Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΥΣΤΗ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι. Σκέφτηκα να ανοίξω νέο θέμα με το σωστό τίτλο, αφού μέχρι τώρα ξέραμε ότι υπήρχε κύστη, αλλά ένας δεύτερος γιατρός μας είπε ότι είναι ¨διατεταμένο στομάχι". Εν τέλει πρόκειται για κύστη στον εγκέφαλο, είμαι 10 εβδομάδων και 4 ημ. και φαίνεται κανονικότατα. Στις 5 Ιουνίου το βραδάκυ έχω ραντεβού με την κα Ψαρά στη Θεσσαλονίκη για αυχενική και λήψη τροφοβλάστη (η οποία βέβαια είπε ότι πρώτα εκτιμώνται τα αποτελέσματα της αυχενικής και μετά, αν χρειαστεί, περνάμε επί τόου σε λήψη. Βέβαια εγώ θέλω να την κάνω ούτως ή άλλως, δεν αντέχω άλλο άγχος.

Οι πιθανότητες είναι 50-50, ή δε θα είναι τίποτα ή θα κάνουμε διακοπή. Θα ήθελα αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία να την παραθέσει, γιατί αυτή τη στιγμή προσπαθώ να πιαστώ από κάπου. Έστω και αν η έκβαση δεν είναι θετική, θέλω να είμαι απόλυτα προετοιμασμένη.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοπέλα μου μην αγχώνεσαι... Εμένα έβλεπαν 2 κύστεις στον εγκέφαλο του και με είχαν τρομοκρατήσει και δώσ'του κλάμα και δώσ'του εξετάσεις και αμνιοπαρακεντήσεις και τελικά εξαφανίστηκαν μόνες τους. Καλή επιτυχία σου εύχομαι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοπέλα μου μην αγχώνεσαι... Εμένα έβλεπαν 2 κύστεις στον εγκέφαλο του και με είχαν τρομοκρατήσει και δώσ'του κλάμα και δώσ'του εξετάσεις και αμνιοπαρακεντήσεις και τελικά εξαφανίστηκαν μόνες τους. Καλή επιτυχία σου εύχομαι...

Το ίδιο ακριβώς συνέβη σε φίλη μου και στις δύο εγκυμοσύνες της και έχει δύο υγιέστατους κούκλους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα, εύχομαι όλα να πάνε καλά.

εγώ έχω ένα μόρφωμα, δηλαδή κύστη, 3 εκατοστών στο κεφάλι μου, δίπλα στην επίφυση, ο νευροχειρούργος μου είπε ότι τα συγκεκριμένα σχηματίζονται κατά την εμβρυική ηλικία και απλά αφού το βρήκαμε τυχαία το παρακολουθούμε να μη μεγαλώσει. Είμαι μια χαρά 34 χρονών πια, το βρήκα κάνοντας μαγνητική εγκεφαλου πριν 6 χρόνια για κάτι μουδιάσματα που είχα στο πόδι.. τελικά από τη μέση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν έγραφα τόσο καιρό γιατί δεν εχω πλέον ίντερνετ στο σπίτι (έπαιρνα από ένα γείτονα που μετακόμισε) και στο γραφείο έχουμε μία βλάβη με το σύστημα, οπότε ξέμεινα. Τώρα ήρθα στον άντρα μου, αλλά έχει πολύ δουλειά, οπότε μπορώ να γράψω πολύ σύντομα...

Τα νέα μας, κάναμε αυχενική στην Ψαρά, ένας υπέροχος άνθρωπος και μία καταπληκτική επιστήμονας. Όλα τέλεια και μάλλον πάμε για αγοράκι! Ούτε τροφοβλάστη κάναμε, δεν χρειάστηκε μας είπε. Είμαστε τρισευτυχισμένοι!!

Δεν υπήρχε ούτε κύστη, τίποτα, απίστευτο!!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, δεν έγραφα τόσο καιρό γιατί δεν εχω πλέον ίντερνετ στο σπίτι (έπαιρνα από ένα γείτονα που μετακόμισε) και στο γραφείο έχουμε μία βλάβη με το σύστημα, οπότε ξέμεινα. Τώρα ήρθα στον άντρα μου, αλλά έχει πολύ δουλειά, οπότε μπορώ να γράψω πολύ σύντομα...

Τα νέα μας, κάναμε αυχενική στην Ψαρά, ένας υπέροχος άνθρωπος και μία καταπληκτική επιστήμονας. Όλα τέλεια και μάλλον πάμε για αγοράκι! Ούτε τροφοβλάστη κάναμε, δεν χρειάστηκε μας είπε. Είμαστε τρισευτυχισμένοι!!

Δεν υπήρχε ούτε κύστη, τίποτα, απίστευτο!!

πολύ ωραία νέα!!Συγχαρητήρια!!εύχομαι καλή λευτεριά να έχεις!!:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν έγραφα τόσο καιρό γιατί δεν εχω πλέον ίντερνετ στο σπίτι (έπαιρνα από ένα γείτονα που μετακόμισε) και στο γραφείο έχουμε μία βλάβη με το σύστημα, οπότε ξέμεινα. Τώρα ήρθα στον άντρα μου, αλλά έχει πολύ δουλειά, οπότε μπορώ να γράψω πολύ σύντομα...

Τα νέα μας, κάναμε αυχενική στην Ψαρά, ένας υπέροχος άνθρωπος και μία καταπληκτική επιστήμονας. Όλα τέλεια και μάλλον πάμε για αγοράκι! Ούτε τροφοβλάστη κάναμε, δεν χρειάστηκε μας είπε. Είμαστε τρισευτυχισμένοι!!

Δεν υπήρχε ούτε κύστη, τίποτα, απίστευτο!!

 

Μπράβο Τσάρλι! Κάθε μέρα έμπαινα να δω νέα σου! Πολύ χάρηκα! Με το καλό το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν έγραφα τόσο καιρό γιατί δεν εχω πλέον ίντερνετ στο σπίτι (έπαιρνα από ένα γείτονα που μετακόμισε) και στο γραφείο έχουμε μία βλάβη με το σύστημα, οπότε ξέμεινα. Τώρα ήρθα στον άντρα μου, αλλά έχει πολύ δουλειά, οπότε μπορώ να γράψω πολύ σύντομα...

Τα νέα μας, κάναμε αυχενική στην Ψαρά, ένας υπέροχος άνθρωπος και μία καταπληκτική επιστήμονας. Όλα τέλεια και μάλλον πάμε για αγοράκι! Ούτε τροφοβλάστη κάναμε, δεν χρειάστηκε μας είπε. Είμαστε τρισευτυχισμένοι!!

Δεν υπήρχε ούτε κύστη, τίποτα, απίστευτο!!

 

 

tsarli (με όλο το θάρρος ) συγχαρητήρια για τα καταπληκτικά νέα! :DΜπαίνω συχνά στο forum αλλά δε συμμετέχω σε συζητήσεις. Πριν από δυόμιση μήνες είχα, δυστυχώς, μία παλίνδρομη και από τότε παρακολουθώ τα νέα σου! Χάρηκα πολύ με την εγκυμοσύνη σου και περίμενα με αγωνία να μάθω τι έγινε. Βέβαια ήμουν 100% σίγουρη -δεν ξέρω για ποιο λόγο-πως όλα θα πάνε καλά. Κάθε μέρα σκεφτόμουν θετικά για σένα και το μωράκι σου! Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου! Με το καλό να υποδεχτείς το αγοράκι σου!:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τη στήριξη. Εξακολουθώ να μην έχω ίντερνετ.Τώρα ήρθα στο γραφείο του άντρα μου, καθημερινές δεν μπορώ να έρχομαι γιατί πνίγονται στις δηλώσεις. Σήμερα που σας γράφω είμαι 15 εβδομάδες και 2 ημερών. Δεν πάχυνα ακόμη (σε κιλά), αλλά έχω στήθος τούρμπο και μία ανοιχτή περιφέρεια (δεν μπαίνει τίποτα στη μέση)

Έχω ραντεβού για αμνιοπαρακέντηση στις 30 Ιουλίου αν θυμάμαι καλά, 20 εβδομάδων και κάτι. Η γιατρός είπε ότι έχουμε πολύ καλά αποτελέσματα αυχενικής, αλλά δεν το ρισκάρω με τίποτα. Αν και φοβάμαι την πιθανότητα αποβολής. Αλλά θα το ρισκάρω.

Η κοιλιά δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου, απλά είνα σαν να πάχυνα, σαν γεματούλα. Καμία σχέση με κοιλιά εγκύου. Και υποτίθετα ότι σε 1 βδομάδα μπαίνω στον 5ο!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα, δεν έγραφα τόσο καιρό γιατί δεν εχω πλέον ίντερνετ στο σπίτι (έπαιρνα από ένα γείτονα που μετακόμισε) και στο γραφείο έχουμε μία βλάβη με το σύστημα, οπότε ξέμεινα. Τώρα ήρθα στον άντρα μου, αλλά έχει πολύ δουλειά, οπότε μπορώ να γράψω πολύ σύντομα...

Τα νέα μας, κάναμε αυχενική στην Ψαρά, ένας υπέροχος άνθρωπος και μία καταπληκτική επιστήμονας. Όλα τέλεια και μάλλον πάμε για αγοράκι! Ούτε τροφοβλάστη κάναμε, δεν χρειάστηκε μας είπε. Είμαστε τρισευτυχισμένοι!!

Δεν υπήρχε ούτε κύστη, τίποτα, απίστευτο!!

 

αχ ευχαριστα!!!

μηπως δεν υπηρχε ποτε λαθος διαγνωση και αδικα ταλαιπορηθηκες?γιατροι σερρων

Link to comment
Share on other sites

Όχι, υπήρχε σίγουρα, τη βλέπαμε πεντακάθαρα και μεις. Βέβαια μας είχε πει ο γιατρός ότι πιθανότατα θα φύγει, αλλά το μυαλό μας πήγε στο κακό, πού να ησυχάσουμε! Ο γιατρός μας δόξα το θεό είναι πάνω από όλα καταπληκτικός άνθρωπος, δείχνει ενδιαφέρον, μας προσέχει πολύ και εμείς αισθανόμαστε πολύ τυχεροί που τον βρήκαμε. Αλλά και η Ψαρά που κάναμε την αυχενική είναι πολύ πολύ καλή.

Τώρα ραντεβού 30 Ιουλίου για αμνιοπαρακέντ. και β' επιπέδου. Η αυχενική ήταν πολύ καλή, αλλά την αμνιοπαρακ. θα την κάνω, μόνο μετά θα μπορώ να απολαύσω ήρεμη πια την εγκυμούνη.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι, υπήρχε σίγουρα, τη βλέπαμε πεντακάθαρα και μεις. Βέβαια μας είχε πει ο γιατρός ότι πιθανότατα θα φύγει, αλλά το μυαλό μας πήγε στο κακό, πού να ησυχάσουμε! Ο γιατρός μας δόξα το θεό είναι πάνω από όλα καταπληκτικός άνθρωπος, δείχνει ενδιαφέρον, μας προσέχει πολύ και εμείς αισθανόμαστε πολύ τυχεροί που τον βρήκαμε. Αλλά και η Ψαρά που κάναμε την αυχενική είναι πολύ πολύ καλή.

Τώρα ραντεβού 30 Ιουλίου για αμνιοπαρακέντ. και β' επιπέδου. Η αυχενική ήταν πολύ καλή, αλλά την αμνιοπαρακ. θα την κάνω, μόνο μετά θα μπορώ να απολαύσω ήρεμη πια την εγκυμούνη.

 

μια ηρεμη εγκυμοσυνη ευχομ,αι γιατι ξερω τι σημαινει αγονια εφαγα φρικη στη 2η εγκυμοσυνη και εκει ψαχτηκα και βρηκα τον γιατρο μου,

εκει καταλαβα πως οι μοναδικοι που εχουν γνωσεις να παρακολουθουν εγκυμοσυνη ειναι αυτοι που μας κανουν προγεννητικο ελεγχο ολη η κυηση παρακολουθειτε ως μεγαλος υπερηχος.δηλ οπως η ψαρρα αυτη εχει γνωσεις πραγματικες να παρακολουθει εγκυμοσυνη οι υπολοιποι δεν εχουν γνωσεις που διαφερουν απο οσους ειναι στο νοσοκομειο

η εγκυμοσυνη θελει τους ειδικους της

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...