Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πυώδης αμυγδαλίτιδα sos


Recommended Posts

τη να πω παντοσ ετσι μασ ειπε ο αντρασ μου ειχε απο πολυ μηκροσ προβλημα με αυτο και εκανε ενεσησ και στα 12 τησ εβγαλε και μαληστα μασ ειπε οτι θα το ξαναπαθει και πρεπει να προσεχουμε το λαιμο του δηλ να του καληπτουμε το λαιμο με κασκολ οταν βγαινει εξω με πολυ κρυο βεβαια

 

 

Ρε παιδιά αμα έχεις βγάλει τις αμυγδαλές δεν ξαναπαιθαίνεις πυώδη αμυγδαλίτιδα, μην τρελαθούμε κιόλας...

πως θα την πάθεις αν δεν έχεις αμυγδαλές πια μέσα σου????:shock::shock::shock::shock:

 

 

ΑΥΤΟ όμως που παθαίνεις όταν εχεις βγάλει τις αμυγδαλές είναι ΦΑΡΥΓΓΙΤΔΑ....διαφορετικό πραγμα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρε παιδιά αμα έχεις βγάλει τις αμυγδαλές δεν ξαναπαιθαίνεις πυώδη αμυγδαλίτιδα, μην τρελαθούμε κιόλας...

πως θα την πάθεις αν δεν έχεις αμυγδαλές πια μέσα σου????:shock::shock::shock::shock:

 

 

ΑΥΤΟ όμως που παθαίνεις όταν εχεις βγάλει τις αμυγδαλές είναι ΦΑΡΥΓΓΙΤΔΑ....διαφορετικό πραγμα....

ετσι....

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρώστε...Η δροσοσταλιά εννοεί ότι θα το ξαναπάθει ο ΜΙΚΡΟΣ, ΟΧΙ ο άντρας της...!Ο γιατρός τους είπε ο μικρός θα το ξαναπάθει...Λέτε από 12 χρονών που έβγαλε ο άντρας της τις αμυγδαλές του, τώρα ο γιατρός να τους είπε ότι θα το ξαναπάθει και να βάζει κασκόλ όταν βγαίνει έξω??μάλλον όχι!

 

Δροσοσταλιά και εμένα η γιατρός μου είπε ότι η πυώδης αμυγδαλίτιδα είναι στο παιδί, έχει ΚΑΙ κληρονομική προδιάθεση και αν είναι να το παθαίνει το παιδί, το παθαίνει, ότι και να κάνεις εσύ...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ρε παιδιά αμα έχεις βγάλει τις αμυγδαλές δεν ξαναπαιθαίνεις πυώδη αμυγδαλίτιδα, μην τρελαθούμε κιόλας...

πως θα την πάθεις αν δεν έχεις αμυγδαλές πια μέσα σου????:shock::shock::shock::shock:

 

 

ΑΥΤΟ όμως που παθαίνεις όταν εχεις βγάλει τις αμυγδαλές είναι ΦΑΡΥΓΓΙΤΔΑ....διαφορετικό πραγμα....

 

ΚΑΛΕ ΓΙΑ ΤΟ ΜΚΡΟ ΕΝΩΟΥΣΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ha geino mama

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρώστε...Η δροσοσταλιά εννοεί ότι θα το ξαναπάθει ο ΜΙΚΡΟΣ, ΟΧΙ ο άντρας της...!Ο γιατρός τους είπε ο μικρός θα το ξαναπάθει...Λέτε από 12 χρονών που έβγαλε ο άντρας της τις αμυγδαλές του, τώρα ο γιατρός να τους είπε ότι θα το ξαναπάθει και να βάζει κασκόλ όταν βγαίνει έξω??μάλλον όχι!

 

Δροσοσταλιά και εμένα η γιατρός μου είπε ότι η πυώδης αμυγδαλίτιδα είναι στο παιδί, έχει ΚΑΙ κληρονομική προδιάθεση και αν είναι να το παθαίνει το παιδί, το παθαίνει, ότι και να κάνεις εσύ...

 

να και καποιοσ που καταλαβε τη ειπα χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

ha geino mama

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω οτι η πυωδεις αμυγδαλες ειναι κυριως κληρονομικες. Το ειχα εγω, το πηρε και ο γιος μου.

Αν περιμεναμε την τριτη μερα να ξεκινησουμε την αντιβιωση, τοτε ο υψηλος πυρετος κρατουσε αλλες 3 μερες, δηλαδη συνολο 5 μερες πυρετο καθε φορα και αλλες 2 μερες μονο με λιγο πυον (8 περιπου φορες το χρονο).

 

Αν το καταλαβαινα νωρις (ειχα μαθει με φακο να κοιταζω το λαιμο καθε μερα και να καταλαβαινω τι μας περιμενει καθε φορα) τον πηγαινα γιατρο απο την πρωτη μερα, του ξεκινουσαμε αντιβιωση αμεσως και τη γλιτωναμε με 2-3 μερες μονο πυον και πυρετο.

 

Ο ωρλ ελεγε να τις βγαλουμε, ο παιδιατρος επεμενε οτι δεν χρειαζεται (δεν ηταν υπερτροφικες), τελικα πιεσα κι εγω λιγο, τις βγαλαμε τον Σεπτεμβριο (5μιση ετων) και παμε πολυ καλα.

 

Ολα τα περναμε πολυ ελαφρυτερα και δεν κολλαει τα παντα οπως πριν. Την παραμικρη ιωση να κολλουσε, μετα επιπλοκη πυον στις αμυγδαλες.

 

Φοβερη ταλαιπωρια για το παιδι, το παθαινε συνεχεια, εχανε βαρος, αντε ξανα προσπαθεια να το ανακτησει, μολις επαιρνε λιγο, παλι πυον. Ταλαιπωρια και για μας που δεν προλαΒΑΙΝΑΜΕ να μπουμε σε ρυθμο, ξανα αρρωστια.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμενα...

ειχα πυωδεις και υπερτοφικες αμυγδαλες....

κληρονομικο δεν ειναι σε καμια περιπτωση(κανενας απο την οικογενεια μου και παραπερα δεν ειχε τετοιο προβλημα με αμυγδαλες) σε αντιθεση με εμενα να περνω καθε μηνα αντιβιωση!ημουν 26 περιπου χρονων και ειχα παρει αντιβιωση οσο ενας ανθρωπος περνει φαρμακα εως τα 50 του, εδω και 2 χρονια δεν εχω παθει ουτε καν συναχακι...

και απο οσο ειδα το διαστημα που ημουν στην κλινικη τα παιδακια αναρωνουν πιο γρηγορα απο οτι οι μεγαλητεροι..

γι αυτο οσο πιο μικρο ειναι το παιδακι σε ηλικια τοσο το καλυτερο!!

ειναι κριμα να φορτωθει τοσες αντιβιοσεις...

 

αυτη ειναι η αποψη μου και φυσικα ο καθενας κρινει το καλυτερο για το παιδι του...

 

εμενα ακομη ειναι μικρουλη το φασολακι μου δεν εχω δει κατι....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...