Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τούρτες παιδικές, ιδέες!!!


desdemona

Recommended Posts

Με το καλό το καινούριο σας μππεμπέ supermama!!

Και εγώ έκανα τη δοκιμή μου με τα cupcakes που σας έλεγα!!Το αποτέλεσμα πολύ καλό. Εγιναν πολύ γρηγορα και φαγώθηκαν επίσης. Από πάνω έβαλα σαντυγί σοκολάτας και πολύχρωμη τρούφα που είχα.

Να τα!!

CIMG1768.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 374
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπον το άλλο Σαββατο εχουμε τα πρώτα μας γενέθλια με θεμα Γουινι

Επειδη ενθουσιαστηκα παρα πολύ σας βάζω τα διακοσμητικα της τουρτας από ζαχαρόπαστα που εκανα πρωτη φορά χθες

P3070004.jpg

 

P3070003.jpg

 

Σημ: Δεν εχω μαυρο χρωμα και γι αυτο ο Γκαρυ είναι ξανθος και ο Τιγρης δεν εχει ρίγες (ξεβαψε :-D)τα ματακια γιναν με οδοντογλυφίδα :lol:

Οσο για το μπλουζακι του Γουινι ξεβαψε στο πλυσιμο:lol: - μου τελειωσε το κοκκινο ( πολύ δυσκολο να βγει σα χρωμα )

Νομιζω για πρωτη φορα κάτι εκανα αν και ερασιτεχνικα

Με το καλό μετα το παρτυ θα σας βαλω την τουρτα ολοκληρωμενη καθως και προσκλητηριο , δωρακια παιδιων κ μεγαλων και τις καρτουλες για το δεντρακι των ευχων

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

supermama νομίζω ότι κατάφερες να μας αφήσεις όλες άφωνες! Καταπληκτική η τούρτα! Τελικά όταν μας παιδέυει λιγάκι παραπάνω στο τέλος αξίζει ακόμα περισσότερο!!!! Με το καλό το νέο μέλος της οικογένειας σας! ! !

Πένυ, τι κεικάκια είναι αυτά! Θα τα δοκιμάσω κι έγω! Πώς βγήκαν με τη σοκολάτα μεσα τους?

eirinibyronaς, πολύ καλή προσπάθεια! Εγώ ούτε που θα το τολμούσα μιας και σ΄ αυτά δεν τα καταφέρνω καθόλου. Περιμένουμε την τούρτα ολοκληρωμένη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειρηνακι πολύ ωραια η winnie-παρέα!! Αντε να δούμε και ολόκληρη την τούρτα σου!!!

Ελενάκι τα κεκάκια φτιάχνονται στο πι και φι!! Δυστηχώς δεν πρόλαβα να τα δοκιμάσω με τη ρευστή σοκολάτα μέσα γιατί έφτιαξα τη σαντυγί και έπρεπε μετά να μπουν ψυγείο για να σταθει η σαντυγί.Ετσι όταν τα έφαγα εγώ είχε γίνει πάλι σοκολατάκι.Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω με σταγόνες σοκολάτας και το κεικ σοκολατένιο.

Στη γιορτή του Κωσταντή τα μισά θα τα κάνω σκυλακια και τα υπόλοιπα γατάκια. Θα χουν πολύ πλάκα!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια SOS . Εκανα μια τουρτα για τα γενεθλια του αντρα μου που ειναι σημερα κσι ειπα να την καλυψω με ζαχαροπαστα για να κανω προβα. Εφτιαξα τη ζαχαροπαστα, την χρωματισα αλλα οταν πηγα να την ανοιξω με τον πλαστη ολο εσπαγε και παρολο πουχα βαλει στο τραπεζι νιζεστε κολλαγε. τελος με τα χιλια ζορια πηγα να τη βαλω πανω στην τουρτα και ειναι ολο ρωγμες και στα πλαγια της τουρτας εχουν φυγει κομματια ζαχαροπαστας.

Πολυ απογοητευση βρε κοριτσια ηταν η πρωτη μου αποπειρα και ηθελα να μαθω για να φτιαξω μονη μου κ την τουρτιτσα της μικρης μου φετος. Εσεις που εχετε περισσοτερη πειρα ξερετε τι φταιει και εγινε ετσι?α ξεχασ να αναφερω πως οσο την επλαθα τριβοταν

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

αυτο με το πλασιμο καιγω τοπαθα. ακομα δε καταλαβα τι ειχε παει λαθος. μηπως εγινε πιο σφιχτη αποτι πρεπει? να ριχνεις πολυ αχνη στο τραπεζι και καθε βημα που θα ανοιγεις με τον πλαστη να ελεγχεις απο κατω αν σηκωνετε και ριχνε αχνη παλι.. γιατι οσο ανοιγεις με το βαρος του πλαστη ρουφαει αχνη απο κατω και στο τελοςκολαει..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

http://img863.imageshack.us/img863/7195/014.jpg

http://img862.imageshack.us/img862/9003/009.jpg

http://img851.imageshack.us/img851/1480/013cf.jpg

 

Καταφερα να ανεβαω καποιες φωτο απο την τουρτο αποτυχια να δειτε:(

Σκεφτομαι σοβαρα να παω να παρω μια ετοιμη....

supermama οσο κ ναριχνα δε ξεκολλαγε στο τελος αναγκαστικα να το ανοιξω πανω σε λαδοκολλα και μετα το αναποδογυρισα στην τουρτα

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

http://img863.imageshack.us/img863/7195/014.jpg

http://img862.imageshack.us/img862/9003/009.jpg

http://img851.imageshack.us/img851/1480/013cf.jpg

 

Καταφερα να ανεβαω καποιες φωτο απο την τουρτο αποτυχια να δειτε:(

Σκεφτομαι σοβαρα να παω να παρω μια ετοιμη....

supermama οσο κ ναριχνα δε ξεκολλαγε στο τελος αναγκαστικα να το ανοιξω πανω σε λαδοκολλα και μετα το αναποδογυρισα στην τουρτα

 

Εμένα πάλι μου φαίνεται σαν να είναι μαλακή η ζαχαρόπαστα, σαν να της λείπει άχνη... δεν ξέρω, μπορεί και να κάνω λάθος, να με ξεγελάει η φωτογραφία....

Νομίζω όμως ότι μπορείς να την σώσεις, αν την στολίσεις στα επίμαχα σημεία με άφθονη σαντιγύ. Με σχέδια εννοώ, με το κορνέ. Ή να πάρεις μια πολύ φαρδιά κορδέλα και να τυλίξεις γύρω γύρω να μην φαίνονται τα σπασίματα. ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν και δεν είμαι ειδική στο θέμα, μιας και επικάλυψη τούρτας δεν έχω κάνει ποτέ με ζαχαρόπαστα,μου φαίνεται και μενα πολύ υγρή για ζαχαρόπαστα. Ποια συνταγή έκανες? Εγώ κάνω αυτή και δεν έχω αποτύχει ποτέ http://www.sintagespareas.gr/sintages/zaxaropasta.html

Μήπως δεν έβαλες γλυκερίνη? Ζαχαρη δεν θα βάλεις όσο λεει η συνταγή αλλά όσο σου πάρει. Εμένα μου παιρνει περισσότερο. Σταματας όταν πλέον γίνει σαν ζυμαρι ψωμιού.Πλαθεται ευκολα και δεν κολλάει.Φυλλο το ανοιγεις ακριβώς όπως στις πίτες. Ριχνεις ζάχαρη και κάτω και πανω.Το γυρνας τουμπα και πάλι τα ίδια. Τελος και πολύ σημαντικό δεν την αφήνεις ποτε ξεσκεπαστη μέχρι να την χρησιμοποιήσεις. Την τυλιγεις πολύ σφιχτα σε μεμβράνη και μέσα σε μπωλ.

Ριξε μια ματιά και στο βιντεακι γιατί θα σε βοηθήσει πολύ

Link to comment
Share on other sites

Τωρα να ρωτήσω κάτι και εγώ? τελευταια με έχει πιάσει μανία με τα cupcakes. Πριν απο λίγο τελειωσα μερικά. Μπορώ λοιπόν κατω από επικάλυψη ζαχαρόπαστας αντι για βουτυρόκρεμα ή μαρμελάδα να βαλω μερεντα?Επηρρεαζεται η ζαχαρόπαστα?Τελος για να γλιτωσω χρόνο μπορώ να φτιάξω 2 μερες πριν την επικαλυψη ζαχαρόπαστας με το σχέδιο πάνω και εκείνη τη μερα που θα φτιάξω τα κεικ απλά να το βάλω πάνω ή θα κάθονται στον αερα και θα ναι ασχημα? Και αν τα κάνω την ίδια μερα δεν θα κανουν κουρμπα αφου τα κεικ δεν είναι λεια από πανω?

Εχω μπερδευτει με ποια σειρά γινονται????

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μπορείς να βάλεις μερέντα γιατί είναι παχύρευστη και όχι νερουλή οπότε δεν θα χαλάσει από την υγρασία η ζαχαρόπαστα.

 

Το δεύτερο που ρωτάς δεν το κατάλαβα:oops:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα να ρωτήσω κάτι και εγώ? τελευταια με έχει πιάσει μανία με τα cupcakes. Πριν απο λίγο τελειωσα μερικά. Μπορώ λοιπόν κατω από επικάλυψη ζαχαρόπαστας αντι για βουτυρόκρεμα ή μαρμελάδα να βαλω μερεντα?Επηρρεαζεται η ζαχαρόπαστα?Τελος για να γλιτωσω χρόνο μπορώ να φτιάξω 2 μερες πριν την επικαλυψη ζαχαρόπαστας με το σχέδιο πάνω και εκείνη τη μερα που θα φτιάξω τα κεικ απλά να το βάλω πάνω ή θα κάθονται στον αερα και θα ναι ασχημα? Και αν τα κάνω την ίδια μερα δεν θα κανουν κουρμπα αφου τα κεικ δεν είναι λεια από πανω?

Εχω μπερδευτει με ποια σειρά γινονται????

 

Ναι μπορείς να βάλεις μερέντα. :wink: (ή και σαντιγύ)

Δεν το έχω κάνει, αλλά έχω διαβάσει ότι μπορείς να φτιάξεις τα σχέδια πιο νωρίς, αρκεί για να διατηρηθούν μαλακά, να τα κλείσεις καλά με μεμβράνη και καλύτερα μέσα σε ένα τάπερ σφραγισμένο.

Αν τα αφήσεις εκτεθειμένα στον αέρα, θα ξεραθούν και όχι μόνο δεν θα τρώγονται αλλά θα χαλάσει και η εμφάνιση τους.

Επίσης, απ'ότι έχω καταλάβει, βλέποντας κοπέλες που φτιάχνουν cup cakes επαγγελματικά, για να είναι όλα όμοια απο πάνω και να βάλουν ζαχαρόπαστα, τα κόβουν με μαχαίρι. (τα cup cakes εννοώ) ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Όπα και το' πιασα η ξανθιά:cool:

 

Λοιπόν μπορείς να φτιάξεις τα στολίδια της ζαχαρόπαστας και ότι άλλο θες...θα τα αφήσεις 2 μέρες έξω για να στεγνώσει η ζαχαρόπαστα και μετά θα τα κλείσεις σε ένα τάπερ...διατηρούνται παράπανω και από 2 βδομάδες σε μέρος ξηρό;)...όχι ψυγείο...καθόλου όμως.

 

Επάνω τα cupcakes έχουν κούρμπα αλλά με την κρέμα προετοιμάζεις το έδαφος να κάτσουν τα στολίδια και η επικάλυψη;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπα και το' πιασα η ξανθιά:cool:

 

Λοιπόν μπορείς να φτιάξεις τα στολίδια της ζαχαρόπαστας και ότι άλλο θες...θα τα αφήσεις 2 μέρες έξω για να στεγνώσει η ζαχαρόπαστα και μετά θα τα κλείσεις σε ένα τάπερ...διατηρούνται παράπανω και από 2 βδομάδες σε μέρος ξηρό;)...όχι ψυγείο...καθόλου όμως.

 

Επάνω τα cupcakes έχουν κούρμπα αλλά με την κρέμα προετοιμάζεις το έδαφος να κάτσουν τα στολίδια και η επικάλυψη;)

 

mantinop,το έχω ξαναδιαβάσει κάπου αυτό, αλλά όταν έκανα εγώ σχέδια και περίσσεψαν κάποια, τα άφησα το βράδυ στον δίσκο και το επόμενο πρωί ήταν σαν ξύλα. Δεν υπήρχε περίπτωση να φαγωθούν αυτά. Θα έσπαζαν δόντια οι καλεσμένοι μου!!:confused:

Ακόμη και η "κορδέλα" ή τα πουά με τα οποία είχα στολίσει την τούρτα είχαν σκληρύνει την επόμενη μέρα. Τρώγονταν βέβαια, αλλά δεν ήταν μαλακά όπως το "κάλυμμα" ζαχαρόπαστας που ακουμπούσε άμεσα στην τούρτα. ;)

Εκτός, αν εννοείς ότι όταν σερβίρουμε βγάζουμε όοοολα τα σχέδια πάνω απο την τούρτα.:D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουμε ζωάκια ή λουλούδια περίπλοκα τότε θέλουμε η ζαχαρόπαστα να είναι σκληρή για να στέκονται καλά...τότε τα αφήνουμε να στεγνώσουν;)

Όσον αφορά το να καλύψουμε την τούρτα με ζαχαρόπαστα τότε θέλουμε το υλικό φρέσκο και μαλακό για να έχει καλύτερη εργασιμότητα:D...τον όρο αυτό τον χρεισιμοποιούμε στην δουλειά για το μπετό:lol:

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουμε ζωάκια ή λουλούδια περίπλοκα τότε θέλουμε η ζαχαρόπαστα να είναι σκληρή για να στέκονται καλά...τότε τα αφήνουμε να στεγνώσουν;)

Όσον αφορά το να καλύψουμε την τούρτα με ζαχαρόπαστα τότε θέλουμε το υλικό φρέσκο και μαλακό για να έχει καλύτερη εργασιμότητα:D...τον όρο αυτό τον χρεισιμοποιούμε στην δουλειά για το μπετό:lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

οκ, δεν έχω εμπειρία και δεν επιμένω. Τα δικά μου πάντως που έμειναν έξω ήταν τραγικά. Τόσο σκληρά που το έσπαγες σαν μπισκότο και η εμφάνιση του στεγνή και θαμπή... Ίσως να έφταιγε η ζαχαρόπαστα μου...είχα και άλλα τεχνικά προβλήματα με αυτή....:-P

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστω που μου απαντησατε:)

Και εγω τη συνταγη απο τις "συνταγες της παρεας" χρησιμοποιησα αλλα δεν εβαλα γλυκερινη λετε να φταιει αυτο?Επισης το χρωμα ζαχαροπλαστικης ηταν υγρο.Να ρωτησω και κατι τελευταιο οταν εριξα το υγρο στην αχνη και αρχισα να ανακατευω αντι να μου γινει μαζα οπως δειχνει στις οδηγιες μου θρυματιζοταν και εριξα σταγονες νερου για να ομογενοποιηθει και να μπορεσω να το πλασω λετε να φταιει και σε αυτο η ελλειψη γλυκερινης?

Τελος παντων θα κανω και αλλες αποπειρες μεχρι να τελειοποιηθω.

Τελικα την τουρτα την εβγαλα και μπορει εμφανισιακα να επασχε αλλα με δικαιωσε η γευση.Θραυση εκανε μου ζητουσαν διπλο κομματι:oops:. Το παντεσπανι ηταν τελειο, συνταγη 30 χρονων της μαμας μου. Πολυ γρηγορο, ευκολο και πεντανοστιμο.Ειχα βαλει παντεσπανι κατω-πανω και στη μεση γεμιση με αναμεικτη κρεμα σοκολατα λευκη και μαυρη πουχα φτιαξει.

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

To υγρό χρώμα αλλοιώνει την υφή της ζαχαρόπαστας...κάνε δοκιμή και με χρώμα σε πάστα. Η γλυκερίνη κάνει πιο γυαλιστερή και καλύτερη στο άπλωμα την ζαχαρόπαστα...πρέπει να βρεις βρώσιμη φυσικά;)

 

Αχ κορίτσια κρίμα να μην μένουμε κοντά να ενώναμε τις δυνάμεις μας στις δοκιμές:D

 

Εγώ το επόμενο πείραμα θα το κάνω με δυόροφη...περιμένω τα υποστηλώματα:lol:

 

Λαμπρινούλα δώσε μας την συνταγή για το παντεσπάνι να το δοκιμάσουμε;)

Link to comment
Share on other sites

Συνταγη για παντεσπανι

 

3 αυγα

1 και ενα τριτο φλυτζανι αλευρι φαρινα απ

1 φλυτζανι ζαχαρη

 

Χτυπαμε τα ασπραδια των αυγων σε μαρεγκα.Ριχνουμε τους κροκους με τη ζαχαρη και χτυπαμε καλα.Ριχνουμε το αλευρι και ξαναχτυπαμε.Το μειγμα ναναι σαν κρεμα.Ψηνουμε σε προθερμασμενο φουρνο στους 200 στον αερα για 10 λεπτα οχι παραπανω

Το συγκεκριμενο παντεσπανι ειναι πολυ ωραιο και για ρολο με οτι γεμιση θελετε αλλα ειναι σημαντικο το ψησιμο να μην υπερβει τα 9 με 10 λεπτα

 

Γλυκερινη βρωσιμη και χρωμα σε παστα που βρισκουμε???

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συνταγη για παντεσπανι

 

3 αυγα

1 και ενα τριτο φλυτζανι αλευρι φαρινα απ

1 φλυτζανι ζαχαρη

 

Χτυπαμε τα ασπραδια των αυγων σε μαρεγκα.Ριχνουμε τους κροκους με τη ζαχαρη και χτυπαμε καλα.Ριχνουμε το αλευρι και ξαναχτυπαμε.Το μειγμα ναναι σαν κρεμα.Ψηνουμε σε προθερμασμενο φουρνο στους 200 στον αερα για 10 λεπτα οχι παραπανω

Το συγκεκριμενο παντεσπανι ειναι πολυ ωραιο και για ρολο με οτι γεμιση θελετε αλλα ειναι σημαντικο το ψησιμο να μην υπερβει τα 9 με 10 λεπτα

 

Γλυκερινη βρωσιμη και χρωμα σε παστα που βρισκουμε???

 

Γλυκερινη θα βρεις στο φαρμακειο

Link to comment
Share on other sites

Γλυκερινη βρωσιμη και χρωμα σε παστα που βρισκουμε???

 

Ευχαριστούμε για την συνταγή:D

 

Γλυκερίνη στο φαρμακείο και χρώματα σε πάστα από sites του εξωτερικού.

Δεν ξέρω αν υπάρχει στην Αθήνα σε καταστήματα εγώ που είμαι Πάτρα δεν βρήκα πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Στην 3η σελίδα η MARGIO έχει φτιάξει μία τούρτα με κούκλα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν η τούρτα (η συγκεκριμένη) μπορεί να φτιαχτεί μόνο από κέικ σε φόρμα ή μπορεί να γίνει και από κάτι άλλο? Αλλά πώς θα πετύχω το σχήμα του φορέματος αν δεν είναι σε φόρμα και πώς θα σταθεί?

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Στην 3η σελίδα η MARGIO έχει φτιάξει μία τούρτα με κούκλα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν η τούρτα (η συγκεκριμένη) μπορεί να φτιαχτεί μόνο από κέικ σε φόρμα ή μπορεί να γίνει και από κάτι άλλο? Αλλά πώς θα πετύχω το σχήμα του φορέματος αν δεν είναι σε φόρμα και πώς θα σταθεί?

 

Μπορείς να κάνεις την συνταγή του κορμού και με τα χέρια σου να του δώσεις την κατάλληλη μορφή. ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...