Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε και πως κόβουμε την πιπίλα


Recommended Posts

ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ,ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΜΑ ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΣΗ? ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΤΕ . :?::?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καποιοι κουμπαροι μου είπαν μια τρελή ιστορία στο βαφτιστήρι μας, ότι ήρθε ενα τερας από τη θαλασσα (ήταν καλοκαιρι σε διακοπες) και πηρε την πιπίλα και την πηγε σε κατι μωρά ψαρακια που δεν ειχαν δοντια.

 

Κουφό?? Επιασε ομως. Αυτό ειναι πιο κουφό :shock:

Link to comment
Share on other sites

του εκανα το εξης ,μια μερα πηρα ενα ψαλιδι χωρις να μεδει και την εκοψα στα 4 καθετα ωστε να μην χαλασει το σχημα.την αφησα πανω στο τραπεζι του σαλονιου.πηγε ο μικρος την εβαλε στο στομα και μου λεει μαμα κα.

του λεω δεν εχω αλλη εκλαψε λιγο και μετα πηγαμε για παιχνιδι.ειχα μια κρυμμενη και του την εδωσα δυο φορες το βραδυ που ξυπνησει και γγκρινιαζε και μολις ηρεμουσε την επαιρνα παλι .

Αυτο ηταν απο τοτε την εκοψε ηταν πιο ευκολο απο οτι περιμενα

Link to comment
Share on other sites

Εμας κλασικα πραγματα, την πηρε η γατουλα για να την δωσει στα μικρα της μωρακια που δεν ειχαν!!!! Και εμεις απο τοτε (οταν τη ζηταει) δεν εχουμε, αλλα οταν μπορεσουμε θα παμε να παρουμε αλλη! (αλλα ποτε δεν μπορουμε και ουτε θα μπορεσουμε ποτε πλεον)!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΒΕΒΑΙΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΖΗΤΑΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΔΗΛ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙ. ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΟΙΜΗΘΕΙ. ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ, ΚΑΛΑ ΞΕΝΥΧΤΙΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει και η νεράιδα πιπιλού που παίρνει τις πιπίλες όταν τα παιδάκια κοιμούνται και τους αφήνει ένα μικρό δωράκι κάτω απο το μαξιλάρι για κάθε παιδάκι που της δίνει την πιπίλα του! :wink:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμενα δεν πιανει ΤΙΠΟΤΑ, την εχω κοψει κ την περνει μια χαρα ουτε καν σημασια δεν εδωσε, τι η πεταλουδα ηρθε να παρει την πιπιλα τι το πουλακι,τιποτα κ παλι τιποτα εχει εξαρτηση τρελη με την πιπιλα,κ δεν ξερω πως να της την κοψω

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ Η ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ? ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΑΝΓΧΩΘΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ 2ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΨΕΙ. ΕΣΥ ΠΩΣ ΛΕΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΗΣΕΙΣ? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΛΥΣΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την εχει ολη μερα στο χερι κ οχι μονο μια αλλα δυο πιπιλες,το μονο που μπορω να κανω ειναι να της δωσω λιγο χρονο ακομη κ μεγαλωνοντας καταλαβαινει πιο πολλα,μηπως την καταφερω τα Χριστουγεννα με τον Αι Βασιλη.

επισης εχω ακουσει οτι καλο ειναι η πιπιλα να ειναι το μικροτερο νουμερο κανει λιγοτερο κακο στα δοντια,δεν ξερω εαν ισχυει αυτο κ αν οντως ειναι αληθεια,παντως εγω της δινω την πιπιλα που ειναι για 6μηνων

Link to comment
Share on other sites

ΒΕΒΑΙΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΖΗΤΑΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΔΗΛ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙ. ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΟΙΜΗΘΕΙ. ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ, ΚΑΛΑ ΞΕΝΥΧΤΙΑ

 

Αυτο ειναι σιγουρο για τις πρωτες μερες ισως και εβδομαδες!!!!

Εμενα το διαστημα που την κοψαμε, σταματησε να κοιμαται τα μεσημερια για περιπου 2 εβδομαδες και το βραδυ, παραμιλουσε και ζηταγε πιπιλα.

Εγω το μονο που εκανα ηταν ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!

Τα βραδια που παραμιλαγε και ηταν ανησυχη, πηγαινα και την ηρεμουσα λιγο.(την κουναγα, την χαιδευα κτλ). Το μεσημερι ηταν αρκετα βαρβαρο που δεν κοιμοταν αλλα λιγο στην αρχη θα παιδευτεις και μετα ΟΚ. Αρκει να μην υποκυψεις και την ξαναδωσεις! Πιστευω οτι αυτο θα ηταν οτι χειροτερο! :D

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η νεράιδα πιπιλού που παίρνει τις πιπίλες όταν τα παιδάκια κοιμούνται και τους αφήνει ένα μικρό δωράκι κάτω απο το μαξιλάρι για κάθε παιδάκι που της δίνει την πιπίλα του! :wink:

Αχ... τί καλό! αν φτάσουμε να κόψουμε την πιπίλα σε ηλικία που να το καταλαβαίνει αυτό... θα το αξιοποίησω! αν και θέλω να ελπίζω πως θα καταφέρω να του την κόψω πριν κλείσει τα 2!

 

 

Να κάτι τέτοια διαβάζω και σκέφτομαι να μην επιμείνω στη δικιά μας που είναι 2,5 μηνών και δεν παίρνει πιπίλα με τίποτα.

Μηηηηηη!! μην την πιέζεις! κι εγώ έτσιτην πάτησα! ανάθεμα τις ξερόλες γιαγιάδες.... :evil:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ,ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΜΑ ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΣΗ? ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΤΕ . :?::?:

 

Δεν ξέρω αν σε βοηθάω αλλά εμείς τα καταφέραμε έτσι:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=579&highlight=%D0%C9%D0%C9%CB%C1+%D4%C5%CB%CF%D3

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς έχουμε ένα σοβαρό θεματάκι με την πιπίλα... Της την δίνω μόνο όταν κοιμάται και προσπαθώ κατα τη διαρκεια της μερας να μην βρισκεται εκτεθειμμένη κάπου στο οπτικό της πεδίο, γιατί αν την δει καήκαμε :roll:, τη ζητάει επίμονα και αρχίζει την απίστευτη γκρίνια :?

 

Επίσης τη ζητάει πάντα όταν ειναι στο αυτοκίνητο...

 

Ψάχνω να βρώ έναν καλό τρόπο να την κόψουμε εντελώς πια ... Εδώ έχουμε καθαρίσει με τις πάνες εδώ και κανά εξάμηνο, αλλά η πιπίλα μου φαίνεται πιο βουνό να την κόψουμε :roll::roll:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ! ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟΥΛΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΧΡΟΝΩΝ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΟΨΙΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΠΙΠΙΛΑΣ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ. ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΣΥΝΔΥΑΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΙΑΝΕΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΧΑΛΑΡΩΝΕΙ. ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΛΟΥΤΡΙΝΑ , ΠΑΝΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΧΑΛΑΡΩΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΣΟ ΑΥΤΟΣ Ο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΠΙΠΙΛΑ+ΜΑΛΛΙΑ. ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ;

Link to comment
Share on other sites

Οχι παρομοιο, το ιδιο !! :lol:

Ακριβως το ιδιο χουι ειχε και ο μπαμπας μου και παππους της κορης μου απο μικρος και το εχει ακομη...

Ειναι 60 ετων.. Οι γονεις του οταν ηταν μικρος ειχαν δοκιμασει και με το καλο και με το αγριο, αλλα δεν...

Το κληρονομησε και η μικρη και ψαχνει και μες στον υπνο της να βρει μαλλια να ανακατεψει. Αν αναγκαστει, πιανει τα δικα της.

Δεν ειμαι σιγουρη οτι κοβονται τετοιες συνηθειες. Δεν ειναι και τρομερο παντως. :lol:

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα την πιπιλα την εχει πριν κοινηεθι και στο αυτοκινητο.νομιζω οτι το εχω ξαναγραψει,νομιζω οτι τοσο λιγο δεν πειραζει.εγω θα της την αφησω και για το καλοκαιρι και απο χειμωνα βλεπουμε.το μονο που κανω οταν αποκοιμηεθι,της την βγαζω.οσο για τα μαλλια και εγω το εκανα.οταν τα ειχα κοντα,χαιδευα το αμξιλαρι.μιλαμε για ενηλικας :oops: τετοιες συνηθειες ειναι ακακες και χαριτωμενες.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω με το Σταυρουκο μου εκανα το εξης:

αρκετους μηνες πριν τα 2α γενεθλια του αρχισα να του λεω πως οταν θα γινει 2 χρονων θα παμε να φαμε τουρτα, να αγορασουμε παιχνιδια και οταν γυρισουμε σπιτι θα πεταξουμε την πιπιλα γιατι θα εχει μεγαλωσει και δεν θα την εχει αναγκη πλεον.

Οσο πλησιαζε ο καιρος του το λεγαμε ολο και πιο συχνα και τις 2 τελευταιες βδομαδες σχεδον καθημερινα και συμφωνουσε μαζι μας.

Την ημερα των γενεθλιων του του εκανα το αγαπημενο του γλυκο, πηγαμε και αγορασαμε οτι παιχνιδι ηθελε και οταν γυρισαμε σπιτι τον ρωταω: Σταυρο η πιπιλα σου? Την πηρε μονος του την πεταξε και δεν την ξαναζητησε απο τοτε...

Θελει υπομονη αλλα με εμας πετυχε!!!!

Link to comment
Share on other sites

ξέρω πως δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα το να έχουν τα παιδάκια δικούς τους τρόπους χαλάρωσης όπως το να πιάνουν τα μαλλιά ή να χαϊδεύουν το μαξιλάρι τους και το σέβομαι αυτό απόλυτα.

το θέμα είναι πως το δικό μου μωρό ξυπνάει 2-3 φόρες μέσα στην νύχτα κυρίως για να πιεί γάλα και πρέπει να είμαι δίπλα στο κρεβάτι του (δηλαδή να του δίνω τα μαλλιά μου !) μέχρι να αποκοιμηθεί ξανά....αλλα όταν πάω να βγάλω το χεράκι του απο τα μαλλιά μου τότε κλαίει και να πάλι το μάτι γαρίδα!...

...και αυτό μπορεί να κρατάει μέσα στη νύχτα και μισή ώρα κάθε φορά!!!

[/url]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Talimama, μήπως πρέπει πρώτα να ρυθμίσεις το θέμα του υπνου γενικότερα πριν κόψεις την πιπίλα? (Αν καταλαβα καλα και μιλαμε για το διχρονο παιδακι σου). Εγω θα ρυθμιζα το θεμα του υπνου ωστε να μη ξυπναει τη νυχτα, τουλάχιστον οχι για γάλα, κι υστερα εχει ο Θεος για την πιπιλα. Υπάρχει ενα φοβερο βιβλιο που εμενα με βοηθησε πολυ περσι που ξυπνουσε η κορη μου τη νυχτα (και φυσικα της ειχα ξαναρχισει το βραδινο γαλα μπας και ξανακοιμηθει ...αλλα τιποτα). Ειναι το "Κοιμησου παιδι μου".

line_test_beg_39_time_1166504400_text_d4ef20c5f5effdebe920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

αχ τράβηξα μεγάλο κανάλι να την κόψουμε.και τι δεν είχα σκαρφιστεί αλλά τίποτα.τελικά πέρυσι αρχίσαμε να την κόβουμε σιγα-σιγα .ξεκινήσαμε απο το αυτοκίνητο και μετα οταν έπαιζε.καποια στιγμή είχα φέρει μια κυρία να με βοηθήσει για τα χαλιά.χωρίς να της πω κάτι την αρχισε να της λέει και πόσο μεγάλη είσαι και τι ωραίο δωμάτιο και τι ωραία ρούχα και εσύ ακόμα με πιπίλα?θα μου την δώσεις που έχω ένα μικρο μωράκι ?της απάντησε ναι.οταν έφυγε και ήρθε το βράδυ μου την ζήτησε.της είπα την πήρε η κα Μαρία.ρε κορίτσια τη να πω.μαχαίρι όμως.δεν το περιμέναμε.τελικά κατάλαβα οτι ήθελε τον χρόνο της να την κόψει.καλή επιτυχία στην προσπαθειά σας

Link to comment
Share on other sites

Είναι εκδόσεις ΠΑΤΑΚΗ.

Κι εμείς έχουμε θέμα με την πιπίλα και για αρχή την έχουμε κόψει στους περιπάτους. Ο γιατρός είπε να μην αγχωνόμαστε και πως καλή περίοδος για να κοπεί είναι περίπου 2,5-3 ετών.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...