Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόνοι περιόδου μετά την εμβρυομεταφορά


irene12

Recommended Posts

Γειά σας. Είναι το πρώτο μου μήνυμα σε forum εξωσωματικής. Για να πω την αλήθεια δεν ξέρω ούτε πως να το χρησιμοποιήσω. Αύριο πάω για χοριακή. Είμαι 36 χρονών. Μέχρι στιγμής έχω κάνει 2 σπερματεγχύσεις και 2 εξωσωματικές. Οι 2 σπερματεγχύσεις και οι 1η εξωσωματική ανεπιτυχείς. Αύριο θα ξέρω και τα αποτελέσματα της 2ης. Στην 2η έβαλα 3 βλαστοκύστες την 5η ημέρα μετά την εμβρυομεταφορά. Μου έδωσαν υψηλά ποσοστά επιτυχίας. Χάρηκα. Όμως 3 μόλις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά ξεκίνησαν οι πόνοι περιόδοι. Καθημερινά είναι πιο συχνοί και έντονοι. Έχω χάσει την ελπίδα για αύριο. Ειναι τόσο έντονοι που φοβάμαι να πάω στην τουαλέτα για να μην δω αίμα. Υπάρχει καμιά που να πονούσε τόσο πολύ και να είχε θετικά αποτελέσματα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

IRENE32 KAΛΗΜΕΡΑ,

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ!ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΑ, ΠΑΝΤΩΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΙΑΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ. ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΕ ΠΡΙΝ ΠΑΡΕΙΣ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ, ΠΙΣΤΕΨΕ ΤΟ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ! :wink:

ΕΙΜΑΙ Η ΤΕΡΗ, ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ 36 ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 3 ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ, ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΕΙΧΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ. ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΙΧΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ! ΣΤΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΔΕΝ ΕΝΟΙΩΘΑ ΚΑΜΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ, ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΕΤΥΧΕ.

Link to comment
Share on other sites

Από τη πρώτη είχα επιτυχία, αλλά λόγω θρομβοφιλίας που δεν γνώριζα ότι είχα, υπήρχε άσχημη εξέλιξη στη 38η εβδομάδα εγκυμοσύνης,δε το έβαλα όμως κάτω και τώρα καμαρώνω το μπέμπη μου. Η τρίτη μου προσπάθεια ήταν το Σεπτεμβριο αλλά λόγω του μωρού μου δεν έκατσα καθόλου στο κρεβάτι, ίσως βιάστηκα λίγο, και ήταν αποτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Είναι το πρώτο μου μήνυμα σε forum εξωσωματικής. Για να πω την αλήθεια δεν ξέρω ούτε πως να το χρησιμοποιήσω. Αύριο πάω για χοριακή. Είμαι 36 χρονών. Μέχρι στιγμής έχω κάνει 2 σπερματεγχύσεις και 2 εξωσωματικές. Οι 2 σπερματεγχύσεις και οι 1η εξωσωματική ανεπιτυχείς. Αύριο θα ξέρω και τα αποτελέσματα της 2ης. Στην 2η έβαλα 3 βλαστοκύστες την 5η ημέρα μετά την εμβρυομεταφορά. Μου έδωσαν υψηλά ποσοστά επιτυχίας. Χάρηκα. Όμως 3 μόλις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά ξεκίνησαν οι πόνοι περιόδοι. Καθημερινά είναι πιο συχνοί και έντονοι. Έχω χάσει την ελπίδα για αύριο. Ειναι τόσο έντονοι που φοβάμαι να πάω στην τουαλέτα για να μην δω αίμα. Υπάρχει καμιά που να πονούσε τόσο πολύ και να είχε θετικά αποτελέσματα;

οπως ειπαν και τα κοριτσια καθε μια εχει διαφορετικα συμπτωματα.κι εγω τα ειχα αυτα τα πονακια ακομα και μετα την θετικη χοριακη.τωρα ειμαι σχεδον 7 εβδομαδων.κι εγω τα μετεφερα οταν ηταν βλαστοκυστες και πιστευω οτι ετσι ειναι πιο καλα κια πιο πιθανη επιτυχια.να προσεχεις,να ξεκουραζεσαι και να μην αγχωνεσαι με τα συμπτωματα.σου ευχομαι καλη επιτυχια.

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα!

Βρηκα στο forum ακριβώς αυτο που με απασχολεί.

Έχουν περάσει πολλές μέρες από τότε που γράψατε για τελευταία φορά, οπότε ελπίζω να δείτε και το δικό μου μήνυμα για πληροφόρηση...

Έκανα την εμβρυομεταφορά (2 μωράκια 3 ημερών) στις 4/3 και κάνω χωριακή στις 18/3.

 

Ωστόσο, πονάω και εγώ, όχι όμως συνεχόμενα, από το πρώτο βράδυ. Ο γιατρός μου, μου είπε πως ίσως ανοίγει η μήτρα, να μην φοβάμαι αν δεν δω αίμα. Φοβάμαι όμως, γιατί έχω μικρό κύκλο τους τελευταίους μήνες, μήπως μου εμφανιστεί η περίοδος από καμια γωνιά και ψάχνομαι.

 

Είμαι πολύ αγχωμένη τα έμβρυα είναι πολύ καλά και τα 2 και έχουμε άλλα 3 στην κατάψυξη.

Μπορεί να αδιαθετήσω πριν την εξέταση;;;

 

Αν ξέρετε κάτι παραπάνω πείτε μου,

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Βρηκα στο forum ακριβώς αυτο που με απασχολεί.

Έχουν περάσει πολλές μέρες από τότε που γράψατε για τελευταία φορά, οπότε ελπίζω να δείτε και το δικό μου μήνυμα για πληροφόρηση...

Έκανα την εμβρυομεταφορά (2 μωράκια 3 ημερών) στις 4/3 και κάνω χωριακή στις 18/3.

 

Ωστόσο, πονάω και εγώ, όχι όμως συνεχόμενα, από το πρώτο βράδυ. Ο γιατρός μου, μου είπε πως ίσως ανοίγει η μήτρα, να μην φοβάμαι αν δεν δω αίμα. Φοβάμαι όμως, γιατί έχω μικρό κύκλο τους τελευταίους μήνες, μήπως μου εμφανιστεί η περίοδος από καμια γωνιά και ψάχνομαι.

 

Είμαι πολύ αγχωμένη τα έμβρυα είναι πολύ καλά και τα 2 και έχουμε άλλα 3 στην κατάψυξη.

Μπορεί να αδιαθετήσω πριν την εξέταση;;;

 

Αν ξέρετε κάτι παραπάνω πείτε μου,

Σας ευχαριστώ!

η αληθεια ειναι οτι εχω διαβασει να γινεται αυτο.τα πονακια ομως εγω τα θεωρω καλα γιατι κι εγω τα ειχα,ειδικα τις πρωτες μερες,γιατι ειναι και απο την ωοληψια και τις τελευταιες πριν την χοριακη.ολλες μας εχουμε τις ιδιες ανησυχιες.ακομα και αν δεις λιγο ροζ η καφε ειναι κατι που συμβαινει.προσπαθησε οσο μπορεις να μην αγχωνεσαι.καλη επιτυχια σου ευχομαι.:P

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα πόνους περιόδου και μάλιστα έντονους και τελικά ήμουν έγκυος μετά απο εξωσωματική (μικρογονιμοποίηση). Πιστεύω είναι καλό! Σου το εύχομαι. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας...

Και εγω στην φάση της anxious ειμαι...στις 18/3 (αν ολα πανε καλα μεχρι τοτε) παω για χοριακη...αλλα ειδικα απο εχτες το βραδυ εχω πονους εντονους αφου ελεγα εχτες οτι αυτο ηταν θα παω και θα δω την ακατανομαστη και ολα θα εχουν τελειωσει αλλα τελικα τιποτα...και σημερα τα ιδια ειμαι οχι τοσο εντονους αλλα τους εχους και οι ατιμοι ειναι ιδιοι με αυτων της ακατανομαστης οταν θελει να ερθει....εντωμεταξυ πρεπει να εχω και αρκετα υγρα γιατι νομιζω οτι κατι τρεχει εκει κατω!!!!!

Δεν χανω την ελπιδα μου...οτι θελει ο ΘΕΟΣ και ελπιζω πολυ σε αυτον!!!

 

Σας φιλω γλυκα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

koritsia kalispera kai apo emena!!

ειμαι στην δευτερη μερα της εμβρυομεταφορας και εχω εντονους πονους σαν περιοδου κατω χαμηλα!!!

τι γινεται??

ας μου δειξει καποια τα φωτα της !!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koritsia kalispera kai apo emena!!

ειμαι στην δευτερη μερα της εμβρυομεταφορας και εχω εντονους πονους σαν περιοδου κατω χαμηλα!!!

τι γινεται??

ας μου δειξει καποια τα φωτα της !!!!

 

κοπέλα μου κατ'αρχην καλή επιτυχια!!:P

Οι πονοι περιοδου ειναι εντελώς φυσιολογικοι μετα την εμβρυομεταφορα

Τουλαχιστον εγω ειχα εντονους και το αποτελεσμα ηταν θετικοτατο!

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοπέλα μου κατ'αρχην καλή επιτυχια!!:P

Οι πονοι περιοδου ειναι εντελώς φυσιολογικοι μετα την εμβρυομεταφορα

Τουλαχιστον εγω ειχα εντονους και το αποτελεσμα ηταν θετικοτατο!

 

 

καλημερα ολγα μου!!!

αχχχ σε ευχαριστω πολυ με καθησυχασες!!!

μακαρι το αποτελεσμα μου να ειναι ιδιο με το δικο σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια τελικά όλες εσείς που περιμένετε αποτελέσματα τι έγινε; Όσο για τους πόνους περιόδους ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΊΤΑΙ. Με τους πόνους που είχα ήμουν ΣΙΓΟΥΡΗ πως θα μου έρθει περίοδος...και όμως ΕΓΚΥΟΣ! Να έχετε πίστη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Geia sas,eimai kainourgia sto forum:smile:! Avrio ta kano B horiaki-einai i proti prospateia k eho poly anghos! Meta tin embriometafora eiha endonus ponous kai priksimo gia mia evdomada. Tora edo k liges meres eho pono periodo k priksimo sto stitos. Fovame toso poly koritsia gia to apotelesma... piga kai ekana stin 9-ti mera eksetasi B horiaki k eitan poly hamila-3.9 Giatros moy eipe na ksanakano pali th 14-mera dld avrio! Pite mou esis eihate poly pono, ti simptomata? :roll::confused::rolleyes::roll: Sas euhomai kali epituheia se oles!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλημέρα

την δευτέρα 8/3/2011 έγινε η μεταφορά στο ΙΑΣΩ η γυναίκα μου έχει πονάκια περιόδου και την έχει πάρει απο κάτω (είναι η δεύτερη φορά που κάναμε. την πρώτη είχαμε αποτυχία με 3 έμβρια και ενώ είχαμε 3 στην κατάψηξη πήγαμε να τα βάλουμε και είχαν χαλάσει αναμονη μέχρι τις 22/3 για χωριακή.......................

απλά φοβόμαστε την αποτυχία

η γυναίκα μου πέρα απο τα πονάκια περιόδου δεν αισθάνεται κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑΣ.ΕΧΩ ΠΟΝΟΥΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ.ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ?ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ 'Η ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ??ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑΣ.ΕΧΩ ΠΟΝΟΥΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ.ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ?ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ 'Η ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ??ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ 9Η ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΕΜΒΡΥΜΕΤΑΦΟΡΑΣ. ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΗΞΙΜΟ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ. ΑΠΟ ΤΗΝ 5Η ΜΕΡΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑ. ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΓΥΡΙΣΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΑΔΙΑ. ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ Ή ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ....

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΊΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

 

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 3Η ΠΡΟΣΠΆΘΕΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ , Η 1Η ΗΤΑΝ ΜΕ ΟΡΜΟΝΕΣ ΜΕ ΧΩΡΙΑΚΗ 6.1 ΚΑΙ ΜΕΤΑ 0 Η 2Η ΜΕ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΑΚΗ 0 ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η 3Η ΠΑΛΙ ΜΕ ΟΡΜΟΝΕΣ. ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 5Η ΜΕΡΑ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΙΧΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΧΑΜΗΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΛΑ!!!! ΟΥΤΕ ΠΡΗΞΙΜΟ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑ???

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπερα κοριτσια.ειμαι στην δευτερη μερα εμβρυομεταφορας και εχω κατι πονακια περιοδου.εχθες ειδα και λιγο καφε οπου ο γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω.κανω την δευτερη εξωσωματικη και φυσικα ευχομαι να πανε ολα καλα αυτην την φορα.ευχομαι και σε εσας το ιδιο!!!:!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
καλησπερα κοριτσια.ειμαι στην δευτερη μερα εμβρυομεταφορας και εχω κατι πονακια περιοδου.εχθες ειδα και λιγο καφε οπου ο γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω.κανω την δευτερη εξωσωματικη και φυσικα ευχομαι να πανε ολα καλα αυτην την φορα.ευχομαι και σε εσας το ιδιο!!!:!::!::!:

 

Kαι εγω ειμαι στην τριτη και νιωθω ενα βαρος, οχι ομως πονοι περιοδου ακριβως, γιατι σε κανονικες συνθηκες πονουσα τρελα!

Λοιπον, τα πονακια που νιωθουμε ειναι αφενος γιατι οι ωοθηκες μας ταλαιπωρηθηκαν με την ωοληψια, αφετερου εκει που ηταν τα ωοθυλακια σχηματιστηκαν ωχρα σωματια. Με την ληψη προγεστερονης (utrogestan), τα ωχρα σωματια μεγαλωνουν αρκετα (αυτο το θελουμε, τα ωχρα σωματια τα θελουμε να υπαρχουν ωστε να εχουμε καλη εξελιξη!) και βαραινουν τις ωοθηκες μας.

Εγω ειχα και λιγα δεκατα, αλλα μου ειπε ο γιατρος οτι η προγεστερονη μπορει να ανεβασει λιγο την θερμοκρασια.

Οποτε, ολα καλα.

 

;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα και από εμένα.

Κι εγώ είμαι στην 4η ημέρα μετά την εμβρυομεταφορά και έχω κανονικούς πόνους περιόδου. Δεν έχω άλλη εμπειρία εξωσωματικής και ανησυχώ. Βέβαια δεν απελπίζομαι και αισθάνομαι πως αν δεν είμαι τυχερή τώρα, θα είμαι την επόμενη. Θα σας ενημερώσω μετά την εξέταση της Β χοριακής.

Καλή επιτυχία σε όλες μέσα από την ψυχή μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...