήγαινα στο δωμάτιο του και θα έβαζα την ενδοσυνενόηση και τέρμα.dora μέχρι που σκεπάζεις το παιδί και το έπαθε αυτό? εγώ πάντα στερέωνα την κουβέρτα κάτω απο τις μασχάλες του (έχω πάρει φλις κουβερτούλες που είναι πολύ μαλακές και ζεστές και στερεωνόντουσαν κάτω απο τα χεράκια του- και δεν αντιμετώπισα ποτέ τέτοιο πρόβλημα :wink:

Link to comment
Share on other sites

εγώ το πήγα 2 μηνών στο δωμάτιο του, και για να πω την αλήθεια αν ήξερα θα το είχα πάει νωρίτερα. απο τη στιγμή που πήγε στο χώρο του έστρωσε και τον ύπνο του. νομίζω ότι αν το είχα καθυστερήσει και παραπάνω θα είχαμε μετά προβλήματα προσαρμογής, γιατί όσο μεγαλύτερο είναι το παιδί και όσο το έχεις συνηθίσει στο κρεβάτι σου, τόσο αυτό θεωρεί ότι το κρεβάτι σου είναι και δικό του και άντε να το κουνήσεις μετά! τώρα είναι 10 μηνών και δεν κοιμάται παρά μόνο όταν είναι στο δωμάτιο του, με την πόρτα κλειστή, σκοτεινά εντελώς και ολομόναχος. επειδή το δωμάτιο του είναι και δίπλα στο δικό μας, ενδοεπικοινωνία δεν μας χρειάζεται γιατί με το παραμικρό τον ακούμε.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ με το που σαράντησε την πήγα στο δωμάτιο της! Είναι ακριβώς δίπλα στο δικό μας και έτσι μπορώ να την ακούω! Πιστεύω οτι ο καθένας πρέπει να έχει τον χώρο του, και οτι ένα μικρό μωρό δεν έχει καμία δουλεία σε ένα δωμάτιο ενηλίκων... Επίσης θεωρώ οτι η οικογένεια λειτουργεί καλήτερα όταν υπάρχουν όρια.. :idea:

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :D Σήμερα είναι η δεύτερη μέρα που ο μικρός αντρόυλης κοιμάται στο δώματιο !!!και ΄γω στον καναπέ του δωματίου του:) Μέτα απο κάποιες μέρες πιστέυω οτί θα πάω και ΄γω στο δωματίο μας....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...