Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σας!είμαι νέα στο forum(και διαβαζω ολα τα θεματα μανιωδως!) με ένα κοριτσάκι 3 μηνών και ως νέα μαμά προσπαθω να βρω το καλυτερο γαλα για την μπεμπα.εχω καταληξει σε 2, το s-26 και το aptamil 1. εσεις ποιο πιστευετε οτι ειναι πιο καλο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φίλη μου νομίζω ότι ο παιδίατρός σου θα σου πει γιατί η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική..Εμένα μου είχε προτείνει το Guigoz 1 γιατί είναι κοντά στο μητρικό λένε...Αλλά και το aptamil νομίζω καλό είναι..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εγω παντως στον μπεμπη μου δινω aptamil1 απο την μερα που γεννηθηκε στην αρχη σαν συμπληρωμα και μετα σαν κυριως γαλα.ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη αν φανταστεις οτι γεννηθηκε 3150 βγηκε απο το νοσοκομειο 3000 και 2 μηνων και 5 ημερων ηταν 5500.μιν χαρα μου ειπε η γιατρος και 61 ποντους απο 48 που γεννηθηκε.απλα οτι και να αποφασισεις μην αλλαζεις συχνα γαλατα γιατι το ζουζουνι σου δεν θα μπορει να συνηθισει καποιο.ελπιζω να βοηθησα:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Στην κόρη μου έδινα s-26 ο γιός μου όμως δε μπορουσε να το "ανεχτέι" έτσι μετά απο πολλές δοκιμές καταλήξαμε στο milumil .

Συμπέρασμα,καλύτερο είναι το γάλα που είναι ανεκτό απ'το παιδί, ανεξάρτητα απο την εταιρία.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμεις με s26 gold ξεκινησαμε, αλλα δε το δεχοταν η μικρη με τιποτα... πολυ εντονη δυσκοιλιοτητα...

 

τελικα πηραμε απταμιλ κομφορτ και σιγα σιγα το αλλαξαμε σε απταμιλ...

Link to comment
Share on other sites

τελικα,το απταμιλ λεω να συνεχισουμε. με το s26, δυστυχωσ κι εμεις εχουμε δυσκοιλιοτητα και σκληρα κακακια. νομιζα πως απλα ετυχε, αλλα μετα απο δοκιμη, καταλαβα οτι ηταν το γαλα ή ειναι απο τη φυση της δυσκοιλια και το απτιμιλ την βοηθαει, γιατι με αυτο καναμε και 3 φορες κακακια σε μια μερα!το μονο προβλημα ειναι οτι βγαζει περισσοτερεσ γουλιτσες!

Link to comment
Share on other sites

και εμενα εβγαζε γουλιτσες ωσπου μια μερα σταματησε.σιγα σιγα σταματησε ο σφυχτηρας ειναι τοσο χαλαρος και τωρα οταν ρευτει μπορω και τον βαζω στο ριλαξ χωρις να φοβαμαι μην βγαλει γαλα.μην ανησυχεις θα στρωσει

Link to comment
Share on other sites

και εμενα εβγαζε γουλιτσες στην αρχη ωσπου μια μερα σταματησε.ισως επειδη σιγα σιγα αρχισε να μην ειναι τοσο χαλαρος ο σφυχτηρας και τωρα πια μολις ρευτει μπορω και τον βαζω στο ριλαξ χωρις να φοβαμαι οτι μπορει να βγαλει γαλα.μην ανυσηχεις σιγα σιγα θα φτιαξει ειναι τελειως φυσιολογικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τωρα ειναι 2 μηνων και 15 ημερων.απο οσο θυμαμαι εχει περιπου 2 βδομαδες που σταματησε.και ξερεις πως ειδα καλυτερευση?τον εβαζα και ρευοταν και στην μεση περιπου του γευματος.αν δεν το κανεις ηδη δοκιμασε το εμενα ετσι αρχισε να τρωει και περισσοτερο.τωρα τρωει 210-240 ml καθε 3 ωρες.κανει 7 γευματα εξι κατα τη διαρκεια της ημερας και μια φορα το βραδυ

Link to comment
Share on other sites

δυστυχωσ οταν τα κανω αυτο βαζει τα κλαματα γιατι πειναει και νομιζει οτι της παιρνω το φαι.οποτε δεν πιανει αυτο.......μπραβο το μωρακι σου,τρωει καλα!κι εγω που νομιζα οτι η δικια μου ετρωγε πολυ, εδω κι ενα μηνα εχει μεινει στασιμη στα 150ml.αλλα σιγουρα τα παιδακια μας ξερουν καλυτερα ποσο γαλα χρειαζονται...

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το μονο σιγουρο.μπορει το δικο σου ζουζουνι να ειναι πιο ανεπτυγμενο απο τον δικο μου και δεν εχει αναγκη περισσοτερο γαλα.εχω δει παιδακια που τρωνε και100 ml και ειναι μια χαρα στα κιλακια τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

afou sto kouti grafei 120 ml na pinoun? ego exo enoxes otan kamia fora tou dino 150-180

pantos to s26 einai kalo gala - sto sudan exei mono s26, humana kai ena katsikisio. kati kseroun edo to ethniko tous proion einai ta mora- polla mora!

"What makes the desert beautiful", said the Little prince, "is that somewhere it hides a well."

 

04724e2229.png

Link to comment
Share on other sites

S-26 ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ! Στο πρώτο μου παιδί που άλλαξα 7 μάρκες γάλα γιατί δεν τα έπινε όπως επίσης δεν έπινε και το γάλα του θυλασμού μιλάμε για ποσότητες 100 γρ το πολύ μέχρι 1 έτους, το μόνο που μπορουσαμε να της δώσουμε ήταν το s-26 και το συνεχίσαμε μέχρι 3 ετών στο Progress Στο δεύτερο παιδί μου έφτασα στο σημείο να πίνει από τις 12 το βράδυ μέχρι τις 7 το πρωί 500 γρ γάλα progress πλέον γιατί τώρα είναι 20 μηνών. Μείναμε ενθουσιασμένοι με το συγκεκριμένο γάλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Έχω δοκιμάσει και τα δύο και σου προτείνω ανεπιφύλακτα το S26 Gold 1. Καταρχάς ταιριάζει σαν γεύση πιο πολύ στο μητρικό γάλα και ενεργείται πιο συχνά (είχαμε μεγάλο πρόβλημα με το Aptamil). Επίσης του αρέσει πολύ σαν γεύση.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...