Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κολπικος υπερηχος και αιμα


Recommended Posts

θα ηθελα την γνωμη σας!στην πρωτη εγκυμοσυνη μετα τον κολπικο υπερηχο,την επομενη μερα ειχα λιγο αιμα,σε αλλες δυο περιπτωσεις που γνωριζω μετα τον κολπικο υπερηχο ειχαν αιμα πολυ και ο γιατρος φοβηθηκε για αποβολη ,η μια περιπτωση ειχε και πονο μαζι,αλλα τελικα ολα πηγαν καλα.θελω να ρωτησω ο κολπικος υπερηχος ειναι ακινδυνος??γιατι 3 περιπτωσεις μαζι με την δικη μου ειχαν αιμα μετα??το ειχατε και εσεις??η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι παλι να κανω κολπικο υπερηχο και μου εχει πει ο γιατρος να παω αυριο!help!! :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγγελική, εγώ αν θυμάμαι καλά, όταν μου είχε κάνει τον πρώτο υπέρηχο που ήταν κολπικός, μου είχε πει η γιατρός μου ότι ενδέχεται να είχα λίγο αίμα μετά αλλά δεν θα ήταν ανησυχητικό. Εγώ δεν είχα βέβαια αλλά μάλλον είναι φυσιολογικό. Θα ρωτήσεις και το γιατρό σου πριν κάνεις τον υπέρηχο να στα πει κι αυτός..... θα ξέρει καλύτερα άλλωστε..... :D Μη φοβάσαι πάντως.....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω lia,τον γιατρο τον ειχα ρωτησει τοτε και μου ειπε οτι δεν φταιει αυτο,αλλα δεν ειμαι σιγουρη μετα απο τοσα περιστατικα που παρουσιασαν αιμα μετα τον κολπικο υπερηχο,αν ισχυει αυτο.εγω ειχα λιγο,αλλα οι αλλες δυο κοπελες πολυ...το λιγο οπως ειπες μπορει να μην ειναι ανησυχητικο αλλα το πολυ??μηπως τελικα δεν ειναι τελειως ακινδυνος ο κολπικος....?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ο γιετρός μου και στις δυο εγκυμοσύνες μου μου είχε τονίσει ότι κολπικό θα μου κάνει μόνο αυτός και αν πάω σε κάποιο ακτινολογικό εργαστήριο για υπέρηχο να κάνω μόνο από κοιλιά!!! Φαντάζομαι επιμένως ότι δεν είναι τελείως ακίνδυνος ο κολπικός....

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τα ιδια ειχα...Καθε φορα που γυρναγα απ' το γιατρο μετα απο κολπικό υπέρηχο ειχα αιμα. Οχι την ιδια ωρα αλλα τα ξημερωματα...Του το ειπα κι αυτος επεμενε οτι ηταν συμπτωση :evil: Καποια φορα μαλιστα, ξυπνησα βραδυ για κατουρημα και οπως καθισα στην τουαλετα ενιωσα να φευγει κατι απο κατω, σηκωνομαι και κοιταω τη λεκανη κι ειδα ενα πηχτο κομματι (πως ειναι αυτα τα αηδιαστικά που εχουμε καμια φορα στην περιοδο; ) και μετα το αιμα να σταζει μεχρι το πατωμα... Τον πηρα τηλεφωνο, μου αυξησε τη δοση του utrogestan (πηγα και για υπερηχο μόλις σταματησε το αιμα, ευτυχως δεν ηταν αποκολληση, ειχε σπασει καποιο αγγειο χαμηλα) και παλι επεμενε οτι ηταν συμπτωση. Τι να σου πω; Τοσες συμπτωσεις μαζι; Παντως, ευτυχως καταλαβα οτι το να δεις αιμα κατα την εγκυμοσυνη δεν ειναι παντα κακο. Συνηθως το εχουν συνδεσει με αποβολη, εγω ειχα κατατρομαξει εκεινο το βραδυ και τελικα δεν ηταν τιποτα. Γι' αυτο να ξερετε κι εσεις οι κοπελες που διανυετε την εγκυμοσυνη:αιμα δεν σημαινει αποβολη, ουτε κατ' αναγκη αποκολληση. Σπανε καμια φορα αγγεια κατω χαμηλα. Φυσικα εγω την εβγαλα στο κρεββατι απο κει κι υστερα και ειχα αιματακι και σε ασχετες φασεις. Αφου καθε φορα που ξυπναγα για τσισα, ξυπνουσα και τον αντρα μου μαζι να περιμενει απ' εξω γιατι φοβομουν πολυ. Και παντα συνεβαινε ξημερωματα :evil: Ειχα παντα σερβιετακι καθημερινης για να ελεγχω τα υγρα (να φορατε παντα ασπρο βρακακι). Παντως αυτο με τον κολπικο υπερηχο δεν το ειχα ξανακουσει γι' αυτο και δεν επεμεινα οτι εφταιγε αυτο, τωρα που το λες ομως κι εσυ αναθεωρω. Οταν μου ελεγε οτι ηταν συμπτωση σκεφτηκα οτι μαλλον εφταιγε η μετακινηση με το αυτοκινητο. Πως αλλιως να εξηγουσα το οτι συνεβαινε παντα μετα απο επισκεψη στο ιατρειο; Ε, λεω αφου δεν φταιει ο υπερηχος, φταιει το αμαξι... Δεν το εχω ξανακουσει ομως απο καμια αλλη απ' το περιβαλλον μου τουλαχιστον να εχει αιμα μετα τον κολπικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ευτυχως τετοιο θεμα με τον κολπικο υπερηχο δεν ειχα .

Ειχα ρωτησει σχετικα τον γιατρο μου και μου ειπε οτι δεν ειναι επικινδυνο αλλα ουτως ή αλλως καναμε μονο ενα κολπικο υπερηχο για επιβεβαιωση της εγκυμοσυνης επειτα δεν ξαναεκανα κολπικο ...

 

Ελπιζω να πανε ολα καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στον πρώτο υπέρηχο είχα λίγο ροζ αιματάκι μετά. Στους επόμενους, όμως, όχι. Τι να σου πώ...μήπως έχει να κάνει και με το σημείο που βρίσκεται το έμβρυο μέσα στη μήτρα; Λέω γω τώρα, δεν ξέρω...

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω,αλλα εχω ακουσει και αλλους να λενε για αιμα μετα τον κολπικο,οσο παει ανησυχω περισσοτερο,θα του προτεινω να μην κανω κολπικο και να περιμενω λιγο μεχρι να φανει κατι στον κοιλιακο ,βλεπω να με κασταδιαζει,αλλα θα επιμεινω και βλεπουμε.... :oops:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 7 +6 εβδομάδα. Εχω κάνει δυο κολπικούς υπέρηχους και δεν εχω δει κάτι. Νομίζω ότι από την στιγμή που θα ακουστέι η καρδουλα του δεν κάνεις άλλο κολπικό. Αλλά επειδη βλέπω ότι εισαι και εσύ λίγων εβδομάδων πρέπει να κάνεις ότι σου πει ο γιατρός. Ίσως από τον κοιλιακό δεν θα μπορέσει να ακούσει τίποτα. Εξέφρασε όμως όλες τις ανησυχίες σου στον γιατρό σου και πιστεύω ότι θα σου λύσει όλες τις απορίες σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εξέφρασε όμως όλες τις ανησυχίες σου στον γιατρό σου και πιστεύω ότι θα σου λύσει όλες τις απορίες σου.

 

σιγουρα αυτο θα το κανω!ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα στην 5η-6η εβδομάδα τον πρώτο υπέρηχο (κολπικό) όπου επιβεβαιώνεται η εγκυμοσύνη καθότι φαίνεται ο σάκος και μετά άλλον έναν για να ακουστεί η καρδούλα και δεν είδα αίμα. Μετά βέβαια ολοι οι επόμενοι ήταν κοιλιακοί, άλλωστε δεν χρειάζεται να γίνονται κολπικά αφού απο την 7-8η εβδομάδα φαίνεται και κοιλιακά, έτσι μου είπε η γιατρός.

Βεβαια χρειάστηκε να κάνω άλλον έναν κολπικό για να μετρήσουμε τον τράχηλο τώρα στον β' επιπέδου (προληπτικά) και ευτυχώς δεν έχω δει αίμα πάλι.

Οπότε μην ανησυχείς καθόλου, όλα καλά θα πάνε :wink:

:):):)

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Πριν τη 10η εβδομάδα δε μπορούν να δούν τίποτα με κοιλιακό υπέρηχο (εμένα έμπειρος υπερηχογραφιστής ενώ ήμουν 8 εβδομάδων μου έλεγε "ποιά εγκυμοσύνη;;; Το πολύ μέχρι το πρωί θα σου έχει έρθει περίοδος!!!!!!" 8):roll:8) ) Έκανα όλους του υπερήχους στα πρώτα τρίμηνα κολπικά και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

Άσχετο αλλά pan κάνε κάτι με τα τικεράκια σου γιατί ξεχειλώνουν πολύ τη σελίδα..... :? Τα χωράει άνετα και τα 3 αν τα κάνεις μικρά.

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!πηγα χθες και του ειπα οτι σκεφτομουν,μου ειπε οτι οταν ειχε πρωτο βγει υπηρχε αυτος ο φοβος αλλα τιποτα δεν εχει αποδειχθει και οτι ειναι ακινδυνο,εδω και σε εξωσωματικη το κανουν..ετσι το εκανα,μεχρι στιγμης ειμαι καλα :D θα ξαναπζω σε 1 μηνα και τοτε θα κανω κοιλιακο μου ειπε,δεν ξαναχρειαζεται κολπικο!! :D

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έκανα προχθές τον πρώτο υπέρηχο κολπικά (είμαι στην έβδομη εβδομάδα) και τις επόμενες δύο μέρες (χθες και σήμερα) έχω λίγο αιματάκι. Εξέφρασα στο γιατρό μου την υποψία μου για σχέση του υπέρηχου με το αίμα αλλά μου είπε ότι δεν έχει καμμία σχέση με τον κολπικό υπέρηχο και μου σύστησε Utrogestan. Μου είπε ότι δε χρειάζεται να με εξετάσει και να πηγαίνω στη δουλειά μου κανονικά.

Εγώ βέβαια δεν συμφωνώ μαζί του γιατί στον υπέρηχο μου είπε ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχει ίχνος αποκόλησης, ότι το έμβρυο έχει κολλήσει στο πάνω μέρος της μήτρας και ότι ξεκινάμε πολύ καλά. Και μέχρι τότε δεν είχα αίμα. Άρα μάλλον έχουμε δίκιο να πιστεύουμε ότι ευθύνεται ο υπέρηχος, ότι και να λένε οι γιατροί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...