Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

στερεες τροφες και μαυρα κοπρανα


mitsi1

Recommended Posts

Zouzounel θα σου απαντήσω κατά θέμα:

 

1. Έκανε πριν αρχίσουμε την κρέμα 2-3 φορές την ημέρα κακάκια...

 

2. Ξεκινήσαμε την κρέμα γιατί όταν καθόμασταν για φαγητό άπλωνε ταχεράκια του και έπαιρνε τις τροφές σχεδόν απο το στόμα μας... Και κάθε φορά που με έβλεπε να τρώω γλυφόταν και με κοιτούσε παραπονιάρικα σαν να έλεγε: εμένα δεν θα μου δώσεις;

 

3. το κατάλαβα και γω για τον παιδίατρο ότι είναι άσχετος αλλά είναι τόσο καλός σε όλα τα άλλα που αποφάσισα να το παραβλέψω αυτό...

 

Λες ότι είναι φυσιολογικό ακόμα και 15 μέρες να ενεργηθούν τα μωράκια που θηλάζουν... Ακόμα και αυτά που τρώνε κρέμες και θηλάζουν;

 

Απο ότι πρόσεξα όμως ο δικός μου δεν πρέπει να έχει δυσκοιλιότητα γιατί με το κλύσμα βγάζει μαλακά κακάκια και κίτρινα, αυτό που πρέπει να έχει ο δικός μου είναι να μην θέλει να σπρώξει για να βγούνε... Αυτό πως το αντιμετωπίζουμε;

 

αν του κάνεις κλύσμα καθε φορά, κινδυνεύεις να "συνηθίσει" το έντερο σε αυτή τη διαδικασία και τελικά να αδρανήσει, κατι πολύ πιο επικίνδυνο!

μπορείς να δοκιμάσεις με το θερμόμετρο, δεν το εχω δοκιμασει γιατι δε χρειαστηκε, αλλά μου το ειχε πει ο παιδίατρος και ειδα εδω αρκετες περιπτώσεις, δλδ οπως εχεις το μωρό γυμνό πανω στη αλλαξιέρα, βαζεις την ακρη απ το θερμόμετρο στον πωπω του, αν εχει μερες να ενεργηθεί (και εχει θεμα δυσκοιλιότητας) τα κακάκια θα είναι εκει μπροστα στον σφιγκτήρα και ετσι το βοηθας λιγο να βγουν. Ας μας πει ακριβως τη διαδικασία καποια μαμα που το εχει δοκιμάσει, ή ρωτα και τον παιδίατρό σου.

ίσως το πεπτικό σύστημα του μωρού να μην είναι ετοιμο ακόμα. αν θες να ξεκινήσεις με στερεές, γιατί δε δοκιμάζεις κατι πιο φυσικό απ' τις σκονες? ξεκινα με φρουτάκια, αχλάδι για 4 μερες και μετά μήλο-αχλάδι για άλλες 4 μέρες, μετά μπορείς να προσθεσεις και μπανάνα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς το είχαμε δοκιμάσει με το θερμόμετρο αλλά δεν είδαμε καμία διαφορά.. δεν ενεργήθηκε ποτέ με το θερμομετρο... η διαδικασία εχει ως εξης: βαζεις λίγο βαζελίνη στην μύτη του θερμόμετρου και βάζεις την μύτη 2-3 φορές στον πωπό του... επειδή όπως έγραψα και πιο πάνω και εμάς έκανε πολυ σκληρά κακά και λίγα κάποια στιγμή με τις στερεές τροφές αυτό που μας βοήθησε και επανήλθαμε στα φυσιολογικά μας ήταν περισσότερο αχλάδι και λιγότερο μήλο στην φρουτοκρεμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικά ο μικρός αφού έφαγε 3 μέρες αχλάδι απο λίγο και με αλλαγή κρέμας έκανε μόνος του κακάκια... Βέβαια το χρώμα ήταν πράσινο σκούρο αλλά το αποδίδω στο ότι μόλις ξεκινήσαμε φρούτα... Άντε καλή μας αρχή...

eNortjKzUjI0MjAztVSyBlwwFXYC1A,,39.png
Link to comment
Share on other sites

τελικά ο μικρός αφού έφαγε 3 μέρες αχλάδι απο λίγο και με αλλαγή κρέμας έκανε μόνος του κακάκια... Βέβαια το χρώμα ήταν πράσινο σκούρο αλλά το αποδίδω στο ότι μόλις ξεκινήσαμε φρούτα... Άντε καλή μας αρχή...

 

μη δινεις σημασια στο χρωμα, θα τα δεις στην πορεια ολα. εμεις καταλαβαιναμε καθε φορα τι φαγητο εβγαζαν. κιτρινα, πρασινα, καφε, τα παντα σε χρωμα και οσμη. μονο το καταμαυρο ειναι ανησυχητικο, γιατι σημαινει αιμα. αν αργοτερα με την μπανανα δεις οτι σταματα να ενεργειται, βαζε του λιγοτερη. αλλωστε ανοιγει ο καιρος και σιγα σιγα θα βγουν τοσα νοστιμα φρουτα εποχης που δεν θα ξερουμε τι να τους πρωτοδωσουμε. βεβαια απαγορευεται η φραουλα κ το κερασι.

 

καλη συνεχεια :)

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...