Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΤΕ ΤΕΛΟΣ ΣΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΠΝΟΥ(κοιμήσου παιδί μου)


olir

Recommended Posts

βρε κοριτσακια μου...

 

αααααααααα υπάρχει λύση!!!

επειδή κι εμείς όταν μπαίνουμε σπίτι μας βγάζουμε παπούτσια (αν και οκ δεν υποχρεώνουμε κανέναν άλλον, απλά τα βγάζουν όλοι οικιωθελώς ) λες στους φίλους σου ότι ξέρεις... θα φέρω και το καρότσι! έχε μου έτοιμο βρεγμένο πανάκι να κάνω κατευθείαν τις ρόδες πριν το βάλω μέσα!

κι εμείς όταν γυρίζουμε απ εξω βόλτα, πρώτη δουλειά είναι να καθαρίσουμε τις ρόδες μας

 

Και εμεις βγάζουμε τα παπουτσια μας αλλα δεν αναγκαζουμε τους αλλους να τα βγαλουν.. Βεβαια οι πολυ κοντινοι μας που ερχονται και πιο συχνα το ξερουν οποτε μας εχουν φερει και τις παντοφλες τους στο σπιτι ..

 

Αλλα τωρα ρε παιδια εμενα ποτε δεν μου ειπαν να μην βαλω το καροτσακι μεσα σε σπιτι, ουτε και γω απαγορευσα ποτε σε κανεναν.. Απλα φροντιζουμε να καθαριζουμε τις ροδες.. στην τελικη και με 5-6 μωρομαντηλα την κανεις τη δουλεια σου.

 

και εμεις αυτο κανουμε... δηλαδη στο σπιτι μας τα παπουτσια τα βγαζουμε, απλα δεν υποχρεωνω κανεναν αλλο να τα βγαλει, εκτος απο την οικογενεια που σκαει μυτη, το ξερουν και τα βγαζουν απο μονοι τους!! μαλιστα οι γιαγιαδες, μας εχουν αφησει μονιμα τις ποντοφλες τους!! οι υπολοιποι απλα δε μπαινουν στο δωματιο του μικρου με τα παπουτσια...

ομως αυτο με το καροτσι... οταν ηταν ποιο μικρος, το ειχα παρει μερικες φορες μαζι μου (τοτε οχι για να τον κοιμισω!! τοτε μια χαρα τα καταφερναμε!!) και μπορει να μη μου λεγανε ΟΧΙ μην το βαλεις μεσα, αλλα ειχα δει πολλους που δυσανασχετουσαν κι ας καθαριζα εννοειτε τις ροδες... ο κοσμος ειναι παραξενος και μαλιστα το εχω δει και σε ανθρωπους με παιδια, που θα μπορουσαν να εχουν μεγαλυτερη κατανοηση...

τελος παντων, το θεμα ειναι να βρω μια λυση με τον υπνο του γιατι εχει αρχισει οχι μονο να με κουραζει... (πονανε τα χερια, μεση , πλατη...) αλλα με εκνευριζει κιολας απο ενα σημειο και μετα... και δε θελω να εχω νευρα μο το μωρακι μου!

 

evita σ' ευχαριστω πολύ και σενα για τις απαντησεις σου! μαλλον θα ψαχτω με το sling, αφου ουτως ή αλλως ειναι αγκαλιτσας... τουλαχιστον να ζυγιστει καλυτερα το βαρος του!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλέ ο χριστός και η μάνα του!

σου κι έχω άλλη λύση....

να αλλάξεις παρέες :lol::lol::lol:

 

μα αν είναι δυνατόν....

άβυσσος η ψυχη των φίλων! :lol::lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

εγω με τον δικο μου εχω το εξης προβλημα...ενω με την πιπιλα νανουριζεται και γλαρωνει,την πεταει σε 2 λεπτα και τσιριζει γιατι την θελει και παλι απο την αρχη.εχω αλλαξει πολλες πιπιλες μηπως και δε τον βολευουν αλλα τιποτα.παιρνω το 0 νουμερο.ξερεται καμια μαρκα πιπιλας για αυτη την περιπτωση?δεν παλευεται κοριτσια.ολη μερα τσιριζει για την πιπιλα και μονο και μολις του τη δινω την αρπαζει και σε 1-2 λεπτα την φτυνει και κλαει γιατι την θελει παλι... :evil:

Link to comment
Share on other sites

εγω με τον δικο μου εχω το εξης προβλημα...ενω με την πιπιλα νανουριζεται και γλαρωνει,την πεταει σε 2 λεπτα και τσιριζει γιατι την θελει και παλι απο την αρχη.εχω αλλαξει πολλες πιπιλες μηπως και δε τον βολευουν αλλα τιποτα.παιρνω το 0 νουμερο.ξερεται καμια μαρκα πιπιλας για αυτη την περιπτωση?δεν παλευεται κοριτσια.ολη μερα τσιριζει για την πιπιλα και μονο και μολις του τη δινω την αρπαζει και σε 1-2 λεπτα την φτυνει και κλαει γιατι την θελει παλι... :evil:

 

υπάρχουν δύο τύποι πιπίλας...

αυτοί που έχουν κάπως πλατύ και μακρύ το μέρος που μπαίνει στο στόμα κι αυτοί που μοιάζουν πιο πολύ με τη θηλή του μπουκαλιού της Νουκ

(δεν ξέρω αν σου έδωσα περίπου να καταλάβεις απ την περιγραφή γιατί δεν ξέρω πως αλλιώς να τις πω)

Τον πρώτο τύπο ούτε εμας τον κρατάει... τις εκσφενδονίζει τις πιπιλες σε χρόνο DT! Τις δεύτερες έχει μάθει και κρατάει.... και παλι κάποιες φορές τη φτύνει κι έτσι απλά όταν είναι για ύπνο και τον έχουν πιασει τα του φτυσιματος... τον έχουμε στο καρότσι και για λίγη ώρα του κρατάμε απαλά την πιπιλα μέχρι να τη σιγουρεψει στο στομα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

υπάρχουν δύο τύποι πιπίλας...

αυτοί που έχουν κάπως πλατύ και μακρύ το μέρος που μπαίνει στο στόμα κι αυτοί που μοιάζουν πιο πολύ με τη θηλή του μπουκαλιού της Νουκ

(δεν ξέρω αν σου έδωσα περίπου να καταλάβεις απ την περιγραφή γιατί δεν ξέρω πως αλλιώς να τις πω)

Τον πρώτο τύπο ούτε εμας τον κρατάει... τις εκσφενδονίζει τις πιπιλες σε χρόνο DT! Τις δεύτερες έχει μάθει και κρατάει.... και παλι κάποιες φορές τη φτύνει κι έτσι απλά όταν είναι για ύπνο και τον έχουν πιασει τα του φτυσιματος... τον έχουμε στο καρότσι και για λίγη ώρα του κρατάμε απαλά την πιπιλα μέχρι να τη σιγουρεψει στο στομα

 

Θα συμφωνήσω με την Ωριωνομαμά!!!

Και εμείς δώσαμε αγώνα για να μάθει να κρατάει την πιπίλα (μόνο της nuk θέλει)... η κυρία ήθελε να της κρατάμε για να κοιμηθεί :lol: !

Τώρα βέβαια σε λίγο καιρό βλέπω να δίνουμε αγώνα για να την κόψουμε :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

και μας τις NUK θελει, αυτες καταφερε να κρατησει!!

με τις CHICCO ειχαμε θεμα!! με τιποτε δεν τις ηθελε!!!

 

DIMITRA1983 κανε υπομονη, χρειαζεται λιγος χρονος να μαθει να την κραταει και να μην του πεφτει!! πιστεψε με!! το εχω δει το εργο!!! με το που γλαρωνε το πρωτο πραγμα που χαλαρωνε ηταν το στομα του... και επεφτε η πιπιλα (δεν την εφτυνε!!) αμεσως ξυπναγε γιατι του ελλειπε και φτου κι απ' την αρχη!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

βρε η κορη μου απο τη δευτερη μερα που γεννηθικε την ρουφαγε την πιπιλα!ποτε δεν ειχα τετοιο προβλημα ασε που πανω που αρχισε να την κοβει τωρα την θελει παλι γιατι βλεπει το μωρο! :x εχω δοκιμασει και τους 2 τυπους πιπιλας.της nuk εχω και εγω.αλλα οταν ειναι ξυπνιος τη φτυνει και μετα κλαει και τη θελει και οταν τον παρει ο υπνος του πεφτει και ξυπναει.γιαυτο τον κοιμηζω χωρις πιπιλα.αλλα κλαει απαρηγορητος...τα νευρα μου :?

Link to comment
Share on other sites

της nuk εχω και εγω.αλλα οταν ειναι ξυπνιος τη φτυνει και μετα κλαει και τη θελει και οταν τον παρει ο υπνος του πεφτει και ξυπναει
για τον υπνο παντως... εγω ψιλοσωθηκα τωρα που εχει μεγαλωσει και τη βρισκει μόνος του!! (βεβαια οχι πάντα :? ) και εχει πλακα, γιατι τις περισσοτερες φορες τον βρισκω να τη φοραει αναποδα!!!

 

γιαυτο τον κοιμηζω χωρις πιπιλα.αλλα κλαει απαρηγορητος...τα νευρα μου :?
και μενα τα ιδια... που να τον κοιμησω χωρις πιπιλα... εχει παθει εξαρτηση!! και θελω σιγα σιγα να την κοψουμε τωρα που ειναι μικρουλης (πραγμα δυσκολο...) γιατι φοβαμαι αργοτερα πως θα εχουμε μεγααααααααλο ζορι!

 

Αχ!! υπομονη!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

για τον υπνο παντως... εγω ψιλοσωθηκα τωρα που εχει μεγαλωσει και τη βρισκει μόνος του!! (βεβαια οχι πάντα :? ) και εχει πλακα, γιατι τις περισσοτερες φορες τον βρισκω να τη φοραει αναποδα!!!

 

Εγώ του βάζω 4 πιπίλες μέσα στην κούνια και όταν ψάχνει μέσα στον ύπνο του όλο και κάποια βρίσκει. Δοκίμασε το, σε μένα τουλάχιστον έπιασε. Ο δικός μου θέλει και αυτός πιπίλα που μοιάζει με δάκτυλο αλλά την NUK δεν την θέλει με τίποτα. μόνο τη bebejou τρώει. επίσης απο τις άλλες που μοιάζουν με σταγόνα, απο μικρός δεν ήθελε καθόλου την chicco, αλλά σε αυτόν τον τύπο μόνο τη fisher price. και τη θηλή και στις 2 περιπτώσεις σιλικόνη και όχι καουτσούκ. Ενώ αντίθετα σε μπιμπερό θέλει μόνο καουτσούκ. Άβυσσος... :D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ του βάζω 4 πιπίλες μέσα στην κούνια και όταν ψάχνει μέσα στον ύπνο του όλο και κάποια βρίσκει. Δοκίμασε το, σε μένα τουλάχιστον έπιασε.
αν ειναι ετσι, να του βαλω και 14 εγω!! και να ξυπναει μονο για να θηλασει!!! :lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

πηγα και αγορασα σημερα μια πιπιλα της nuk ορθοδοντικη και με καλυτερη εφαρμογη στη γλωσσα μηπως και την παρει.για να πω την αληθεια την κραταει 2-3 λεπτα παραπανω αλλα παλι την φτυνει.και ειναι και ακριβη γμτ!5 ευρω μια πιπιλα και υποτηθεται οτι στη γερμανια η nuk ειναι πιο φθηνη.δηλαδη στην ελλαδα ποσο κανει η μια?7 ευρω? :shock: εγω που παιρνω τις κλασσικες nuk για την κορη μου κανουν 3-3,5 ευρω οι 2 μαζι.παντως τελευταια φορα που προσπαθω...σε μια βδομαδα εχω αγορασει 10 διαφορετικες πιπιλες!!!η μεγαλη εχει βρει τη χαρα της!!!! :x

Link to comment
Share on other sites

πηγα και αγορασα σημερα μια πιπιλα της nuk ορθοδοντικη και με καλυτερη εφαρμογη στη γλωσσα μηπως και την παρει.για να πω την αληθεια την κραταει 2-3 λεπτα παραπανω αλλα παλι την φτυνει.και ειναι και ακριβη γμτ!5 ευρω μια πιπιλα και υποτηθεται οτι στη γερμανια η nuk ειναι πιο φθηνη.δηλαδη στην ελλαδα ποσο κανει η μια?7 ευρω? :shock: εγω που παιρνω τις κλασσικες nuk για την κορη μου κανουν 3-3,5 ευρω οι 2 μαζι.παντως τελευταια φορα που προσπαθω...σε μια βδομαδα εχω αγορασει 10 διαφορετικες πιπιλες!!!η μεγαλη εχει βρει τη χαρα της!!!! :x

 

 

2-3 λεπτά είναι καλά... είναι πολύ μικρούλης ακόμα βρε για να την κρατάει περισσότερο

απλά όταν θες να νανουριστεί και να κοιμηθεί, κάτσε κάπου δίπλα του βολικά και κράτα την απαλά με το χέρι σου :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εδω και 3 μερες ο μικρουλης μου ξυπναει τις νυχτες για να φαει αλλα δε τρωει ουτε το μισο και ειδικα χτες ξυονησε 2 φορεσ και τη μια ηπιε 20 γρ και την αλλη 50.και οταν ξυπνησε το πρωι ηπιε κανονικα 150.μηπως αυτο σημαινει οτι σιγα σιγα θα κοωει το βραδυνο ξυπνημα?η μηπως ειναι τυχαιο???

Link to comment
Share on other sites

εδω και 3 μερες ο μικρουλης μου ξυπναει τις νυχτες για να φαει αλλα δε τρωει ουτε το μισο και ειδικα χτες ξυονησε 2 φορεσ και τη μια ηπιε 20 γρ και την αλλη 50.και οταν ξυπνησε το πρωι ηπιε κανονικα 150.μηπως αυτο σημαινει οτι σιγα σιγα θα κοωει το βραδυνο ξυπνημα?η μηπως ειναι τυχαιο???

 

σημαίνει ότι δεν έπρεπε να τον ταΐσεις γιατί δεν πεινούσε :lol:

να μετράς τις ώρες που ξυπνάει... μάλλον ήθελε απλά πιπίλα :wink:

αν τον έχεις ταΐσει στις 12 με 150 ή 180ml παράδειγμα και σου ξυπνήσει στις 2... ε δεν πεινάει! θέλει πιπίλα :wink:

Link to comment
Share on other sites

εφαγε στις 12 το βραδυ 150 γρ και μετα ξυπνησε 03.15 εφαγε μονο 20 γρ.υστερα εκλαωε στις 05.00 και του εδωσα αλλα ηπηιε μονο τα 50 και μετα ξυπνησε κανονικα 07.00 και ηπιε 150.οσο για πιπιλα ασε μαρτυριο μου εχει γινει γιατι την θελει αλλα συγχρονως τσατιζεται κιολας γιατι του πεφτει.ετσι οταν τον κοιμιζω δε του δινω πιπιλα και δε την ζηταει κιολας αν δε του τη θυμισω...

Link to comment
Share on other sites

το βράδυ έχεις δοκιμάσει να τον βάλεις να ρεφτεί και να συνεχίσεις να του δώσεις λίγο γάλα ακόμα?

εμενα κάποιες φορές σταματάει σαν να μην θέλει άλλο κι έχει πιει μόνο 150 ενώ ξερω ότι στις 12 το βράδυ μπορεί να χτυπήσει και πάνω από 200

ε τον κρατάω λίγο να ρεφτεί και μετά πίνει κι αλλο :wink:

δοκίμασε το

Link to comment
Share on other sites

λες?θα το δοκιμασω και αυτο.αλλα ο δικος μου ρευεται πολυ δυσκολα...μερικες φορες μπορει να ρευτει αμεσως μολις τον σηκωσω αλλα συνηθως περιμενω 10-15 λεπτα αλλαζοντας ενα σωρο στασεις μηπως και ρευτει.τι μπρουμητα τι ανασκελλα τι ορθιο τι καθιστο...ενω τον βλεπω οτι θελει να ρευτει γιατι ζοριζεται...

Link to comment
Share on other sites

λες?θα το δοκιμασω και αυτο.αλλα ο δικος μου ρευεται πολυ δυσκολα...μερικες φορες μπορει να ρευτει αμεσως μολις τον σηκωσω αλλα συνηθως περιμενω 10-15 λεπτα αλλαζοντας ενα σωρο στασεις μηπως και ρευτει.τι μπρουμητα τι ανασκελλα τι ορθιο τι καθιστο...ενω τον βλεπω οτι θελει να ρευτει γιατι ζοριζεται...

 

τότε απλά δεν έχει φάει αρκετά

η αλήθεια είναι ότι κι εμένα το βράδυ είναι πιο δύσκολο να ρεφτεί στον ύπνο του αλλά έχω ανακαλύψει ότι αν δεν είμαι καθιστή αλλά σηκωθώ και περπατάω κάπως μάλλον πιέζεται και τελικά ρεύεται

επίσης εκεί που περπατάω τον αλλάζω συχνά και πλευρά στον ώμο που τον έχω κι αυτό επίσης βοηθάει

δοκίμασε τα γιατί απ ότι λες, μάλλον δεν τρώει αρκετά λόγω αερίων που λαμβάνει μαζί με το φαγητό με αποτέλεσμα φυσικά να πεινάει και πιο σύντομα

Link to comment
Share on other sites

αυτο το σκεφτικα και εγω και ρωτησα προχτες τον γιατρο ο οποιος μου ειπε να παρω μπιμπερα της avent γιατι κρατανε τον αερα μεσα και δε τον καταπινει το μωρο.σημερα τα αγορασα και θα τα δοκιμασω.αντε να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

αυτο το σκεφτικα και εγω και ρωτησα προχτες τον γιατρο ο οποιος μου ειπε να παρω μπιμπερα της avent γιατι κρατανε τον αερα μεσα και δε τον καταπινει το μωρο.σημερα τα αγορασα και θα τα δοκιμασω.αντε να δουμε...

 

ειλικρινά δεν ξέρω τι ρόλο παίζει το μπιμπερό... όμως εγώ δεν είχα τόσο σοβαρό πρόβλημα ώστε να πρέπει να πάρω ειδικό μπιμπερο...

όταν τον ταΐζω φροντίζω να κάνει ορθή γωνία το μπιμπερό με το στόμα του και να μην το έχω χτυπήσει τόσο ώστε να κάνει πολύ αφρό πριν (άρα να μην έχει κρατήσει κι αέρα)

αν το χτυπήσω πολύ.... μετά απλά το ανακινώ ώστε να πέσει κάπως ο αφρός και ξεβιδώνω μια φορα το καπακι... ακουω το φφφφφςςςς απ τον αέρα που φεύγει λόγω της πίεσης που του έχω ασκήσει, το κλείνω ξανά κι έτοιμο!

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου ειπε ο γιατρος που τον εξετασε οτι ειχε πολυ αερα στο εντερο του και μου εδωσε και κατι φυτικα υποθετα απο μελισσοχορτο 3 φορες την ημερα.γιαυτο μου ειπε και για αυτα τα μπιμπερο.αυτο για το κουνημα δε το ηξερα.και πως θα ανακατευεται η σκονη με το νερο?

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου ειπε ο γιατρος που τον εξετασε οτι ειχε πολυ αερα στο εντερο του και μου εδωσε και κατι φυτικα υποθετα απο μελισσοχορτο 3 φορες την ημερα.γιαυτο μου ειπε και για αυτα τα μπιμπερο.αυτο για το κουνημα δε το ηξερα.και πως θα ανακατευεται η σκονη με το νερο?

 

βάζεις ως τη μέση το νερό κι όχι όλη την ποσότητα που χρειάζεσαι από νερό

το χτυπας κανονικά κι ας κάνει αφρο

μετά όμως το ανοίγεις και προσθέτεις το υπόλοιπο νερο και ο αφρος κάθεται κάπως

επιπλέον πριν το δώσεις, κάνεις λιγες κυκλικες κινήσεις στο μπουκάκι απαλά να το δεις να έχει κάτσει καλα ο αφρος

όπως θα έλεγε κι ο Τζέιμς Μποντ... όχι χτυπημένο αλλά ανακατεμένο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...