Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ... και μετα, τι???


gallena

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολα τα μελη του forum.Ειμαι 26 χρονων, νιοπαντρη και μολις γραφτηκα γιατι εχω ενα θεμα που με βασανιζει 2 μηνες τωρα και θα ηθελα την βοηθεια σας στο μετρο που μπορειτε. Στα τελη του Γεναρη μπηκα για αποξεση καθως η εγκυμοσυνη μου παλλινδρομησε. Για τον πονο που νιωθω ακομα και τωρα θα μιλησω καποια αλλη στιγμη γιατι ειναι ενα μεγαλο θεμα απο μονο του... Το προβλημα μου τωρα ειναι πως εχω μεινει με τεραστια ερωτηματικα που με βασανιζουν καθε μερα, με εχουν στοιχειωσει θα ελεγα. Ελπιζω μεσα απο τισ προσωπικες σας εμπειρειες να με βοηθησετε λιγο. Αρχικα θα ηθελα να ρωτησω ποιες ειναι οι εξετασεις που πρεπει να γινουν προκειμενου να αποφευχθει ενα παρομοιο περιστατικο. Νιωθω πως αν μου ξανασυμβει κατι τετοιο θα τρελαθω. Ο γιατρος μου λεει πως δεν χρειαζεται να κανω καποιες εξετασεις, καθως η ιστολογικη εδειξε τυχαιο γεγονος (χρωμοσωμιακες ανωμαλιες) ομως εγω νιωθω πως δεν πρεπει να το αφησω στην τυχη και μονο αν ξαναγινει να το ψαξω περισσοτερο. Υπαρχει καποια κοπελα που να το εψαξε μετα απο την πρωτη παλλινδρομηση?? Παρακαλω βοηθηστε με γιατι δεν εχω πλεον που αλλου να στραφω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχας, να σου πω ότι λυπάμαι πολύ! Ειμαι σε θεση να νιωσω τον πονο που περνας...

Συνηθως οι γιατροί λενε ότι η παλλινδρομη ειναι τυχαίο γεγονός. Αφου οι εξετάσεις σου εδειξαν χρωμοσωμιακή ανωμαλία, αν θες μπορεις να κάνεις καρυοτυπο συζυγων - αν και δε συνηθιζεται παρα μονο μετα απο περισσοτερες απο μια παλινδρομες. Ακομη κι εγώ που εχω εθισμο με τις εξετασεις και κανω ό,τι βρισκεται, αυτην δεν την εχω κανει ακομα. Η ιστολογική το έδειξε ή ο καρυοτυπος? Σου ειπαν αν πρόκειται για κάποια τρισωμία για παραδειγμα? Οι υπολοιπες εξετασεις του προγεννητικού σου ήταν εντάξει?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

.επειδη και εγω καηκα αρκετα μεσα σε αυτα τα 5 χρονια που προσπαθω...θα σου προτεινα να κανεις ολες τις εξετσεις που υπαρχουν στην ιατρικη,ωστε να μην ξαναβρεθεις ποτε,αντιμετωπη με δυσαρεστα γεγονοτα.

...καλυτερα να ξοδευτεις τωρα στην αρχη,πληρωνοντας καποιες εξετασεις,παρα να πονας παλι και να φοβασαι σε μια μελλοντικη εγκυμοσυνη...

..ξεκινοντας με τις εξετασεις που γινονται στην 3 μερα του κυκλου(ορμονικες),κανε και για θρομβοφιλια,και καρυοτυπο ζευγους,σπερμοδιαγραμμα(ο συζυγος σου),σαλπιγγογραφια (εσυ),σαγχαρο,και καμπυλη ινσουλινης.νομιζω ,με αυτα,θα εισαι καλυμμενη,και αν υπαρχει κατι,υπαρχει και θεραπεια!(ολα αυτα,καν'τα...και ας μην συμφωνει ο ιατρος σου)

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ,κουκλα μου,ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!,σου ευχομαι.

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας! ValiaK προγεννητικος ελεγχος δεν προλαβε να γινει πρωτον γιατι εμεινα εγκυος χωρις να το εχω προγραμματισει και δευτερον παλλινδρομησε πολυ γρηγορα (εβδομη εβδομαδα). Η ιστολογικη εδειξε την χρωμοσωμικη ανωμαλια. και εδω θα ηθελα να ρωτησω: αν ηταν λογω θρομβοφιλιας δεν θα φαινοταν στην ιστολογικη???

Michel μου σε ευχαριστω για τις ευχες σου. Ειναι τοσος ο πονος που δεν περιγραφεται με λογια. Νιωθω κενη, αχρηστη, αδεια... Σκεφτομαι να κανω ολο το πακετο γιατι δεν θα αντεξω να το ξαναπερασω... Ευχομαι σε ολες οσες προσπαθουν να κανουν μωρακι να το κρατησουν συντομα στην αγκαλια τους...

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω πως αν ηταν θρομβοφιλία θα φαινοταν σην ιστολογική. δε σου μιλησα για εετασεις θρομβο γιαι εσενα η παλινδρομη εδειξε χρωμοσωμιακο. παρολα αυτα εχει ενα δικιο η μισελ, κανε κι αυτες τις εξετασεις, δε βλαπτει για την επομενη φορά να κανεις κι αυτες.

θα σου γραψω τι εκανα εγώ: ο δικός μου ο γυναικολόγος είναι ο ορισμός της ψείρας και μου είχε δώσει άπειρες εξετάσεις να κάνω (σημειωτέον ότι ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν υπήρχε ιστορικό αποβολών/ εκτρώσεων κτλ). Όποια εξέταση γράφω με πλάγiα κόκκινα γράμματα, υπήρχε στα φυλλάδιά του αλλά δεν μου είπε να τις κάνω (μάλλον λόγω α' εγκυμοσύνης)

Προ συλλήψεως

Ομάδα αίματος

Ηλεκτροφόρηση ΗΒ (μεσογειακή αναιμία)

Ερυθρά IgG-IgM

TOXO IgG-IgM

CMV IgG-IgM

Σάκχαρο (νηστίς)

HbA1C (γλυκολυζιομένη Hb)

FT3

FT4

TSH

ΑΘΑ (ΑΘ-ΑΜ)

ΡΤΗ

Γενική Αίματος

Σίδηρος Ορρού

Φερριτίνη ορού

Γενική Ούρων

Κυστική Ίνωση

Άμεσο κολπικό για τριχομονάδες - μύκητες

Καλλιέργεια Κολπικού υγρού για αερόβια - αναερόβια

Αντιβιόγραμμα

Ανίχνευση DNA για Μυκόπλασμα - Ουρεόπλασμα - Χλαμύδια

 

Μετά τη σύλληψη

Ανοσολογικός έλεγχος

Εμβόλιο

Anti-ds-DNA (έναντι διπλής έλικας DNA)

IgG-IgM καρδιολιπίνη

IgG-IgM σερίνη

Ig ολικό αιθανολαμίνη

LAC αντιπηκτικό λύκου

ΑΡΤΤ

APCR

ΑΘΑ (αντιμικρωσωμιακά αντισώματα)

ΑΘΑ (αντιθυρεοσφαιρινικά αντισώματα)

Ra-test

Διασταύρωση ιστοσυμβ. Μαγνητ. Σφαιρ. (αντιπατρικά)

CD3

CD4

CD8

CD56-NK

CD3IL-2R

CD19CD5+

Προσδιορισμός αντιγόνων ιστ/τας με ολιγονουκλεοτίδια (γυναίκας)

Προσδιορισμός αντιγόνων ιστ/τας με ολιγονουκλεοτίδια (άνδρας)ΑΝΑ (αντιπυρηνικά αντισώματα)

β2-GPI (IgG-IgM)

Καρυότυπος αμφότερων των συζύγων

ΕΝΑ IgG-IgM

 

 

Θρομβοφιλικός Έλεγχος

Αντιθρομβίνη ΙΙΙ

DRVVT

Πρωτείνη S

Πρωτείνη C

Ινωδιγόνο

Lp(a)

Ομοκυστεϊνη

F VIII

PCR για 1)V_LEIDEN, 2)MHTFR, 3) G20210A, 4)PAI-1 G4/G4, 5) PAI-2 A/B

ARMS για GPIa807 C>T

 

Διάφορα

Επίπεδα Β12

Αυστραλιανό αντιγόνο

VDRL

HIV I-II

Τοξόπλασμα IgG-IgM

CMV IgG-IgM

Χλαμύδια ορού IgG-IgM

Λιστέρια

Αντιβιόγραμμα

CRP (ποσοτική)

Anti-HCV

ΗΚΓ -Καρδιολογική εξέταση

VZV IgG-IgM

HSV I-II IgG-IgM

Φερριτίνη Ορού

G6PD

 

Μετά την παλινδρομη, εκανα ιστολογική και καρυοτυπο εμβρυου. Ο γιατρος προτεινε και καρυοτυπο συζηγων αλλά δεν το καναμε γιατι ειχαμε υπονοιες για το τι εφταιξε...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι τοσος ο πονος που δεν περιγραφεται με λογια. Νιωθω κενη, αχρηστη, αδεια... Σκεφτομαι να κανω ολο το πακετο γιατι δεν θα αντεξω να το ξαναπερασω... Ευχομαι σε ολες οσες προσπαθουν να κανουν μωρακι να το κρατησουν συντομα στην αγκαλια τους...
Δεν εκανες τιποτε λαθος για να νιωθεις άχρηστη... Θα ξαναγινεις μανούλα (ειπαμε, κι εμεις ας μην εχουμε γεννησει, γιναμε μανουλες για λίγο και για πάντα!) Θα γεμισει η αγκαλιά σου με ενα μωράκι και με δυο και με όσα επιθυμεις!!!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Βάλια μου έκανες όλες αυτες τις εξετάσεις?

Εγώ έχω κάνει τις μισές από αυτές και πάλι μου φάνηκε γολγοθάς.Από την γυναικολόγο, αιματολόγο, ενδοκρινολόγο, αλλεργιολόγο, καρδιολόγο και ανοσολόγο.Μου είπαν και για ρευματολόγο αλλά τα παράτησα...

Βρήκες κάτι βάσει αυτών των εξετάσεων?

Εγώ δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο εκτός από αυξημένη TSH αλλά όχι εκτός ορίων...Παρόλα αυτά η ενδοκρινολόγος μου έδωσε χάπι μήπως κι έφταιγε αυτό για την παλλίνδρομη.

Κατά τα άλλα μου συνέστησαν ενέσεις ηπαρίνης σε επόμενη θετική χοριακή χωρίς κάποιο συγκεκριμένο λόγο...προληπτικά!

Link to comment
Share on other sites

ValiaK εκανες ολες αυτες τις εξετασεις? Καταρχην σε εχαριστω πολυ που μπηκες στον κοπο να μου γραψεις ολο αυτο το κατεβατο, να σαι καλα....

τις εκανες σαν πακετο ολες μαζι σε καποιο μικροβιολογικο? Ποσο σου κοστισε περιπου???Α,κ μετα τα αποτελεσματα τα ειδε ο γυναικολογος, ο ενδοκρινολογος, σε ποιον τα πηγες? Συγνωμη αλλα ειναι πολλες οι αποριες...

Link to comment
Share on other sites

...μην σας φαινονται "βουνο" ολες αυτες οι εξετασεις...εσεις μονο αιμα θα δωσετε,μια φορα!μια μπουκαλα,δηλαδη.....τα υπολοιπα αφηστε τα στα χερια των μικροβιολογων....

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Βάλια μου έκανες όλες αυτες τις εξετάσεις?

Εγώ έχω κάνει τις μισές από αυτές και πάλι μου φάνηκε γολγοθάς.Από την γυναικολόγο, αιματολόγο, ενδοκρινολόγο, αλλεργιολόγο, καρδιολόγο και ανοσολόγο.Μου είπαν και για ρευματολόγο αλλά τα παράτησα...

Βρήκες κάτι βάσει αυτών των εξετάσεων?

Εγώ δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο εκτός από αυξημένη TSH αλλά όχι εκτός ορίων...Παρόλα αυτά η ενδοκρινολόγος μου έδωσε χάπι μήπως κι έφταιγε αυτό για την παλλίνδρομη.

Κατά τα άλλα μου συνέστησαν ενέσεις ηπαρίνης σε επόμενη θετική χοριακή χωρίς κάποιο συγκεκριμένο λόγο...προληπτικά!

Βρηκα διαφορα πραγματακια, μικρή θρομβοφιλία, κι εγώ θα κανω ηπαρινες προληπτικά. θα κανεις καθε μηνα θρομβοελαστογραμμα και άλλη μια εξεταση της οποιας το νομα δε θυμαμαι για να σου ρυθμιζει τη δοση της ηπαρινης. θεμα με το θυρεοειδή είχα και το ήξερα. τα υπολοιπα ήταν οκ σε γενικές γραμμες. Η TSH εχει ανωτατο όριο 4 περιπου, αλλά αν ειναι πάνω απο 2,5, ευθυνεται για παλλινδρομες ή αποβολές α τριμηνου. ετσι μου ειπαν οι γιατροί δηλαδή.

 

ValiaK εκανες ολες αυτες τις εξετασεις? Καταρχην σε εχαριστω πολυ που μπηκες στον κοπο να μου γραψεις ολο αυτο το κατεβατο, να σαι καλα....

τις εκανες σαν πακετο ολες μαζι σε καποιο μικροβιολογικο? Ποσο σου κοστισε περιπου???Α,κ μετα τα αποτελεσματα τα ειδε ο γυναικολογος, ο ενδοκρινολογος, σε ποιον τα πηγες? Συγνωμη αλλα ειναι πολλες οι αποριες...

Για αυτο ειμαστε εδώ, για να λυνουμε τις απορίες! :P Τις εκανα σε πολλά και διαφορετικα σημεια και επειδή έχει περασει 1 χρονος δεν θυμαμαι καθολου ποσο κοστισαν! της θρομβοφιλίας και ο ανοσολογικός εκαναν περιπου 500 ευρώ στο αρεταιειο στον Οικονομου (το πιο φτηνο που βρηκα - σε εργαστηριο μου ζήτησαν 1200 ευρώ). κυστική ινωση και ηλεκτροφορηση τα κανεις δωρεαν στο Λαικό, στο κεντρο μεσογειακής αναιμίας. Τα αποτελεσματα πρωτα τα βλεπει ο γυναικολογος, αλλά βαση αποτελεσματων θα σε στειλει σε οποια ειδικοτητα χρειαζεται. δε βλαπτει να πας και σε εναν ενδοκρινολογο-διαβητολογο απο μονη σου. Το λεω γιατί αρκετοι γιατροί εχουν το κουσουρι να μη συνεργαζονται με αλλες ειδικοτητες και νομιζουν ότι μπορούν να βγαλουν όλη την εγκυμοσύνη μονοι τους...

 

...μην σας φαινονται "βουνο" ολες αυτες οι εξετασεις...εσεις μονο αιμα θα δωσετε,μια φορα!μια μπουκαλα,δηλαδη.....τα υπολοιπα αφηστε τα στα χερια των μικροβιολογων....

Σωστά, αιμα και κολπικά και ξεμπερδεψατε. αλλωστε αρκετες απο αυτες τις κανετε μια φορά και δεν χρειαζονται επαναληψη.

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalimera koritsia....egw eimai 29 etwn kai prin 21 hmeres ekana apoksisi mias kia oi kardoules twn didimwn pou xa sthn koilitsa mou stamathsan sthn 10h evdomada tou enos kai sthn 9h tou allou. Oi istologikes vghkan xtes kai den edeiksan kati....tyxaio gegonos...twra perimenw na adia8ethsw gia na paw ston gynaikologo na mou kanei yperhxo kai na mou dwsei ap oti mou eipe kapoies aimatologikes eksetaseis....elpizw na pane ola kala kai na mou dwsei suntoma to ok gia na ksekinhsw tis nees mou prospa8eies kai auth thn fora na kataferw na megalwsw sthn koilitsa mou ena h osa 8elei o 8eoulhs bebakia kai na to exw sthn aggalitsa mou ygies!

to mono pou fovamai einai na mhn mou ksanasumvei to idio kai anxonomai sto an kataferw na ginw suntoma manoula...ap oti mou exoun pei meta apo mia apoksisi einai poly pio eukolo na piaseis bebaki....eseis ti lete?

GzLkp3.png

Link to comment
Share on other sites

kalimera koritsia....egw eimai 29 etwn kai prin 21 hmeres ekana apoksisi mias kia oi kardoules twn didimwn pou xa sthn koilitsa mou stamathsan sthn 10h evdomada tou enos kai sthn 9h tou allou. Oi istologikes vghkan xtes kai den edeiksan kati....tyxaio gegonos...twra perimenw na adia8ethsw gia na paw ston gynaikologo na mou kanei yperhxo kai na mou dwsei ap oti mou eipe kapoies aimatologikes eksetaseis....elpizw na pane ola kala kai na mou dwsei suntoma to ok gia na ksekinhsw tis nees mou prospa8eies kai auth thn fora na kataferw na megalwsw sthn koilitsa mou ena h osa 8elei o 8eoulhs bebakia kai na to exw sthn aggalitsa mou ygies!

to mono pou fovamai einai na mhn mou ksanasumvei to idio kai anxonomai sto an kataferw na ginw suntoma manoula...ap oti mou exoun pei meta apo mia apoksisi einai poly pio eukolo na piaseis bebaki....eseis ti lete?

 

 

Ninakimou σου απαντησα στο αλλο θεματακι!Ολα καλα θα πανε μην ανχωνεσαι!

The best is yet to come!!!

Link to comment
Share on other sites

kalimera koritsia....egw eimai 29 etwn kai prin 21 hmeres ekana apoksisi mias kia oi kardoules twn didimwn pou xa sthn koilitsa mou stamathsan sthn 10h evdomada tou enos kai sthn 9h tou allou. Oi istologikes vghkan xtes kai den edeiksan kati....tyxaio gegonos...twra perimenw na adia8ethsw gia na paw ston gynaikologo na mou kanei yperhxo kai na mou dwsei ap oti mou eipe kapoies aimatologikes eksetaseis....elpizw na pane ola kala kai na mou dwsei suntoma to ok gia na ksekinhsw tis nees mou prospa8eies kai auth thn fora na kataferw na megalwsw sthn koilitsa mou ena h osa 8elei o 8eoulhs bebakia kai na to exw sthn aggalitsa mou ygies!

to mono pou fovamai einai na mhn mou ksanasumvei to idio kai anxonomai sto an kataferw na ginw suntoma manoula...ap oti mou exoun pei meta apo mia apoksisi einai poly pio eukolo na piaseis bebaki....eseis ti lete?

 

 

 

 

Νιnakimou καλως ηρθες στην παρεα μας!

Καταρχην λυπαμαι πολυ για οτι περνας και σε καταλαβαινω απολυτα γιατι ειχα κι εγω παλινδρομο στην 8η εβδομαδα!

Εμεις βεβαια δεν ακουσαμε καθολου την καρδουλα του!

Κι εγω μετα απο 5 μηνες προσπαθειων εμεινα εγκυος και ειχα τοση χαρα!

Εκανα να ξαναπροσπαθησω μετα την αποξεση για μωρο ενα ολοκληρο χρονο!

Δε μπορουσα να το πιστεψω!Ημουν πολυ χαλια ψυχολογικα!

Εγω δεν ειχα κανει ιστολογικες εξετασεις απλως μετα απο την παλινδρομο αποφασισα απο μονη μου να κανω εξετασεις και βρεθηκε οτι ειχα ουρεοπλασμα,θυρεοειδης και προλακτινωμα!

Δεν ξερω αν ολα αυτα ειχαν σχεση με την παλινδρομο ή οχι αλλα σιγουρα ενοχοποιουνται για αποβολες!

Εκανα θεραπεια για ολα αυτα και μετα απο ενα χρονο ξανααποφασισαμε για μωρακι!Μας ηρθε πολυ γρηγορα!Στους 5 μηνες παλι προσπαθειων!

Ευτυχως αυτη την φορα πηγαν ολα πολυ καλα και στις 26/03/2010 γεννησα το ζουζουνακι μου!

Θετικη σκεψη να΄χεις και ολα θα πανε καλα!

ΜΗ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΟΤΙ ΔΕ ΜΑΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΥΣ!

Οτιδηποτε θελεις να με ρωτησεις ειμαι στη διαθεση σου!

Θα χαρω πολυ αν μπορω να σε βοηθησω σε κατι!

Link to comment
Share on other sites

Erko mou s eyxaristw poly...kai su na xairesai to zouzounaki sou!authn thn evdomada 8a paw ston gynaikologo mou na mou dwsei kapoies eksetaseis....8a sas pw ti mou edwse na mou peite thn gnvmh sas kai seis...anypomonw na parw to ok gia tis epomenes prospa8eies....mono pou anamonh auth me skotwnei :(

GzLkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ninaki σε καταλαβαινω απολυτα... κ εγω τα ιδια περναω... ειναι τοσο βαθυς ο πονος που μονο οσες τον εχουμε βιωσει τον καταλαβαινουμε. Οντως μετα απο μια αποξεση ειναι πιο ευκολο να μεινεις εγκυος, θα πρεπει ομως να αφησεις να περασουν καποιοι μηνες πρωτα, συνηθως 2-3 θα σου πει κι ο γιατρος σου ακριβως ποσοι πριν ξαναπροσπαθησεις. Και εγω εκανα την αποξεση τελη Γεναρη και θα αρχισω παλι τις προσπαθειες σε 15 μερες περιπου που θα γυρισει ο αντρας μου (ειναι ναυτικος κ λειπει 1,5 μηνα τωρα...) Σου ευχομαι την επομενη φορα να εισαι πιο τυχερη και να πανε ολα καλα. Αυτο ελπιζω και για μενα που θελω τοσο πολυ ενα μωρακι!!

Link to comment
Share on other sites

Gallena γεια σου και απο μένα!Εχω γράψει την ιστορία μου σχετικά με τις αποβολές μου. Στο τέλος η τύχη μου χαμογέλασε και γέννησα το μωράκι μου! Ηθελα απλώς να σου προτείνω να κάνεις κάποιες απο τις εξετάσεις που σου προτείνουν τα κορίτσια και ειδικά τις εξετάσεις θρομβοφιλίας και τον καρυότυπο ζεύγους(εφόσον βρέθηκε χρωμοσωμιακή ανωμαλία).

Ολα είναι μία ιδέα! Μη λες ότι δεν θα αντέξεις να το ξαναπεράσεις.Αντέχουμε πολλά περισσότερα απο όσα νομίζουμε.

Με το καλό να πετύχει η επόμενη εγκυμοσύνη σου! Ο,τι θέλεις μας ρωτάς, αφού βλέπεις ότι όλες δυστυχώς έχουμε περάσει από αυτά τα μονοπάτια......

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,κοριτσακια! Ειμαι η Ελενη και χθες εκανα αποξεση.... Τωρα καταλαβα τι εγινε και με εχει πιασει ενα χαλι ΜΑΥΡΟ! Θυμαμαι οτι ακριβως πριν 1 μηνα ειδα το πρωτο μου θετικο τεστ και τωρα μονο το κενο! Φοβαμαι για την επομενη φορα μη ζησω το ιδιο...Αλλα τι εξετασεις ειναι αυτες θεε μου;;;;; Γολγοθας!Αλλα να ρισκαρω και να ξαναγινει;;;;;

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας,κοριτσακια! Ειμαι η Ελενη και χθες εκανα αποξεση.... Τωρα καταλαβα τι εγινε και με εχει πιασει ενα χαλι ΜΑΥΡΟ! Θυμαμαι οτι ακριβως πριν 1 μηνα ειδα το πρωτο μου θετικο τεστ και τωρα μονο το κενο! Φοβαμαι για την επομενη φορα μη ζησω το ιδιο...Αλλα τι εξετασεις ειναι αυτες θεε μου;;;;; Γολγοθας!Αλλα να ρισκαρω και να ξαναγινει;;;;;

 

Aκριβως στην ιδια φαση ειμαι μια εβδομαδα μετα την παλινδρομη (εχω και ενα κενο σακο πριν ενα χρονο) και ειλικρινα τα εχω χασει..δεν αναγνωριζω τον εαυτο μου πλεον. εχω μεινει σε εκεινη την μερα. τοσο καιρο ειχα συνειδητοποιησει οτι δεν θα κανουμε παιδια αν και καθε μηνα τα εβαφα μαυρα παρα ολα αυτα μετα απο 10 μηνες το ειχα παρει λιγο αποφαση. τωρα ομως που ξανασυνελαβα δεν θελω να παω πισω τοτε που νομιζα οτι δεν θα κανω παιδι, ουτε και τιποτα απο ολα αυτα που εκανα πριν θελω κανω, ουτε και πως θα περασει ο καιρος ξερω το μονο που ξερω ειναι οτι ποναω...ευτυχως εχω βρει ενα πολυ καλο γιατρο και ηδη ξεκινησα με εξετασεις θρομβοφιλιας και καμπυλη ζαχαρου και λεμε μετα την πρωτη περιοδο να παμε και για υστεροσκοπηση. Αλλα πως θα περασει ο καιρος?? εχω παγωσει. συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα αλλα ειλικρινα δεν ξερω που να τα πω και σιγουρα κανεναν να με καταλαβει μονο κουβεντες του τυπου δεν πειραζει εχουμε και αλλους που δεν κανουν παιδια ακουσα και κλειστικα στον εαυτο μου πλεον

ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως στην ιδια φαση ειμαι μια εβδομαδα μετα την παλινδρομη (εχω και ενα κενο σακο πριν ενα χρονο) και ειλικρινα τα εχω χασει..δεν αναγνωριζω τον εαυτο μου πλεον. εχω μεινει σε εκεινη την μερα. τοσο καιρο ειχα συνειδητοποιησει οτι δεν θα κανουμε παιδια αν και καθε μηνα τα εβαφα μαυρα παρα ολα αυτα μετα απο 10 μηνες το ειχα παρει λιγο αποφαση. τωρα ομως που ξανασυνελαβα δεν θελω να παω πισω τοτε που νομιζα οτι δεν θα κανω παιδι, ουτε και τιποτα απο ολα αυτα που εκανα πριν θελω κανω, ουτε και πως θα περασει ο καιρος ξερω το μονο που ξερω ειναι οτι ποναω...ευτυχως εχω βρει ενα πολυ καλο γιατρο και ηδη ξεκινησα με εξετασεις θρομβοφιλιας και καμπυλη ζαχαρου και λεμε μετα την πρωτη περιοδο να παμε και για υστεροσκοπηση. Αλλα πως θα περασει ο καιρος?? εχω παγωσει. συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα αλλα ειλικρινα δεν ξερω που να τα πω και σιγουρα κανεναν να με καταλαβει μονο κουβεντες του τυπου δεν πειραζει εχουμε και αλλους που δεν κανουν παιδια ακουσα και κλειστικα στον εαυτο μου πλεον

μια εβδομαδα μετά, ειναι πολύ νωπο το τραυμα κοπελα μου... εγω τωρα παλευω με το χρονο... όλα θα γινουν, τωρα όμως ποναει πολύ, παρα πολύ και το ξερω πως νιωθεις... Επικεντρωσου στο πενθος σου, δεν κανει κακό, ίσα ίσα ειναι απαραιτητο για να προχωρησεις! Μετά επικεντρώσου στις εξετασεις που πρεπει να κανεις, κανε ένα ενα βημα τη φορά.ο χρονος μας βοηθαει σιγα σιγα να ξαναβρουμε το ρυθμό μας, πολύ σιγά σε μερικές απο εμας, σε άλλες πιο γρήγορα, αλλά βοηθαει. δεν ξεχνας, ποτε δε θα ξεχασεις, αλλά θα ερθει η ωρα που θα εχουμε τα μωρακια μας αγκαλιά και με αυτη τη σκεψη πρεπει να παιρνουμε δυναμη.

όσον αφορά τις κουβεντες, μπορώ να σου πω ότι τσακωθηκα με τους γονείς μου, με τους κουμπαρους του αντρα μου, με φιλες 15ετιας. τη μνημη του μωρου μου δεν αφησα και δεν θα αφησω κανεναν να την αμαυρωσει. Οι πραγματικοί φιλοι στα δυσκολα φαινονται. Αρκει να μπορεσεις να ξεχωρισεις ποιος ειπε κατι ασχημο απο αμηχανια (γιατι ναι, υπαρχουν κι αυτοί) και ποιος το ειπε με κακη προαιρεση (αυτοι ειναι μακραν περισσότεροι)...

Σου στελνω μια μεγαλη αγκαλιά με την ευχή του χρονου τετοια μερα να μου στειλεις πμ και να μου πεις οτι γεννησεις ενα υγιεστατο μωράκι!

 

Υ.Γ. μαζί με την καμπύλη ζαχαρου κανε οπωσδηποτε και καμπύλη ινσουλίνης!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ ιδιαιτερα για την αγκαλια! εχεις δικιο δεν πρεπει να νιωθω ασχημα που ποναω αλλα δεν μπορω να δω φως πουθενα και με τρομαζει αυτο..περισυ αρχες ιουνιου εχασα το πρωτο αλλα επειδη ηταν κενος σακος και ειδα ποτε τιποτα ημουν πιο ηρεμη.τωρα οσο σκεφτομαι την ψυχουλα στον υπερηχο τρελαινομαι. ειμαι και επισημα πλεον η μοναδικη στο σοι που δεν εχει παιδια και αυριο εχουμε βαφτιση που θα ειναι ολοι εκει. τι κουβεντες θα ακουσω και πως θα κρατηθω να μην κλαψω και με λυπηθουν δεν ξερω. μου φαινονται ολα βουνο

ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ ιδιαιτερα για την αγκαλια! εχεις δικιο δεν πρεπει να νιωθω ασχημα που ποναω αλλα δεν μπορω να δω φως πουθενα και με τρομαζει αυτο..περισυ αρχες ιουνιου εχασα το πρωτο αλλα επειδη ηταν κενος σακος και ειδα ποτε τιποτα ημουν πιο ηρεμη.τωρα οσο σκεφτομαι την ψυχουλα στον υπερηχο τρελαινομαι. ειμαι και επισημα πλεον η μοναδικη στο σοι που δεν εχει παιδια και αυριο εχουμε βαφτιση που θα ειναι ολοι εκει. τι κουβεντες θα ακουσω και πως θα κρατηθω να μην κλαψω και με λυπηθουν δεν ξερω. μου φαινονται ολα βουνο

 

 

Να μην πας! Δεν είσαι υποχρεωμένη να υποστείς κάτι τέτοιο. Πιστεύω πως όλοι θα σε καταλάβουν και θα σε δικαιολογήσουν. Είναι πολύ νωπό το τραύμα σου κορίτσι μου κι όσες είχαμε παλίνδρομη ξέρουμε πως πονάει για καιρό. Αγκαλίτσα κι από μένα.

c18.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ ιδιαιτερα για την αγκαλια! εχεις δικιο δεν πρεπει να νιωθω ασχημα που ποναω αλλα δεν μπορω να δω φως πουθενα και με τρομαζει αυτο..περισυ αρχες ιουνιου εχασα το πρωτο αλλα επειδη ηταν κενος σακος και ειδα ποτε τιποτα ημουν πιο ηρεμη.τωρα οσο σκεφτομαι την ψυχουλα στον υπερηχο τρελαινομαι. ειμαι και επισημα πλεον η μοναδικη στο σοι που δεν εχει παιδια και αυριο εχουμε βαφτιση που θα ειναι ολοι εκει. τι κουβεντες θα ακουσω και πως θα κρατηθω να μην κλαψω και με λυπηθουν δεν ξερω. μου φαινονται ολα βουνο

Αν και μαλλον αργησα να σου απαντησω, θα συμφωνησω με αυτό που ειπε η newbie, να μην πας στη βαφτιση. Όποιος μπορεί να το καταλαβει, πιστεψε με δε θα παρεξηγηθει, ίσα ισα που θα σεβαστει τον πονο σου. Όποιος δεν μπορεί, τοτε πιστεψε με δεν εχει θεση στη ζωή σου. Φιλος δεν ειναι οποιος χαιρεται με τις χαρες σου μονο αλλά και όποιος λυπαται με τις λυπες σου. Το εχω γραψει πολλες φορες (τοσες που μαλλον εχω καταντησει ανεκδοτο στο φορουμ :?) αλλα οι κουμπαροι του άντρα μου λυσσαξαν (στην κυριολεξια) να παμε να δουμε το νεογεννητο μωρό τους ενώ εγώ ακομα αιμορραγούσα απο την αποξεση!!! Πες μου εσύ, τι αναγκη ειχε αυτο το πλασματακι (που δε φταιει που εχει βλαμμενους γονεις) να δει μια γυναικα βουτηγμενη στον πονο??? καμια! αλλά αμα ο άλλος εχει κάλο...

το ότι εισαι η μοναδική που δεν εχει ακομα παιδί στο σοι δεν πρεπει να σε απασχολει γιατί δεν ειναι αγωνας ταχυτητας το ποιος θα κανει μωρό. Να σε νοιαζει μονο για σενα και τον άντρα σου και οι άλλοι ειναι εξω απο την πορτα του σπιτιού σας! Να μην τους βαζετε (αυτούς και τα λογια τους) μεσα στο σπιτι σας (εγώ το εκανα αυτό το λαθος, γιαυτο στο γραφω). Παρε το χρονο σου, όσο χρονο χρειαζεσαι και μην κοιταξεις πισω τι αφήνεις! Όποιους αφήνεις, καλά τους αφηνεις. Αν καταλαβουν αργοτερα τι εχουν κανει και εισαι προθυμη να συγχωρησεις, τοτε μονο θα εχει αξια...

Η ψυχούλα που εφυγε ειναι τωρα παρεα με τα δικά μας μωράκια και θα ειναι ο φύλακας άγγελος του μωρού που θα ερθει! Παντα θα το εχεις στην καρδιά σου όπως όλες όσες χασαμε τα μωρά μας... κι οσο το αγαπας παντα θα ζει... οι πεθαμενοι πεθαινουν στα αληθεια μονο όταν τους ξεχναμε...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εμείς ακούσαμε καρδούλα 2 φορές το είδαμε σχηματισμένο

Και το χάσαμε την 7η εβδομάδα 2/5 και 4/5 καθαρισμό

Αυτό το πόνο που νιώσαμε και νιώθουμε δεν θα το ξεχάσουμε ποτέ…………….

Το μόνο θετικό είναι ότι ΝΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μένει έγκυος

Περιμένουμε την ιστολογική και βλέπουμε…………….

Link to comment
Share on other sites

Αν και μαλλον αργησα να σου απαντησω, θα συμφωνησω με αυτό που ειπε η newbie, να μην πας στη βαφτιση. Όποιος μπορεί να το καταλαβει, πιστεψε με δε θα παρεξηγηθει, ίσα ισα που θα σεβαστει τον πονο σου. Όποιος δεν μπορεί, τοτε πιστεψε με δεν εχει θεση στη ζωή σου. Φιλος δεν ειναι οποιος χαιρεται με τις χαρες σου μονο αλλά και όποιος λυπαται με τις λυπες σου. Το εχω γραψει πολλες φορες (τοσες που μαλλον εχω καταντησει ανεκδοτο στο φορουμ :?) αλλα οι κουμπαροι του άντρα μου λυσσαξαν (στην κυριολεξια) να παμε να δουμε το νεογεννητο μωρό τους ενώ εγώ ακομα αιμορραγούσα απο την αποξεση!!! Πες μου εσύ, τι αναγκη ειχε αυτο το πλασματακι (που δε φταιει που εχει βλαμμενους γονεις) να δει μια γυναικα βουτηγμενη στον πονο??? καμια! αλλά αμα ο άλλος εχει κάλο...

το ότι εισαι η μοναδική που δεν εχει ακομα παιδί στο σοι δεν πρεπει να σε απασχολει γιατί δεν ειναι αγωνας ταχυτητας το ποιος θα κανει μωρό. Να σε νοιαζει μονο για σενα και τον άντρα σου και οι άλλοι ειναι εξω απο την πορτα του σπιτιού σας! Να μην τους βαζετε (αυτούς και τα λογια τους) μεσα στο σπιτι σας (εγώ το εκανα αυτό το λαθος, γιαυτο στο γραφω). Παρε το χρονο σου, όσο χρονο χρειαζεσαι και μην κοιταξεις πισω τι αφήνεις! Όποιους αφήνεις, καλά τους αφηνεις. Αν καταλαβουν αργοτερα τι εχουν κανει και εισαι προθυμη να συγχωρησεις, τοτε μονο θα εχει αξια...

Η ψυχούλα που εφυγε ειναι τωρα παρεα με τα δικά μας μωράκια και θα ειναι ο φύλακας άγγελος του μωρού που θα ερθει! Παντα θα το εχεις στην καρδιά σου όπως όλες όσες χασαμε τα μωρά μας... κι οσο το αγαπας παντα θα ζει... οι πεθαμενοι πεθαινουν στα αληθεια μονο όταν τους ξεχναμε...

 

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια!

Δεν ειπαμε τιποτα σε κανεναν εκτος απο δυο τρια ατομα αυτη τη φορα αλλα και παλι το μετανιωσα..ακουσα λογια που δεν ηθελα να ακουσω, οποτε την επομενη φορα εγω και ο ανδρας μου μονο..τελικα πηγα δεν ηταν ευκολο καταφερα να μην κλαψω.

 

Λιτσα μου κουραγιο. Αν καταλαβα ειναι η πρωτη φορα αλλα ψαξτο. Ο τωρινος γιατρος μου, μου ειπε οτι αν ειχα παει λιγο νωριτερα σε αυτον δεν θα με αφηνε να παω για δευτερη εγκυμοσυνη χωρις να εχω ψαξει τα δυο βασικα τουλαχιστον θρομβοφιλια και καμπυλη ζαχαρου. Δεν υπαρχει λογος να χανονται τρεις ψυχουλες και μετα ψαχνομαστε.

Στο εξωτερικο ολα αυτα γινονται στον προγεννητικο!

ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...