Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ


Recommended Posts

Γεια σου Φούλα27, διάβασα την περίπτωσή σου κ είναι ίδια με τη δική μου. Εγώ πριν έναν μήνα είχα τη δεύτερη αποβολή (παλίνδρομη κύηση). Την πρώτη τέλη περασμένου Οκτώβρη. Έχω κάνει μέχρι τώρα καρυότυπο εμβρύου, ο οποίος βγήκε φυσιολογικός (κορίτσι). Σήμερα πήρα τα πρώτα αποτελέσματα των:

 

ΘΥΡΟΞΙΝΗ (Τ4)

ΤΡΙΙΩΔΟΘΥΡΟΝΙΝΗ (Τ3)

ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΤΡΟΠΟΣ ΟΡΜΟΝΗ (TSH)

ΑΝΤΙΜΙΚΡΟΣΩΜΙΑΚΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ (ΑΝΤΙ-ΤΡΟ)

ΑΝΤΙΘΥΡΕΟΣΦΑΙΡΙΝΙΚΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ (ΑΝΤΙ-ΤG)

ΠΡΩΤΕΙΝΗ C

ΠΟΣΟΤΙΚΗ ΜΕΤΡΗΣΗ ΑΝΤΙΘΡΟΜΒΙΝΗΣ ΙΙΙ (ΑΤ ΙΙΙ)

ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΕΙΝΗ C (APC - R)

ΑΝΤΙΠΥΡΗΝΙΚΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ (ΑΝΑ)

 

Τα οποία ήταν φυσιολογικά!

 

Σε δυο εβδομάδες θα κάνω τις υπόλοιπες:

 

Αντιπηκτικό λύκου (DRVVT test)

Αντισώματα καρδιολιπίνης (lgG - lgM)

Ελεύθερη πρωτεΐνη S

Παρουσία αλληλίων θρομβοφιλίας της GPIa

MTHFR

Ανοσοφαινοτυπική ανάλυση λεμφοκυττάρων περιφερικού αίματος με τη χρήση μονοκλωνικών αντιορών

 

Η ιατρός μου είπε να περιμένω 2 μήνες τουλ. πριν ξαναπροσπαθήσω... αλλά αυτή τη φορά δε θα ακολουθήσω αυτή τη συμβουλή...

 

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά όπως και σε όλες τις γυναίκες που αντιμετωπίζουν αυτά τα προβλήματα!

 

Πες μας τα νέα σου!

 

Μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 214
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα κοριτσια,

μετα τη 2η αποβολη(ενδομητριο θανατο στην 9η εβδομαδα) αποφασισαμε με το συζυγο μου να "ψαχτουμε". Δυστυχως ο γυναικολογος μου δεν εστειλε το κυημα για εξετασεις και ετσι δεν ξερουμε πού οφειλοταν ο θανατος. Αρχικα,εκανα εξετασεις για θυροειδη κ τα αντισωματα του.ΚΑΘΑΡΕΣ. Βρηκα μια αιματολογο, την κα Λευκου, και με εβαλε να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια. Εκτος απο την τιμη για τα αντιπυρηνικα που ειναι οριακη, ολα ΚΑΘΑΡΑ. Επομενο βημα; ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΣ ζευγους. Δωσαμε αιμα εχθες και πρεπει να περιμενουμε 20 ημερες. Ειμαι μες στο αγχος...

Γνωριζει καμια τι επιλογες υπαρχουν σε περιπτωση χρωμοσωμικου προβληματος; Η γιατρος δεν μου εδωσε σαφη απαντηση πριν να παρουμε τα αποτελεσματα, ειπε μονο "εξαρταται".

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια,

μετα τη 2η αποβολη(ενδομητριο θανατο στην 9η εβδομαδα) αποφασισαμε με το συζυγο μου να "ψαχτουμε". Δυστυχως ο γυναικολογος μου δεν εστειλε το κυημα για εξετασεις και ετσι δεν ξερουμε πού οφειλοταν ο θανατος. Αρχικα,εκανα εξετασεις για θυροειδη κ τα αντισωματα του.ΚΑΘΑΡΕΣ. Βρηκα μια αιματολογο, την κα Λευκου, και με εβαλε να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια. Εκτος απο την τιμη για τα αντιπυρηνικα που ειναι οριακη, ολα ΚΑΘΑΡΑ. Επομενο βημα; ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΣ ζευγους. Δωσαμε αιμα εχθες και πρεπει να περιμενουμε 20 ημερες. Ειμαι μες στο αγχος...

Γνωριζει καμια τι επιλογες υπαρχουν σε περιπτωση χρωμοσωμικου προβληματος; Η γιατρος δεν μου εδωσε σαφη απαντηση πριν να παρουμε τα αποτελεσματα, ειπε μονο "εξαρταται".

 

Καλησπέρα,

 

Λυπάμαι για τη δεύτερη αποβολή σου. Κι εγώ είχα δυο πριν γεννήσω αυτόν τον Μάρτιο. Όπως βλέπεις παρακάτω έχω όλη τη λίστα με τις εξετάσεις που έκανα.

 

Στη δεύτερη αποβολή έκανα και ιστολογικές και καρυοτυπική ανάλυση στο έμβρυο. Ο καρυότυπος ήταν φυσιολογικός, που σημαίνει ότι δεν υπήρχε κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία (χοντρή τουλ) που δικαιολογούσε την αποβολή. Πολλές φορές στο πρώτο στάδιο ανάπτυξης το έμβρυο προκύπτει με χρωμοσωμικές ανωμαλίες και αποβάλλεται (τις περισσότερες φορές) αυτόματα απο το σώμα.

 

Την κάναμε τότε την καρυοτυπική ανάλυση για να δούμε στην περίπτωση χρωμοσωμικής ανωμαλίας, ότι για την αποβολή ευθυνόταν το έμβρυο, κι όχι κάτι παθολογικό δικό μου.

 

Οι εξετάσεις μου όλες ήταν καθαρές, και όπως βλέπεις έκανα τα πάντα. Η αιματολόγος μου είπε να δοκιμάσω μι τρίτη φορά χωρίς κάποια προληπτική θεραπεία. Και έτσι έκανα.

 

Βέβαια και η τρίτη εγκυμοσύνη ξεκίνησε με αιμορραγίες, αιματώματα κλπ. Αυτή τη φορά όμως δεν έκανα ούτε χοριακές, ούτε προγεστερόνη πήρα. Όλα πήγαν καλα. Η αιμορραγία σταμάτησε τη 10η εβδοάδα. Έπαιρνα μόνο σαλοσπίρ.

 

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σας κορίτσια. Αυριο θα παω για αποξεση στο Αλεξάνδρα χωρίς να ξέρω καποιο γιατρό εκεί. Μηπως ξέρει καμιά ποιες είναι η διαδικασία πριν την επέμβαση? Μου ειπαν χωρίς νερό. Ισχύει? Με τέτοια ζέστη θα σκάσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλησπερα σας κοριτσια.ειμαι καινουργια στο φορουμ και χρειαζομαι τις εμπειριες σας.

Εχω ενα μωρακι 10 μηνων απο φυσιολογικη γεννα και αυριο θα κανω αποξεση λογω παλλινδρομης στην 7 προς 8 εβδομαδα.

Θελω να προσπαθησω ξανα το συντομοτερον αλλα ο γιατρος μου ειπε μετα απο 3 μηνες.γιατι αλλοι δινουν αντισυλληπτικα για ρυθμιση κυκλου και αλλοι σου λενε δα ξεκινησεις προσπαθειες με την πρωτη περιοδο.

Μηπως αν μεινω πριν το 3μηνο δεν εχει επανελθει η μητρα και εχω και δευτερη παλλινδρομη;η μηπως περιμενουν τα αποτελεσματα καρυοτυπου κλπ.

 

Σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας κοριτσια.ειμαι καινουργια στο φορουμ και χρειαζομαι τις εμπειριες σας.

Εχω ενα μωρακι 10 μηνων απο φυσιολογικη γεννα και αυριο θα κανω αποξεση λογω παλλινδρομης στην 7 προς 8 εβδομαδα.

Θελω να προσπαθησω ξανα το συντομοτερον αλλα ο γιατρος μου ειπε μετα απο 3 μηνες.γιατι αλλοι δινουν αντισυλληπτικα για ρυθμιση κυκλου και αλλοι σου λενε δα ξεκινησεις προσπαθειες με την πρωτη περιοδο.

Μηπως αν μεινω πριν το 3μηνο δεν εχει επανελθει η μητρα και εχω και δευτερη παλλινδρομη;η μηπως περιμενουν τα αποτελεσματα καρυοτυπου κλπ.

 

Σας ευχαριστω πολυ!

 

καλησπερα!

κι εμενα τριμηνο μου ειπε για να επανελθει η μητρα

οι αποψεις διιστανται!!

αλλοι λενε αμεσως αλλοι λενε 3 μηνο κι αλλοι εξαμηνο

Link to comment
Share on other sites

Αισιοδοξία, καλημέρα

συνήθως, απ' ό,τι έχω καταλάβει, οι γιατροί στην αυτόματη αποβολή και μάλιστα σε όσο το δυνατόν πιο μικρή εβδομάδα λένε να ξεκινήσουν προσπάθειες μετά από μία περίοδο.

Σε αποξέσεις κι εγώ για τρεις ξέρω, για να έχει επανέλθει η μήτρα. Να σου πω κάτι, νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να περιμένεις ακόμα 2 μήνες, και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, παρά να ρισκάρεις μία ακόμη εγκυμοσύνη (που αν συμβεί κάτι τέτοιο θα σε πάει ακόμα πιο πίσω χρονικά).

Δεν κερδίζεις κάτι για δυο μήνες! Μη βιάζεσαι

Εύχομαι με ένα νέο και γερό μπεμπέ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα και παλι!

Την παρασκευη εκανα τελικα την αποξεση.ηταν πολυ δυσκολη εμπειρι.η αληθεια ομως ειναι οτι ειδα πολυ χειροτερα περιστκτικα.μανουλες να χανουν τα παιδακια τους στον 5 και 9 μηνα!ειναι τραγικο και δν μπορω να καταλαβω το ΓΙΑΤΙ!!!ΓΙΑΤΙ πρεπει μια γυναικα να ζησει κατι τετοιο κ πως να το ξεπερασει!!!

Ας μας προστατευουν ολα τα αγγελουδια μας απο ψηλα!

Ετσι,βγαινοντας απο το νοσοκομειο το ειδα διαφορετικα!!ανελπιστη δυναμη που με εκανε να πω οτι τωρα πια ο χρονος κυλαει αντιστροφα για την επομενη συλληψη,το επομενο μωρακι!

Απλα ηθελα να σας ρωτησω,οσες περα απο αντιβιωση πηρατε κ cyclacur,ποσα κουτια πηρατε.αναφερουν οτι δεν δρουν ως αντισσυληπτικα αλλα καλυτερα να αποφευγεται εγκυμοσυνη οσο τα περνουμε.διευκρινιζω σε ηεριπτωση που παιζει ρολο στην επουλωση του ενδομητριου,οτι ειχα παλινδρομη,οχι αποβολη!!!

Καλη συνεχεια σε ολες σας κοριτσια μου και μη ξεχναμε να σκεφτομαστε αισιοδοξα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα και παλι!

Την παρασκευη εκανα τελικα την αποξεση.ηταν πολυ δυσκολη εμπειρι.η αληθεια ομως ειναι οτι ειδα πολυ χειροτερα περιστκτικα.μανουλες να χανουν τα παιδακια τους στον 5 και 9 μηνα!ειναι τραγικο και δν μπορω να καταλαβω το ΓΙΑΤΙ!!!ΓΙΑΤΙ πρεπει μια γυναικα να ζησει κατι τετοιο κ πως να το ξεπερασει!!!

Ας μας προστατευουν ολα τα αγγελουδια μας απο ψηλα!

Ετσι,βγαινοντας απο το νοσοκομειο το ειδα διαφορετικα!!ανελπιστη δυναμη που με εκανε να πω οτι τωρα πια ο χρονος κυλαει αντιστροφα για την επομενη συλληψη,το επομενο μωρακι!

Απλα ηθελα να σας ρωτησω,οσες περα απο αντιβιωση πηρατε κ cyclacur,ποσα κουτια πηρατε.αναφερουν οτι δεν δρουν ως αντισσυληπτικα αλλα καλυτερα να αποφευγεται εγκυμοσυνη οσο τα περνουμε.διευκρινιζω σε ηεριπτωση που παιζει ρολο στην επουλωση του ενδομητριου,οτι ειχα παλινδρομη,οχι αποβολη!!!

Καλη συνεχεια σε ολες σας κοριτσια μου και μη ξεχναμε να σκεφτομαστε αισιοδοξα!!

 

Καλημέρα!!

Κι εμένα cyclacur μου έδωσε για τρεις μήνες, δηλαδή 3 κουτιά.

Τα cyclacur ειναι οιστρογόνα και τα δίνουν για να επανέλθει η περίοδος χωρίς να πάρεις αντισυλληπτικά.

Όντως δεν κάνει να μείνεις έγκυος το διάστημα που τα παίρνεις.

Μη φοβάσαι.για καλό τα δίνει.

καλη δύναμη και να έχεις πολυ αισιοδοξια.

Εγω ταλαιπωρήθηκα ένα 3μηνο στις σκέψεις και κλείστηκα στον εαυτό μου αλλα τωρα το βλέπω οπως κι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα και παλι!

Την παρασκευη εκανα τελικα την αποξεση.ηταν πολυ δυσκολη εμπειρι.η αληθεια ομως ειναι οτι ειδα πολυ χειροτερα περιστκτικα.μανουλες να χανουν τα παιδακια τους στον 5 και 9 μηνα!ειναι τραγικο και δν μπορω να καταλαβω το ΓΙΑΤΙ!!!ΓΙΑΤΙ πρεπει μια γυναικα να ζησει κατι τετοιο κ πως να το ξεπερασει!!!

Ας μας προστατευουν ολα τα αγγελουδια μας απο ψηλα!

Ετσι,βγαινοντας απο το νοσοκομειο το ειδα διαφορετικα!!ανελπιστη δυναμη που με εκανε να πω οτι τωρα πια ο χρονος κυλαει αντιστροφα για την επομενη συλληψη,το επομενο μωρακι!

Απλα ηθελα να σας ρωτησω,οσες περα απο αντιβιωση πηρατε κ cyclacur,ποσα κουτια πηρατε.αναφερουν οτι δεν δρουν ως αντισσυληπτικα αλλα καλυτερα να αποφευγεται εγκυμοσυνη οσο τα περνουμε.διευκρινιζω σε ηεριπτωση που παιζει ρολο στην επουλωση του ενδομητριου,οτι ειχα παλινδρομη,οχι αποβολη!!!

Καλη συνεχεια σε ολες σας κοριτσια μου και μη ξεχναμε να σκεφτομαστε αισιοδοξα!!

 

Καλησπερα και απο μενα.Καλη δυναμη και πιστη οτι θα ερθει το ομορφοτερο δωρο.Περασα και εγω παλινδρομη πριν δεκα μηνες σχεδον.Δυσκολο δεν περιγραφεται και ειδικα οταν το κυνηγας χρονια.Ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος τελικα.Δεν το ξεχνας,αλλα απαλυνεται ο πονος.........

Προσωπικα δεν εκανα αποξεση,αλλα καναμε φυσικη αποβολη με κολπικα υποθετα και χαπια απο το στομα.Πηρα αντιβιωση για πεντε μερες και τιποτα αλλο.

Επαφες μας απαγορευσαν για 3-4 εβδομαδες και μετα με προσοχη να περασουν 3κυκλοι.Δεν θελουν εγκυμοσυνη,γιατι πρεπει να επανελθει η μητρα και γο ενδομητριο.

Σου ευχομαι να το "ξεπερασεις" οσο πιο ανωδυνα μπορεις και οταν με το καλο προκυψει η επομενη εγκυμοσυνη,να πανε ολα καλα.

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

Πριν λιγες μερες εμαθα οτι ειμαι εγκυος.Εκανα μια χοριακη πριν την καθυστερηση κ βγηκε 8.επειτα τρια τεστ εγκθμοσυνης κ τα τρια θετικα.Πηγα στον γιατρο μια εβδομαδα μετα κ ειδαμε μονο μια υποψια σακου.Μου ζητησε να κανω χοριακη κ μια επαναληπτικη.η πρωτη βγηκε 367 ενω η δευτερη 370.Να συμπληρωσω οτι ολες αυτες τις μερες ειχα λιγο καφε κυλιδες...:confused: Ο γιατρος μου ειπε να περιμενω να αποβαλω κ οτι 99% δεν θα χρειαστω αποξεση.Το προβλημα μου ειναι οτι δεν νιωθω τπτ ουτε τουςπονους της περιοδου ουτε τιποτα κ αυτο ειναι αρκετα ψυχοφθορο.Σε ποσες μερες ερχετε περιπου η περιοδος? Ποτε τελειωνει ολο αυτο? Προσπαθουσα 9 μηνες να μεινω εγκυος κ αυτη ηταν η πρωτη μου εγκυμοσυνη....απλα θελω να τελειωσει κ δεν ξερω ποσο πρεπει να περιμενω γιατι δεν το αντεχω αλλο........:(

Link to comment
Share on other sites

vicky rose, καλημέρα, έχω περάσει μία από τα ίδια...

Το κάθε σωμα είναι διαφορετικό και δε νομίζω ότι υπάρχουν στάνταρ δεδομένα για το πώς και το πότε θα ολοκληρωθεί η διαδικασία της αποβολής. Σου γράφω, ωστόσο, τη δική μου περίπτωση, απλώς ενημερωτικά.

Εγώ ξύπνησα ένα πρωί με πορτοκαλί υγρά, ενώ ήμουν 6w+2d έγκυος. Πήγα στη γιατρό κατευθείαν, και με ενημέρωσε ότι δεν ήταν καλά τα πράγματα. Το ίδιο απόγευμα ξεκίνησαν αρκετα δυνατοί πόνοι περιόδου (πολύ πιο δυνατοί από αυτούς που έχω συνηθως) και μαζί με αυτούς και η αιμορραγία. Μη φανταστείς κάτι βαρύ, λίγο πιο έντονη ροή από την περίοδο και κράτησε όσο και μια συνηθισμένη περίοδος. Μετά από 5 ημέρες δυστυχώς αποβλήθηκε ο σάκος στο εσώρουχο (συγγνώμη για την περιγραφή) και αφού τελείωσε το αίμα μετά από 5-6 ημέρες πήγα στη γιατρό να με δει εάν είχε καθαρίσει η μήτρα (για να δούμε εάν γλιτωσα οριστικά την απόξεση). Περίμενα ένα μήνα, μου ήρθε και η επόμενη περίοδος, πήγα ξανά στη γιατρό και με είδε και πήραμε το οκ για νέες προσπάθειες.

Είναι ψυχοφθόρο, το ξέρω, αλλά έχω διαβάσει κι από άλλες κοπέλες εδώ στο φορουμ που μιλούσαμε τότε ότι άργησε να τους έρθει η περίοδος, ή ότι ό,τι είχε δημιουργηθεί στη μήτρα μέχρι την αποβολή απορροφήθηκε από τον οργανισμό.

Οπότε, οπλίσου με υπομονή, και περίμενε. Αν θες ωστόσο να ξέρεις τι γίνεται μέσα στη μήτρα σου, πήγαινε στο γιατρό μετά από μερικές ημέρες (εαν δεν έχει έρθει αίμα) να σε δει στον υπέρηχο.

Εύχομαι να περάσει όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα η διαδικασία και να έχεις σύντομα μία νέα εγκυμοσύνη που να φτάσει μέχρι τέλους!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση...ειναι οτι πιο δυσκολο θα μπορουσα να περασω τωρα...ειναι οτι χριροτερο να το περιμενεις....σου ευχομαι κ σε εσενα τα καλυτερα.!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...