Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εγω παιρνω πρωι - βραδυ(με αδειο στομαχι) απο ενα σιδηρο.

Φυλλικο οξυ μια φορα την ημερα.

Ενα ασβετσιο την μερα μετα φαγητου.

Ενα μαγνησιο την ημερα(οχι καθε μερα) ενδεικνυται για τις συσπασεις της μητρας(που δεν εχω)και για τις κραμπες στην γαμπα(που με πεθαινουν συχνα πυκνα) :?:cry::shock::x

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 140
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εγώ νόμιζα ότι πονούσε η μέση μου επειδή έχω δισκοπάθεια αλλά μου είπε ο γιατρός τελικά την συγκεκριμένη στιγμή δεν ήταν από αυτό.τις περισσότερες πάντως φορές που πονάω στη μέση νομίζω κι εγώ ότι οφείλεται στο πρόβλημα που έχω και όχι στις συσπάσεις, γιατί μόνο την αύξηση του βάρους να βάλεις κατευθείαν η μέση επηρεάζεται αρνητικα..τι να κάνουμε,υπομονή!

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ποναει η μεση μου την τελευταια ευδομαδα. Μαλλον ειναι απο το βαρος που εχει αρχισει να αυξανεται :? Μιας και αφοτου κοπικαν οι εμετοι εχω αρχισει και και κατεβαζω...τονους γλυκων... :oops: χεχε

 

Ελενά μου τα γλυκά καλύτερα να μην τα τρως... για να μην ανεβάσεις κανενα ζάχαρο εγκυμοσύνης στα καλά καθούμενα!!!

:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ηξερα οτι μπορει να ανεβασεις ζαχαρο απο την καταναλωση γλυκων τοσο εφκαλα στην εγκυμοσυνη :oops::oops::oops:

Γι' αυτο κανουν πολλες το τεστ γλυκοζης?

Εμενα ο γιατρος μου δεν μου ειπε να το κανω.

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Κι εγω το trofocard παίρνω απο τον 2ο σχεδόν μήνα γιατί είπα στον γιατρό μου οτι είχα μουδιάσματα στα χέρια και μου είπε να παίρνω ενα χάπι την ημέρα. Όσο γι αυτό που λέτε για τις συσπάσεις εγω παρόλο που το έπαιρνα απο νωρίς ειχα συσπάσεις στον 5ο και έπαιρνα τα pre-par για άνα μήνα μέχρι να μου σταματήσουν και τώρα που είμαι στον 8ο έχω πάλι συσπάσεις και θα πάρω πάλι τα χαπάκια για 1 εβδομάδα και θα ξανα πάω να δούμε αν σταμάτησαν.Οπότε δεν πιστεύω να ισχύει οτι αν παίρνεις μαγνήσιο δεν κάνεις συσπάσεις.Ακόμα παίρνω σίδηρο(ferosanol) 1 χάπι το πρωι και 1 το βράδυ και ασβέστιο(mega calcium)1 χάπι την ημέρα.

 

Φιλιά σε όλες :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στις αρχές του 6ου μήνα και παίρνω....

 

Πρωί: 1 χάπι filicine, 1 δισκίο calcioral, μετά από 3 ώρες 2 χάπια trofocard

 

Μεσημέρι: 1 χάπι tardyferon, 2 χάπια trofocard

 

Βράδυ: 1 χάπι tardyferon, 1 χάπι filicine, 1 δισκίο calcioral, μετά από 3 ώρες 2 χάπια trofocard

 

Δηλαδή σύνολο την ημέρα: 2 filicine, 2 tardyferon, 2 calcioral και 6 trofocard

 

Ελπίζω να μην ξέχασα τίποτα......

Link to comment
Share on other sites

sardelaki ηρεμησε ουτε εγω παιρνω μαγνησιο εκτος απ τους λογους που αναφεραν τα κοριτσια το μαγνησιο ειναι και για την αποφυγη της προεκλαμψιας αν εχεις υπερταση ο γιατρος σου δινει για να αποφυγεις την υψηλη πιεση.φιλακια.με το καλο ναρθουν τα μωρακια μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sotiria

 

Γιατί παίρνεις τόσα πολλά trofocard?? Είχες πρόωρες συσπάσεις ή για άλλο λόγο?

 

Sorry που δεν σου απάντησα νωρίτερα!!!! :roll:

Βασικά τα παίρνω γιατί έχω έληψη μαγνησίου. Έχω χονδρομαλάκυνση επιγονατίδας και τώρα λόγω αύξησης βάρους έχω αρχίσει και έχω τραβήγματα στους τετρακέφαλους και κράμπες στις γάμπες σε σημείο να τις νοιώθω σκληρές σαν πέτρα. Είμαι όλη την ημέρα στο πόδι και για να πάω στο σπίτι ανεβαίνω 2 ορόφους με τα πόδια, διότι δεν έχουμε ασανσέρ.

Επίσης, αν κοιτάξεις τη δοσολογία στις οδηγίες λέει: ενήλικες: 2 δισκία 3 φορές την ημέρα. (αυτή τη δοσολογία μου συνέστησε και ο γυναικολόγος).

 

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν παίρνω μαγνήσιο, ούτε ασβέστιο.

Από την αρχή της εγκυμοσύνης μόνο Filicin και από τον 4ο μήνα και μετά μόνο

Hemafer fol (περιέχουν σίδηρο και φυλλικό οξύ), 1 ταμπλέτα τη μέρα.

Για το ασβέστιο μου είπε ο γιατρός ότι αν πίνω κάθε μέρα τουλάχιστον 2 ποτήρια γάλα δε χρειάζεται να πάρω συμπλήρωμα. Εγώ επειδή ανησυχώ όμως τρώω επιπλέον και ένα γιαούρτι τη μέρα και τυρί σχεδόν σε κάθε γεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν παίρνω μαγνήσιο, ούτε ασβέστιο.

Από την αρχή της εγκυμοσύνης μόνο Filicin και από τον 4ο μήνα και μετά μόνο

Hemafer fol (περιέχουν σίδηρο και φυλλικό οξύ), 1 ταμπλέτα τη μέρα.

Για το ασβέστιο μου είπε ο γιατρός ότι αν πίνω κάθε μέρα τουλάχιστον 2 ποτήρια γάλα δε χρειάζεται να πάρω συμπλήρωμα. Εγώ επειδή ανησυχώ όμως τρώω επιπλέον και ένα γιαούρτι τη μέρα και τυρί σχεδόν σε κάθε γεύμα.

 

Για το ασβέστιο ο γιατρός μου μου έχει πει ότι θα το ξεκινήσω μόλις φανεί στις μηνιαίες εξετάσεις ότι έχει πέσει. Το ίδιο πιστεύω θα ισχύσει και σε σένα (το έχω ακούσει σαν ψιλο-κανόνα από φίλες)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παίρνω φυλλικό οξύ από την αρχή της εγκυμοσύνης. Ασβέστιο και σίδηρο μου έδωσε απο τον τρίτο μήνα, γιατι το θεωρεί απαραίτητο!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίρνω 2 Trofocard (μαγνήσιο) την μέρα κ ο γιατρός μου είπε να τα σταματήσω την 37η εβδομάδα.

Το μαγνήσιο είναι για την αποφυγή των συσπάσεων, τις κράμπες κ το μούδιασμα των άκρων.

Επίσης παίρνω σίδηρο, 2 φορές τη μέρα, και 1 ασβέστιο.

Υπάρχουν και μέρες που τυχαίνει να παίρνω το σίδηρο μόνο 1 φορά, ο γιατρός λέει δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, και εγώ παίρνω:

Το πρωί: 1 ferofolic , 1 filicine, 1 trofocard

Το απογευματάκι: 1 calcioral

Το βράδυ: 1 trofocard, 1 ferofolic

 

Μέχρι πριν ένα μήνα έπινα το legofer αλλά μου το άλλαξε γιατί δεν μου ταίριαζε!

dev170bss__.png
Link to comment
Share on other sites

Μαγνήσιο δεν΄μου είχε δώσει από την αρχή... Όταν κατα τον 7ο-8ο του παραπονεθηκα ότι ειχα πολύ συχνές κράμπες στα πόδια τοτε μου το έδωσε...

 

Ασβέστιο και σίδηρο έπαιρνα από την αρχή μέχρι και το τέλος του θηλασμού...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ναι μου εχει δωσει και εμενα γιατι πονουσα λιγο, απλα θυμαμαι πως πριν 2 χρονια που ηταν εγκυος μια θεια μου και της ειχαν δωσει trofocard της ειχε πει ενας ομοιοπαθητικος πως δεν ειναι πολυ καλα, αλλα δεν μπορω να θυμηθω για ποιο λογο, γι αυτο ειπα να ρωτησω κκαποιον μηπως ξερει κατι....

ποσα παιρνεις την ημερα? εμενα μου ειπε να παιρνω 3 (πρωι,μεσημερι,βραδυ) αλλα επειδη φοβομουν παιρνω 1 την ημερα.

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

Κ ΓΩ 3 ΠΑΙΡΝΩ Κ ΕΧΩ ΗΡΕΜΗΣΕΙ. ΩΣΤΟΣΟ ΤΟΥ ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ ΜΟΥ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ. ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΗ ΔΟΣΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΑ ΠΙΝΕΙΣ ΑΔΙΚΑ. ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΑΛΟ Κ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ. ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΑΣ ΞΕΡΕΙ.

xzDLp2.png

fa5gp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου έχει δώσει trofocard από την αρχή της εγκυμοσύνης. Παίρνω 2 την ημέρα. Ξέρω ότι το μαγνήσιο βοηθάει και για τις κράμπες, ωστόσο εγώ σχεδόν κάθε πρωί που τεντώνομαι στο κρεβάτι μου παθαίνω κράμπα (όταν το αντιλαμβάνομαι είναι ήδη αργά, με έχει πιάσει...)

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...