Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαρμελάδες


ateli

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

..μην χαλασουν και τα βερυκοκα :D:D
:lol:

 

Μαρμελάδα βερίκοκο

 

Υλικά

 

4 κιλά βερίκοκα

3 κιλά ζάχαρη - περίπου 3/4 του κιλού ζάχαρη για κάθε κιλό βερίκοκα

Χυμό λεμονιού (1/2 λεμόνι)

 

 

Εκτέλεση

 

Πλένουμε τα βερίκοκα, βγάζουμε τα κουκούτσια και τα ψιλοκόβουμε.

Τα βάζουμε σε μία φαρδιά κατσαρόλα και τα σιγοβράζουμε για μισή ώρα περίπου ανακατεύοντας μερικές φορές.

Προσθέτουμε την ζάχαρη και αφήνουμε τα βερίκοκα να βράσουν μέχρι να δέσει το σιρόπι (τουλάχιστον μία ώρα) ανακατεύοντας συνεχώς για να μην κολλήσει η μαρμελάδα.

Μερικά λεπτά πριν γίνει ρίχνουμε τον χυμό του λεμονιού.

Αφού κρυώσει, τη βάζουμε σε αποστειρωμένα βάζα και τη φυλάμε στο ψυγείο.

 

 

Καλή επιτυχία!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Πέρσι έφτιαξα μαρμελάδα βερύκοκο με συνταγή της Αργυρώς που μαγειρεύει στην εκπομπή της Μενεγάκη. Ήταν πολύ καλή. Δεν την έχω όμως μαζί μου...θα την φέρω αύριο

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια!!!! Οτι εχετε ευχαριστηση!!!! Εχω βερυκοκα δικα μας και δεν ξερω τι να τα κανω! Ποσα να φαμε τελωσπαντων!!! Afroditι ευχαριστω!! StellaK αν τη βρεις οκ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΒΕΡΙΚΟΚΟ

 

 

ΥΛΙΚΑ

2 κιλά πολύ ώριμα βερίκοκα.

1 ½ κιλό ζάχαρη.

½ φλιτζάνι του τσαγιού νερό.

1/2 λεμόνι

 

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

 

1) Πλένετε τα βερίκοκα και τα κόβετε στην μέση. Αφαιρείτε τα κουκούτσια και τη φλούδα.

2) Βάζετε σε μια κατσαρόλα στρώσεις, στρώσεις βερίκοκα και ζάχαρη.

3) Βράζετε τα βερίκοκα σε δύνατη φωτιά για 15 λεπτά, αφαιρείτε κατά διαστήματα τον αφρό τους. Τα καταβάζετε 2-3 φορές μέχρι να βεβαιωθείτε ότι έχουν βράσει τελείως. Τα αφήνετε για 24 ώρες. Την επόμενη μέρα ξαναβράζετε για 35 λεπτά ,στο τέλος ρίχνουμε τον χυμό του λεμονιού.

4) Όταν κρυώσει λίγο η μαρμελάδα, την μοιράζετε σε ζεστά, αποστειρωμένα βάζα. Κλείνετε τα βάζα όταν κρυώσει τελείως η μαρμελάδα.

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω συνταγη δοκιμασμενη! Με φωναζουν γιαγια Ντακ οι φιλες μου.

 

1 κιλο βερυκοκα

1 κιλο ζαχαρη

μισο ποτηρι νερο

χυμο απο μισο λεμονι

 

Πλενουμε τα βερυκοκα και τα κοβουμε στα 4 βγαζοντας τα κουκουτσια.

Τα βαζουμε σε μεγαλη βαθια κατσαρολα(πιτσιλαει η μαρμελαδα) και χυνουμε απο πανω τη ζαχαρη.Τα αφηνουμε 3-4 ωρες ετσι ωστε το φρουτο να βγαλει τους χυμους του στη ζαχαρη.Μετα απο αυτη τη διαδικασια που μπορει να γινει και απο βραδυς και να μεινει ολη νυχτα(δεν παθαινει τιποτα) προσθετουμε το νερο και βαζουμε την κατσαρολα σε δυνατη φωτια.

Μαζευουμε με κουταλι τον ασπρο αφρο που μαζευεται στα τοιχωματα της κατσαρολας μας για να γινει λαμπερο το γλυκο μας.Μετα απο 15 λεπτα βρασμου(μετραμε απο τη στιγμη που δημιουργουνται μικρες μπουρμπουληθρες σε ολη την επιφανεια της κατσαρολας ) προσθετουμε και το λεμονι και βραζουμε αλλα 5 λεπτα.

Η μαρμελαδα ειναι ετοιμη!

Η μαρμελαδα βερυκοκο ειναι η πιο ευκολη γιατι τα βερυκοκα εχουν πολλη πυκτινη και δενει παντα χωρις πολυ πολυ κοπο.Ειναι σημαντικο παντως τα 20 αυτα λεπτα να ειμαστε απερισπαστες πανω απο την κατσαρολα και να ελεγχουμε το βρασμο και το γλυκο. Ομοιως γινεται και η φραουλα.

Εγω το κανω τα τελευταια 4 χρονια, κοριτσια μιλαμε για πολλα κιλα μαρμελαδας!

Κατι σημαντικο: καλυτερα να κανουμε καθε φορα τη δοση του μισου η ενος κιλου φρουτου γιατι στα 2+ κιλα αυξανεται πολυ ο χρονος βρασμου και η μαρμελαδα σκουραινει και χανει αρκετο απο το αρωμα της.

Εχω και πολυ καλη συνταγη για μαρμελαδα μπανανα.Τη μοιρασαμε στα πασχαλινα μας καλαθακια και ειχε φοβερη επιτυχια.Τη θελετε;

Link to comment
Share on other sites

Εχω και πολυ καλη συνταγη για μαρμελαδα μπανανα.Τη μοιρασαμε στα πασχαλινα μας καλαθακια και ειχε φοβερη επιτυχια.Τη θελετε;

 

αν την θέλουμε λέει ; :D εννοείτε !!!!!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρμελάδα βερίκοκο

 

Υλικά

 

4 κιλά βερίκοκα

3 κιλά ζάχαρη - περίπου 3/4 του κιλού ζάχαρη για κάθε κιλό βερίκοκα

Χυμό λεμονιού (1/2 λεμόνι)

 

 

Εκτέλεση

 

Πλένουμε τα βερίκοκα, βγάζουμε τα κουκούτσια και τα ψιλοκόβουμε.

Τα βάζουμε σε μία φαρδιά κατσαρόλα και τα σιγοβράζουμε για μισή ώρα περίπου ανακατεύοντας μερικές φορές.

Προσθέτουμε την ζάχαρη και αφήνουμε τα βερίκοκα να βράσουν μέχρι να δέσει το σιρόπι (τουλάχιστον μία ώρα) ανακατεύοντας συνεχώς για να μην κολλήσει η μαρμελάδα.

Μερικά λεπτά πριν γίνει ρίχνουμε τον χυμό του λεμονιού.

Αφού κρυώσει, τη βάζουμε σε αποστειρωμένα βάζα και τη φυλάμε στο ψυγείο.

 

 

Καλή επιτυχία!

 

Ακριβώς. Και αν τα ξεχάσεις..............λίγο παραπάνω και αρχίζει να σκουραίνει και το χρώμα είναι τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Κοριστια, εχθες δεν μπορουσα να γραψω, με ελιωσε η κορη μου!!! Ηθελε ολο παιχνιδια και χαρες! Που καιρος να κανω τη μαρμελαδα! Λεω να την κανω ομως σημερα αυριο γιατι τα βερικοκα δεν τα βλεπω και τοσο καλα!!! Απο συνταγες αλλο τιποτα. Ειστε φοβερες!!! Μαρμελαδα μπανανα?? Καλο ακουγετε ε???

Link to comment
Share on other sites

Ok παρτε μολυβι και χαρτι να η φοβερη η συνταγη!

 

Μαρμελαδα μπανανα

 

1 κιλο μπανανες(καθαρισμενες) κομμενες φετακια

800 γρ. ζαχαρη

χυμο απο μισο λεμονι

1 πρεζα βανιλια

1 πρεζα κανελα

100 γρ. ρουμι

100 γρ. νερο

 

Σε μια μεγαλη κατσαρολα βαζουμε το νερο, τη ζαχαρη και το λεμονι να παρουν μια βραση. Μετα προσθετουμε τις μπανανες και βραζουμε 20 λεπτα.Στα 20 λεπτα πρεπει να εχει δεσει, αποσυρουμε απο τη φωτια και προσθετουμε τη βανιλια, την κανελα και το ρουμι.

Κολαση... Το Πασχα ειχα κανει καλαθια για τους στενους συγγενεις με αυτη τη μαρμελαδα, σπιτικο τσουρεκι, σπιτικο λικερ πορτοκαλι, αβγα και πασχαλινες καρτες με κολαζ και ζωγραφιες των κοριτσιων μου και ειχαμε αποσπασει θετικοτατα σχολια.

Παντα με τις μικρες εχω πολλες μπανανες σπιτι και οταν μαυρισουν λιγο οι καλομαθημενες μου δεν τις τρωνε! Γινεται φυσικα και χωρις το ρουμι για να μπορει να φαγωθει και απο παιδακια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σλουρπ!

 

Και για πες για μενα την άσχετη..μια πρέζα=μια κουταλιά,όσο πιάσω..??

 

μια πρέζα = στη μύτη του κουταλιού του γλυκού, παρα πολύ λίγο δηλαδή

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια!! Οντως πολυ χρησιμη η μαρμελαδα μπανανα!! Και εγω οταν μαυριζουν λυπαμε να τις πεταω!! Ευχαριστουμε!

 

:D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, εκανα τη μαρμελαδα βερυκοκο! Ολα καλα ΑΛΛΑ: ξεχασα να βαλω το λεμονι!!! Καλο ε??? Τι σημαινει αυτο τωρα? Επισης, μου εγινε λιγο σκουρα (οπως ειπε και η politissa εκανα 2 κιλα και σκουρηνε).

Link to comment
Share on other sites

..μόλις αρχίσει να δένει το σιρόπι του γλυκού μας ή η μαρμελάδα μας προσθέτουμε το λεμόνι για να μη ζαχαρώσει :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Κολαση... Το Πασχα ειχα κανει καλαθια για τους στενους συγγενεις με αυτη τη μαρμελαδα, σπιτικο τσουρεκι, σπιτικο λικερ πορτοκαλι, αβγα και πασχαλινες καρτες με κολαζ και ζωγραφιες των κοριτσιων μου και ειχαμε αποσπασει θετικοτατα σχολια.

 

Βρε politissa πώς θα γίνει να συγγενέψουμε να μας φέρνεις και εμάς τέτοια καλάθια; Προς το παρόν θα αρκεστώ να κάνω μόνη μου την κολαστήρια συνταγή!!! Πω, πω, πω!!!

 

Α! παραλίγο να το ξεχάσω, μήπως η συνταγή για το λικέρ πορτοκάλι είναι διαθέσιμη; Ευχαριστώωωω

Link to comment
Share on other sites

ουπς! Τωρα το ειδα, συγνωμη!

Λικερ arancelllo (ιταλικο, αντιστοιχο του limoncello αλλα με πορτοκαλια)

 

10 πορτοκαλια( μυρωδατα κρητικα)

1 λιτρο βοτκα(καλυτερα καλης ποιοτητας)

1,5 λιτρο νερο(η 6 1/3 κουπας )

6 1/2 κουπες ζαχαρη

 

Πλενουμε και τριβουμε τα πορτοκαλια με ενα πανακι, σφουγγαρακι η ο,τι μας βολευει να φυγουν τυχον σκουπιδακια και παραφινες. Με το εργαλειο του ξεφλουδισματος παιρνουμε το πορτοκαλι μερος της φλουδας των πορτοκαλιων(το ασπρο πικριζει).Μαζευουμε τις φλουδιτσες μας και τις βαζουμε σε ενα γυαλινο βαζο μαζι με τη βοτκα.Φυλαμε για 5 μερες στο ψυγειο. Η βοτκα αρωματιζεται και παιρνει χρωμα. Την πεμπτη μερα βραζουμε για 5 λεπτα τη ζαχαρη με το νερο. Αφηνουμε το σιροπι να κρυωσει τελειως. Ανακατευουμε τα 2 υγρα μειγματα και σουρωνουμε με διπλο φιλτρο καφετιερας. Εαν το σιροπι ειναι κρυο και το σουρωμα καλο το λικερ γινεται λαμπερο και διαυγες. Μετα το σουρωμα βαζουμε το λικερ σε γυαλινα μπουκαλια και βαζουμε στο ψυγειο για 1-2 μερες να δεσουν οι γευσεις και τα αρωματα.

Να πω την αληθεια η ποσοτητα βγαινει αρκετα μεγαλη γιαυτο και κανω τη μιση δοση.

Το limoncello εχει τις ιδιες δοσολογιες απλα αντι για 10 πορτοκαλια χρησιμοποιουμε 10 λεμονια.

Καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...