Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικοί Σταθμοί Ανατολική Θεσσαλονίκη


Recommended Posts

Αποφασισα να βαλω τα μαργαριταρια μου σε παιδικο τελικα και μαλιστα απο τον Μάιο Ιουνιο...οπότε θα παρω αδεια μια δυο μερες και θα ψαχνω να βρω τον καλύτερο... :D

 

Θελω τη βοηθεια σας... Δεν εχω φιλες με παιδακια εδω και δεν εχω κανενα παιδικο ακουστα περα απο εναν που δεν παιρνει μωρα 18 μηνων οπως θα ειναι η μικρη μου... :cry:

 

Οποια ειναι ευχαριστημενη απο παιδικο στις περιοχες Καλαμαριάς-Πυλαίας-Πανοράματος-Θέρμης ας μου γραψει ονομα και εντυπωσεις.

 

Επισης αν εχετε ακουσει απο φιλες σας καλα λογια για τον παιδικο που στελνουν τα παιδια τους σε αυτες τις περιοχες πειτε μου παλι...

 

Ειστε η μονη μου ελπιδα να μην παω στα κουτουρού... :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω περυσι τον εστελνα στο παιδικοραμα. Ειναι αναμεσα θερμη- πανοραμα κ ειναι νομιζω οτι καλυτερο. Σκεφτομαι να τον στειλω κ νηπειαγωγειο εκει. Εχει ανοιξει κ αλλο τοπικ με το ιδιο θεμα, αλλα δεν ξερω πως να σε παραπεμψω εκει :oops:

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει τα καλυτερα για το Παιδικοραμα αλλα τελικα ο παιδικος αναβαλλεται για του χρονου... Ειναι ο πρωτος που θα επισκεφθω παντως... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν σας αρεσε στο Baby college? Σκεφτομουν για νηπιαγωγειο ή εκει ή στο Ελληνικο κολεγιο που ειναι το ιδιο.Δεν εχω καταληξει ακομη, ειμαι στο ψαξιμο...Τελικα μαλλον στο παιδικοραμα θα τον στειλω παλι... :roll:

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

mama mia γιατι θελεις να φυγεις απο το παιδικόραμα?

 

Το baby college γιατι ειναι το ιδιο με το ελληνικο κολεγιο? :roll:

 

Αν στειλεις το παιδι στον παιδικο ενος ιδιωτικου σχολειου μετα δεν ειναι "υποχρεωτικο" να συνεχισει εκει και στο δημοτικο? Εννοω οτι θα του εθρει αποτομα η μεταβαση σε ενα δημοσιο νηπιαγωγειο-δημοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Απλα ειμαι μπερεμενη στο αν πρεπει το νηπιαγωγειο να ειναι σε παιδικο σταθμο ή σε δημοτκο σχολειο...Εχω ανοιξει κ αναλογο τοπικ...

Το Baby college ειναι του Ελληνικου κολλεγιου.Τα νηπιαγωγεια τους εχουν ακριβως το ιδιο προγραμμα.Απλα το bby college περνει απο 6 μην παιδακια κ τα εχουν ως τα νηπια, ενω στο ελληνικο κολλεγιο τα περνουν απο προνηπια...

 

Το μονο που δεν μου αρεσε πολυ στο παιδικοραμα ειναι το οτι οι αιθουσες των νηπιων ειναι κατω και οχι στον επανω χωρο που ειναι πολυ ομορφα κ ηλιολουστα...

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

εγώ μένω περαία και άρχισα ήδη τη δουλειά. Εδώ είναι 2 βρεφικοι αλλά δεν μου άρεσαν. Δεν μου άρεσαν γιατί έχουν τα νινάκια με τα παιδάκια ως 2 ετών στην ίδια αίθουσα.

Καμια πρόταση????

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

τελικα η αναζητηση παιδικου σταθμου ειναι πολυ δυσκολη υποθεση...

ξεκινησα και βλεπω 2 σταθμους την ημερα και πραγματικα εχω μπερδευτει...

οταν πας εκει ολοι σου λενε αυτα που θελεις να ακουσεις..

στην πραξη τι γινετε ομως?

θα καταληξω και θα σας πω αναλυτικα τι προσκομισα απο καθε παιδικο σταθμο..

Link to comment
Share on other sites

demi νομίζω τα συμπεράσματά σου θα είναι πολύ χρήσιμα. Εμείς δεν το ψάχνουμε ακόμη μιας και ο μικρός κύριος είναι ακόμη ενός έτους αλλά θα χρειαστούμε πληροφορίες στο μέλλον. Περιμένουμε τις προτάσεις σου, καλό κουράγιο στην αναζήτηση και στο φιλτράρισμα των άχρηστων πληροφοριών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα και απο μενα!Μετα απο αρκετη αναζητηση ειμαι αναμεσα σε 3 παιδικους σταθμους για να στειλω το αγορακι μας που ειναι 13μηνων.

Πολυχρωμο-Συννεφουλα-Λιμνη των Κυκων

Σας παρακαλω θα ηθελα τα σχολια σας,θετικα ή αρνητικα αν γνωριζετε ή στελνετε τα παιδια σας σε καποιον απο αυτους.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!Μετα απο αρκετη αναζητηση ειμαι αναμεσα σε 3 παιδικους σταθμους για να στειλω το αγορακι μας που ειναι 13μηνων.

Πολυχρωμο-Συννεφουλα-Λιμνη των Κυκων

Σας παρακαλω θα ηθελα τα σχολια σας,θετικα ή αρνητικα αν γνωριζετε ή στελνετε τα παιδια σας σε καποιον απο αυτους.

 

Ευχαριστω

 

 

Για το Πολύχρωμο μπορείς να δεις στον Παιδικοί σταθμοί Ανατολικής Θεσσαλονίκης έως τις 17,30 - εκεί γράφω πολλά εγώ, και στο Παιδικοί σταθμοί το γενικό για μια ευχαριστία στο σταθμό.

Για τη λίμνη των κύκνων υπάρχουν διάφορες γνώμες και φυσικό είναι άλλωστε!!!! Εγώ απλά δεν τον προτίμησα γιατί ακριβώς δεν μου άρεσε η Διευθύντρια και γιατί δεν συμφωνώ και πολύ με το στυλ εκπαίδευσης εκεί. Είμαι γενικότερα του το παιδί πρέπει να παίζει πολύ και ιδιώς στα κάτω από 4 χρονών παιδάκια ακόμη περισσότερο. Εκεί μου φάνηκε ότι είναι πολύ φορτωμένο το πρόγραμμα και λιγότερος χρόνος για παιχνίδι. Απλά και μόνο αυτό. Κατά τα άλλα δεν το βρήκα καθόλου άσχημο. Όσο για τη Συνεφούλα απλά κλείνει νωρίς και είναι μεγάλη η απόσταση (ιδιώς όταν το παιδί γυρνάει με το λεωφορίο του σταθμού λίγο με τρομάζει) τα αρνητικά που βρήκα εγώ. Κατά τα άλλα τον θεωρώ ως έναν από τους καλύτερους παιδικούς σταθμούς που είδα.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν σας αρεσε στο Baby college? Σκεφτομουν για νηπιαγωγειο ή εκει ή στο Ελληνικο κολεγιο που ειναι το ιδιο.Δεν εχω καταληξει ακομη, ειμαι στο ψαξιμο...Τελικα μαλλον στο παιδικοραμα θα τον στειλω παλι... :roll:

 

Στο baby college το αρνητικό που βρήκα ήταν ότι κρατάνε τα άρρωστα παιδάκια, με αποτέλεσμα να κολλάνε πολύ εύκολα μεταξύ τους όλα.... Επειδή την πάτησα με τη μικρή μου σε άλλο σταθμό όταν πήγα εκεί για πληροφορίες και μου είπαν ότι τα κρατάνε τα άρρωστα τον απέρριψα.

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητο mitaki,

Σε ευχαριστω καταρχην για την βοηθεια σου!Συμφωνω απολυτα με καποιες απο τις αποψεις σου για τους σταθμους που ρωτησα.

Ποσο δυσκολο ειναι τελικα να στειλεις το παιδι σου καπου και να το εμπιστευθεις και

να εισαι ησυχος οτι επελεξες το καλυτερο για εκεινο!

Παντως εμεις μεσα στην βδομαδα πρεπει να αποφασισουμε γιατι αρχες Ιουνιου θα πρεπει να ξεκινησουμε το μωρο καπου και οι θεσεις σιγα-σιγα κλεινουν.

Μια ακομη ερωτηση αν γνωριζεις κατι εσυ ή καποιος αλλος για το Μαγεμενο Δασος και την Ανοιξη.

Ευχαριστω πολυ και παλι και θα σε ενημερωσω που καναμε εγγραφη τελικα

Καλη σου μερα

Τoniak

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα toniak,

 

εγώ έχω 2 παιδάκια και τα στέλνω χρόνια τώρα από βρεφάκια στο μπλε μπαλόνι.

ειμαι παρα πολύ ικανοποιημένη και ποτέ μεχρι τωρα δεν είχα κανένα προβλημα!

οι χώροι είναι παρα πολύ ωραιοι,δεν εχει καθόλου σκαλιά,οι ταξεις είναι τεραστιες,εχει παρα πολύ μεγαλο κήπο και οι κοπέλες με εμπειρία και πολύ ευγενικές.τα παιδιά χρόνια τωρα έρχονται κάθε μερα με χαμογελο και επειδή εμεις τωρα θα πάμε δημοτικό είναι πολύ καλά προετοιμασμένες κι εχει γίνει άριστη δουλειά.μπορείς να πάρεις μια ιδέα αν μπεις στο www.blebaloni.gr

ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητο mitaki,

Σε ευχαριστω καταρχην για την βοηθεια σου!Συμφωνω απολυτα με καποιες απο τις αποψεις σου για τους σταθμους που ρωτησα.

Ποσο δυσκολο ειναι τελικα να στειλεις το παιδι σου καπου και να το εμπιστευθεις και

να εισαι ησυχος οτι επελεξες το καλυτερο για εκεινο!

Παντως εμεις μεσα στην βδομαδα πρεπει να αποφασισουμε γιατι αρχες Ιουνιου θα πρεπει να ξεκινησουμε το μωρο καπου και οι θεσεις σιγα-σιγα κλεινουν.

Μια ακομη ερωτηση αν γνωριζεις κατι εσυ ή καποιος αλλος για το Μαγεμενο Δασος και την Ανοιξη.

Ευχαριστω πολυ και παλι και θα σε ενημερωσω που καναμε εγγραφη τελικα

Καλη σου μερα

Τoniak

 

Καλημέρα, όσο για τη βοήθεια σίγααα το πράγμα!!!! Γιαυτό είμαστε εδώ όλες!!!!

Τώρα για τους καινούργιους παιδικούς που ρωτάς πραγματικά με έπιασες αδιάβαστη!!!!! Ναι κιόμως μου ξεφύγαν εμένα αυτοί, και αλήθεια σου λέω πήγα σε πολλούς αλλά σε πάρα πολλούς λέμε για να αποφασίσω τελικά. Για πες μου που είναι αυτοί οι σταθμοί ? Μου κάνει εντύπωση που μου ξέφυγαν. Μήπως είναι κατά Ασβεστοχώρι? Γιατί αυτούς τους είχα αποκλίσει από την αρχή που ήταν Ασβεστοχώρι. Περιμένω νέα σου λοιπόν!!!!!

Καλή υπομονή και κουράγιο, ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολη διαδικασία.....

Φιλάκιααα

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ξανα!!

Λοιπον η Ανοιξη ειναι στο Πανοραμα και το Μαγεμενο Δασος στα Κων/πολιτικα.Τελικα

αποφασισαμε μετα απο πολυ σκεψη να τον γραψουμε στο Μαγεμενο Δασος.Λειτουργει ολο τον χρονο 06.00-18.00 πολυ θετικο για εμας,η υπευθυνη ειναι πολυ γλυκος ανθρωπος και ο σταθμος ειναι πεντακαθαρος και με μεγαλους και φωτεινους χωρους.μας ικανοποιησε πληρως και ειπαμε να καταληξουμε σε αυτον.

Ευχαριστω ολες για την βοηθεια σας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας φίλες και φίλοι γονείς! Πρωτη φορα συμμετέχω σε συζητηση αν και πολλές φορές διαβαζα το forum για να βοηθηθω.

Το θέμα μου είναι το εξής: Προέκυψε ξαφνικά ανάγκη να στείλω το μωρό μου 18 μηνών σε παιδικό σταθμό.Εχω δει 3 σταθμούς στο Πανόραμα.Κανένας από τους 3 δεν μου φανηκε αρκετά καλός για το παιδί μου. Θα δω σίγουρα και άλλους αλλά έλεγα μήπως μπορεί να με βοηθήσει κανείς από εσας που έχετε περάσει τα ίδια γιατί μας πιέζει και ο χρόνος...

Εγώ αυτό που θέλω από τον παιδικό είναι να αγκαλιάσουν το παιδάκι μου, να νιώθει ότι εκεί είναι ένας δικός του χώρος και όχι ότι το ξεφορτώνομαι.Είναι πολύ μικρός ακόμη, κάνει κακά πάνω του, δεν είναι ευκολος στο φαγητό και είναι αρκετά ευαίσθητουλης. Δεν μπορώ να αφήσω το παιδί κάπου που του φέρονται σα νήπιο και να ξέρω ότι καταπιέζεται και κάνει υπομονή μέχρι να γυρίσει σπίτι.Γιατί αυτό γίνεται πολλές φορές, τα παιδια συνηθίζουν σε ένα περιβάλλον καλό η κακό, αργά η γρήγορα.Αλλα με τι 'κόστος'? Τέλος πάντων να μη σας ζαλίζω, νομίζω ότι όλες οι μανούλες πανω κάτω τα ίδια θέλουμε δηλ. τα παιδια μας ευτυχισμένα!

Σας παρακαλώ αν μπορείτε να μου πείτε συγκεκριμένες πληροφορίες από τις εμπειρίες σας θα με βοηθήσουν πολύ. Η περιοχή μας είναι Πυλαια, Πανόραμα, Θέρμη και τριγύρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε όλους τούς γονείς ,είμαι νέος στο φόρουμ και ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι , μένω ΠΕΡΑΙΑ και ψάχνω για παιδικό σταθμό

σωστό και όχι πυλωτή και υπόγεια , μέχρι τώρα έχω δει τρεις στην περιοχή μας

ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΝ ΦΥΣΗΣ-- ΣΥΝΝΕΦΟΥΛΑ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΕΣ ΦΑΤΣΟΥΛΕΣ

Οι δυο πιο παλιοί και ο τελευταίως νέος μου άρεσαν και οι τρεις .

Αν έχετε κάτι να μου προτείνετε πάνω σε αυτούς τους τρεις ευχαρίστως

 

:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Kαλησπέρα! Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω για συγκεκριμένο σταθμό στην περιοχή σου. Θυμάμαι όμως ότι τον Σεπτέμβρη που έψαχνα κι εγώ πέρασα πολλα...Ένα θα σου πω: να εμπιστευθείς το ένστικτο του γονιού και να κάνεις την επιλογή που ταιριάζει σε εσάς.ούτε έχει νόημα να δεις όλους του σταθμούς που υπάρχουν (στο λέω εγώ που τους γύρισα σχεδόν όλους...) Εμείς τελικά επιλέξαμε νταντά (μας ήρθε ουρανοκατέβατη μια υπέροχη κυρία!!!).Εύχομαι το καλύτερο και για σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Για το Πολύχρωμο μπορείς να δεις στον Παιδικοί σταθμοί Ανατολικής Θεσσαλονίκης έως τις 17,30 - εκεί γράφω πολλά εγώ, και στο Παιδικοί σταθμοί το γενικό για μια ευχαριστία στο σταθμό.

Για τη λίμνη των κύκνων υπάρχουν διάφορες γνώμες και φυσικό είναι άλλωστε!!!! Εγώ απλά δεν τον προτίμησα γιατί ακριβώς δεν μου άρεσε η Διευθύντρια και γιατί δεν συμφωνώ και πολύ με το στυλ εκπαίδευσης εκεί. Είμαι γενικότερα του το παιδί πρέπει να παίζει πολύ και ιδιώς στα κάτω από 4 χρονών παιδάκια ακόμη περισσότερο. Εκεί μου φάνηκε ότι είναι πολύ φορτωμένο το πρόγραμμα και λιγότερος χρόνος για παιχνίδι. Απλά και μόνο αυτό. Κατά τα άλλα δεν το βρήκα καθόλου άσχημο. Όσο για τη Συνεφούλα απλά κλείνει νωρίς και είναι μεγάλη η απόσταση (ιδιώς όταν το παιδί γυρνάει με το λεωφορίο του σταθμού λίγο με τρομάζει) τα αρνητικά που βρήκα εγώ. Κατά τα άλλα τον θεωρώ ως έναν από τους καλύτερους παιδικούς σταθμούς που είδα.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο

 

 

 

koritsia geia sas sygnwmi poy parembainw apla san nea paidagvgos kai me polu oreksi thelw na xeklebw gnvmes gonewn douleuw se ena paidiko stin anatol thess alla de mpika gia diafimisi gi auto kai de thela na anaferw se poion auto pou thelw na tonisw (an kai ektos thematos) einai oti agapiti mou mitaki exeis megalo lathos se auto pou les katw twn 4 kalytera na paizoyn. yparxoyn ta legomena parathura eukairias sta paidia pou xekinoyn kuriws apo 3 kai panw. einai periodoi tis zwis toys pou leitoyrgoyn san sfoyggari. de soy lew oti ekpaideuontai kai apoktoyn gnwseis. oxi apla traboyn plirofories poy ekmetaleuontai argotera mporei kai stin efibeia isws. oti toys dwseis se ayti tin ilikia simainei oti argotera exoyn megalyteres pithanotites na to doulepsoyn an toys kalyptei p.x. fusi athlitismos, mousiki, diabasma, ktl. gnwseis den apoktoun eukairies gia gnwsi apoktoun. sugnwmi gia tin parembasi kai pali

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φίλοι μου καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω το κόστος των παιδικών σταθμών που ξέρετε για τι οι ποιο πολλοί δεν λένε, άπλα σου λένε ελάτε από κοντά να τα συζητήσουμε , και σε περίοδο οικονομιας η ενημέρωση ειναι χρυσος

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...