Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

στερεες τροφες και μαυρα κοπρανα


mitsi1

Recommended Posts

Ανοιγω εδω νεο θεμα αν και φανταζομαι οτι θα υπαρχει σχετικο. Εχω αυτες τις ημερες ανοιξει σωρεια θεματων γιατι οι αποριες μου και τα αγχη μου δεν τελειωνουν ποτε...Λοιπον αρχισαμε κρεμες χθες. Σημερα η μπουμπου εκανε μαυρα κακα. Μπορει να σχετιζονται με τα φρουτα ή τη βανιλια;;; Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μπορει και να φταιει η βανιλια αν και δεν νομιζω.καλυτερα να παρεις ενα τηλ τον παιδιατρο γιατι η δικη μου ειχε πει μονο αν κανει ο γιος μου μαυρα κακακια να την ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν μαύρα μαύρα μαύρα ή πολύ σκούρα καφέ σε σημείο με δυσκολία να καταλαβαίνεις ότι είναι καφέ??? Στο ρωτάω γιατί έτσι την πατήσαμε εμείς πέρισυ. Κάναμε χίλιες εξετάσεις , αίματος ούρων κοπράνων και τελικά ήταν όλα φυσιολογικά και όταν κατάφερα να πάω "μαύρο" κατά τη δική μου άποψη δείγμα στο γιατρό μου είπε ότι αυτό δεν είναι "μαύρο" είναι πολύ πολύ σκούρο καφέ.

Αν είναι μαύρα μαύρα, πάρε το γιατρό σου, γιατί είναι υπόνοια για αίμα στα κόπρανα, που όμως μπορεί να είναι απλά ένδειξη δυσκοιλιότητας αλλά μπορεί να είναι και αλλεργία και κάποια ραγάδα στον πρωκτό του παιδιού και χίλια δύο.

Κουράγιο και υπομονή, μην τρελαίνεσαι πάρα πολύ γιατί αν δεν δεις και αίμα μαζί συνήθως δεν είναι κάτι πολύ σοβαρό. :P

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

Ήταν μαύρα μαύρα μαύρα ή πολύ σκούρα καφέ σε σημείο με δυσκολία να καταλαβαίνεις ότι είναι καφέ??? Στο ρωτάω γιατί έτσι την πατήσαμε εμείς πέρισυ. Κάναμε χίλιες εξετάσεις , αίματος ούρων κοπράνων και τελικά ήταν όλα φυσιολογικά και όταν κατάφερα να πάω "μαύρο" κατά τη δική μου άποψη δείγμα στο γιατρό μου είπε ότι αυτό δεν είναι "μαύρο" είναι πολύ πολύ σκούρο καφέ.

Αν είναι μαύρα μαύρα, πάρε το γιατρό σου, γιατί είναι υπόνοια για αίμα στα κόπρανα, που όμως μπορεί να είναι απλά ένδειξη δυσκοιλιότητας αλλά μπορεί να είναι και αλλεργία και κάποια ραγάδα στον πρωκτό του παιδιού και χίλια δύο.

Κουράγιο και υπομονή, μην τρελαίνεσαι πάρα πολύ γιατί αν δεν δεις και αίμα μαζί συνήθως δεν είναι κάτι πολύ σοβαρό. :P

 

 

 

Ειναι παρασινομαυρα, δεν ειναι πισσα, νομιζω δηλαδη. Σημερα ευτυχως μου εκανε κιτρινα το πρωι, λιγα ομως. Οποτε περιμενω και την αλλη δοση, να δω χρωμα και αν ειναι υποπτο επικοινωνω με τη γιατρο. Την εχω ηδη ενημερωσει απο χθες αλλα μου ειπε να τα δουμε και σημερα και θα πραξουμε αναλογως. Ελπιζω και την επομενη φορα να ειναι κιτρινα κιτρινα οπως τα πρωινα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα επικοινωνήσεις με τη γιατρό σας, αλλά δεν νομίζω ότι είναι κάτι σοβαρό, έτσι ήταν και εμάς, εντάξει βρέθηκε μια μικρή αλεργία στο αυγό, αλλά όχι κάτι τόσο σοβάρο εν τέλει. Προσπαθήστε να ηρεμίσετε και να περάσετε μια υπέροχη Πρωτοχρονιά. :P :p :P

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[QUOTE=mitsi1;1433947]Ειναι παρασινομαυρα, δεν ειναι πισσα, νομιζω δηλαδη. Σημερα ευτυχως μου εκανε κιτρινα το πρωι, λιγα ομως. Οποτε περιμενω και την αλλη δοση, να δω χρωμα και αν ειναι υποπτο επικοινωνω με τη γιατρο. Την εχω ηδη ενημερωσει απο χθες αλλα μου ειπε να τα δουμε και σημερα και θα πραξουμε αναλογως. Ελπιζω και την επομενη φορα να ειναι κιτρινα κιτρινα οπως τα πρωινα.

 

NOMIZO OTI EINAI FUSIOLOGIKO. KAI H DIKIA MOU OTAN ARXISE KREMES KAI FROUTA, EKANE "ALLOU" IDOUS KAKA. DEDOMENO OTI EXEIS SUNITHISEI STA KITRINA KAI IDAREI KAKA, LOGIKO EINAI NA TA BLEPEIS PIO MAYRA APO OTI ISOS PRAGMATIKA EINAI. GIA LIGO KAIRO AKOMA THA VLEPEIS POTE KITRINA KAI POTE PIO SKOURA. OTAN SYNITHISEI TO MORAKI STA FAGITA OMOS THA DIS OTI THA STATHEROPOIHTHEI I KATASTASI KAI THA KANEI KATI POU MOIAZEI ME ... XALBA SIMIGDALENIO...

BEBAIA OLA AUTA TA ANAFEREIS KAI STO GIATRO, ALLOSTE AUTOI EINAI OI EIDIKOI.:lol:

Link to comment
Share on other sites

όταν τα μωρά αρχίζουν τις στερεές τροφές τα κακάκια τους αλλάζουν χρώμα... δε γίνονται μαύρα αλλά φαντάζομαι ξεχνάμε τα κιτρινομουσταρδί που ξέρουμε!

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γραφω εδω για να μην ανοιξω αλλο θεμα.

 

Εδω και μια εβδομαδα τρωμε φρουτα και κρεμα βανιλια. Στη φρουτοκρεμα του βαζω μηλο, αχλαδι, μπανανα και χυμο απο ροδι (τον φτιαχνω μονη μου). Τα υπολοιπα γευματα που ειναι γαλα , θηλαζει.

 

Το θεμα ειναι οτι εχει βγαλει σπυρακια στον κωλαρακο του. Φταινε οι τροφες? Μηπως τον πειραζει κατι απο αυτα που τρωει?

 

Σημειωση:

Πανες φοραει Pampers, Libero & Carrefour. Σχεδον απο οταν σαραντησε και δε παρουσιασε ποτε τιποτα. Τις φοραμε αναμεικτες, δλδ το πρωι τη μια, το μεσημερι την αλλη, οποια ειναι κοντα μας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γραφω εδω για να μην ανοιξω αλλο θεμα.

 

Εδω και μια εβδομαδα τρωμε φρουτα και κρεμα βανιλια. Στη φρουτοκρεμα του βαζω μηλο, αχλαδι, μπανανα και χυμο απο ροδι (τον φτιαχνω μονη μου). Τα υπολοιπα γευματα που ειναι γαλα , θηλαζει.

 

Το θεμα ειναι οτι εχει βγαλει σπυρακια στον κωλαρακο του. Φταινε οι τροφες? Μηπως τον πειραζει κατι απο αυτα που τρωει?

 

Σημειωση:

Πανες φοραει Pampers, Libero & Carrefour. Σχεδον απο οταν σαραντησε και δε παρουσιασε ποτε τιποτα. Τις φοραμε αναμεικτες, δλδ το πρωι τη μια, το μεσημερι την αλλη, οποια ειναι κοντα μας.

 

και οι δικες μου απο οταν ξεκινησαν κρεμες αλλαξαν τα κακακια τους. τωρα τρωμε ρυζαλευρο βανιιλια, φρουτοκρεμα μηλο-αχλαδι-μπανανα και χορτοσουπα/κοτοσουπα/μοσχαρι σουπα με λαχανικα. τα κακακια τους ειναι σκουρα πρασινα συνηθως κ μοιριζουν αναλογα με τι τρωνε. οταν βγαζουν την φρουτοκρεμα ειναι πιο καφε, ενω οταν βγαζουν τις σουπες ειναι πιο πρασινα.

δεν με απασχολει εφοσον ενεργουνται τακτικα. συγκαματα δεν ειχαμε στο παρελθον παρα μονο λιγο τελευταια κ λενε οτι φταιει η φρουτοκρεμα. βλεπω κ λιγα σπυρακια π[οτε ποτε, παρολο που χρησιμοποιω μονο pampers. βαζω sudocream κ φροντιζω να τις αλλαζω συχνα. παντως τα libero τα βρηκα πολυ σκληρα και μεχρι να χρονισουν δεν ρισκαρω να αλλαξω μαρκα.

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γράφω και γω εδώ γιατί δεν βρίσκω άλλο θέμα... Αρχίσαμε το ρυζάλευρο βανίλια και όλα καλά σήμερα ήταν η έκτη μέρα. Το τρώμε κανονικά και με όρεξη αλλά έχουμε να δούμε κακάκια εδώ και 2 μέρες (αύριο αν δεν κάνει θα είναι η τρίτη). Μέχρι τώρα ο μπέμπης μου έκανε 2-3 φορές σίγουρα (να πω ότι σε όλα τα υπόλοιπα γεύματα θηλάζει).

 

Αυτό είναι ένδειξη δυσκοιλιότητας; Αν ναι τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση; Δοκίμασα να τον κάνω λίγο μασάζ αλλά δεν έγινε τίποτα...

eNortjKzUjI0MjAztVSyBlwwFXYC1A,,39.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γράφω και γω εδώ γιατί δεν βρίσκω άλλο θέμα... Αρχίσαμε το ρυζάλευρο βανίλια και όλα καλά σήμερα ήταν η έκτη μέρα. Το τρώμε κανονικά και με όρεξη αλλά έχουμε να δούμε κακάκια εδώ και 2 μέρες (αύριο αν δεν κάνει θα είναι η τρίτη). Μέχρι τώρα ο μπέμπης μου έκανε 2-3 φορές σίγουρα (να πω ότι σε όλα τα υπόλοιπα γεύματα θηλάζει).

 

Αυτό είναι ένδειξη δυσκοιλιότητας; Αν ναι τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση; Δοκίμασα να τον κάνω λίγο μασάζ αλλά δεν έγινε τίποτα...

 

ευτυχως δεν ειχαμε ποτε δυσκοιλιοτητα αλλα απ'όσο ξερω αν περασει κ 3η μερα χωρις κακακια ο γιατρος συνιστα υποθετα γλυκερινης. ρωτα τον γιατρο σου, μηπως σου προτεινει κατι αλλο. παντα η αλλαγη στη διατροφη επηρεαζει τα κακακια τους. σε λιγες μερες θα ξεκινησετε φρουτοκρεμα οποτε λογικα θα φτιαξει. παντως να μην μεινει το παιδι αλλο χωρις να ενεργηθει. καλη επιτυχια :)

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

και εμεις εχουμε θέμα ..αν μια μερα δεν κάνουμε την επόμενη είναι τοσο σφιχτά που ουρλιάζει το μωρό από τον πόνο ... έχουμε μπει στις σουπες και κρεμες ... τι να κάνω ??????????????????

να ρωτησω αν καποια μανούλα έχει δωσει γάλα μαγνησιας?

Επεξεργάστηκαν by PEPI1979
γαλα μαγνησιας ..
jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμείς τελικά κάναμε κλύσμα... το μωρό ενεργήθηκε κανονικά χθες. σήμερα όμως πάλι έκανε μόνο μια κουτσουλίτσα... έτσι θα πάει απο δω και έπειτα ή την τετάρτη που θα αρχίσουμε μήλο θα στρώσουμε; όμως άκουσα ότι το μήλο φέρνει δυσκοιλιότητα οπότε μήπως θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα;

eNortjKzUjI0MjAztVSyBlwwFXYC1A,,39.png
Link to comment
Share on other sites

εμείς τελικά κάναμε κλύσμα... το μωρό ενεργήθηκε κανονικά χθες. σήμερα όμως πάλι έκανε μόνο μια κουτσουλίτσα... έτσι θα πάει απο δω και έπειτα ή την τετάρτη που θα αρχίσουμε μήλο θα στρώσουμε; όμως άκουσα ότι το μήλο φέρνει δυσκοιλιότητα οπότε μήπως θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα;

 

despoina σίγουρα σε καθοδηγεί ο παιδίατρός σου, αλλά από όσο ξέρω, το κλίσμα είναι έσχατο μέτρο για τη δυσκοιλιότητα. Η συνήθης αντιμετώπιση είναι υπόθετο βρεφικό μετά από 3 ημέρες που δεν έχει ενεργηθεί το παιδί, ίσως και μια ανάπαυλα από το ρυζάλευρο που είναι η αιτία της δυσκοιλιότητας.. Επειδή κι εγώ το ίδιο άγχος πέρασα όταν ξεκινήσαμε τις στερεές τροφές ο παιδίατρος με καθυσήχασε, και μου είπε ότι είναι η φυσιολογική αντίδραση του οργανισμού σε κάτι καινούργιο και θα στρώσει..Επίσης κάποιες τροφές μπορεί να προκαλέσουν σύγκαμα, κι αυτό φυσιολογικό είναι, εμείς το πάθαμε αυτό όταν ξεκινήσαμε το κρέας..:D

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Μαριλού τι να σου πω, ο παιδίατρος μου είπε να του κάνω κλύσμα και επειδή τον θηλάζω κιόλας μου είπε να φάω εγώ πολλά λαχανικά... Δεν είπε τίποτα για βρεφικό υπόθετο. Το πουλάκι μου σήμερα πάλι δεύτερη μέρα μετά το κλύσμα και πάλι δεν μπορεί να ενεργηθεί. Αύριο θα ξαναπάρω τον γιατρό τηλέφωνο. Την τετάρτη είναι να ξεκινήσουμε και μήλο αλλά επειδή ξέρω ότι και αυτό σφίγγει θα ρωτήσω τον παιδίατρο μήπως να ξεκινήσω με άλλο φρούτο ή να σταματήσω δυο με τρεις μέρες γενικά την στερεά... Έχει τύχει κάτι παρόμοιο και σε άλλη μανούλα; Πως το αντιμετωπίσατε;

eNortjKzUjI0MjAztVSyBlwwFXYC1A,,39.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαριλού τι να σου πω, ο παιδίατρος μου είπε να του κάνω κλύσμα και επειδή τον θηλάζω κιόλας μου είπε να φάω εγώ πολλά λαχανικά... Δεν είπε τίποτα για βρεφικό υπόθετο. Το πουλάκι μου σήμερα πάλι δεύτερη μέρα μετά το κλύσμα και πάλι δεν μπορεί να ενεργηθεί. Αύριο θα ξαναπάρω τον γιατρό τηλέφωνο. Την τετάρτη είναι να ξεκινήσουμε και μήλο αλλά επειδή ξέρω ότι και αυτό σφίγγει θα ρωτήσω τον παιδίατρο μήπως να ξεκινήσω με άλλο φρούτο ή να σταματήσω δυο με τρεις μέρες γενικά την στερεά... Έχει τύχει κάτι παρόμοιο και σε άλλη μανούλα; Πως το αντιμετωπίσατε;

 

Και σε εμάς και ο παιδίατρος και παιδογαστρεντερολόγος μας είπαν όταν ήταν πολύ μωρό και είχε ένα θέμα με την δυσκοιλιότητα, να του βάζουμε μετά από τρεις ημέρες βρεφικό υπόθετο γλυκερίνης.. και εμένα το κλύσμα μου ακούγεται λίγο βαρύ για το μωράκι... με το που μπήκαμε και εμείς στις στερεές τροφές ενώ ενεργείται κάθε μέρα, τις τελευταίες ημέρες ζοριζόταν πολύ και έκανε πολύ σκληρά και λίγα... του μείωσα το μήλο στην φρουτοκρεμα και του έβαλα περισσότερο αχλάδι... δεν ξέρω με τι φρούτο έχεις ξεκινήσει αλλά το μήλο στουμπώνει... και στην σουπα του βαζω μπολικο κολοκύθι γιατί και η πατατα και το καροτο στουμπώνουν και αυτά... για το κλύσμα πάντως θα σε συμβουλευα να παρεις και δευτερη γνώμη..

Link to comment
Share on other sites

Έμπειρες μαμάδες την βοήθειά σας!

 

Ο μπεμπάκος μου ξεκίνησε πριν περίπου 2 εβδομάδες να τρώει κρέμα. Αλλά ενώ του αρέσει σαν γεύση και μου δείχνει ξεκάθαρα ότι πεινάει .... παραπάνω από την μισή ποσότητα καταλήγει στην σαλιάρα του. Δοκίμασα 3 διαφορετικά είδη από κουταλάκια (στραβά, ίσια, κλπ) αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Συνηθισμένη από τον μεγάλο μου γιο που δεν άφηνε ποτέ ούτε σταγόνα από το φαγητό του να πάει χαμένο, τώρα τα βρήκα μπαστούνια. Μήπως ξέρετε κανένα κολπάκι ?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την elenip, το καλύτερο καθαρτικό πάντως για το μωράκι σου είναι ότι το θηλάζεις :D

Ο δικός μου, περίπου 2 εβδομάδες αφότου ξεκίνησε το ρυζάλευρο, δυσανασχετούσε από τη δυσκοιλιότητα και αρνιόταν να φάει, ήθελε μόνο να θηλάζει. Κι εγώ δεν επέμεινα, σταμάτησα για λίγες μέρες και μετά πάλι από την αρχή..Κι αυτό το "πισωγύρισμα" είναι μέσα στα πλαίσια της εισαγωγής στις στερεές..

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Μαριλού τι να σου πω, ο παιδίατρος μου είπε να του κάνω κλύσμα και επειδή τον θηλάζω κιόλας μου είπε να φάω εγώ πολλά λαχανικά... Δεν είπε τίποτα για βρεφικό υπόθετο. Το πουλάκι μου σήμερα πάλι δεύτερη μέρα μετά το κλύσμα και πάλι δεν μπορεί να ενεργηθεί. Αύριο θα ξαναπάρω τον γιατρό τηλέφωνο. Την τετάρτη είναι να ξεκινήσουμε και μήλο αλλά επειδή ξέρω ότι και αυτό σφίγγει θα ρωτήσω τον παιδίατρο μήπως να ξεκινήσω με άλλο φρούτο ή να σταματήσω δυο με τρεις μέρες γενικά την στερεά... Έχει τύχει κάτι παρόμοιο και σε άλλη μανούλα; Πως το αντιμετωπίσατε;

 

Ακριβως το ιδιο παθαμε κι εμεις!!Οταν την ξεκινησα τα φρουτα μετα απο 2 μερες ξεκινησε το προβλημα!Το μωρο ειχε 3 μερες να ενεργηθει και την 4η ο γιατρος μου ειπε και της εκανα μικροκλισμα βρεφικο γλυκερινης!Μεσα στα επομενα 5 λεπτα το μωρακι μου ειχε ενεργηθει και επειτα καθολη την διαρκεια της ημερας μεχρι το βραδυ ειχε ενεργηθει αλλες 5 φορες!!!ανακουφιστηκε!!!Κι εγω θηλαζω,αλλα δεν μου ειπε κατι για λαχανικα......μου ειπε μονο να πινει πολυ νερο το παιδι μετα τις κρεμες(δυστυχως εμενα δεν πινει....αηδιαζει με το νερο!!!!!:shock:) και να της βαζω στην φρουτοκρεμα περισσοτερο αχλαδι και λιγοτερο μπανανα η οποια συνηθως φερνει δυσκοιλιοτητα!Δεν εχει στρωσει ακομη...εξαλλου τωρα, πριν μια βδομαδα ξεκινησαμε τα φρουτα. Με αγχωνει παντως αυτη η κατασταση.....καθε λιγο την κοιταω να δω εαν τα εχει κανει!!!!!:?

Link to comment
Share on other sites

Κάτια και γω τα ίδια. Το μυαλό μου είναι συνεχώς αν έχει κάνει κακάκια ο μικρός μου... Δεν ξεκινήσαμε με φρούτα ακόμα μας είπε ο παιδίατρος για δέκα μέρες ρυζάλευρο και την ενδέκατη φρούτα και θα ξεκινήσω με αχλάδι γιατί το μήλο σφίγγει... Αύριο θα ξαναπάρω τον γιατρό να τον ρωτήσω τι γίνεται... Πάντως και της κουμπάρας μου το μωρό που έχει το ίδιο θέμα η παιδίατρός της για κλύσμα της είπε. Είναι αυτό το μικρό με τρία ml... Αχ δεν ξέρω πολύ άγχος με πιάνει... Αν δω και παραδώ θα τον σταματήσω από την στερεά και θα επιστρέψουμε στον αποκλειστικό μέχρι 7 μηνών!!!

eNortjKzUjI0MjAztVSyBlwwFXYC1A,,39.png
Link to comment
Share on other sites

despoina202005 περασε μια βόλτα και από την ενότητα του θηλασμού

 

θεμα 1ο: κατ' αρχήν φαντάζομαι θα ξερεις οτι τα μωράκια που θηλάζουν είναι φυσιολογικό να μην ενεργηθούν ακόμα και για 15 ημερες. ο μικρος σου έκανε συχνά κακάκια πριν αρχίσετε την κρέμα?

θεμα 2ο: γιατί αρχίσατε τόσο νωρίς κρέμες? από 5 μηνών ξεκινάνε τα μωράκια που πινουν ξενο γάλα. τα μωρά που θηλαζουν ξεκινάνε στερεές μετά τον 6ο. και δεν το λεω εγώ, το λεει ο ΠΟΥ, όλες οι μεγάλες οργανώσεις, ακόμα και το δικό μας υπουργείο υγείας (αν διαβάσεις τις οδηγίες στο βιβλιάριο υγείας του μωρού, θα το διαπιστώσεις)

θεμα 3ο: ο παιδίατρός σας είναι σίγουρα άσχετος από θηλασμό. το τι θα φας εσύ δεν εχει ιδιαίτερη σημασία, εκτός αν εχεις διαπιστώσει ότι κάποια τροφή πειράζει το μωρό

 

μπορείς να κανεις μια δοκιμή, σταμάτα το ρυζάλευρο να δεις πώς θα πάει το μωρό και πόσο συχνά κανει κακά με αποκλειστικό θηλασμό, για να μην έχεις άγχος

δυσκοιλιότητα εχει ενα μωρό αν σφίγγεται, δείχνει να πονάει όταν ενεργείται και τελικά τα κακάκια ειναι σκληρά

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμάς και ο παιδίατρος και παιδογαστρεντερολόγος μας είπαν όταν ήταν πολύ μωρό και είχε ένα θέμα με την δυσκοιλιότητα, να του βάζουμε μετά από τρεις ημέρες βρεφικό υπόθετο γλυκερίνης.. και εμένα το κλύσμα μου ακούγεται λίγο βαρύ για το μωράκι... με το που μπήκαμε και εμείς στις στερεές τροφές ενώ ενεργείται κάθε μέρα, τις τελευταίες ημέρες ζοριζόταν πολύ και έκανε πολύ σκληρά και λίγα... του μείωσα το μήλο στην φρουτοκρεμα και του έβαλα περισσότερο αχλάδι... δεν ξέρω με τι φρούτο έχεις ξεκινήσει αλλά το μήλο στουμπώνει... και στην σουπα του βαζω μπολικο κολοκύθι γιατί και η πατατα και το καροτο στουμπώνουν και αυτά... για το κλύσμα πάντως θα σε συμβουλευα να παρεις και δευτερη γνώμη..

και εγώ δεν βάζω μηλο βασικά δεν το τρωει κιολας , μειωσα το καροτο και εβαλα κολοκυθι , επίσης βάζω χαμομηλι σε κάποιο γευμα μεσα στο γαλα γιατι σκετο ούτε να το δει δεν θελει .. και εμεις περναμε δυσκολα ...προσπαθουμε , ακόμα δεν της εχω βαλει τιποτα .. αν καναμε τρεις μερες να κάνουμε θα πηγαιναμε νοσοκ..εδώ μια δεν κάνουμε και την επομηνη εχουμε ουρλιαχτά .

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

κα εμένα ο δικός μου άρχισε να ζορίζεται τις τελευταίες ημέρες. υπ΄λαρχει περίπτωση να τον πείραξε το κατσίκι; την ά΄λλη εβδομάδα κλείνει τους 9 μήνες. είδα 3 γρατζουνίτσες στον πωπό του, φαντάζομαι ρεγάδες; νομίζω όμως έγιναν επειδή την προηγούμενη εβδομάδα τον είχα με διάρροιες λόγω ίωσης; ξέρετε αν η διάρροια τα ερεθίζει;

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

despoina202005 περασε μια βόλτα και από την ενότητα του θηλασμού

 

θεμα 1ο: κατ' αρχήν φαντάζομαι θα ξερεις οτι τα μωράκια που θηλάζουν είναι φυσιολογικό να μην ενεργηθούν ακόμα και για 15 ημερες. ο μικρος σου έκανε συχνά κακάκια πριν αρχίσετε την κρέμα?

θεμα 2ο: γιατί αρχίσατε τόσο νωρίς κρέμες? από 5 μηνών ξεκινάνε τα μωράκια που πινουν ξενο γάλα. τα μωρά που θηλαζουν ξεκινάνε στερεές μετά τον 6ο. και δεν το λεω εγώ, το λεει ο ΠΟΥ, όλες οι μεγάλες οργανώσεις, ακόμα και το δικό μας υπουργείο υγείας (αν διαβάσεις τις οδηγίες στο βιβλιάριο υγείας του μωρού, θα το διαπιστώσεις)

θεμα 3ο: ο παιδίατρός σας είναι σίγουρα άσχετος από θηλασμό. το τι θα φας εσύ δεν εχει ιδιαίτερη σημασία, εκτός αν εχεις διαπιστώσει ότι κάποια τροφή πειράζει το μωρό

 

μπορείς να κανεις μια δοκιμή, σταμάτα το ρυζάλευρο να δεις πώς θα πάει το μωρό και πόσο συχνά κανει κακά με αποκλειστικό θηλασμό, για να μην έχεις άγχος

δυσκοιλιότητα εχει ενα μωρό αν σφίγγεται, δείχνει να πονάει όταν ενεργείται και τελικά τα κακάκια ειναι σκληρά

 

Zouzounel θα σου απαντήσω κατά θέμα:

 

1. Έκανε πριν αρχίσουμε την κρέμα 2-3 φορές την ημέρα κακάκια...

 

2. Ξεκινήσαμε την κρέμα γιατί όταν καθόμασταν για φαγητό άπλωνε ταχεράκια του και έπαιρνε τις τροφές σχεδόν απο το στόμα μας... Και κάθε φορά που με έβλεπε να τρώω γλυφόταν και με κοιτούσε παραπονιάρικα σαν να έλεγε: εμένα δεν θα μου δώσεις;

 

3. το κατάλαβα και γω για τον παιδίατρο ότι είναι άσχετος αλλά είναι τόσο καλός σε όλα τα άλλα που αποφάσισα να το παραβλέψω αυτό...

 

Λες ότι είναι φυσιολογικό ακόμα και 15 μέρες να ενεργηθούν τα μωράκια που θηλάζουν... Ακόμα και αυτά που τρώνε κρέμες και θηλάζουν;

 

Απο ότι πρόσεξα όμως ο δικός μου δεν πρέπει να έχει δυσκοιλιότητα γιατί με το κλύσμα βγάζει μαλακά κακάκια και κίτρινα, αυτό που πρέπει να έχει ο δικός μου είναι να μην θέλει να σπρώξει για να βγούνε... Αυτό πως το αντιμετωπίζουμε;

eNortjKzUjI0MjAztVSyBlwwFXYC1A,,39.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...