Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τέλος ακίνητης περιουσίας μέσω ΔΕΗ


AngiCat

Recommended Posts

μα σε μενα και σ΄ολη την οικογένειά μου που έχουμε αποθήκες και θέση πάρκιν στην πυλωτή δεν μας χρεώθηκε τίποτα.... τι να πω βρε κορίτσια, ούτε οι ίδιοι ξέρουν τι έχουν κάνει

 

Αν το ρεύμα στην αποθήκη και στο παρκινγκ είναι κοινόχρηστο δε θα σας έρθουν χαράτσι για αυτά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 318
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Jarett

    Jarett 35 δημοσιεύσεις

  • Deirdre

    Deirdre 31 δημοσιεύσεις

  • ada9

    ada9 24 δημοσιεύσεις

  • C@ndy

    C@ndy 24 δημοσιεύσεις

Αν το ρεύμα στην αποθήκη και στο παρκινγκ είναι κοινόχρηστο δε θα σας έρθουν χαράτσι για αυτά...

 

στο παρκιν ναι, εχεις δικιο είναι κοινοχρηστο.... στην αποθήκη όμως όχι.... ο καθένας έχει την αποθήκη του και αναφέρεται και στο συμβόλαιο

Link to comment
Share on other sites

μα σε μενα και σ΄ολη την οικογένειά μου που έχουμε αποθήκες και θέση πάρκιν στην πυλωτή δεν μας χρεώθηκε τίποτα.... τι να πω βρε κορίτσια, ούτε οι ίδιοι ξέρουν τι έχουν κάνει

Σε ποιόν δήμο; Ο κάθε δήμος κάνει τα δικά του, δεν έχει σχέση με το χαράτσι, αλλά με τα τετραγωνικά που δίνονται από το δήμο στη ΔΕΗ για τα δημοτικά τέλη και το ΤΑΠ. Η θέση στάθμευσης είναι με αποκλειστική χρήση;

 

Γι' αυτό εκνευρίζομαι, γιατί δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με το δήμο....

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιόν δήμο; Ο κάθε δήμος κάνει τα δικά του, δεν έχει σχέση με το χαράτσι, αλλά με τα τετραγωνικά που δίνονται από το δήμο στη ΔΕΗ για τα δημοτικά τέλη και το ΤΑΠ. Η θέση στάθμευσης είναι με αποκλειστική χρήση;

Γι' αυτό εκνευρίζομαι, γιατί δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με το δήμο....

 

Ναι, αποκλειστική χρηση

Link to comment
Share on other sites

Οι αποθηκες και τα γκαραζ ειναι βοηθητικοι χωροι. Ετσι τουλαχιστουν δηλωνονται στην εφορια. Δεν προσμετρωνται στα τετραγωνικα του σπιτιου. Ετσι τουλαχιστον ξερω και κανω εγω οπως και ολοι οι υπολοιποι γνωστοι μου. Τα τετραγωνικα του διαμερισματος τα γραφει το συμβολαιο σας. Οι ημιυπαιθριοι, τουλαχιστον φετος και εφοσον τακτοποιηθηκαν δεν χρειαζοταν να δηλωθουν διοτι ουτε αυτοι προσμετρωνται στους κυριους χωρους του σπιτιου. Εχω ακουσει οτι θα πρεπει ομως να δηλωθουν με την επομενη φορολογικη δηλωση, Για πυλωτες, μπαλκονια κλπ δεν εχω ξανακουσει ποτε να προσθετονται στα τετραγωνικα του σπιτιου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και να συμπληρωσω οτι αποθηκες και γκαραζ και πυλωτες παιρνουν ρευμα απο το κοινοχρηστο, οποτε γιατι να ειναι τα τετραγωνικα τους μεσα στα τετραγωνικα του σπιτιου. Αφου ερχεται αλλος λογαριασμος για τους κοινοχρηστους χωρους.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για μονοκατοικία στη δική μου περίπτωση. Από τη στιγμή που στο λογαριασμό της ΔΕΗ αναφέρονται χ τετραγωνικά εγώ κοιτάζω στο συμβόλαιο και τα σχέδια να δω τι αναγράφεται και αν δω λάθος πηγαίνω στο δήμο ή στη ΔΕΗ?

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Rav-T χωρις να ειμαι σιγουρη νομιζω οτι πρεπει να ξεκινησεις απο το Δημο σου. Απο οτι εχουν πει, οι Δημοι στελνουν στη Δεη τα τετραγωνικα και γενικα τα στοιχεια. Μεχρι τωρα δλδ ο λογαριασμος της Δεη σου ερχοταν με τα σωστα τετραγωνικα και με το χαρατσι αλλαξαν τα τετραγωνικα κι εβαλαν παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

Όχι έρχεται με τα σωστά τετραγωνικά (βάσει συμβολαίου). Αλλά δεν έχω παραλάβει ακόμα το χαράτσι. Απλά τα τετραγωνικά του συμβολαίου περιλαμβάνουν και αποθηκευτικούς χώρους και απ όλα. Επομένως φορολογούνται και αυτά...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Κοιτα, χωρις να ειμαι ειδικος αλλα περνωντας το με την λογικη, αφου ειναι μονοκατοικια δεν θα μου φαινοταν λαθος να προσμετρωνται ολοι οι χωροι. Διοτι πλεον δεν μιλαμε για κοινοχρηστους χωρους οπως στις πολυκατοικιες. Αλλα και παλι ψαξτο, μην πληρωνεις κερατιατικα.

Ενα μπαχαλο ειναι ολο το θεμα. Ελπιζω να κριθει παρανομο και να καταργηθει γιατι καθε χρονο να πληρωνουμε τετοια ποσα δεν βγαινει με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στο παρκιν ναι, εχεις δικιο είναι κοινοχρηστο.... στην αποθήκη όμως όχι.... ο καθένας έχει την αποθήκη του και αναφέρεται και στο συμβόλαιο

 

Και στη δικη μας πολυκατοικια που ο καθενας εχει αποθηκη δικια του και παρκιν δικο του στο υπογειο, δεν ηρθε κατι γιατι ολα αυτα θεωρουνται κοινοχρηστοι χωροι κι ερχονται στον λογαριασμο του κοινοχρηστου που δεν εχει χαρατσι.

Τρεχα γυρευε!

Link to comment
Share on other sites

Και στη δικη μας πολυκατοικια που ο καθενας εχει αποθηκη δικια του και παρκιν δικο του στο υπογειο, δεν ηρθε κατι γιατι ολα αυτα θεωρουνται κοινοχρηστοι χωροι κι ερχονται στον λογαριασμο του κοινοχρηστου που δεν εχει χαρατσι.

Τρεχα γυρευε!

 

Θα είναι μόνιμη η ερώτηση μου εδώ: Σε ποιόν δήμο ανήκεις; Ο δήμος αργυρούπολης προσμετρά τις αποκλειστικές χρήσεις στα τετραγωνικά του σπιτιού, σας το λέω με απόλυτη βεβαιότητα, είχα ένα χρόνο αλληλογραφία επίσημη με τον δήμο για το θέμα αυτό και καβγάδες με την υπεύθυνο, δηλ. παρόλο που η πυλωτή ηλεκτροδοτείται από το κοινόχρηστο ρολόι. Προφανώς ο δήμος έχει όφελος καθώς οι κοινόχρηστοι χώροι δεν πληρώνουν ΤΑΠ μέσω ΔΕΗ και επομένως ούτε "χαράτσι". Και μάλιστα με έβαλαν να υπογράψω και υπεύθυνη δήλωση ότι όλα τα δηλωθένα τετραγωνικά (με την πυλωτή) ηλεκτροδοτούνται από το δικό μου ρολόι. Έχω πάρει άπειρα τηλέφωνα σε υπηρεσίες για το θέμα αυτό. Δεν υπάρχει φεκ αλλά κάποια ερμηνεία από νομική υπηρεσία δεν θυμάμαι ποιου υπουργείου (μάλλον του οικονομικών, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος) που επιτρέπει στους δήμους να το κάνουν αυτό. Απλά όσοι δεν το κάνουν δεν το ξέρουν ευτυχώς, αν και θα έπρεπε να τους τρέξουμε για όλα αυτά. Η αποθήκη μας ηλεκτροδοτείται από το δικό μας ρολόι καθώς αποτελεί χωριστή οριζόντια ιδιοκτησία, επομένως δηλώνεται και στο Ε9.

 

Πάντως αν κάποιος πραγματικά ξέρει πώς μπορούμε ή αν μπορούμε να βγάλουμε τις αποκλειστικές χρήσεις πυλωτής από τα τετραγωνικά μας, ας βοηθήσει. Εννοώ όμως με συγκεκριμένες διατάξεις κτλ. γιατί το θέμα το έχουμε προχωρήσει αρκετά με το Δήμο Αργυρούπολης, δεν φτάνει να καβγαδίσω για το δίκιο μου. Όποιος έχει σπίτι στην Αργυρούπολη ας δει τα τετραγωνικά του, η αποκλειστική χρήση θα είναι περασμένη μέσα. Μια λύση θα ήταν να μαζευτούμε όλοι από Αργυρούπολη και να ζητήσουμε τα δίκαιά μας!

Link to comment
Share on other sites

A! Και μια που το θυμήθηκα και αυτό, στην Αργυρούπολη με το έτσι θέλω ήθελαν να βάλουν όλους τους ημιυπαίθριους στα τετραγωνικά του σπιτιού σαν να τους είχαμε κλείσει! Ο εργολάβος όντως είχε κλείσει ένα δωμάτιο-ημιυπαίθριο, υπήρχε και όμως ημιυπαίθριος ημιυπαίθριος, με απείλησε με αυτοψία, φώναξα, επέμενε, ξαναφώναξα και μπήκε μόνο ο κλεισμένος. Δηλ. ΤΑΠ πλήρωσα δύο χρόνια και για τον ημιυπαίθριο, ενώ αυτοί προφανώς σε άλλους δήμους δεν υπήρχε τόσο σχολαστική επιμονή υπέρ των οικονομικών του Δήμου. Αφήστε που η δεύτερη υπάλληλος με απείλησε ότι θα με θυμόταν και μετά από 30 χρόνια να πήγαινα (τέτοιο καβγά που έκανα) (γι'αυτό καμιά φορά λέμε ότι η άρση της μονιμότητας για μερικούς μερικούς μπορεί να είναι και καλή)!

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς, στο εξοχικό στο χωριό ο λογαριασμός της ΔΕΗ δεν είχε καθόλου χαράτσι :roll:. Τι να συμβαίνει άραγε; Να ρωτήσω ή να κάνω την πάπια :roll:;

 

Ούτε και σε μας ήρθε ακόμη, αλλά δεν "ανησυχώ".... θα είναι φαντάζομαι στον επόμενο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σε ολους.δεν ξερω αν υπαρχει αναλογο θεμα.αν ναι ζητω συγνωμη που ανοιγω κι αλλο.ειμαι ανεργη εδω και 2 χρονια(τον πρωτο χρονο με επιδοτηση).ο αντρας μου απολυθηκε και αυτος πριν μια βδομαδα απο την δουλεια του.και προχθες εκανε τα χαρτια του να μπει ταμειο ανεργιας.αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν μπορουμε (καθοτι δεν υπαρχει εισοδημα αυτη την στιγμη)να γλιτωσουμε το χαρατσι της δεη....γνωριζει καποιος τι ινετε σ'αυτες τις περιπτωσεις???ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.δεν ξερω αν υπαρχει αναλογο θεμα.αν ναι ζητω συγνωμη που ανοιγω κι αλλο.ειμαι ανεργη εδω και 2 χρονια(τον πρωτο χρονο με επιδοτηση).ο αντρας μου απολυθηκε και αυτος πριν μια βδομαδα απο την δουλεια του.και προχθες εκανε τα χαρτια του να μπει ταμειο ανεργιας.αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν μπορουμε (καθοτι δεν υπαρχει εισοδημα αυτη την στιγμη)να γλιτωσουμε το χαρατσι της δεη....γνωριζει καποιος τι ινετε σ'αυτες τις περιπτωσεις???ευχαριστω

Καλημέρα.Λογικά η πρώτη δόση θα σας έρθει κανονικά επειδή ο άντρας σου απολυθηκε μια εβδομάδα πριν και τυπικά είχε εισόδημα το 2011.Δεν νομίζω να το προλάβετε.Την επόμενη δοση όμως μπορείτε να την αποφυγετε.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Και στη δικη μας πολυκατοικια που ο καθενας εχει αποθηκη δικια του και παρκιν δικο του στο υπογειο, δεν ηρθε κατι γιατι ολα αυτα θεωρουνται κοινοχρηστοι χωροι κι ερχονται στον λογαριασμο του κοινοχρηστου που δεν εχει χαρατσι.

Τρεχα γυρευε!

Και σε εμάς έτσι ακριβώς ήρθε.Ενώ δημοτικά τέλη πληρώνω και για την αποθήκη στα τέλη πλήρωσα τα τετραγωνικά του σπιτιού και μόνο.Ούτε θέση σταθμευσης ούτε αποθήκη.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμάς έτσι ακριβώς ήρθε.Ενώ δημοτικά τέλη πληρώνω και για την αποθήκη στα τέλη πλήρωσα τα τετραγωνικά του σπιτιού και μόνο.Ούτε θέση σταθμευσης ούτε αποθήκη.

 

Προφανώς ο δήμος σας τα έχει καταχωρήσει για δημοτικά τέλη όχι όμως και ΤΑΠ, δηλ. ήδη στους προηγούμενους λογαριασμούς σας δεν υπηρχε χρέωση για ΤΑΠ, δεν έκαναν κάποια αλλαγή τώρα ειδικά για το χαράτσι!

Link to comment
Share on other sites

Και στη δικη μας πολυκατοικια που ο καθενας εχει αποθηκη δικια του και παρκιν δικο του στο υπογειο, δεν ηρθε κατι γιατι ολα αυτα θεωρουνται κοινοχρηστοι χωροι κι ερχονται στον λογαριασμο του κοινοχρηστου που δεν εχει χαρατσι.

Τρεχα γυρευε!

Eμάς γιατί ήρθε χαράτσι και στα κοινόχρηστα:confused::confused::evil::evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Eμάς γιατί ήρθε χαράτσι και στα κοινόχρηστα:confused::confused::evil::evil::evil::evil::evil:

 

Εννοείς στην πολυκατοικία σας ήρθε χαράτσι και στων κοινοχρήστων; Διαφορετικά να δεις αν χρεωνόταν ΤΑΠ και παλαιότερα, οπότε θα διαπιστώσεις αν υπάρχει λάθος στα δηλωθέντα τετραγωνικά από τον δήμο σας ή αν έγινε λάθος μόνο στο χαράτσι (δηλ. αν έλαβαν για το χαράτσι υπ' όψιν τους τα τετραγωνικά που είναι δηλωμένα για τα δημοτικά τέλη (και οι κοινόχρηστοι χώροι πληρώνουν δημοτικά τέλη, αλλά όχι ΤΑΠ)).

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω και εγω κατι;;;

ο αντρας μου ειναι ανεργος ενα χρονο και 2 μηνες γραμενος στον οαεδ κανονικα,εγω δουλεψα 4 μηνες το καλοκαιρι και τωρα ειμαι ανεργη,εχουμε τρια μικρα και σημερα μας ηρθε κανονικα η ΔΕΗ μαζι με τον φορο.ειχαμε στειλει και μηνυμα για να εξερεθουμε αλλα......τιποτα!!!!

τι μπορουμε να κανουμε ξερετε;;;;

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

μια κοπελα που προφανως εχει καποια σχεση με την δεη,δεν γνωριζω τι ακριβως,ειπε στην ανηψια μου να μην πληρωσουμε τιποτα μεχρι τις αρχες δεκεμβριου που ειναι το δικαστηριο γιατι ολα μπορει να αλλαξουν κ να χασουμε τα λεφτα.κατι αλλο που ανακαλυψα εστω κ αργα ειναι οτι:οταν οι κυριοι ελεγαν για παραταση πληρωμης της δοσης 40 η 80 μερες εννοουσαν απο την εκδοση του λογαριασμου.κ πως θα πληρωσω 315ε δοση στις 12-12 οταν ο λογαριασμος ηρθε μολις προχθες?μηπως μας εχουν ξεπατωσει λιγο?κ απο ποτε υπολογιζονται τα μπαλκονια?ειναι μονοκατοικια κ προσπαθω να καταλαβω πως απο 100τμ που εχουμε κ δηλωμενα στη δεη γραφει 154?πιανει κ το γκαραζ?:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...