Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μυκόπλασμα-Ουρεόπλασμα -προγεννητικές


Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


καλησπερα, επειτα απο μια καλλιεργεια σπερματος μου βγηκε θετικο σε μυκοπλασμα ureaplasma-urealiticum. Ταυτοχρονα σημερα ειναι να ξεκινησει η γυναικα μου στην πρωτη ενεση puregon. Εχουμε ετοιμαστει ψυχολογικα για αυτην την διαδικασια και τωρα προεκοιψε και αυτο.. ! Τη να πω..? ο μικροβιολογος λεει να ρωτησουμε τον Γιατρο , και πολυ καλα λεει. Τωρα αν μας πει να συνεχισουμε , τη να κανω..? Να μεινω ησυχος...? Σιγουρα θα εχω κολησει και την γυναικα μου με αυτο το μικροβιο... Μπορει αν αντιμετωπιστει ταυτοχρονα με την διαδικασια ..? το βραδυ θα μιλησω με τον γιατρο. Τη λετε ..? σας εχει τυχει ? θα μας παει πισω ποσο καιρο αν κανουμε θεραπεια..? Στην παρουσα φαση εχει επιπτωσεις..? τη να κανω κ τη να πω..?

ΜΑ ΟΛΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ....?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια!καλως ήρθα στην ωραία παρέα σας.Είμαι στην 20η εβδομάδα και σε 8 μέρες έχω ραντεβού για την εξέταση β επιπέδου στον Παπαναγιώτου στο Έμβρυο.Το πρόβλημά μου είναι το ουρεόπλασμα που έχει ανιχνευθεί από το 1ο τρίμηνο και που δεν έχει φύγει ακόμα και μετά από ένα κύκλο θεραπείας.Ο γιατρός μου μου πρότεινει να ξανακάνω θεραπεία απο τον άλλο μήνα.Εχει κάποια να μου πει την δική της εμπειρία απο το ουρεόπλασμα??Έχω ανησυχίσει λίγο....

Link to comment
Share on other sites

Πριν μείνω έγκυος είχα ουρεόπλασμα... πήρα μέσα σε 1 χρόνο 3-4 φορές θεραπεία κ το άτιμο ήταν εκεί πάλι

 

το έβγαλα από το μυαλό μου και όταν έμεινα έγκυος είχε εξαφανιστεί από μόνο του

 

μη το σκέφτεσαι καθόλου δε θα σου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα

 

καλή συνέχεια να έχεις

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευτυχως ειχαμε κανει προγεννητικο ελεγχο οταν αποφασισαμε να κανουμε παιδι και το βρηκαμε. Η πρωτη θεραπεια επιασε μονο για το συζυγο, εγω χρειαστηκα και δευτερη, αλλα τα καταφεραμε. Αυτο ηταν πριν 2 περιπου χρονια. Μετα απο 6 μηνες εμεινα εγκυος και ολα καλα.

Μην ανησυχεις!

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

geia se olous!

eimai stin 21 evdomada kai ksekinisa adiviosi erithrocin gia to oyreoplasma den sas krivw oti panikovlithika giati ixe diegnosthei apo tin 10 evdomada ke o giatros mu den mu ipe tipota telos padwn..exo mia poli kali egkimosini exo kanei ke amnio..i erotisi mu ine kata poso kindinevo stin ebdomada pou ime?exo akoysei gia apovoles ktl..sas parakalo an kserete kati enimeroste me tha trelatho

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμενα.Εκανα εξεταση και βγήκε μυκοπλασμα-ουρεοπλασμα θετικη 10,000ccl/ml.εχω στεναχωρηθει και ο γιατρος μου επιστρεφει αυριο απο μία ομιλία. καμια κοπέλα που να εχει εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον να σας πω τι μου ειπε ο γιατρος μου! το μυκοπλασμα -ουρεοπλασμα δεν καταπολεμαται ευκολα ουτε στην εγκυμοσυνη ουτε μετα. αν το εχεις ,το εχεις και ζεις με αυτο χωρις να σου προκαλει κατι. Τι να πω?? Βεβαια μου εδωσε θεραπεια για μια εβδομαδα και σε μενα και στον αντρα μου αλλα δεν ηταν θετικος στο αν θα φυγει...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

παντως κοριτσια κ εγω σημερα που πηρα το αποτελεσμα εχω απο αυτο επαθα ενα σοκ στην αρχη που διαβαζα για αποβολες κλπ μετα εκατσα κ σκεφτηκα οτι τσαμπα φρικαρω εαν δεν μου πει τι να κανω ο γιατρος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια και γω προσπαθώ έξι μήνες τώρα να καταπολεμήσω μυκόπλασμα ουρεόπλασμα

στην τελευταία εξέταση πριν κανα μήνα ανιχνεύτηκε ελαφρώς θετικό το ουρεόπλασμα μόνο και ξαναπήραμε αντιβίωση.

Με το γιατρό που μιλάω μου είπε οτι να συνεχίσω κανονικά τις προσπάθειες να μείνω έγκυος και οτι δεν κινδινευώ ούτε εγώ ούτε το μωρό σε περίπτωση εγκυμοσύνης αφού το αντιμετωπίζουμε με αντιβίωση

Link to comment
Share on other sites

:-D:grin::-D:grin::-D

Μπορεί να το είχες εσυ και να τον κόλλησες:-D

 

νομιζω εκεινος ειναι ο ενοχος γιατι με εκεινον μονο σταματησα να περνω προφυλαξεις οποτε λαμπα κ ανακριση χεχεχεχεεχεε

Link to comment
Share on other sites

παντως κοριτσια κ εγω σημερα που πηρα το αποτελεσμα εχω απο αυτο επαθα ενα σοκ στην αρχη που διαβαζα για αποβολες κλπ μετα εκατσα κ σκεφτηκα οτι τσαμπα φρικαρω εαν δεν μου πει τι να κανω ο γιατρος

γεια σας κοριτσια!εγώ απο την άλλη εβδομάδα αρχίζω πάλι αντιβίωση για το ουρεόπλασμα (και ο σύζυγος) αλλά είμαι πολύ απαισιόδοξη :-( θεωρώ ότι τσάμπα επιβαρύνομαι με φάρμακα και ότι δεν πρόκειται να φύγει:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κορίτσια, εγώ ΄πήρα τα αποτελέσματα κολπικού επιχρίσματος και μου δείνει θετικό το ουρεόπλασμα...... διάβασα όλα αυτά σχετικά (μες στην εβδομαδα θα παω στη γιατρό μου) αλλά θέλω να ρωτήσει μήπως γνωρίζει κάποια το εξής...

αν το ουρεόπλασμα επηρεάζει τις προσπάθειες μας για παιδάκι...

 

σας ευχαριστώ πολύ!!

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

geia sas koritsia...eimai kai egw ligo agxomenh....stis eksetaseis pou ekana...mou vgike to mycoplasma arnitiko alla to ουροπλασμα 8etiko...:( eimai sthn 8h vdomada kai o giatros mou mou edwse mia antiviosh thn azithromycin...duo koutia......vre koritsia uparxh logos apovolhs apo ayto...:( exw trela8ei....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γειά σας,θα ήθελα να μου πείτε σχετικά με το ουρεόπλασμα και clue cells.Πρίν πάρω τα αποτελέσματα της καλλιέργεια και του τεστ παπ είχαμε ελεύθερες επαφές με το σύζυγό μου είμαστε σε φάση τεκνοποίησης icon_lol.gif οι ελευθερες επαφές ηταν στις γόνιμες μέρες.Οι εξετάσεις μου έδειξαν ελαφρά τραχηλίτιδα,clue cells,ουρεόπλασμα.Η γυναικολόγος μου είπε οτι δε νομίζει να έμεινα εγκυος γιατι έχω ουρεόπλασμα (πρώτη φορά πήγα σε γυναικολόγο) αλλα κ να έμεινα μου είπε μια στο εκατομμύριο στην καλύτερη περίπτωση θα αποβάλλω κ στη χειρότερη θα είναι τερατογένηση!!! icon_eek.gif Παναγία μου,με φρίκαρε!!Απλα δεν ξέρω τι να κάνω μου έδωσε vibramycin,flagyl και κατι άλλο που δεν μπορώ να το διαβάσω ειναι αλαμπουρνέζικα.Μπορώ να αρχίσω την αγωγή πριν την περίοδο ή θα επιβαρύνω κ άλλο την κατάστασή μου.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.(ελπίζω αυτή τη φορά να πάρω μια απάντηση,θα χαρώ πολύ):wink:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,θα ήθελα να μου πείτε σχετικά με το ουρεόπλασμα και clue cells.Πρίν πάρω τα αποτελέσματα της καλλιέργεια και του τεστ παπ είχαμε ελεύθερες επαφές με το σύζυγό μου είμαστε σε φάση τεκνοποίησης icon_lol.gif οι ελευθερες επαφές ηταν στις γόνιμες μέρες.Οι εξετάσεις μου έδειξαν ελαφρά τραχηλίτιδα,clue cells,ουρεόπλασμα.Η γυναικολόγος μου είπε οτι δε νομίζει να έμεινα εγκυος γιατι έχω ουρεόπλασμα (πρώτη φορά πήγα σε γυναικολόγο) αλλα κ να έμεινα μου είπε μια στο εκατομμύριο στην καλύτερη περίπτωση θα αποβάλλω κ στη χειρότερη θα είναι τερατογένηση!!! icon_eek.gif Παναγία μου,με φρίκαρε!!Απλα δεν ξέρω τι να κάνω μου έδωσε vibramycin,flagyl και κατι άλλο που δεν μπορώ να το διαβάσω ειναι αλαμπουρνέζικα.Μπορώ να αρχίσω την αγωγή πριν την περίοδο ή θα επιβαρύνω κ άλλο την κατάστασή μου.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.(ελπίζω αυτή τη φορά να πάρω μια απάντηση,θα χαρώ πολύ):wink:

 

ο Χριστος κι η Παναγια!μη φοβασαι καλη μου,θα παρεις απλα την αγωγη σου και θα εισαι μια χαρα!ειχα κι εγω μυκοπλασμα-ουρεοπλασμα κ τα ειχα κανει πανω μου στην ιδεα οτι μπορει να μεινω εγκυος και να αποβαλλω κ αλλα τετοια χαζα μεχρι που το εψαξα κ ησυχασα.επιστημονικα δεν εχει αποδειχθει οτι το ουρεοπλασμα ευθυνεται για αποβολες!μπραβο στους γιατρους που μας δινουν κουραγιο!

κι εγω τα χαπια που λες νομιζω οτι ειχα παρει κ σε 2 φασεις ειχα καθαρισει.για τραχηλιτιδα και clue cells δεν ξερω να σου πω κατι αλλα αυτο που θα σου πω σιγουρα ειναι να παρεις και μια 2η γνωμη κ να μη μεινεις σε αυτην την τερατογεννεσης:shock::shock::shock::shock::shock:

ενα σωρο κοπελες ειχαν κατα την εγκυμοσυνη τους ουρεοπλασμα κ δεν ειχαν κανενα προβλημα!

περαστικα σου και μην αγχωνεσαι!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,θα ήθελα να μου πείτε σχετικά με το ουρεόπλασμα και clue cells.Πρίν πάρω τα αποτελέσματα της καλλιέργεια και του τεστ παπ είχαμε ελεύθερες επαφές με το σύζυγό μου είμαστε σε φάση τεκνοποίησης icon_lol.gif οι ελευθερες επαφές ηταν στις γόνιμες μέρες.Οι εξετάσεις μου έδειξαν ελαφρά τραχηλίτιδα,clue cells,ουρεόπλασμα.Η γυναικολόγος μου είπε οτι δε νομίζει να έμεινα εγκυος γιατι έχω ουρεόπλασμα (πρώτη φορά πήγα σε γυναικολόγο) αλλα κ να έμεινα μου είπε μια στο εκατομμύριο στην καλύτερη περίπτωση θα αποβάλλω κ στη χειρότερη θα είναι τερατογένηση!!! icon_eek.gif Παναγία μου,με φρίκαρε!!Απλα δεν ξέρω τι να κάνω μου έδωσε vibramycin,flagyl και κατι άλλο που δεν μπορώ να το διαβάσω ειναι αλαμπουρνέζικα.Μπορώ να αρχίσω την αγωγή πριν την περίοδο ή θα επιβαρύνω κ άλλο την κατάστασή μου.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.(ελπίζω αυτή τη φορά να πάρω μια απάντηση,θα χαρώ πολύ):wink:

 

Δεν το πιστεύω αυτό που διαβάζω!!! Άκου τερατογένεση με το ουρεόπλασμα!!! Εδώ ολόκληρη επιστημονική κοινότητα και ακόμη δεν έχει αποφασίσει αν το ουρεόπλασμα τελικά ευθύνεται για υπογονιμότητα και αποβολές και αυτή έβγαλε και πόρισμα για την εξέλιξη της συγκεκριμένης εγκυμοσύνης!!! Άντε πια μ' αυτά που ακούμε!!!

Βρες καλή μου έναν/μία σοβαρό/ή γυναικολόγο να ησυχάσει το κεφαλάκι σου. Και μην ανησυχείς. Όλα καλά θα πάνε!!!

Για τα περίφημα clue cells ούτε εγώ ξέρω να σου πω την αλήθεια...

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τις προηγούμενες φίλες.

 

Από όσα γνωρίζω, δεν έχει αναφερθεί ποτέ κάποια σχέση μεταξύ τερατογένεσης και Ureaplasma. Επίσης τον τελευταίο καιρό αμφισβητείται ακόμα και η πιθανότητα να προκαλεί πρόωρο τοκετό και/ή αποβολές.

 

Τα clue cells είναι χαρακτηριστικό εύρημα των αναερόβιων μικροβίων.

 

Είναι μάλλον δεδομένο ότι αν ληφθεί η σωστή αντιβίωση δεν υπάρχει σοβαρός λόγος ανησυχίας. Άλλωστε μελέτες έχουν αποδείξει ότι το Ureaplasma είναι από τα πιο συχνά μικρόβια. Αλίμονο αν προκαλούσε αντίστοιχες τερατογενέσεις.

 

Φιλικά,

Παναγιώτης Χριστόπουλος

Χειρουργός Μαιευτήρας Γυναικολόγος

Ειδικός Παιδογυναικολόγος

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου φίλη καλησπέρα!!!

Θα σου πώ κι εγώ τη γνώμη μου σαν εργαστηριακός τεχνολόγος-μικροβιολόγος... Λοιπόν... οι μισές γυναίκες έχουν ουρεόπλασμα χωρίς καν να το ξέρουν... άρα πολλές γυναίκες έγιναν μανούλες ενώ το είχαν.... Δεν είναι τίποτα πιο σοβαρό από μια κολπίτιδα, για αυτό σου έδωσε vibramycin.Τα clue cells υποδεικνύουν gardenerella vaginalis (μη φελγμονώδης κολπίτιδα, γιατί δεν παράγει πύον , σε αντίθεση με το ουρεόπλασμα που παράγει)και για αυτά σου έδωσε το flagyl. Βασικά έχεις κολπίτιδα με δύο διαφορετικά μικρόβια τα οποία μπορώ να σε διαβεβαιώσω εμείς εργαστηριακά τα συναντάμε συχνότατα σε κοπέλες και δεν είναι κάτι το τόσο σοβαρό ή ανησυχητικό. Με την κατάλληλη θεραπεία περνά!

Γνώμη μου πάντα, εφ όσον παιρνεις αντιβίωση καλό θα ήταν να σου δώσει και ενδοκολπικές αλοιφές προς αποφυγή μυκήτων. ( το παθαίνουν πολλές γυναίκες μετά από αντιβίωση) ίσως είναι αυτό που δεν καταλάβαινες να μας γράψε


 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...