Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εχει κανεις καμια φθινοπωρινη ιδεα;;;


zoi-mpempis

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλά μην υπολογίζεις τόσο στο δικό μου το μυαλό αλλά στην καλή μου πρόθεση ....

 

θεωρώ λίγο καταθλιπτικά τα πεσμένα φθινωπορινά κίτρινα φύλλα κλπ. για βάφτισηάρα ένα φθινοπορινό θέμα δεν θα μου άρεσε γι αυτό και γράφω θεματάκια που θα μου άρεσαν :

 

τρενάκι / μπορείς να παίξεις πολύ με αυτό το θέμα

 

πρίγγιπας - βάτραχος : / υπάρχουν τόσες ιδέες

 

Μήλο : / είναι ένα φρούτο της σεζόν και μπορείς να το βάλεις στα τραπέζια σε γυάλες στα ποσκλητήρια κλπ.

 

Χρώμματα :/ π.χ. πρασινο - μπλε σε όλο το concept

 

ή μπες στα αντίιστοιχα site και "δανείσου" μια έτοιμη ιδέα......

εχω ενα μπεμπουλινι ομορφο γλυκο κουκλινι!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το φθινόπωρο ήταν πάντα η πιο όμορφη εποχή, εποχή για νέα αρχή, για ανανέωση, για τακτοποίηση. Από μικρή μου άρεσε που γύριζα στο σχολείο να δω τις φίλες μου, έπαιρνα καινούργια τετράδια και μολύβια (τι φυτούκλα ήμουν!!)... και όλα τα σημαντικά στη ζωή μου "έτυχαν" τον Σεπτέμβριο: γεννήθηκα, παντρεύτηκα, γέννησα τον γιο μου, βάφτισα τον γιο μου...

Αν έπρεπε να διαλέξω θέμα, θα έβαζα ίσως κάτι σχολικό, μολύβια ας πούμε. Και το μήλο είναι θαυμάσια ιδέα, κόκκινο για κοριτσάκι, πράσινο για αγοράκι, σούπερ! Στην Αμερική πάντως το κλασσικό φθινοπωρινό θέμα είναι οι κολοκύθες! Άσχετο, αλλά αυτό μου ήρθε αμέσως στο μυαλό.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kαι εμένα αν με ρωτήσεις τί μου έρχεται στο μυαλό, είναι μάλλον όλα αυτά τα ζεστά χρώματα του φθινοπώρου...

Παράδειγμα...

προσκλητήρια σε χρυσό-καφέ, κόκκινο, πορτοκαλί σε σχήμα φύλλων όπως αυτό της σημαίας του Καναδά (πλατανόφυλλο, δε ξέρω?),

μπομπονιέρες - σκιάχτρα φτιαγμένα από άχυρο (όπου μάλλον θα το έβλεπα με οικολογικό χόρτο) που θα έχουν ρουχαλάκια πάλι με αυτά τα χρώματα αλλά καρρώ (μια και έχω μια σχετική ψύχωση),

ή μπομπονιέρες - ομπρελλίτσες πολύχρωμες που παραπέμπουν στα πάλαι ποτέ πρωτοβρόχια (από περιγραφές θα τα μαθαίνουν τα παιδιά μας).

Πάντως, όπως είπαν ήδη τα κορίτσια μας, φρούτα και λαχανικά της εποχής προσφέρονται σαν θεματολογία. Ειδικά αυτό της κολοκύθας μου κάνει τέλειο! Το πορτοκαλί είναι ένα καταπληκτικό χρώμα για να παίξεις μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

patousaki αν ποτέ τσακίσει το θέμα με τα επαγγελματικά σου, σε παίρνει να γίνεις κάτι άλλο που θα έχει σχέση με διοργάνωση εκδηλώσεων :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστω ολες για τις ιδεες σας!!!!! πατουσακι λες και εισαι στο μυαλο μου το πορτοκαλι ειναι το χρωμα που εχω διαλεξει σε συνδιασμο με τυρκουαζ μαλλον!!!μου αρεσε καιι αυτο με τα σχολικα και αυτο με τις ομπρελιτσες.... θα ψαξω να δω τι μπορω να βρω....

.png
Link to comment
Share on other sites

patousaki αν ποτέ τσακίσει το θέμα με τα επαγγελματικά σου, σε παίρνει να γίνεις κάτι άλλο που θα έχει σχέση με διοργάνωση εκδηλώσεων :wink:

 

Επίσης να σε ενημερώσω ότι μαγειρεύω εξαιρετικά (όσο εξαιρετικά τρώω)!!!

Μη κοιτάς που οι εδώ φιλενάδες μου μου έχουν βγάλει τον τιμητικό τίτλο " Miss Ακαμάτρα 2008"! Είναι που κάνουμε δίαιτα και έχω κόψει το μαγείρεμα για εμάς. :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

δίαιτα

 

Σας παρακαλώ

όχι τέτοιες εκφράσεις μπροστά μου... :oops::roll::lol:

 

Ζωή, κι εμείς φθινοπωρινοί τύποι δηλώνουμε, και σκέφτηκα να κάνω κάτι σχετικά με μήλο-κανέλλα. Δεν έχω κατασταλάξει ακόμα. Κάπου εδώ στο φόρουμ το έχουμε ξαναθίιξει το θέμα -άτιμο αλτσχάιμερ. Μαμά του Ωριωνάκου, μήπως θυμάσαι εσύ;;;

Πάντως και οι ομπρέλες πολύ καλή ιδέα!

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

είχα βρει μια φωτό με μήλα και καρό κορδέλες από μια σελίδα που αυτή τη στιγμή δεν την έχω γιατί είμαι στη δουλειά

είναι στα bookmarks μου στο σπίτι :oops:

Link to comment
Share on other sites

...http://www.happyevents.gr

ήταν η διεύθυνση, αλλά έχω την εντύπωση ότι οι άνθρωποι ανανέωσαν τη σελίδα τους!

 

Πάντως, από μια γρήγορη ματιά, έχει σε φθινοπωρινά χρώματα διάφορες ιδέες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να πω κι εγω μια που ειμαι επι του θεματος.. εχουμε κι εμεις βαφτιση και γαμο μαζι.. μολις χτες πηγαμε να "δοκιμασουμε" προσκλητηρια.. κατεληξα σε αποχρωση χρυσου αλλα του πολυ πολυ ανοιχτου (ξεθωριασμενου να πω?) με πρασινα γραμματακια και για να ελαφρυνουμε λιγο το σοβαρο (?) του γαμου απ εξω βαλαμε σκιτσακια γαμπρος - νυφη και ειμαστε στο ψαξιμο για ενα χαριτωμενο μωρουλι.. (καμια ιδεα μηπως?). σκεφτομαι και στον στολισμο να κυριαρχησουν αυτα τα χρωματα.. χρυσο - πρασινο αλλα σε απαλες αποχρωσεις. η ιδεα με τα σκιαχτρα πατουσακι φοβερη!! μηπως να την κλεψω λιγακι?? :oops:

Link to comment
Share on other sites

είχα βρει μια φωτό με μήλα και καρό κορδέλες από μια σελίδα που αυτή τη στιγμή δεν την έχω γιατί είμαι στη δουλειά

είναι στα bookmarks μου στο σπίτι

 

μήπως εννοείς αυτό?

 

http://www.happyhappy.gr/shop/catalogsub.php?idsub=76

 

.......αν είχα φθινοπωρινή βάπτιση σίγουρα θα το έκανα.....μόνο που θα έβαζα πράσινα μήλα με τυρκουάζ καρώ κορδέλα, μια και έχω αγοράκια.:wink:

 

και με αυτό το προσκλητήριο... αλλά με τυρκουάζ κορδέλα

http://www.victoria-wedstories.gr/start.php?page=1

.png.png
Link to comment
Share on other sites

μήπως εννοείς αυτό?

 

http://www.happyhappy.gr/shop/catalogsub.php?idsub=76

 

 

Α γειά σου! Γιατί και εγώ κάτι τέτοιο με happy θυμόμουν... αλλά άσχετο τελικά!!! Είμαι αλλού μου φαίνεται...

16111sdnkcnt5sx.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι αυτό είναι, μπράβο LouLou!

 

Μια και ο λόγος για μήλα... Σκεφτόμουν αντί για γλυφιντζούρια να κάνω για τα παιδάκια καλεσμένους μήλα φυρίκια καραμελωμένα. Πώς σας φαίνεται η ιδέα; Είναι εφικτό να γίνει; Πρέπει να γίνουν την ίδια μέρα; Έχει δοκιμάσει κανείς; (εγώ όχι...). Καμιά "Συνταγή";

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

souzy δεν έχω δοκιμάσει.....πιστεύω ότι γίνεται...... και είναι σίγουρα καταπληκτική ιδέα!!! :wink:

 

άλλωστε δεν έχω φάει τίποτα καραμελωμένο που να μην είναι νόστιμο...σλουρπ....μιαμ μιαμ!!! :lol:

.png.png
Link to comment
Share on other sites

τα ειδα αυτα που λετε τα μηλα δεν ειναιι ασχημη ιδεα για το τραπεζι...σε προσκλητηριο ομως πρεπει να ειναι ψευτικο ε;;γιατι αλλιως μεχρι να δωσω θα γινουν χαλια...

.png
Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για μήλα, στη DIVA στην Πραξιτέλους έχει μηλαράκια γυάλινα και υφασμάτινα για την περίπτωση που θέλεις να φτιάξεις μόνη σου τις μπομπονιέρες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι, μπράβο LouLou!

 

Μια και ο λόγος για μήλα... Σκεφτόμουν αντί για γλυφιντζούρια να κάνω για τα παιδάκια καλεσμένους μήλα φυρίκια καραμελωμένα. Πώς σας φαίνεται η ιδέα; Είναι εφικτό να γίνει; Πρέπει να γίνουν την ίδια μέρα; Έχει δοκιμάσει κανείς; (εγώ όχι...). Καμιά "Συνταγή";

 

συνταγή για καραμελωμένα μήλα (τηγανικά πρίν , αν θυμαμαι καλά) έχει στο βιβλίο του ο Δρίσκας Β με τίτλο

"Κινέζικη Κουζίνα" , γενικά στην Κινέζικη κουζίνα , χρησιμοποιούν τα καραμελωμένα μήλα...

http://www.driskas.com/articles.php?category_id=3&product_id=372

 

http://www.driskas.com/categories.php?category_id=7

δές μήπως το έχει κάπου εδώ , αν όχι το βραδάκι θα μπορέσω να ποστάρω συνταγή :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Τα καραμελωμενα μηλαρακια ειναι φανταστικη ιδεα, αλλα θα σου ελεγα να τα αγορασεις ετοιμα. Η καραμελα ειναι ατιμο πραγμα, θέλει συγκεκριμενες θερμοκρασιες και κολλαει στον πατο της κατσαρολας για παντα! Αυτοι οι μικροπωλητες στα πανηγύρια που τα βρίσκουν αραγε? καπου θα υπαρχει βιοτεχνια που τα φτιαχνει! :wink:

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...