Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επανεμφανιση ενδομητριωσησ?η κυστη απλη?


ερινα

Recommended Posts

καλησπερα δυστυχως για μενα κ αυτα τα χριστουγεννα ειναι χαλια οπωσ περυσι.μετα απο 6μηνη θεραπεια ενδομητριωσησ κ αφου η τελευταια ενεση εγινε ιουλιο αυτο το μηνα να μια κυστη ξανα 5 εκ.κοντευω να τρελαθω.η γιατρος ειπε πωσ δεν ειναι ενδομητριωσης.αλλα εγω εχω σαλταρει.κ αν ειναι?τι κανω.σας παρακαλω εχει συμβη σε καμια απο σας να εχει ξανα βγαλει κυστη εστω κ απλη μετα απο θεραπεια.περιμενω κατι θετικο.ενα μωρο ηθελα τιποτΑ Αλλο.γιατι τραβαω τοσα?:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Δεν θυμάμαι ακριβώς πότε, αλλά από το 2005 και μετά, εμφανίσθηκε αρχικά μία κύστη στην αριστερή μου ωοθήκη. Έκανα τότε μία θεραπεία με ενέσεις, γιατί ο τότε γιατρός μου διέγνωσε ενδομητρίωση. Η κύστη αρχικά μειώθηκε, μετά όμως άρχισε να γεμίζει και πάλι, και μάλιστα έγινε ακόμα μεγαλύτερη. Όταν ήθελα να κάνω παιδί, η τωρινή γυναικολόγος μου (άλλαξα γιατί μένω σε διαφορετική πόλη πια), μου είπε ότι αυτή θα με δυσκολέψει, υπονοόντας μέχρι και εξωσωματική, αλλά έμεινα έγγυος σχεδόν αμέσως. Κατά την εγγυμοσύνη, η κύστη μειώθηκε, λόγω έλλειψης χώρου. Μετά όμως θα έπρεπε να είναι σαν ένα ξεφούσκωτο μπαλόνι, όπως μου είπε η γιατρος μου. Αντίθετα, αυτές (γιατί έγιναν δύο) μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο. Αμέσως, έκανα και το δεύτερο παιδάκι μου, και η γιατρός μου μου είπε ότι κατέρριψα όλα τα βιβλία. Τώρα, είναι και πάλι τεράστιες, αλλά εγώ περιμένω το τρίτο μου μωράκι και για το μόνο που επιμένει η γιατρός μου είναι ότι πρέπει να τις αφαιρέσω μετά την εγγυμοσύνη, θεωρώντας πλέον ότι μπορεί να πρόκειται και για κάποιου είδους τεράτωμα. Αλλά πλέον είναι το τελευταίο που με απασχολεί. Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα δυστυχως για μενα κ αυτα τα χριστουγεννα ειναι χαλια οπωσ περυσι.μετα απο 6μηνη θεραπεια ενδομητριωσησ κ αφου η τελευταια ενεση εγινε ιουλιο αυτο το μηνα να μια κυστη ξανα 5 εκ.κοντευω να τρελαθω.η γιατρος ειπε πωσ δεν ειναι ενδομητριωσης.αλλα εγω εχω σαλταρει.κ αν ειναι?τι κανω.σας παρακαλω εχει συμβη σε καμια απο σας να εχει ξανα βγαλει κυστη εστω κ απλη μετα απο θεραπεια.περιμενω κατι θετικο.ενα μωρο ηθελα τιποτΑ Αλλο.γιατι τραβαω τοσα?:roll::roll::roll:

καλησπερα και χρονια πολλα. καταρχην θα ηθελα να σου πω να μην απογοητευσαι τοσο πολυ. οντως η ενδομητριωση μπορει να επανεμφανιστει, εδω ομως συμφωνα με τα λεγομενα σου ο γιατρος θεωρει οτι δεν υπαρχει τετοιος λογος. γιατι; λογικα αν ηταν εκτοπο ενδομητριο θα φαινοταν στον υπερηχο. το πιο πιθανο παντα συμφωνα με τα γραφομενα, γιατι δεν γνωριζω το ιστορικο σου ειναι να προκειται για ωοθυλακιο που δεν "εσκασε" και δημιουργηθηκε κυστη με ορωδες υγρο. ακομα και αν προκειται για κυστη ενδομητριωσης δεν δρουμε επεμβατικα πριν αυτη ξεπερασει τα 6 εκ. σε μικροτερα μεγεθη χορηγειται φαρμακευτικη αγωγη για να μικρυνει. το ιδιο ισχυει για ολες τις κυστεις. οποτε μην φαρμακωνεις αδικα τον εαυτο σου. το μωρο που θελεις θα ερθει συντομα και αν ταλαιπωρησαι τωρα ειναι για να λατρεψεις παραφορα το παιδακι που θα αποκτησεις.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

εΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΚΥΣΤΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 4 ΜΕ 5 ΜΗΝΕς ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ. Δυστηχως καλη μου η ενδομητριωση δεν εξαφανιζεται παρα μονο κοιμαται για λιγο. Εγω εκανα τα δισυμα με εξωσωμματικη και στον τριτο εμεινα εγκυος μονη μου . Κανω καθε 6 μηνες εξετασεις για την ενδομητριωση και τωρα εχω παλι. Ισως να ειναι απλα μια κυστη οποτε μην ανυσηχεις αλλα να ξερεις πως μετα την θεραπειαθα πρεπει να μηνεις εγκυος το συντομοτερο. Εγω εμεινα εγκυος με εξωσωμματικη βεβαια 1 χρονο μετα το χειρουργειο και την θεραπεια. Ευχομαι να σου πανε ολα καλα και ο νεος χρονος να σου φερει και εσενα ενα παιδακι. Μην απογοητευεσαι στο τελοςολα θα γινουν. Καλη χρονια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Kοριτσια θα ηθελα την βοηθεια σας!Το 2006 εκανα λαπαροσκοπηση για αφαιρεση κυστης ενδομητριωσης.Εκανα εξωσωματικη και εκανα διδυμα αγορακια.Ο γιατρος μετα την γεννα μου εδωσε αντισυλληπτικα και ημουν ησυχη, για 2 χρονια ουτε μια κυστη.Μετα απο 8 μηνες που τα διεκοψα εχθες που πηγα στο γιατρο μου ειπε οτι υπαρχει 1 κυστη 4εκ.(τοσο ηταν και η αλλη που ειχα αφαιρεσει).ΕΠΑΘΑ ΠΑΝΙΚΟ.Μεσα σε 5 χρονια να βγει και να κανω παλι επεμβαση και με τι χρηματα?Ο γιατρος μου βεβαια ειπε οτι μπορει και να φυγει με τα Gynofen 35 που μου ειπε να παρω για 4 μηνες.Ανυσηχω πολυ και παλι καλα που ειμαι 31 χρονων και επιτρεπονται τα αντισυλληπτικα οταν φτασω 40 τι θα γινει θα ειμαι καθε τοσο για επεμβαση κυστης?Αν γνωριζει καποια κατι για το θεμα ας με ησυχασει λιγακι! Επισης ξερει καποια αν τα αντισυλληπτικα επηρεαζουν τους οζους στο θυροειδη?Δεν παιρνω φαρμακα οι ενδοκρινολογικες αιματος ειναι καλες.:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας. Είμαι νέα στη παρέα σας και θα ήθελα αν μπορώ να μοιραστώ τον προβληματισμό μου.

Είμαι 30 ετών και σε μία γυναικολογική εξέταση ρουτίνας βρέθηκε μία κύστη με αίμα (μεγάλη όσο η ωοθήκη μου) στη δεξιά μου ωοθήκη. Ο γιατρός μου με ενημέρωσε ότι θα φύγει με τη περίοδο και μου έδωσε μία σειρά αιματολογικών εξετάσεων για τη 2η μέρα της περιόδου όπου ο ca125 βγήκε 76,4 με φυσιολογικό όριο το 35. Θορυβημένη προσπάθησα να μιλήσω με τον γιατρό μου ο οποίος ακομα να επικοινωνήσει, κι έτσι απευθύνθηκα αλλού.

Ο δεύτερος γιατρός με εξέτασε κατα τη διάρκεια της περιόδου και είδε ότι οντως η κύστη είχε "φύγει" με τη περίοδο αλλά με ενημέρωσε για τη πιθανότητα ενδομητρίωσης. Όμως δεν φάνηκε κάτι στον υπέρηχο. Μου είπε να περιμένω δύο μήνες να δουμε αν έχει ανέβει ο δείκτης και να κινηθούμε ανάλογα. Να επισημάνω ότι δύο χρόνια τώρα παραπονιόμουν στους οικείους μου για επωδυνες αλλαγές των συμπτωμάτων της περιόδου αλλά δεν με πίστευαν.

Υπάρχει όντως η πιθανότητα να μην έχει φανεί στον υπέρηχο η ενδομητρίωση?

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Το πιο πιθανο ειναι να μη φανει στον υπερηχο η ενδομητριωση . Χρειαζεται λαπαροσκοπηση για να ειμαστε σιγουροι .

Εχω περασει κ γω τα ιδια κ μαλιστα με ca125 πολυ χαμηλο . Παρ'ολα αυτα διαγνωστηκα με ενδομητριωση (μικρη βεβαια) μετα απο λαπαροσκοπηση .

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...