Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΑΠΟΣΜΗΤΙΚΟ ΣΩΜΑΤΟΣ ΤΟ 1ο 3μηνο?


Recommended Posts

Καλημερα σας!! ήθελα να σας ρωτήσω αν χρησιμοποιείται αποσμητικό σώματος τις πρώτες εβδομάδες της εγκυμοσύνης σας..σας το λέω γιατί η γιατρός μου μου είπε ότι καλό θα είναι αν μπορώ να το αποφεύγω όπως και το βάψιμο στα μαλλιά, το βάψιμο στα νύχια κλπ κλπ καθώς και κρέμες προσώπου..εσείς πώς αντιμετωπίζετε κυρίως το θέμα του αποσμητικού??είναι σημαντικό ό,τι και να λέμε βρε κορίτσια.. :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαρακι εμενα δεν μου ειπε κατι τετοιο ο γιατρος. Χρησιμοποιω σχεδον τα παντα, αποσμητικο, κρεμες προσωπου, σωματος κτλ εκτος απο βερνικι νυχιων γιατι πλεον με ανοχλει η μυρωδια. Εμενα βασικα μου ειπε να μην μυριζω χημικα κυριως απορρυπαντικα και καθαριστικα. Χαρακτηριστικα μου ειπε ν'αφησω τις δουλειες γι αυτο το διαστημα!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα δε μου είπε τίποτα ο γιατρός μου, συγκεκριμένα επέμενε να συνεχίσω να κάνω ό,τι έκανα. Αλλά να σου πω την αλήθεια δε χρησιμοποιώ ούτε αποσμητικό ούτε αρώματα/κολώνιες κλπ. Έχω έναν συνάδελφο που προσπαθούν με τη γυναίκα του να κάνουν ένα παιδάκι με εξωσωματική αρκετό καιρό τώρα και στο κέντρο που πηγαίνουν απαγορεύουν στο προσωπικό και στις ασθενείς να φοράνε αρώματα, γιατί λέει επηρεάζουν το έμβρυο. Από αυτό επηρεασμένη κι εγώ προτίμησα για καλό και για κακό να μη χρησιμοποιώ τίποτα από αυτά. Ντουζάκι το πρωί πριν φύγω, ντουζάκι γυρίζοντας στο σπίτι και είμαι μια χαρά.

Για βάψιμο μαλλιών δεν το συζητάμε. Αυτό μου το απαγόρευσε μέχρι να περάσει το πρώτο τρίμηνο.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμένα μόνο το βάψιμο μαλλιών μου απαγόρευσε...

τα νύχια λέει έχουν κερατίνη οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα, άλλο αν σε ενοχλεί η μυρωδιά

αποσμητικό/κολώνιες/κρέμες κλπ χρησιμοποιώ κανονικά

[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cEQc0g411310MTIwZHw3OTc1MTA5MGRhfEJvdWdhdHNha29zIGlzIA.gif[/img][/url]
[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cJUT0g410010MzAwMTI5NmR8NjgzMDg2MzQ1ZGF8UG9udGlrYWtpIGlz.gif[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν μου ειπε τιποτα ,δεν ρωτησα γιατι θυμαμαι απο την πρωτη εγκυμοσυνη μου ειπε να αποφευγω τις βαφες για τα υπολοιπα δεν μου ειπε κατι.

βασικα ομως οπως και στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δεν χρησιμοποιω αρωματα γιατι δεν αντεχω την μυρωδια τους.Αποσμητικο βαζω μονο αν ειναι να βγω εξω απο το σπιτι γιατι μου μυριζει και αυτο(ειναι και αοσμο απο οτι λεει) :lol:

.Εγω εχω προβλημα και με τα αφρολουτρα και τα σαμπουαν ολα μου μυριζουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και κρεμούλα στο πρόσωπο βάζω και εννοείται αποσμητικό μετά το ντουζ! Μανό και βαφές μετά τον 3ο! Να σας πω και κάτι άλλο; οι διάσημες της τηλεόρασης όπως η Μενεγάκη και η Πάνια πχ. που έχουν πλατινέ μαλλί γιατί δεν έπαθαν τίποτα; πιστεύω ότι προληπτικά γίνονται όλα αυτά. Επιπλέον εγώ είχα πάρει αντιβίωση των 1000mg κατά την ωορρηξία και δεν τον ενοχλεί τον γιατρό, απλά σου λέει καλό είναι να μην πάρεις φάρμακα γιατί κάποια επηρρεάζουν την ανάπτυξη του εμβρύου! Κατά τα άλλα πιστεύω ότι περισσότερα φάρμακα καταναλώνουμε μέσω της τροφής και του νερού παρά αυτά που πίνουμε κατ΄ επιλογήν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν? Να απαγορεύουν το αποσμητικό? Εγω πάντως χρησιμοποιούσα τα πάντα. Αποσμητικά, κρέμες προσώπου, έβαφα τα νύχια μου (το ασετόν μόνο με ενοχλούσε γιατί είχε έντονη μυρωδιά) και τα μαλλιά μου δεν έβαφα αλλά όχι επειδή μου το απαγόρευε απλά δεν τα έβαφα ούτως ή άλλως. Και φυσικά ακόμη και τώρα συνεχίζω κανονικά να βάφομαι, να φοράω κολώνια κτλ.

Επειδή είμαστε έγκυες δε σημαίνει ότι πρέπει να παραμεληθούμε τελείως. Εκτός και αν υπάρχει κάποιο πολύ σοβαρό πρόβλημα και γι' αυτό να απαγορεύονται όλα αυτά.

Τι να πω, δεν ξέρω...εμένα πάντως δεν μου απαγόρεψε ποτέ τίποτα από αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά...υπάρχει ένα αποσμητικό που είναι εντελώς φυσικό, από μεταλλικά άλατα και πωλείται στα φαρμακεία (σίγουρα σε ομοιοπαθητικά)..εγώ το χρησιμοποιώ γενικά, μια χαρά είναι.

 

Μπες κι εδώ για περισσότερες πληροφορίες:

 

http://www.optimah.com/shop/products.asp?id=15

 

Τώρα για κρέμες και πάλι έτσι κι αλλιώς χρησιμοποιώ βιολογικά, νομίζω είναι καλή λύση για εγκυμοσύνη, αλλά στην τελική..ό,τι βολεύει την καθεμία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω τα μαλλια μου δεν τα εβαψα τους 4 πρωτους μηνες και στη συνεχεια τα εβαψα με βαφη του Κορρε απο το φαρμακειο. Ρολ-ον χρησιμοποιουσα κανονικοτατα το ιδιο και κρεμες προσωπου και σωματος. Τα νυχια μου τα εβαψα μονο στο δευτερο τριμηνο, εδω και καιρο τα εκοψα και τα αφηνω αβαφα. Παντως ο γιατρος απο μονος του δε μου ειχε δωσει οδηγιες, μονο για τη βαφη μαλλιων οταν τον ρωτησα ειπε να την αποφυγω το πρωτο τριμηνο

 

Χριστινα

Link to comment
Share on other sites

Αποσμητικό δεν άλλαξα και έβαζα πάντα, όπως και τη βασική κρέμα προσώπου.

Μαλλιά έβαψα μετά το 3μηνο, με βαφή του Κορρέ.

Κρέμα σώματος χρησιμοποιούσα βρεφική.

Νύχια έβαψα μετά το 3μηνο, κάποια στιγμή το σταμάτησα, γιατί δεν έφτανα τα πόδια και δεν πολυάντεχα και τις έντονες μυρωδιές.

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιώ αποσμητικό απο την αρχή αλλά δεν βάζω πχ αν δεν βγω απο το σπίτι. Ολες οι κρέμες που χρησιμοποιώ επίσης προσέχω να μην ειναι τίγκα στα χημικα (παίρνω μόνο του κορρε). Μόνο που βάφομαι καμια φορά με μεικ-απ αλλα εντάξει τι να περάσει πια μεσα

Link to comment
Share on other sites

Εμενα γενικοτερα δεν μου απαγορευσε τιποτα, ουτε αποσμητικο ουτε μανο ουτε βαφες. Μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα να τα βαφω, ειμαι τωρα στον ενατο μηνα και σημερα τα εβαψα κι οχι με φυτικη αλλα με κανονικη βαφη. Την προηγουμενη φορα ηταν ακριβως μετα το πρωτο τριμηνο και αυτο γιατι εγω δεν ηθελα νωριτερα. Βεβαια καθε μια απο μας καλο ειναι να ακουει τον γιατρο της, οπως τους διαλεξαμε η καθε μια ξεχωριστα και τους εχουμε εμπιστοσυνη ετσι πρεπει να ακουμε τις συμβουλες τους. Εξαλλου υπαρχει λογος που ειπαμε οτι αυτος ο γιατρος μου κανει :wink:

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για το αποσμητικο δεν ακουσα τιποτα οποτε κ δεν το εκοψα.

Τα μαλλια μου ειναι φυσικα, δεν τα βαφω.

Τα νυχια μου ομως, επειδη κανω τζελ το ξερνουσαν απο μονα τους, ενω ποτε αλλωτε δεν ειχα προβλημα και ετσι το σταματησα αυτοματα!

Ο οργανισμος μου δεν δεχοταν τιποτα πανω στα νυχια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα αποσμητικα ειναι τιγκα στα χημικα και τα parabens οποτε ειναι προτιμοτερο να τα αποφευγουμε γενικα και οχι μονο στην εγγυμοσυνη.

Εναλλακτικα υπαρχουν κατι φυσικοι κρυσταλλοι που τους πουλανε σε καταστηματα με βιολογικα ηδη, οπου κανουν καλυτερη δουλεια απο ολα. Το χρησιμοποιουμε εδω και 2 χρονια με τον αντρα μου.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν εκοψα τιποτα απο ολα αυτα. και αποσμητικο εβαζα (δεν λεει μεσα στο καλοκαιρι χωρις αποσμητικο, ειμαστε και γυναικες!), ουτε βαφη νυχιων/μαλλιων, ουτε τιποτα τετοιο. αυτο που εχω ακουσει ειναι πως η μυρωδια μπορει να επηρεασει την εγκυο, οχι το μωρο. αρα αν δεν εχεις προβληματα με ναυτιες κλπ δε νομιζω πως υπαρχει λογος να κοψεις τα βασικα τουλαχιστον.. (προσωπικη, οχι επιστημονικη αποψη)

Οσο πιο απλα και πιο ειλικρινα .... σε λατρευω μικρη μου!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκεί που κατέληξα μετά από συζήτηση και με φίλη μου φαρμακοποιό είναι ότι όλα τα αποσμητικά έχουν χημικά μέσα, και μάλιστα κάποια επικίνδυνα όπως όντως τα parabens και ενώσεις αλουμινίου..γι αυτό η λύση είναι τα αποσμητικά από φυσικούς κρυστάλλους, μόλις αγόρασα ένα, από ένα κατάστημα βιολογικών προϊόντων.είναι πιο ακριβό βέβαια γύρω στα 7 ευρώ αλλά κρατάει 6 μήνες, έχει ίσως και καλύτερο αποτέλεσμα και σίγουρα πιο ασφαλές..

Link to comment
Share on other sites

Aposmitiko vazo an kai sixainomai tin mirodia, den ginetai tora kalokairaki, mou vromane ta panta ama mou vromao ki ego tha foudaro, gia ta mallia vlepo oti ta vafetai polles, stin proigoumeni egumosini mou den ta evapsa, an kai outos i allos stis egumosines mou niotho frikio kai troo sinexeia

Link to comment
Share on other sites

aposmitiko xrisimopoio kanonika de leei kalokairi einai akoma ta nixia mou ta ekana me tzel molis ema8a omos gia tin eggimosini evgala to tzel xoris na rotiso to giatro mou giati ksero oti to iliko auto einai gemato ximika.ta mallakia mou eipe oxi vafes to 1 trimino kai ta nixia mou mporo na ta vafo kanonika.

peite me fovitsiara eleu8era alla oute kan skeftika na vapso ta nixia mou i ta mallia mou.

as1cETf0g410030MzZkfDAwMDIyM2R8aSB4cmlzdGluYSBtb3UgZWluYWk.gif

as1cHuc0g410000MDAwOGQ0fDAwMDAxNTNqfHRvIHBvbnRpa2FraSBtb3UgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Το αποσμητικό το χρησιμοποιούσα και εγώ απο την αρχή της εγκυμοσύνης κανονικά,δεν μου πέρασε απο το μυαλό ότι μπορεί να πειράξει το έμβρυο άλλωστε και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη το χρησιμοποιούσα κανονικά και όλα πήγαν καλά!Τα μαλλιά μου και εγώ δεν τα έβαψα καθόλου ούτε στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ούτε σε αυτήν.Οταν ρώτησα τον γιατρό μου για τις φαφές μαλλιών μου είπε "δεν είναι ότι το παιδί θα γεννηθεί με ένα πόδι ή με ένα χέρι αλλά με αυτά τα χημικα ενδέχεται να πειραχτεί το DNA του και να είναι πιο επιρρεπείς σε κάποιες αρρώστιες στο μέλλον,καρκίνους και τέτοια,με λίγα λόγια δεν θα έχει γερό οργανισμό".Ούτε τα νύχια μου έβαψα καθόλου και στις δυο εγκυμοσύνες,και ναι δεν θα με πω φοβιτσιάρα αλλά υπέυθυνη λίγο παραπάνω απο το κανονικό!!Δεν θέλω σε καμιά περίπτωση να είμαι εγώ η αιτία για να συμβει κάτι στα παιδάκια μου αργότερα,θα πεθάνω απο τις τύψεις!!!!!!!!!Δεν χάθηκε και ο κόσμος στο κάτω κάτω που η ρίζα κατέβηκε μέχρι τα αφτιά και που τα νύχια είναι άβαφτα,ίσα ίσα κάνουμε και αποτωξίνωση στον οργανισμό μας! :D:D:D:D

[link=/][image noborder]/cache/7c9e28bff8.png[/image][/link]

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω σε καμιά περίπτωση να είμαι εγώ η αιτία για να συμβει κάτι στα παιδάκια μου αργότερα,θα πεθάνω απο τις τύψεις!!!!!!!!!

Κι εγώ μ' αυτή τη σκέψη έχω αλλάξει πολύ τις συνήθειές μου. Ο γιατρός δεν μου απαγόρεψε κάτι. Δεν καπνίζω όυτως ή άλλως, όταν του είπα ότι έχω υπνηλία και ίσως να φταίει ότι έκοψα και τον καφέ, μου είπε: "Ε! ένα καφεδάκι μπορείς να το πίνεις". Μίλησα όμως με την κουνιάδα μου που είναι χημικός και γενικά υπέρ της υγιεινής ζωής και κατέληξα:

-έκοψα καφέ και αναψυκτικά γιατί η καφείνη και το ανθρακικό έχουν κατηγορηθεί για αποβολές,

- σταμάτησα να βάφω τα νύχια μου γιατί η ακετόνη που περιέχουν είναι πολύ βλαβερή,

- δεν έχω βάψει τα μαλλιά μου και έχει βγει ή άσπρη τρίχα (ίσως μετά τον 4ο με φυτικές ή ανταύγειες),

- έκοψα το ποτό μαχαίρι παρόλο που ένα μοχίτο το ζηλεύω τρελά,

- σταμάτησα να βάφομαι σε καθημερινή βάση (δουλειά ή εξόδους- σε γάμο που θα πάω θα βαφτώ, μια φορά δεν βλάπτει και τόσο),

- σταμάτησα τις κρέμες προσώπου -σώματος,

- άλλαξα σαμπουάν, αφρόλουτρο, μαλακτική και οδοντόκρεμα και πήρα από φαρμακείο φυτικές (κατά καιρούς μας έρχονται διάφορα mail που λένε πόσο βλαβερά είναι κάποια από αυτά)

- σταμάτησα να χρησιμοποιώ αποσμητικά (το roll-on που χρησιμοπούσα έτσι κι αλλιώς το φοβόμουν, αλλά δεν αντέχω και τις έντονες μυρωδιές)

- σταμάτησα να μιλάω στο κινητό

- σταμάτησα τα μπάνια στη θάλασσα, γιατί κατά καιρούς έκανα κολπίτιδες και πολλά από τα μικρόβια προκαλούν αποβολές, άσε που καλά είναι να μην χρειαστεί να πάρουμε αντιβίωση

- δεν σκύβω, δεν σηκώνω βάρη, δεν κάνουμε σεξ

Αυτά θυμάμαι σε γενικές γραμμές. Μπορεί να τα θεωρείτε υπερβολικά όλα αυτά, εμένα πάντως δε με ενοχλεί και πολύ (λίγο τα μπάνια και το σεξ).

Πάντως η σκέψη μου ήταν ακριβώς αυτή mamaveria. Μπορεί να συμβούν πολλά άσχημα σε μια εγκυμοσύνη που δεν μπορώ να ελέγξω, αλλά όσο περνάει από το χέρι μου δεν έχω πρόβλημα να στερηθώ κι άλλα τόσα, αν μου πουν ότι θα είναι για το καλό του μωρού μου. Σκεφτήτε ότι ό,τι τρώμε αναπνέουμε και απορροφάται από το δέρμα μας περνάει στο έμβρυο...

Link to comment
Share on other sites

-έκοψα καφέ και αναψυκτικά γιατί η καφείνη και το ανθρακικό έχουν κατηγορηθεί για αποβολές,

- σταμάτησα να βάφω τα νύχια μου γιατί η ακετόνη που περιέχουν είναι πολύ βλαβερή,

- δεν έχω βάψει τα μαλλιά μου και έχει βγει ή άσπρη τρίχα (ίσως μετά τον 4ο με φυτικές ή ανταύγειες),

- έκοψα το ποτό μαχαίρι παρόλο που ένα μοχίτο το ζηλεύω τρελά,

- σταμάτησα να βάφομαι σε καθημερινή βάση (δουλειά ή εξόδους- σε γάμο που θα πάω θα βαφτώ, μια φορά δεν βλάπτει και τόσο),

- σταμάτησα τις κρέμες προσώπου -σώματος,

- άλλαξα σαμπουάν, αφρόλουτρο, μαλακτική και οδοντόκρεμα και πήρα από φαρμακείο φυτικές

- σταμάτησα να χρησιμοποιώ αποσμητικά

- σταμάτησα να μιλάω στο κινητό

- σταμάτησα τα μπάνια στη θάλασσα,

- δεν σκύβω, δεν σηκώνω βάρη, δεν κάνουμε σεξ

......

Σκεφτήτε ότι ό,τι τρώμε αναπνέουμε και απορροφάται από το δέρμα μας περνάει στο έμβρυο...

 

Γι'αυτό υπάρχει και ο πλακούντας ώστε να "φιλτράει" όλα τα βλαβερά για το έμβρυο!

~Μπορείς επίσης να κόψεις τα φρούτα και τα λαχανικά γιατί έχουν φυτοφάρμακα

~Να μην τρως κρέατα ή πουλερικά γιατί έχουν ορμόνες

~Να μην πλένεις τα πιάτα με σαπούνι γιατί έχει άσχημα χημικά

~Να μην πίνεις νερό γιατί έχει χλώριο και βακτηρίδια

 

και δεν συμμαζεύεται! κορίτσια ψυχραιμία! τι πράγματα είναι αυτά; δηλαδή εγώ που έπινα αναψυκτικά κατά καιρούς, κάπνιζα κάποιες φορές και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ έβαζα αποσμητικά / αρώματα / καλλυντικά / μίλαγα στο κινητό και γενικά ότι έχετε απαγορεύσει έπρεπε να είχε κάτι ο γιος μου; Εδώ και 2,5 χρόνια μια χαρούλα είναι!!!

Κανείς μα κανείς γιατρός δεν είναι τόσο αυστηρός γιατί δυστυχώς ο αέρας που αναπνέουμε έχει από μόνος του τόσα βλαβερα.....

Και κάτι άλλο, απολαύστε την εγκυμοσύνη σας! Μην καταπιέζεστε!

(συμφωνώ για τα νύχια και τα μαλλιά το πρώτο τρίμηνο)

 

Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη, δεν σημαίνει ότι πρέπει να κάνετε το ίδιο, ούτε μειώνω/προσβάλλω καμία κοπέλα με το παραπάνω μήνυμα! Απλά γράφω την προσωπική μου γνώμη

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας κανει με το μωρο και το σωμα του οτι θεωρει σωστο.

 

Αλλα και εγω θεωρω οτι αναφερθηκε παραπανω υπερβολες.

 

- Ο καφες και τα καφεινουχα αναψυκτικα δεν προκαλουν αποβολες παρα μονο αυξανουν την πιθανοτητα να βγει το μωρο λιποβαρες εαν υπερβουμε ενα μεγαλο οριο

 

- Το ποτο επιτρεπεται με ενα λογικο μετρο, 1 φορα την εβδομαδα

 

- Το μακιγιαζ δεν επιρεαζει το εμβρυο. Τι κανει το ρουζ δηλαδη, εισχωρει στο δερμα και στο αιμα ? :shock: και φτανει στο μωρο ????

 

- Οι κρεμες προσωπου και σωματος δεν επιρεαζουν εφ'οσον αποφευγονται τα αυτονοητα που ακομα και εγκυες πρεπει να μαθουν να ξεχωριζουν - οχι parabens, ρετινολη στην εγκυμοσυνη και χημικα συστατικα. Υπαρχει αφθονια καλων προιοντων στο εμποριο και δεν χρειαζεται κανεις να κοψει τον καλλωπισμο και καλο ειναι να μαθει να τα χρησιμοποιει γενικοτερα και οχι να τα κοβει μαχαιρι.

 

- Τα μπανια στην θαλασσα εφ'οσον η εγκυμοσυνη ειναι κανονικη επιβαλλεται οπως επιβαλεται και η σωστη ασκηση για μια καλη εγκυμοσυνη, γεννα και επαναφορα. Στο εξωτερικο πως γυμναζονται μεχρι τον 9ο μηνα ???

 

- Το σκύψιμο. Εγω εχω ενα σιδερο τιτανιου στην σπονδυλικη μου στην 45 εκατοστων, εγχειρηση στην λεκανη και σκολιωση και ποτε δεν σταματησα να σκυβω, να περπαταω, να κολυμπαω, να κανω δουλειες και να σηκωνω λογικα βαρη. Το σκύψιμο δεν κανει αποβολες :roll: και ο μονος λογος που αναφερεται απο γιατρους ειναι για να προστατεψουμε την μεση μας. Αν μαθουμε να σκυβουμε σωστα ( με τα γονατα ) δεν υπαρχει θεμα. Καλυτερα να προσεχουμε τα κιλακια μας ωστε να μην επιβαρυνουμε τον σκελετο μας ασκοπα παρα να καθομαστε ακινητες και αγυμναστες 1 χρονο.

 

- Το σεξ - ισως πρεπει να ανοιξουμε ενα ξεχριστο θεμα για αυτο. Εφ'οσον παλι η εγκυμοσυνη ειναι νορμαλ και δεν υπηρχε προιγουμενο ιστορικο γιατι να θελει κανεις να το κοψει αυτο ??? Δηλαδη να ρισκαρουμε την σχεση μα με τον αντρα μας και την επαφη με τον εαυτο μας επειδη γινομαστε μητερες ? Το ενα δεν αναιρει το αλλο. Αμα υπαρχει διαθεση και το επιτρεπει ο γιατρος μας, ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι κανεις θα ηθελε να στερησει απο τον εαυτο του και απο τον αγαπημενο του τετοια απολαυση. Ειλικρινα δεν μπορω.

 

Μηπως γινομαστε λιγο υπερβολικες στην εγκυμοσυνη και χανουμε την ουσια ? Δεν λεω, οφειλουμε να προστατευουμε το εμβρυο και να του παρεχουμε τις καλυτερες δυνατες συνθηκες για να μεγαλωσει, αλλα με μια συνεση ρε παιδια. Δηλαδη τι, ποναει κεφαλι - κοβω κεφαλι ?? Αμα δεν εχουμε προβληματα με την εγκυμοσνη γιατι να στερουμαστε ασκοπα πραγματα και να ειμαστε σαν αρρωστες ενω θα πρεπει να περναμε καλα ( και να περνανε καλα και οι ανθρωποι γυρω μας ) ?

 

Στο τελος ο καθενας κανει με το σωμα του οτι νομιζει αλλα εχω την εντυπωση οτι υπαρχει μια ταση υπερβολης. Απλα η γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να είμαστε μέσα στη ζέστη με την κοιλιά απέναντι,τα ρούχα να στενεύουν,τις ραγάδες να κάνουν την εμφάνισή τους,την αντοχή μειωμένη,την ψυχολογία περίεργη.....και να μην μπορούμε ούτε να περιποιηθούμε τον εαυτό μας λίγο να ανέβει η διάθεσή μας?Έλεος!

Υπάρχουν λύσεις για όλα.Και αποσμητικό χωρίς άρωμα και φυτικές κρέμες και φυσικοί χυμοί και ντεκαφεινέ καφές κλπ κλπ

Άσε που αν η κρέμα προσώπου εισχωρούσε τόσο πολύ από την επιφάνεια του δέρματος

θα ήμασταν όλες κούκλες με αψεγάδιαστο πρόσωπο,χωρίς σπυράκια,χωρίς ρυτίδες,χωρίς μαύρους κύκλους.. :D (αχ τι καλά που θα ήτανε!)

 

Η υπερβολή δεν βοηθάει,μάλλον δυσκολεύει την ήδη ιδιαίτερη περίοδο της εγκυμοσύνης.

Φυσικά όμως ο καθένας όπως αισθάνεται πράττει κι αυτό είναι απόλυτα σεβαστό. :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...