Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πως μπορω να φτιαξω μονη μου την προικα του μωρου?


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια. Εχετε καμια ιδεα για το πως μπορει κανεις να φτιαξει μονος του την προικα του κρεβατιου για το βρεφικο κρεβατι? τα διδυμακια θα τα βαλω σε δωματιο ριγε ροζκαι σιελ. Δεν εχω δει καποιο παντα η κουνουπιερα που να μου ταιριαζει. Σκεφτηκα μιας που πιανει λιγο το χερι μου με τη ραπτομηχανη μπας και κανω κατι αν δεν ειναι τρομερα δυσκολο.

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και εγώ για ακριβώς το ίδιο ψάχνομαι να κάνω γιατι έμαθα ότι είναι πανάκριβες μόνο οι παντες και τα συναφή.....Ακουσα και μια κοπέλα εδώ μέσα που τα είχε φτιάξει μόνη της και ήταν επιτυχία.....Αν μπορέσει να δει το μύνημα σου να κατατοπιστούμε!!!

 

Γενικώς επειδή πιάνει το χέρι μου ότι μπορώ θα το φτιάξω μόνη μου...Να τώρα ας πούμε πλέκω το χαλάκι που θα βάλω στο δωμάτιο του!!! Είναι στρογγυλό και γουτσου γουτσου το μαλλι που έχω επιλέξει!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια, με το καλό να γεννηθούν τα μωράκια σας

Αν κι εγω τα αγορασα, δεν πιστευω τελικα πως είναι κάτι δύσκολο να φτιάξεις την προίκα μωρού. Άλλωστε τα περισσότερα απο το σετ που προσπαθούν να σε πεισουν πως είναι απαραίτητα, δεν τα χρειαζόμαστε καθόλου (π.χ. πάπλωμα, κουνουπιέρα και θηκες για να βαζεις πανες κ.α.)

Είναι πολυ ευκολο για σας να φτιάξετε τα σεντονάκια και τις παντες. Τα μαγαζια που φτιαχνουν στρώματα και μαξιλάρια μπορούν να σας γεμίσουν τις παντες εσωτερικα. Μάλιστα θα τις κάνετε και στο μέγεθος που εσείς θέλετε (εγω πηρα απο mothercare και ήταν μικρή και φτωχή απο γεμισμα για τα δικά μου δεδομένα πάντα). Αν την επερνα τωρα θα ήταν πιο ενισχυμένη. Απο το ίδιο ύφασμα μπορείτε να κάνετε και κουρτίνες, να ντύσετε ίσως το φωτιστικό και τα καλαθάκια για τα καλλυντικα. Ιδεες απειρες απο το ιντερνετ ;) Φιλακια πολλα, ελπιζω να βοήθησα και να μην σας κούρασα

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια, με το καλό να γεννηθούν τα μωράκια σας

Αν κι εγω τα αγορασα, δεν πιστευω τελικα πως είναι κάτι δύσκολο να φτιάξεις την προίκα μωρού. Άλλωστε τα περισσότερα απο το σετ που προσπαθούν να σε πεισουν πως είναι απαραίτητα, δεν τα χρειαζόμαστε καθόλου (π.χ. πάπλωμα, κουνουπιέρα και θηκες για να βαζεις πανες κ.α.)

Είναι πολυ ευκολο για σας να φτιάξετε τα σεντονάκια και τις παντες. Τα μαγαζια που φτιαχνουν στρώματα και μαξιλάρια μπορούν να σας γεμίσουν τις παντες εσωτερικα. Μάλιστα θα τις κάνετε και στο μέγεθος που εσείς θέλετε (εγω πηρα απο mothercare και ήταν μικρή και φτωχή απο γεμισμα για τα δικά μου δεδομένα πάντα). Αν την επερνα τωρα θα ήταν πιο ενισχυμένη. Απο το ίδιο ύφασμα μπορείτε να κάνετε και κουρτίνες, να ντύσετε ίσως το φωτιστικό και τα καλαθάκια για τα καλλυντικα. Ιδεες απειρες απο το ιντερνετ ;) Φιλακια πολλα, ελπιζω να βοήθησα και να μην σας κούρασα

σωστηηηη ειδικά τις πάντες κανε τις με κανενα φερμουαρ να αδειαζεις κ να πλένεις μην ξεχασεις τα κορδονάκια απο πισω να τις δενεις

ccBbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε οτι αφορά τις πάντες μπορείς να αγοράσεις από το ΙΚΕΑ τις πιο φθηνές τους που είναι λευκές και να φτιάξεις με οτι ύφασμα θες μια θήκη, μια και πιάνουν τα χέρια σου! Εγώ έβαλα τη μαμά μου που ξέρει να ράβει και μου έφτιαξε μια τέτοια θήκη από το περίσσευμα της κουρτίνας! :D

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια, με το καλό να γεννηθούν τα μωράκια σας

Αν κι εγω τα αγορασα, δεν πιστευω τελικα πως είναι κάτι δύσκολο να φτιάξεις την προίκα μωρού. Άλλωστε τα περισσότερα απο το σετ που προσπαθούν να σε πεισουν πως είναι απαραίτητα, δεν τα χρειαζόμαστε καθόλου (π.χ. πάπλωμα, κουνουπιέρα και θηκες για να βαζεις πανες κ.α.)

Είναι πολυ ευκολο για σας να φτιάξετε τα σεντονάκια και τις παντες. Τα μαγαζια που φτιαχνουν στρώματα και μαξιλάρια μπορούν να σας γεμίσουν τις παντες εσωτερικα. Μάλιστα θα τις κάνετε και στο μέγεθος που εσείς θέλετε (εγω πηρα απο mothercare και ήταν μικρή και φτωχή απο γεμισμα για τα δικά μου δεδομένα πάντα). Αν την επερνα τωρα θα ήταν πιο ενισχυμένη. Απο το ίδιο ύφασμα μπορείτε να κάνετε και κουρτίνες, να ντύσετε ίσως το φωτιστικό και τα καλαθάκια για τα καλλυντικα. Ιδεες απειρες απο το ιντερνετ ;) Φιλακια πολλα, ελπιζω να βοήθησα και να μην σας κούρασα

 

Σε οτι αφορά τις πάντες μπορείς να αγοράσεις από το ΙΚΕΑ τις πιο φθηνές τους που είναι λευκές και να φτιάξεις με οτι ύφασμα θες μια θήκη, μια και πιάνουν τα χέρια σου! Εγώ έβαλα τη μαμά μου που ξέρει να ράβει και μου έφτιαξε μια τέτοια θήκη από το περίσσευμα της κουρτίνας! :D

 

Κοριτσια μου σας ευχαριστω πολυ. Ωραιες ιδεες.

Με συγχωρειτε αν ειμαι λιγο γκαου αλλα πως μπορω να το ψαξω στο ιντερνετ ?

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα!

με το καλο τα μωρακια σου!

κ εγω σε λιγες μερες περιμενω τα διδυμα κοριτσακια μας!!

την προικα τους την εχω φτιαξει ολη μονη μου.δεν εχω αγορασει τιποτα.

το μονο που χρειαζεσαι ειναι μια μηχανη κ φαντασια!!!

εγω επαιρνα υφασματα,τα εκοβα στο μεγεθος που χρειαζεται για τις κουνιες κ μετα κεντησα πανω διαφορα σχεδια.τα αντεγραφα απο περιοδικα που εχουν σχεδια για κεντηματα θα βρεις διαφορα στο εμποριο.εχω κανει απο σαλιγκαρακια μεχρι ελεφαντακια!σε διαφορα χρωματα.

επισης μπορεις να πας σε μαγαζια με ειδηκεντηματος κ να παρεις μοτιφ κ να τα ραψεις επανω στα υφασματα.κανε μια βολτα σε τετοια μαγαζια κ θα παρεις πολλες ιδεες.

ευχομαι να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα σετ πατρόν-οδηγιών, κοστίζει περίπου 10$ και να τα φτιάξεις σίγουρα όπως δείχνουν οι οδηγίες. Αν σε ενδιαφέρει στείλε μου ΡΜ να σου στείλω link από τα πατρόν να τα δεις.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να γεννηθούν τα μωράκια σου

Πριν από πολλά χρόνια είχα φτιάξει για το γιο μου και σου προτείνω:

σεντονάκια και πάνες (στα μαγαζιά με υφάσματα-λαϊκή, έχει υφάσματα, τρέσες και ένα σωρό σχεδιάκια που απλώς τα γαζώνεις πάνω στο υφασμα)

κουνουπιέρα: τούλι που στο τελείωμα γαζώνεις υφασμα που να ταιριάζει με τα χρώματα σου και τις κουρτίνες.

Κουρτίνες: τέλεια και φθηνά υφάσματα για κουρτίνες υπάρχουν σε αποθήκες, λαϊκή κλπ Γαζώνεις και περνάς το σιδηρόδρομο.

Πάντα: όπως τα μαξιλάρια και τα γεμίζεις

Αν βρεις ένα κατάστημα με υφάσματα σίγουρα θα σου δώσουν πάρα πολλές ιδέες.

Πού μένεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

και εμένα όλη την προίκα την έφτιαξε η μητέρα μου που ξέρει να ράβει.

για τις πάνες πήρε υφασαμα λευκό σαν αυτό που κάνουν τα σεντόνια, και αφού το έκοψε στο μέγεθος της πάνας, έραψε γύρω γύρω τρέσες που είχα διαλέξει από κατάστημα με είδη ραπτικής και κέντησε σε κάποιο σημείο ένα σχεδιακι. σε μερικές κολλήσαμε κάτι ειδικά υφασμάτινα αυτοκόλλητα που βρήκαμε στα ίδια μαγαζιά. για τα σεντόνια, αγοράσαμε υφάσματα είτε λευκά και τα κέντησα είτε εμπριμέ και τα έραψε στα μέτρα της κούνιας. για τις πάντες είναι η τεχνική που δι'αβασες παραπάνω και το αυτό για την κουρτίνα. αν πιάνει το χέρι σου είναι ότι καλύτερο γιατί γλυτώνεις πολλά λεφτά. εμένα μέχρι και μάρσιπο μου έφτιαξε. καλή τύχη και με το καλό τα μωράκια σου

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχει στο ικεα παντα μεγαλη λευκη...το εχω απορια πολυ καιρο τωρα...θελω παντα που να πιανει ολο το κρεββατι και να ειναι ψηλη...εχω αυτη που πιανει το μισο(στο κεφαλι) αλλα η μικρη ολο στο κατω μερος βρισκετα;ι και με τα ακρα σφινωμεννα μεσα στα καγκελα...τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

καλησπερα κοριτσια..ηρθε ο καιρος γιανα αρχιζω να μαζευω σιγα σιγα την προικα της μπεμπας μου...σημερα πηγα στο κεντρο της αθηνας γιανα αγορασω υφασματα γιανα φτιαξουμε σετ σεντονια και πανες ,,επισης πηρα κ κουβερτα φλις...ολα 100% βαμβακι κ απλα θελουν ενα γαζομα στις ακρες...ερχετε πολυ φθηνοτερα και εχεις και διαφορετικα σεντονια απο τα κλασικα του εμποριου..ενα σετ επωνυμο εχει 30 Ε ενω εγω το πηρα 10!!!!!στο συνολο 2 σετ σεντονια ,8 πανες 1χ1 και κουβερτα φλις 1χ1.95 συνολο 46Ε ενω τα ιδια τα ειχα παρει απο μαγαζια επωνυμα γιατον γιο μου και μου ειχαν ερθει 120Ε αξιζει να το ψαξετε λιγο...εγω μενω Πατρα αλλα ειμαι αθηνα για δουλειες και ειπα να το εκμεταλευτω...σε ολες τις πολεις μπορειτε να βρειτε αποθηκες με υφασματα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
καλησπερα κοριτσια..ηρθε ο καιρος γιανα αρχιζω να μαζευω σιγα σιγα την προικα της μπεμπας μου...σημερα πηγα στο κεντρο της αθηνας γιανα αγορασω υφασματα γιανα φτιαξουμε σετ σεντονια και πανες ,,επισης πηρα κ κουβερτα φλις...ολα 100% βαμβακι κ απλα θελουν ενα γαζομα στις ακρες...ερχετε πολυ φθηνοτερα και εχεις και διαφορετικα σεντονια απο τα κλασικα του εμποριου..ενα σετ επωνυμο εχει 30 Ε ενω εγω το πηρα 10!!!!!στο συνολο 2 σετ σεντονια ,8 πανες 1χ1 και κουβερτα φλις 1χ1.95 συνολο 46Ε ενω τα ιδια τα ειχα παρει απο μαγαζια επωνυμα γιατον γιο μου και μου ειχαν ερθει 120Ε αξιζει να το ψαξετε λιγο...εγω μενω Πατρα αλλα ειμαι αθηνα για δουλειες και ειπα να το εκμεταλευτω...σε ολες τις πολεις μπορειτε να βρειτε αποθηκες με υφασματα!!!!

Θες να μας πεις μαγαζια;Ποια ειναι πιο οικονονικα;

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

εγω τα πηρα ολα αυτα απο το κεντρο της αθηνας στην καλαμιωτου...εχει πολλα μαγαζια...απλα θα ρωτας αν εχουν υφασματα για μωρα....γιατι μπορει να ειναι καποια που να μην ειναι 100% βαμβακι .ειναι αποθηκες υφασματων..(η καλαμιωτου ξερεις ποια ειναι???

Link to comment
Share on other sites

εγω τα πηρα ολα αυτα απο το κεντρο της αθηνας στην καλαμιωτου...εχει πολλα μαγαζια...απλα θα ρωτας αν εχουν υφασματα για μωρα....γιατι μπορει να ειναι καποια που να μην ειναι 100% βαμβακι .ειναι αποθηκες υφασματων..(η καλαμιωτου ξερεις ποια ειναι???

Οχι αλλα θα τη βρω ειναι προς Συνταγμα ή προς ομονοια;Καλη φαση παντως κι εγω εχω ραπτομηχανη οταν ερθει η ωρα θα προσπαθησω να φτιαξω οτι μπορω.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

θα κατεβεις την ερμου (απο πλατεια συνταγματος) και θα φτασεις στο εκκλησακι ...ειναι το στενο στο δεξι σου χερι...ρωτα οταν φτασεις...ολοι ξερουν κ το μαγαζι που σου πηγα εγω (δεν θυμαμαι ονομα)ειναι μολις βγεις στην καλαμιωτου περνας την πρωτη καθετο και συνεχιζεις ευθεια συναντας ενα μεγαλο δεντρο με πεζουλι ειναι στο αριστερο χερι οπως κοιτας το δεντρο....μπορει να σε μπερεψα αλλα θα κατατοπιστεις οταν πας...ειναι 200 μετρα μετο που βγεις καλαμιωτου....

ειναι ωραια να φτιαχνεις πραγματακια...εγω δυστηχως δεν ειχα ασχοληθει σωστα στην πρωτη εγκυμοσυνη...μετο καλο ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

θα κατεβεις την ερμου (απο πλατεια συνταγματος) και θα φτασεις στο εκκλησακι ...ειναι το στενο στο δεξι σου χερι...ρωτα οταν φτασεις...ολοι ξερουν κ το μαγαζι που σου πηγα εγω (δεν θυμαμαι ονομα)ειναι μολις βγεις στην καλαμιωτου περνας την πρωτη καθετο και συνεχιζεις ευθεια συναντας ενα μεγαλο δεντρο με πεζουλι ειναι στο αριστερο χερι οπως κοιτας το δεντρο....μπορει να σε μπερεψα αλλα θα κατατοπιστεις οταν πας...ειναι 200 μετρα μετο που βγεις καλαμιωτου....

ειναι ωραια να φτιαχνεις πραγματακια...εγω δυστηχως δεν ειχα ασχοληθει σωστα στην πρωτη εγκυμοσυνη...μετο καλο ευχομαι

Σ ευχαριστω!Οχι δεν με μπερδεψες καταλαβα περιπου.Να σε ρωτησω ακομα κατι;Για την φλις κουβερτα βρηκες ρελι ή θα κανεις απλη ραφη;
Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

η κουβερτα ηταν σε ρολο που την επαιρνες με το μετρο..τις ακρες τις εραψε η θεια μ γιατι ηταν πιο δυσκολο..διπλο γυρισε τις ακρες και η ραφη ηταν σαν ζικ ζακ...οχι ην κλασικη

Link to comment
Share on other sites

η κουβερτα ηταν σε ρολο που την επαιρνες με το μετρο..τις ακρες τις εραψε η θεια μ γιατι ηταν πιο δυσκολο..διπλο γυρισε τις ακρες και η ραφη ηταν σαν ζικ ζακ...οχι ην κλασικη

Καταλαβα.Οποτε κανατε με ραφη το τελειωνα.Εγω λεω να βαλω ρελι αλλα δεν ξερω αν θα βρω κατι τοσο μαλακο για να κανει για μωρακι.Μην ειναι σκληρη η κουβερτα στις ακρες...Θα δειξει.Σ ευχαριστω :)

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

ειναι μαλακια' παντως...θα σου βγουν τελεια!!!!περιμενεις μωρακι???ποτε???

Ναι!Αργω ακομα.Τον Ιουλιο.Αλλα χαζευω διαφορα.Παντως αν θελω να τα φτιαξω μονη μου θα πρεπει να ξεκινησω εκει γυρω στο Πασχα να τα φτιαχνω για να προλαβω.Προς το παρων τα σκεφτομαι μονο :) Παντως εδω και δυο τρεις μερες που χαζευω λιγο τι χρειαζεται για ενα μωρο ειδα οτι μαζευονται πααααρα πολλα πραγματα τελικα.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...