Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόκκινη βλέννη στα κακα του μωρου μου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες.

Ονομάζομαι Ελευθερία και είμαι καινούρια στην παρέα σας.

Έχω έναν μπόμπιρα 4 μηνών και είδα σήμερα λιγάκι αίμα στα κακά του.

Να σημειώσω ότι τον θηλάζω αποκλειστικά και ότι ποτέ μέχρι τώρα δεν είχα αποκλείσει τα γαλακτοκομικά ή οτιδήποτε άλλο από την διατροφή μου.

Μπορεί ξαφνικά να εμφανίσει αλλεργία στο αγελαδινό γάλα που πίνω?

Θα περιμένω με αγωνία να ακούσω τι έχετε να μου πείτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου El_ninio!! Να σου ζησει ο μπομπιρας! Το αιμα στα κακακια του μωρου μπορει να ειναι αλλεργια σε καποιο συστατικο απο τις τροφες που τρως. Ριξε μια ματια στην ενοτητα του θηλασμου:http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?s=&daysprune=-1&f=89 και κανε αναζητηση για αιμα στα κακα και για αλλεργιες.

Link to comment
Share on other sites

Κι ο μικρός μου είχε πολλές φορές αίμα και βλέννη στα κακά του (τον θήλαζα και εξακολουθώ).

 

Η πρώτη φορά που το είχε εμφανίσει ήταν γύρω στην ηλικία των 5 μηνών και πρώτη μας ενέργεια (μετά τη συμβουλή του γιατρού) ήταν να κάνουμε εξέταση κοπράνων για παράσιτα, σαλμονέλα, γαστρενετρίτιδα και κάτι άλλα σχετικά...

 

Τελικά ήταν ραγάδα στον πρωκτό. Το αίμα είχε χρώμα ανοιχτό (όπως το "φρέσκο" αίμα... sorry δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω) και φαίνονταν ότι προέρχονταν από το τέλος του πρωκτικού σωλήνα.

 

Α! και ο γιατρός μας είχε πει ότι είναι σχετικά δύσκολο να παρουσιάσει το παιδί αλλεργία μετά από 5 μήνες... Οπότε δεν άλλαξε κάτι στην διατροφή μου. Τελευταία φορά που εμφάνισε κάτι τέτοιο ήταν 6 μηνών (εντομεταξύ αίμα είχε εμφανιστεί 4-5 φορές) και κόπηκε όταν μπήκαμε στις στέρεες τροφές.

 

Μάλλον είχε ερεθιστεί ο πρωκτός του μωρού από τις πολλές και υδαρές (νερουλές) κενώσεις και είχε κάνει ραγάδες!

Επίσης ο γιατρός μας ειχε δώσει ένα σκεύασμα (σαν βάμμα) για να βάζουμε στο σημείο που είχε το πρόβλημα. Αύτα!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...