Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υποθυρεοειδισμος / θυρεοειδής στην εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομορφη παρεα σας στην οποια ανυπομωνω να μπω συντομα και εγω!!!Απλα εγω ευτυχως εχω θυλωδες καρκινωμα και ταλαιπωρουμε με εγχειρησεις και ιωδια καποια στιγμη θα θεραπευτω τελειως και δυστυχώς θα μου πάρει ενα χρονο χωρις τεκνοποιηση λογω ιωδιου και ετσι θα σας εχω για συμβουλες τοτε.Απλα ήθελα να πω μια καλησπέρα και καλη επιτυχία σε ολες σας!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

γεια!

η δικια μου ιστορια ειναι λιγο μεγαλη!

περσι τον οκτωμβρη ειχα μια αποβολη στον 6 μηνα λογω ανοιχτου τραχηλου.φετος ανακαλυψα πως εχω υποθυροειδεισμο.εκανα εξετασεις και εδειξαν tsh 47,050,αρχισα να παιρνω τ4 50,σε 2μηνες η tsh κατεβηκε στο 20.συνεχισα με τ4 75 και εμαθα πως ειμαι εγκυος!εκανα τις εξετασεις πρωτου τριμηνου και ολα δειχνουν καλα.η tsh ειναι τωρα 12,24.πηρα τηλ τον ενδοκρινολογο μου και μου ειπε οτι δεν ειναι και τοσο ευχαριστημενος με την τιμη.μου αυξησε την δοση στα 88 και μου ειπε να ξανακανω εξετασεις σε εναν μηνα.τωρα σκεφτομαι να παω και σε καποιον αλλον γιατρο για μια δευτερη γνωμη.εσεις τι λετε?:!:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλημερα και καλως ηρθες στο φορουμ!!!Εγω εχω θυροειδη και ειμαι εγκυος στο δευτερο παιδακι μου!!!Εχω και εγω 3 οζους μικρους οι οποιοι δεν ειναι για επεμβαση.Οταν με το καλο μεινεις εγκυος ο θυροειδης σου θα πρεπει να ειναι ρυθμισμενος σωστα γιατι 1ον υπαρχει ενα μικρο ποσοστο αποβολων και 2ον ο θυροειδης αν δεν ειναι ρυθμισμενος σωστα μπορει να προκαλεσει στον εμβρυο νοητικη υστερηση.Μεχρι τον 5ο μηνα κανεις εξετασεις θυροειδη καθε 2μηνο και μετα καθε μηνα μηπως χρειαστει να αυξησεις την δοσολογια του χαπιου που περνεις!!!Ελπιζω να σε βοηθησα αρκετα.

 

 

 

KΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ:ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΡΥΘΜΙΣΗΣ!!!!Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ( ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ)ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΡΥΘΜΥΣΜΕΝΟΣ ΕΝΤΕΛΩΣ Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ??ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΣΑΣ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ...:-(ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΜΕ ΛΕΝΕ ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ..Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:: ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΡΥΘΜΙΣΗΣ!!!!! ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΛΟΙΠΟΝ : ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΟΣ Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ????ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΑΥΤΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΜΕ ΛΕΝΕ ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ..Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:: ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΡΥΘΜΙΣΗΣ!!!!! ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΛΟΙΠΟΝ : ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΟΣ Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ????ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΑΥΤΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...

 

 

Γεια σου, Αθανασία. Ανακάλυψα ότι έχω αυξημένη TSH σε εξετάσεις που έκανα πριν μείνω έγκυος, για να δω τι γινόταν με τον θυρεοειδή, καθώς ήθελα να ξεκινήσω τη διαδικασία για μωράκι. Μέχρι τότε δεν είχε διαπιστωθεί κάτι, γιατί είχα ξανακάνει εξέταση και όλα ήταν καλά.

Ξεκίνησα να παίρνω το χάπι που μου έδωσε ο ενδοκρινολόγος.Μέσα σε ένα μήνα η τιμή κατέβηκε σε ικανοποιητικά επίπεδα και ο γιατρός μου είπε πως αν έμενα έγκυος δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Ωστόσο τόνισε ότι αν μείνω έγκυος θα πρέπει να κάνω αμέσως εξέταση για να παρακολουθώ την κατάσταση.

Εμεινα έγκυος πάνω στον μήνα και να φανταστείς ότι μαζί με τη χοριακή-αφού είχε προηγηθεί και ένα θετικό τεστ- έκανα εξέταση για θυρεοειδή. Πράγματι η TSH είχε αυξηθεί λόγω εγκυμοσύνης εντός όμως φυσιολογικών ορίων και ο γιατρός μου άλλαξε το χάπι. Παρακολούθησα τον θυρεοειδή σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Δεν εμφανίστηκε πρόβλημα ούτε στη διάρκεια ούτε και μετά.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως.Μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε καλά!:-D

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο μενα!εκανα κ εγω εξεταση για θυροειδη κ η τιμη της TSH ειναι 5.5,,δηλαδη λιγο ανεβασμενη απο τα κανονικα ορια..το θεμα ειναι οτι ειμαι στην προσπαθεια για δευτερο παιδακι κ απο αυτα που εχω διαβασει ειναι οτι η τιμη πρεπει να βρισκεται στο 2 πριν την συλληψη..εντωμεταξυ ειχα μια παλινδρομη πριν μηνες κ η TSH ηταν 4.12 αλλα δεν ξερω αν εφταιγε αυτο γιατι δεν προλαβαμε κιολας να την ρυθμισουμε..ο παθολογος μου αρχισε χαπι τ4 των 50 μg κ μου ειπε να κανω κ υπερηχο αλλα σιγουρα θα παω σε ενδοκρινολογο που ειναι κ η ειδικοτητα του αλλωστε για να μου πει κ αυτος την γνωμη του..αλλα εχω αγχωθει πολυ...:confused:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο μενα!εκανα κ εγω εξεταση για θυροειδη κ η τιμη της TSH ειναι 5.5,,δηλαδη λιγο ανεβασμενη απο τα κανονικα ορια..το θεμα ειναι οτι ειμαι στην προσπαθεια για δευτερο παιδακι κ απο αυτα που εχω διαβασει ειναι οτι η τιμη πρεπει να βρισκεται στο 2 πριν την συλληψη..εντωμεταξυ ειχα μια παλινδρομη πριν μηνες κ η TSH ηταν 4.12 αλλα δεν ξερω αν εφταιγε αυτο γιατι δεν προλαβαμε κιολας να την ρυθμισουμε..ο παθολογος μου αρχισε χαπι τ4 των 50 μg κ μου ειπε να κανω κ υπερηχο αλλα σιγουρα θα παω σε ενδοκρινολογο που ειναι κ η ειδικοτητα του αλλωστε για να μου πει κ αυτος την γνωμη του..αλλα εχω αγχωθει πολυ...:confused:

 

 

boulitsa εμένα η TSH ήταν 5,7 και κατέβηκε μέσα σε ένα μήνα στο 2,7 με euthyrox των 75mg. Μου χορήγησε ο ενδοκρινολόγος euthyrox των 100mg και έφτασε στο 1,8 οπότε και μου είπε ότι όλα θα είναι ok σε περίπτωση εγκυμοσύνης. Μόλις έμεινα έγκυος έφτασε αμέσως στο 3,8(οριακά) και άρχισα να παίρνω euthyrox 125mg. Στη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν ξεπέρασε το 2,8. Δεν έκανα κάθε μήνα όμως εξετάσεις. Ο ενδοκρινολόγος συστήνει να γίνεται επανεξέταση γύρω στην 26η εβδομάδα. Μετά την γέννα ξαναπήρα το χάπι των 100mg και έχω TSH 2,1

Απλά θέλει παρακολούθηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΠΡΟΣ ria26 kai esta76 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ..ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΠΟΣΟ ΗΤΑΝΕ Η TSH ΣΟΥ??ΕΜΕΝΑ ΑΠΟ 8,2 ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΣΤΟ 0,1 ΚΑΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ.ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 1 ΜΕ 2 Η TSH ΑΛΛΑ... ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΞΕΡΕΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ!!!!!!!ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα σε ολες :P

 

θα ηθελα μια βοηθεια εχω αγχωθει κ δεν ξερω τι φταιει,ειμαι 26 χρονον εδω κ ενα χρονο προσπαθω με τον αντρα μου για ενα παιδακι αλλα ματεα παραλιλα αυτον τον χρονο ανακαλυψα πως εχω θυρεοειδη μου ειπαν πως δεν μπορω να μεινω εγκυος μεχρι να το ρυθμισω.περνω το χαπι σχεδον ενα χρονο τωρα υποτιθεται εχει ρυθμιστη τωρα αλλα το μικρο παλι δεν ερχεται κ απο τον γυναικολογο δεν ειμαι ιδιεταιρα ευχαριστημενη.τι φταιει???τι κανω λαθος??μηπως δεν φταιει ο θυρεοειδης που δεν μενω εγκυος??:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Καλησπερα

 

Την 7η εβδομαδα, καναμε τον υπερηχο και ειδαμε το μωρακι μας - ταυτοχρονα καναμε και εξετασεις αιματος και μετα απο 2 μερες μας ειδοποιησαν οτι υπαρχει καποιο προβλημα υποθυρεοειδισμου και οτι πρεπει να παρω χαπια. Αυτο που θελω να ρωτησω, ειναι αν ξερετε καμια περιπτωση που διαγνωστηκε υποθυρεοειδισμος στην 7η εβδομαδα και το μωρακι ειχε προβλημα τελικα....με αλλα λογια, το "προλαβαμε" ?

Link to comment
Share on other sites

Το ειδατε πολυ νωρις κ αυτο ειναι καλο.μιλησες με ενδοκρινολογο ξεκινησες χαπι? Αν ξεκινησες κατα πασα παθανοτητα ολα ειναι καλα,αλλα θα πρεπει να κανεις καθε μηνα εξετασεις..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ειμαστε εξωτερικο και εδω λειτουργουν λιγο διαφορετικα - Η μεγαλη μου ανησυχια ηταν μηπως εχει ηδη γινει ζημια στο μπεμπακι μας καθως μολις μπηκα στην 8η- θα αρχισω τη θεραπεια αμεσα/αυτιο το πρωι δλδ (τις εξετασεις τις εκαναν στο κεντρο στο πρωτο ραντεβου οπω ειπα και μας εστειλαν ταχυδρομικα την συνταγη!! αλλα χωρις αναλυτικα τα αποτελεσματα --αλλο κουφο αυτο).

 

Επεσα και στη περιπτωση να ειναι σ/κ ενδιαμεσα, γιατι εδω (Γερμανια) δεν παιζει αυτο που γινεται στην Ελλαδα δλδ να παρεις στο κινητο το γιατρο σου- δεν το δινουν, εχεις το τηλεφωνο του ιατρειου αν χρειαστει κατι τις εργασιμες μερες/ωρες και εκτος , σου λενε να πας σε νοσοκομειο (ενταξει, τα νοσοκομεια τους ειναι πολυ καλυτερα, αλλα παντα νοιωθεις μια μεγαλυτερη ασφαλεια να εχεις και ενα κινητο). Δευτερα θα κλεισω ραντεβου σε αλλο ενδοκρινολογο, εκτος του ιατρικου που με παρακολουθει για την εγκυμοσυνη, ωστε να παρω και μια δευτερη γνωμη....αλλα οπως ειπα, η μεγαλη ανησυχια ειναι μηπως εχει γινει ηδη καποια ζημια...

 

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, ξεκίνα θεραπεία και περίμενε να μιλήσεις με τους γιατρούς. Τι δόση σου είπαν να πάρεις;Κατα την αποψη μου πιο καταλληλος για να μιλήσει για πιθανοτητες επιπτώσεων στο έμβρυο (που νομιζω ειναι πολύ λίγες) είναι ο γυναικολόγος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμφάνισα υποθειροειδισμό και στην 1η και στην τωρινή εγκυμοσύνη μου. Στην 1η εγκυμοσύνη άρχισα τα χάπια γύρω στην 9η εβδομάδα, γιατί μεσολάβησε ένα ταξίδι και είδα την ενδοκρινολόγο αφού επέστρεψα. Είχα ρωτήσει τότε το γυναικολόγο μου αν υπάρχει πρόβλημα με αυτήν τη καθυστέρηση και μου είπε όχι. Στην τωρινή εγκυμοσύνη τα άρχισα στην 8η εβδομάδα. Μην ανησυχείς, το μεμπάκι σου δεν έχει πάθει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 month later...

kalhmera kai apo mena ..xtes ekana eksetaseis kai eixa tsh 34 phga se endokrinologo kai m dwse xapi twn 50 vre koritsia mhpws einai mikro to xapi;;pio prin den epairna an kai eixa kai sth prwth egkumosunh aukshmenh tsh alla oxi 34 eixa deka an thimamai kala..Twra eimai sthn 11 evdomada .....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πηρα τις εξετασεις μου σημερα....

και εχω θυροειδη...οκ ειχα πολλα συμπτωματα...!!! αλλα τωρα στεναχωρήθηκα

για το μωρακι

τι τατυχακρδιες και δυσπνοιες ειναι αυτες.... :(

uZCRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα habibi!Μην ανησυχείς κι εγω έχω υπερθυρεοειδισμό καθαρά λόγω εγκυμοσύνης!Είχα 0,01 tsh και τ3 τ4 στο ζενίθ!Πήρα χάπια για ένα μήνα και τ3 και τ4 έχουν ήδη ρυθμιστεί με tsh 0,03 ακόμα,άλλα ανεβαίνει!Από ταχυκαρδίες,άστο δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα habibi!Μην ανησυχείς κι εγω έχω υπερθυρεοειδισμό καθαρά λόγω εγκυμοσύνης!Είχα 0,01 tsh και τ3 τ4 στο ζενίθ!Πήρα χάπια για ένα μήνα και τ3 και τ4 έχουν ήδη ρυθμιστεί με tsh 0,03 ακόμα,άλλα ανεβαίνει!Από ταχυκαρδίες,άστο δεν υπάρχουν.

 

Denis mou εμενα ειναι 6.7 και μου ειπαν οτι ειναι υποθυροειδισμος κ οχι λογω εγκυμοσυνης.ειχα απο μικρη προβληματα.για τ4 ειπε η γυναικολογος μου..τωρα την δευτερα εχω ραντεβου με τον ενδοκρινολογο κ βλεπουμε!Ανεβαζω πολυ πιεση κ κατεβαινει πολυ..μιλαμε 8 με 5 ..... 14 με 9 ...οτι ναναι...

πηγα και σε πνευμονολογο ...επειδη εχω δυσκολια στην αναπνοη... μου ειπε η καρδια μου ανεβαζει παραπολυ γρηγορα παλμους ουτε σκαλες να μην ανεβαινω.δεν μπορω κιολας... τι στο καλο ...τοσο πολυ χειροτερεψα μολις εμεινα εγκυος ....

 

οταν περνεις τα χαπια αυτα ...δεν πρεπει να τα περνεις για παντα?

ειδες καμια αλλαγη με τα χαπια αυτα στο λαχανιασμα?

ευχαριστω

uZCRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκι μου,να ξέρεις ότι κι εγω έχω πάθει τα πάντα στην εγκυμοσύνη!Αυχένα,χέρι να μην μπορω να το κουνήσω από τους πόνους,το έντερο σε καθημερινή βάση πονάει κι από χθες έχω πόνους στη χολή!Η αλήθεια είμαι πως στην εγκυμοσύνη πέφτει πολύ το ανοσοποιητικό μας.Όσον αφορά το θυροειδή, έχω δει διαφορά στη δύσπνοια,άλλα έχω ακόμη ταχυκαρδία και έχει αρχίσει να ρυθμίζεται το βάρος μου γιατί ενώ έτρωγα,αδυνάτιζα!Πολλές έγκυες έχουν θυροειδή το θέμα είναι να το ρυθμίζουμε και να τον παρακολουθούμε!Ποσων εβδομάδων είσαι?Εγώ δευτέρα κλέίνω τις 16!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...