Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σάκχαρο κατώτερη φυσιολογική τιμή στην καμπύλη Υπογλυκαιμία


Recommended Posts

Η καμπύλη ζαχάρου που έκανα (100gr) βγήκε φυσιολογική εκτός από τη μέτρηση στα 180΄ που βγήκε αρκετά χαμηλότερη από την κατώτερη φυσιολογική τιμή.

Το σάκχαρο μου γενικά στις μηνιαίες εξετάσεις βγαίνει πολύ καλό.

Μίλησα με τον ενδοκρινολόγο μου ο οποίος είπε να μην ανησυχώ.

Απλά μου είπε πως συχνά τέτοιες υπογλυκαιμίες είναι προεόρτια διαβήτη κύησης ο οποίος μπορεί να εμφανιστεί στο τέλος του γ΄ τριμήνου.

Και μου είπε να τρώω συχνά γεύματα,ανά 2,5-3 ώρες, και όχι γλυκά.

Στο πρώτο μου παιδάκι τα αποτελέσματα της καμπύλης ήταν παραπλήσια της τωρινής και ούτε που είχαμε δώσει σημασία με τον γυναικολόγο μου τότε.Και όλα πήγαν μια χαρά.

Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποια από εσάς και τι εξέλιξη υπήρξε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω και στις δυο εγκυμοσυνες το ειχα αυτο. Στις τελευταιες μετρησεις ειχα περιπου 60. Όλα πηγαν καλα όμως και στις 2 εγκυμοσυνες.

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και να έχεις ένα καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης.Και εγώ έχω αυτό το πρόβλημα μαλιστα το είχα και πριν την εγκυμοσύνη στις μετρήσεις που κάνω καθημερινά το πρωϊ έχω βγάλει και 0,55 πήγα σε διαβητολόγο και το μόνο που μου είπε ήταν απλά να προσέχω μην και με πιάσει κρίση με σπασμούς και τίποτε άλλο μικρά και συχνά γεύματα και ΠΑΝΤΑ σοκολάτα στην τσάντα καμπύλη ζαχάρου έκανα μικρή με 50γρ και τα αποτελέσμα ήταν:

0 h:0,75

30 min:0,55

1 h:0,45

1h 30 min:0,55

 

Οπότε καταλαβαίνεις οτι τα αποτελέσματα μου είναι άντε να μην πω το μόνο κακό είναι οτι πεινάς συνέχεια και βέβαια δεν μπορώ να πάρω εύκολα κιλά-τουλάχιστο στην δική μου περίπτωση.Πάντως ο διαβητολόγος μου δεν μου αναίφερε ΠΟΤΕ για προεόρτιο διαβήτη και ειδικά κύησης...Ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του βέβαια....

Link to comment
Share on other sites

Η υπογλυκαιμια ειναι προδιαθεση σακχαρου οσον αφορα την καμπυλη εκτος εγκυμοσυνης. Στην εγκυμοσυνη υπαρχουν αλλα φυσιολογικα ορια που τα οριζει ο ενδοκρινολογος.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η υπογλυκαιμια ειναι προδιαθεση σακχαρου οσον αφορα την καμπυλη εκτος εγκυμοσυνης. Στην εγκυμοσυνη υπαρχουν αλλα φυσιολογικα ορια που τα οριζει ο ενδοκρινολογος.

Εμείς δηλαδή στην οικογένεια ΠΟΥ ΟΛΟΙ έχουμε υπογλυκαιμία θα κάνουμε διαβήτη:shock::shock::shock:Μην λέμε οτι θέλουμε οι ενδοκρινολόγοι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΒΗΤΟΛΟΓΟΙ...Ο γιατρός που πηγαίνω είναι ΚΟΡΥΦΗ και ΠΟΤΕ δεν μου είπε κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς δηλαδή στην οικογένεια ΠΟΥ ΟΛΟΙ έχουμε υπογλυκαιμία θα κάνουμε διαβήτη:shock::shock::shock:Μην λέμε οτι θέλουμε οι ενδοκρινολόγοι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΒΗΤΟΛΟΓΟΙ...Ο γιατρός που πηγαίνω είναι ΚΟΡΥΦΗ και ΠΟΤΕ δεν μου είπε κάτι τέτοιο...

 

Καταρχην δεν καταλαβαινω το υφος σου :confused::confused::confused:

Δευτερον ο,τι υποστηριζω δεν το κατεβαζω απο το κεφαλι μου! Κι εγω σε κορυφη διαβητολογο πηγαινω (πιο κορυφη δεν γινεται) και ειχα επισκευτει αλλους δυο πριν απο αυτον και μου ειχαν πει το ιδιο πραγμα.

Τριτον η αντιδραστικη υπογλυκαιμια και ιδιαιτερα η μεταγευματικη υποδηλωνει προδιαθεση σακχαρου.

Και τριτον και τελευταιο, οι διαβητολογοι ασχολουνται με την εκκριση ινσουλινης απο το παγκρεας το οποιο και χιλιαδες χρονια ειναι ενδοκρινης αδενας εξου και η ενδοκρινολογια! Τυγχανει να ειμαι φοιτητρια της Ιατρικης Σχολης και το λιγοτερο που ξερω ειναι σε ποια ειδικοτητα να απευθυνθω!

 

 

Χαλια τα νευρα σου αλλα δεν σε παρεξηγω λογω των ορμονων της εγκυμοσυνης!!!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δεν καταλαβαινω το υφος σου :confused::confused::confused:

Δευτερον ο,τι υποστηριζω δεν το κατεβαζω απο το κεφαλι μου! Κι εγω σε κορυφη διαβητολογο πηγαινω (πιο κορυφη δεν γινεται) και ειχα επισκευτει αλλους δυο πριν απο αυτον και μου ειχαν πει το ιδιο πραγμα.

Τριτον η αντιδραστικη υπογλυκαιμια και ιδιαιτερα η μεταγευματικη υποδηλωνει προδιαθεση σακχαρου.

Και τριτον και τελευταιο, οι διαβητολογοι ασχολουνται με την εκκριση ινσουλινης απο το παγκρεας το οποιο και χιλιαδες χρονια ειναι ενδοκρινης αδενας εξου και η ενδοκρινολογια! Τυγχανει να ειμαι φοιτητρια της Ιατρικης Σχολης και το λιγοτερο που ξερω ειναι σε ποια ειδικοτητα να απευθυνθω!

 

 

Χαλια τα νευρα σου αλλα δεν σε παρεξηγω λογω των ορμονων της εγκυμοσυνης!!!

 

Δες σε παρεξηγω γιατί εισαι ακόμα φοιτητρια αλλά.. Πολύ ωραία αντέγραψες από την ενδοκρινολογία την λειτουργία του Παγρέατος !!!Και χωρίς παρεξήγηση αλλά απαντάς σε ΓΙΑΤΡΟ!!!Προδιάθεση λοιπόν -αφού θέλεις να κάνουμε μάθηματάκι (σε φόρουμ εκτός με γονείς το κάνω)- για ζαχαρώδη διαβήτη τύπου 2 παρουσιάζουν τα άτομα των οποίων οι μετρήσεις γλυκόζης τους είναι κατά το ζάχαρο νηστείας (πρωϊνή λήψη) στα ανώτερα φυσιολογικά επίπεδα δηλαδή στα 110mg/dl η μέτρηση αυτή παραμένει στα ανώτερα επίπεδα για 2 με 3 επανελέγχους που γίνονται στα επόμενα 3 15νθήμερα...Και ως αναφορά την καμπύλη ζαχάρου τα άτομα με προδιάθεση για διαβήτη τύπου 2 παρουσιάζουν σε ποσοστα άνω του 50% με 70% φυσιολογική καμπύλη ή ελαφρώς αυξημένη κατά την λήψη της πρώτης ώρας στην καμπύλη με 50gr γλυκόζης και στα 180 λεπτά στην καμπύλη με λήψη 100 gr γλυκόζης...Η μεταγευματική υπογλυκαιμία λοιπόν - δηλαδή οι μετρήσεις κάτω των 70mg/dl-στην μια ώρα μετά την λήψη τροφής ή σκευάσματος γλυκόζης δηλώνουν υπερέκριση ινσουλίνης και υπερλειτουργία του παγκρέατος πράγμα όμως που δεν υποδηλώνει σε καμία περίπτωση προδιάθεση για ζαχαρώδη διαβήτη τύπου 2.Συγνώμη αλλά τυγχάνει να είναι το θέμα της διατριβής μου και το κατέχω απλά σε ένα φόρουμ που δεν διαβάζουν κατα κύριο λόγο γιατροί κρίνεται απαραίτητος ο απλός και κατανοητός γραπτώς λόγος !!Θέλω να ζητήσω λοιπόν συγγνώμη από τα κορίτσια του φόρουμ για την "επίδειξη γνώσεων" και να ζητήσω συγγνώμη και από τους διαχειριστες για το εκτός της δημοσίευσής και το μεγάλο ποστ αλλά...Και για να απαντήσω και στο ύφος σου τυγχάνει να κάνω διατριβή στο θέμα Σακχαρώδης Διαβήτης τύπου 2 και Στοματική Κοιλότητα ....Και έχω και μια χαρά ρυθμισμένες ΟΛΕΣ μου τις ορμόνες παρόλο που είμαι έγκυος μιας και τις ελέγχω σε πολύ κορυφαίο γιατρό....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ηρεμηστε. Διαβητη τυπου 2 δεν ειχα ποτε, εκανα διαβητη κυησης και το θεμα δεν ειναι ο τυπου 2 αλλα ο διαβητης στην εγκυμοσυνη και ο ενδοκρινολογος μου ειχε πει ειτε ειναι χαμηλο πολυ το ζαγχαρο ειτε πολυ ψηλο ΕΙΤΕ αποτομα ανεβοκατεβασματα δεν ειναι καλα καθολου για το εμβρυο. Τι σχεση ο τυπου 2? Ο διαβητης κυησης ειναι πολυ επικυνδινο πραγμα και θελει φοβερη προσοχη παντως. Οσο για το αν εχεις προδιαθεση εχοντας χαμηλο παιζει. και μενα αυτο μου ειπε ο ενδοκρινολογος. Τα πρωινα μου ηταν απιστευτα χαμηλα κοντα στο 60......(και μιλαει πρακτικα καποιος που περασε διαβητη κυησης, οχι τυπου 2 ουτε γιατρος, ελεος ομως). Απλα προσεξε το, μπορει να μην γινει και τιποτα αλλα γενικα πολυ χαμηλα δεν κανει να το αφησεις να πηγαινει. Κανει κακο στο μπεμπε......θα εισαι μια χαρουλα ειμαι σιγουρη.....αντε καλη λευτερια.......

 

Συμπληρωματικα ολες οι ορμονες ειδικα μετα την γεννα γινονται κομπος και δεν το καταλαβαινουμε καν.....πιστεψτε με........φυσιολογικα και τα νευρα επισης.....Ευχομαι σε ολες 1 πονο.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Δεν υπάρχει λόγος να ανεβαίνουν οι τόνοι όταν προσπαθούμε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον.

Κάποιος ειδικός ξέρει περισσότερα,κάποιος άλλος λιγότερα και εγώ που είμαι παντελώς άσχετη με το θέμα απλά ρωτάω για να ενημερωθώ.

eleftheriak και christy28 σε όσα λέτε αναφέρεστε στην περίοδο της εγκυμοσύνης ή γενικότερα?Γιατί εμένα με ενδιαφέρει αποκλειστικά η εγκυμοσύνη,ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το σάκχαρο ούτε υπάρχει στην οικογένεια ιστορικό.

 

εγω και στις δυο εγκυμοσυνες το ειχα αυτο. Στις τελευταιες μετρησεις ειχα περιπου 60. Όλα πηγαν καλα όμως και στις 2 εγκυμοσυνες.

Καλη συνεχεια

 

Στον μπέμπη μου στα 180΄ είχα 67 με κατώτερο το 70 και τώρα στη μπέμπα 58 πάλι με κατώτερο το 70.

Για να γράφεις πως όλα πήγαν καλά μάλλον δεν εμφανίστηκε διαβήτης.

Πρόσεχες κάτι συγκεκριμένο στη διατροφή σου?

Μήπως έχω κάνει εγώ βλακεία που τώρα στη μπέμπα τρώω γλυκά ενώ στην 1η εγκυμοσύνη δεν τα άγγιζα?

Πείτε μου γιατί έχω αγχωθεί!!

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη η τελευταία μέτρηση στην καμπύλη σακχάρου ήταν 64. Τελικά εμφάνισα διαβήτη κύησης και έκανα ινσουλίνη μέχρι που γέννησα. Με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος με ειδικευση στον διαβήτη κύησης, δεν είναι κορυφή των κορυφών, αλλά καλά τα πήγαμε όπως φάνηκε και μου είχε πει ότι είτε είναι υψηλες οι τιμές της καμπυλης είτε χαμηλές, το ίδιο κακός οιωνός ειναι. Πράγματι παρουσίασα πολλές φορές υπογλυκαιμία, χάλια μιλάμε, μέτραγα κάτω από 0,50 μια φορά μάλιστα μετρησα 0,35 τι να σας πω, ουτε στον εχθρό μου να μη συμβεί τέτοιο πράγμα... Σ'αυτην την εγκυμοσύνη, μόλις πριν λίγες μερες έκανα την πρώτη καμπύλη και βγηκε φυσιολογικότατη. Και πάλι όμως μου είπε να προσέχω, δε χρειάζεται μεν να κανω ειδική διαιτα, αλλά να τρώω μικρά και συχνά γεύματα και να αποφεύγω γλυκά και τηγανιτά. Και βέβαια θα ακολουθήσει άλλη καμπύλη σε λίγες βδομάδες.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια να σας ρωτησω κατι:οταν κανεισ την εξεταση για την καμπυλη σακχαρου εισαι συνεχεια νυστικη οσο διαρκει η εξεταση?ποση ωρα καθεσαι μεχρι να ολοκληρωθει?ασ μου απαντησει οποια ξερει:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

.Η μεταγευματική υπογλυκαιμία λοιπόν - δηλαδή οι μετρήσεις κάτω των 70mg/dl-στην μια ώρα μετά την λήψη τροφής ή σκευάσματος γλυκόζης δηλώνουν υπερέκριση ινσουλίνης και υπερλειτουργία του παγκρέατος πράγμα όμως που δεν υποδηλώνει σε καμία περίπτωση προδιάθεση για ζαχαρώδη διαβήτη τύπου 2.

 

eleftheriak

Φανταζομαι η υπερεκκριση του παγκρεατος μπορει καποια στιγμη να τον εξαντλησει και να εμφανιστει ο διαβητης τυπου 1 η 2.

Οι δικες μου τιμες στην καμπυλη ηταν μεχρι 120mg/dl και γενικα η μεταγευματινη μου γλυκοζη ειναι παντα η ιδια η χαμηλοτερη απο την νηστειας , η μητερα μου εμφανισε τυπου 1<ινσουλινοεξαρτωμενο> διαβητη στα 39 της. Στην 2η εγκυμοσινη που την διανυω τωρα αποφασισα να μην κανω την καμπυλη.

Ti γνωμη εχεις για αυτα?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να σας ρωτησω κατι:οταν κανεισ την εξεταση για την καμπυλη σακχαρου εισαι συνεχεια νυστικη οσο διαρκει η εξεταση?ποση ωρα καθεσαι μεχρι να ολοκληρωθει?ασ μου απαντησει οποια ξερει:confused::confused::confused:

 

Νηστικη εισαι περιπου 3 ωρες ειναι....δεν ειναι τιποτα. Εγω ουτε που το καταλαβα να σου πω. Ηταν ο αντρας μου μαζι και καναμε χαζομαρες. Δεν σε αφηνουν να περπατησεις (παρεπιπτωντως) για να μην ενεργοποιηθει ο μεταβολισμος, καψεις και κατεβει το ζακχαρο. Πρεπει να εισαι καθιστη ολη την ωρα. Μετα πας και τρως οτι θες. Ειναι απλη εξεταση, τιποτα το ιδιαιτερο. Τα αποτελεσματα (αν ειναι και φιλοι στο μικροβιολογικο οπως σε μας) τα δινουν την στιγμη που βγαινουν.....εγω τα μαθαινα καθε ωρα.....:lol: Και να βγει διαβητης κυησης παντως μην αγχωνεστε κοριτσια δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις φρικη. Εγω τον περασα μονο με διαιτα και απιστευτα πολυ περπατημα και τιποτα αλλο. Ουτε φαρμακα ουτε ενεσεις και ηταν παντα ισσοροπημενο. Και φυσικα δεν ειχα διαβητη πριν ουτε μετα απο αυτο. Δεν ειναι τοσο δραμα το θεμα.....

 

Αν και ευχομαι ολες να τα πατε τελεια....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Και να βγει διαβητης κυησης παντως μην αγχωνεστε κοριτσια δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις φρικη. Εγω τον περασα μονο με διαιτα και απιστευτα πολυ περπατημα και τιποτα αλλο.

 

Όταν λες δίαιτα τι περίπου έτρωγες και τι απέφευγες?

Ο ενδοκρινολόγος μου είπε να τρώω ανα 2,5-3 ώρες.Πως γίνεται να τρώω τόσο συχνά και να κάνω και δίαιτα συγχρόνως?

Δεν μου μίλησε βέβαια για δίαιτα,απλά να μην τρώω γλυκά.Εγώ όμως θέλω να προσέξω τη διατροφή μήπως και τα καταφέρω και δεν έχω πρόβλημα τελικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φανταζομαι η υπερεκκριση του παγκρεατος μπορει καποια στιγμη να τον εξαντλησει και να εμφανιστει ο διαβητης τυπου 1 η 2.

Οι δικες μου τιμες στην καμπυλη ηταν μεχρι 120mg/dl και γενικα η μεταγευματινη μου γλυκοζη ειναι παντα η ιδια η χαμηλοτερη απο την νηστειας , η μητερα μου εμφανισε τυπου 1<ινσουλινοεξαρτωμενο> διαβητη στα 39 της. Στην 2η εγκυμοσινη που την διανυω τωρα αποφασισα να μην κανω την καμπυλη.

Ti γνωμη εχεις για αυτα?

 

Η υπερέκκριση ινσουλίνης απλώς εξαντλεί το πάγκρεας σε κάποια στιγμή της ζωής και το κάνει ευάλλωτο στις φλεγμονές και γενικά στις παγκρεατίτιδες.Ο διαβήτης τύπου 1 δεν είναι ο ινσουλινοεξαρτώμενος απλά αλλά ο νεανικός δηλαδή ο διαβήτης που εμφανίζεται σε νεαρά άτομα ηλικίας κάτω των 18 ετών και κυρίως σε εφήβους!Η μητέρα σου απλά μάλλον εμφάνισε διαβήτη τύπου 2 ενηλίκων ο οποίος είναι και αυτός στην πλειοψηφία των περιπτώσεων ινσουλινοεξαρτώμενος.Τώρα για την καμπύλη αυτό δεν μπορώ να το κρίνω,ο γυναικολόγος σου που έχει δει όλο σου το ιστορικό και έχει και όλες σου τις μετρήσεις,αλλά αν κρίνει εκεινος οτι δεν είναι απαραίτητη η όλη διαδικασία τοτε δεν υπάρχει και λόγος να την κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες δίαιτα τι περίπου έτρωγες και τι απέφευγες?

Ο ενδοκρινολόγος μου είπε να τρώω ανα 2,5-3 ώρες.Πως γίνεται να τρώω τόσο συχνά και να κάνω και δίαιτα συγχρόνως?

Δεν μου μίλησε βέβαια για δίαιτα,απλά να μην τρώω γλυκά.Εγώ όμως θέλω να προσέξω τη διατροφή μήπως και τα καταφέρω και δεν έχω πρόβλημα τελικά.

 

Ετρωγα βραστα/ψητα χωρις λιπος και με ελαχιστο λαδι το οποιο εβαζα ΑΦΟΥ ειχαν μαγειρευτει, και ετρωγα πολλες σαλατες και χορτα/πατζαρια. Απο ψητα ψαρι, κοτοπουλο (χωρις πετσα) και μοσχαρι (χωρις λιπος το ποντικι ειναι καλο.....το δινουν και σε μωρακια). Ενδιαμεσα ετρωγα απο φρουτα (μηλο, αχλαδι)......το βραδυ δεν εμενα ποτε νηστικη γιατι αυτο μπορει να σου κανει την πρωινη μετρηση μεγαλη....ετρωγα συνηθως μια μικρη μεριδα του μεσημεριανου. Και το πρωι επινα ενα ποτηρι γαλα (απαχο), 1 φρυγανια με μαρμελαδα (με φρουκτοζη), 1 κομματι τυρι ή λιγο ανθοτυρο και μισο αυγο. ή καθολου τυρι και 1 αυγο, και μετα ΑΜΕΣΩΣ περπατουσα 2 1/2 χιλιομετρα και ΜΕΤΑ εκανα την μετρηση της 1 ωρας.....με αυτο τον τροπο πρωινο ειχα συνηθως απο 70-80 και μεσα στην μερα δεν περναγε το 115......ΑΥΤΑ ΔΕΝ θα τα κανεις εσυ αμα δεν εχεις διαβητη κυσησης ετσι? ΟΤΑΝ και εφοσον σου βρουν κατι τετοιο ΜΕΤΑ θα σου πει και ο γιατρος τι θα κανεις οκ? Αφου σου ειπε μονο τα γλυκα να προσεχεις αυτο θα κανεις. Οσο για το λιγο και πολυ ειναι ακριβως αυτο που λεει. Πολλα γευματα ομως πολυ μικρουλια.....οχι ενα μεγαλο πιατο καθε 2 ωρες......χιχιχι

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια, εμενα οι μετρησεις μου ηταν

0' 68

30' 106

60' 85

120' 76

Η γιατρος μου, μου ειπε οτι ειναι ενταξει οι μετρησεις αλλα γενικα απο μικρη ειχα μια υποψια υπογλοικαιμιας, και δεν παιρνω και ευκολα κιλα ειμαι 7 μηνων και εχω παρει 6 κιλα. Τρωω συνεχεια γλυκα

Να ανυσηχω?:? να τα κοψω???:-(

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια, εμενα οι μετρησεις μου ηταν

0' 68

30' 106

60' 85

120' 76

Η γιατρος μου, μου ειπε οτι ειναι ενταξει οι μετρησεις αλλα γενικα απο μικρη ειχα μια υποψια υπογλοικαιμιας, και δεν παιρνω και ευκολα κιλα ειμαι 7 μηνων και εχω παρει 6 κιλα. Τρωω συνεχεια γλυκα

Να ανυσηχω?:? να τα κοψω???:-(

 

Κοριτσακι μου εγω απο προσωπικη εμπειρια (ως παθουσα και οχι ως γιατρος να σημειωθει) δεν βλεπω κατι περιεργο στις μετρησεις σου. Μακαρι να ηταν και οι δικες μου ετσι. Εγω ειχα 0' --> 70, 30' --> 180, 60' --> 200, 120' --> 125 σου δινω ενα ενδεικτικο τι θεωρουν διαβητη κυησης, και ολα αυτα τα ρυθμιζεις αν γινεται και χωρις φαρμακα. Εσενα ειναι ολα αλφαδιασμενα. ΕΠΙΣΗΣ να ξερεις οτι αν ηταν ΗΔΗ θα ειχες παρουσιασει προδιαθεση. Συνηθως ο διαβητης κυησης ξεκιναει να εμφανιζεται τον 6ο μηνα και κορυφωνουν οι τιμες τον 8ο οπου και μετα αρχιζει παλι να πεφτει μεχρι να γεννησεις. Οποτε οπως τα βλεπω εισαι κυρια. Στο ειπε και ο γιατρος. Εγω με αυτες τις τιμες δεν θα ανησυχουσα παντως.......:lol:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ετρωγα βραστα/ψητα χωρις λιπος και με ελαχιστο λαδι το οποιο εβαζα ΑΦΟΥ ειχαν μαγειρευτει, και ετρωγα πολλες σαλατες και χορτα/πατζαρια. Απο ψητα ψαρι, κοτοπουλο (χωρις πετσα) και μοσχαρι (χωρις λιπος το ποντικι ειναι καλο.....το δινουν και σε μωρακια). Ενδιαμεσα ετρωγα απο φρουτα (μηλο, αχλαδι)......το βραδυ δεν εμενα ποτε νηστικη γιατι αυτο μπορει να σου κανει την πρωινη μετρηση μεγαλη....ετρωγα συνηθως μια μικρη μεριδα του μεσημεριανου. Και το πρωι επινα ενα ποτηρι γαλα (απαχο), 1 φρυγανια με μαρμελαδα (με φρουκτοζη), 1 κομματι τυρι ή λιγο ανθοτυρο και μισο αυγο. ή καθολου τυρι και 1 αυγο

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Απλά επειδή σε αυτήν την εγκυμοσύνη έχω ξεφύγει λίγο στο φαγητό και στα κιλά(13 μέχρι τώρα ενώ στο αγοράκι μου είχα πάρει σύνολο 13) ήθελα να δω πως μπορώ να ¨μαζευτώ¨ στο φαγητό,να τρώω από εδώ και πέρα λίγο πιο προσεκτικά μήπως βοηθήσω και δεν εμφανιστεί τελικά διαβήτης.

 

Οσο για το λιγο και πολυ ειναι ακριβως αυτο που λεει. Πολλα γευματα ομως πολυ μικρουλια.....οχι ενα μεγαλο πιατο καθε 2 ωρες......χιχιχι

Αχ,αν έτρωγα ένα πιάτο κάθε 2ώρες (όχι και πολύ δύσκολο για μένα σε αυτήν την εγκυμοσύνη!) θα έφτανα και τα 300 κιλά!!!

Να είσαι καλά και να χαίρεσαι τη μικρούλα σου!

Link to comment
Share on other sites

elefhteriak

Μηλαω για διαβητη τυπου 1 στην μητερα μου γιατι τα πρωτα συμπτωματα ηταν πολυουρια,πολυδιψια,απωλεια βαρους και αμεση αναγκη για χορηγηση ινσουλινης.Επισης απο οτι ξερω σπανια μπορει ο τυπου 1 να εμφανιστει και σε μεγαλυτερες ηλικιες.

Για την καμπυλη δεν συμβουλευτικα την γυναικολογο απλα μετρωντας την γλυκοζη προ και μετα γευματος βλεπω τα επιπεδα της,δεν ηθελα να επιβαρυνω χωρις λογο για αλλη μια φορα το παγκρεας με τοσο μεγαλη προσληψη γλθκοζης.

Σευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

elefhteriak

Μηλαω για διαβητη τυπου 1 στην μητερα μου γιατι τα πρωτα συμπτωματα ηταν πολυουρια,πολυδιψια,απωλεια βαρους και αμεση αναγκη για χορηγηση ινσουλινης.Επισης απο οτι ξερω σπανια μπορει ο τυπου 1 να εμφανιστει και σε μεγαλυτερες ηλικιες.

Για την καμπυλη δεν συμβουλευτικα την γυναικολογο απλα μετρωντας την γλυκοζη προ και μετα γευματος βλεπω τα επιπεδα της,δεν ηθελα να επιβαρυνω χωρις λογο για αλλη μια φορα το παγκρεας με τοσο μεγαλη προσληψη γλθκοζης.

Σευχαριστω πολυ.

 

Kαι οι δυο τύποι διαβήτη έχουν παρόμοια συπτωματολογία απλά ο τύπου 1 εμφανίζεται σε νεαρά άτομα -κάτω των 18-και κυρίως σε εφήβους την στιγμή που το σώμα κάνει το ¨μπάμ¨ και αρχίζει απότομα να αναπτήσεται.Ενας αρρύθμιστος διαβήτης ρυθμίζεται πολύ ποιο γρήγορα με την ινσουλίνη παρά με κάποιο φαρμακευτικό σκεύασμα.Μπορείς πάντως να κάνεις καμπύλη ζαχάρου και χωρίς γλυκόζη κάνοντας ένα π.χ. εμείς προτείνουμε συνήθως σε άτομα που για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορούν να καταναλώσουν την γλυκόζη γεύμα με κάτι σφολιατοειδές(τυρόπιτα)και πορτοκαλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δες σε παρεξηγω γιατί εισαι ακόμα φοιτητρια αλλά.. Πολύ ωραία αντέγραψες από την ενδοκρινολογία την λειτουργία του Παγρέατος !!!Και χωρίς παρεξήγηση αλλά απαντάς σε ΓΙΑΤΡΟ!!!Προδιάθεση λοιπόν -αφού θέλεις να κάνουμε μάθηματάκι (σε φόρουμ εκτός με γονείς το κάνω)- για ζαχαρώδη διαβήτη τύπου 2 παρουσιάζουν τα άτομα των οποίων οι μετρήσεις γλυκόζης τους είναι κατά το ζάχαρο νηστείας (πρωϊνή λήψη) στα ανώτερα φυσιολογικά επίπεδα δηλαδή στα 110mg/dl η μέτρηση αυτή παραμένει στα ανώτερα επίπεδα για 2 με 3 επανελέγχους που γίνονται στα επόμενα 3 15νθήμερα...Και ως αναφορά την καμπύλη ζαχάρου τα άτομα με προδιάθεση για διαβήτη τύπου 2 παρουσιάζουν σε ποσοστα άνω του 50% με 70% φυσιολογική καμπύλη ή ελαφρώς αυξημένη κατά την λήψη της πρώτης ώρας στην καμπύλη με 50gr γλυκόζης και στα 180 λεπτά στην καμπύλη με λήψη 100 gr γλυκόζης...Η μεταγευματική υπογλυκαιμία λοιπόν - δηλαδή οι μετρήσεις κάτω των 70mg/dl-στην μια ώρα μετά την λήψη τροφής ή σκευάσματος γλυκόζης δηλώνουν υπερέκριση ινσουλίνης και υπερλειτουργία του παγκρέατος πράγμα όμως που δεν υποδηλώνει σε καμία περίπτωση προδιάθεση για ζαχαρώδη διαβήτη τύπου 2.Συγνώμη αλλά τυγχάνει να είναι το θέμα της διατριβής μου και το κατέχω απλά σε ένα φόρουμ που δεν διαβάζουν κατα κύριο λόγο γιατροί κρίνεται απαραίτητος ο απλός και κατανοητός γραπτώς λόγος !!Θέλω να ζητήσω λοιπόν συγγνώμη από τα κορίτσια του φόρουμ για την "επίδειξη γνώσεων" και να ζητήσω συγγνώμη και από τους διαχειριστες για το εκτός της δημοσίευσής και το μεγάλο ποστ αλλά...Και για να απαντήσω και στο ύφος σου τυγχάνει να κάνω διατριβή στο θέμα Σακχαρώδης Διαβήτης τύπου 2 και Στοματική Κοιλότητα ....Και έχω και μια χαρά ρυθμισμένες ΟΛΕΣ μου τις ορμόνες παρόλο που είμαι έγκυος μιας και τις ελέγχω σε πολύ κορυφαίο γιατρό....

 

 

Ενδεικτικα παραθετω 2 αρθρα (ενα ελληνικο και ενα αγγλικο) που συνδεουν την αντιδραστικη υπογλυκαιμια με τον σακχαρωδη διαβητη τυπου 2.

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=1026

http://www.reactivehypoglycemia.net/reactive-hypoglycemic.html

Προς Θεου οπως ειπα και παραπανω αυτα δεν ισχυουν για την κυηση. Για την κύηση υπαρχουν διαφορετικα φυσιολογικα ορια. Ο διαβητολογος μου στην εγκυμοσυνη επιθυμει σακχαρο νηστειας μεχρι 80 και μεταγευματικο μεχρι 120.

Ειπα οτι ειμαι φοιτητρια, δεν ειπα ποτε οτι ειμαι προπτυχιακη και δεν εχω σκοπο να σου αναλυσω το βιογραφικο μου.

Απο οτι φαινεται λοιπον χρειαζεσαι ενα μικρο φρεσκαρισμα πριν αρχισεις να κανεις ... μαθηματακι και επιδειξη γνωσεων, οπως εσυ ειπες!

 

Δεν δινω περαιτερω εκταση στην μεταξυ μας αντιπαραθεση, δεν ειναι αυτος ο σκοπος που γραφω στο forum!

 

Σου ευχομαι καλη λευτερια και με το καλο το πτυχιο σου!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια χωρις να ξερω τιποτα για το χαμηλο σακχαρο, σας παραθετω τη δικη μου καμπυλη (εκανα την 3ωρη με τα 100 μλ γλυκοζης) γιατι θεωρηθηκε ως μη φυσιολογικη και εκανα ινσουλινη.. Βεβαια εμενα ηταν τραγικη η κατασταση γιατι εκανα 60 μοναδες μετα απο καθε κυριο γευμα, η διατροφη μου ηταν αψογη αλλα το σακχαρο δεν επεφτε κατω απο το 160. Οπως καταλαβαινετε απο αυτο εγω στην εγκυμοσυνη αδυνατισα κιολας, δεν πηρα! Ευτυχως ολα πηγαν καλα και γεννησα τη μπεμπουλα μου 2.900 κιλα! Λοιπον, η καμπυλη ειχε ως εξης:

0: 96

60: 159

120: 210

180: 215

Ευχομαι καλη επιτυχια σε ολες και με το καλο τα μωρακια σας!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπέρα..θα ήθελα να ρωτησω οσον αφορα την δικη μου καμπύλη...ή καμπύλη ζαχάρου που εχω κανει έχει δειξει υπογλυκεμια καθως επισης και η εξεταση που έκανα για αντισταση στην ινσουλινη δειχνει τιμές κατω απο τα επιτρεπτα όρια...

Εχω ήδη 3 παλλινδρομες κυήσεις πίστευεται πως το ζαχαρό μου μπορει να ειναι υπευθυνο γι αυτες τις αποβολές ?

NNbMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...