Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΣΟΧΡΟΝΗ ΑΔΕΙΑ 3.5ΜΗΝΩΝ ΜΕ ΑΠΟΔΟΧΕΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειναι 94 ημερες για ολους... ρωτησα και μια κοπελλα 4ωρη αλλα για να ειναι 94 πρεπει να παρεις πρωτα το μειωμενο και μετα το 6μηνο γιατι αλλιως κατα την διαρκεια του εξαμηνου χανεις ωρες και οι ημερες γινονται 75 (η εταιρια που δουλευω ειναι μεγαλη με πολλα ατομα προσωπικο και ειναι τυπικοτατη οποτε δεν θα εκαναν κατι λαθος το εχουμε ηδη παρει αλλωστε και αρκετα κοριτσια.

 

Τωρα οσο για την παραιτηση μπορεις να το κανεις οποτε θελεις αλλα κατα την διαρκει του μειωμενο (94 ημερες) ουσιαστικα σε προπληρωνει ο εργοδοτης κατι που αν δεν σου ειχε δωσει , χρειαζεται για να το παρεις και η συμφωνη γνωμη του, αν εσυ σταματουσες ας πουμε στους 6 μηνες εργασιας θα ειχε στην τσεπη του τα υπολοιπα χρηματα μεχρι να τελιωνε το μειωμενο... δεν ξερω τι λογους εχεις και θελεις να παραιτηθεις αλλα εγω οταν θα γυρισω εχω κατα νου οτι πρεπει να μεινω στην δουλεια τουλαχιστον για ενα χρονο γιατι αισθανομαι υποχρεωμενη αφου μ εχει προπληρωσει. Αυτα ευχομαι το καλυτερο!!

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!

Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ,ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΤΟΥ 2010,ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΓΙΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΩ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.

ΑΝ ΤΩΡΑ ΤΟΥΣ 3.5 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΠΡΟΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΤΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΜΕΤΑ,ΕΝΩ ΑΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΙΚΑ 'Η Ο ΟΑΕΔ ΣΚΑΣΙΛΑ ΜΟΥ....ΓΙΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ 8Α ΚΑΝΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ,ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ 8Α ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ 8Α ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ.... (ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ)

Link to comment
Share on other sites

δυσκολα οντως τα πραγματα με τις μεταθεσεις.. κι ειναι κριμα να χανεις αυτα που δικαιουσε... το μειωμενο μαζεμενο το πληρωνει σιγουρα ο εργοδοτης παντως γιατι εγω το πηρα (κι ο μισθος μου εμπαινε κανονικα) και τελιωσε και τωρα ειμαι στο 6μηνο... να πανε ολα καλα κοπελλα ευχομαι!

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια τί ωραία που μου ακούγεται η ισόχρονη άδεια!!!!! Δεν το ήξερα ότι υπάρχει και έχω ενθουσιαστεί!!!!!!! Δεν θέλω να αφήσω την μικρή μου, όταν με το καλό γεννήσω, 3 μηνών και δεν δικαιούμε το 6 μηνο λόγω ΤΑΤΤΑ!!! Αν μου δώσει το αφεντικό μου την ισόχρονη άδεια θα την αφήσω 6,5 μηνών που δεν είναι και τόσο άσχημο. Ελπίζω μόνο να μου την δώσει. Και πότε πρέπει να κανονίσω κάτι τέτοιο; Δηλαδή να περιμένω να γεννήσω και πρός το τέλος της άδειας του τοκετού το ζητάς;

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!

Στην πρώτη μου γέννα - πριν 3 χρόνια περίπου - πήρα το μειωμένο μου σε 81 εργάσιμες ημέρες (και όχι 94 - theni είσαι σίγουρη για το 94 ημέρες?), και τώρα που θέλω να μπω στο εξάμηνο του ΟΑΕΔ μου είπανε ότι πρέπει να πάρω πρώτα τις 81 πάλι ημέρες αλλά συνεχόμενες (που βγαίνει παραπάνω από 3,5 μήνες μιας και οι αργίες εξαιρούνται) και έπειτα να πληρώνομαι από τον ΟΑΕΔ. Πριν φύγω από την δουλειά με άδεια τοκετού στις 20/3 είχα συμφωνήσει ότι πρώτα θα έμπαινα στο εξάμηνο του ΟΑΕΔ και ύστερα θα χρησιμοποιούσα τις άδειές μου (ισόχρονη και καλοκαιρινή άδεια). Αυτό όμως στις 9/7 που πήγα στον ΟΑΕΔ μου είπαν ότι σταμάτησε να ισχύει από την συγκεκριμένη ημέρα (τέτοια τύχη πάντα) και ότι θα έπρεπε να πάρω όλη την άδεια που δικαιούμαι από τον εργοδότη μου και ύστερα να μπω στο εξάμηνο. Είναι πάντως απαράδεκτο αυτό μιας και ο εργοδότης δεν είναι υποχρεωμένος να σου δώσει το μειωμένο σου σαν ισόχρονη άδεια και φαντάζομαι ότι κοπέλες που δουλεύουν σε μικρές εταιρείες δεν θα μπορούν να κάνουν χρήση του εξαμήνου. Προσωπικά δεν με επηρέασε πουθενά αυτή η αλλαγή μόνο που θα είχα παραπάνω άδεια 5 εργάσιμες αν θα έπαιρνα την ισόχρονη μετά το εξάμηνο μιας και είναι οι αργίες παραπάνω τότε....

Αυτά...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

να ρωτησω κατι βρε κοριτσια;

μετα το 6μηνο στην επιστροφη στη δουλεια δικαιουμαι 2 ωρες για ενα χρονο ή 1 ωρα για 2 χρονια σωστα;

εγω διαλεξα 1 ωρα για 2 χρονια.

σωστα μου τα ειπανε ή με πιασανε.....κοροιδο.δεν το εχω ψαξει καθολου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω 1ώρα για 2χρόνια

2ώρες για ένα χρόνο (αυτό είχα πάρει εγώ)

6μηνές μετά απο αυτό 1 ώρα μειωμένο ή εναλλακτικά

πχ.στο πενθήμερο 4ημέρες κανονικά 8αρο και την Πέμπτη μέρα off.

ή μετά απο συννενόηση το μειωμένο σε άδεια.:!:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν η ισόχρονη άδεια προς το μειωμένο ωράριο είναι στάνταρ 94 ημέρες για κάποια μαμά που δουλεύει κανονικό 8ωρο...

Ευχαριστώ!

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koritsia n rotiso k go kati poy mallon den katalava ... ego ergazome se ksenodoxeio k den yparxei kaneis na meallaksei gia na kano mia ora ligoteri k apo oti fantazome i ergodotis moy poy einai tromera tsigoyna de tha thelei na me plironei 3,5 mines n kathome... mporo toylaxiston n paro to eksamino toy oaed xoris na paro to isoxrono ap tin ergasia moy?ksanaleo k pali apokleiete n moy ta dosei i arxitsigoyna!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ γέννησα 2 Οκτ. πηρα κανονικά 56 μέρες, 63 μετά και το 6μηνο. Δεν γνώριζα καθόλου για μειομένο ούτε για ισόχρονη άδεια. Επέστρεψα στις 7 Ιουνίου στη θέση μου και έχω καταλάβει ότι θα με απολύσουν μόλις κλείσω χρόνο μετά τον τοκετό. Μπόρώ να πάρω τώρα την ισοχρονη ή όχι?

Penny C

Link to comment
Share on other sites

Έχω φτύσει το γάλα της δικής μου μανας που βύζαξα! Απο τη μέρα που έμαθε πως είμαι έγκυος μου λέει απολύεσαι. Λεω ΟΚ. Την επομένη μου λέει '' δεν απολύεσαι τώρα θα σε απολύσω όταν θα λήξη η ημερομηνία που δέν θα μπορώ, σημειωτέων ότι είναι Λιβανέζος και τους Ελληνικούς νόμους δεν....(οχι πως και οι Έλληνες εργοδότες εί΄ναι καλύτεροι δηλαδη..)μετά ήρθε ο πόλεμος νεύρων κτλ. ευτυχώς ήρθε η 56 μέρα πριν που σηκώθηκα να φύγω γιατί πανδρευόμουν κ όλας όμως έπρεπε να τον παρακαλάω να με πληρώσει καθώς τον έψαχνα σε Ελλάδα κ εξωτερικό, μετά ΄δεν έβαζε την υπογραφή στα χαρτιά του ΙΚΑ γιατι πίστευε ότι μπορεί να το κάνει για να μου σπάει τα νεύρα, μου έκλεινε το τηλ όταν προσπαθούσα να του εξηγήσω ότι ειναι υποχρεομένος να υπογράψει μεχρι που τελικά έβαλα δικηγόρο για να πάρω τα απολύτος νόμιμα που δινει το κράτος. ΟΧΙ αυτός, προσεξτε, το κράτος! Αφηστε για το 6 μηνο...μια απ τα ιδια.

Τώρα με περιμένει στη γωνία και κάνει τα απιστευτα για να με ταπεινώσει ή να με τρε λλάνει για να φύγω

ΈΛΕΟΣ! Αν ήξερα για την ίσόχρονη θα την έπαιρνα, τώρα είναι αργά? Μπορει να μου πει καποια?

Ευχαριστω

Penny C

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θελω την βοηθεια σας αυτη την στιγμη ειμαι στο 6μηνο οαεδ βγαινω δουλεια 16 αυγουστου..ειμαι με συμβασεις τελειωνει η συμβαση 31 αυγουστου 2010 ειμαι 6ωρη η τελευταια συμβαση ομως ηταν 8ωρη

. πηρα κανονικα ολα τα επιδοματα..και θελω να μαθω αν μπορω να παρω τωρα το μειωμενο μπροστα τους 3.5 μηνες δηλαδη.. αν ναι τι πρεπει να κανω? που να παω? ποια χαρτια θελω? μου εμεινε ακομα 1 μηνας και θελω τα φωτα σας παρακαλω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ξερω οτι τους 3μηση μηνες πρεπει να τους παρεις μετα την αδεια λοχειας και μετα να ακολουθησει το 6μηνο.ετσι λεει και στο σαιτ του οαεδ.αλλα γραφεις οτι τελειωνει η συμβαση σου 31 αυγουστου.θα ανανεωθει?

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο ξεχασα να το αναφερω,ο εργοδοτης αν θελει στο δινει,δεν ειναι υποχρεωτικο.ανεμωνη γινεται και μετα το 6μηνο δηλαδη?γιατι ειναι λιγο ασαφης ο νομος.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ!!!

ναι η ααδεια θα ανανεωθει γιατι οταν εμεινα εγκυος και βγηκα σε αδεια τοκετου ελειξε η συμβαση 30 οκτωβριου ειχα πητ 15-12-2010 και οταν γεννησα πηρα ολα κανονικα και οταν ηθελα το εξαμηνο εκει δεν ειχα συμβαση αναναιωμενη μου τα εφτιαξαν ολα τα χαρτια για να τα παρω (παρολο που οταν πηρα επιθ εργασια μου ειπαν οτι εφοσον ελειξε ησυμβαση χανω ολα τα δικαιωματα μου δηλ 6μηνο κτλ ) αλλα αυτοι τα εφτιαξαν! ειναι πολυ μεγαλη εταιρια με αριθμο προσωπικου πανω απο 3000 ατομα...

ενταξει ας χασω 20 μερες απ το τιποτα μετα θελω να βγω και να γινω 6ωρη οπως ημουν και πριν γεννησω... αλλα που παω πρωτα στο λογιστηριο της εταιρειας?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και αν κάνουμε χρήση των 3,5 μηνων, απο ποιον πληρωνομαστε? απο τον εργοδότη? αν ναί...χλωμό το κοβω να λέει ναι! Τί να πώ βρε κορίτσια? πολύ μπέρδεμα με αυτές τις άδειες! Είμαι και άσχετη με αυτά..καταλαβαίνετε!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

ναι αν παρεις 3.5 μηνες σε πληρωνει σαν να εργαζεσαι και εγω ετσι μαλλον το βλεπω... δεν ξερω μαλλον δεν θα το ζητησω τελικα..ασε που τωρα 31 αυγουστου τελειωνει η συμβαση και εγω βγαινω 16 αυγ και εχω και 10 ημερες αδεια λογικα αλλα οταν ειχα παει πριν το 6μηνο να παρω αδεια πασχα μου ειπε πως για να παρω αδεια πρεπει να εχω εργαστει εστω και μια μερα στην νεα συμβαση...τωρα δεν ξερω θα παω μια μερα και μετα τελος... αδεια και μετα ληξη συμβασεις...ξερω και εγω...τι να κανω,,,,

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Έλενα, και εγώ εργάζομαι εδώ και 13 χρόνια σε μια μεγάλη εταιρεία. η εξάμηνη άδειά μου έληξε στις 30 ιουνίου και τώρα έχω γυρίσει κανονικά στη δουλειά μου, αλλά δουλεύω μειωμένο ωράριο. πριν ξεκινήσει η 6μηνη με ρώτησαν από τον οαεδ αν θα πάρω τους 3,5 μήνες.( τους παίρνεις πριν από την 6μηνη.) πήγα στη δουλειά μου το ζήτησα αλλά η εργοδοσία μου το αρνήθηκε. στην εταιρεία που εργάζομαι την άδεια 3,5 μηνών δεν την παίρνει καμία. είναι θέμα εργοδότη αν θα το δεχτεί ή όχι. αν μετά την εξάμηνη άδεια γυρίσεις στη δουλειά σου να ξέρεις ότι έχεις δικαίωμα να εργάζεσαι με μειωμένο ωράριο και να πληρώνεσαι για πλήρες. δηλ εγώ που είμαι 8ωρη τώρα δουλεύω 6ωρο αλλά πληρώνομαι κανονικά σαν 8ωρο.

Link to comment
Share on other sites

δηλ εγώ γύρισα στη δουλειά μου την 1η του Ιούλη και θα έχω το μειωμένο 2ωρο μέχρι τις αρχές του Δεκέμβρη. μετά θα συνεχίσω για 6 μηνες με 7ωρο και ύστερα τελος... επιστροφή πάλι στο 8ωρο. πικρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δηλ εγώ γύρισα στη δουλειά μου την 1η του Ιούλη και θα έχω το μειωμένο 2ωρο μέχρι τις αρχές του Δεκέμβρη. μετά θα συνεχίσω για 6 μηνες με 7ωρο και ύστερα τελος... επιστροφή πάλι στο 8ωρο. πικρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

εκτός αν κάνεις κι άλλο μωράκι...

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...