Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εσυ κοιτα να ειναι οι πρωτοι 5 μηνες απο 25 ενσημα και ασε τους τελευταιους μηνες να εχουν κι απο 1 ενσημο αφου δενμετριουνται γιατι εσυ να πας να τα πληρωσεις??????????:twisted::twisted:δεν ειναι .....μ....???:oops:

 

δεν καταλαβα τι εννοεις...γιατι δεν μετριουνται;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 460
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν καταλαβα τι εννοεις...γιατι δεν μετριουνται;;;;

Πριν τι σου ειπα αφαιρεις τους τελευταιους 2 μηνες..που σημαινει οτι δεν μετριουνται

αν εσυ εχεις 7 μηνες εργασιας αφαιρουμε τους 2 τελευταιους και μετραμε ... αυτοι οι 5 μηνες πρεπει να ειναι το λιγοτερο 125 ενσημα... ενα λιγοτερο να ειναι ταμειο γιοκ

τι δεν καταλαβες?Για αυτο λενε οσο πιο πολλοι μηνες εργασιας τοσο πιο πολλοι μηνες επιδοτησης

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν τι σου ειπα αφαιρεις τους τελευταιους 2 μηνες..που σημαινει οτι δεν μετριουνται

αν εσυ εχεις 7 μηνες εργασιας αφαιρουμε τους 2 τελευταιους και μετραμε ... αυτοι οι 5 μηνες πρεπει να ειναι το λιγοτερο 125 ενσημα... ενα λιγοτερο να ειναι ταμειο γιοκ

τι δεν καταλαβες?Για αυτο λενε οσο πιο πολλοι μηνες εργασιας τοσο πιο πολλοι μηνες επιδοτησης

 

 

τωρα καταλαβα εγω ομως θελω 175 ενσημα....δηλαδη 7 μηνες γεματους....για αυτο δεν βγαινουν για να παρω τα επιδοματα

Link to comment
Share on other sites

τωρα καταλαβα εγω ομως θελω 175 ενσημα....δηλαδη 7 μηνες γεματους....για αυτο δεν βγαινουν για να παρω τα επιδοματα

Μαλλον παλι δεν καταλαβες... εχεις ξαναπαρει ταμειο ανεργιας 8ελεις 125 ενσμα για να ξαναμπεις ταμειο ανεργιας οποτε θελεις 7 μηνες εργασια πλην τους 2 τελευταιους μηνες =5 μεσα σ'αυτους τους 5 μηνες πρεπει να εχεις τα 125 αλλα με 7 μηνες εργασιας...εκτος κι αν τα 175 τα θελεις και για το ικα

 

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον παλι δεν καταλαβες... εχεις ξαναπαρει ταμειο ανεργιας 8ελεις 125 ενσμα για να ξαναμπεις ταμειο ανεργιας οποτε θελεις 7 μηνες εργασια πλην τους 2 τελευταιους μηνες =5 μεσα σ'αυτους τους 5 μηνες πρεπει να εχεις τα 125 αλλα με 7 μηνες εργασιας...εκτος κι αν τα 175 τα θελεις και για το ικα

 

 

ακριβως...τα ηθελα για το ικα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σε ολες ...κοριτσια θελω να μου πει αν ξερει καποια τι και αν δικαιουμαι απο το ΙΚΑ αλλα και τον ΟΑΕΔ....Ειμαι γραμμενη στο ταμειο ανεργιας 8 μηνες (οχι απο απολυση και δεν παιρνω ταμειο) και ειμαι ασφαλισμενη στο βιβλιαριο του συζυγου..Οποια ξερει ας μου πει σας παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες ...κοριτσια θελω να μου πει αν ξερει καποια τι και αν δικαιουμαι απο το ΙΚΑ αλλα και τον ΟΑΕΔ....Ειμαι γραμμενη στο ταμειο ανεργιας 8 μηνες (οχι απο απολυση και δεν παιρνω ταμειο) και ειμαι ασφαλισμενη στο βιβλιαριο του συζυγου..Οποια ξερει ας μου πει σας παρακαλω

Θα μιλησω απο πλευρας ΟΑΕΔ...Οχι δεν δικαιουσαι κατι απο τον ΟΑΕΔ ....

Ο συζυγος ειναι στο ΙΚΑ αν ναι δικαιουται απο τον ΟΑΕΔ το οικογενειακο επιδομα

 

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλησω απο πλευρας ΟΑΕΔ...Οχι δεν δικαιουσαι κατι απο τον ΟΑΕΔ ....

Ο συζυγος ειναι στο ΙΚΑ αν ναι δικαιουται απο τον ΟΑΕΔ το οικογενειακο επιδομα

 

 

 

Ο συζυγος μου ειναι στο ΙΚΑ και με εχει ασφαλισμενη.Εκεινος (λογω το οτι τον αλλο μηνα γενναω) δικαιουμαστε χρηματα απο το ΙΚΑ??:!::!:

Link to comment
Share on other sites

Ο συζυγος μου ειναι στο ΙΚΑ και με εχει ασφαλισμενη.Εκεινος (λογω το οτι τον αλλο μηνα γενναω) δικαιουμαστε χρηματα απο το ΙΚΑ??:!::!:

Δεν ειμαι στο ΙΚΑ αλλα απο οσο εχω διαβασει κι εγω εδω μεσα πρεπει να εχεις τουλαχιστον 200 ενσημα για να μπορεις να τα παρεις ολα απο το ΙΚΑ ....Νομιζω μονο του τοκετου περνεις...ψαξε λιγο εδω οσο αφορα το ικα να μαθεις... απο τον ΟΑΕΔ παντως δεν περνεις τιποτα απο την στιγμη που δεν εργαζεσαι ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα, ειμαι ορωμισθια καθηγητρια σε σχολεια και δεν συμπληρωνω τα 200 ενσημα,εχω γυρω στα 140, γενναω σε 2 βδομαδες, και εχω την αδεια απο το ικα, 56 μερεσ πριν την γεννα κ 67 μερες μετα την γεννα.....

 

γνωριζει καποιοσ τι δικαιουμαι? μου ειπαν οτι μονο ενα εφαπαξ παιρνω γυρω στα 900 εωρω μετα την γεννα?γνωριζετε κατι? μπορω να παρω την 6μηνη αδεια απο τον οαεδ μετα? πωσ ειναι η διαδικασια? καποια αλλα επιδοματα απο τον οαεδ δικαιουμαι?

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα, ειμαι ορωμισθια καθηγητρια σε σχολεια και δεν συμπληρωνω τα 200 ενσημα,εχω γυρω στα 140, γενναω σε 2 βδομαδες, και εχω την αδεια απο το ικα, 56 μερεσ πριν την γεννα κ 67 μερες μετα την γεννα.....

 

γνωριζει καποιοσ τι δικαιουμαι? μου ειπαν οτι μονο ενα εφαπαξ παιρνω γυρω στα 900 εωρω μετα την γεννα?γνωριζετε κατι? μπορω να παρω την 6μηνη αδεια απο τον οαεδ μετα? πωσ ειναι η διαδικασια? καποια αλλα επιδοματα απο τον οαεδ δικαιουμαι?

 

ευχαριστω.

δυστυχως κατι απο τον ΟΑΕΔ δεν δικαιουσαι γιατι δεν εισαι σε εργασιακη σχεση.Κι αν ειχες τα 200 ενσημα θα μπορουσες να το παρεις.

μονο τα χρηματα του τοκετου δικαιουσαι

κοριτσακια γεια σας! ποσο ειναι αυτη τη στιγμη ο κατωτατος βασικος μισθος?Ειναι καποια σε 6μηνο οαεδ να μας πει ποσα παιρνει?

Το επιδομα της μητροτητας δεν παει με βαση το μισθο ειναι στανταρ το ποσο των 690 ευρω.

Και μπαινει καθε μηνα αυτοματα στο λογαριασμο σου.

 

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως κατι απο τον ΟΑΕΔ δεν δικαιουσαι γιατι δεν εισαι σε εργασιακη σχεση.Κι αν ειχες τα 200 ενσημα θα μπορουσες να το παρεις.

μονο τα χρηματα του τοκετου δικαιουσαι

 

Το επιδομα της μητροτητας δεν παει με βαση το μισθο ειναι στανταρ το ποσο των 690 ευρω.

Και μπαινει καθε μηνα αυτοματα στο λογαριασμο σου.

σε ευχαριστω!

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτει αρκετά μιας που σε κάθε υπηρεσια που ρωτάω μου λενε διαφορετικά πραγματα..

Εχω τα τελευταια 2 χρονια ενσημα... εργαζομαι ακόμη σε 8ωρο... ΠΗΤ εχω 20/05/11... μικτός μισθός 1007 ? , καθαρός 846 ?... θελω να ρωτησω τι επιδόματα θα πάρω! Συμφωνα με τιυς υπολογισμούς μου αδεια παιρνω στις 25/03 ( 56 πριν) ...

Και επισης , τα χρηματα τα παιρνω κατευθειαν η περναει καιρος?

Τα πιό ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις...

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτει αρκετά μιας που σε κάθε υπηρεσια που ρωτάω μου λενε διαφορετικά πραγματα..

Εχω τα τελευταια 2 χρονια ενσημα... εργαζομαι ακόμη σε 8ωρο... ΠΗΤ εχω 20/05/11... μικτός μισθός 1007 ? , καθαρός 846 ?... θελω να ρωτησω τι επιδόματα θα πάρω! Συμφωνα με τιυς υπολογισμούς μου αδεια παιρνω στις 25/03 ( 56 πριν) ...

Και επισης , τα χρηματα τα παιρνω κατευθειαν η περναει καιρος?

 

 

και γιατι δεν ρωτας εμενα κατευθειαν καλε???????????:mrgreen::mrgreen::mrgreen:θα σου στειλω μηνυμα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα κοριτσια!Εγω περνω ταμειο ανεργιας και ειμαι 5 μηνων εγκυος και ασφαλισμενη στο ΙΚΑ.Ο αντρας μου ειναι στρατιωτικος και εχει ασφαλεια δημοσιου.Δεν εργαζομαι.Δικαιουμαι κατι???/?/

img
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, από τότε που παίρνουμε την άδεια κυοφορίας πληρωνόμαστε και από τον εργοδότη? Ρωτάω γιατί ενώ έχω πάρει κανονικά τα χρήματα για επίδομα κυοφορίας, λοχείας κλπ διαπίστωσα ότι για 4 μήνες ο μισθός μου έμπαινε ολόκληρος στον λογαριασμό μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα σε όλες και όλους. Θέλω απεγνωσμένα τη βοήθειά σας. Είναι η πρώτη μου γέννα και όλα μου φαίνονται βουνό. SOS! Λοιπόν, έχω ΠΗΤ 26 Σεπτέμβρη. Εργάζομαι ως καθηγήτρια αγγλικών σε φροντιστήριο εδώ και πολλά χρόνια. Κάθε Μάιο μας απολύει η διευθύντρια, μπαίνουμε ΟΑΕΔ(παίρνουμε το επίδομα των 500 ευρώ για 2,3 μήνες) και από Σεπτέμβρη ξαναγίννεται η πρόσληψή μας. Μπορεί κάποιος ή κάποια να με ενημερώσει για το αν δικαιούμαι επίδομα κυοφορίας από το ΙΚΑ και επίδομα από τον ΟΑΕΔ? Και για τι ποσό μιλάμε περίπου? Επίσης, αν γεννήσω σε ιδωτικό, ισχύει αυτό που διάβασα πως παίρνω 990 ευρώ? Σας παρακαλώ, διαφωτίστε με γιατί νιώθω πως είμαι εντελώς στο σκοτάδι! Θα με βοηθήσετε πάρα πολύ αν γνωρίζετε τι ισχύει. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και όλους. Θέλω απεγνωσμένα τη βοήθειά σας. Είναι η πρώτη μου γέννα και όλα μου φαίνονται βουνό. SOS! Λοιπόν, έχω ΠΗΤ 26 Σεπτέμβρη. Εργάζομαι ως καθηγήτρια αγγλικών σε φροντιστήριο εδώ και πολλά χρόνια. Κάθε Μάιο μας απολύει η διευθύντρια, μπαίνουμε ΟΑΕΔ(παίρνουμε το επίδομα των 500 ευρώ για 2,3 μήνες) και από Σεπτέμβρη ξαναγίννεται η πρόσληψή μας. Μπορεί κάποιος ή κάποια να με ενημερώσει για το αν δικαιούμαι επίδομα κυοφορίας από το ΙΚΑ και επίδομα από τον ΟΑΕΔ? Και για τι ποσό μιλάμε περίπου? Επίσης, αν γεννήσω σε ιδωτικό, ισχύει αυτό που διάβασα πως παίρνω 990 ευρώ? Σας παρακαλώ, διαφωτίστε με γιατί νιώθω πως είμαι εντελώς στο σκοτάδι! Θα με βοηθήσετε πάρα πολύ αν γνωρίζετε τι ισχύει. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :-)

 

κοριτσι μπεσ διπλα στο αλλο θεμα

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24640&page=16

 

μια δυο σελιδες πισω τα εχουμε αναρτησει τα δικαιολογητικα για ικα κλπ

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα κορίτσια!!! Είμαι και εγώ μπερδεμένη με αυτά τα επιδόματα ΙΚΑ, ΣΙΚΑ, ΜΙΚΑ κ.α...αν μπορεί μία κοπέλα που γνωρίζει καλά το θέμα, ας με διαφωτήσει γιατί άλλα μου λέν γύρω γύρω και άλλα διαβάζω στο ιντερνετ.

Εργάζομαι σε τεχνικό γραφείο εδώ και 6 χρόνια, και 29 Μαϊου έχω ΠΗΤ...έφτιαξα τα χαρτιά μου στο ΙΚΑ μιας και βγήκα σε άδεια εγκυμοσύνης στις 3/4/2012. Στο ΙΚΑ που ρώτησα μου είπαν ότι μου πληρώνουν τους 2 μήνες πριν και τους 2 μετά...μέχρι εκεί οκ καταλαβαίνω...

1) αν όμως ο εργοδότης μου δηλώνει άλλα στο ΙΚΑ και στο χέρι μου δίνει άλλα (περισσότερα δηλ.) τι γίνεται?

2) ο εργοδότης τί λεφτά πρέπει να μου δώσει αφού βγήκα σε άδεια?

3) κανονικά γυρίζω στη δουλειά από την άδεια κάπου τέλη Ιουλίου...το γραφείο όμως κλέινει όλο τον Αύγουστο...τί γίνεται τότε? Δεν πληρώνομαι από πουθενά ή μου πληρώνει το επίδομα αδείας και συνολικά τις μέρες αδείας που δικαιούμαι το χρόνο?

4) Από τον ΟΑΕΔ δικαιούμαι τίποτα?

Αχ, θα με βοηθήσετε πολυ αν γνωρίζει κάποια...σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:-P

tt114203.aspxLlVyp2.png

 

Μεγαλώνεις μέσα μου, σχηματίζεσαι μέσα μου, θρέφεσαι μέσα μου, νιώθεις τα άγχη μου, τις χαρές μου...αυτούς τους μήνες θα αλλάζω και θα αλλάζεις μαζί μου...γλυκό μου είσαι εγώ!!! Σε περμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Είμαι και εγώ μπερδεμένη με αυτά τα επιδόματα ΙΚΑ, ΣΙΚΑ, ΜΙΚΑ κ.α...αν μπορεί μία κοπέλα που γνωρίζει καλά το θέμα, ας με διαφωτήσει γιατί άλλα μου λέν γύρω γύρω και άλλα διαβάζω στο ιντερνετ.

Εργάζομαι σε τεχνικό γραφείο εδώ και 6 χρόνια, και 29 Μαϊου έχω ΠΗΤ...έφτιαξα τα χαρτιά μου στο ΙΚΑ μιας και βγήκα σε άδεια εγκυμοσύνης στις 3/4/2012. Στο ΙΚΑ που ρώτησα μου είπαν ότι μου πληρώνουν τους 2 μήνες πριν και τους 2 μετά...μέχρι εκεί οκ καταλαβαίνω...

1) αν όμως ο εργοδότης μου δηλώνει άλλα στο ΙΚΑ και στο χέρι μου δίνει άλλα (περισσότερα δηλ.) τι γίνεται?

2) ο εργοδότης τί λεφτά πρέπει να μου δώσει αφού βγήκα σε άδεια?

3) κανονικά γυρίζω στη δουλειά από την άδεια κάπου τέλη Ιουλίου...το γραφείο όμως κλέινει όλο τον Αύγουστο...τί γίνεται τότε? Δεν πληρώνομαι από πουθενά ή μου πληρώνει το επίδομα αδείας και συνολικά τις μέρες αδείας που δικαιούμαι το χρόνο?

4) Από τον ΟΑΕΔ δικαιούμαι τίποτα?

Αχ, θα με βοηθήσετε πολυ αν γνωρίζει κάποια...σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:-P

 

 

 

1) δεν γινεται κατι,το ικα θα σε πληρωσει βαση του τι δηλωνει ο εργοδοτης σου.

 

2)δωρο πασχα και εαν δεν πηρες αναρρωτικη ενα ποσο που δεν ξερω πως βγαινει.

 

3)Τον αυγουστο αναγκαστικα θα παρεις την αδεια σου αφου ειναι κλειστη η ετιαρεια οποτε θα πληρωθεις κανονικα την αδεια σου.το επιδομα αδειας εμας μας το δινουν καθε ιουλιο σε ολους,δεν ξερω εσας ποτε σας το δινουν.

 

4)οταν θα τελειωσεις με τις πληρωμες του ΙΚΑ,θα σου δωσουν ενα χαρτι που θα γραφει αναλυτικα τα χρηματα που σου εδωσαν.με αυτο το χαρτι και καποια αλλα δικαιολογητικα θα πας στον οαεδ και θα σου δωσουν το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας.ειναι χρηματα απο την διαφορα που(ισως ) προκυψει μεταξυ επιδοματων ικα και των μισθων σου.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...