Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΥΠΝΙΕΣ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ


Recommended Posts

Εγώ μπήκα στον 6ο και ενώ τόσο καιρό κοιμόμουν μια χαρά, τώρα το βράδυ δεν μπορώ να κοιμηθώ με τίποτα!!! Και αυτό γιατί μόλις ξαπλώνω, αρχίζει και πονάει όλο μου το σώμα και πιο πολύ η πλάτη μου η οποία με καίει λες και έχει πάρει φωτιά! Θέε μου, τι θα κάνω μέχρι να γεννήσω;;;;

 

Και εμένα με πονούσε η πλάτη μου μέχρι και πριν από κανά μήνα αλλά τώρα κατά περίεργο τρόπο δεν με πονάει τίποτα. Και από συχνοουρίες, μόνο 1-2 φορές το βράδυ σηκώνομαι αλλά κοιμάμαι κανονικά, όπως και το μεσημέρι.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 175
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια, γεννάω την άλλη εβδομάδα και με την αϋπνία έχω αναπτύξει πολύ στενές σχέσεις... Αυτό που δε θα ξεχάσω ήταν η πρώτη "κρυάδα", γιατί δε γνώριζα πόσο απλό ήταν να περάσεις στην αϋπνία μετά τις τάσεις υπνηλίας, οπότε μέχρι να ενημερωθώ νόμιζα ότι κάτι κακό είχα πάθει... Από τότε που άρχισε η άδεια τοκετού το πήρα πολύ πιο ψύχραιμα, γιατί έχω περιθώριο να ξανακοιμηθώ μέχρι αργά.

Αυτό που έχω να πω στις ομοιοπαθούσες είναι, πέρα από το να κάνουν υπομονή, να πειραματιστούν με ό,τι μπορεί να τις βοηθήσει. Αυτά που μπορώ να σας πω εκ πείρας είναι να αποφεύγετε βαριά φαγητά, ζάχαρη και ανθρακικό όσο πλησιάζει το βράδυ. Είδα ότι με βοηθάει ένα χλιαρό χαμομήλι ή κίντερτε λίγο πριν τον ύπνο, ενώ πολύ αποτελεσματικό είναι το χλιαρό ντουζ. Δοκιμάστε και βαθιές αναπνοές με κλειστά μάτια σε στάση οκλαδόν λίγο πριν τον ύπνο, βοηθάει να "αδειάσετε" το μυαλό σας από αρνητικές σκέψεις.

Επίσης, κατάλαβα ότι ζορίζομαι στη σκέψη ότι ο σύζυγος κοιμάται μια χαρά δίπλα μου ή ότι μπορεί να τον ενοχλώ με τα στριφογυρίσματά μου. Από τότε, όποτε το μάτι είναι "γαρίδα" την κάνω για τον καναπέ ή το κρεβάτι του ξενώνα και είμαι πολύ πιο ήρεμη.

Το σημαντικότερο πάντως είναι η θετική σκέψη: όσο σκέφτομαι ότι πλησιάζει άλλη μια νύχτα μαρτυρίου τόσο χαλιέμαι και μένω ξύπνια... Εφοδιάζομαι με ευχάριστες ταινίες και βιβλία ή ανοίγω ραδιόφωνο και κάποια στιγμή τα βλέφαρα βαραίνουν.

Όπως και να'χει, θα περάσει..! Καλό κουράγιο σε όλες και με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας!

mAMnp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι αϋπνίες. Εγώ στην εγκυμοσύνη μου ήμουν υποχρεωμένη να είμαι ξαπλωμένη. Σηκωνόμουνα μέχρι την τουαλέτα, άντε μέχρι το μπαλκόνι να ξελαμπικάρω και παλι κρεβάτι. Από τα πολλά, όχι μόνο δεν κοιμόμουν, αλλά μόλις πέρναγε λίγο η ώρα τα πόδια μου, τα χέρια μου, το κορμί μου ολόκληρο τιναζόταν λες και το πέρναγε ηλεκτρικό ρεύμα. Τόσα νεύρα είχα. Να μείνω ξαπλωτή ήταν αδύνατον. Να καθήσω σε καναπέ ήταν αδύνατον (είχα δίδυμα, μια τεράστια κοιλιά, τα μωρά πάνω στο διάφραγμα, λίγο ν'ανέβαινε η κοιλιά και μου κοβόταν εντελώς η ανάσα), να περπατάω δεν μπορούσα γιατί πονούσα. Μέχρι που βρήκε η μανούλα μου τη λύση. Εκτός απ'το χλιαρό ντους που είπαν πολλές κοπέλες εδώ, χαμομήλι με τίλιο, κορίτσια. Ήπια λίτρα ολόκληρα μέχρι να γεννήσω. Το έπινα και μετά από κανά τεταρτάκι με είχε πάρει ο ύπνος. Αφού όταν βράδιαζε κι έβλεπα ότι δεν είχα φτιάξει άλλο στο θερμός μου, μ'έπιανε στερητικό σύνδρομο :P

 

Η ώρα η καλη σε όλες σας, κορίτσια. Κι όπως λένε και οι μάνες μας, μ'έναν πόνο. Αν σας "ανακουφίζει" λιγάκι, όταν με το καλό έρθουν τα μπεμπέκια, θα κλείνουν τα ματάκια σας πριν καν ανεβάσετε το δεύτερο πόδι στο κρεβάτι.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μανούλες.Εγώ μπήκα στον 7ο μήνα κ την προηγούμενη εβδομάδα επί τις 3 μέρες είχα πρόβλημα ύπνου,τώρα ευτυχώς επανήλθα,αλλά πολύ φοβάμαι πως όταν πάρω άδεια από την δουλειά θα ξαναεμφανιστούν!!!!!!!!!!!Εμένα αυτό που με πιάνει κάθε βράδυ είναι έντονη νευρικότητα στα πόδια !!!!Απλώνομαι σα μπουγάδα στο κρεβάτι κ εκνευρίζεται ο σύζυγος (έχει πλάκα) κ άντε να βρω κ μια στάση που να βολεύει κ μένα κ τον μπέμπη.Μούρλια είναι !!!!!!!Επίσης βλέπω εφιάλτες οτι με χειρουργούν κτλ κτλ κ είναι μόνο η αρχή να φανταστώ????????μέχρι την γέννα τι θα γίνει?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rose1981, έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στα πόδια, σχεδόν κάθε βράδυ! Ένα ζεστό ποδόλουτρο, λίγο μασάζ στις γάμπες και παρακάτω, λίγα τεντώματα των δακτύλων... και αυτό θα περάσει! Αχ, τι τραβάμε για τα μπεμπάκια μας...! Αλλά χαλάλι τους!

mAMnp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ας μου πει καποια! εχει κανει επισκληριδιο? ποναει? γιατι με εχουν αγχωσει. εσυ πατριωτισσα που το εχεις κανει τι λες?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ έχω "μαλώσει" με τον ύπνο παρ'όλο που τώρα μπαίνω στον πέμπτο μήνα της εγκυμοσύνης μου. Δηλαδή έτσι θα πάει μέχρι να γεννήσω; Μου είναι αδύνατο να κοιμηθώ πριν τις 2 και αν τελικά τα καταφέρω, ξυπνώ στις 4 με 5 και πετάγομαι κυριολεκτικά από το κρεβάτι μου. Κοιμάμαι λίγο τις πρωινές ώρες αλλά αισθάνομαι κουρασμένη. Υπάρχει κάτι που να βοηθάει ή να ψάξω δουλειά για νυχτοφύλακας;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να πω ότι δεν νυστάζω ή ότι δεν κοιμάμαι... Έχει, όμως, δυο περίπου βδομάδες που ξυπνάω στα μισά της νύχτας και στριφογυρίζω για καμιά ώρα υποφέροντας από απαίσιες καούρες... Γκρρρρ... Υπομονή!!!

X4v5p2.png

Ζω το απόλυτο θαύμα με την Αθηνά μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εγώ γέννησα με επισκληρίδιο πριν 3 μήνες. Είναι ένα περιέργο συναίσθημα που νοιώθεις την ώρα που την κάνουν αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει πόνο δυνατό. Μη φοβάσαι όλα θα πάνε τέλεια.

'Οσον αφορά τον ύπνο το ίδιο πάθαινα και εγώ, ξυπνούσα μέσα στη νύχτα για καμιά ωρίτσα. Πραγματικά θέλει λίγο υπομονή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ιωάνναπάτρα τι ακρίβώς έχεις ακούσει για την επισκληρίδιο και είσαι τόσο αγχωμένη?τόσες γυναίκες κάνουν. Όσον αφορά την δική μου εμπειρία...η καλυτερη. Γέννησα την 36η εβδομάδα με καισαρική λόγω συσπάσεων.Ούτε την ώρα που μου έβαζαν την βελόνα πόνεσα ούτε μετά. Να φανταστείς εκανα την ένεση 14.45 και στις 16.00 κουνούσα ήδη τα πόδια μου Χλιδή δηλαδή.Αφού η μητερα μου δεν το πίστευε νόμιζε οτι την κοροιδεύω οταν της έλεγα οτι νιώθω τα πόδια μου. Είναι απλά λίγο περίεργη η αίσθηση οτι δεν ορίζεις το σώμα σου από την μέση και κάτω. Γέννησα Πέμπτη, παρασκευή πρωί έκοβα βόλτες μέσα στην κλινική και Δευτέρα που γύρισα σπίτι έκανα δουλειές για να καταλάβεις. Καλή υπομονή σε όλες σας κ με το καλό να γεννήσετε τα μωράκια σας .Αξίζουν την ταλαιπωρία τα άτιμα

Link to comment
Share on other sites

υποφερωωω!!κοιμαμαι μονο το πρωι και σηκωνομαι απιστευτα κουρασμενη ολο το βραδυ στρυφογυρνω και θελω συνεχως τουαλετα και ειμαι 36+4 ΑΚΟΜΗ φαντασου πιο μετα τι θα κανω!!δν πηραζει ομως το μετα ειναι που εχει σημασια!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι τώρα είχα καλό ύπνο αλλά είναι μερικά βράδια που δεν με πιάνει! Έχω παρατηρήσει ότι αν πάω για ύπνο πριν τις 11 θα ξυπνήσω κατά τις 3 και ως τις 5 και.. θα είμαι άυπνη. Φροντίζω λοιπόν να πηγαίνω για ύπνο κατά τις 12 ώστε να ξυπνάω το πρωί. Εϊμαι πιό κουρασμένη στις 12 οπότε και δεν ξυπνάω μες την νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω βρισομαι στην 37 εβδομάδα και αν και πάω στο κρεββάτι απο τις 2 ο ύπνος με πιάνει γύρω στις 5.30 που ξυπνά ο σύζυγος να πάει δουλειά και κοιμάμαι μέχρι τις 11.30,12 . έχει κανένα μήνα που συνεχιζεται αυτό και πλέον δε με ενοχλεί .

Link to comment
Share on other sites

και εγω βρε κοριτσια, παρολο που ειμαι ακομα στην 28 εβδομαδα δεν κοιμαμαι σχεδον καθολου και αυτο με εχει εξαντλησει, γιατι νιωθω ολη μερα τα ματια μου θολα και βαρια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ δυσκολεύομαι πάρα πολύ στον ύπνο μου.Κατά τις 3 με πιάνει πολύ έντονη καούρα και σηκώνομαι, τρωω μια φρυγανιά και με πιάνει ύπνος σε καμιά ώρα.Δε βολεύομαι καθόλου, πονάει και η μέση μου...................

Link to comment
Share on other sites

Ειχα αυπνιες οταν μπηκα στον 8ο μηνα περιπου και συνεχιστικαν μεχρι και σημερα για διαφορετικους λογους!!!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο το 3-5 τα ξημερωματα το περναω και εγω..ειναι φρικη γιατι δουλευω την αλλη μερα και νιωθω πτωμα...

αλλα και οταν γυρισω απο δουλεια και εχω να τρεξω με το αλλο παιδι παλι το βραδυ δεν μπορω να κοιμηθω...

πολυ δυσκολο ειναι....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κι εγω 3 με 6 καθε πρωι δε μπορω να κοιμηθω με αποτελεσμα καθε απογευμα να μαι ενα πτωμα..τι να κανω?εχω τοσες υποχρεωσεις και δε μπορω..ειναι τοσο δυσκολα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να δοσω μια συμβουλη.....να κανετε ενα ντουζακι ζεστο πριν κοιμηθειτε και μετα μια κρεμουλα με αρωμα λεβαντας!!βαλτε και λιγο να σας τριψουν οι ανδρες σας τα ποδια!!ισως να νιωσετε καλητερα και να κοιμηθειτε λιγο παραπανω!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ!ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΥΠΝΙΕΣ!ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΥΣΠΕΨΙΑ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΠΟΥ ΒΟΥΛΩΝΕΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΝΕΙ ΑΜΟΚ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ!ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!Εγω εχω τωρα μια μπεμπουλα 8 μηνων.Θυμαμι 3ο τριμηνο και εγω ετσι ημουν και ιδιαιτερα τον τελευταιο μηνα.Ειναι που κανουμε τις ετοιμασιες για τον ερχομο του μωρου και θελουμε ολα να ειναι τελεια.Αλλο πραγμα δεν υπαρχει παρα μονο η σκεψη του μωρου μας.Παντως οταν γεννησεις με το καλο να ξερεις οτι τερμα ο υπνος.Οτι κοιμηθηκες κοιμηθηκες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια

σημερα κοιμηθηκα μονο 2 ωρες,εχω ενα πονοκεφαλο πονανε τα ματια μου!!

αφηστε που η μπεμπα με τσακισε ολο το βραδυ και πονουσε φοβερα η μεση μου!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτη η αυπνια..... Εγω κοριτσια υποφερω απο τον τριτο μηνα. Δεν κοιμαμαι σχεδον ποτε πανω απο 3-4 ωρες την ημερα,και μεθαυριο μπαινω στον ενατο! ειμαι μονιμως κουρασμενη!Πολλες νυχτες δεν κοιμαμαι και καθολου. Οσο σκεφτομαι οτι θα ερθει το μωρο και μπορει τα πραγματα να ειναι χειροτερα..... τουλαχιστον ελπιζω να απαλλαγω απο την ισχιαλγια, την βουλομενη μυτη, τους πονους στην πλατη, και τις αιμορροιδες που με βρηκαν μαζι με την εγκυμοσυνη, και μαζι με το αγχος δεν με αφηνουν να κοιμηθω. Κλαιω σχεδον καθε μερα πια.. νομιζω πως εχω μελαγχολια. Αραγε θα νιωσω καλυτερα οταν γεννησω? Ή μηπως με περιμενει η καταθλιψη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
τουλαχιστον ελπιζω να απαλλαγω απο την ισχιαλγια, την βουλομενη μυτη, τους πονους στην πλατη, και τις αιμορροιδες που με βρηκαν μαζι με την εγκυμοσυνη, και μαζι με το αγχος δεν με αφηνουν να κοιμηθω.

 

μα ακριβως μια απο τα ιδια??εκτος απο την βουλομενη μυτη..εγω εχω παθει ιγμοριτιδα..μπουκωμα και πονοκεφαλος:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...